41sle Jaargang Ons Geïllustreerd Zondagsblad doodt insecten Zaterdag 28 Juli 1928 No 4247 Voor de Zondag. Fietstochten EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. CASCADE-DROPS ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROpiJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Uw gebreken en de Onze. - - |TrrrlT1-^- bevat 16 pagina's met 40 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) De Wolhandel In Noord-Holland. Fancy Fair Texelsche Fanfare. Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar Het Doorzitten bij Wielrljden, een dooi' de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met De Nederlandsche Bank op Texel vertegenwoordigd Foto-tentoonstelling „Nederland in Beeld". Dr. H. C. L. E. Berger. Na drooglegging der Zuiderzee een waddenvisscherij DE COG'KSDORP, Ten bate van 't schoolreisje 1028. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 50 ct. lodero regol moor: 10 ct. Dezolfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. BIJ abonnement lagere rogolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Wat hebben we vaak onnoemelijk veel ware of denkbeeldige last van de gebreken van anderen, zóó zelfs, dat ze voor ons het vele goede, dat we in hen waardeeren, overschadu wen. Het omgekeerde zal zeker ook wel het geval zijn en wij zullen zelf hoogstwaarschijnlijk ook wel gebreken hebben, die voor een ander moeilijk zijn te dragenl Maar het is ditmaal ons plan om het eens van één zijde te bekijken, d.w.z. van de zijde des klagersen te trachten iets omtrent zijn houding te berde te brengen. Met verdraagzaamheid komen we een heel eindmaar we maken daardoor 'de zaak niet beter en dat zouden we natuurlijk toch graag willen. Wenschen we dit werkelijk, dan moeten we echter in de eerste plaats vaststellen, dat het geen hoofdzaak is of wij van de gebreken last hebben, of ze ons ergeren, maar wel of we de methode toepassen om hem te helpen er zich van te ontdoen. Verreweg het gemak kelijkst voor ons is, dat we de gebreken niet alleen ontzien, maar dat we er gebruik van maken als een handig organisator, die de werk krachten, waarover hij beschikt, op de meest voordeelige wijze weet te benutten. Dit moge, voor zooverre het talenten betreft, volkomen verantwoord zijn en waar het deugden betreft niet minder maar als er van gebreken sprake is komt deze methode met een nauw gezet geweten in strijd. Immers, we stijven zoodoende iemand in datgene wat we afkeuren en meer nog we gebruiken zijn dwalingen te eigen nutte. Deze methode kan de onze niet zijn, wat blijft er dan tenslotte over? Het kan lang, zeer lang duren eer een volwassen mensch zijn hoofdgebrek begint in te zien en hij zal in de meeste gevallen allerminst geneigd zijn oni er door een ander op te worden ge wezen. Er zal dus strijd ontstaan maar ineen dergelijk geval meenen we dat die strijd van een hooger standpunt getuigt dan een zich naar alles voegen of elkander op gemakkelijke, aan gename wijze exploiteeren. o— Een geheel ander geval is het natuurlijk met betrekking tot kinderen, die aan onze zorg zijn toevertrouwd en voor wie we ons tot op zekere hoogte verantwoordelijk voelen. Hier zal de verleiding, om ons hun gebreken ten nutte te maken zeker niet bij ons oprijzen, integendeel, we zullen al onze pogingen aanwenden om ze te bestrijden en, zoomogelijk, te doen verdwij nen. Maar ook hier zal het dikwijls moeilijk blijken de juiste weg in te slaan. Er kan een hoogere wijsheid noodig zijn, die niet begrijpt maar die weet te wachten. Want het kan zeer goed zijn dat het gebrek, dat we willen bestrijden zóó zeer met het wezen van het kind is saSm- geweven dat een „samenlaten opgroeien tot de oogst" het kind later grondiger en beter .ge nezen zal dan al onze vermaningen of ons in grijpen vermochten te doen. Meenen we, om iets te noemen, dat we veel kans hebben om een kind, dat door de prikkel van eerzucht wordt voortgedreven, plotseling tot staan te brengen Of om een zelfvoldane natuur zich tot nederigheid te doen buigen, zonder een groot deel van de levenskracht te verlammen? De ware omkeer moet het leven zelf hem bren gen als hij ziet dat de vervulling van zijn streven hem geen voldoening schenkt. Eerst dan is hij rijp om naar iets anders te grijpen I Zondag 29 Juli MAANDAG 30 JULI Wie, zelf gevoed, zijn hart verharden kan Voor Js armen bcê, die hem om voedsel smeekt, Zoekt in zijn nood vergeefs om hulp en troost. DINSDAG 31 JULI Zelfs uit vergif kunt gij u nectar garen en zuiver goud uit ruwe, onooglijke erts. WOENSDAG 1 AUGUSTUS Al wat men onderneemt hangt deels aan het lot, deels aan des menschen wil. De gang van 't lot ontraadselt geen. Aan u dan blijft de daad. DONDERDAG 2 AUGUSTUS Brengt 't kwaad al niet terstond zijn vruchten voort, toch sloopt het, langzaam sluipend, hem, die 't pleegt. VRIJDAG 3 AUGUSTUS Met woorden schetsen, wat men voor heeft, valt niet zwaar. Maar de daad, die het uitvoert, toont eerst of ge van goeden wille zijt. ZATERDAG 4 AUGUSTUS Mismoedigheid verlamt de kracht, Met moed slechts wordt iets groots volbracht, Wie slagen wil in eenig werk Zij kloek en door volharding sterk. FLIT 30 pCt. minder verhandeld dan vorige J'aren- Als gevolg van de inkrimping der schapenweiderij De Vereeniging tot Verbetering van de Wol- handel in Noord-Holland hield Zaterdagmiddag haar algemeene vergadering in het Landbouw- huis te Alkmaar. Uit het jaarverslag blijkt, dat de hoeveelheid wol, welke werd ontvangen, ongeveer 30 pCt. minder was, dan in het voorafgaande jaar, wat kwam door de groote inkrimping vandeschapen- weiderij. Een tweede gevolg van deze inkrim ping was de daling van het aantal eerste knipvachten. Aangezien deze de beste kwaliteit opleveren, is het begrijpelijk, dat ook de hoeveelheid dezer prima kwaliteit belangrijk daalde. Van de totale ontvangsten behoorde 24 pCt. tot de prima, 52 pCt. tot de 1ste, 18 pCt. tot de 2de, 41/, pCt. tot de 3de en 1 pCt. tot de 4de kwaliteit, ter wijl de zwarte soort bijna verdwenen is, name lijk 3 pCt. De beste wol werd geleverd uit de omtrek van Purmerend. Wieringen levert door het uit voeren van het Texelsche type thans ook prima kwaliteit. Het grootste gemiddelde gewicht per vlies was 7.05 Kg, het kleinste 3.5 Kg. Verschillende schapenhouders leverden uitsluitend prima- en eerste kwaliteit. Van de bijna 500 leveranciers waren er slechts 3, die niet aan hun leveringsplichten voldeden en daardoor boete opliepen. De wolverkoop had een gunstig verloop. Wel kon in de eerste maanden na de ontvangst de wereldmarktprijs niet bedongen worden, doch spoedig werd het beter. Uitbetaald kon worden voor prima kwaliteit f 2.01 per Kg. Ie kw. f 1.89, 2e kw. f 1.58, 3e kw. f 1,40 en 4e kw. f 1.28. De gemiddelde prijs wasf 1.85 voor fokkers en weiders, het gemid delde voor weiders was plm f 1.95. Naast de verkoopsarbeid hield de vereeniging zich met de verbetering van de wolproductie bezig door uitgebreide wolkeuringen, waaraan met alle in het stamboek opgeschreven rammen werd deelgenomen. De secretaris deed vervolgens eenige mede- deelingen over de woltoestand in Engeland. Het leek spr. niet gewenscht, de Engelsche maat regelen geheel over te nemen. Wat de markt hier te lande betreft, merkte spr. op, dat de toestand zeer gunstig is. De wol wordt goed betaald, wat zeer zeker tot tevredenheid zal stemmen. Tot bestuursleden werden bij acclamatie her kozen de heeren Jac. Zuurbier en K. Jonker, beiden te Alkmaar. In de door het overlijden van de heer C. Boots vacante plaats werd ge kozen de heer C. Fok te Beemster. De heeren D. Timmerman te Schagen en H. Kooy te Harenkarspel werden candidaatgesteld voor een bestuurslid der Federatie in Noord- Holland. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering der Federatie werd benoemd de heer W. Groot Czn. van Stompetoren. Met het doel de middelen te bekomen tot het stichten van een eigen repetitielokaal zal door Texelsch Fanfare op Vrijdag, Zaterdag en Zon dag 5, 6 en 7 October een fancy fair gehouden worden. De opening is bepaald op Donderdag avond, daaraan voorafgaande. Het bestuur heeft een aantal dames en heeren uitgenoodigd zitting te nemen in het Comité dat zich met de voorbereiding zal beiasten en kwam met hen (haar) Woensdagavond j.I. ter bespreking van een en ander in de achterzaal van hotel „Texel" bijeen. o— De voorz. van Texelsch Fanfare deelde in die vergadering mee, dat de heer burgemeester zich bereid verklaarde het eere-presidentschap te aanvaarden en dat mevr. Oort welwillend als beschermvrouwe der fancy fair fungeeren zal. Hij zette verder uiteen, dat het-plan alom in goede aarde bleek te zijn gevallen. Alle mede werking werd het bestuur toegezegd, zelfs werd als aanvangskapitaal een bedrag van f 100, ontvangen, welke vorstelijke gift dankbaar werd aanvaard. De voorz. sprak de wenscli uit, dat de compositie (om zich tot de muziektermen te bepalen), welke zoo schitterend was ingezet, op verrukkelijke wijze ten gehoore zou worden gebracht, dat de stemming en liet samenspel tot liet eind goed zou mogen blijven, dat de nuanceering goed zou worden verzorgd en het briiliante slot al liet voorgaande zou overtreffen. Vervolgens zette spreker liet doel der fancy- fair uiteen. Lange jaren reeds werd op een eigen lokaal het oog gevestigd, maar even lang bleef de wensch onvervuld. De kosten daarvan, begroot op f 2500, vormen voor de vereeni ging een onoverkomelijk bezwaar. Bij liet sluiten van een leening zou aan rente en aflossing f 250 'sjaars moeten worden opgebracht, welke som bestuur en leden te groot achten, althans wanneer die jaar op jaar zou moeten worden voldaan. De Zeevaartschool wordt door het gemeente bestuur kosteloos afgestaan, maar aan de boots man is voor iedere repetitie f 0.50 (een bedrag van f 60 A f 75 per jaar) verschuldigd terwijl daar enboven 's winters het gebouw niet steeds dispo nibel is wegens daarin daii te houden cursussen. Dus zou door de stichting van een eigen gebouw in een sinds lang bestaande behoefte worden voorzien. De fancy-fair, vervolgde spreker, zal staan in het teeken der muziek, dus hebben de leden van het corps druk werk voor de boeg. Daar veel van hun tijd door repetities in beslag wordt genomen, wordt met liet oog op de voorbereiding de medewerking van anderen op hooge prijs gesteld. De voorz. besloot met namens Texelsch Fan fare zijn oprechte dank te betuigen aan de heer R. P. Keijser en mej. Gr. Keijser, die ieder f 50 ter beschikking van Texelsch Fanfare stelden en ook verder alle medewerking toe zeiden, en sprak de wensch uit, dat het Comité er in zou slagen een gezellig feest aan te richten, dat door velen zal worden bezocht. Bij verder gehouden besprekingen verklaarde de heer Jn. Kikkert zijn zaal voor f 10 per dag ter beschikking van Texelsch Fanfare te zuilen stellen. In het hoofd-comité namen zitting als voorz: de heer Jb. Schrama, vice-voorzitter H. C. A. Kievits, penn. Mw. Mulder, secretaresse Mw. van der Meulen—Flens. De lieer C. Schaap, eerst aangezocht het presidentschap te willen vervullen, dankte voor deze eer, maar verklaarde overigens als comité- lid met raad en daad terzijde te zullen staan. De commissie tot het bekomen van goederen ten bate van de fancy-fair zal bestaan uit de dames Oort en Boswijk en de heeren D. Dros en Jn. Kikkert, de financieele comm. uit de personen, welke het hoofdcomité vormen en de reclame-comm. uit de heeren H. J. Reij en G. Joh. Duinker. Nog hebben in het algemeen comité zitting de dames Noordijk—Keijser en A. Reij en de heer G. J. Logman. Nadat de heer Jb. Schrama zijn vertrouwen in het welslagen had uitgesproken, werd de vergadering omstreeks half elf gesloten. De volgende bijeenkomst vindt plaatsin hotel Texel op Woensdag a.s. te half 9 's avonds. o— We veronderstellen dat het loffelijk streven van „ons" Fanfare bij onze burgerij waardeering zal vinden en dat als tastbaar blijk van sym pathie belangrijke financieele steun zijn deel zal zijn. Ieders medewerking, in welke vorm ook, is welkom. Hebt ge een aardig plan, dat bij uitvoering tot het slagen der feestelijk heden kan bijdragen, stelt er het comité van op de hoogte. Het zal er u dankbaar voor zijn. Origineele ideeën, voor verwezenlijking vatbaar, zal liet gaarne vernemen. Een goede fancy fair lescht Uw dorèt, waardoor ze dus overmatig drinken voorkomt. afcgjS3B«S2SÏSS Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUR0L moet zich onderscheiden door „attracties," van welke ook heusch aantrekkingskracht uitgaat. Wie helpt 't comité een handje? Wie goederen belangeloos ter beschikking wil stellen, gelieve ze te doen bezorgen bi] Mw. Oort. Gelden ieder bedrag wordt met dankbaar harte aanvaard zal Mw. Mulder gaarne incasseeren. Wanneer we ons in de voorteekencn niet vergissen, zal in de October maand hier een fancy fairworden aanschouwd, „klinkend als een klok," in het belang van een welvarend Fanfare, dat zijn lecn-lokaal dan vaar-wel kan blazen Door vooraanstaande zakenlieden op Texel worden pogingen in het werk gesteld om op Texel een correspondentschap van de Neder landsche Bank te vesligcn. Met dit doel zal aan de hoofddirectie een verzoek in deze geest worden gericht, verge zeld van een lijst met de handteekeningen van tientallen personen (firma's en vennootschappen vertegenwoordigende en particulieren), die hier mee instemmen. Dezer dagen is te Amsterdam in 't Stedelijk Museum aan de Paulus Potterstr. geopend de fototentoonstelling „Nederland-in-Beeld". Deze tentoonstelling, welke duurt tot 15 Augustus a.s., omvat foto's, welke ons landschap- en stedenschoon typisch en karakteristiek weer geven en wel in de ruimste zin, zoowel het schilderachtige der landschappen, het kenmer ken der zeden en gewoonten van het Nederl. volk als de volkstypen. Introducties voor deze expositie worden bij de fa. Sibo, Hoogerstraat, verkrijgbaar gesteld. De ook op Texel niet onbekende heer dr. H. C. L. E. Berger, hoofdinspecteur van dc Volksgezondheid, tevens directeur van het Veeartsenij kundig Staatstoezicht, zal 6 Augustus a.s. de dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar aan de toenmalige Rijksveeartsenijschool te Utrecht thans facultatief aldaar hel di ploma van veearts verwierf. OUDESCHILD Hoe het na de drooglegging van de Zuiderzee met de visscherij op die thans nog zilte plas gesteld zal zijn is niet gemakkelijk uit te maken. Het eenige dat wij er van weten is, dat de visscherij door de werkzaamheden thans onguns tig wordt beinvloed. Maar wanneer er in de groote wateropper vlakte tusschen de afsluitdijk, de N.-Hollandsche en Friesche kust en de Noordzee-cilanden, omstandigheden ontstaan als thans in dc Zui derzee, d.w.z. ondiepe of minder diepe vlakten, plaatsen waar zoetwater zich laat merken, dan is er groote kans op een nieuwe Zuiderzee- visscherij. De haring en de ansjovis, die eeuwen lang onze zeegaten binnen zwom, zal dat blijven doen, blijven zoeken naar teeltplaatsen.Vinden die visschen dan ook op de Waddenzee goede voedingsvoorwaarden, dan zullen die visschen blijven komen. Dit is een zaak die moet worden bestudeerd. Waarom wel een proefpolder, waarom geen onderzoek naar de visscherijinogelijkheden Een inkomen van minstens vier millioen guldens mag 'geen Staat maar zoo verwaar- loozen. Den Helder ware, meent dc „Visscherijcrt.", wellicht een geschikt centrum voor Waddenzee- visscherij. Ook Wieringen kon daarvoor een belangrijk centrum worden. Het blad bepleitde instelling eener studiecommissie, waarbij dc bioloog en goede kenner der Zuiderzeevisscherij dr. Redeke goede diensten zou kunnen bewijzen. De zaak is een onderzoek waard. (Te gelegener tijd zal onze Oudeschilder Corresp. wel eens melden, van welke invloed eventueel deze waddenvisscherij op Tcxels visscherij zijn kan. Red.) Bij de verloting, gehouden ten bate van het schoolreisje 1928 der kinderen van Cocksdorp, z'in prijzen gevallen op de volgende no. 280,148, 85, 227, 125, 30, 17 en 163. De prijzen kunnen afgehaald werden bij mej. dc Wed. G. v. d, Kooy.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1