Uit Texels Raadzaal Gemengd Nieuws Waalenburgs bemaHngskwestie. De trek naar Texel. Zomerfeest—A.J.C. en I.V.A. Examen-Handelskennis. Stoomzuivelfabriek „De Hoop". Haarlem. De nieuwe bisschop mgr. J. D. J. Aengenent, heeft voor de eerste maal receptie gehouden voor organisaties en particulieren. Een zeer groot aantal heeft daarvan gebruik ge maakt. Verder kwamen vertegenwoordigers van een zeer groot aantal katholieke ver- eenigingen en corporaties uit Haarlem en wijde omgeving. Den Haag. Mej. Van Weel, heeft aan het Dorus Rijkersfonds een bedrag van f 100,000 nagelaten. Te. Den Haag is de vijf en zeventig jarige tooneelkunstenares mevr. de Boer—van Rijk gehuldigd bij haar optreden in „De Medailles van een oude Vrouw", in de Koninklijke Schouwburg. Mevrouw de Boer werd met geestdriftig applaus uit de volle zaal ontvangen en velen maakte gebruik van degelegenheid om haar tijdens de pauze in haar kleed kamer geluk te wenschen. Toen na het einde van het stuk het doek weer open ging, stond de jarige te midden van een schat van bloemen. Willem van der Veer sprak haar hartelijk toe en bood namens de confraters een zilveren sigaretten koker ten geschenke. Beverwijk. De aanvoer op de eerste droge bollenveiling te Beverwijk bedroeg reeds 600 manden. Er was veel belangstelling, de handel was vlug met goede prijzen voor de meeste artikelen. Nagenoeg niets werd opgehouden. IJ m u i d e n. Dr. R. Rutten, voorz. van de gezondheidscommissie, heeft een telegram aan de Minister gezonden, waarin hij zegt, dat de verontreiniging van het Noordzeekanaal het voor de omwonenden, tengevolge van de stank, ondragelijk maakt. Honderden bewoners klagen over hardnekkige hoofdpijnen. Burg werd (Fr.) Zondagavond is de boerenbehuizing van M. H. Bruinsma door de bliksem getroffen en totaal af gebrand. De familie was juist naar het dorp gegaan, terwijl de twee jongste kinderen te bed lagen. De kinderen konden met moeite worden gered. Overi gens kon niets worden behouden. Ver zekering dekt de schade. Brunssum. Omtrent de oorzaak van de mijnramp in de staatsmijn ver nemen we, dat de ontploffing is ontstaan in de mijnlamp van Scovronski. De directie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Tjiimmarum. Tijdens een hevig onweer is een veldarbeider, die van zijn werk terugkeerde, door de bliksem ge dood. In B a a r n begint men zich thans op te maken om de verjaardag van de Koningin-Moeder deze keer met bijzon dere luister te vieren. De groote feest dag is morgen. Deze dag zal besloten worden met een vuurwerk aan de Eem. De Brink en het Stationsplein worden versierd en verlicht. Amsterdam. Koningin Wilhel- mina, die ter gelegenheid van de Olym pische Spelen in het Paleis op den Dam een maaltijd en een feestavond aan ge- noodigden zal aanbieden, zal Maandag 6 Augustus in de hoofdstad aankomen. Maastricht. Even over de grens is de 52-jarige arbeider P. O. gehuwd en vader van 8 kinderen, tusschen de buffers van twee geladen wagens be kneld geraakt. Zijn borstkas werd inge drukt. Hij was op slag dood. Z ij p e Zondagavond brandde door het inslaan van de bliksem de watermolen, staande tusschen Burgerburg en de West-Frieschedijk tot de grond toe af. Het bij de molen staande huis van de molenaar Wildeboer bleef gespaard In Nieuwendorp waren gis teren jongens aan het voetballen. Een achtjarig jongetje kreeg de bal tegen de buik. Het ventje is bewusteloos opge nomen. Een geneesheer kon slechts de dood constateeren. Amsterdam. In de Indische buurt zijn ziektegevallen door het eten van ijs geconstateerd. Ruim 50 lichte gevallen zijn bekendvijf kinderen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Direct ge vaar bestaat er niet. De voorraad ijs is in beslag genomen. Boven Baarn heerschte een kort maar hevig noodweer. Verscheidene zware boomen werden ontworteld vooral op de weg van Baarn naar Hil versum, die daardoor tijdelijk voor het verkeer gestremd was. Een der boomen kwam terecht op 't voorwiel van'n wiel rijder, die er echter met de schrik af kwam. Te Oerle is een groote boerderij tijdens een hevig onweer door de blik sem getroffen. De boerderij stond on middellijk in lichtelaaie. Niets kon wor den gered. De totale ^inboedel, benevens de geheele korenvoorraad, werd een prooi der vlammen. Slechts een dorschmachine kon worden gered. Elf varkens en elf schapen kwamen in de vlammen om. De familie Olie slagers kon zich bijtijds redden. De schade is door verzekering voor een klein deel gedekt. Te Maastricht is op het voet balveld van M. V. V. een gemeente-veld wachter van Gronsveld gearresteerd, verdacht van knevelarij. Hij had een zekerij M. te verstaan gegeven, dat deze door betaling van f 10 van een bekeuring zou kunnen vrijloopen. M. had hem een biljet van f 10 gegeven, doch het nummer genoteerd en deed aangifte bij de recherche. Bij het verhoor bekende de veldwachter. Het geld was evenwel reeds gewisseld en grootendeels uitge geven. De man werd ter beschikking van de justitie gesteld. Op dit vergrijp staat een straf van ten hoogste 6 jaar. Scheveningen. In een der foyers van het Kurhaus is plechtig ont huld een door Hans van Meegeren ge schilderd portret van wijlen Jean Louis Pisuisse. In 't Westland brak een zwaar onweder los. Een hevige hagelslag ging hiermede gepaard. IJskorrels van 6 cm. ploften neer. Veel platglas werd dan ook vernield. Zoo bezweken honderd ruiten van een warenhuis in de tuinen der gebr. Staalduynen te 's-Gravensande. Te Beverwijk wilden acht jongens met een pontje overvaren, toen de staaldraad, waarlangs het pontje wordt voortbewogen, door een voorbijvarende motorboot werd opgetrokken. Het kleine vaartuigje kantelde en alle jongens raak ten te water. Zes wisten op het droge te komen, doch twee verdwenen in de diepte. Een van beide kon nog gered worden, doch de ander, een 11-jarig knaapje uit Drie huizen verdronk. Buitenland Londen. De bond van katoen spinnerijen besloot met ingang van 11 Augustus a.s. de uitsluiting af te kondi gen. Door deze maatregel worden een half millioen arbeiders getroffen. B ij I r u n aan de Baskische grens is een vreeselijk ongeluk voorgevallen. Een verkeersauto reed tengevolge van 't breken van een as tegen een boom, viel in een gracht en begroef 14 Engelsche dames en meisjes. Door de explosie van de motor raakte de wagen in brand. Eenige inzittenden bekwamen schedel breuken, sleutelbeenfracturen en gebro ken ribben. De organisator van'de tocht werd zwaar gewond. De chauffeur is moreel ernstig geschokt P a r ij s. Op een overweg werd een auto door een locomotief gegrepen en vijftig meter medegesleept. De vier inzittenden, waaronder een priester, werden gedood. Houston, Texas. Bij een bioscoopvertooning in de staatsgevange nis zette een achteloos weggeworpen lucifer eenige films in brand. Het gevolg was dat twee gevangenen verbrandden en een-en-twintig ernstig gewond werden van wie vier in kritieke toestand ver- keeren. Ver. Staten. Met ingang van 1 Juli 1930 zal de invoer in de Vereen. Staten van Amerika van onderlagen van appels, peren, kweekpeeren en krielen verboden worden. Omtrent de invoer van Malaheb-kersen Myrobslan-pruimen en rozen-onderlagen zal een onderzoek worden ingesteld. Lysterfeld (Noorwegen). Hier verdronken negen personen tengevolge van het zinken van een motorboot, die passagiers van een kustvaartuig aan land bracht. Te Londen is koning George in Hyde Park lastig gevallen door een jonge vrouw, die hem achterna schreeuw de. Zij werd gearresteerd en later naar een zenuwlijdersgesticht gebracht. Men gelooft dat de vrouw het park inliep met het doel de koning een brief te over handigen. JULI-JOOL. „Dat is vervelend, Johan. Ik zou graag een glas Bordeaux drinken en nu ben ik de sleutel van de kelder kwijt." „Dat geeft niet, mijnheer, de flesschen kunnen gemakkelijk tusschen de latten door". o— WinkelierMevrouw, wie bij mij iets koopt, komt altijd in mijn winkel terug. Koopster Om te klagen Jou schavuit, raasde de tooneeldirec- teur, de heele zaal heeft gezien, dat je lachte, terwijl je lag te sterven in 't derde tooneel. Wat heb je daarop te zeggen „Wel, antwoordde de acteur, als je aan zoo'nnongerlijders-gezelschap verbonden bent, waar je nooit gage krijgt, kun je niet anders dan de dood met vreugde begroeten". o SergeantMilicien Muller, wat ben jij in het burgerleven MullerBacterioloog, sergeant. Sergeant: Zeg, jullie altijd met je stad huiswoorden zeg nu maar eenvoudig „bakker" hoor. —o— Wat heb je daar aan je oog vraagt Jansen aan Pietersen, wiens oog ver dacht blauw ziet. O, dat komt van een soort uitslag antwoordt Pietersen ontwijkend. Zoo ik dacht dat het meer van een soort op-slag kwam, zegt Jansen. o GidsDit, dames en heeren, is de grootste waterval van Europa. Als de dames zoo vriendelijk willen zijn om even op te houden met praten, kunt u hooren wat een geweld het van de rotsen stortende water maakt. Kunt u mij ook zeggen hoe het met de firma Gaps staat Die staat niet meerdie zit. o Ben je niet vijf en twintig jaar bij me, Betje vroeg de professor. Ja, meneer, antwoordde Betje en er klonk blijde hoop in haar stem. Nu, Betje, sprak de geleerde, ter eere van dat feit heb ik besloten om de nieuwe kever, die ik ontdekt heb, naar jou te noemen. o— Maakt je zoon al wat promotie O ja, hij heeft al twaalf man onder zich. Zoo zoo, hoe heeft hij dat zoo gauw kunnen bereiken Heel eenvoudig, hij werkt nu op de eerste étage en de anderen zitten beneden. bereiken. De besprekingen hadden danook een prettig verloop en leidden tot goede resultaten. Ingekomen was een brief van de heer O. de Boer (fa. Sibo,) waarin deze meedeelt, dat de groote danstent, tijdens de kermis opgetrokken aan de Vogelenzangweg, van 19 Augustus tot 7 Sept. a.s. hier weer verschijnen zal, zeer ver moedelijk dan uitgerust met zweefmolen, rol- schaatsenbaan, groot orkest, enz. De ondernemer vestigt hierop de aandacht en noodigt de com missie uit tijdens de volksfeesten van deze gelegenheid vooral ook met het oog op de jeugd gebruik te maken. De commissie was evenwel eenparig de mee ning toegedaan, dat ze eerst de kat maar uit de boom kijken en de loop der zaken afwachten moet. Als de datum van de pret bepaald is, kan ze wel verder zien. De heer Jn. Kikkert verklaarde de plannen tot het houden van een volksfeest levendig toe te juichen, rekende het zich tot een genoegen de commissieleden te mogen onthalen en noo- digde de aanwezigen uit een glas te ledigen op het welslagen der plannen, waaraan met genoe gen werd voldaan. De penningmeester, de heer Jn. Rab, bracht hierop het financieel verslaguit. De bescheiden, door de heeren J. Pisart en P. Langeveld ge controleerd, werden precies in orde bevonden. Er rest een saldo van eenige guldens. Feest op Koninginnedag? De voorz. vertelde op verzoek met de heer burgemeester over de organisatie van volks feesten te hebben gesproken. De burgemeester zette daarbij uiteen, aldus spreker, dat B en W met die volksfeesten weinig ophebben, tenzij de datum daarvan op 31 Augustus (Koninginne dag) wordt bepaald. Ook verklaarde hij er niet voor te voelen van die feesten een kermis te maken door bv. een zweefmolen te engageeren. Evenwel bracht de voorz. hiertegen in, dat men zich toch dient aan te sluiten bij wat de burgerij verkiest en toch beter de feesten zal kunnen schoeien op de beproefde leest, opeen tijdstip als daarvoor de laatste jaren gebruike lijk is. Hij zette verder de motieven uiteen en wees o.m. op het feit, dat 31 Augustus voor een gemeente als Texel in verband met de oogst te vroeg genoemd moet worden. Beter zou z.i. zijn de datum voor paardensport en volksfeest dit jaar te bepalen op resp. Woensdag 12 en Donderdag 13 September a.s. In deze vergadering ter sprake gebracht, achtte men aan feestvieren op 31 Augustus bezwaren verbonden, maar wanneer de plannen dan wel ten uitvoer zouden kunnen worden gebracht, werd niet definitief bepaald. In ieder geval zal de datum echter in overleg met het paardensportcomitd worden vastgesteld, althans wanneer de financieele moeilijkheden, aan de organisatie van een paardensportdag verbonden, uit de weg kunnen worden geruimd. Overwogen zal worden, wedrennen voor Texel- sclie paarden te houden ingeval anders de kos ten te hoog mochten zijn. Na nog allerlei discussies werd de vergade ring omstreeks twaalf uur gesloten. In een volgende vergadering zal het feestplan defini tief worden vastgesteld. Naar men ons meedeelt, zal in de vergadering van hoofdingelanden van Waalenburg van morgenavond inzake de bemalingskwestie met oliemotoren of electrisch een beslis sing worden genomen. De aanwezigheid van vele tenten, groote en kleine, hier in de duinen werkt bepaald aan stekelijk. Dagelijks vermeerdert het aantal kam peerders, die hier hun vacantiedagen komen doorbrengen. Zaterdag heeft zich hier de Luthersche jeugd bond „de Warthburg" uit Amsterdam genesteld. Het kamp telt, naar men ons vertelde, wel 150 bewoners. Ook worden hier aangetroffen ver scheiden tenten, waarin meisjes-padvinders, groepen leden der Arbeiders-Jeugdcentrale,enz. onder dak zijn gebracht. Dat die belangrijke toename der Kooger be volking de neringdoenden hier zeer wel gevallig is, behoeft niet de minste verklaring. „Oeld spieit keine Rolle" wordt hier iedere dag opnieuw bevestigd, zoo niet door de kampeer menschen dan toch door de pensiongasten, die hier hun intrek hebben genomen. Dagelijks vervoert TESO meer gasten. Zater dag j.l. liepen 's avonds „Marsdiep" en „Dage raad" achterelkaar,- met honderdtallen toeristen, kampeerders, enz. de haven binnen. Alles wijst er op dat de maand Augustus, vandaag ingezet, alle voorgaande door ongewoon druk bezoek aan Texel in de schaduw zal stellen. En steeds herhalen we ons „Welkom, Vreemdeling I" Laat hij medegenieten van het vele schoone, dat Texel iedereen biedt. Laat hij doordrongen worden van de nood zakelijkheid al dat schoone te beschermen en Texel zal zich een bond van bescherme lingen scheppen, welke de beste waarborg voor het behoud van zijn natuurpracht moet zijn. Het zomerfeest der afd. Den Helder der Ar beiders Jeugdcentrale en van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, zal op Texel worden gevierd op Zondag 26 Augustus a.s. Er zullen dan dans- en zangdemonstraties plaats hebben onder leiding van Piet Tiggers. (Ing.) Ten bate van de Ned. Blindenbond zal in het komend seizoen hier 'n concertavond worden georganiseerd met medewerking van de blinde pianist Arie Krijgsman (Den Helder.) B en W zeiden in de raadsvergadering van gisteren toe de levering van grint voortaan openbaar te zullen aanbesteden. Eenige meisjes van de Landbouw-Huis- houdschool te Schagen maken onder geleide van de leerares, Mej. D. van der Sluis, een excursie over Texel. Men heeft hier een gemeen schappelijk verblijf ingericht voor 8 dagen. Nog werden te den Haag bekroondAfd. rammen, le prijs, C. Keijser Sz., afd. oudere ooien, le pr. W. S. Keijser de Waal. VLIELAND. Het Vreemdelingenverkeer naar"Vlieland is zoo druk, dat Zaterdag 1,1. de stoomboot „Min. Kraus" moest door stoomen naar Vlieland om de passagiers af te zetten daar „de Vlieland" deze lang niet vervoeren kon. Meer dan 250 passagiers kwamen tegelijk aan. DEN HOORN Onze plaatsgenoot, de heer P. B. Riteco, hoofd der school, slaagde Vrijdag jl. ;te den Haag voor het examen-Handelskennis L.O. EIERLAND Onze plaatsgcnoote Annie Breesnee ging over naar de derde klasse der driejarige cursus aan de Vakschool te Helder (in ons vorig bericht was een fout geslopen.) DE WAAL Door de Stoomzuivelfabriek „de Hoop", werd voor geleverde melk uitbetaald f 8,02 per 100 Ko. buiten de wei. Vergadering van Dinsdag 31 Juli. Niet bij machte u thans reeds een volledig verslag voor te leggen van hetgeen besproken en afgesproken is in de raadsvergadering van gisteren, willen we toch mededeeling doen van het belangrijkste, dat ter groene tafel kwam. De heeren leden waren allen present, uitge nomen de heer Zeijlemaker, die naar Amster dam vertrok.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2