KARPETTEN, LINOLEUMS III Complete Slaapkamgranieublemsnten. mBMrfl Tandarts Aosicgh P J. W. LUNTER, UIT DE NATUUR. Gemengd Nieuws Boekhandel Parkstraat ¥raagt eens onze „€aw9 Zomersproeten verdwijnen in Hotel „de Lindeboom'* VULPENHOUDERS ADVERTENTIËN Texelsche ooi- en ramlam- meren met of zonder moeder FIIAN'KK'liU Over orgel en piano. Hygiëne en Veiligheid. Zelfwerkend Waschmiddel heeft een rijke collectie Verkoop onder garantie. spoedig door een pot SprntOl. Bij alle Drogisten, GETROUWD P. J. DOGGER Jz. en E. M. BRUCKBAUER. S,|'0enWee'„'t„Pr0b0llng0 i 17 Mrt-"28 Hoofdgracht 61. Helder is Donderdag 7 Juni van 's morgens 9 tot 's middags 1 uur te spreken F. MAIN TIE NDITatT^ Hofleverancier ten daarbij veischeiden hindernissen nemen. Welke weg gereden werd meldden we reeds. (7 K.M.) De hindernissen bestonden in het verwijderen van een Friesche ruiter een prikkeldraadver sperring, het openen van een hek, het in ont vangst nemen van een vlag om deze vervolgens na een klimpartij op een paal te planten. Verder moest de motorrijder in staat blijken met één hand zijn motor te besturen, vaat dig achteruit kunnen rijden en ook op een kronkelweg i.i het goede spoor blijven Wie de gegeven weg aflegde in de kortste tijd en daarbij het geringst aantal strafpunten opliep, werd winner van de eerste prijs. De uitgeloofde prijzen werden beschikbaar gesteld door sectie-, corps- en afdeelingscom- mandanten, onze burgemeester loofde een medaille uit. Na afloop van de wedstrijd werden in de tuin van hotel „Texel" de prijzen door de heer W. B. Oort uitgereikt. De winnende motorrijders waren 1. Brokkink, 10 mnt. 22 sec, klok. 2. Robbemond, ll,18'/i (met 1 strafpunt,) sigarettenkoker, 3. De Ridder, 12,50, vere. zilv. medaille. 4. A. de Graaf, 13,36, inktkoker. 5. Tollenaar, die trots hij een paar maal over de kop sloeg, het parcours in 14 mnt. reed, br. medaille. Da winnende autorijders waren M. D. Dijt, 11 mnt. 6'/, sec, buiten mededinging 1. de Lugt, 12,43Vj (met strafpunt) medaille burg. Oort. 2. D. E. W. C. Boswijk 15,23, medaille corps comm. 3. Hageman, 17,24, medaille afd. comm. 4. N. Graaf, 17,59 (met 1 strafpunt). br. medaille Lt. deMoor, die bulten mededinging meereed, legde de weg In 13 mnt. 12 sec af. P. Witte C.Pz, reed 18 mnt. 15 sec. (met strafpunt.) C. Buisman 2144, (met 1 '/i strafpunt) en J. W. Paagman 23, 17, met 1 strafpunt Na de uitreiking bracht majoor Pi ins dank aan allen die tot het welslagen van de oefeningen en wedstrijden hadden bijgedragen, in het bizon der aan de leden van de jury en aan de h.-er Tiessen, gemeenteopzichter, die had zorg ge dragen voor het plaatsen van palen, en hinder nissen, „zora's deze zich bij revolutie en in tijd van oorlog voor zullen doen", naar liet officieel programma vermeldde. Met de boot van 2.40 zijn deelnemers van de vaste wal n0ar Helder vertrokken. Ter aankondiging ontvingen we een met zorg en smaak samengesteld, aantrekkelijk geil us- treerd boekje „Eea verklarend wuord voor het Nederlandsch Publiek over hel orget,de piano en de kunstspelpiano," uitgegeven door de Nod. Bond van Piano- en orgelhandelaren en Fabri kanten. Het bevat zeer lezenswaardige ho jfd- stukken over de oorsprong en de verdere ont- wikktling van genoemde muziekinstrumenten, over de cultureele beteekenis van de piano, over de invloed van radio, enz. Belangstellenden kunnen het boekje op aan vraag gratis bekomen bij de heer W. H. 1 ielrooy, Weststraat, Hdder. De Wolveehandcl van 24—30 Mei. De wolveebaDdel nam ook deze week over het geheel genomen een zeer kalm verloop, de prijzen ondergingen weinig verandering. Was misschien een enkele markt iets vaster, daarentegen was ze elders iets flauwer. Algemeen kwam in de kalme stemming dus geen verandering. Alleen de handel in weidlammeren was op enkele markten bepaald minder en liep soms slecht uit, o.a. te Leeuwarden, Zwolle en Leiden. Een rupsen-jaar. Ieder, die in de laatste dagen de Koog be zocht, en naar het strand of de duinen zijn schreden richtte, moet een oogenblik hebben stilgestaan bij het zien van rupsen in zoo'n buitengewoon groot aantal, als de laatste jaren zich hier niet vertoonde. Het zijn milliarden exemplaren, die duinen en strand onveilig maken, niet alleen bij de Koog maar de heele W.kust langs, van 't Horntje tot bij de Cocks- dorp. Welwillend stond de heer Epe, boschwachter, ons toe bij hem licht op te steken, zoodat we aan het bovenstaande thans eenige bizonder- heden kunnen toevoegen. o— Er is hier sprake van de rups van de bastaard- satijnvlinder [Porthesia chrysorrhoea). De jeug dige rupjes overwinteren in groote gemeen schappelijke nesten, die men in de foppen der boomen of zooals hier in struikgewas in de duinen wel waarnemen kan. Het aanlal rupsen is de laatste jaren buiten- woon sterk toegenomen, zoodat het gedierte bij milliarden de duinen bevolkt. Niet alleen veroorzaakt het rupsengebroed veel last, daar men in het duin geen plekje kan vinden waar men buiten het bereik van die harige kruipers is, maar ook verdwijnt al het jonge groen, speciaal dat van duindoorns, naar der rupsen niet te verzadigen magen. Gewoonlijk trachten deze dieren hun slag te slaan in eik en meidoorn, in vruchtboomen als het kan. Hier moeten zij zich voornamelijk met het sappig groen van duindoorns tevreden stellen, dat ze dan ook wegvreten tot de laatste cel. Hier geldt „de macht van het kleine," groote oppervlakten werden door de vraatzuch tige rupsen geheel „ontgroend." Een paradijs, een luilekkerland voor vogels, meent u wellicht? Mis hoor, 'want die harige rupsen vinden bij onze gevederde vrienden geen aftrek, met uitzondering van de koekoek, die op zulk gedierle bizonder verlekkerd is en er bij voorkeur jacht op maakt. Hij kan in de duinen te gast en zijn buikje rond smullen. Omdat het evenwel onmogelijk is een leger koekoeken naar Texel's W.kust te dirigeeren, moeten we ons van die koekoekenhulp geen groote voorstelling maken. We hebben hier een geval van „overproductie", waartegen alle omwonende koekoekfamilies niets uitrichten kunnen. Neen de beste weg iskalm afwachten. Immers moeten de onafzienbare rupsenlegers heel spoedig met voedselgebrek te kampen hebben. Hei en helm worden nauwelijks aan geraakt, het is voornamelijk het prille groen van de duindoorn, dat voor de kruipende vreters de hoofdschotel uitmaakt. Het gevolg is, dat de rupsen weldra verzwakken, waarna parasieten optreden, die het gedierte ten gronde richten. Zoo wordt het milliardenleger aan merkelijk gedund en herstelt de natuur zichzelf. Opmerking verdient, dat we ook in de ge schiedenis van de rups onderscheiden perioden van opkomst, bloei en verval. Of we thans de plaag in haar grootste omvang beleven, den wel of hier slechts van „het begin" moet worden gesproken, daaromtrent wilde de heer Epe zich niet beslist uitlaten. Vermoedelijk echter duurt de plaag nog een veertien dagen en zullen de rupsen zich het volgend jaar in niet zoo hevige mate vertoonen. Deze maand zullen de rupsen zich verpoppen. U kent mis schien de zwarte pop, waarin de rups van gedaante verwisselt én een helderwitte vlinder wordt, het achterlijf van boven en aan het einde zwartbruin behaard? We willen er inmiddels het beste van hopen. Op zulke gasten zijn we in ons overigens gast vrije land niet gesteld. Dierenbescherming. De Schotsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft na overleg met de algemeene Engelsche vereeniging een prijs uitgeloofd van 300 pond voor de uitvinder die een konijnenval zal construeeren, die de dieren niet martelten toch de jachtopzieners in staat zal stellen hen te vangen. Voorwaarde is, dat geen ijzerdeelen of knipconstructies zullen aangebracht worden Meikeverplaag. In de laatste drie of vier dagen zijn te Hedik- huizen en omgeving de meikevers bij duizen den en duizenden te voorschijn gekomen. Niet alleen de wilgen, die er mee overdekt zijn, hebben ernstig onder de plaag te lijden, maar ook de vruchtboomen worden geheel kaal gevreten. OUDESCHILD Visscherij. Deze week zijn in de haven aangebracht ruim 9000 KG. garnalen. Met het koele weer gaat de verzending nog heel goed. Ansjovis wordt heeletnaal niet gevangen en men vreest, dat deze vangst wel niet veel meer worden zal. Door Wieringer visschers wordt nog al wat geep aange bracht. De prys is plm. f 10,— per tal. Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden Maandag 1196 lammeren, 24 vatkens, 9 koeien, 7 kalveren, 1 schaap, 1 hit. Donderdag met zes stoombooten en twee motorschepen 6434 lammeren. Van de VD 143 over boord geslagen. Deze week is op de Zuiderzee overboord geslagen en verdronken C. Schilder, onge huwd, oud 30 jaar, van de VD 143 Alle pogiogen aangewend om hem te redden mislukten. Naar het lijk wordt gezocht. OOSTEREND In kokend water gevallen. Het 3-jarig dochtertje van de heer P. VI. viel Donderdag in een pan met kokend water, waar door het ernstige brandwonden bekwam. Dr. Prakken verleende de eerste hulp, waarna het kindje naar Helder werd vervoerd. Kerknieuws. Het bestuur der Geref. Kerk H.V. alhier deelt mee, dat aan de weg naar Zevenhuizen grond is gekocht, maar dat geruchten aangaande de bouw van een kerk met pastorie voorbarig zijn. Wat er gebeuren zal, is voor publicatie rog niet geschikt DE MOK. Noodlanding door motordefect bij Noordwijk. Door een motordefect moest het vliegtuig W 63 Woensdagmorgen j.l. in zee bij Noordwijk een noodlanding maken. De sleepboot „Nestor" is hierop ter assistentie uitgevaren en heeft het toestel te ijmuiden in vedige haven gebracht. Het werd dezelfde dag nog vervoerd naar Schellingwoude, waar de noodige reparatie werd uitgevoerd, Donderdag steeg de W 63 weer op om na weinig tijds Texel te bereiken. Lood, loodwit en loodmenie behooren tot de gevaarlijkste vijanden van de arbeider. Ze zijn afdoende te bestrijden, maar dit gelukt alleen bij voortdurende zorg. Zindelijkheid is daartoe het eerste vereischte. o— Wanneer gij eenig uitslag bij uw kind waar neemt, laat dit dan direct de dokter zien. Wat vandaag nog een klein plekje is, kan zich mor gen al uitgebreid hebben. De kans bestaat, dat het besmettelijk is voor anderen. Stuur daarom nooit een kind met uitslag naar school zonder de dokter om raad gevraagd te hebben. o— Moeder, laat Uw kleintje niet over de grond kruipen. Deze is wel eens vuil en stoffig en de kans dat het vallen en zich bezeeren zal, is groot. Een looprek, kinderbox, is voor hen een geschikte verblijfplaats. Zet deze neer op een zonnige piek, tegen tocht beschermd en leg op de grond een moiion deken, met een schoon laken bedekt. Deze woorden, welke de uitspraak zijn van alle overtuigde verbruiksters, bewijzen hoezeer dit schitterende waschmiddel de genegenheid der huisvrouwen heeft verworven. Inderdaad, de populariteit welke Persil geniet, is zonder weerga. De huisvrouw, die Persil kent, weet wat zij eraan heeft. spaart en verzorgt het waschgoed en maakt het wasschen aangenaam en goedkoop. Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann Co. Amsterdam. Fabtikante Henkei Cie., A. G., Diisseldorf. Te Sydney i's vlieger Pt-ckaan gekomen met een eer dekker, waa- mee hij van plan is in do binnenlaod-m van Nieuw Guinea te gaan zoeken raar een soort vau tuikeiriet, tegen ziekten be stand. Te Landau sleepte een ploeg van 30 man een kabel naar de electriscbe centrale. Daarbij is het eene einde vac de kabel in aanrakiDg gekomen met een draad van bet hoogspanningsnet. f'e ploeg werd op de grond geworpen Vier hunner kregen zware brandwonder, tien werden licht gewond. Had de voorste arbeider i/iet de tegenwoordigheid van geest gebad het eind van de kabel rog weg te slingeren, dan zou het ongeluk veel ernstiger gevolgen g^had bebb-n Deze man zakte na zijn dappere daad bewusteloos in elkaar. voorhanden. Te bakrid kwam het bij een feest van muzelmannen tot een strijd met Hindoes. De politie moet tusschen beide komen. Twee Hindoes werden gedood. Te Londen is de zevende hertog van Newcastle aan een ernstige ziekte overleden. Hij was 64 jaar oud Als kind had zijn kindermeisje hem laten vallen waardoor hij gebrekkig was geworden. Hij had z'ch geheel aan geestelijk werk gewijd Hij stelde geestdriftig belaDg in kerkelijke vraagstukken en nam zijn plichten als lid van Hoogerhuis nauw gezet waar. Bevrijd u van die rugpijn. 126 Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt daD, dat ge een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levens organen te versterken. Waag u niet aan uitstel. Begin onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe krachten geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchtige zwellingen, pijn in de spieren of gewrichten matheid, vermoeidheid, zenuwachtigheid, duizeligheid en urinestoornissen, doen ver dwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijke verschijnselen daar van getuigden dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet 1 De werkiDg van dit specifieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht en als deze organen goed werken wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevo gen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Heden overleed zacht en kalm onze lieve Echtgenoote, Moeder, Behuwd- Groot- en Overgrootmoeder, NEELTJE SCHAGEN, in den ouderdom van 83 jaar en 7 maanden. Namens de familie ME1JERT VLAS, Kinderen en Kleinkinderen. Oudeschild, 31 Mei 1928. Dank betuiging. Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank voor de deelneming in het voor ons zoo smartelijk verlies ondervonden. In 't bijzonder dank aan onze buren en aan Dr. Prakken voor de onvermoeide hulp tijdens de ziekte en het overlijden van ons geliefd dochtertje bewezen en aan Ds. Vis voor de troostvolle woorden, tot ons ge sproken. Tenslotte aan de dragers en kleedopleg- sters voor de laatste eer, de overledene bewezen. Familie A. J. EELMAN. Waalenburg, Texel, 31 Mei 1928. Voor de vele blijken van deelneming ons betoond bij het smartelijk verlies van ons Zoontje KLAAS betuigen we onzen hartelijken dank. In 't bizonder aan ds. Plug voor de troostvolle woorden tot ons gesproken en aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen. A. KNOL, Echtgenoote Eierland, 1 Juni '28. en Kinderen. GEVRAAGD Uiterste prijs aan P. M. VRI[, Leidschendam.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2