Vergadering van Hoofdingelanden van Polder Waal en Burg op Donderdag 17 Hovemberin cafe „Den Burg" te half acht n.m Tegenwoordig alle leden, Te„7"juur opent de voorzitter de ver gadering er op wijzende Aanbieding T. E. M. De aanbieding van de T.E.M, om de stroom bij nacht te leveren tegen 4 cent en bij dag tegen 6 cent per K.W.U., die geldig was tot I November is volgens een ingekomen schrij ven van de T.E.M. thans verlengd tot 1 Dcc, terwijl in datzelfde schrijven wordt medegedeeld, dat de kabel en transforma tor, door polder Waal en Burg in eens kunnen worden betaald, doch dat een en ander blijft onder beheer van de T.E.M. en daaraan die reparaties en werkzaam heden zullen moeten geschieden, die de T.E.M. noodig acht, waarvan de kosten echter komen voor rekening van polder W.&.B. Door het dagelijksch bestuur is aan gaande deze aanbieding nadere inlichtingen gevraagd aan den Directeur van de T.E.M. waarbij is gebleken volgens een berekening van den secretaris, dat bij een afschrij ving van den kabel en een onderhouds kosten van 3 h 4°/o der koopsom van den transformator (aanschaffing kabel El. 3900- transtormator f 2400,— een bedrag van F. 445.— gemoeid zou zijn, per jaar dus F. 150.— minder dan bij alle vorige offerten. De secretaris rekent een en ander nog eens na, doch komt thans tot de ont dekking, dat hij zich bij de vorige bere kening heeft vergist en dus het bedrag van F. 145.— thans niet meer voor zijn rekening neemt. Hij komt thans tot een bedrag van 520,— gld. per jaar. De fout werd gemaakt doordat bij de vorige be rekening niet was gerekend op afschrij ving van den transformator De Heer S. C. Eelman voert aan, dat afschrijven op den transformator niet noodig ls, daar de koopsom kan worden ingesloten in het uit te geven bedrag voor grondwerk, maar de vergadering is dit met met hem eens, En ook al zou dit gebeuren, dat zou toch moeten worden afgeschreven, om dat zulks ook zal geschieden met de kos ten voor grondwerk al zou dan de afschrij ving wellicht over een grooter aantal jaren veidceld worden. Uit een en ander wordt geconcludeerd, dat de tegenwoordige aanbieding van de T.E.M. dus klein honderd gulden lager is dan de vorige, behalve het verschil in den stroomprijs. De voorzitter leest thans voor het inge komen rapport van den heer Reigersman, naar aanleiding van het verzoek van 41 ingelanden, zooals aangegeven in de no tulen van de vorige vergadering. Naar aanleiding van bovenbedoeld rap port merkt de voorzitter op, dat het voor hem weinig waarde heeft, omdat er geen enkel cijfer in genoemd wordt. Hij had verwacht, dat üe heer R. met cijfers zou aantoonen, dat bet besluit tot oliebema ling steunde op verkeerde gronden. In dat verband meent hij dan ook. dat er op het besluit, door middel van oliemotoren te bemalen, niet behoeft te worden terug gekomen. De heer S. C. Eelman is het met den voorzitter niet eens en is van oordeel, dat het rapport van den heer Reigersman wel degelijk steunt op cijfers en wel op die cijfers, die het bestuur hem heeft verstrekt, zooals ook in den aanhef van het rapport wordt vermeld. Hij is van oordeel dat de door het bestuur aangevoerde argumenten, die tegep electrische bemaling pleiten, op afdoende wijze door den heer Reigersman zijn ontzenuwd en daarmede het oordeel van hem, dat uit linantieel oogpunt er geen reden meer is, om niet met electrische drijtkracht te bemalen, juist is. Hij heeft gemeend de conclusie van den heer Rei gersman aan de pers te moeten verstrek ken en kan daaraan toevoegen, dat hij dit gedaan heett met medeweten van den heer Reigersman. De voorzitter zegt, dat hij van een heel ander gevoelen is als de heer Eelman en daarentegen meent, dat het den heer R. in het geheel niet gelukt is, de argumen ten van de meeiderheid van het bestuur te ontzenuwen en beschouwt het rapport als te oppervlakkig om daaruit conclusies te mogen trekken' In de eerste plaats wijst hij op het aan gevoerde omtrent automatische bediening van een eventueel electrisch gemaal. In tegenstelling met hetgeen de heer Eelman beweert, schrijft de heer Reigersman, dat een geheel automatische bemaling hent niet raadzaam voorkomt. In hoeveire het hem wel raadzaam voorkomt is uit het rapport niet op te maken en daarom meent de voorzitter dan ook den post bediening der installatie niet alleen met f 200, te moeten verhoogen, doch bovendien het noodig zal blijken te zijn, dat bij electrische bemaling ook tot stichting van een molenaarswoning zal moeten worden overgegaan, evengoed als dit noodig is bij bemalling door olie motoren. Verder is niet voldoende weerlegd het geen de meerderheid van 't bestuur heeft opgemerkt over den levensduur der in stallaties. De heer R. merkt wel op, dat door de Ged. Stattn de afschrijvingstermijnen voor verschillende installaties zijn vast gesteld, doch voor hem staat vast dat de levensduur veel langer is, dan de tijd. aangegeven in de afschrijvingstermijn. Hij verwijst in dit verband naar een brons- motor van firma C. R. Keijser Co, die bij ongev. 20bU maaluren per jaar, reeds 18 jaar loopt. Zouden dan, zoo vraagt hij onze n.otoren, die slechts 8L0 uren zullen werken, in 13 jaren zijn versleten Er is niemand, die dit gelooft. Mede is de voorzitter van oordeel, dat de pompen, die gekoppeld worden aan oliemotoren, evenlang zullen loopen als pompen, gekoppeld aan electromotoren, hetwelk op de exploitatierekening een tamelijk groot verschil maakt. Tevens is de berekening van f 20,000,— voor het gebouw van oliemotoren-installatie, even als f 12000,— vooreen electrische te hoog, naar hij van deskundige zijde vernam en zal de exploitatierekening aanmerkelijk in hel nadeel der electrische Installaties loopen, indien die cijfers tot hunne wer kelijke waarde worden teruggebracht. De heer S. C. Eelman houdt vol, dat al de door de voorstanders van oiiebeina- ling aangevoerde argumenten, door den heer Reigersman geheel zijn weerlegd en wijst er op, dat de heer Vcrhey reeds herhaaldelijk heeft verzekerd, dat door hem te Haltent een electnisch gemaal is geslicht, voor een polder van 1700 H.A hetwelk geheel automatisch werk.. Gedu rende een telefonisch onderhoud, hetwelk hij nog kortgeleden met den heer Verhey had, gaf de heer Verhey er zijn spijt over te kennen, dat het bestuur van W. B. niet de moeite had genomen, dat gemaal te gaan bezichtigen. Ook brengt hij in herinnering, dat met den heer Verheij was afgesproken, dat het bestuur van W. B. met hem een bezoek zou bren gen aan verschillende electrische gemalen in Noord-Holland, waarvan een lijstje zou worden gevraagd aan den hoofdingenieur Directeur v.d. Provinciale Waterstaat, den heer Reigersman. Hij constateert thans tot zijn leedwezen, dat de dijkgraaf halstarig heeft gewei gerd, bedoelde elecirische gemalen te gaan bezichtigen en ook aan geen andere be stuursleden opdracht heeft gegeven, dit te gaan doen. Ook zegt hij dat hij onlangs nog een telefonisch gesprek had met ingenieur Biezeveld, die ook aanraadde de verschil lende gemalen te gaan zien te N.Holland, waarbij de heer Biezeveld had gezegd, dat het bestuur van polder Waal en Burg toch wel de groote ernst van hare be slissing moest inzien en niet te licht over de dingen heenstappen. Iedere deskun dige wijst ons dus in de richting van electrische bemaling De heer Timmer zegt thans, dat vol gens het rapport Reigersman de finan- tieele kwestie thans niet meer in aanmer king komt en hij vertrouwt als leek ten zeerste op dit rapport, omdat hij den heer Reigersman kent als een hoogstaand, be kwaam man, die hij tot oordeelen ten zeerste bevoegd acht' Waar de finantieele kwestie dus kan worden uitgeschakeld, schaart hij zich met vi. I vertrouwen aan de zijde van de voorstanders van electrische bemalingen meent deze wijze van bemaling met nog meer drang te moeten aanbevelen met het oog op de groote bedrijfszekerheid die deze biedt. Hij kan als leek de adviezen van de heeren Verhey en Reigersman niet als onwaardig terzijde leggen en hoopt, dat geen der bestuursleden dit zal doen. De heer C. S. Keijser zegt. dat datgene, wat de heeren Verhey en Reigersman aan voeren slechts theorie is, gebaseerd op geflatteerde cijfers, doch dat hij meer waarde hecht aan het oordeel der man nen van de prakrijk, hetwelk hij vindt in een door hem ontvangen schrijven van baron Haarsolte, dijkgraaf van den pol der Streukelerzeil bij Hasselt aan wien hij inlichtingen had gevraagd aangaande het gebruik van een daar aangestelde motor- one installatie Crosley naast een electri sche installatie. Uil het schrijven van den heer Haarsolte blijkt, dat de elecrische installatie niet wordt gebruikt omdat bema ling door de oliemotoren veel goedkooper is. Verder blijkt uit dat schrijven dat ge noemde heer gaarne nog bereid is, mon delinge inlichtingen te verschaffen, die hij liever niet aan het papier toevertrouwt, daar deze mededeelingen bezwarend zijn voor menschen, die bij de stichting van het gemaal waren betrokken. Gaarne had hij een bezoek gebracht aan bovenbedoeld gemaal, doch waar hij pas gisteren den brief kreeg, ontbrak hem den tijd. Hij belooft echter er toch nog heen te zullee gaan en lerplaatss een onder zoek in te stellen. Waar echter deze stem uit de praktijk zoo duidelijk spreekt ten nadeele van electrische bemaling, waar schuwt hij zijn medebestuursleden er tegen om niet terug te komen op het besluit tot bemaling door oliemotoren, waartoe wellicht een poging zal worden gedaan. Verder zegt hij is bij het uitbrengen van mijn stem voor bemaling met oliemotoren van groote overweging ook geweest de manier, waarop de T.E.M. Jot stand is gekomen, die hem er geen waarborg voor hij gaat zelfs zoo ver, dat het bedrijf op een be hoorlijken voet zal kunnen worden gedreven, te veronderstellen, dat het na een jaar of drie vier weleens mis kan loopen met de T.E.M. omdat'de „heele zaak te duur is opgezet enhij de leiders der zaak geen vertrouwen heeft. De heer P. Eelman sluit zich bij den heer C. S. Keijser aan en voegt den heer S. C. Eelman nog toe, dat dat hij tot de ontdekking is gekomen, dat de heer Eel man zelf met de lijst voor het request aan het bestuur, door de meergenoemde 41 ingelanden heeft geloopen. hetgeen geheel in strijd is met hetgeen de heer Eelman vroeger beweerde n.l, dat hij bij het ter teekening aanbieden dier lijst, bijna niet was betrokken. Bovendien is gebleken, dat de inlichtin gen, die aan de onderteekenaars werden verstrekt niet juist zijn geweest en dat vele der onderteekenaars hun handteeke- ning terug zouden nemen, indien ze vol ledig over de gang der zaken waren in gelicht. Persoonlijk heeft hij ingelanden gesproken die verklaarden spijt te hebbpn te hebben geteekend en hij is er van overtuigd dat-indien hij de menschen eer lijk inlichtte ongetwijfeld meer dan de helft der handteekeningen zouden wegvallen, De waarde die dus aan het request der ingelanden moet worden toegekend is niet groot en daarom mag ook aan de daarin uitgedrukte wensch. niet een te groote beteekenis gehecht worden, De Voorz. en de heer C. S. Keijser sluiten zich aan bij de woorden van den hr. P. Eelman en voegen daaraan nog toe, dat de mededeelingen, die de heer 8. C. Eelman hun gedaan heeft, in verband met de lijst, als te zijn afkomstig van onder teekenaars, gebleken zijn, onjuist te zijn. In dat verband meenen zij, dat als de heer S. C. Eelman èen beroep doet op het verzoek van 41 ingelanden om electrische bemaling boven bemaling door oliemoto ren te kiezen bij niet te groot kosten verschil, hiermede geen rekening te moe ten houden. De Voctrz brengt thans echter in het midden, dat het, volgens de agenda, thans niet gaat over de keuze van be maling, daar het beslu t daaromtrent reeds in de voorlaatste vergadering is gevallen. Het spijt hem alleen,dat den vorigen dag nog een schrijven in de Texelsche cou ranten werd opgenomen, waarin zonder meer werd verklaard, dat bemaling door electromotoren goedkooper zou zijn das door oliemotoren, hetwelk hem aanieiding heeft gegeven nog enkele exploitatiereke ningen uit te werken voor verschillende installaties. Ie. Crosley motoren met Jaffa centri fugaal. Aanschaffiiigskosten f22500,— gedreven met dunne stookolie, afschrij ving der installatie in 11 jaar, exploitatie kosten in 40 jaar f 157871, Electromotoren met verticale jjschroef- pomp, Stichtingskosten volgens j Verhey f 14600,—. Stroomprijs 5 ct. per „K.W.U. Afschrijving der electromotoren in 40 jaar exploitatiekosten in 40 jaar f219360.—. Indien met ruwolie wordt gewerkt, wordt de oliebemaling met nog 40 X 260 gld. belast. 2. Volgens de door den heer Verhey opgegeven cijfers voor een tweetact Deutz motorinstallatie met horizontale schroef pompen. Stichtingskosten f 21000,—, af schrijving in 11 jaar, gebouw en fundatie f 20.U00 afschrijving in 40 jaar. Exploi tatiekosten in 40 jaar f 168560,Electro motoren met verticale schroefpompen, stichtingskosten f 14600,voor motoren en pompen f 12000.Gebouw en fundatie en afschrijving electromotor in 40 jaar exploitatiekosten in 40 jaar f 214,OJU, bij een stroomprijs van 5 cent per K W.U. 3. Thomassen neo Dieselmotoren of Crosley motoren met horizontale schroef- pomp. Aanschaffingskosten f 27000,—, gebouw f 20,000,— afschrijving motoren in 11 jaar, gebouw in 40 jaar, exploitatie kosten in 40 jaar 188680,—. Electromotoren met horizontale schroef pompen (f 16000,afschrijving motoren 40 jaar, gebouw f 12000,—, stroomprijs 5 ct. per K.W.U. Exploitatiekosten in 40 jaar f 216160.—. B ij het totaal van de rekening voor electrische gemalen moet nog gevoegd worden 40 maal het bedrag aan transfor- matorverliezen. Bij zijn berekeningen is aangenomen dat de pompen van de electrische machi nes in denzelfden tijd verslijten als die van oliemotoren. De levensduur van de electromotor 40 jaar. De levensduur van de oliemotor 20 jaar. De genoemde cijfers spreken voor zich zelf zegt de voorzitier, die op het groote voordeel wijzen, dat door bemaling met oliemotoren is te behalen. De heer S. C. Eelman betuigt in de eerste plaats zijn spijt er over, dat hij de berekening van den Voorzitter slechts een uur geleden onder de oogen Icreeg, Bovendien constateert hij. dat de ..verga deringen van 20 October^en van „heden, geheel onverwacht door den Voorzitier werden belegd, op welke vergaderingen vrijwel de belangrijkste besluiten geno men moeten worden, die in de geschie denis van Waal en Btrrg bekend zijn of zullen worden. Het heeft voor hem den schijn, alsof het den Voorz. er om te doen is, dat het besluit er als het ware bij verrassing der tegenpartij moet wor den doorgejaagd. De Voorz, zegt hierop, dat hij nog nooit geweigerd heeft, op verzoek van een be stuurslid, de vergadering uit.te stellen en zou 't in dit geval ook gaarne gedaan heb ben. indien door iemand den wensch daartoe was te kennen gegeven. De heer Timmer geeft te kennen, dat de cijfers jvan den Voorz. hem niet te veel zeggen, aangezien hij niet den tijd gehad heeft te ze controleeren. De heer S. C. Eelman zegt de cijfers nog even te hebben nagezien en heeft daartegen ernstige bezwaren. In de eerste plaats is het hem opge vallen dat hij de Crosleymotoren laat loopen op dunne stookolie van 6 ct, per K.g. hetwelk in de praktijk niet mogelijk zal blijken, Aan de hand van door mole naar Langeveld verstrekte gegevens, meent hij dan ook het voor de benoodigde olie te besteden bedrag te moeten stellen op f 1280.inplaats van op f790,—. De secretaris wijst hem daarbij ®p het door den heer Verhey aangegeven bedrag van f 1050,— per jaar. Tevens is ten onrechte gerekend met een stroomprijs van 5 ct. per K.W.U. daar de offerte van de T.E.M. hoogstens komt op 4s/4 ct. Derdens is geen rekening gehouden met het feit, dat op de vaste kosten nog plm. f 150,— kan worden uitgespaard, door de transformator en kabel direct te betalen. Vierdens is de post bediening voor de electrische installatie ten onrechte opge voerd tot f 500,per jaar en vrijwonen f 136,— voor den machinist. Hij zegt,c dat als men zelf de cijfers maar maakt, men gemakkelijk een slui tende exploitatierekening kan krijgen; doch hij voor zich heeft daar geen ver trouwen in en blijft staan aan de zijde van de Heeren adviseurs Verhey en Rei gersman, die belden te kennen geven, dat electrische bemaling te verkiezen is boven oliemotorbeinaling. De Voorz. zegt, dat door hem thans nog niet eens in rekening gebracht zijn de transformatorverliezen. die z i. aan de hand van de iu zijn bezit zijnde gegevens f 140,per jaar zullen bedragen. Ook is nog met in zijn rekening opgenomen een rentebecijfering van het verschil in ex ploitatiekosten tusschen bemaling door oliemotoren en electromotoren. Thans zegt de heer Eelman (S. C.), dat door hem ook een exploitatierekening in elkaar is gezet, waaruit ten duidelijk ste blijkt, dat het tegendeel van, hetgeen de Voorzitter beweert, waar is, en dat electrische bemaling verreweg het goed koopst is. Hij heeft de cijfers laten con troleeren door den Secrt., die gaarne ver klaart, dat hij in die becijfering geen fouten heeft gevonden. Het vreemde van de zaak is, zegt de Secret, dat U beiden met dezelfde cijfers begint en toch tot geheel verschillende conclusie komt. hetwelk m.i. alleen hier door ontstaat, dat de Voorz. bij zijn be rekeningen uitgaat van de gedachte, dat de pompen aan de eene installatie even lang zullen duren als aan de andere, ter wijl de heer S. C. Eelman vasthoudt aan de gedachte, dat de pomp aan de elec trische installatie een langeren levensduur heeft dan die aan de oliemotor installatie. Z.i moet daaromtrent eerst tot overeen stemming worden gekomen, daar het anders onmogelijk is, dat beide partijen bij elkaar komen. De heer S. C. Eelman is het niet met den secretaris eens. Thans gaat de heer S. C. Eelman aan de hand van een door hem opgemaakte exploitatierekening na, wat het voordee- liger zal zijn, indien bemalen wordt met electromotoren, waarbij hij uitgaat van de volgende cijfers Oliemotoren.; Motorolie f.1050,—, onderhouden smeerolie f 300.—machi nistwoning (f2500) f136,—, bediening f 800.—, afschrijving installatie (f 27500,— in 13 jaar f3025, afschrijving gebouwen f20.000 in 40 jaar f1165.- Totaal f6476,- Electromotoren: Stroom 48/4 ct. per K.W.U. is f 2850,—, transformator en kabel, koopsom f6300,—, rente 47s pCt is f283,50, afschrijving Il/a pCt. is f94,50, meterhuur f120.Onderhoud en smeerolie f 100,—, Bediening f 300,—, Installatie rente en afschr. f 14600 in 18 jaar is f 1240,—. Gebouw idem in 45 jaar (f 12,000,—.) f G 72,Totaal f 5660.— Aan de hand van deze cijfers berekent de heer Eelman dat hei verschil in exploitatiekosten ad.f 816. per jaar bij een rente op rente rekening na 1J jaar een kapitaal maakt van f 14002,44 Van dat tijdstip is de olieinstallatie f2209,— per jaar goedkooper en daarna f469.— per jaar goedkooper Met deze berekening doorgaande komt hij tot de slotsom, dat na 24 jaar er nog een voardeelig sal do ten bate van electrische bemaling zat beslaan van fl. 7249.82. In deze berekening is echter aangenomen, dat de oliemotoren een jaarlijksche onderhoudsrekening zul len veroorzaken van f 500.— na het 13e levensjaar. Thans gaat hij echter nog na, aan de hand van dezelfde cijfers, hoe de reke ning zal zijn, als hij ook na het 13e jaar geen extra onderhoudskosten voor de olie- m oio ren in rekening brengt, waarbij hij tot de slotsom komt, dat dan na 25-jaar nog een voordeelig saldo aan den kant van de electromotoren zal bestaan van fl. 630.15. Naar aanleiding van deze laatste reke ning merkt hij op, dat toch zeker de olie motoren in 25 jaar wel zullen zijn ver sleten, het onderhoud in de laatste jaren veel grooter zal geweest zijn dan aange nomen is in de exploitatiebegrooting. ter wijl wel vaststaat, dat de electro-motoren dan nog lang niet versleten zijn. Met het advies van de heeren Verhey en Reigersman, gesteund door den wensch van 41 ingelanden en aan de hand van de door hem genoemde cijfers meent hij dan ook. dat Waal en Burg niet anders kan en niet anders mag dan electrisch bemalen, omdat dit zou leiden tot een resultaat, waarbij voor één gulden per H.A minder werd bemalen, dan bij oliebemaling. Hij is het volkomen eens met den heer Reigerman, waar die in zijn schrijven zegt, dat er tegen electrische bemaling geen bezwaren zijn van finantieelen aard. Bovendien geeft hij den dijkgraaf in ernstige overweging, te bedenken, welke toestand geschapen wordt, indien niet overgegaan wordt tot electrische bemaling, daar hij er dan toch verzekerd van kan zijn, dat drie der bestuursleden niet zul len meewerken bij het aankoopen der oliemotoren. Ook zou het in het oog van iederen Texelaar een kernachtige daad zijn, wanneer't bestuur van Waal en Burg er blijk van gaf, dat zij de T.E.M, wenschte te steunen en haar een goed hart toedroeg. Hij wijst er verder nog op. dat indien de voorzitter door het rapport van den heer Reigersman nog niet voldoende is gerustgesteld, de heer R. heeft aange boden. de zaak mondeling te komen toelichten. Kan het nog mooier zoo vraagt hij Waar ik, zoo gaat de heer Eelman voort er zoo vast van overtuigd ben, dat door electrisch te gaan bemalen, het belang van polder Waal en Burg wordt gediend, wensch ik een voorstel, tot intrekking van het besluit van de vergadering van hoofd ingelanden dd. 5 Aug. tot bemaling door oliemotoren, in stemming te brengen, indien de vergadering met het voorstel niet accoord gaat. De voorzitter zegt nog dat hij i.d.t. zijn cijfers genoemd heeft aan de heeren tceigersman en Biezeveld, die hem be zochten en waarbij hij hun mededeelde, dat een electrische bemaling in 40 jaar plm. f 54,600 meer kostte dan een bema ling door oliemotoren. Geen der beide heeren heeft getracht zijn cijfers aan te vechten. Hij wijst nogmaals op de transformator- verliezen, die voor onze bemaling naar zijn gegevens f 140,— per jaar zullen bedragen en zegt, dat bij hem voorop stond, de bemaling te doen geschieden op de goedkoopste wijze, hetwelk z.i. kan geschieden door bemaling met oliemoto ren. Hij geeft toe, dat een electrische bemaling mooier en gemakkelijker kan zijn, doch het is hem niet te doen om het mooie en gemakkelijke. Met betrekking tot het door de 41 in gelanden ingezonden adres merkt hij nog op, dat dit niet steunt op goede gegevens, daar de meeste niet hadden geteekend, indien ze geweten hadden, dat we voor gelicht waren door den heer Verhey, die ons warm aanbevolen was door den heer Reigersman. Verder komt het hem voor, dat de positie van den heer Reigersman in deze zaak een heel lastige is, waaruit ihij eenigszins kan verklaren, waarom die met zulke vage gegevens kwam. De heer Timmer merkt nog op, dat het hier gaat om twee dingen n.l. de heer C. S. Keijser heeft geen vertrouwen in de T.E.M. en verder de finantieele kwestie. Welnu zegt hij, de laatste is voor hem geen kwestie meer, gezien het rapport van den heer Reigersman en wat de be zwaren van den heer C. S. Keijser aan gaat, die acht hij niet zwaar, daar de T.E.M. toch goed geoutilleerd is en be drijfsstoringen niet behoeven voor te komen. Aan de cijfers van den voorzitter zou hij eerst eenige waarde kunnen hechten, indien die door den heer Verhey gecon troleerd waren. Nogmaals zegt .[de voorzitter, dat zqn cijfers niet zijn., aangevallen door de heeren Reigersman en Biezeveld,alsmede' den werktuigkundigen ingenieur van den Waterstaat, den heer Schroef. Hij wil thans graag een besluit nemen tot aankoop der oliemotoren. De heer S. C. Eelman vraagt echter eerst stemming over zijn voorstel, waartoe ten slotte wordt overgegaan. Het voorstel van den heer S. C. Eelman om het besluit tot bemaling door olie motoren d.d. 5 Aug. 1.1. in te trekken, in stemming gebracht zijnde wordt verwor pen met 4 stemmen tegen, n.l. die van de heeren R. ;P. Keijser SRz. C. S. Keijser, R. Eelman, en J. Eelman. De heeren J. Timmer L, C. Keijser en S, C. Eelman stemden er voor. Thans leest de voorzitter een door den heer Verhey uitgebracht verslag naar aanleiding van de ingekomen offerten op de inschrijving naar de levering der in stallaties voor, waaruit blijkt, dat de heer Verhey, indien het bestuur binnenlandsch fabrikaat wenscht te betrekken, aanbeveelt de combinatie Thomassen—Stork, Brons— Stork of Jatfa—Crosley, die in prijzen niet ver uiteenloopen en z.i. aan de ,hand van diverse berekeningen gelijkwaardig zijn Hij geeft voor de pompen (horizontale schroefpompen) aan dié van Stork de voorkeur, omdat de heer Reigersman die als de beste noemde. Wat de motoren aangaat zegt hij, dat hier te Texel een Bronsmotor reeds 18 jaar tot groote tevredenheid van den eigenaar loopt, als mede één die gedurende zes jaar ook geen reden gaf tot klachten. Wat hem aangaat zou ljij dus tot de combinatie Stork—Brons willen adviseeren kostende f 27750. Op de vraag of de vergadering zich daarmede kan vereenigen blijkt bij een stemming, dat de heeren Timmer, R. P. Keijser P. Eelman en C. S. Keijser dat doen, hetwelk met zijn stem vijf stemmen is, terwijl de heeren S. C. Eelman en L. C. Keijser zich buiten de beoordeeling dezer zaak wenschen te houden en niet mede stemmen. Hierna behandeling van eenige zaken als vaststelling stembureau en werken bij de zeesluis, waarna de vergadering wordt gesloten.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 6