Speciale koopjes. Uitsluitend a contant PR VLESS1NS DEN BORG. Heeren Bollenkweekers. Pensionuitrustingen. ingezonden Groente- en Fruithandel Steenenplaats. s.se Texelstroom naar Pnrmereiid. Denkt gij u een kookketei aan te schaffen J. KiLJAN Jbz. HEDEN puik beste nieuwe aardappelen, 14 cent per K.G. [Bij 25 K.G. 13 cent per K.G. Adyerteercin doetverkoopen. N.V. J, W. LU NT ER ADVERTENT1EN Centrale verwarming R. K. Kerkgebouw. Het Nieuwe Zondagsblad. Verbreeding Parkstraat gewenscht. Kcrmis-krabbels. Hofleverancier FRANEKER. „On-hygiënsche" toestanden in 't Gesticht van Weldadigheid? Staat alles U tegen? Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belangstelling, bij het plotseling overlijden van onzen ge liefden Vader, Behuwd- en Grootvader, CORNELIS VEEGER Jz., ondervonden, betuigen wij bij dezen onzen bartelijken dank. FAMILIE VEEGER. Den Burg, Juni 1928. GEBR. KALIS hebben van hun nieuwe soorten Narcissen nog aan te bieden 35 regels Bernardino 25 Cheer Fulness 15 Golden Ray 10 Hollandsch Glorie 8 Croessus 2 Firetail 1 Invincible 1 Mermaid j 1 Spark 1 Oranje Beautie Alles tegen handelsprijs. Iedere dag versche aardbeien en kersen verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, A. v. d, VIS. vaart Maandag a, s. "Vertrek 1 uur vraagt dan inlichtingen en prijs bij Smederij, Gasthuisstraat. wordt over geheel Texel thuisbezorgd. Aanbevelend, A. v. d. VIS, Steenenplaats. Bezoekt onze ZOMERUITVERKOOP. Van Texel mogen eveneens goede dingen worden verteld. Vooral voor de rust liaalde het de strengen aan en werd menige poging van de „Stormvogels" om het T-doel te bestormen afgewimpeld. We hebben ook aan de zijde der onzen mooie staaltjes ongemerkt en zelfs spe lers uit het tweede elftal met bewondering gevolgd. We zijn van oordeel, dat deze wedstrijd ons veel te leeren heeft gegeven. Zoo zal hij hoewel voor Texel minder gelukkig in een ander opzicht— zijn goede invloed niet missen. De match werd opgeluisterd door muziek het bestuur had voor deze gelegenheid een „pierement" gecharterd, en begunstigd door goede weersomstandigheden (een stijf windje buiten beschouwing gelaten) .zoodat over ge brek aan belangstelling niet behoefde te worden geklaagd. We deelden reeds mee, dat het R.K. Kerk bestuur het plan opvattetot centra'e ver vanning van het kerkgebouw alhier en dat daarmee een bedrag van f 4500 gemoeid zou zijn. Van de zijde der parochianen wordt voor deze doelmatige verwarming warme belang stelling aan de dag gelegd, op ruim f 400.-na is de vereischle som bijeen. Nog dient in een vergadering van het Kerkbestuur een nadere beslissing te worden genomen, maar het is welhaast zeker, dat aan bovengemeld plan uit voering zal worden gegeven. (Ingezonden.) „Jonge, jonge, hé, dat's aardig", Klonk gewis uit veler mond, „Dat is prachtig" zei een ieder, Die het Zondagsblaadje vond Een verrassing was 't zeker, Al kwam die niet onverwacht, Want zoo'n keurig uitziend blaadje iiad toch niemand zich gedacht. Wij wenschen de jong geboor'nc, Een lange levensdag. Dat zij met het vele ook veel Texelsch geven mag. Oudeschilder. Oudeschild, Juni 1928. Bij geruchte vernamen we, dat er plannen bestaan tot verbreeding van de Parkstraat ter hoogte van het perceel van mej.de Wed. Buis man, waar de straat nog slechts een breedte van 4 A 4,5 M heeft. Bij informatie te bevoegder plaatse ontvingen we op onze desbetreffende vraag geen ontken nend antwoord, maar vandelaatste tijd zijn deze plannen niet. Reeds ten tijde van Burgemeester Buysing Damsté's bestuur is getracht in deze netelige kwestie uitredding te brengen, maar hiervoor zou men zich grooter opofferingen moeten getroosten dan men zoo oppervlakkig wel denkt. Door slechts een klein gedeelte van de muur van het Weeshuis af te breken en verder op te trekken zou het verkeer wel gebaat worden, maar levens zou het Weeshuis als monumentaal gebouw (he' vindt als zoodanig erkenning ook van officieele zijde) in aanzien verliezen, hetgeen voorkomen moet worden. Deze moeilijkheid kan worden vermeden wanneer een grooter deel van de muur tot aan het hoofdgebouw achteruit wordt geplaatst maar daarmee vervalt men in aanmerkelijk hoogere kosten. Hierop is de uitvoering destijds afgestuit. Mogelijk doet zich straks een gunstige ge legenheid voor, wanneer aan de Koogerweg een nieuw gerieflijker gebouw opgetrokken en als weeshuis in gebruik genomen wordt. Het gebouw in de Parkstraat zal dan zeer waar schijnlijk als Tehuis voor gegoede Ouden van Dagen worden ingericht. (Het bericht dienaan gaande, dat we reeds plaatsten, werd ons in ueze zin bevestigd.) Een grondige restauratie mag dan niet achterwege blijven en biedt een mooie gelegenheid om het plan tot verbreeding van de Parkstraat te verwezenlijken. Op het slagen van openluchtfeesten zijn de weersomstandigheden van overwegende invloed De kermisgangers mochten dus wel in hun vuistje lachen toen zij Maandag zoo goed werden toebedeeld. Wanneer het zoo voort ging zou niemand zich kunnen beklagen over het feit, dat hij „van een koude kermis kwam." Toch zal menig feesteling moeten erkennen, dat men met een leege portemonnaie op een kermis zelfs onder hei zaligst zomerweer maar weinig uitricht. Uugelukkerwijs schijnen de bordjes nu ver hangen. Er waait een wilde wind, koud en guur, Juni onwaardig. Het warme-oliebollen- debiet zal er wellicht op vooruitgaan, de omzet van ijs en zure haring zal nauwelijks halfweg het begrootingspeil komen. Maar we hopen op beter opdat zij, die op deze kermis hun broodje moe'en verdienen, niet al te zeer wor den gedupeerd. Op traditioneele wijze is Maandagmiddag klokke twaalf de kermis ingeluid in tegen woordigheid van een bizonder talrijk publick, waaronder niet slechts deTexelsche jeugd zich vinden liet, maar ook ouderen en ouden van dagen het zich tot een genoegen rekenden bij deze min of meer plechtige opening present te zijn. o— Zooals het steeds gaat worden zij, die zich tot taak stelden onze burgerij op hun muzikale of acrobatische pres'a'ies te onthalen, vriende- lijk geïnviteerd maar eens een proeve van be kwaamheid af te leggen. Voor de meeste can- didaten heeft dat examen weinig afschrikwek kends daar de heeren examinatoren gaarne foutjes door de vingers zien en veelal niet aarzelen het begeerlijk papierke tegen betaling van een gering bedragje uit te reiken. Dit maal bleven althans op dit uur de orgels achterwege, zulks in verband met het verbod van vee-invoer, waarvan B. en W. echter ont heffing kunnen verleenen. Na bekomen ver lof kwamen de orgeldraaiers met hun instru menten, paardjes en verder toebehooren met de boot var. 12 uur, zoodat we van hun „ge lier" toch niet gespeend bleven. Reeds spoedig na het inluiden werden ver scheiden tenten van haar voorhangsel .ontdaan en vonden de kermislekkernijen alom aftrek. Zweef- en draaimolen werden bestormd, de „schuitjes" eveneens bemand en be-vrouw-d om daarop zee te kiezen. De kermispret was aangevangen. De cake-walk is wel een speciale attractie en vereenigt iedere avond rond zich een talrijk publiek, dat zich verbaast en verkneukelt bij de excentrieke bewegingen, waaraan men zich op schokkende brug en riem zonder eind eigenwillig overgeeftals oefejischool voor shimmie of black-bottom een aangewezen adres. De Groote Parade. In de Jong's Bioscoop woonden we Maandag avond de vertooning van een aangrijpend film werk bij. Het was „de Groote Parade", een film, welker grootste verdienste is gelegen in het feit, dat zij het menschdom een beeld voor oogen brengt van de oorlog in zijn meest af grijselijke vorm. De film verplaatst ons naar het slagveld, waar ons de granaten langs en over het hoofd fluiten, waar bommen en kar tetsen springen aan iedere kant, waar menschen(l) worden geslacht alsof het dieren geldt. Een afzichterlijker beeld van de menschonteerende, cultuurvernietigende krijg zagen we nimmer. Wie nog meenen mocht, dat er een „veld- van-eer" is, waarop men in koelen bloede zijn medemensch vernietigen magwie veronder stellen mocht, dat hij „in oorlogstijd" louter omdat het „oorlog" is recht zou hebben zijn naaste opzettelijk en met voorbedachten rade te dooden, hij moet, hij moet tot milder, tot andere gedachten komen, wanneer hij deze film heeft gezien. Mogen de gruwelen en geweld daden, welker aaneenschakeling de „oorlog" toch vormt, onbeschrijfelijk zijn, deze film komt de werkelijkheid stellig dicht nabij. In geen geval zal de krijg '„zachtzinniger", min der wreed zijn dan hij in „de Groote Parade" is uitgebeeld. Neen, we moeten ons zelfs be wust zijn, dat deze film nog slechts een tipje heeft opgelicht van de sluier, waaronder zoo veel de mensch onwaardigs verborgen ligt. Wanneer deze film de bezoekers bewust deed worden, dat zij "menschen" zijn, wier verstand en hart hen in staat stellen zich van het rede- looze dier te onderscheiden, heeft de heer de Jong moeilijk een beter keuze kunnen doen. o— In de schouwburg bracht het Rotterdamsch Tooneelgezelschap Maandagavond „Heilig Sammetje" voor 't voetlicht, een vermakelijk stuk, vol merkwaardige verwikkelingen. Waar goede krachten optraden, kon men zich dus van eer. mooie avond verzekerd houden. De spelers zijn voor hun taak ten volle berekend, oogstten elders herhaaldelijk veel succes en moeten ook hier wel bijval vinden. Nu we dit schrijven 't is Dinsdagmorgen moet de opvoering van „De Pastoor van Neuvillette" nog volgen. We lazen van de op voering elders gunstige beoordeelingen en ver wachten, dat ook hier van stuk en spel een goede roep uit zal gaan. Woensdagavond volgt „De Spaansche Vlieg" Donderdag „De Meneer van 5 uur" allebei stukken vol dolle verwikkelingen, welke doen schateren van het lachen. Schakels' Revue gezelschap komt Vrijdag met de bekende Revue „Hoera I Olympiade" die elders avonden achtereen volle zalen trok. o— Omtrent deze revue bereiken ons deze recensies De Telegraaf 3 Maart 1928. „Hoera Olympiade is een revue, welke de bezoekers de heele avond amuseert en bewondering afdwingt door haar smaakvolle finales Provinciale Groninger courant 12 Mei 1928. „Hoera Olympiade" geeft pracht en praal te aanschouwen. Reeds het eerste gedeelte geeft veel moois te zien. De aankomst op het reis bureau en de uitbeelding van de deelnemende landen is zeer aardig weergegeven. Reeds in deze scène valt het uitstekende spel van de directeur Frits Schakels op die zich ook verder in de komische tooneeltjes en in de korte in termezzo's als een rasechte komiek ontpopt. Droogweg lanceert hij aardige moppen, die bij het publiek geweldig inslaan. In het geheel zit bovendien een stijgende lijn, een climax in uitbeelding en aankleeding die juist voor een revue zoo onontbeeerlijk is. "De finales zijn zeer mooi opgezet en vooral de linten-finale bij het tweede bedrijf is schit terend van kleur en pracht. Het laatste gedeelte is wel de kroon op het geheel. De plastische standen van drie athle- ten, die de verschillende onderdeelen van de sport uitbeelden, gelijken als te zijn gehouwen uit marmer. Het laatste tafereel met de Olym pische slotmarsch sloeg de eerste avond zoo in, dat het moest worden herhaald „Hce'a Olympiade" is een revue bij uitnemendheid. „Enkhuizer Courant" 14 Juni. Deze revue overtreft alles men gierde om de dolle scènes en was verbluft door de groote pracht en praal. Aan het succes scheen geen einde te komen, zoodat de Olympische finale twee keer herhaald moest worden. Wij voorspellen dit le klas gezelschap elke avond een uitver kochte zaal. „Deventer Dagblad" 4 Juni. De revue is een aaneenschakeling van jolige tafereelen, slechts een enkele maal onderbroken door een ernstige scène. Zij brengt vroolijkheid en wat pracht en schittering betreft doet zij maar weinig onder voor die van Henri ter Hall. Uit Barnevelds Pluimveedistrict. Vanwege Barnevelds gemeentebestuur ontvangen we ter aankondiging een keurig verzorgd boekje, tellende 40 pagina's met tientallen foto's op kunstdrukpapier. Het behandelt Barneveld als pluimveedistrict, heeft ten doel het dorp als pluimveeteelt- centrum in binnen- en buitenland grooter bekendheid te geven en wordt op aanvraag gratis toegezonden. Verwijzing maar dit berichtje is daarbij voldoende. De uitgave kwam tot stand met mede werking van Minister Kan en Baron van Hiemstra, Comm. dcrKoningin in Gelderland. Wij kunnen onze pluimveehouders en verdere belangstellenden van harte lezing van dit leerzame boekje aanbevelen. Van de juiste huisvesting van pluimvee o.a. geeft menige illustratie een duidelijk beeld. Narcis en Crocus op Texel. Naar het Kweekersblad meldt, kan de stand van narcissen en crocussen op Texel als g o e d worden aangemerkt. In tegenstelling tot Lisse Voorhout, Noordwijk, Sassenheim en andere plaatsen komt „vuur" onder de narcissen op Texel weinig voor. Voor Texels kweekers een bemoedigend vooruitzicht. DE WAAL Ongeval. Zaterdag had in Spang de knecht van de heer Jac Roeper, de heer D. Huisman, het onge luk te vallen door schapen, die uit de nes spron gen. Hij tuimelde met een smak tegen de grond met het gevolg, dat hij een rib brak en een ander kneusde. „De Hoop." I Zaterdag werd door de stoomzuivelfabriek „de Hoopj" uitbetaald voor de geleverde melk f 7.92 per 100 K.G. buiten de wei. OOSTEREND Kerknieuws. De heer M. Groenenberg, Cand. t. d. H. Dienst te Rotterdam, heeft het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier, aangenomen. EIERLAND Sport. Zaterdag j.l. werd er op het voetbalterrein .Lentevreugd" een match gespeeld tusschen E.V.C. en C.V.C. Beide partijen waren tamelijk tegen elkaar opgewassen, zoodat we een mooie wedstrijd bijwoonden. De rust trad in met 1 0 voor CVC. Kort na de rust wist E. gelijk te maken, waarna echter C. weer een punt be machtigde. Hierna liep het C doel veel gevaar maar de keeper was steeds op zijn plaats, waaraan te danken was dat de Cocksdorp won met 2—1. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mag ik u beleefd verzoeken het onderstaande te willen opnemen en wel naar aanleiding van uw verslag van hetgeen in de gemeenteraad van 19 Juni j.l is gesproken over niet-hygiënsche toestanden in 't Gesticht van Weldadigheid. Zeer te bejammeren is, dat de raadsleden genoemde inrichting slechts aan de buitenkant kennen. Niet-hygiënsche toestanden, ja, die zouden er kunnen heerschen, was het niet, dat alles aldaar zoo hoogst zindelijk wordt gehouden. Ook een badkuip is reeds jaren aanwezig. Wat het slapen aangaat: in zieken- en wees huizen, enz. zou men ook kunnen zeggen „zij slapen naast elkaar", doch, evenals hier, ieder afzonderlijk in een ledikant. Toen in 1908 het nu bestaande Gesticht werd gebouwd, waren er slechts acht verpleegden, sedert is bij af- en toenemende bevolking het getal gestegen tot 26. Een dringende vergrooting van het gebouw werd noodzakelijk geacht en zoo werd door ons bestuur in 1927 een verzoek om tot verbouwing te geraken aan Burgemeester en Wethouders gericht. Door de opzichter Tiessen is toen een teekening alsmede begrooting ge maakt, doch omreden de verbouwing (of aan bouw) op teekening in de lengte van het be staande gebouw werd aangegeven, wat volgens B en W geen verfraaiing was, is dat plan niet aannemelijk geacht. Waar dus het eene ontwerp door B en W is afgekeurd, hadden wij dan toch een tweede ontwerp mogen verwachten Met dank voor de plaatsing, J. C. VISSER. Voorz. v/h Algem. Armbestuur. Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle- voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpil- len, die uw geheele or ganisme verkwikken. Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. D. METS.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2