GASCADE-BROPS 1 Vacantie Gemengd Nieuws Bloembollen-diefstal. Sport. Adspirantendag der Voetbalvereeniging „Helder." is een ware uitkomst voor den dorstigen wandelaar en tourist. g Examens—Zeevaartschool. Na de dezer dagen gehouden examens kon het einddiploma worden uitgereikt aan de leerlingen R. J. Beyers, H. W. Bolt, N. Buyten, J. H. Geerling en J. v. Kooten. Drie leerlingen werden afgewezen. Tot de 2e klas werden bevorderd F. Bakker, J. A. van Breemen, J. C. Dirks, J. J. v. Heiten, M. Heymans, J. Kwaad gras, G. F. Neeleman, J. Teileman, A. de Waal Malefijt en W. Werff. Zes leerlingen konden aan de eischen, voor deze klas gesteld, niet voldoen. Overschrijdt de voorgeschreven maximumsnelheid niet. Naar ons van betrouwbare zijde wordt verzekerd, zal in den vervolge met groo- ter gestrengheid tegen onbesuisde rijders, die straten en wegen onveilig maken, worden opgetreden. Aan de bepalingen omtrent de maximumsnelheid zal streng de hand worden gehouden, iedere over treder komt „op de bon" en krijgt een boterbriefje thuis, waarin hij beleefd doch dringend tot betaling van een lief bedrag wordt uitgenoodigd. Ge zult toestemmen motoristen en automobilisten: „C en A" „Calm ende aendachtig" is toch voordeeliger Examen-derde stuurman. De heer J. J. D. Bijlaard, leerling ZVS alhier, slaagde Vrijdag jl. te den Haag voor het examen—derde stuurman, groote stoomvaart. Watergebrek door droogte. Gebrek aan water tengevolge van de aanhoudende droogte plaatst menig land bouwer in onze gemeente en elders voor een moeilijk probleem. Vele slooten staan geheel of bijna droog. De drink watervoorziening voor het vee brengt nogal bezwaren mee. Verlangend wordt het eind van deze droge periode tegemoet gezien. Mag het droge weer de vacantiegast welgevallig zijn, landbouwers en vee houders zullen wat regenbuien met open armen ontvangen. Hengstenkeuring. De gewone keuring van tot dekking bestemde hengsten, welke alleen door de Stamboek-Commissiën zal geschieden, is voor Texel bepaald op Dinsdag 21 Augustus a.s. Aan de Ouders van Kinderen, die de Lagere School verlaten. (Ingezonden.) Hoogere Burgerscholen, Gymnasia, Handelsscholen en andere inrichtingen van Middelbaar en Hooger Onderwijs ontvangen weldra weer vele nieuwe leerlingen. De eerste jeugd van vele kinderen raakt voorbijveel speelgoed en kinder boeken verhuizen naar de rommelzolder. Ouders, denkt bij de vreugd van het eerste geslaagde examen uwer kinderen eens aan de zwakke jeugd in de Kolonie huizen. Het Centraal Genootschap geeft in 10 mooie tehuizen huisvesting aan 1000 kinderen, die gezondheid en kracht her winnen aan zee en in bosch. Er zijn ook regendagen, vooral straks in herfst en winter, juist de tijd, dat het zwakke kind meer dan ooit hulp en steun behoeft. Met het afgedankte speelgoed, mits in goede staat, en met niet meer gebruikte kinderboeken bewijst ge een weldaad. Gij kunt het zenden aan het Alg. Administratiekantoor van het Centr. Genootschap te Egmond aan Zee. A. C. BOS. Veelbelovende dagen 1 De badplaats mag zich dit jaar ver heugen in een bezoek, drukker dan ooit te voren. Wie hier in deze dagen zijn vacantie mocht willen doorbrengen, in hotel of pension, wordt zeker teleurge steld Alle beschikbare ruimte is inge nomen en werd reeds weken te voren besproken. De Koog moet er wel bij varen. De zaak marcheert uitnemend en opent ongedachte perspectieven. Het strand, waar dezer dagen na jaren lange afwezigheid weer strandstoelen verschenen zijn, biedt met zijn vele ten ten we telden er Zondag bijna tachtig, meest alle van hout en geplaatst links en rechts van het slag aan de voet der duinen een levendige aanblik, vooral Zondags, als ook „dagjesmenschen" hun deel in de strandvreugde komen opeischen. Dat het strand zich leent voor allerlei vertier, bleek Zondag, toen we er o.m. het korfbalspcl en hockey zagen beoefe nen. Motorsport komt ons hier geheel misplaatst voor, maar ook die ontbrak niet. Door streng politietoezicht zal in den vervolge hiervoor een stokje worden gestoken, zoodat de rust der strandbe- volking door zoo luid ronkende en woest rollende benzinekarren niet weer wreed zal worden verstoord. Bijtijds gered. Zaterdagmiddag jl. is de jeugdige W. J. Lackin, uit West-Indië en thans sinds een paar maanden leerling der Z.V.S. alhier, die zich bij het baden te ver in zee had begeven en daar door de op komende vloed werd overvallen, ter nauwernood aan de dood ontsnapt. Door het kordate optreden van de heeren J. J. van Weezei en J. Voet, beiden woonachtig te Amsterdam en, als leden van een reddingsbigade aldaar, uitstekende zwemmers, werd hij gered o Uit de mond van ooggetuigen geven we het verhaal hier omstandig weer Omstreeks vijf uur waren de heeren W. J. Lackin, Joh. Smidt en W. C. Verbeek aan het baden in zee, een honderd meter bezuiden het Koogerslag. De branding was tamelijk sterk. Toen het tegen het eind van de eb liep en de vloed weldra zou opzetten, zou men het water verlaten. Nauwelijks hadden de zwemmers Schmidt en Verbeek het strand bereikt, of zij bemerkten dat Lackin luid om htilp riep. Blijkbaar was de stroom hem te machtig geworden en miste hij de moed en de kracht om tegen het geweld van de golfslag in aan de wal te komen. Een kleine 100 M. bevond hij zich uit de kust. In allerijl stelden zijn kameraden met behulp van een reddingsboei met lijn en zwemvest, aan het strand aanwezig, pogingen in het werk om hulp te ver- leenen. Zij slaagden daarin echter niet. In de eerste plaats doordat de lijn, aan de boei bevestigd, niet lang genoeg was. De intusschen sterker en sterker wor dende vloedstroom maakte het voor hen niet raadzaam zich zonder lijn verder in zee te begeven en stellig zou de drenke- zijn verdronken, wanneer op ditcritieke moment twee kranige gasten niet te hulp waren gekomen. Kampeerend in de dui nen, had de groote toeloop van menschen hun aandacht getrokken. Nauwelijks van het gebeurde op de hoogte of zij ont kleedden zich in alle haast en begaven zich te water. Met forsche slagen be reikten zij in korte tijd de drenkeling, die op hetzelfde moment, uitgeput van vermoeienis en overspannen door de doorgestane angst, bewusteloos raakte. Op vaardige wijze werd hij evenwel be houden aan het strand gebracht, waar een der gasten eerste hulp verleende. Een dokter, die hier logeerde, was spoedig aanwezig, constateerde hartver- wijding en nam de patiënt verder in be handeling. Met de auto van dokter Boswijk werd hij tegen acht uur naar den Burg ver voerd. Naar we bij intormatie vernemen maakt de geredde het thans tamelijk wel. Van groot belang is op te merken, dat het touw, dat aan de reddingsmiddelen bevestigd is, verlengd moet worden. Het moet wel tweemaal zoo lang en kan gerust wat dunner zijn. Wanneer geen verdere hulp was komen opdagen, had men, trots boei en zwemvest, toch niets in het belang van de drenkeling kunnen uitrichten. Tevens moge zwemmers op het hart worden gedrukt, toch vooral op wind en stroom te letten. Overschat uw krachten niet, want licht wordt de stroom u te machtig en moet ge uw overmoed duur bekoopen. Bij vloed vooral kan men zich in de kracht van de stroom zoo licht vergissen. Verraderlijk zijn de landwinden waarbij veelal een onderstroom zeewaarts is gericht. Laat u daarom door ter plaatse be kende personen voorlichten. Een be kwaam badmeester, met de grillige wer king van wind en stroom bekend, mag hier toch niet langer ontbreken! Ter waarschuwing. Zondag j.l. is door een tweetal belas tingambtenaren aan de Koogerweg ter hoogte van „Bispinckhof" controle uit geoefend op rijwielbelastingmerken, op rij- en nummerbewijzen. De oogst was verblijdend gering. In weerwil van het groot aantal wielrijders, dat passeerde, moesten er slechts twee wegens het gemis van een belasting- merk worden bekeurd. Eenige malen was het nummerbewijs niet met't rijbewijs in overeenstem ming. Beide papieren moeten n.l. hetzelfde nummer dragen. De ^betrokkenen kwa men er met een ernstige waarschuwing af. Te Nieuw-Vosmeer werd door de hengstenvereeniging in de oor logsjaren aangekocht de hengst Artist de Laboureur voor f 10.000, een prijs die wel nimmer voor een landbouwhengst zal besteed zijn of nog worden besteed, een dier dat van zich deed spreken omdat er een proces over werd gevoerd met een verzekeringsmaatschappij, toen het dier niet werd goedgekeurd en waarbij de boeren de dupe werden. Nu is het Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van dier dezer dagen in andere handen over gegaan voor... nog geen f 1000.—. Te Haarlem is aan de Haarl. Draadnagelfabriek een 34-jarige arbeider door een electrisch bewogen trekschijf gegrepen en gedood. Te Geldermalsen is in de garage van de Alg. Transport Onder neming een ongeval gebeurd. De monteur Brinkman had een zware autobus opge vijzeld, om aan de veerinrichting eenige onderdeelen te vernieuwen. Door onbe kende oorzaak is de autobus van het vijzel geschoten. De monteur werd door de vooras aan het hoofd getroffen. Ernstig aan het hoofd gewond en met een armfractuur werd Brinkman naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. Te Wijdewormerisde boe renhofstede van de heer Klomp aan de Zuiderweg tot de grond afgebrand. Hooi- broei wordt als oorzaak beschouwd. Te Amsterdam is aangekomen het Engelsche zeiljacht „TEXEL" groot 89 ton, komende van Harwich, met zes man equipage. De eigenaar, de heer C. S. Morison, is met familie aan boord Het jacht ligt aan de boeien bij de Westerdoksdijk en voert de vlag van de Royal Norfolk Suffolk Yacht Club. Den Haag. Vrijdag j.l. legde mgr. J. D. J. Aengenent benoemd bisschop van Haarlem, in handen van mgr. L. Schioppa in de kapel van de Nuntiatuur alhier de geloofsbelijdenis en de eed tegen het modernisme af, die door de diocesaan-bisschop steeds worden afge legd vóór zijn consecratie. Als getuigen fungeerdenmgr. H. J. M. Taskin, vicaris-capitularis en de hoog- eerw. heer H. A. Th. van Dam, deken van Den Haag. De consecratie zal vandaag te Haarlem geschieden. Te Oldenzaal geraakte in het R.K. Ziekenhuis zuster Petronella (in de wereld mej. Achterberg) met het hoofd tusschen de lift en de deuropening. Zij was bijna onmiddellijk dood. Onder Voorschoten lieten de 25-jarige W. Wesseling en zijn ver loofde, beiden uit den Haag, zich in een roeibootje door een motorboot voortsle pen in de Vliet. Toen het bootje water schepte, zijn beiden waarschijnlijk uit angst over boord gesprongen. Later werden ze door schippers op het droge gebrachtde heer Wesseling bleek toen reeds te zijn overleden. In Amersfoort mag aan de lagere scholen vrij-af gegeven worden als des voormiddags om half elf bij wolkenlooze hemel de thermometer 75 graden aanwijst. Het hoofd der school bepaalt, waar de thermometer gehangen wordt. Als-ie 'm nu eens in de kelder hangt Den Bosch. Drie scholieren hadden geen geluk gehad met hun H.B.S.-examen. Zij besloten er gezamen lijk vandoor te gaan. De ouders ver keerden in groote onrust en Zaterdag avond kon men in de politie-radio-om- roep hun opsporing hooren verzoeken. Zondags reeds is het drietal ontdekt. Zij kampeerden te Cromvoirt in een tent en hadden zich reeds aan een boer ver huurd om te helpen hooien. Te Rotterdam is de 16-jarige R. van Balen uit de Aert van Nesstraat, in de portiek van de Hema-winkel aan de Korte Hoogstraat over een bananen schil uitgegleden en gevallen, tengevolge waarvan zij haar knieschijf heeft gebroken. Zij is aan de bekomen ver wonding, vermoedelijk tengevolge van bloedvergiftiging, overleden. Oostburg. Achter de woning van de herbergier L. de Wilde stond een leeg benzinevat. Eenige jongens wierpen er een brandende lucifer in, met het gevolg dat het vat uit elkaar vloog en de 17-jarige Iz. Brevet zoo ernstig aan het hoofd werd gewond, dat hij kort nadien overleed. Een tweede jongen kreeg lichte verwondingen aan het gelaat. Door de kracht van de ontploffing was het deksel over een breede straat en twee woningen weggeslingerd. Het is niet voor de eerste maal, dat van dief stal van bloembollen hier melding moet worden gemaakt. Ditmaal werd de heer S. J. Flens de dupe. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. ver moedelijk, in ieder geval in het laatst der vorige week, is ten nadeele van hem uit een kist, be vattende 500 bollen van Golden Spur en staande onder een afdak aan de Molenstraat, een partij ontvreemd. Van de diefstal is aangifte gedaan. Een sportvriend schrijft ons: De adsp. der Sportclub „Texel" hebben het te Helder tot een goed einde gebracht. Door respectievelijk Helder adsp. en Sparta-adsp. uit Schagen met 80 en 21 te verslaan, werd de le prijs, een zilveren lauwertak, gewonnen. Dit was het beste wat te behalen was, dus kon het niet beter. Als T. tegen H. aftrapt, is het de jongens, of ze op het H. terrein geheel vreemd zijn en is het moeilijk eenig verband in het elftal te vinden. Spoedig raken ze aan het veld gewend en weten ze voor de rust de stand op 2—0 te brengen, ondanks de sterke tegenwind. Na de rust gaat het, met wind mee, veel beter en is H. geheel uitgespeeld. Regelmatig wordt de stand opgevoerd tot 80, waaruit blijkt dat dit voor de jongens al een zacht kostje was. Door deze overwinning werden T. adsp. ge prikkeld straks tegen Sparta-adsp. alle zeilen bij te zetten en niets cadeau te geven, nu het om de le prijs zou gaan. Er is dan ook ge speeld, zooals we nog zelden zagen. Direct wordt er flink aangepakt en het S. doel heftig bestookt, maar telkens worden de aanvallers, hoe goed ook opgezet, door de uitstekende S achterhoede onschadelijk gemaakt terwijl de tegenaanvallen lang niet zonder gevaar waren. Ook onze verdediging was dik in orde en met verre trappen werd het terrein gezuiverd. De halfs voedden hun voorhoede goed, waaruit voor de rust een zuiver toegespeelde bal op verrassende wijze door onze midvoor onhoud baar werd ingeschoten. Tot de rust kwam in deze stand geen verandering. Na de rust leek het al spoedig, of alleen T. adsp. in het veld waren en steeds weer kwam de bal op gevaarlijke wijze naar het doel der Spartanen, maar steeds waren de achterspelers daar de baas tot plots een prachtig schot in de bovenhoek doel trof (2—0.) Het scheen nu S te bar te worden en eenige malen zagen we hen goed ten aanval trekken maar zonder succes. Toen eenmaal een bal van links door S werd doorgespeeld en onze keeper, die reeds was uitgeloopen, debal zou vangen, schoot een der backs de bal in het verlaten doel, waardoor S gemakkelijk aan het eenige doelpunt kwam. Sparta had nu niets meer in te brengen, maar in de stand kwam ondanks de goede aanvallen geen verandering, en zoo had T. adsp. verdient de le plaats bereikt. De jongens hebben allen uitstekend gewerkt en inderdaad een goede indruk achtergelaten. Ze hebben allen genoten. Wij danken de vereen. Helder dan ook oprecht voor deze propaganda- dag die voor onze jongens wel een onvergete lijke zal zijn 1 (We mogen zekerde heer D. Dapper wel een pluimpje op de hoed steken. Hij toch heeft de Texel-adsp. ten strijde gerust, hij deelt mede in het succes, dat onze adspiranten te Helder oogstten. Red.) We verzuimden nog te melden, dat de foto's van het interieur der TEM, van de Bin- nenburg en van de heer B. Houtwipper, gere produceerd in ons laatste Zondagsblad, alle door de fa. Sibo (de heer G. de Boer) werden vervaardigd. Het verslag over de wolhandel in 1928 en een bericht over Waddenzee-visscherij wor den in het volgend nummer opgenomen. OÜDESCmLD Zaterdag zetten eenige leerlingen van de zeevaartschool te Rotterdam, die met het jacht „Margaretha" een oefentocht maakten, hier voet aan wal. Na een kort verblijf op Texel werd het reisje voortgezet. DE KOOG Strandfeest op 4 Augustus. Zaterdag jl. is in de o.l. school alhier een vergadering belegd met het doel de mogelijkheid van het organiseeren van een strandfeest onder het oog te zien! Na eenige bespreking werd een commissie gevormd, waarin behalve plaatsgenooten eenige badgasten zitting namen. De datum van het feest werd bepaald op Zaterdag 4 Augustus a.s. Doos 30, Tube 80 ct. PfJROL

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2