f No 4247 Zaterdag 28 Juli 1928 41ste Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Ons Zondagsblad. Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag, 31 Juli 1928, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 27 Juli 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: OPGEHANGEN. (ingezonden.) Lagere Landbouwschool. De afd. Texel van de L.T.B. heeft in haar gisteravond in „de Zwaan" ge houden vergadering met algemeen e stemmen de statuten der stichting-1. landbouwschool, zooals die door B en W zijn ontworpen, ongewijzigd aanvaard (Zie verder 't volgend nummer) Schoolnieuws. Onze plaatsgenoot Henk Stompff werd toegelaten tot de 1-jarige cursus, te geven aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. We merken op dat deze 1-jarige cur sus alleen door bezitters van het diploma 5-jarige H.B.S. kan worden gevolgd. Dit jaar moesten eenigen door de groote aangifte worden afgewezen. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. M. Witvliet Pd., thans te Alkmaar, be haalde op 20 dezer aldaar het Mulo- diploina A. Naar Texel. In verband met de groote toevloed van vreemdelingen naar Texel, welke vandaag verwacht wordt er zullen o.m. honderd en-vijftig kampeerders overkomen zal vanavond bij de laatste dienst „de Mars diep" vermoedelijk worden gevolgd door „de Dageraad," die dan haar tocht van Harlingen naar Texel juist zal hebben volbracht. Ons Zondagsblad van deze week bevat o.m. een foto van de Dennen bij Gerrits- land (met het echtpaar Kok), van mej. Leibbrands zwemtocht van Enkhuizen naar Stavoren, van Nobile op z'n ziekbed, foto's uit Boedapest, Tanger, enz., vijf- en-veertig wel. Het blad „Voor de Vrouw" bevat o.m de afbeelding van een casaque en de beschrijving van een nieuw haakpatroon Muziekuitvoering. Texelsch Fanfare geeft morgenavond een uitvoering in het Park en Zaterdag 4 Augustus (volgende week) te de Koog ter gelegenheid van de daar dan te orga- niseeren strandfeesten. (Zie adv.) Het programma is als volgt: Veetentoonstelling Den Haag. De grootsche veetentoonstelling, ter gelegenheid van de Olympische spelen deze week te den Haag gehouden en Donderdag jl. gesloten, moet wel een zeer goede indruk van Neerlands vee teelt bij de vreemdelingen hebben ach tergelaten. De afdeeling schapen waarnaar be grijpelijkerwijs onze belangstelling in de eerste plaats uitging, was goed verzorgd alhoewel naar de heer E. Govers Dz, een man die het weten kan opmerkte door een misverstand helaas geen volle dig vergelijkingsmateriaal uit het heele land aanwezig was. De ingewijde zag evenwel duidelijk, hoe zeer de schapenteelt in Noord-Hol land tot bloei gekomen is. Onze provincie stond thans zelfs aan de spits. Het Texelsche schaap zag zijn oude roem bevestigd. Een vreugd is het ons hier de namen te mogen noemen van ingezetenen wier wolvee „in 't Haagje" bekroond is geworden Type Texelsche klasse I Lichte grond. Afd. Rammen, geboren in 1926 of vroeger. Eerste prijs F 544 van Jb. Eelman Gz., Oosterend. Fokker A: Brans Pz. te Oost. Tweede prijzen F 756 en F 548, resp. van Gebrs. Bakker te Spijk en van Bern. Dros te Eierland. Afd. viertallen ooien, geboren in 192£ Eerste prijs 5145 F van D. Cz. Keij ser, Ruitersplaats. Tweede prijs: 5057 F van Jb. Eelman Gzn. te Oosterend. Zelf gefokt. In de afd. viertallen ooien, geboren in 1926 of vroeger, behaalde jb. Eelman Gz. eerste prijs (eigen fok.) Afd. Ooien met lammeren. Eerste prijsF 6934 en F 6837 van W. S. Keijser te de Waal. Tweede prijs: F 1102 van H. C. Dijt, Westergeest. Collectie Noord-Holland Eerste prijs Jb. Eelman te Eierland, A. Eelman Dz. te Harkebuurt en Jb. Eel man Gz. te Oosterend. Sport. Splitsing U.L.O. Spoedig zal de splitsing van de „Ulo" in een school voor uitgebreid lager en een voor lager onderwijs een feit gewor den zijn. Aan het hoofd van eerstge noemde school blijft de heer H. Groene wold verbonden. Ter voorziening in de vacature-hoofd der o.l. school wordt Dinsdag a.s. door de raad voorzien. De hiertoe opgemaakte voordracht luidt als volgt 1 H. J. Kraai te Enschede. 2 C. van den Abeele te Wormerveer. 3 M. Klokman te Beverwijk. DEN HOORN Schoolnieuws. Onze vroegere plaatsgenoot, de lieer J. de Jager, is benoemd tot hoofd der le Europeesche school te Menado. Te Q u i 11 a n heeft president Dou- mergue een dam in de Aude ingewijd, welke het mogelijk maakt, dat alle dor pen in de omgeving binnen enkele jaren worden geëlectrificeerd. Brussel. De zwagers van de om het leven gekomen bankier Loewenstein hebben 10.000 francs geschonken aan dc bemanning van het visschersvaartuig, dat Loewensteins lijk uit de zee ophaalde. In Portugal heeft de bevolking aanzegging gekregen alle wapens en ont plofbare stoffen aan de politie uit te leveren. Aan dit voorschrift wordt door huiszoekingen kracht bijgezet. Polen. In Poelany zijn twee dor pen door brand vernield. In totaal zijn er 293 huizen afgebrand. Londen. Het lijk van dc vermiste vlieger Warwick is door een schaap herder op een heuvelrug gevonden. Zijn vliegtuig was totaal vernield en de motor lag wel 20 meter verder. Hij had zoo ontzettende verwondingen, dat het niet anders kan of na zijn val op de heuvel, die meer dan 2000 voet hoog is, moet hij pp slag -dood zijn geweest. I n O. I n d i wordt over een maand verwacht pastoor Satiman, de eerste Javaansche pastoor, die voor korte tijd in Nederland de priesterwijding ontving. Te Hotzenplotz heeft in de gasfabriek een ernstig ongeluk plaatsge had. Een arbeider, des des nachts de wacht moest houden bij een hoop gloei ende cokes, geraakte door de kolendamp bedwelmd en viel op de gloeiende massa. Daar zich niemand in de buurt bevond, die hem hulp kon verleenen, is de man in letterlijke zin geroosterd. Later vond men zijn lijk. Britse h-Indië. In het afge- loopen jaar zijn hier 2285 mcnschen door wilde dieren gedood, tegen 1955 in 1926. Telt :men echter het aantal mcnschen erbij dat door slangebeten is omge komen, dan komt men tot 22000. Tijgers doodden 1033 menschen, lui paarden 218, wolven 465, beren 78, hyena's 12, krokodillen 136, wilde var kens 85 en jakhalzen 41 menschen. Door slangen kwamen 19,724 menschen om, iets minder dan in 1926. Daartegenover werden 25,612 dieren afgemaakt, o.a. 1368 tijgers, 4390 luipaar den, 2738 beren, 2439 wolven. Voorts werden 57116 slangen gedood. Aan belooningen voor het dooden van gevaarlijke dieren werd een som van 140,000 ropijen betaald. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL V Van 1-5 rogels50 ct. lodoro regel meer: 10 ct. Dozolfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnemont lagoro rogolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 1. Onderzoek geloofsbrief. 2. Ingekomen stukken, fflededeelingen 3. Aanbieding rekening Algemeen Wees huis ouer 1927. 4. Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur. 5. Aanbieding gemeente-rekening en re kening gemeente-electriciteitsbedrijf ouer 1927. 6. Ontslag-aanurage uan H. Groenewold als hoofd der o.l. school te den Burg. 7. Benoeming hoofd der o I. school te den Burg. 8. Benoeming commissaris uan de T.E M. 9. Aanleg electrische uerlichting in de school uoor Christelijk Volksonderwijs te den Burg. 10 Opneming J. A. Bakker in het Weeshuis 11. Verbouwing woning dienaar uan politie te den Burg. 12 Oprichting stichting tot beuordering uan het lager land- en tuinbouw- onderwijs. 13 Uitdieping uaargeul bij den loswal Opgehangen zou-ie worden, Opgehangen als een hond, Opgehangen als een vaatdoek. Hij ging liever in de grond. Opgehangen als een schooier, Opgehangen als proleet, Opgehangen net als iemand, Die ik weet niet wat misdeed. Opgehangen en onschuldig, Zoo onschuldig als een kind. Morgen is zijn strijd gestreden, Morgen hangt hij in de wind. Opgehangen, welk een schande Voor zijn kind'ren, voor zijn vrouw Daarbij had hij van zijn kindsheid Al een hekel steeds aan touw. En nu zou zoo'n ak'lig touwtje, Hem ten doode reizen doen. Dat hij dood moest was tot daartoe Maar dan ook met goed fatsoen. En het ergste nog van alles, Wat zijn droefheid voert ten top, Is de wijze van het hangen, Of wel de manier waarop Opgehangen zou-ie worden, Na zijn allerlaatste zucht, Met zijn hoofd naar moeder aarde En zijn beenen in de lucht. Hangen moest-ie, hangen zou-ie, Zoo zou hij de dood ingaan. Barbertje die moest ook hangen En die had ook niets gedaan En des and'ren daags, des morgens, Toen was alle leed voorbij, Want toen hing hij aan zijn pooten In de varkens-slagerij I 's-Gr. T. de B. In de gecombineerde vergadering der afd. Texel en Eierland der Holl. Mij. van Landbouw, op Vrijdagmorgen j.l. in hotel „de Lindeboom" gehouden, werden de statuten der hier op te richten lagere landbouwschool aan de orde gesteld. De vergadering werd geleid door de heer A. Dros Dz., voorz. der afd. Eierland, en bijgewoond door slechts 10 personen. De voorzitter zette in zijn openingswoord het doel der bijeenkomst uiteen en gaf al dadelijk als zijn meening te kennen, dat deafdeelingen aan de statuten in de huidige vorm nimmer haar goedkeuring zouden mogen hechten, wegens de geringe invloed, welke door de vijf betrokken landbouworganisaties op de gang van zaken kan worden uitgeoefend. Immers heeft de gemeenteraad 6 stemmen in de stichting tegenover de organisaties samen 5. B en W hebben zich op het standpunt ge plaatst, dat de gemeente het benoodigde kapitaal verschaft, aldus de voorz., en ook verder alle risico draagt. Hierom achtten zij de voorge stelde regeling alleszins billijk. Evenwel heeft spr. van officieuze zijde vernomen, dat de ont worpen statuten wel niet de vereischte ininis- terieele goedkeuring zullen bekomen en ook dat de financieele regeling anders is, dan Ben W voorstellen. (De woning wordt door de te benoemen leeraar gehuurd, voor de bouw van een school zal vooreerst geen geld benoodigd zijn.) De heer C. Keijser Hz. vestigde er de aan dacht op, dat overal elders in de eerste plaats de landbouworganisaties in de stichting lagere landbouwschool vertegenwoordigd zijn Te Purmerend b.v., zoo vervolgde hij, hebben gemeentebestuur en landbouworganisaties even veel in te brengen. De voorzitter volgde hieraan nog toe, dat hem van officieuze zijde ter oore was gekomen, dat stellig de school niet per 1 Sept. zou kun nen worden geopend, wanneer de nu gerezen moeilijkheden niet uit de weg werden geruimd. Zelfs zou in het ongunstigste geval de opening een jaar kunnen worden uitgesteld. De heer P. Dros Bz. (raadslid) merkte op, dat B en W steeds naar voren hebben ge bracht, dat de gemeente alle risico zou dragen. Daardoor hebben ze ons, mij althans, over bluft. Wanneer we echter van de juiste stand op de hoogte waren geweest, zouden we niet zoo licht onze goedkeuring aan de statuten hebben gehecht. Ik ben van meening, dat de organisaties door het Rijk worden gesubsidi eerd en dat zij uit' dieii hoofde het Rijk ook vertegenwoordigen. Uit een brief, door B en W aan de vijf land bouworganisaties gericht en op deze vergade ring door de heer C. Keijser Hz. voorgelezen, blijkt, dat iedere wijziging, in de statuten aan gebracht, tot belangrijke vertraging aanleiding kan geven. Toch was geen der aanwezigen bereid, de ontworpen statuten te aanvaarden. De medezeggineschap, aan de landbouworga nisaties toegekend, kwam hun onvoldoende voor. Het aanvangskapitaal der stichting stelden B en W voor op f 100 te bepalen, waarin zou worden bijgedragen door de gemeente f50 en door ieder der vijf organisaties f 10. Ook hiermee ging de vergadering niet accoord. Men wilde voor organisaties en gemeenteraad gelijke rechten en gelijke aandcelen in het aanvangskapitaal. Ten slotte werd een brief opgesteld, bestemd voor B en W, waarin de conclusie van deze gecombineerde vergadering werd neergelegd, n.l. het oordeel, „dat de ontwerp-statuten in deze vorm door de gecomb. vergaderingder beide afd. der H. M. v. L. op Texel niet kunnen wor den aanvaard." Hierna volgde sluiting, waarbij de voorz. nog de wensch uitsprak, dat de besprekingen, ook die der overige organisaties, tenslotte toch tot het goede resultaat zouden mogen leiden. Naar we vernamen had gistermiddag ten raad- huize een conferentie plaats van B en W met de heer ir. Smeding over de hier te stichten lagere landbouwschool. Over het resultaat kon den ons geen bizonderheden worden verstrekt. 1. Honneur aux Basses Marsch 2. Lc Khedive Potpourri sur 1' OperetteC.Faust 3. A Mon Pays Fantaisie Benjamin Edel 4. Faust Fantaisie sur I' Opera de Gounod 5. Slotmarsch. Donderdag j.l. speelde een Texel conib. tegen het kampelftal der Goudsche VoetbaJ- verecniging. De strijd werd met 32inTexels voordeel beslist, Door G,V.V. wordt knap spel te zien gegeven.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1