Texelsclie Courant van Zaterdag 26 Mei 1928. KARPETTEN, LINOLEUMS RADIO. TWEEDE BLAD n v J. W. LUNTER, TexeSsche Berichten UIT DE NATUUR. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Ta'oletten 75 ct. Staal-Tablelten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Wegens omstandigheden gaat de uitvoering te de Koog NIET DOOR. PRANEKER MARKTBERICHTEN Vlas. Wel blijft nog steeds de vlashandel vrij kalm gestemd, maar toch schijnt de belangstel ling weer iets grooter te worden, zoowel voor de betere kwaliteiten als voor de mindere soorten. Evenwel zullen de noteeringen voor de betere soorten wel niet weer tot een hooger niveau kunnen gaan, daar dan zeker direct weer alle handel in deze soorten zal eindigen. Een kalme, doch vaste markt is zeker het meest waarschijnlijke voor de volgende weken. Oefening Motordienst—Vrijw. Landstorm- korps. Men schrijft ons Op Woensdag 30 en Donderdag 31 Mei a s. zal op Texel een oefening gehouden worden van de afdeeling Motordienst van het Vrij willig Lar.dstormkorps. Een 40-tal leden onder leiding van de com mandant der afdeeling Noord-Holland komen Woensdag plm. 1 uur te Oudeschild aan, waar ze worden opgewacht door de Texelsche sectie. Na aankomst wordt een twaalfuurtje gebruikt en gaat de colonne, die uit eer 20 h 30 tal auto's en motorfietsen zal bestaan, om 2 uur een tocht om het eiland ondernemen. Te 2,30 zal den Hoorn gepasseerd worden, daarna gaat de tocht via de Dennen naar de Koog, terwijl onderweg een overval plaats zal hebben. Te 3.45 wordt van de Koog gereden naar Cocksdorp, terwijl de colonne plm. 5.30 te den Burg zal aankomen. Hier wordt gezamenlijk gegeten. Donderdag 31 Mei te 9 uur zal een vaar digheidswedstrijd gehouden worden. De start is nabij het Groentje op het Schildereind. De automobilist of motorrijder moet dan een weg afleggen, waarop verschillende hindernissen en keerpunten. De route is ongeveer: Schilder- weg tot halfweg BuTgzicht, links af weg naar de Hal, rechtsaf naar de nieuwe Schilderweg, rechts tot Burgzicht, linksaf over de Hoogte tot Z.Haffelerweg, Z.Haffelerweg tot Hoornder- weg en terug naar den Burg. Opruiming van wrakken gewenscht. De heer Oud heeft de minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Is het de minister bekend, dat zich in de nabijheid van Nieuwediep,onmiddellijk naast het Westgat, het wrak bevindt van de„Tuscar"en tusschen Texel en Nieuwediep, op de rug tusschen Malzwin en Texelstroom het wrak van de „Stier Is de minister niet van oordeel, dat beide wrakken groote gevaren opleveren voor de scheepvaart en de visscherij, omdat zij bij hoog water ongeveer een voet onder water zijn en de stroom de schepen steeds in de richting van de wrakken leidt, zoodat er groote kans bestaat dat te eeniger tijd een ongeluk gebeurt, dat mogelijk zelfs verlies van menschenlevens ten gevolge zal hebben Is de minister bereid maatregelen te nemen om tot een zoo spoedig mogelijke opruiming van deze wrakken te geraken Sport. Men schrijft ons Maandag belooft het sportterrein veel publiek te trekken, daar niet alleen een paar flinke voet balwedstrijden zullen worden gespeeld, maar ook motorwedstrijden tot een druk bezoek veel zullen bijdragen. Opmerking verdient, dat bij de motorwedstrijden alle voorzichtigheid in acht zal worden genomen. Inschrijving staat nog open 0— De Texel-adspiranten komen uit als volgt: |o Bruin D. Keijser M. Koorn B. Kikkert A. Dros Dz. P. Bruin D. Blom G. Witvliet J. Roos Jn. Bruin A. Bakker. Met uw advertentie in deze courant be reikt u zoo goed als geheel Texel, iedere richting, iedere stand. Telt onze oplaag, die maandelijks stijgt 1 Zeven-dorpen-tocht te voet in èén dag. Dr. Jac. P. Thijsse heeft gedurende twee en een half jaar als ingezetene van de gemeente Texel te boek gestaan. Al mijn vrije tijd, schrijft hij inhet„Texel- Album, besteedde ik aan de ontdekking van het eiland en het duurde niet lang, of ik zette mij er aan, om het eens heelemaal rond te loopen. Als je wilt, kun je dat wel op een dag maar dan ook een heel lange dag, klaar spelen want de omtrek langs de hoogwaterlijn en de'zeedijken bedroeg toen plm. 60 KM. [11 a 12 uur loopen.) Ik heb het, vervolgt hij, in tweeen gedaan op een paar dagen in 't laatst van April. De eerste dag ging ik van den Burg naar de Koog en toen noordwaarts om en over Oude schild weer naar huis, de tweede dag over Oudeschild zuidwaarts om en over de Koog weer naar den Burg. Zulke dingen doeik uit een sooit van aardrijkskundige stijfhoofdigheid en om iets compleets te verrichten. Wellicht door het bovenstaande gunspireerd De Fuut op Texel. De Fuut, die officieel op Texel niet voorkomt en door dr. Thijsse in zijn Vogel- hoekje ook niet onder de op de Waddeneilanden broedende vogels is gerangschikt, schijnt zich aldus onze correspondent te de Waal evenals het vorige jaar in Waalenburg te zullen vestigen. Verwacht mag worden, dat de waardige vertegenwoordigers der futen familie ook dit jaar hier zullen broeden. In 't Naardermeer, aldus dr. Thijsse, broeden jaarlijks drie 5 vier paren. De vogel is niet erg schuw, en dikwijls lukt het hem te zien te krijgen, wanneer hij rondzwemt met de aardige grijze witgestreepte jongen op zijn rug. Hij maakt een brullend geluid, eet hoofd zakelijk waterinsecten, kikkers en viscli, die hij vangt door te duiken. Met vleugels en pooten beweegt hij z'ch onder water voort. Het nest bestaat uit een hoop stengels en bladeren, vermengd met modder en bevat 3 of 4 eieren, die eerst groenachtig wit zijn, maar er langzamerhand vies gaan uitzien. Als de vogel verontrust het nest verlaat, bedekt hij de eieren met modder. o— Ter illustratie drukken we hierboven af een penteekening van de oud-Texelaar Sjoerd Kuperus, een der vele uitnemend geslaagde, waarmee hij het mooie boek van Hermann Löns, „De Wulpen roepen", verluchtte. misschien ook niet zijn twee jongelui uit den Burg voornemens in een dag heel Texel rond te kuieren. Ze kozen voor dit „pleziertochtje" de tweede Pinksterdag uit en zullen in de vroege morgen uit den Burg vertrekken in de richting van de Waal en vervolgens trachten via Oosterend, de Cocks dorp, de Koog. den Hoorn en Oudeschild het uitgangspunt, weer te bereiken. We wenschen het ondernemend duo succes en hopen van een welgeslaagde kuiertocht in ons volgend nummer melding te kunnen maken. De Wolveehandel van 17—23 Mei. Op vele markten waren de vette schapen, zuiglammeren en weide- en melkeschapen be hoorlijk goed te plaatsen en wel prijshoudend. Leeuwarden, Leiden en Sneek waren iets duurder. Voor weidlammeren was de handel niet beter wel waren enkele markten iets minder, zooals o.a. Sneek en Groningen. Op laatstgenoemde markt waren ook de zuiglammeren iets lager. Leiden was voor weid-lammeren tamelijk, terwijl de Leeuwarder ook nog een kalme stemming gaf. Ons Zondagsblad. In antwoord op verscheidene vragen deelen we nogmaals mee: lo. dat aan al onze abonnees in de loop der volgende maand een proefnummer van ons Zondagsblad kosteloos wordt toege zonden, 2o. dat alleen abonnees op de Texelsche Courant zich op dit goed verzorgd week blad kunnen abonneeren, 3o. dat zij, die zich met ingang van 1 Juli op de Texelsche Couiant abonneeren, eveneens een gratis proefnummer van het Zondagsblad ontvangen. Bezoek van R.K. Raadsleden. Woensdag jl. bracht een gezelschap van 34 raadsleden uit de Vereen, van R.K. Raadsleden een bezoek aan Texel. Met de boot van 10,30 uur kwamen de gasten aan te Oudeschild, waar zij door Texei's R.K. Raadsleden werden verwel komd, alsmede door de heer 3. Daalder Dz, die het gezelschap leiden zou, in het bizon der met het oog op de vogel broedplaatsen welke zouden worden bezocht. Er werd van een autobus en vier auto's gebruik gemaakt. Eerst ging de tocht naar het Mieland, waar al dadelijk alle gelegenheid werd ge vonden met Texei's rijke vogelleven kennis te maken. Geruime tijd werd daar verwijld waarna men zich naar den Burg begaf om in „de Zwaan" de lunch te gebruiken. Na tuurlijk heeft het aan tafel aan de gebrui kelijke speeches niet ontbroken. Na de middag begaf het gezelschap zich naar de Dennen en vervolgens naar de Koog waar een wande ing door de duinen en langs het strand de gasten van Texel een goede indruk gaf. Door Waalenburg en Eierland ging de reis naar de Cockscorpj waar o.m. de bemalingsinstallatie met be langstelling werd opgenomen. Door Eierland en het Noorden werd via Oost Oosterend bereikt, waar men de thee gebruikte. Ruimschoots voldaan over de hartelijke ontvangst, de uitstekende leiding cn d6 aangpname uren, op Texel doorgebracht werd met de boot van 5.40 uur het eiland vtrlaten, niet dan na de heer Daalder vcor ziju welwillendheid hartelijk dank te hebben gezegd. Concert in 't Park. Texelsch Fanfare geeft op Maandag a.s. 2e Pinksterdag een concert in het Park. Het programma vermeldt: 1. Honneur aux Basses, marsch, A. J. Doijen 2. Milanesse, ouverture, Jos Bauman. 3. Le Khedive, potpourrie sur L'operefte, C. Faust 4. Voix Roumaines, wals, M. J. H. Kessels. 5. Myriam, ouverture (verplicht nummer), E. Gaudefroy 6. Franche Amitié, fantasie, (vrij nummer) J, Martin 7. Braves Beiges, marsch, O. Filsfiis. De aanvang is bepaald op 8 uur. Geslaagd voor het examen costumière der Eerste R.K. Ver, v. Modevakscholen te Schagen de dames H. de Kort en N. Schot, resp. te Oosterend en de Waal. DE COCKSDORP Bloembollenveiling. Alle partijen bloembollen, welke hier gisteren voor Joh. Parlevliet ten overstaan van notaris Mulder zouden worden geveild, werden opge houden. OOSTEREND Zendingsdag. De Texelsche Zendingsbijeenkomst, le houden te de Koog en bepaald op 2e Pinksterdag a.s., zal door muziek van de Chr. Muziekvereeniging „Excelsior" alhier worden opgeluisterd (Emree geen 10 maar 25 ct.) OUDESCHILD Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden: Maandag, 889' lammeren, 40 koeien, 18 kalveren. 27 varkens, 1 paard. Donderdag met vier stoombooten en twee motorschepen, 4994 lammeren, 2 koeien 1 ezel. Visscherij. De garnalen doen nog steeds een behoor lijk prijsje zoodat er nog een weekgeldje mee te verdienen is Deze week is aan gebracht ruim 5100 K.G. De kommenvis- schers zijn bezig de haring-kommen op te plokken, de hoop is nog op een beetjt«g<:ep maar de vangst is t^t heden niet groot. Hofleverancier Mededeeling. Voor het vinden van hot ïyk van de zeemilicien J. Kolk, uit Lemsterland, Vr[jdag 18 Mei by het omslaan van een sloep b[j roode ton no. 2 in het Malzwin om het leven gekomen, wordt f 25.- be looning uitgeloofd. Eventueel bericht te richten aan H. Koopman, Keizerstr. 67 te Helder. Jnspectie der visscherijen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft met ingang van 1 Juni de inspecteur der visschoryen tit. J. van Hengel aangewezen als districtshoofd in het 2e en 3e district (Waddenzee en Zuider zee c.a.) met standplaats Amsterdam. DE WAAL Excursies. Onder leiding van de heer Bouman, uit den Burg, heeft Dinsdag een gezelschap dames en heeren uitjden^Haageen bezook aan Waalenburg gebracht. Zaterdag en Zondag vooral trokken de vogelpolders groote belangstelling. Toen stonden excursies onder leiding van de heeren J. Dry ver en Jan P. Strybos. Jubileum Tetefunken.J De snelle ontwikkeling van do Duitsche radio-techDiek dateert van 1903, in welk jaar op 27 Mei de „Telefunken" werd op gericht, een schepping van de Allg. Elektr. Gesellschaft en de fa. Siemens en; Halske. Begonnen werd met de Ibouw van scheepsradio-iostallaties. Vermelding ver dienen de richtingzoekers, welke schepen met zekerheid Ldoor de mist leiden, door Telefunken geconstrueerd. Nauen, by Beriyn, door Teletuuken gebouwd, is een der machtigste zendstations ter wereld. Ook Kootwijk is een schepping van Tele funken. De Duitsche zenders zijn meest alle door Telefunken gebouwd, alsmede vele groste stations elders, en wekken alom bewondering Telefunken heeft dus reden om met vol doening op de achterliggende 25 jaar terug te zien. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 19 tot en met 25 Mei 1928. ONDERTROUWDFrans Hopman en Geertruida Ridder. GETROUWD: Cornells Johannes Schoen maker en Aagje Barhorst, Maarten Schouten en Neeltje Zutphen. OVERLEDEN Jacob Bakker 84 jaar, onge huwd, Geertrifida Eelman, 5 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 regenjas en 1 taschje. Schagen, 24 Mei. 1081 lammeren 82 Vette koeien 30 kalfkoeien 22 Gelde koeien mag. 90 Vette varkens 138 Biggen 18,- a 21.— 250 a 530 225 a 343 170 a 310 0,62 a 0,67 12,— a 20 Boter 1,90 a 2,10 a 0. - E i e r v e i 1 i n g Schagen Kipeierenaanvoer 85620 Bruin ongewogen f 5,50 a f 6, - per 100 Wit 5,20 f 5,30 Leiden, 25 Mei. 6351 Lammeren f 9, a f 29.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5