HdWieg&kmd PUROL KARPETTEN, LINOLEUMS No 4238 Woensdag 27 Juni 1928 41ste J aargang n.v. J. W. LUNTER, ees i Roekeloos en Dwaas. Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Moeders nemen voorde roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is 16- 23 Juni. Pecunia non olet „Geld stinkt niet." Tot de onderwerpen van minder opge wekte aard, die in de laatste tijd onze aan dacht vragen, behoort zeker wel de straf zaak der Veendammer Hypotheekbank. De vierde Kamer der Amsterdamsche recht bank heeft er reeds heel wat zittingen aan gewijd en nog steeds is het getuigen verhoor niet ten einde gekomen. De be slissing zal ook nog wel eerige dagen op zich laten wachten, want de zaak wordt tot in de fijnste bijzonderheden uitgepluisd en daarbij doet zich de moeilijkheid voor, dat verschillende getuigen herhaaldelyk als het om belangrijke dingen gaat hun geheugen kwyt geraakt schijnen te zijn. Intusschen staat het wel voldoende vast, dat er op d6 meest ergerlijke wijze met de gelden der Veendammer omgesprongen is. En tevens ook dat een drietal advocaten, met nogal klinkende namen, hun diensten hebben verleend om voor de vuile knoeierij de juridische bescheiden op te maken, waar voor ze op meer dan vorstelijke wijze be loond geworden zijn. Volgens de mededee- lingen ter zitting heeft een er anderhalve ton voor opgestreken en de twee anderen ieder een ton. Een der beide laatsteD heeft echter onder eede verklaard.dat het „maar" f 30000 is geweest plus f 25000 voor andere ten behoeve vanLiebermann verrichte werk- werkzaamheden, totaal f 55000. De officier van justitie heeft daarin aanleiding gevon den bedoelde advocaat getuige van meineed te verdenken en op zijn verzoek heeft de rechtbank een nader onderzoek daarom trent gelast. Het spreekt vanzelf dat deze zaak zeer de aandacht trekt. „Geld stinkt niet", het spreekwoord, dat naar we meenen, afkomstig moet zijn van Vespasianus, blijkt nog altijd niet tot het verleden te behooren Een vereerende opdracht. Hollands Trotsch. Er valt gelukkig over onderwerpen van meer opgewekte aard te schrijven. En als een daarvan mogen we zeker wel noemen de reis van het groote Engelsche dok naar Singapore. Zooals we vroeger al eens hebben medegedeeld heeft de Engelsche regeering het overbrengen van het groote maiinekok voor Singapore opgedragen aan de Nederlandsche sleepbootmaatschappij te Maassluis. Engeland, de beheersGher der wereldzeeën, heeft deze belangrijke opdracht niet aan eigen zeevolk durven opdragen en de Hollanders te hulp geroepen. Men moet over deze onderneming niet licht denken. Het dok is het grootste, dat ooit gebouwd werd en zal aan het grootste oorlogsschip en aan drie torpedojagers naast elkaar, ruimte bieden. Het wordt in twee gedeelten versleept en het eerste deel is thans al onderweg. Het weegt 12.350 ton, is 178 voet breed, heeft een diepgang van 7 voet en steekt 70 voet boven de waterspiegel uit. De reis is 8500 myllang en de gemid delde snelheid waarmee gesleept wordt, zal niet meer dan 3 mij', per uur bedragen. Het tweede deel vertrekt deze week en zal te Suez dan het eerst worden afgewacht. Vooral de tocht door het Suezkanaal wordt als een der moeilijkste gedeelten van de lange reis beschouwd, gezien de beperkte breedte van het kanaal en de enorme af metingen van het dok. Men hoopt half November Singapore te bereiken. Goede reis! Wordt België ongeduldig? Het versmade verdrag. Minister Beelaerts van Blokland heeft onlangs in zijn verklaring omtrent de Nederlanasch-Belgische kwestie, onze buren de wenk gegeven niet te gauw ongeduldig te worden. Het schijnt echter, dat men in België toch wel heel moeilijk nog lang geduld kan oefenen, zooals uit hot dezer dagen uitgebrachte verslag van de com missie voor buitenlandsche zaken uit de Belgische Kamer blijkt. In dat verslag wordt verklaard, dat de verklaringen die onlangs in de Staten-Generaal zijn gedaan en de verzekeringen, die vanwege de Ne derlandsche regeering aan h6t Belgische ministerie werden gegeven, wel alle vrees voor onbepaald uitstel uitsluiten maar dat dit niet wegneemt, dat de kwestie niet laoger zal kunnen worden uitgesteld zon der gevaar op te leveren voor de goede betrekkingen tusschen beide volken, wier vriendschappelijke verhoudingen van het grootste belang zijn voor de algemeene vrede. Niet onmogelijk dat dit blijk van onge duld straks in de Belgische Kamer nog wel even zal worden onderstreept. Van de „ItaHa." Van do gebeurtenissen, die zich buiten de grenzen van ons land afspelen en die door de geheele wereld met belangstelling en spanning worden gevolgd, mag stellig wel in de eerste plaats worden genoemd, die welke zich afspelen in het hooge noorden. We bedoelen de heldhaftige po gingen die aangewend worden tot redding van Nobile en de bemanning van het ver ongelukte luchtschip „Italia*. De pogingen zijn ook in de laatste dagen met kracht voortgezet en dank zij de draadlooze seinen is de Italiaansche vlieger Maddalena er in geslaagd de verblijfplaats van Nobile en zij die bjj hem gebleven zy'n, te vinden en tot een paar malen toe, levensmiddelen en allerlei zaken waaraan Nobile gebrek had, naar hen toe te brengen. De mannen kun nen het thans in elk geval op hun ijsveld wat langer uithouden, maar hoe ze gered en naar de bewoonde wereld teruggebracht zullen worden, schynt nog een zeer moeilijk Hofleverancier FRANEKER probleem te zijn. Verder bescaat er groote. vrees, dat de drie mannen die zich van de groep van Nobile hebben afgescheiden en die nog altijd niet gevonden zijn om gekomen zijn, terwijl men ook nog in volkomen onzekerheid verkeert omtrent het lot van dat deel |der bemanning, dat met het overschot van het luchtschip ver der meegevoerd is en waarvan nog geen spoor is teruggevonden. Bovendien heerscht er ernstige ongerustheid omtrent het lot van Amundsen, die met zijn vliegtuig naar het Noordpoolgebied is vertrokken, maar nog steeds niet is teruggekeerd. (Op deze Poolvluchien komen we in een af zonderlijk artikel nader terug.) De Kabinetscrisis in Duitschland. Wat betreft de gebeurtenissen op het gebied der buitenlandsche politiek was het voornamelijk Duitschland dat in de laatste dagen de aandacht vroeg. De oplossing van de Kabinetscrisis heeft er tot nog toe alles behalve een vlot verloop gehad. En de z.g. groote coalitie is alreeds van de baan, daar het niet mogeiyk is gebleken tusschen de sociaal-democraten en de Duitsche volksparty 'teens te worden over het regeeringsprogramma. Donkere wolken boven de Balkan. De Balkan bleef in de laatste dagen ook weer de aandacht bezighouden. Te Praag was de Kleine Entente byeen, waar lang durige beraadslagingen gehouden zyn over de buitenlandsche politiek en waarby nogal ernstige meeDingsverschillen aan de dag moeten zijn getreden. Verder werd te Boekarest uitspraak ge daan in de echtscheidingsprocedure, die prinses Helena van Griekenland, de moe der van de jonge koning, aanhangig heeft gemaakt tegen haar echtgenoot, de ex- kroonprins Carol, wegens slechte levens wandel. Het Staatsgerechtshof heeft aan het verzoek voldaan en het huweiyk ont bonden verklaard, doch door de vertegen woordiger van Carol is tegen die beslissing cassatie aangeteekend. Van zeer ernstige aard waren vooral de berichten die in de laatste dagen uit Bel grado kwamen. De politieke stryd in het parlement heeft daar vyf slachtoffers ge maakt, waarvan twee gedood en drie meer of minder zwaar gewond werden. De Montenegrijnsche afgevaardigde Punica Rasjitsj, die tot de regeeringsparty behoort, had een voorstel ingediend om een onder zoek te doen instellen naar de geestver mogens van Stephan Raditsj, de leider der Kroatische boerenparty. Het gevolg was een hevige scheldparty, waarby Raditsj zich zoo opwond, dat hij een revolver trok en Paul Radarsj, oud-minister en lid der boeren party, alsmede dr. Barritsjek, een vriend van deze, doodschoot en drie andere oppo sitieleden verwondde, w.o. ook Stephan Raditsj. De dader werd gevangen genomen- Naar aanleiding van dit bloedbad hadden vervolgens ernstige onlusten plaats te Agram de zetel der boerenparty. De menigte, die tegen de regeering betoogde, kwam met de politie in botsing, welke van de vuurwape nen gebruik maakte. Er werden 5 personen gedood en meer dan 50 gewond. De toestand is thans uiterst gespannen ea men voorspelt zelfs, dat de regeering niet zal kunnen aanblijven. 7 5 c-t. D. Wanneer na een korte vriesperiodeeen bengel zich waaghalzerig op het ijs begeeft op gevaar af zyn leven op het spel te zetten, schudden ouderen bedenkelijk het hoofd by de gedachte dat men straks wel licht eigen leven zal moeten wagen om de rekel uit 't yzig nat van de dood of al thans uit een hachelijke positie te redden Het is veelal „kinderlijke lichtzinnigheid" en „zucht naar avontuur", welke aan zulke gewaagde ondernemingen ten grondslag ligt. Zie ook, hoe licht de jeugd zich verstout zich vast te klampen soms terwyl ze op een rijwiel gezeten is aan vracht auto of autobus, die voortgaat met groote snelheid. Hoevaak lezen we niet, dat de vermetelen hun daad met de dood moes sten bekoopen of onder de wagen raken met gebroken arm of been tot gevolg? We veroordeelen die roekeloosheid allen en schrijven die veelal toe aan die min dere gelukkige eigenschappen als onna denkendheid, belustheid op avontuur, etc, welke „des kinds" zyn, zij het ook dat er op deze regel gunstige uitzonderingen be staan. Maar wat dan te denken van hen, die de kinderschoenen reeds lang voor groote- menschen-schoeisel hebben verwisseld en toch plannen maken, zelfs durfden tea uitvoer brengen, welke aan roekelousteid, aan dwaze vermetelheid grenzen? rUTUURARF TEXEL Levendig stemmen we in met een der redacteuren van de „Haagsche Post", die op het nuttelooze, absoluut nu ttolooze van oceaanvluchten een Jscherp licht liet vallen, evenals op Pooltochten met een luchtschip Dog wel welker resultaat in verhouding [tot hetgeen er aan kost baars voor wordt opgeofferd steeds maar heel poover kan zijn. We vatten hier hot woord „kostbaar" niet op in de materieele zin van het woord en dooien op de levens der deelnemers en niet het minst op dio van achterblyvende verwanten wier hart gedurende de bacheiy ke onderneming steeds van angst en vrees vervuld moet zyn. Waarvoor dienen die [waaghalzeryen, waarvan de „helden" niet alleen hun eigen levens op het spel te zetten, maar ook de levens van anderen, die moreel worden gedwongen hen op te sporen en te redden Zij dienen tot niets, behalve tot reclame voor ydeltuiten die kortstondige roem zoeken, via Reuter, radio, de geïllustreerde pagina en de bioscoop. Dat een tocht gelyk die vanNobile weten- schappeiyke waarde heeft die opweegt tegen de gevaren, en zelfs tegen de kosten, gelooft geen mensch, en zelfs al had de expeditie die waarde, dan zou men haar best een jaar of tien of twintig kunnen uitstellen, totdat de steeds verder geperfectionneerd wordende vliegtuigen geheel betrouwbaar zyn. Het menschdom heeft nu al een paar duizend jaren geleefd en gewerkt zonder van de Noordpoolzee het fijne te weten, en kan zonder nadeel nog best een poosje langer wachten op inlichtingen, die vermoedelyk zoo goed als geen waarde hebben, Van de Oceaanvluchten geldt hetzelfde. Wie drieduizend mylen aan één stuk over de zee wil vliegen behoeft dat niet nood zakelyk tusschen Amerika en Europa te doen, en aldus zyn leven op het spel te zetten, maar hij kan het in bjjoa volmaakte, althans in veel grooter veiligheid probeeren langs, by voorbeeld, de kusten der Oostzee, Maar dat doet niemand, er zoude niet veel over in de krant komen. Men zegge niet dat die dwaze tochten uitvloeisel zyn van die heerlyke menschelyke eigenschap, de zucht naar avontuuren zoeken, het streven om het schier onmogelyke en gevaarlijke te volbrengen. Wy zullen dat eerst geloo- ven wanneer zulke tochten in stilte worden ondernomen, en wanneer hun helden alle vfermelding in de pers verbieden, in plaats van te voren artikelen aan kranten-syn- dikaten te verkoopen, portretten by de fotobureau's te deponeeien, of zooa'.s de thans op ijsschotsen rondzwalkende Nobile- expeditie, een lijfjournalist mede te nemen. Columbus, Magellac-n, Barentz en Hudson roerden nooit de groote trom, en daarby verspilden zij hun duif niet aan nuttelooze projecten. Men moest al die dikdoenerij met vliegtuigen eenvoudig verbieden, en de ééndagshelden te verstaan geven, dat men geen menschenlevens in gevaar mag brengen om de rampzalige gevolgen hunner roeke- looze dwaasheden ongedaan te maken. Sport. De wedshijd van Zondag j.l., hier door Texel I tegen een Stormvogels-Combinatie uit IJmuiden gespeeld, werd met 1—6 in het nadeel van de Texelsche sportlui beslist. De Stormvogels onderscheidden zich door hun uitnemende speeltrant, welke hun de over winning op Texel I brengen moest. Het samen spel der IJmuidenaren was voortreffelijk, alhoe wel het niet steeds tot het gewenschte resul taat leidde. Technisch waren zij ons zeker de baas. Het was een lust te zien hoe met hoofd en voelen gewerkt werd, hoe zij zich meer malen van het le.er meester maakten en dit geruime tijd geheel beheerschten, TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. ledore regol meor: 10 cl. Oozelfde advortontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagoro regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN y Doos 30 en 60 ei Tube 60 ct. Bi) Apolh.cn Drogislen rc. MAIN TI END RATA. IMftl

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1