Texel sche van Zaterdag 16 Juni 1928. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag, 19 Juni 1928, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 15 Juni 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: Benoeming lid van den Raad., De Voorzitter van het centraal stembureau bedoeld in artikel 18 a der Gemeentewet, in de gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat zijn besluit d.d. heden, waarbij de heer Jn. Henkes Dz. is benoemd verklaard tot lid van den Raad der gemeente Texel en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagneming van de heer K. Zeijlemaker, op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd. Texel 15 Juni 1928. De Voorz. van het centraal stembureau voorn. W. B. OORT. Door een ruit gevallen. Een leerlingetje van de o.l. school alhier, 0. A., viel bij het spelen nabij de school door een ruit met het gevolg dat zij een harer handen ernstig wondde. De pezen van de vingers werden alle door gesneden. In het. ziekenhuis te Helder werd geneeskundige hulp verleend. De Jong's Bioscoop. De beer de Jong zal tijdens de kermis- hier o.a. vertoonen het bekende filmwerk „Ben Hur" en „De groote Parade", een boeiende oorlogsepisode. DE TEXELSCHE COURANT gaat in het Texelsche Land gewis van hand tot hand, in iedere kring, in iedere stand. Hiermee houdt de gestadige toe name van het aantal advertenties in deze krant het nauwst verband I Kermis 1928. Hen schrjjft ons: In de Nieuwe Scbouwburgloge, standplaats Koogerstraat, zal door 't Rotter- damsch Tooneel onder directie van Ver- straete en Braakensiek met ingang van Maandag 25 dezer achtereenvolgens worden opgevoerd „Heilig Sammetje", geestig ,En- gelsch blijspel in 3 bedrijven, „De Pastoor van Neuvillette" wereldberoemd tooneelspel in 3 bedrijven,'„De Spaansche Vlieg", de groote lach-Schlager der Duitsche blijspelen en „De Meneer van 5 uur", een buitenge woon Fransch blijspel. De prijzen zullen varieeren van f 2,10 tot f 0 90. Op Vrijdag en Zaterdag wordt door het Revue-Gezelschap Schakels opgevoerd „Hoera! Olympiade 'n revue, bestaande uit. een proloog en 14 tafereelen. Deze revue verbluft door decors en costuums en werd 250 maal achtereen te Amsterdam opgevoerd. Als attracties worden vertoond „De levende granaat", „Het kanon van circus Gleich" en „de Olympische Spe'en" en drie groote finales. Het volgende nummer geeft nadere bizonderheden. Wolmarktbericht—begin Jtmi. Door het ontbreken van belangrijke veilingen en de algemeen gereserveerde houding der koo- pers sinds de 3e serie veilingen in Londen moeten wij een kalmere handel waarnemen. Desniettemin verwacht men voor de cross- bredsoorten (waartoe ook onze vaderlandsche wolsoorten behooren) geen lagere prijzen, aan- gezien voor Juli geen belangrijke prijzen aan de markt komen. Bradfort schrijft op 31 Mei: De handel wordt als iets kalmer aangemerkt, maar ook wordt de verwachting uitgesproken, dat de stemming op de komende veiling weer iets beter zal zijn zoodat een verdere prijsdaling niet zal plaats vinden. A.N.L. Sport. Het elftal, waarmee de Stormvogels op 24 Juni tegen Texel I. in het veld komen, is als volgt samengesteld: de Waard, v. d. Lugt. P. Visman. P. de Boer. W. v. d. Velde. G. Heilig. P. van Es. J. Blinkhof. J. v. Pel. B. Muller. J. de Waard. Het is dus een sterke ploeg: men kan een mooie wedstrijd verwachten. o— De sigarettenfabriek A. Batscharie-den Haag stelde weer een mooie beker beschikbaar. Öm die te verspelen is uitgenoodigd „Alcmaria." o— A.s. Zondag speelt Texel I tegen W.G.W I. om een zilveren Kruisje en, door de sigaretten- fabriek A. Broches Amsterdam beschikbaar gesteld, honderd sigaretten, welke voor de verliezer bestemd zijn. De beker is te bezich tigen in de étalage van de fa. Gebrs. Dros. Examen-derde stuurman. De 'heeren N. C. J. Lampers (de Cocks- dorp) IC. F. Brunt A. van Knapen (van» elders) leerlingen Z.V S.-Texel, legden gisteren met goed gevolg te den Haag het examen-derde stuurman af. Leidsche Lammerenmarkt. 15 J u n i. Handel nogal stug, afloop vooral. Prijzen f 14—f 22,50. Verwachting voor Texel, bij niet te groote aanvoer prijzen als vorige week. [Grondaankoop. Naar we vernemen zullen B en W de raad in zijn vergadering van Dinsdag a.s. voorstellen over te gaan tot aankoop van een uitgestrekt perceel grond van de heer Joh. Roeper, liggende aan de Kooger straat alhier. Het zou nl. in de bedoeling liggen een verbindingsweg aan te leggen tusschen Witte-Kruislaan en Westerweg en van de te dempen „Zes" in de (richting van het Gesticht. Bij geruchte vernemen we verder, dat op het te koopen perceel vermoedelijk de van rijkswege toegezegde landbouwschool en een nieuw Weeshuis zullen worden gesticht, Uit het legaat-F. Keijser zouden de kosten van parkaanleg aldaar worden bestreden. Het tegenwoordig Weeshuis zou later als esn Tehuis voor gegoede Ouden van Dagen dienstbaar worden gemaakt. OUDESCHILD Schoolnieuws. Nadat zich voor de vacante betrekking van hoofd der school alhier tien sollici tanten hadden aaDgemeld is een voor dracht opgemaakt als volgt 1. F. W. Kruger te Eindhoven '2. H. J. Kraai te Enschede 3. B Kiewiet te Stadskanaal. De benoeming vindt plaats in de raads vergadering van D.nsdag a.s. Veevervoer. Gedurende deze week zijn verzonden, Maandag: 921 lammeren, 56 varkens, 10 kalveren, 5 koeien, 5 schapen, 9 paarden. Donderdagmet 3 stoombooten en 1 motorschip, 3621 lammeren. VLIELAND. Nederiandsche Ornithologische Vereeniging. Vandaag zal de Nederiandsche Ornitho logische Vereeniging haar jaarvergadering hier houden. Morgen zullen de leden de interessante, vanwege hel Staatsboschbs- heer beschermde, broedkolomes in het westelijk deel van het eilaDd, nabij het Posthuis, bezoeken. Hier worden groote kolonies van Zilvermeeuwen, Sterns en Kapmeeuwen aangetroffen. Sinds 1925 broedt hier ook de Kluit in een klein getal. Met meest bekend is Vlieland echter doordat het de eenige plaats van ons land is waar de EidereeDd (Somateria mollis- sima) in verscheiden paren broedt. Indien we de enkele, ook tbans misschien nog, in Bretagne broedende paren niet mede tellen, is Vlieland zelfs de meest zuidelijk gelegen bekende broedplaats dezer soort, Ook voor vele andere vogelsoorten vormt Vlieland een belangrijk, goed beschermd broedterrein. Voor de ornitholoog is verder de zuid zijde van het eiland van bjjzonder belang omdat het wad aldaar een der plaatsen is waar een aantal in het booge Noorden broedende steltloopersoorten bij ons als jonge, nog niet geslachtsrijpe, exemplaren overzomert. Sambeek. Bij de Maaskana- lisatiewerken zijn vier personen aan een electriïche draad blijven kaDgen Eén werd gedood en drie kregen brandwonden Rotterdam. Een auto heeft tusschen Blaakschedijk en Puttershoek een 5-jarig jongetje van Vos uit Mgnsheerenland overreden eu gedood. Vlissingen. De gemeenteraad besloot in verband met de staking bil „De Schelde" de kermis op 16 21 Juli niet te doen doorgaan. Loon op Zand heeft een be paling vastgesteld, houdende verbod tot het aannemen van steekpenningen op straffe van onmiddellijk ontslag. Te Schiedam hield jgisteren de Ned. Ver. voor Koeltechniek haar 33ste algemeene vergadering. Er werd een bezoek gebracht aan Hoek's Machine- en zuurstoffabriek. Voorts werden mededeelingen gedaan door prof. dr. W. H. Keescm en prof. C. F. van Oyen. Te Rotterdam heeft eon be woonster van een perceel in de Vlieger' straat in een plotselinge vlaag van krank zinnigheid, een ketel met kokend water over haar echtgenoot uitgeschonken. De man kreeg vrij ernstige brandwonden en meest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De vrouw is ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Enschede. Een onweer heeft aan de oostkant der stad eenige schade veroorzaakt, van tien woningen zijn alle ruiten in de voorgevels vernield. De b.tesem die in een molen sloeg, deed de daarop staaude bliksemafl rider ver dwijnen zonder verdere schade aan te richten. Hoensbroek. De rechtbank te Maastrichteischte tegen M. SiebeD, 30 jaar, gedetineerd ter zake van brand stichting te Hoensbroek op 26 Mei drie jaar gevangenisstraf. Volgens zijn mede deeüng had hij zich zelf van het leven willen berooven en de meubels met petroleum gedrenkt en aangestoken, maar was hij weggaloopen, toen bij aan vrouw en kinderen dacht. Vermoed wordt dat hij de verzekeringspremie van f 3500 wilde bemachtigen. Bij Enkhuizen is tijdens de laatste storm een van Harlingen komende geladen tjalk gezonken. De opvarenden zijn opgepikt en op Urk gebracht. N ij m e g e n Op de weg naar Goch reed de heer Braam Arents met z'n auto tegen een boom. Hij weid er uit geslingerd en gedood. Hazerswoude. Het 12-jarig drchteitj9 van de arbeider J. de Hertog is met haar fiets in de vaart langs het Westeinde gereden en verdronken. Te Dongen is het verkoolde ljjk gevonden van een knaapje dat de boeren hoeve van H. de Jong in brand stak. Onder de ingestorte keldermuren lag het bedolven. Vlissingen. De directie van „de Schelde" beeft een 24jarige weik willige ontslagen omdat hij er van ver dacht werd met de stakers te heulen. Bij Lemmer zijn ansjovis visschers door storm overvallen en toe terugkeeren genoopt. Meerdere bekwa men averij. -Te Apeldoorn raakte de motor rijder S. voor hotel Bloemink in brand toen hij het benzinereservoir vulde. Hij wentelde zich rotd in een bloemperk met een slang op de waterleiding doofde men de vlammen. Deerlijk gewond werd hij opgenomen in het ziekenhuis. Te Rotterdam is door onbe kende oorzaak het koleDpakhuis van J. v. Groenendijk aan dc Zuidhoek geheel uitgebrand en ingestort. Te Nootdorp is op de onbe waakte overweg van de Hoogeveensche weg een tilbuiy, waarin gezeten waren de heer N. mee vrouw en kind, door de trein gegrepen. De viouw werd ernstig gewond, hst paard werd gedood en de tilbury geheel vernield, Leeuwarden. Het O.M. bij de rechtbank heeft vier jaar gevraagd tegen J. S, 42 jaar, koopman to Hallura, be klaagd van poging tot vergiftigiog yan zijn schoonmoeder met zuringzout. Te Beers zijn bij graafwerk weer eenige urnen opgedolven, vermoe dajjjk uit het begin van de Christelijke T e D e 111 is de laatste tjjd veel valsch geld in omloop gebracht. Er werden althans in een tijdsvenoop vau 14 dagen niet minder dan drie valsche rijksdaalders door de politie in beslag genomen, welke door winkeliers iu be taling werden ontvangen. De nabootsing is over het algemeen goed golukt, echter het randschrift ontbreekt en de klank is minder zuiver. Weststellingwerf. Tot twee maal toe verwierpen de ingelanden van de veenpolder „De Ontginning" groot ruim 1500 HA., het voorstel van net be stuur om tot droogmaking en ontginning van dit groote complex over te gaan. Ook zelfs toen het rijk in verband met de bestrijding der werkloosheid een zeer groot subsidie in de kosten ruim 60 procent van de werkloonen toezegde. Het gemeentebestuur werkte krachtig mede deingelandeu tot andere gedachten te brengeD, ook Ged. Staten vau Fries land poogden met medewerking van de provinciale Waterstaat, het groote en nuttige plan tot uitvoering te krijeD, maar de meerderheid der ingelanden bleef halsslaiig weigeren. De kosten wa:en io de oogen dor In gelanden te hoog. Ze duchtten daardoor 69n zeer hooge belasting voor nuu oigen dommon en bleven weigeren. Totdat Ged. Staten, van het groote algemeen belang dezer zaak overtuigd de knoop doorhakten en met voorbijgaan van de ingoiaiidsu besloten dezo' drooglegging en landont ginning zeil ter hand te nemen vo.geus een door de provinciale waterstaat ont worpen en goedgekeurd plan. v De zaak is thans zoover gevorderd, dat met de uitvoering vau het plan met bekwame spoed zal worden aanga vaDgen. Vele werkloozen zullen hierdoor ge ruime tijd arbeid vinden. Te Rotterdam is op de Rotter damsche weg eeu auto van een inwoner uit Dordrecht door het defect raken vau hat stuur in volle vaart in de Schie ge reden. De vier inzittenden, twee dames en twee heeren, werden met moeite ge red uit de onder water zittende auto. Allen werden in bewustelooze toestand naar het gemeenteziekenhuis te Rotter dam vervoerd. A 1 f o n a. d. R ij d. In do gevaar lijke bocht aan de Stoektersveg is een auto over do kop geslagen en in de sloot geraakt. De bestuurder, de heer Laviter uit Nijmegen, die met zijn. verloofde, mej. Siom, eveneens uit Nijmegen, op weg was naar Den Haag, is in de bocht vermoedelijk het stuur Kwijt geraakt, waardoor de auto eerst tegen een telefoon paal is aangereden, daarna over de kop is geslagen en in de sloot is geraakt. Voorbijgangers hebben do heer Laviter uit de wagen gehaald, maar eerst ge ruime tijd later slaagde men erin de levensgeesten op te wekken. Toen deelde de heer Laviter med9, dat ook zyn ver loofde in de auto had gezeten. Onmid dellijk werd mej. Siem op het droge gebracht, maar zij bleek toen reeds te zijn overleden. Schoondijke.Opde hofstede van landbouwer Risseeuw is da 19 jarige dienstbode met de electriscüe geleidings draad in aanraking gekomen en gedood. Steenwijk. Dezer dagen kreeg M. Bijker. bij het zagen op de stoom houtzagerij van de firma Wicherson eeu slag van een blok hout teg9n de maag streek. De man is aan de gevolgen overleden. Te M a a at r i c h t is bij een in aanbouw zijnd huis, waar bij het afbre ken van een schoorsteen een groot 3tuk steen naar beneden stortte, de metselaar Vrenken uit Hees, mede gevallen. Hij werd levensgevaarlijk verwond naar^ het ziekenhuis gebracht. Buitenland China. Generaal Feng heeft te Peking de regeeringsgebouwon de banken het postkantoor en het gebouw van da president der republiek door troepen doen bc-zotten. Hij beaeerscht nu da heele stad. I. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Wees huis uoor 1928 en jaarwedde boekhouder. 3. Ontslagaanorage uan J. fl. oanlder Vlis als onderwijzer aan de o.l. school te Den Burg 4. Ontslag en benoeming lid der Commissie tot wering uan schoolverzuim. 5. Benoeming gemeente-uroedurouw. 6. Benoeming hoofd der o. I. school te Oudeschild. 7. Overeenkomst omtrent het hebben van buisleidingen in het haventerrein. 8. Voorstel tot aanschaffing van een zuurstofapparaat. 9. Voorstel tot bestrating van het Kaaps wegje te de Koog. 10 Benoeming vertegenwoordiger aan deelhoudersvergadering T E.M. voor vast stelling balans en winst-en verliesrekening II. Voorschot aan J. de Waard vooreen plaatsje als bedoeld in de Landarbeiderswet 12. Voorstel tot grondaankoop. 13. Vaststelling uermenigvuldigingscijfer voor ce plaatselijke inkomstenbelasting 1928-1929. 14. Financieele regelingen. f

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5