No 4246 Woensdag 25 Juli 1928 41s,e Jaargang Van week tot week Ons Geïllustreerd Zondagsblad Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 J TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnemont lagere regolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 14 11 I..IJ IL L Art 1 rrt f 14-21 Juli. Als de komkommers rijpen. De komkommertijd is nu zoo langzamer hand gekomen. Op het gebied der binnen- landsche politiek merken we dat al heel duidelijk en ook het buitenland zou niet veel stof tot het schrijven van een over zicht geven als er nog niet enkele onder werpen waren, zooals het plan Kellogg, de toestand in Mexico, het drama in het hooge noorden, die voorloopig nog de aandacht zullen blijven vragen. In bijna alle landen is voor de parlementen de vacantie begon nen. Ook worden er op hetoogenblik geen internationale conferenties gehouden en is het zelfs stil te Oenève. Ook de heer Colijn die daar de presidents kamer heeft gehanteerd op het congres voor bet afschaffen van de in- en uitvoer verboden, zal deze week in het land terug- keeren. Hij zal dan meteen als gast aan zitten aan een maaltijd, welke te zijner eere door de Nederl. journalistenkring zal worden aangericht en bij die gelegenheid een rede houden over de internationale economische problemen. Er zalzekermet belangstelling kennis van zijn beschouwin gen worden genomeD. Zij, die hadden verwacht, dat de heer Colijn slraks zijn intrede in de Tweede Kamer zou doen, blijken zich vergist te hebben. Kaar gemeld wordt zal hij voor zyn benoeming in de vacature—Scheurer bedanken, met het oog op zijn vele werk zaamheden in de wintercampagne. Daar de op hem volgende Mr. Rutgers ook niet een benoeming zal aanvaarden in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, zal de heer Heukels zich de opengevallen Kamer zetel zien toegewezen. De leider der anti-revolutioDnaire partij zal zich dus tevreden blijven stellen met het meer bescheidene Eerste Kamerlidmaat schap. Ongetwijfeld zal dat door velen worden betreurd, omdat een man van gezag als deze oud-minister-president en leider van een belangrijke Kamergroep, eigenlijk meer in de Tweede Kamer dan in de Eerste thuishoort. Uitbanning van de oorlogs-demon. Wat de buitenlandsche aangelegenheden betreft, trokken eenige nogal belangrijke aangelegenheden in de laatste dagen de aandacht. Allereerst vermelden we daarvan het succes van het streven om de oorlogs mogelijkheid voor de toekomst te verklei nen. Men kan zeggen, dat het met de poging van de Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Kellogg, om een anti- ooilogspact tot stand te brengen, als van een leien dakje gaat. Van 12 van de 14 regeeringen die tot toetreding werden uit- genoodigd, is reeds een bevredigend ant woord ontvangen. Duitschland was de eerste die haar bevestigend antwoord naar Was hington opzond en vervolgens kwamen aldaar ook de antwoorden van Frankrijk en Be'gië binnen. Dezer dagen is ook het be vestigend antwoord gevolgd van Engeland en de dominions en men mag verwachten dat over een paar dagen de antwooiden van allen binnengekomen zijn. Ook kan men zeggen, dat alle uitgenoodigde staten hun medewerking zullen verleenen, om het pact tot uitbanning van de oorlog tot stand te brengen. De meeste regeeringen gaven een bevestigend antwoord zonder het voor stel van Kellogg nader te interpreteeren. Met Frankrijk, België, Engeland en eenige dominions is dat laatste echter niet het geval geweest. Zij hebben in hun antwoord nota nog even uitdrukkelijk vastgesteld, dat naar hun meening, het pact hen niet verhindert hun verplichtingen na te komen welke uit het convenant van de Volken bond en het verdrag van Locarno voort spruiten. In het Britsche antwoordt wordt tevens nog opgemerkt, dat het pact geen beperking inhoudt van het recht van Groot Brittannië om z ch te verdedigen en dat elk land zelf bevoegd is, om uit te maken, wanneer de omstandigheden het noodig maken tot het grijpen naar het middel van oorlog tot dit doel. bevat 16 pagina's met 40 k 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) Men is te Washington met het vlotte verloop der zaak zeer ingenomen en heel spoedig is nu van Kellogg een voorstel te verwachten aan de betrokken regeeringen om samen te komen tot onderteekeDing van het pact. Waarschijnlijk zal dat ge schieden in een plechtige te Parijs te hou den bijeenkomst van de ministers van bnitenlandsche zaken der verschillende landen. Uit de Italia-Tragedie. Omtrent het verdere verloop van het drama van de „Italia" kwamen er in de laatste dagen niet veel belangrijke berichten Er zijn thans nog zoek de deelnemers aan dö tocht, behoorende tot de groep-Ales- sandrini en Amundsen en zijn metgezellen van welke laatsten men hoopt ze bij Alessandrini te zullen aantreffen. De „Krassin", (afgebeeld in het laatste nummer van ons Zondagsblad) die zich door de red ding der anderen zoo buitengewoon ver dienstelijk gemaakt heeft, is niet dadelijk naar de nog vermiste Poolreizigers gaan zoekeD omdat het schip zijn kolenvoorraad moet aanvullen en enkele andore voorzie ningen voor een nieuwe zware tocht door dedrijfijsgebieden moeten worden getroffen. Zoo spoedig mogelijk zal het schip echter weer zijn reddingsarbeid hervatten. De Zweedsche regeering heelt bevolen, dat de Zweedsche hulpexpeditie terug moetkeeren terwijl Mussolini aan het Italiaanscbe Pool- schip order heeft gegeven dat de geredde Italianen zoo spoedig mogelijk naar het vaderland moeten worden teruggebracht. En tevens heeft hij daaraan het bevel ver bonden, dat geen hunner zich mag laten ondervragen. Vermoedelijk moet men dit laatste aannemen als een bewijs van ont stemming van de Duce over de felle critiek die er in de laatste tijd in Zweden jegens Nobile tot uiting is gekomeD. Mexico Na de Moord op president Obregon. De moord op de pas tot president van Mexico gekozen generaal Obregon heeft sterk de aandacht getrokken. Vooral omdat men, gezien de politieke toestand in Mexico verwachten kan dat deze moord meerdere gevolgen zal hebben. Het isgeblekeD, dat de moord gepleegd is door een student in de kunstwetenschappen en als men de berichten uit Mexico gelooven mag, moet de moord gepleegd zijn uit godsdienstige overwegingen. De jeugdige dader, José de Leon, heeft wraak op Obregon willen nemen wegens de vervolging waaraan zijn geloofs- genooten in Mexico bloot staan. Van katho lieke zijde wordt dit echter ten sterkste ontkend Er hebben intusschen na de moord tal van arrestaties plaats gehad en meerendeels van katholieken. Gevreesd wordt, dat Calles op hen de dood van zijn vriend en rechterhand Obregon zal wreken. Gespannen toestand in Egypte. In Egypte zit men midden in een ernstige binnenlandsche crisis, welke geleid heeft tot zeer drastige maatregelen van de regee ring. De oppositie heeft in de laatste tjjd voor raar aanleiding van de onderhande lingen tusschen de regeering en die van Engeland, een steeds scherpere vorm aan genomen. De Waïdpartij, die de onafhan kelijkheid van Egypte wil, nam een drei gende houding aan. Het gevolg is thans geweest, dat de koning een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij het parlement voor de duur van drie jaar naar huis is ge zonden, de persvrijheid wordt opgeheven en de bepaling van de grondwet wat het verkiezen van het parlement betreft, buiten werking is gesteld. Ook zjjn de door de Waïdpartij voorbereide massaberoogingen verbodeD. Naar luid der regeenng heeft de oppositie verklaard, dat zij zich aan het decreet niet zal storen en dat demassabe- toogingen zullen doorgaan. De regeering heeft thans uitgebreide militaire maatre gelen getioffen, om haar gezag te doen eerbiedigen. Het is niet onmogeiyk, dat zich in de komende dagen in het land van de Nijl spannende gebeurtenissen zullen afspeleD. De toestand ljjkt zeer ernstigte zjjn. Wie weet of Engeland niet spoedig een gelegenheid krijgt, om te toonen, dat Egypte voor volledige zelfstandigheid nog niet rjjp is. China strijdensmoe In China is thans de tust hersteld. De krijgsbedrijven hebben na de bezetting van Peking een einde genomen en men zou kunnen zeggen, dat in China het oude voorbij is gegaan en alles nieuw geworden is. Maar men moet voorzichtig zijn, want wie zal zeggen of niet vandaag of morgen de vrede onder de overwinnaars weer ver stoord zal worden. Er waren in de laatste dagen al berichten dat generaal Feng met de loop van zaken niet tevreden is en dat hjj met Tsjang kai sjek een ernstig mes- ningsverschil heeft. Dat kan zeer gevaarlijk worden. De regeering te Nanking achtzich thans echter heer en meester in heel China en zu heeft dat ook aan de mogendheden laten weten. Haar eerste werk is geweest, te verklaren dat de ongelijke tractaten met het buitenland gesloten dienen te vervallen Daar zal nog wel een woordje over moeten worden gepraat. Intusschen heeft ze ook "onderhandeld met de regeering te Moekden en als de berichten juist zijn, dan zal Mantsjoerjje zich bij de nationalisten aansluiten. Een nieuwe oorlog tusschen China en Mant sjoerjje zou daardoor voorkomen zjjn. Ook wordt er thans druk door haar met Japan onderhandeld over het terugtrekken van de Japansche troepen uit China, waartoe de regeering te Tokio zich onder zekere voorwaarden bereid heeft verklaard. Hoe zal Waal-en-Burg bemalen worden, electrisch of met oliemotoren Weinigen zullen hebben vermoed, dat die Waalenburger bemalingsplannen zooveel stof tot spreken en schrijven zouden geven. „Claer ende ganschelijck" hebben we de lezer afge maald, in welk stadium ze thans verkeeren. Reeds hebben we bericht, dat de bestuurs- meerderheid van de polder er niet in geslaagd is Qed. Staten te vermurwen en dat dc heeren van dit college weigerden aan het olicmotoren- besluit hun zegel te hechten. Maandag werd ons het met redenen omkleed afwijzend advies van het provinciaal bestuur ter inzage verstrekt. Het releveert de door de polder genomen besluiten en geeft een opsom ming van tegen het oliemotorenbesluit inge brachte bezwaarschriften. We veronderstellen de lezer deze mededeeiingen, reeds eerder ge publiceerd, thans te kunnen besparen. Wat de motieven aangaat, welke Qed. Staten tot haar afkeurend oordeel hebben geleid, geven we hier volledige publiciteit aan hetgeen het stuk hier over vermeldt. o Gedeputeerde Staten, Gelet op het rapport van de prov. waterstaat, gelezen de bezwaarschriften en verdere op het besluit betrekking hebbende bescheiden, ge hoord de dijkgraaf en de heer S. C. Eelman in de openbare vergadering, Overwegende, dat op Texel een naamlooze vennootschap is opgericht, waarin de gemeente 99 pCt. der aandeelen bezit, die ten doei heeft het eiland van electrischen stroom te voorzien, en dat vermeerdering van stroomaflevering der daartoe gestichte centrale, waardoor haar levens vatbaarheid wordt verhoogd, dientengevolge geacht moet worden te zijn in het belang zoo wel van de gemeente als van haar ingezetenen, Overwegende, dat dus het algemeen belang meebrengt, dat in een nieuw te stichten bemr- lingsinrichting van eenige beteekenis electrische beweegkracht wordt toegepast, indien dit althans met de belangen van het waterschap, waarvoor de bemaling dienen moet, vereenigbaar is, Overwegende, dat aan deze laatste voorwaarde in het onderhavige geval wordt voldaan, aange zien het belang van de polder Waal en Burg zich tegen toerusting van zijn thans te stichten bemalingsinrichting met electrische krachtwerk- tuigen niet verzet; dat integendeel uit technisch oogpunt in dit geval electrische bemaling boven bemaling met oliemotoren moet worden verkozen wegens het eenvoudiger bedrijf en de grooterc bedrijfs zekerheid van electromotoren, alsook wegens het feit, dat dc bediening van deze motoren minder vakkennis vereisclit dan die van olic- niotoren Overwegende, dat een en ander te meer klemt omdat in het onderhavige geval uit finan cieel oogpunt voor de aandrijving der bc- malingsinricliting door oliemotoren boven die door electromotoren geen voorkeur behoeft te bestaan dat immers de door het Polderbestuur over gelegde berekeningen, waaruit een voorkeur voor'bemaling met oiiemotoren zou moeten voortvloeien, aanvechtbaar zijn ende door des kundigen opgemaakte exploitatierekeningen er eerder op wijzen dat electrische beweegkracht voordeeligcr zal blijken Overwegende, dat dus zoowel liet algemeen belang als het belang van de polder Waal en Burg in het bijzonder meebrengen, dat dc nieuwe bemalingsinrichting van electrische beweeg kracht wordt voorzien Besluiten I aan bovenbedoeld ontwerp met toelichting voor het stichten van een door oiiemotoren aangedreven bemalingsinrichting voor dc polder Waal en Burg hun goedkeuring te onthouden. II hun beslissing omtrent het besluit van Hoofdingelanden van die polder, dd. 7'Januari 1928, tot het aangaan van een geldleening aan te houden. DE KOOG Kampeer-vreugde. Het kamp, waarover we in het vorig nun1 hief een paar regels opnamen, is dat dcrGoudsche H.B.S.-bevolking. Vroolijk wapperen de vlag getjes op de frissche tenten, waarin dc jongelui zijn ondergebracht. Ook verderop, links en rechts van het slag, duiden tenten, groot en klein, welke door hun kleur veelal scherp tegen het plantenkleed der duinen afsteken, op de animo, jaar opjaar door grooter scharen voor kampeeren aan de dag gelegd. Die kampeersport, dateerendc van de laatste jaren, blijkt een goede toekomst tegemoet te gaan. Vooral op Texels vruchtbare bodem schijnt ze wel te gedijen, ja, welig te tieren. Nog maar kort geleden schudde menig huis vader bedenkelijk het hoofd wanneer zoon-licf hem van „kampeeren" sprak. Algemeen be schouwde men die sport als een uitvloeisel van avontuurlijkheidszin, voortgesproten uit een warmgeloopen jongenshoofd. Aan dat bivak- keeren in de openlucht achtte men grootc be zwaren verbonden, gevaren zelfs voor lichaam en geest, maar vooral voor het lichaam, dat men zoo werd geredeneerd toch niet ruïneeren mocht door „zoo-maar-op-de-grond" te gaan slapen I De tijden zijn echter wel veranderd. Kam peeren is nu aan de orde van dc dag. Jong en oud trekken er met de tent op uit, naar de bosschen, naar dc duinen. „Dc rijwielen wor den bestegen en voort gaat het, het onbekende tegemoet, niet wetende waar dc volgende nacht de tent zal staan Dat is het ware, vrije kampleven." Door te gaan kampeeren wel te verstaan na een degelijk plan te hebben vastgesteld en zich van behoorlijk materiaal te hebben verzekerd leeren we de natuur beter waar- dce en. We raken er mee vertrouwd en ont dekken haar schatten, talrijker en van grooter waardij, dan we ooit vermoedden. Te veronderstellen, dat het pad eens kam peerders over rozen steeds gaat, zou meer dan optimistisch heeten. Neen hij moet zich zelfs op tegenslag voorbereiden en niet dan met een ruime dosis goed humeur het pad op gaan. Doet hij dat en weet hij zich daar enboven te wapenen met nuttige kennis, door oud-kampeerders verzameld en b.v. door Carl Denig (wie kent niet de naam van de secre taris van de Ned. Toeristen-kampeerclub in een boekske neergelegd, dan mag hij met recht een zalige kampeertijd tegemoetzien en zich bij voorbaat verheugen in die onvergelijkelijk heerlijke dagen in de vrije natuur, welke de stadsmensch zoo schraaltjes worden toegemeten. Het mag daarom geen verwondering wekken, dat steeds meer kampeerders onze duinen bij de Koog bevolken. Zee en strand lokken hier immers met onweerstaanbare kracht. Het spreekt vanzelf dat de hier bivakkeererdc gasten het duin zooveel mogelijk moeten ont zien, omdat anders maatregelen zouden moeten worden genomen, welker gevolgen voor hen van minder prettige aard zouden zijn. We meenen echter te mogen verwachten, dat de waardeering voor de natuur welke bij hen aanwezig mag worden verondersteld iedere gedachte aan vernieling uitsluit en kunnen die kampeerhefhebberij slechts toejuichen van ganscher harte.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1