ACi^nAwtdii WEG Mil DEN DRANK! wruwiaB&ttm Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem „Geen goud zoo goed" Leger des Heils. rUTQGRflflF Gids voor Bad-Egmcnd. Texeische zwemvereeniging, it*f(LONTH0U£l^ f1200 (ir. Verhey) op f8400. Hoe het bestuur aan deze nieuwe bedragen komt weet ir. R. niet. Er is voor hem geen reden af te wijken van de becijfering, uitgevoerd door ir. Verhey, die naar zijn ondervinding als volkomen des kundig moet worden beschouwd. Het gebruik van goedkoope olie acht ik ver werpelijk, gaat ir. R. verder: meer onderhoud, minder regelmatige gang, meer storing. De bedragen van f500 en f136 voor bedieningen woning vind ik niet verantwoord. Hoewel zoo veel mogelijk van de gunstigste buitenwater standen moet worden geprofiteerd en geheel automatische bediening niet mogelijk zal zijn, zullen de bedieningskosten de f 300 niet belang rijk overschrijden en zal een afzonderlijke machinistenwoning niet noodzakelijk zijn. In zijn tweede berekening nam het bestuur aan, dat na 20 jaar nieuwe oliemotoren moeten worden aangeschaft, terwijl electromotoren 40 jaar dienst zouden kunnen doen. Echter is vergeten het bedrag op te nemen, dat die nieuwe oliemotoren aan rente moeten opbrengen. Hierdoor verliest de gegeven be cijfering een deel van haar waarde. Ook eischen oliemotoren meer onderhoud bij langer gebruik dan de gemidd. levensduur. Voor electromoto ren geldt dit in mindere mate. Ir. R. stelt het onderhoud der oliemotoren tusschen 11e en 20e levensjaar op f600 en re kent op een afschrijving van twee bronsmoto ren, zonder pompen, (kosten plm. f 17000) in 11 jaar. In dit geval wordt het verschil nog geen f 12000 ten gunste van oliemotoren in 40 jaar, dus nog geen f300 per jaar. Dit luttel verschil wettigt niet, dat men aan oliebemaling de voor keur geeft. Bovendien beging het bestuur de fout voor de motor zonder pomp 'n verkeerde afschrijvingstermijn te bezigen. Opmerking verdient dat de polder geen voor deel kan trekken uit een aanbod van de TEM stroom te leveren volgens de tarieven van het Prov. El. Bedrijf. Ook dan zou de prijs gem. 5 c bedragen. o— In zijn schrijven aan 't bestuur van 9 Nov. 1927 liet ir. R. uitdrukkelijk de vraag, of Texel's belang door een electr. bemaling gediend was, buiten beschouwing. Opgrond van detoezicht- verorder.ing dient die vraag z.i. echter ernstig onder het oog te worden gezien, vooral omdat ze van verscheidene kanten, o.a. door het ge meentebestuur, naar voren is gebracht. o— Over de centrale van de TEM vermeldt het rapport om. dat de reservemachine zoonoodig binnen een uur in het werk kan worden gesteld, zoodat het ir. R. toelaatbaar voorkomt de andere machine vol te belasten. Deze volle belasting treedt op wanneer de polder overdag met twee pompen werkt, ('s nachts dan normale belasting.) Tot uitbreiding van de centralre geeft de eleetr. bemaling dus in geen geval aanleiding. Ir. R. ziet er geen bezwaar in de reservemachine voor korte tijd te gebruiken, wanneerdeandere overbelast zou worden en toch het gemaal op volle capaciteit werken moet. Zoo zal z.i. in economische zin een voordeel worden verkregen, omdat de kapitaalslasten, die grootendeels de stroomprijs bepalen, nu verdeeld kunnen worden over de stroom, ge leverd voor licht en dergelijke doeleinden en over de stroom, welke het gemaal betrekt. Buiten de ichtperiode is de centrale veel te gering belast, zoodat de kosten over een gering aaital KWU moeten worden verdeeld. Door electr. bemaling wo:den de zelfkosten van de stroom zeer gunstig beïnvloed. De stroomver- laging voor de overige gebruikers zal niet ten koste van de polder geschiedenwanneer er geen lichtnet was, zou de TEM geen aanbod van 5 c per KWU hebben kunnen doen. Electr bemaling zou de TEM op gezonder economische grondslag brengen ten voordeele van het electr. gemaal zoowel als van de tegenwoordige ge bruikers. Die aansluiting bij de TEM betreft dus het belang van de alg. electr. voorziening van Texel. De keuze van oliemotoren is in strijd, aldus ir R. met het algemeen belang van Texel, dat aan een goede, uitgebreide en economisch werkende electr. voorziening be hoefte heeft. Vooral ook, omdat de gemeente 99 pCt. van de aandeelen der TEM bezit en zoo de gemeentefinanciën met die der TEM nauw samenhangen. Conclusies. Samenvattende komt ir. R. tot het volger.de Blijf daarmee toch niet loopen Akkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. 1. Uit financieel oogpunt bekeken behoeft noch aan olie- ncch aan electr. bemaling de voorkeur te worden gegeven, de berekeningen van het bestuur zijn aanvechtbaar; door des kundigen opgemaakt wijzen ze eerder voor electr. bemaling eenig geldelijk voordeel aan. De stroomprijs zal niet hooger zijn dan op het vaste land van N. Holland. 2. Uit technische overwegingen verdient el. bemaling de voorkeur (zie boven de motieven.) 3. Oliebemaling is in 't nadeel van een ge zonde ontwikkeling der electr. voorzieningvan Texel en dus in strijd met het algemeen belang. Op grond van het bovenstaande meent ir. R. het plan voor oliebemaling, ofschoon op zichzelf en in technische zin aannemelijk, niet voor goedkeuring te mogen aanbevelen. Ged. St. behoeven niet huiverig te zijn hun goedkeuring te onthouden, uit vrees de schijn te wekken het eigen Prov. El. Bedrijf te willen bevoordeelen. Hier gelden zulke overwegingen niet. Ir. R. wijst er op, dat het besluit tot oliebe maling, voorzoover hij kan beoordeelen, op reg lementaire wijze is genomen, maar met de kleinste meerderheid. De vraag is, schrijft hij verder, of onder de ingelanden,in twee partijen verdeeld, naar oppervlakte grondbezit gerekend, geen meerderheid voor electr. bemaling te vinden zou zijn. In het bizonder vestigt hij de aandacht op de brief van B en W van Texel. o— Het verzoek van Waalenburg van d.d. lOJan j.l. waarin verzocht wordt het gewijzigd regle ment van Eierland spoedig te bekrachtigen om over de afkoopsom van het waterbezwaar van f 40.000 te kunnen beschikken, acht ir. R. voor inwilliging vatbaar, te meer, omdat de duiker tusschen beide polders al eenige tijd gesloten is en Waalenburg aan grondwerk in het Noorden reeds veel geld ten koste heeft gelegd. Door spoedige bekrachtiging behoeft Waalenburg geen geldteleenen. Verder verdient het volgens ir. R. aanbeveling ook de regl. van Waalenburg en andere hierbij aangesloten polders af te kondigen, omdat deze polders toch aansprakelijk moeten worden gesteld, voor de uitgaven, welke Waalenburg voor de nieuwe bemaling zal doen. Op grond van het bovenstaande, besluit het rapport, heb ik de eer aan Ged. St. te adviseeren le Het bij brief van Waalenburg d.d. 10Jan. 1928 ingezonden plan voor een oliebemaling en het desbetreffende leeningsbesluit niet goed te keuren 2e de ingezonden bezwaarschriften met weer legging van het polderbestuur voor kennisgeving aan te nemen; 3e over te gaan tot afkondiging der diverse gewijzigde reglementen. o— Hiermee hebben we 'n beknopt overzicht gegeven der motieven welke Ir. Reigersman hebben geleid tot de adviezen, in dit rapport neergelegd. Ieder is hierdoor met de gang van zaken op de hoogte. Met groote belangstelling mag worden afge wacht, welk geluid Ged. Staten hierop zullen laten hooren. Men schrijft ons „Ons eiland zal andermaal bezocht worden door een flink aantal Heldersche Heilssoldaten die onder leiding van Ensinge Paasman en kapiteine Roozeboom de 2e Pinksterdag a.s verschillende diensten zullen houden. Desvm. 10 uur 30 wordt te Oudeschild bij de molen de eerste openluchtmeeting gehouden, terwijl des namiddags om 2 uur in de Dennen een groot muziek- en zangfeest, afgewisseld door toe spraken, zal plaats vinden. Men verwacht groote opkomst. Het program ma zal welverzorgd zijn". We kwamen in het bezit van een „Gids voor Bad-Esmond", uitgegeven door de V.V.V. al daar, eenvoudig uitgevoerd, voorzien van een frisch omslag met een aardige teekening van het Egmonder strand. Het werkje telt 32 blz, en bevat, behalve een plattegrond van de bad plaats, voor vreemdelingen ral van waardevolle bizenderheden een lijst van hotels en pensions e.i een beschrijving van Egmond, deels in het Duitsch. Van de illustraties trekt de luchtfoto de aandacht. De op 18 Mei door het bestuur der Texeische Zwemvereeniging belegde vergadering werd door 9 van de 155 leden bijgewoond. De voorzitter, de heer Hellema, betreurde de slechte opkomst. De algemeene vergadering toch is de gelegenheid om te toonen, dat de leden in het werk der vereeniging belangstel len en tevens om aan het bestuur hun wenschen kenbaar te maken. Hij wekte de aanwezige leden op om in hun omgeving het nut van de zwem- sport naar vu en te brengen, teneinde te voor komen, dat de Texeische zwemvereeniging, evenals zoovele andere, door gebrek aan be langstelling een kwijnend bestaan zou moeten leiden. De notulen der eerste algemeene vergadering worden hierop door de secretaris gelezen en onverandeid vastgesteld, evenals het door de secretaris uiigebrachte verslag. Dit verslag bevai hoofdzakelijk de oprichtingsgeschiedenis der vereeniging onze lezers uit ons blad reeds bekend en besluit met de mededeeiing dat het bestuur reden heeft het nieuwe seizoen vol hoop tegemoet te zien. Texel heeft ook in deze vereeniging getoond iets te kunnen presteeren, aldus het verslag. Wanneer alle leden hun beste krachten geven zal in het komende seizoen worden aangetoond, dat Texel ook op het gebied van de zwemsport met zijn tijd meegaat. De voorzitter dankt de secretaris voor diens notulen en verslag. De heer Ruijterman geeft in overweging de Koninklijke goedkeuring aan te vragen op sta tuten en huishoudelijk reglement, waarop de voorz. mededeelt, dat dit voorloopig nog achterwege zal moeten blijven met het oog op de daaraan verbonden kosten, welke plm. f 50 bedragen. Zooals de toestand thans is, zijn alleen de bestuursleden aansprakelijk voor de gevolgen, doch het bestuur vertrouwt er op, dat de leden door hun persoonlijke kracht de vereeniging tot bloei zullen brengen, zoodat het bestuur van deze aansprakelijkheid geen nadeel zal ondervinden. Door de financieele commissie, waarin door de heeren Ruijterman en Dapper op verzoek van het bestuur zitting was genomen werd bij monde van de heer Ruijterman verslag uitge bracht over het beheer van de penning- meesteres. De heer Ruijterman deelde mede, dat de commissie de boeken in orde had bevonden en maakte de penningmeesteres, mej. Koopman een compliment voor haar keurig finantieel beheer. De rekening en verantwoording werd hierop door de vergadering goedgekeurd, waarop de voorz, mej. Koopman en de commissie namens de vereeniging zijn dank betuigde voor haar werkzaamheden. Uit het verslag bleek, dat in het jaar 1927 tot de vereeniging waren toegetreden 155 leden, 52 adspirantleden en 49 donateurs, door wie een bedrag van f 342,— werd opgebracht. De overige inkomsten bedroegen f 5,40, zoo dat in totaal f 347,40 werd ontvangen. Aan de vereeniging werd door ingezetenen van den Burg en Oudeschild en door enkele Texeische instellingen een renteloos voorschot verleend van f 64J,—terwijl door het bestuur een bedrag van f 180,— werd geleend, welk bedrag door een der leden renteloos ter be schikking werd gesteld onder voorwaarde.dat dit zoo spoedig mogelijk wordt terugbetaald. De voorzitter vestigt er de aandacht op, dat het renteloos voorschot voor een belangrijk deel is bijeengebracht door donateurs en an deren, dus door personen die geen direct be lang bij deze zaak hebben, terwijl slechts een klein gedeelte is bijeengebracht door de leden dus door hen, die er direct belang bij hebben. Spreker wekte dan ook de leden op tot het nemen van een aandeel om het bestuur in de gelegenheid te stellen de leening zoo spoedig mogelijk af te lossen. De uitgaver. bedroegen in totaal f 1161,30 waarvan f 1019.C8 werd besteed voor gebouw, steiger en inventaris. De gewone uitgaven voor arbeidsloon, enz. bedroegen f 142,22. Het jaar 1927 is dus uit een financieel oog punt voor de vereeniging gunstig geweest. Terwijl de vereeniging een schuld heeft van f 820,—, heeft zij thans de beschik king over een kleedlokaal en steiger, met een aanschaffingswaarde van f 1019 08. Uit de opbrencst der contributie werf een bedrag van f 199,08 betaald in de bouwkosten terwijl op het einde van het jaar een bedrag van f 6,10 in kas was. De voorzitter deelde mede dat het bestuur het nieuwe seizoen dan ook vol hoop tegemoet gaat. De leden zullen echter allen moeten medewerken aan de uitbreiding van het ledental. Het bestuur heeft het gebouwtje verhuurd aan de Zeevaartschool voor f50 per jaar, ter wijl voor het geven van zwemlessen een be- diag van f 1,pet seizoen in rekening zal worden gebracht. Volgens de begrooting worden de inkomsten geraamd op f375, Het bestuur zal ook trachten voor de wier kwestie een oplossing te vir.dcn. In ieder geval zal getracht worden een schutting Ie plaatsen, waardoor het wier bij Westenwind zoo spoedig mogelijk verdwijnt. De heer Ruyterman geeft in overwi ging over te gaan tot vrijwillige contributie-verhoog ng De voorzitter juicht het voorstel toe, doch verwacht hiervan geen resultaat. De contributie is niet hoog gesteld, doch de vereeniging zal moeten bloeien door de kracht die van de leden persoonlijk uitgaat en niet alleen door financieele steun. Niettemin zal 'n vrijwillige verhooging der contributie, als door de heer Ruijterman bedoeld, door het bestuur in dank worden aanvaard, daar de exploitatie kosten in 1928 aanmerkelijk hooger zullen zijn. Daar het seizoen met rassche schreden na dert zal binnenkort een aanvang worden ge maakt met het innen der contributie. De heeren J. Witvliet, P. Roepei, K. Linhose en L. Gieles stelden zich beschikbaar om voor de inning hiervan te den Burg zorg te dragen, terwijl enkele bestuursleden voor de inning te Oude schild zullen zorglragen. Bij de hieropv lgende bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden j. Visman, G. Bakker en J. Blom herkozen terwijl de heeren Ruijterman en Dapper door de vergadering werden benoemd in de commissie voor het nazien der rekening over 1928. De heer J. Witvliet bepleit bij de rondvraag de noodzakelijkheid van een trap voor de zwem mers in de havenmond, terwijl Mej. Schellinger de aandacht vestigl op het hinderlijke van de aanwezigheid van kinderen tijdens de zwem- uren voor dames. De voorzitter zegt toe voor het plaatsen van een trap, indien hiervoor een regeling kan worden getroffen met de havendirectie, te zullen zorgen, terwijl het bezwaar van mej. Schellinger zal worden ondervangen door het plaatsen van een heining. De heer Ruijterman vraagt of er gelegenheid is voor polospel. Onder de leerlingen derzee- vaatschool zijn er enkelen, die dit spel kennen. De voorz. zegt toe, dat bij voldoende deel name de gelegenheid zal worden opengesteld De hieraan verbonden kosten zullen niet zoo veel bedragen terwijl het polospel bij iedere zwemdemonstratie op hel programma voorkomt. Wanneer twee zeventallen kunnen worden gevormd kan naar een geschikt oefenterrein worden omgezien. Sluiting. kalmeeren U en houden Uw geest Helder. Buisje 75ct.Bij Apoth.en Drogisten Volksonderwijs. De jaarvergadering van de afd. Texel van Volksonderwijs gehouden in café „den Burg" op Donderdagavond j.l, werd bijgewoond door 9 personen en bij ontstentenis van de heer C. A. Keijser door de heer J. A. v.d. Vlis, paedagogisc.h adviseur der vereeniging, geleid. Tot zijn spijt zeide hij in zijn openings woord te moeten memoreeren, dat de afd. na een bestaan van zes jaar Diet bizonder floreerde; hij legde er echter de nadruk op, dat aan het bestaansrecht der afd. toch niet kan worden getwijfeld. Dat de cur- cussen in handenarbeid en Engelsch minder goed saagden moet z.i. worden toege schreven aan het feit, dat de oproep tot deelname te laat geschiedde Een volgende maal zal die begin Sept. worden gedaan. De voorz. gaf zijn spijt te kennen over het feit, dat de heer C. A. Keijser om ge zondheidsredenen eD door familieomstandig heden als voorz. heeft gemeend te moeien bedanken. Hij brengt hem dank voor de steun, de vereenigiDg in al de jaren van haar bestaan verleend en herinnert er aan, dat de heer Keijser lot oprichting der ver eeniging de stoot heeft gegeven. Aan het jaarverslag, uitgebracht door de secr., mw. Zuidewind (de Kamp) ontleenen we, dat het ledental iets terug liepen thans 50 bedraagt. Van een bloeiend vereemgiDgs leven kan niet worden gewaagd. Herinnerd wordt aan het voorstel van Ged. Staten tot opheffing der school te Oost, waaraan, mede door toedoen der afd, geen gevolg werd gegeven. Aan de afgetreden voorz., de heer C. A. Keijser, worden woorden van dank gewijd. Mededeeliug wordt ge daan van de storting van f 20 in het propagandafonds van V.O. De cursussen trokken minder belang stelling dan gewoonlijk, maar werden door alle deelnemers tot net eind gevolgd. Pogingen van de heer v.d. Vlis om met de Bewaarschoolcomm. tot de stichting van «eD gebouw contact te zoeken, hadden geen succes Door het organiseeren van een folkloristische avond waarop door be moeiing van de heer Burgemeester, de heer D J. v.d. Ven werd uitgenoodigd droeg de afd. tot meerdere keuDis der Texeische folklore bij. De voorz. deelde nog mee, dat de plannen tot stichiing van een gebouw, ontworpen door een speciale uit Nuis'.edeD geformeerde commissie, vaster vorm heboen aangeno men en zeide te weten, dit dezecommis-

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2