Bij Scheren PURO „De skim" van Lene-peet. Gemengd Nieuws vertelde neef Vlug aan zijne nicht, dat de zolderschuit voor veertien dagen op Wester geest vertuid lag, en dus in die tijd niet de haven van de oude zou binnenloopen. De jonge Ponse, bevreesd voor zijn ge duchte concurrent, gehoorzaamde stipt aan de bevelen hem gegeven, tot groote ver bazing van de oude tante, die dit lang durig wegblijven met geen mogelijkheid kon verklaren, Nadat de straftijd geëin digd was, verscheen hij met tal veront schuldigingen. dat hij door ongesteldheid verhinderd was geweest de zieke zijne ge wone bezoeken te brengen. Leentje zorgde intusschen wel om, zoo lang hij er was, de kamer niet te verlaten, en hij durfde ook vooral daarom de ware reden van zijn wegblijven niet vertellen. (Wordt vervolgd.) geen Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, Indien men voor het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. Hygiëne en Veiligheid. Over het algemeen worden de bacteriën bij het zwemmen, dus zoodra ze in het water komen, onschadelijk gemaakt. Enkele daarvan blijven slechts in leven, maar niet de verkoudheidsbacil, want deze wordt dadelijk door het water gedood. Men be hoeft dus heusch niet bang te zijn, dat men bij het zwemmen verkouden wordt. Wilt gij zwemmen leeren? Meldt u bij de Texelsche Zwembond aan. Steunt vooral deze bond door als lid toe te treden. - o Wanneer gij verkouden zijt. neem u dan in acht, zoodat gij deze lastige kwaal niet op anderen overbrengt. Bedenk, dat zjj gevaarlijk kan worden en dit altijd is voor jonge kinderen en oud6n van dagen. Hoest en nies niet in het rond maar houd de zakdoek voor neus en mond en wanneer gij het onverwacht moet doen, de linker hand. Wasch uw handen dikwijls. o Moeder, geef uw kinderen op geregelde tijden hun maaltijd en geef ze er niets tusschendoor, ook zoetigheid tusschen de maaltijden niet dan bij hooge uitzondering. Gij zult dan zelden over slecht eten van uw kinderen te klagen hebben. Zorg, dat het schoolkind na een stevig ontbijt naar school gaat en let zelf op, dat het daaraan de noodige tijd besteedt. Naast brood, boter, slappe thee met gekookte melk, is een bord warme pap des morgens voor uw kinderen een zeer geschikte spijs. nabij het kasteel Groeneve d. Met behulp van lange ladders mocht het aan het personeel van baron Taets van Ameron gen, de bewoner van het kasteel, geluk ken. de drie inzittenden uit hun ge vaarlijke positie te bevrijden. Lucht vaarder en passagiers kwamen er zonder noemenswaardig letsel af. Grave. Toen het legervliegtuig 505, dat in een weide aan de Maas te Velp onder Grave een noodlanding heeft moeten maken wegens panne nadat onder deelen uit Soeterberg ter reparatie waren gebracht, was oi gestegen, stortte bet van ongeveer 30 Meter hoogte naar beneden. De boide inzittenden, de 27-jarige bestuurder sergeant W. van Lieshout en de luitenant leerÜDg-vlieger, ie 26-jarige Bia, werden zwaar gewond uit het ern stig bescbadi da vliegtuig gehaald. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoed g ter plaatse. Met een ziekenauto werden de gewonden naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Nader vernemen we nog, dat een uur na hel ongeval de bestuurder sergeant W. van Lieshout, na voorzien te zijn van d9 H H. Sacramenten, aan de gevol gen overleden is. Het stoffelijk overschot is naar Nijmegen vervoerd, waarheen ook de zwaargewonde luitenant leerling vlieger Bia per ziekenauto g9transpor teerd is. Buitenland D e 11 a 1 i a-r a m p. De Deensche Poolonderzoeker Peter Freuchen heeft verklaard, dat deze expeditie niet alleen een tragedie, doch ook het donkerste punt in de geschiedenis van het Pool- onderzoek is geworden. Nobile heeft zoowel in technisch, als in moreel opzicht een nederlaag geleden. Hij heeft het Poolonderzoek met het luchtschip in discrediet gebracht, alle waarschuwingen hoewel hij noch Poolonderzoeker was, noch zich de noodige kennis had ver worven, in de wind geslagen; ook Amundsen en Riiser Larssen zouden deze meening toegedaan zijn geweest, Bij Interlaken is door het ontsporen van de locomotief op een brug een ongeluk gebeurd met een trein van de Berner Ooerlandlijn. Een meisje is doodelijk en twaalf passagiers zijn niet levensgevaarlijk gewond. Mexico. Generaal Obregon, de eenige candidaat voor het presidentschap van Mexico, is als zoodanig gekozen voor een termijn van zes jaren, te be ginnen 1 December. De dag der verkie zing verliep kalm, dank zij de meest uitgebreide voorzorgsmaatregelen, getrof fen voor het handhaven van de orde. Het bemalingsvraagstuk van Waalenburg De openbare vergadering van Ged. Sta ten van N. Holland ter behandeling van het besluit van Hoofdingelanden van Waalenburg (althans van de bestuurs- meerderheid) tot; bemaling van de polder met oliemotoren en de daartegen ingediende bezwaarschriften is bepaald op Woensdag a.s. In verband hiermee, zijn, naar men ons meedeelt, nog de volgende stukken b(j Ged. Staten ingediend Acht-en-dertig landeigenaren of gemach tigden verklaren in hun adres de houding van de bestuursmeerderheid niet goed te keuren en dringen op electrische bemaling aan. Naast het belang van de polder zal dan ook, naar hun oordeel, het belang dei- gemeente worden gediend. De Dijkgraaf van de Overweersche polder bij Purmerend deelt mee, dat voor de bediening van eon electrisch gemaal f300 als belooning voldoende is. Verder schrijft hij aan de overgang van stoomgemaal naar electrisch gemaal toe, dat de lasten met f2.— per HA konden worden verlaagd. Electrische bemaling acht hij danook in het belang van de polder. De Dijkgraaf van't Polderdistrict Hattem deelt mee over het door Ir. Verhey in 1926 in de polder gesticht electrisch ge maal uitstekend tevreden te zijn. De be- dieningskosten bedragen f250. De polder is 1670 HA groot. Het bestuur van de afd. den Burg der R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, zich houdende buiten de kwestie of olie- of electrische bemaling voordeeliger is, betuigt zijn adhaesie aan het adres van de 38 Ingelanden ten einde te geraken tot electrische bemaling, gezien het algemeen belang van Texel. Een ingezetene deelt mee zich voor f 300 'sjaars te willen belasten met de bediening van het electrisch gemaal en wat daarmee verband houdt. Verbetering van de wolhandel. De Ver. tot verbetering van de wolhan del in Noord-Holland houdt haar aigemeene vergadering op Zaterdag 21 Juli des mid dags te twaalf uur in het Landbouwhuis te Alkmaar: o.a. komt in behaudeling een bestuursvoorstel tot boete-oplegging aan niet-levereude leden en tot *af voering van eenige leden van de ledenlijst. Het ligt in de bedoeling, de wolontvangst dit jaar in de tweede helft van Juli te doen beginnen. Sport. Ten bate van het Marine Sanatorium fonds speelt Texel I Zondag a.s. tegen Zeemacht I. 'Jexelsch Fanfare zal de wedstrijd belangeloos opluisteren en vooraf een rondgang maken door den BurgGroene plaats, Parkstraat, Warmoesstraat, Hoo gerstraat, Weverstraat, Sportterrein. Mrgen velen deze match gaan bijwo nen, zoodat een belangrijk bedrag ten hate van de T.B.C.besnijding kan wor den afgedragen. Schouwburg-bouw. Naar men ons meedeelt zijn de bouw plannen voor de stichting van een groote schouwburg aau de Hoogevstraat voor rekening der fa. Sibo c.s. dezer dageD door de Schoonheidscommissie goedg6 keurd en hebben ook B eu W daaraan bun goedkeuring gehecht. De bouw wordt onderhands aanbesteed en zal in September as. worden aange vanges. Uit het project, dat ons ter inzage werd verstrekt, blijkt ons, dat de zaak grootscheeps zal worden iogeriebt Het gebouw zal eon zweefmolen en een cake walk kunnen bevatten, verkrijgt een modem ingericht tooneel van grocle af metingen met een speciale b ichtiog, een kolfie- en biljartzaal, etn ruime dans vloer vaü Amerikaansch grenenhout, enz. Het zal tevens als bioscoop in gebruik kuDnen worden genomen en plaats bie den aan 1000 personen. Een kegelbaan zal nit t ontbreken. Zelfs een rolscaaatsen baan z,l tot de att-acties bthooren (Io de kermisweek was ze nog Diet gereed) Bij het gebouw zal een tuin worden aan gtlegd ter diepte van 16 M. Het künkt wel fantastisch 1 Examens. Onze plsatsgecoote, mej. Rina Graaf, leerlinge R K. Kweekschool te Bergen, behaalde de vorige week de acte 1 o. -o Onze plaatsgenoote mej Martha Rab verwierf na volbrachte studie aan de vakschool voor Meisjes te Helder het diploma-buishoudster. Naar de Zuiderzeewerken. Zondag a.s vertrekt uit Helder te half 9 vm Da aankomst van de Texelsche boot aldaar, het s.s. Amsterdam van „EsonaK naar de Zuiderzeewerken. Een advertentie in dit nummer zegt er meer van. Mgr. J. D. J. Aengenent. Naar do „Maasb." verneemt, zal de consecratie van rogr. J. D. J. Aengenent zeer waarschijnlijk plaats hebben op 25 dezer. De consecratie zal dan geschie den door mgr. L. Schioppa. OOSTEREND Kerknieuws. Ds. Janzen neemt Zondag a. s. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier in ver band met zijn vertrek naar Tubbergen (O) Voetballeed. Eenige jongelui hielden zich Maandag avond bezig met voetballen, 't Gng nogal woest toe. Twee hunner botsten lang niet 0: zrcht tegen elkander. S D. klaagde over hevige pijn in de arm en werd met een auto naar den Burg ge bracht, waar de dokter ontwrichting van een der ellebogen constateerde en 14 dagen gedworgeu rust voorschreef. DEN HOORN Geslaagd. O ize vroegere plaatsgenoot0, zuster S S Westra, slaagde dezer dageD te Utrecht met lof voor de examets erquetrice ten dienste der T.B C. bestrij ding en wijkverpleegster. Ons Geïllustreerd Zondagsblad. Texelsche novelle uit 1864 10 door D. Dekker. Drie dagen later wilde Japik Ponse op nieuw zijn bezoek brengen aan de zieke maar op weg tusschen Westergeest en het Oudeschild ontmoette hem Willem Vlug. „Hoor eens 1" ving deze aan„ik moet je eens even praaienik was juist op ver kenning uit. Gelukkig dat onze koers niet meer dan een kabelslengte uit elkander liepwant het had me razend gespeten, als ik je niet op zij had kunnen schieten. Je moet weten, ik heb zooiets hooren luien dat je bang bent voor kapers; nou, ik ver klaar je, dat ik er een ben van top tot teenmaar wees verzekerd, dat als je bij je bevriende mogendheid weer een woord rept van mijn bestaan, of dat ik mij op de kust vertoon, dan breng ik je op zonder genade. Ik leg je al vast voor veertien dagen aan de ketting, zoodat je de steven niet naar dat oude wrak kunt wenden, dat is, als je mij soms niet verstaat, dat je vooreerst geen bezoeken bij de oude vrouw aflegt, en overigens je tong in bedwang zult houden." Japik Ponse beefde over zijn geheele lichaam, toen hij zoo eensklaps door die sterke zeeman, en wel op een eenzame weg, werd aangevallen. Hij maakte wel de bedenking, dat Lene-Peet boos op hem zou zijn, als hij niet naar zijn gewoonte zijne bezoeken bracht, maar de stuurman meende, dat hij later wel kon zeggen dat hij ziek was geweest of, zooals Vlug zich uitdrukte, dat zijn zeil was gescheurd, of zijn roer was gebroken, of dat een ander gebrék aan zijn vaartuig hem belet had de reis te ondernemen. Overmacht doet wij ken, dat begreep Ponse ook, vooral toen de ander met bedreigingen begon, wanneer hij zijn roer niet dadelijk omwendde en zeide dat hij hem een eind zou opboeg- seeren. „Zie zoo!" sprak Vlug ten laatste: „nou is je koers recht op Westergeest aan, en daar laat je dan veertien dagen lang je anker vallen. Wil je een andere koers uit, riep hij hem nog na, daar heb ik vrede mee maar je weet: gedurende de gestelde tijd blijf je uit dit vaarwater en je vertelt aan niemand dat ik je dit verbod heb ge geven bij de minste afwijking van de order boor ik je in de grond, zoodat je nooit weer boven water komt." In stilte droop Japik Ponse af, en de volgende dag Oldenzaal.TeDe Lu?te is op een ondertrouwfeest de landbouwer J. Haarman op „Teusink" met een mes dwars door hot hart gestoken, zoodat de dool bijna onmiddellijk iDtrad. De ver moedelijke dader is gearresteerd. Te Hilversum is wederom ingebroken, thans in het kantoor van een tabaksfabrikant. De inbrekers ver schaften zich via de fabriek toegang tot het kantoor en sleepten de brandkast, waarschijnlijk per lorrie, naar de fabriek waar zij de achterzijde opensneden en de inhoud, ongeveer f 3500, ontvreemdden T h o 1 e n De boerenschuur van Akkermans te St. Annaiand is totaal af gebrand. Een nieuwe auto, drie wagens eu een dorschmachine werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd, be halve de auto. Oorzaak waarschijnlijk hooibroei. Doorn. De Oceaanvliegers Köbl Von Bühnefeldt en Fitzmaurice hebben meegedeeld, dat zij niet van plan zijn van Hamburg naar Doorn te vliegen, maar dat zij zich rechtstreeksch Maandag Daar Croydon begeven. Z(j zullen dus geen bezoek aan de voormalige keizer brengeo. Doetinchem.De scha 'e van de brand in de electr-motoren fabriek „De Vijf bedraagt 1.100 000 gulden. De fabriek zal met spoed worden herbouwd. Het geheele personeel is met het op ruimingswerk begonnen. Te Baart moest een luchtballon bestuurd door de bekende luchtvaarder Pottum, komende van Vlaardingen wegens averij een noodlanding maken De ba.lon kwam in een boom terecht Te Marseille is brand uitge broken aan boord van een stoomschip, waardoor nabijgelegen met ontplofbare stoffm geladen tankbooten gevaar loopen. Indien de brandweer het vu r niet meester kan worden, zal men het schip lat6n zinken. Te Amiens zijn twee zusters, van 70 en 64 jaar, die een kruideniers winkel hielden, gedood door een jongen van 19 jaar, die haar wilde bestelen. Zijn buit was zeven frank. De moordenaar is gearresteerd. Mexico. Te Queretaro werden 9 mannen geëxcuteera, die met dyna miet bij de spoorweg waren gevonüeD, vermoedelijk tot het in de lucht doen vliegen yau de hoofdspoorweg naar en van de stad Mexico. New-York. Een zeventienjarige jongen had een aantal stukken vuur werk gemaakt welke hij onder zijn bed bewaarde. Het vuurwerk vatte echter vlam, ontplofte en vernielde de woning. Een aantal personen weid zwaar gewond. De jongen liep een schedelbreuk op. Darlington. Zwaar getroffen door het spoorwegongeluk bij Darlington is het dorp Hetton-le-Hole, in het graaf schap Durham Elf getrouwde vrouwen uit dit dorp zijn omgekomen en 46 kin deren zijn daardoor moederloos geworden. L e u v e n. De facade der bibliotheek te Leuven is dezer dagen versierd met een beeld der Heilige Maagd, werk van de Franscbe beeldhouwer Dampt. Het beeld draagt een in de zon schitterend, ve guide helm, en borstkuras, en daaraan is een treffende geschiedenis verbonden. Het voor het verguldsel benoodigde goud is afeomstig van een gouden vijf dollar stuk, afgestaan door een Amerikaansche oorlogs-m reder. Het goudstuk was ge voeden op het lijk van haar gesneuvelde Wanneer ge ook maar de minste prikke ling of schok gevoelt hij het hanteeren van een electrisch toestel, die u doet vermoeden, dat het apparaat onder spanning staat," waarschuw dan uw elect Heien, opdat deze het toestel kan nazien. O— De oplaag van ons Zondagsblad wordt voor eik nummer om technische redenen acht dagen van te voren vastgesteld. Vandaar, dat wie er zich deze week op abonneert (in ieder geval voor Zaterdagmiddag 12 uur a.s.), als eerste nummer dat van 14 Juli ontvangt. Het behoeft geen betoog, dat op de buiten gewoon geringe abonnementsprijs van ons Zondagblad aan tusschenpersonen geen korting wordt verleend. We hebben het abonnements geld zoo laag gesteld als eenigszins mogelijk was om ons Zondagsblad onder ieders bereik te brengen. Onze verwachting, daardoor het aantal abonnees-Texelsche Courant weer met eenige tientallen te zien vermeerderen (het aantal lezers zal er Op Texel wel niet door stijgen, daar nog velen ons blad lezen zonder er op geabonneerd te zijn) werd niet beschaamd. Hierdoor zal het ons mogelijk zijn de prijs van (netto) vijftig cent voor dertien nummers (buiten den Burg f 0,70) te handhaven.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2