Ons Geïllustreerd Zondagsblad No 4242 Woensdag 11 Juli 1928 41sta Jaargang POOL-LEED. Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 ts POSTBUS: N°. 11 rUTQQRRRF TEXEL 30 Juni—7 Juli. NATIONALE BANK Kantoor Texel. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. lodero regol moor: 10 ct. Dezetfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagero rogolprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN De critiek op Nobile neemt steeds grooter omvang aan, temeer daar thans eenige inci denten aan het licht zijn gekomen, die een minder goede indruk geven van Nobile's ka rakter. In de eerste plaats hebben we het feit, dat hij zich (als commandant) het eerst heeft laten reddenzeker, hij was gewond, maar niettemin zou hij zich waardiger getoond heb ben als hij geweigerd had en eerst zijn man schappen de gelegenheid had gegeven. De ware zelfopoffering schijnt hem vreemd. Voorts moet hij, even voor het vertrek van zijn laatste tocht met de Italia, een persvertegenwoordiger uitgenoodigd hebben met hem een glas te drinken. Hij reikte daartoe aan de speciale correspondent van het „Svenska Dagbladet", Lars Hansen, een glas champagne over en sprak, terwijl hij zijn eigen glas ophief: „Op de gezondheid van de pers doch in plaats van het glas aan zijn mond te brengen, sprong hij terug en verborg hij zich achter zijn offi cieren, die lachten. Lars wierp hem toen zijn nog gevuld glas voor de voeten. Zeer zeker ligt in het optreden van Nobile een ongehoorde beleediging, die men van hent niet zou hebben verwacht. Hij moet echter geestelijk ziek ge weest zijn, want bij alle voorloopige onder zoekingstochten was de organisatie steeds hopeloos in de war en moest alles op het aller laatste moment nog in orde gemaakt worden. Dat Nobile's tocht thans een Pooldrama van ongekende omvang begint te worden, is een feit. Alle hoop op redding van Amundsen en van de rest der bemanning van de Italia is vrijwel opgegeven. Alles bijeengenomen is het echter onbillijk nu na de absolute mislukking met ver wijten aan het adres van Nobile te komen, terwijl eerst over de geheele wereld zoo'n op hef van zijn tocht is gemaakt. Billijker ware geweest als men van de aan ving af een dergelijke tocht van te groot ge vaar had geacht om hem toe te staan, temeer daar die onderzoekingen geen haast hadden en de wereld het wij herhalen wat wij reeds in het begin schreven best voorloopig zon- dir die onderzoekingen had gedaan. Zoodra de techniek ver genoeg gevorderd is om der gelijke tochten boven het Poolgebied mogelijk te maken, is het nog vroeg genoeg om er toe over te gaan. Wij beschouwen momenteel dergelijke toch ten als slechts ondernomen om persoonlijke eerzucht en finantieele hebzucht te bevredigen. Het wordt een soort van beroep. Straks komt natuurlijk Nobile met een boek, waarin hij zijn lotgevallen verhaalt, dat dooreen domme massa grif gekocht wordt en een aardig kapitaaltje in de zak brengt. Aan de pers de taak om dergelijke tochten dood te zwijgen. Ge zult eens zien hoe spoe dig dan de lust tot poolwaaghalzerij en oceaan vliegerij vergaat! Voor de wereldvrede. De Tweede Kamer is met vacantie, maar de eenzame leegte van bet Kamergebouw is de afgeloopen week weer gevuld gewor den. Andere afgevaardigden, andere stem men en andere talen. De Internationale Vereeniging van VolkeDbondsvereenigin- gen is er bijeengekomen voor het houden van haar conferentie. Uit een klein 30-tal landen waren de vertegenwoordigers van de Volkenbondsvereenigingen hier samen gekomen om werkzaam te zijn in het be lang van de wereldvrede. Ook de histori sche Ridderzaal werd door de regeering voor deze conferentie beschikbaar gesteld. D nsdag had de eerste zitting plaats en de groene banken, waarop anders onze Volksvertegenwoordigers gezeten zijn, wa ren nu ingenomen door vreemdelingen uit schier alle natiën en talen. De presidents zetel, hoog en voornaam,waarop Jhr. Ruys de Beerenbrouck de hamer pleegt te han- teeren, was nu ingenomen door de Pool Prof. Pembinsky, voorzitter der conferentie, terwijl voor het eerst aan de ministerstafel eea dame had plaatsgenomen, nl. de Brit- bevat 16 pagina's met 40 k 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) sche pacifiste Viscountes Gladstone. De agenda dezer conferentie was ruim voorzien en verschillende belangrijke on derwerpen op het gebied van de Volken bond, de vrede en het geluk der volkeren vroegen de aandacht der samengekomen pacifisten. We kunnen daarover niet in bijzonderheden treden, maar ongetwijfeld zal de behandeling dezer onderwerpen de algemeene vredesbeweging ten goede komen De deelnemers aan deze conferentie wer den Dinsdagavond officieel door de regee ring ontvangen in de Ridderzaal, waarbij minister Koningsbergen namens haar het woord voerde en deze o.m. wees op de buitengewone belangrijkheid van de arbeid van de Volkenbond. Ook werd door de deelnemers een tocht ondernomen naar het graf van Hugo de Groot in de Nieuwe Kerk te Delft, waarna ze officieel door het gemeentebestuur van Delft werden begroet. Oud-Minister Coiijn lid van de Tweede Kamer? Oud-minister-president Coiijn is in de plaats van wijlen mr. Dr. Scheurer benoemd verklaard tot lid der tweede Kamer. Deze benoeming wordt door sommige uitleggers van de Kieswet nogal aangevochten, omdat deze meenen dat niet de heer Coiijn maar de ar. Pleukels voor deze zetel in aan merking behoorde te komen. De wet scbilnt op dit punt voor tweeërlei uitlegging vat baar te zijn. Hoe het zij, de heer Coiijn is voor benoemd verklaard en men moet nu afwachten, of hij deze zal aannemen. Men weet, dat hij thans lid der Eerste Kamer is, maar men weet niet of bij er veel voor gevoelt van de eene naar de apdere zijde het Binnenhof over te steken. Op het oogenblik vertoeft de heer Coiijn te Genève, waar hij de tweede bijeenkomst van de Volkenbondscommissie van de af schaffing der in- en uitvoerverboden heeft gepresideerd. Duitschland: De vuurdoop van het nieuwe Kabinet. Het nieuwe Duitsche Kabinet heeft de vuurdoop ontvangen. Het eerste treffen met de tegenstanders is vrij hevig geweest, maar zegevierend is Hermann Müller met zijn Kabinet uit het strijdperk kunnen treden. Twee volle dagen heeft de Rijksdag gedebat teerd over de regeeringsverklaring, die even lang als vaag was. De Duitsch nationalen openden, onder aanvoering van Westarp, de aanval en kregen hulp van de nationaal- socialisten en de communisten. De regeering kreeg echter ook hulp en nu en dan was de woordenstrijd zoo hevig, dat president Loebe zich genoodzaakt zag de sprekers tot de orde te roepen, De Rijkskanselier Hermann Müller heeft zijn aanvallers flink te woord gestaan. Hij heeft de regeeringsverklaring hier en daar nog wat nader verduidelijkt en tevens ook de gelegenheid niet ongebruikt gelaten om te verzekeren, dat het Kabinet aan ae arbeid gaat en het besef, dat het zijn geheele kracht moet aanwenden voor het heil van het Duitsche volk en het vaderland. Hermann Müller kan thans zijn gang gaan en de zaak op de oude voet voort zetten. De Rijksdag is verdaagd tot Dinsdag en dan kunnen de debatten opnieuw be ginnen. Dan zal aan de orde worden gesteld het reeds door de Rijksraad goedgekeurde ontwerp om de 11 Augustus tot nationale feestdag te proclameeren. Zooals men weet, hebben de rechtsche partijen ernstige be zwaren tegen deze republikeinsche natio nale feestdag en in de debatten zal daar van voldoende blijken. Ook de Duitsche volkspartij is er niet warm voor en men mag benieuwd zijn of zij in deze aange legenheid al dadelijk de regeering zullen afvallen. Het geschil tusschen Oostenrijk en Italië bijgelegd. Het geschil dat destyds tusscher O&sten- rjjk en Italië ontstond naar aanleiding van de Zuid-Tiroolsche kwestie, is thans bijge legd. Men herinnert zich, dat mgr. Seipel de Oostenrijksche bondskanselier, naar aan leiding van de gebeurtenissen in Zuid-Tirol een nogal scherpe rede gehouden heeft, die Mussolini zoozeer vertoonde, dat h(j de Italiaansche gezant Auritti te Weenen terug riep. Sedert dien heeft er tusschen Seipel en Mussolini een briefwisseling plaats ge had, waardoor de moeilijkheden uit de weg zjjn geruimd. Auritti is thans op zjjn post te Weenen teruggekeerd. Intusschen heeft het optreden van Sei pel hevige ontstemming gewekt in Zuid- Tirol. Men meent daar, dat de bondskan selier voor de Italiaansche dictator in zjjn schulp is gekropen en dat hj) niet het recht had de zaak maar op eigen houtje met Mussolini te bedisselen. Ook de regeerings- partjj heeft het optreden van Seipel afge keurd, maar deze heeft thans toegezegd, dat hjj de commissie van buitenlandsche aangelegenheden nader uitleg van zaken zal doen. RuslandNa het beruchte Sjachty-proces. Het beruchte Sjachty-proces te Moskou, dat eenige weken heeft geduurd, is thans geëindigd. Men weet, dat in dit proces een groot aantal ingenieurs en ambtenaren van het Russische mijnwezen terechtston den, onder beschuldiging van contra-revo- lutionnaire propaganda en pogingen tot sabotage. Onder de beschuldigden die ge vangen werden genomen, bevonden zich ook drie Duitsche ingenieurs, nl Mejjer, Otto en Badstieber. Beide eerstgenoemden zijn vrijgesproken doch Badstieber kreeg een jaar gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. Van de Russische beklaagden werden twee vrijgesproken, maar de anderen kwamen er minder goed af. Vier en dertig werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 10 jaren, ter- wjjl elf ter dood werden veroordeeld, van wie zes echter voor begenadiging zijn aan bevolen. In het vonnis werd bewezen geacht, dat de verdachten deel hebben uitgemaakt van een wijdvertakte contra- revolutionnaire en misdadige organisatie in het Donetzgebied met centrales te Moskou en Charkow, welke in verbinding stonden met voormalige mijneigenaren in het bui tenland. Het nieuwe kantoor der Nationale Bank, ge vestigd in de Binnenburg, is Zaterdag jl. op feestelijke wijze ingewijd in tegenwoordigheid van verscheiden personen, onder wie de directeur en de oprichters der bank. De installatie van het gebouw, in de afge loopen week voltooid, voldoet aan de strengste eischen. Geld noch moeite is gespaard om het aan de hoogst gespannen verwachtingen te doen beantwoorden. Overvloed van bloemen, aan de bankdirectie o. m. vanwege het hoofd bestuur en door heer Inspécteur Zuurdeeg ge offreerd, verleende de kantoorvertrekken een recht feestelijk aspect. o— De rede, waarmee de heer de Beurs, direc teur van het kantoor-Texel, de aanwezigen toe sprak, moge hier volgen Geachte heeren, sprak hij, aangenaam doet het mij als Directeur van dit kantoor der Nato- bank aan, dat gij hier aanwezig zijt. Inzonderheid geldt dit mijn beide adviseurs en oprichters der bank, de heeren C. Dijt en R. P. Keijser Czn. Jarenlang heb ik met de heeren aangenaam samen mogen werken en ik reken ook in de toekomst op hun volle mede werking. Reeds lang werd door ons uitgezien naar een moderner kantoorgebouw, hetwelk meer aan de tegenwoordige e'schen voldoet. Gelukkig zijn wij hierin nu geslaagd. Wij zouden hier niet toe overgegaan zijn, wanneer Texel zich de laatste jaren niet zoo ontwikkelde op gebied van handel, landbouw, veeteelt enz. Wij hopen, dat Texel steeds in verdere mate moge groeien en dat wij hiervan ook de vruch ten mogen plukken. Ook rest mij nog een woord van dankbaar heid jegens alle heeren, die hun bijzondere krachten hebben gegeven, om dit gebouw, zoo wel kantoor als woonhuis, een aangename in druk te doen maken. Hiermede verklaar Ik onze plaatselijke instel ling als geopend. Hierna voerde de heer R. P. Keijser het woord. Hij sprak als volgt Mijne heeren. Het is nu bijna elf jaar ge leden, dat de N.B. op ons eiland werd gesticht. De behoefte aan een dergelijke inrichting, reeds lang door mij gevoeld, deed mij besluiten be sprekingen in deze richting houden met de N. B. te Utrecht, welke met de beste resultaten werden bekroond. Een bankgebouw werd aangekocht, als direc teur benoemd de hr. De Beurs, terwijl de lieer C. Dijt en ik het adviseurschap aanvaardden. De onderneming, die beoordeeld werd als zeer twijfelachtig rendabel, heeft zich in die jaren, onder leiding van haar directeur,' gehol pen door de groote bloei van ons eiland en de toenemende vraag naar gemakkelijker ruilver keer, zoodanig ontwikkeld, dat het aangekocht pand niet meer aan behoorlijke eischen als bankgebouw kon voldoen. Welnu, mijne heeren, zie hier het resultaat. Ik feliciteer de heer de Beurs met het door hem als directeur behaalde succes, verkregen door zijn uitstekend aanpassingsvermogen om zich met het Texelsche publiek te verstaan, en zijn groote werkkracht, eerst door een, daarna door twee krachten bijgestaan. Ik spreek tenslotte de wensch uit, dat de zaak in omvang steeds zal toenemen. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door het gebouw, dat in zoo groote mate zich gunstig van het oude onderscheidt. Ruimer, gerieflijker en veiliger ingericht, beschikt de Nationale Bank- vcreeniging thans op Texel over een kantoor, haar naam ten volle waardig. Natuurbescherming. Vanwege het Staatsboschbcheer is dezer dagen in het algemeen belang in het licht gegeven een kleurige plaat met het doel het publiek tot bescherming van en liefde voor de natuur op te wekken, terwijl daarnaast de boschbezittcrs worden aangespoord hun bosschen uit te brei den en op meer doelmatige wijze te behandelen. De plaat, ontworpen door de kunstenaar H. Ch. Pieck te Amsterdam en gedrukt door de firma Vcrsluys en Scherjon te Utrecht, stelt een boschgezicht vooreen zware beuk op de voorgrond en in het verschiet oud en jong dennenbosch. Zij brengt in beeld een normale exploitatie van bosch, waarbij het natuurschoon behouden blijft. De groep zware grove dennen is een overblijfsel van een gedeeltelijk geveld boschachter de oude dennenboomen bevindt zich een jonge beplanting, terwijl de achter grond wordt gevormd door een hoog dennen bosch. Bij oordeelkundige exploitatie wordt niet nu en dan een groote oppervlakte bosch tegelijk geveld, doch telkens een klein gedeelte, dat aan de beurt is om te worden geoogst en opnieuw te worden ingeplant. Door regelmatige aan- flanting wordt ervoor gezorgd, dat steeds jong josch in de plaats van het oude treedt, terwijl bovendien de boschoppervlaktc zoo mogelijk wordt uitgebreid. In dit verband wordt de boschbezittcrs op het hart gedrukt„Vermijdt roekelooze vellingen en herplant, waar ge velt." De opmerking „Verhoogt de opbrengst daar van" heeft betrekking op de verpleging der bosschen. Het is een feit, dat de boschbezitters in dit opzicht tot eigen schade veelal in gebreke blijven. Door regelmatige dunningen kunnen velen aanmerkelijk grootere opbrengsten uit hun bosschen verkrijgen, dan in de meeste gevallen geschiedt, terwijl de bosschen deze, voor een goede ontwikkeling noodzakelijke, verplegingsmaatregel helaas al te vaak missen. De plaat wordt voor belangstellenden tegen toezending van een bedrag van 25 ct. aan het hoofdkantoor van het Staatsboschbeheer. Museumlaan 2, te Utrecht verkrijgbaar gesteld, Bewaart uw Zondagsbladen Bewaart de nummers van ons Geïllustreerd Zondagsblad met zorg. Wanneer ge ze na een jaar laat binden, verkrijgt ge een boek van meer dan 800 bladzijden, door zijn Texelsche foto's voor u een waardevol en toch niet kostbaar bezit. Uitsluitend voor abonnees. Op de vraag, of ook medelezers van de Texelsche Courant (niet-abonnees) het Zondagsblad ont vangen kunnen, moeten we ontkennend antwoor den. Immers willen we door ons goedkoop en toch welverzorgd weekblad hen juist tot het nemen van een abonnement op de Texelsche Courant aansporen. Laat u toch niet weerhouden door het luttele bedrag van 25 cent per maand, waarvoor „de Texelaar" u per post thuis wordt bezorgd! (Voor den Burg 50 cent per 3 mnd.)

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1