„De skim" van Lene-peet. Texelsehe Berichten Gemengd Nieuws meegegeven had, neer te laten. Deze cere monie zal met eenige plechtigheid gepaard zijn gegaan en heeft ook aanleiding gege ven tot het wisselen van telegrammen met Rome. Van de vlag en het kruis zal allicht over een paar dagen wel niets meer te vinden zjjn, daar de Pool met ijs is dedekt, dat voortdurend in beweging blijft. Twee jaar geleden had eenzelfde ceremonie plaats toen bij de Poolvlucbt van de Norge niet minder dan drie vlaggen, nl. die van Zwe den, Amerika en Italië op de Pool werden neergelaten, waarvan thans echter ook geen spoor meer te vinden was. b Nobile is er niet in geslaagd een paar mannen een tijdje op de Pool te detachee- ren voor het doen van waarnemingen, daar de omstandigheden hem dit niet toelieten. Voorloopig blijven Peary en zijn metgezel len nog de eenige wereldbewoners, wie het voorrecht te beurt is gevallen de voet op de Pool te hebben gezet. Gemeld wordt intusschen, dat Nobile in de gelegenheid is geweest in het Poolge bied belangrijke wetenschappelijke waar nemingen te doen. [Zie verder elders in dit nummer]. Anti-ltaliaansche betooging in Tirol. Te Innsbruck, de hoofdstad van Tirol, heeft zich een vrij ernstig anti-Italiaansch incident voorgedaan. Dit incident was uitgelokt door de Italiaansche consul, die op de onsmakelijke gedachte kwam de vlag uit te steken op de jaardag van de oorlogsverklaring van Italië aan Oostenrijk Hongarije. Dit was voor de bevolking een provocatie en weldra trok dan ook een groote volksmenigte, onder aanvoering van een aantal studenten, naar het consulaat, om tegen het hijschen van de vlag te protesteeren. Een tweetal studenten slaagden er in, het consulaat binnen te dringen en de Italiaansche vlag neer te halen, wat door de bevolking met gejuich werd be groet. De Italiaansche consul diende onmiddel lijk een protest in bij de gouverneur van Tirol en de burgemeester van Innsbruck en eiscbte, dat de vlag weer zou worden geheschen onder eerbewijzen van de Oostenrljksche militairen. De Oostenrijk- sche autoriteiten hebben aan die eisch gevolg gegeven. Zij hebben de Italiaansche vlag laten hijschen, terwijl een militaire afdeeling het saluut bracht. De politie nam voorts krachtige maatregelen om de be- toogers op een afstand te houden. Het bleef de geheele dag en avond ru moerig in de stad en er hadden herhaalde lijk botsingen plaats tusschen de politie en de betoogers, die op felle wijze bun anti-ltaliaansche gevoelens lucht gaven. Men wachl nu af. wat Mussolini van het geval zal zeggen. Van China, Japan en de Ver. Staten. De toestand in China heeft in de laatste dagen weinig verandering ondergaan. De opmarsch van de zuidelijken schijnt eerst weer tot staan te zjjn gekomen, nu Tsjang tso lin maatregelen getroffen heeft om Peking te verdedigen. Er loepen allerlei geruchten over vredesonderhandelingen tusschen de noordelijken en de zuidelijken, waai bij Japan bemiddelend heet op te treden, doch officieel is daarvan nog niet gebleken. Wel moet Tsjang tso Jin ge protesteerd hebben tegen het zenden van Japansehe troepen naar Mantsjoerye, doch Japan gaat daarmee rustig door en te Moekden moet thans reeds een aanzienlijke Japansehe troepenmacht bijeon zijn. Ge meld wurdt, dat ook de Vereen Staten dit optreden van Japan niet goed keuren, doch te Tokio beroept men zich op de groote Japansehe belangen, die in China bedreigd wordeD. Texelsehe novelle uit 1864 5 door D. Dekker. Zelfs nu het ijs voor hem gebroken was, had hij geen moed om een aanval op het meisje te doen. Hij was ook een bloed, de jongen. Zelfs als hij „op sien Sundags" was aangekleed, met zijn „blauw lakese broek en baatje, streept sijd vest en sien gochem petje op ien oor," zag hij er met zijn bolle wangen, dikke lippen en groote oogen, zonder de minste uitdrukking, nog heel onnoozel uit. Wanneer een wei nig eischend persoon nog een greintje vrede kon hebben met zijn uiterlijk, moest hij iedereen wel tegenstaan, wanneer hij zijn mond opende, om een enkel woord te spreken, zoo saai en lijmerig kwam het er uit. Deze weinig schitterende hoedanig heden had de jongen echter niet van zijnen vader geërfd; want deze was in zijne jeugd een flink, knap jonkman geweest, de incli natie van Lene-Peet voor hem, met ver werping van haren neef, de partij door de ouders opgedrongen, was dan ook gegrond geweest op de knapheid van Ponse. De zoon had zijn minder gunstig voorkomen en zijne weinige welsprekendheid naar zijne moeder, die vroeger als meid het huisgezin zijns vaders had bestuurd, en met wie hij op vijf-en-veertigjarigen leeftijd trouwde. Vader moest hem dus wel een riem onder het hart steken, toen hij den volgenden Zondag de eerste visite bij Lene-Peet en hare nicht zou brengen. Ponse Sr. had ge zegd „Je moet de kot maar reis uut den boom kieke, en zoodree je ken, je slag slaan. Bij Lene-Peet ben je welkomdat weet ik." En het was waarheid wat vader zeidewant het oude mensch dweepte met den zoon van den man, dien zij zoo gaarne haar echtgenoot genoemd had, ofschoon de jongen niets van zijnen vader had geërfd dan alleen denzelfden naam, [apik Ponse maar dat was de oude tante genoeg. Het zou voor haar eene voldoening zijn, wanneer een Japik Ponse met een Leentje Thanis in den echt trad. Met loome schreden begaf de jonge Ponse zich naar het huis van de vriendin zijns vaders, waar hij door Lene-Peet met vrien delijkheid, door het meisje met koelheiden onverschilligheid werd ontvangen. Veel had hij onderweg overwogen wat hij zeggen zou als de gelegenheid gunstig was om Leentje alleen te spreken maar hij kon het daarom trent met zichzelven niet eens worden. Ponse moest „afseluut den heelen dag te gast bluve" had Lene-Peet gezegd, en dat was natuurlijk door den vrijer aangenomen. Door de buitengewone vriendelijkheid van de oude gevoelde hij zich meer op zijn gemak dan hij zelf verwacht had, zoodat hij, voor zijn doen, dan ook bepaald spraak zaam was. Hij moest Lene-Peet vertellen, „hoeveul skepe er ol oond en hoeveul twil- linge ze ol hadde hoeveul maatjes de swante en de roodbonte 's murges en 's eves wel gafve hoeveul groene keesjes ze wel maakte, as ol de lammere ofskeept en dus de kees makerij in volle werking was," en meer andere zaken, en dat gaf den jonkman stof om zooveel te spreken, als hij misschien in geen weken gedaan had. Leentje vond echter heel weinig behagen in deze onder werpen, en hoopte maar dat Ponse zou aftrekken. Tot haar verdriet moest hij, op aandrang van Lene-Peet, „ok 's eves nag op de sukelaad bluve," zoodat zij den geheelen dag met hem opgescheept zat. Hij vertrok eerst nadat Lene-Peet naar bed was gegaan, toen het meisje hem spoedig zijn congé gaf, onder voorwendsel dat zij ook vroeg tijdig ter rust ging. Penteekenlng van Sjoerd Kuperus (Hermann Löns: „De Wereld staat In bloei". Per T.E.S.O. over 't Marsdiep. T.E.S.O. hetft inhet bizonder op beide Pinksterdagen goede zaken genaakt, hetgeen blijken kan uit deze getallen, ons van officieele zijde welwillend verstrekt: Van Zaterdag 26 Mei tot en met Maandag 2e Pinksterdag werden in totaal vervoerd 2094 personen, 621 rijwielen en 38 au o's. Met „Maisdiep" en „Dageraad" achterelkaar ging op 2e Pinksterdag de laatste reis naar Helder. Toen werden plm. 440 personen, plm 135 rijwielen en 2 auto's vervoerd. Wat aangaat het vervoer van auto's heeft de laatste Zaterdag met een getal van 19 het record geslagen. o— Zulke berichten moeten onze TESO'ianen als muziek in de ooren klinken en van de waardij hunner aandeeltjes een welsprekend beeld vormen. De groote lammerenmarkt. De groote lammerenmarkt vau deze week heeft zich door een ietwat gedrukter stem ming van die van Maandag'21 dezer onder scheiden. De prijs was door elkaar een gulden lager. Gelukkig zal een .flink gras gewas, dank zij het warme weer der laatste dagen, veel vergoeden. Hieraan moet ook worden toegeschreven, dat menig fokker niet zoo spoedig toesloeg en vrij wat er de voorkeur aan gaven met de lammeren terug te keeren, in de verwachting een volgende maa; met meer profijt zaken te kunnen doen Door gunstige weersomstandigheden is die hoop niet van grond ontbloot. Ter vergelijking van de grootedammeren- markten der laatste jaren volgt hier dit overzicht. Jaar Aanvoer Prijzen purmerend had gisteren 815 lammeren ter markt en noteerde f 13-22; verder telde mtn 425 schapen, prijzen f 30-42; handel matig. De klokketoren der Ned. Herv. Kerk. D6 nieuwe iuiiinstallatie in de toren der Ned Herv. Kerk aihier kwam Vrij dag jl. gereed en is Zaterdag daarop in gebruik genomen. Moest men eerst door slaau op de bronzen wand geluid aan de klok ontlokkeD, thans kan deze worden geluid, zooals bet behoort, en kan men haar stem tot op verre afstand vernemen. Naar deskundigen verklaren zou de oude torenromp van het luiden geen scha onlervinden. Vogelbescherming. De heer J. Drijver, secr. adm. der Ned. Ver. tot bescherming van vogels, schrijft or-s Onze vereenigiog heeft aan de Eier- landsche vuurtoren lampen laten aan brei gen, dia ontstoken worden bij aanwezigheid van vogels en die als het ware maan- en sterreulicht nabootsen. Het had reeds eerder de aandacht ge trekken, dat vuurtorens, die niet geheel iD het duister staan, bv. I-Jmuiden en Scheveningea, aan zeer weinig vogels het leven kosten en dat bij de andere vuurtorens het aantal slaehtoflsrs gering is, als de maan schijnt, ja zelfs als er maar enkele sterren zichtbaar zijn. Alleen in het pikduister vliegen zich vele vogels dood. We brengen deze regels onder de aan dacht van belangste.lenden, omdat men uit ons verslag zou opmaken, dat de vogels door middel van netten worden beschermd. „Kluut", penteekening van Mej. A. Roes. DE WAAL Zuivelfabriek „de Hoop." Vermoedelijk wordt, in de eerstvolgende vergadering van aandeelhouders van Zuivel fabriek „de Hoop" alhier tot electrificatie van het bedrijf besloten. Auto te water. Een auto, thuisbehoorende op „de Ruiters- plaats," is bij het keeren op een smalle weg met de kop in een sloot van Waalenburg geraakt. De inzittenden bekwamen geen letsel. Met veel moeite is men cr in geslaagd de auto weer op de weg te brengen. Maastricht is voor de vierde Ntd Katholiekendag in feestdos gehuld. Laogs de voornaamste straten en pleinen zijn bloem- en viagversieringen aange bracht. De stad is g6reed de hooge gasten te ontvangen. De georganiseerde tentoonstelling van Katholieke kunst is tot 3 Juni. Buitenland Boeken Io Engeland worden elk jaar gemiddeld 12.000 boeken uitgegeven Er zijn, naar de volkstelling heeft uitge wezen, 11.0C0 boekverkoopers. Aanne mende dat elke boekhandelaar gemiddeld twee bedienden heeft, zijn er elk jaar drie menschen bezig om één boek te verkoopea. TeBuenosAiresishet huis van kolonel Cesar Aseltra voormalig koionol in het Italiaanscge leger, ver woest door een krachtige bom. Er vielen geen slachtoffers. Gerekend naar de tegenwoordige stijgiug van onze welvaart zal iedereen in Amerika legen 1932 buiten het bereik der armoede zijD, zei Hoover. Auto's Amerikaansche autori teiten schatten, dat in 1928 de auto- iodustrie in ue Ver. Staten werk zal gwen aan 4 miilioen menschen, dat ra bijna 300 duizend meer dan tot nu toe. Amerika telt ongeveer 300 kleine luchtvaartmaatschappijen en 3000 4000 vliegtuigen in particulier bezit, terwij! Eogelaud op een 30-tal particuliere vlieg tuigen kan bogen. TeEastington in Engeland is medegedeeld, dat de commissie voor de plaatselijke belastiDg 500 spaarpotten beschikbaar heelt gesteld om de belas tingbetalers te helpen sparen voor het opbrengen van hetgeen zij verschuldigd zijn. Men heeft in dat district sedert het conflict in de steenkoolnijverheid veel moeite gehad bij het innen van de belasting. Te Bornemouth heeft Bening Arnold zijn 104de verjaardag gevierd. Op zijn vorige verjaardag heeft hij een partijtje kaatsbal gespeeld en nog drie jaar geleden deed hij geregeld hieraan mee.. Zijn oogen zijn nog zoo goed dat hij nog elke dag zijn krant leest en brieven schrijft. Voorts doet hij bjj goed weer nog elke dag een wandeling. In zijn jeugd is Arnold zetter geweest. Later werd hij te Londen handelaar in antiek zilver. T e L o d z werd door onweer groote schade aangericht. Een man werd ge dood. Elders in Polen moest door on weer het spoorwegverkeer worden stop gezet. Over het luchtschip „I t a 1 i a", dat van zijn poolvlucht nog niet op Spits bergen is teruggekeerd, maakt men zich ernstig ongerust. Zeer vermoedelijk is het door tegenwind en mist opgehouden en thans door bonzinegebrek aan de gril lige elementen overgeleverd. Verouder steld wordt dat de Italia naar Nova Zambia of naar de Siberische vlakten is afgedreven. Het luchtschip kan, nadat de motoren hebben opgehouden te wer ken, nog 14 dagen in de lucht blijven. Maar waar zal het zich aan het eind van die periode beviLden? Een hulpexpeditie is ten onderzoek uitgetrokken. Een paar schepen en een vliegtuig zullen er aan deelnemen. Ronald Amundsen zal een der expedities leiden. Algemeen wordt het opsporingswerk uiterst moeilijk ge ucht. Het vermoeden wordt geuit, dat de Italia tegen de steile rotsen, welke zich aan de kust van Spitsbergen tot 1000 M. hoog verheffan, te pletter is gestoo- ten. Ook kan het zijn, dat het lucht schip werd vernield door een cycloon, welke in de poolstreken moet nebben gewoed. Poolreizigers verklaren, dat men liefst een snelle dood mag vinden, wanneer men genoodzaakt is op het pakijs te landen. Australië handhaaft zijn ver bod tegen de Miss-Ca veil film, ook wanneer de terecntsteliing wordt weg gelaten. Te Wiesbaden worden de trams door gemeentelijke autobussen vervangen, Wanneer het voivoer gelijk blijft zullen ae kosten voor de gemeente daardoor met plm. 40 pCc stijgen. Ver. Staten. Cxilidge heeft de wet bekrachtigd, waarbij 362 miljoen dollar voor de marine beschikbaar worden gesteld. Italië. Het vertrek der zestig vliegtuigen di9 een kruistocht boven het Westeijk deel der Middellandsche zee zullen maken is op 25 of £6 dezer bepaald. In Laredo-Texas heeft een orkaan vier menschen het leven gekost. B e r 1 ij n De vliegers van de „Bremen" zullen met z'n drieëa in Duitschlaud door da Rijkspresident worden ontvangen.] Japan heeft de voorstellen van Kellogg tot bevordering van de wereld vrede zonder voorbehoud aanvaard. Te Riga hadden twee mannen een tienjarige scholier ontvoerd en ver volgens van de vader een losgeld van drie miilioen roebel gevraagd. De politie s'aagde er echter binDen 24 uur in d9 knaap te bevrijden en de daders te arresteeren. Ver. Stat en. De ontploffiDg in da mijn bij rownsviile in Penn sylvania heeft veel mijnwerkers het leven g9kost. Toen men een week later reeds 60 lijken geborgen bad, nam men aan, dat ook :de 140 overige arbeiders die zich nog ia de mijn moesten brvic- d9P, dood waren. Men kau zich dus de verbazing begrijpen van de ai b' iders, die met het opiuimingswerk beiast zijn, toen zij op twee mijlen afstands van de verongelukte schacht een mijnwerker 1924 5150 25 - 35 1925 6650 26-32 1225 6992 15—22 !927 7316 12—18 1628 7393 16-20 O—

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2