in liuis PROBEERT HET EENS PUROL er op! als ge sproeit met Texelsche Berichten Alle voordeelen van dure tabak voor den halven prijs Roode Pool 13 ct. Gele Pool 11 ct. per half ons. ii niet tfeteSi-f" MIJN HAR DT's Hoofdpijn-Tabletten 6o ct. Laxeer-Tablettx n 6o ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten, Rondvraag. Fancy fair—Texelsch Fanfare. Geringde Zilvermeeuw. Gemengd Koor den Burg. Als blijk van waardeering. Het verzacht en geneest Texelsche Electriciteitsmaatschappij. 4'Vi pCt. dividend. Lagere landbouwschool. Boraar do bon» tooi houten pijp, tabakadoo» of ••chbak. zakelijk zou willen aanbrengen. Deze beslissing werd genomen door vertegenwoordigers van de H.M. v. L. (afd. Texel en Eierland), Coöp. P.T.V. „Texel", W.A. en eenige lieeren van de L.T.B. We meenden hiermee geheel tot over eenstemming te zijn gekomen, maar naar ons uit een van de L.T.B. ontvangen brief blijkt, zou de heer Kuip zijn persoonlijke meening hebben gezegd en wil de L.T.B. zich aan bo vengemelde beslissing niet verbinden. B en W stellen voor lo f50,— beschikbaar te stellen ten behoeve van de te stichten land bouwschool. 2o Hen te machtigen met vertegenwoordigers van de afd. Texel en Eierl. van de H.M. v. L., afd. den Burg van L.T.B., afd. Texel v. 't Kwee kersgenootschap en Coöp. P.T.V. een kapitaal van f 100 voor de Landbouwschool te bestem men onder nader omschreven voorwaarden. Het aantal bestuursleden wordt bepaald door de raad en bedraagt minstens 7, hoogstens 13 Ze blijven telkens 4 jaar in functie en zijn her kiesbaar. Voor de eerste maal zal het bestuur bestaan uit de heeren J. S. Dijt, M. D. Dijt, A. Dros DCz., S. J. Flens, M. W. de Graaf, R. P. Keijser Cz., Jb. Kikkert Nz., H. Leber, S. Smit Pz., K. Vlaming en A. Vonk Cz., aldus 5 personen uit landbouworganisaties en 6 raads leden. B en W zullen gaarne machtiging hebben inplaats van de heer M. D. Dijt de heer P. Bak ker Az. te benoemen, wanneer zij dat noodig mochten achten. Verder stellen zij voor a. hun een crediet te verleenen van f 2000 voor verbouw van de school aan de Nieuwstraat (Sectie K, no. 1438) om daarin de landbouwschool te vestigen, b. dit gebouw kosteloos als lagere landbouw school af te staan aan de stichting, c. B.enW te machtigen voor een jaar te den Burg een woning voor het schoolhoofd te huren onder beding van vergoeding van de huur door het Rijk, d. zich wijziging van het bovenstaande voor te behouden wanneer naar 't oordeel van B en W in de statuten wijzigingen van ingrij pende aard noodig worden geacht. Dhr Boon: De gemeente geeft subsidie en heeft daardoor m.i. de bevoegdheid in rechten op te treden en invloed uit te oefenen op de gang van zaken. Ik wil aan het voorstel mijn goed keuring hechten, maar wil toch vragen Als de school wordt opgericht en de minister de sta tuten wijzigt, wordt onze macht dan gedeci meerd De voorz.Neen, het staat dan aan de raad verder te beslissen. Dhr de Graaf: De rijkslandbouwconsulent heeft gezegd, dat het recht van zeggenschap niet aan de gemeente toekomt. Maar de LTB heeft er steeds op gehamerd een school te wenschen die in geen enkel opzicht met zijn R.K.beginsel in strijd zou zijn. We komen nu voor vreemde dingen te staan. Wij willen niet worden geknot. Zeker zullen onze Chr. en R.K. jongens de school nimmer bezoeken, wanneer met onze nadrukke lijke wensch geen rekening gehouden wordt. Daarom is van het hoogste belanu te weten, wat we hier onder „medezeggenschap" hebben te verstaan. De voorz.: De rijkslandbouwconsulent heeft gezegd, dat de minister zijn goedkeuring aan de statuten zou onthouden, wanneer er in het bestuur van de stichting een overwegende meer derheid zou zijn. Wij zijn echter zoo vrij ge weest aan onze beslissing vast te houden. Wij willen n.l. een principieele beslissing uit den Haag uitlokken? Als 't zoo niet kan,zullen we het wel hooren. Dhr de Graaf: Geeft nu 't schrijven van dhr Kuip ook eenige zwarigheid? De voorz. meent van niet. Dhr Lap (tot dhr de Graaf): U wilt dus drei gen met de Chr. en R.K. jongens van de school te houden, wanneer u niet uw zin krijgt? Dhr de GraafU rukt de woorden uit hun verband. Er is al meer op gewezen, wat wij wjllen. We staan nu aan de eerste-steenlegging en nu komt er politiek aan te pas. Dhr. Lap: Is er dan een principe, waarop het onderwiis gebaseerd moet zijn? Dhr. de Graaf: Neen, juist 't tegenoverge stelde. Dhr. Lap: Er is over deze zaak te veel ge praat. Wij willen allemaal hetzelfde, of we nu de Chr., Vrijz., Soc. Dem., of een andere partij zijn toegedaan. Laten we toch vasthouden aan de landbouwschool. Die moet er komen. Laten we die kleine dingen, gekwetste eigenwaan, enz. overboord gooien. Wat is het bestuur van de school? Wat hebben we in te brengen? Welk geloof de onderwijzer heeft moet ons ook niets uitmaken. Weth. Keijser: Ik ben het met u eens, maar er zijn toch partijen die zeker willen weten, in welke richting straks de invloed van het be stuur zal uitgaan. B en W plaatsten zich op het standpunt, dat een vorm gekozen moest worden, welke voor iedere partij aannemelijk zou zijn. We hebben gesproken met vertegen woordigers der landbouworganisaties en heb ben met hen over het voorloopig plan en over de statuten beraadslaagd. Alles was aangeno men en daar komt de H. M. v. L. die een spaak in het wiel steekt. De heer Dros, die de betreffende vergadering meemaakte, weet het duidelijker te zeggen. Dhr Dros: Het heeft de schijn, dat de H.M. v. L. de zaak in de war zou hebben gestuurd, maar ik zou ter toelichting willen opmerken, dat wij van dhr Smeding hoorden, dat de sta tuten door de minister niet zouden worden goed gekeurd en dat we daarom onze goedkeuring er aan hebben onthouden. Weth. Keijser: Uit een brief van dhr Smeding blijkt het tegendeel. Dhr Dros We zouden ons neerleggen bij de beslissing van de minister, wanneer deze sta tutenwijziging noodig mocht achten. Weth. Keijser: Dat gaf vertraging. Dhr. Dros: We deden zulks om niet de kans te loopen, dat de school er niet komen zou. Weth. Vlaming: De H.M. v. L. mag nu wel een mooi gebaar maken en de schijn aannemen alsof ze de school heeft willen redden, maar ze heeft verzuimd mee te deelen, op grond waar van de statuten door haar niet werden aanvaard. De heer Smeding had u dat advies niet moeten geven. De afd. v.d. H.M. v. L. hebben 'n spaak in het wiel gestoken en de brief van de L.T.B. was daarvan het gevolg. Weth. Keijser: De brief v.d. H.M. v. L. is tij dens de conferentie met ir. Smeding binnen gekomen. Dhr KikkertDe H.M. v. L. is op 'n dwaal spoor gebracht maar heeft later toch besloten toe te geven, wanneer een andere oplossing niet te vinden was. Er is met 9 van de 12 stem men besloten eerst een bemiddelingsvoorstel te doen en anders toe te geven zonder voorbehoud. Weth. KeijserDat is niet gebeurd. Dat 's mooi, nu hoor je 't geknoei I Dhr Dros: Het ging over de verhouding 6—5. Weth. KeijserEr is besloten 6 voor de org. en 5 voor de gemeente, maar resp. 5—6 als er nood was. Dhr Kikkert: Ja, de afgevaardigden hadden de opdracht zich hierbij neer te leggen, als het niet anders kon. Dhr LapWat gevaar schuilt er nu in, wan neer straks de minister zegt4 bestuursleden door de raad en 6 door de organisaties laten aanwijzen I Weth. Vlaming: Wat gevaar ziet de H.M.v.L. in de verhouding 6 voor de raad en 5 voor de organisaties De gemeente is de financier, geeft gebouwen en een tuin, de organisaties doen niets. Dus komt de raad de meeste zeggen schap toe. De bestuursleden, die tevens raads leden zijn, zijn landbouwers. Waarom zou de Minister er tegen zijn Wij hebben een brief van de Minister waarin hijzelf de mogelijkheid van een gemeenteschool heeft uitgesproken. Wat de heer Smeding zei, gaat wellicht voor het heelc land op, maar niet voor Texel. Weth. KeijserWij wilden de LTB bevredigen. Zijn eischen zijn niet zwaar. Wij stelden ons daarbij op het standpunt, dat de LTB zich blijkbaar veiliger voelt onder het Gemeentebe stuur dan onder de landbouworganisaties. Daarom worden naast vertegenwoordigers der landbouworganisaties om het neutraliteits beginsel hoog te houden door de gemeente raad bestuursleden, ook al weer uit landbou werskringen, aangewezen. Daarom is het o.i. een gruwel, dat de H.M. v. L. een spaak in het wiel stak. Nu hooren we uit de mond van dhr Kikkert, dat de afgevaar digden opdracht hadden toe te geven, wanneer een andere mogelijkheid niet bestond. Ze hebben echter getracht puntje na puntje af te melken en we moesten ons sterk plaatsen, om niet onze principes op te geven. Dhr KikkertZe hadden ook opdracht zoo lang mogelijk vol te houden, maar zoo noodig toe te geven. Dit laatste is bepaald niet ge daan, maar dan onder invloed van ir. Sme ding. Dhr LapWaarom zooveel woorden te ver spillen? Wat gevaar schuilt er ook in die ver tegenwoordigers? Het is een kwestie van ver trouwen. Nu zijn de organisaties dus zoo ver dat ze zich neerleggen bij de statuten, ook wanneer de Minister die naar zijn opvattingen heeft gewijzigd. Misschien bepaalt hij dan wel dat er 8 of 10 raadsleden in de stichting moe ten zitten. Ik zou willen voorstellen, dat wij ons bij voorbaat bij de beslissing van de minister neerleggen, (protest van de zijde van weth. Vlaming en de leden Boon en Epe.) Dhr. LapDus daar stelt u geen vertrouwen in Weth. Vlaming: Zeker wel! Dhr Lap: Wat kan de minister dan tot na deel van de school in de statuten veranderen De voorz.: Als de minister aan gemeenteen organisaties elk één stem geeft, zal de wensch van de LTB niet worden ingewilligd. Wanneer het hier geregeld werd als te Purmerend zou de LTB daarmee niet instemmen. Dhr Lap: Ik heb de school als onderwijs inrichting op het oog. Dhr de GraafDe LTB zou dan vrcezen, dat aan de school onderwijs wordt gegeven, dat met zijn ideeën niet strookt!-Spreker geeft zijn meening luide te kennen, hetgeen dhr Lap doet opmerken Weest u niet zoo heftig. Dhr de GraafDat ben ik wel Dhr LapIk respecteer uw gevoelens. Dhr de Graaf: Dat doet u niet, want anders waren we al lang uitgepraat. De H.M.v.L. zegt: wij nemen geen genoegen met de samenstelling van de raad, zooals die thans is 1 Dhr LapDat geloof ik niet. Dhr de GraafIk wel Dhr Lap: Wat moet die politiek er nu bij. Weth. VlamingDie brengt u er in. Ik wil nog een opmerking maken aan het adres van dhr Lap. U vraagt, of we dan geen vertrouwen hebben. Van de overzij wordt ons dit vertrou wen niet gegeven. Wij stellen voor 6stemmen voor de gemeente en 5 voor de organisaties. De H.M.v.L. stemt hiermee niet in. Als ik nu hier een afd. van de Chr. Boeren- enTuindersbond de gele bus wei zwarten band sticht die toch zeker wel levensvatbaarheid zal hebben, daar hij door het heele land bekend is zou deze organisatie toch ook recht op een stem hebben. Dan was de verhouding 6 —6. (Ik zou in de stichting zoowel raad als organisatie vertegenwoordigen.), maar ook hier van wil de H.M.v.L. niets hebben. Het is hier dus '11 strijd van de H.M.v.L. tegen de gemeente raad in zijn tegenwoordige samenstelling. De voorz.Zal de raad zich bij het voorstel van B en W kunnen neerleggen Dhr. Lap: Ik vind 't jammer, dat ik de school in de lucht zie hangen. Er is toch nog geen accoord van de LTB. Deze gaat niet meteen door de minister in de statuten aangebrachte wijziging accoord. Weth. Keijser: Die boel zal wel terecht komen. Dhr Kikkert: Hadden de heeren nu gisteren hun plicht maar gedaan. De voorz.Dit is niet gebeurd. Dhr Lap: Er zijn twee partijen onderhande laars geweest. De een was wat taaier dan de andere. Dhr KikkertZe hadden toch een bepaalde- opdracht. Na deze discussies werd het voorstel van B en W z.h.s. aanvaard. De voorz. deelt nog mee, dat er tot nog toe (Dinsdagmiddag) zich twintig leerlingen voor de school hebben opgegeven, buiten die, welke zich bij de LTB meldden. Weth. Keijser richt zich nog tot dhr Lap met de woorden„Ze hebben er in den Haag te veel over gepraat," wat de aangesprokene de vraag doet stellen: Welke „ze"? Weth. Keijser is evenwel van meening, dat dhr Lap dit wel weet, waarna de voorz. de rondvraag aan de orde stelt. Veilig strand. Dhr Kikkert zegt in de krant (spr. bedoelt de Texelsche Courant van 25 Juli) gelezen te hebben van motorraces aan het Koogerstrand en vraagt of dat niet verboden kan worden, bv. tusschen paal 19 en 20. De voorz. zegt onderzoek toe. Behoud van Natuurschoon. Dhr Boon vraagt of de gemeente zich in het belang van het vreemdelingenverkeer niet zou kunnen ontfermen over het Laantje van Braken- stein. Het weinige natuurschoon hier mag wel in bescherming worden genomen, oordeelt spr. De voorz. zegt er nota van te nemen. Autobusdiensten. Dhr Dros informeert naar de datum, waarop de busdienst de Cocksdorp—den Burg zal wor den uitgebreid, vooral in verband met het nu zoo langzame postvervoer: de datum was eerst bepaald op 1 juli 1928. De voorz. licht toe, dat eerst het contract met de posterijen, dat wel van 1 Juli loopt, door de gemeente geteekend moet worden. Aanbesteding grint. Dhr Pisart vraagt voortaan leverantie van grint openbaar aan te besteden. De laatste keer is dhr P. B. Keijser gepasseerd. Weth. Keijser antwoordt, dat deze een nieuwe ster is, maar geeft toe, dat hij eveneens recht heeft als leverancier te worden aangemerkt. Meeuwenlast. Dhr de Graaf vraagt bij het rijk stappen te doen tot opheffing van de bescherming van meeuwen, omdat deze dieren door hun groote aantal zeer schadelijk zijn. Dhr Kikkert merkt op, dat de Ver. tot Be scherming van vogels ieder jaar meeuweneieren Iaat rapen, hetgeen dhr Vlaming toegeeft, maar hij voegt er aan toe, dat de kolonies zoo wel verplaatst, maar niet beperkt worden. Hierdoor breiden de meeuwenbroedplaatsen zich voort durend nog uit. Hierna wordt (omstreeks 6 uur) de vergade ring gesloten. Het p'an tot organisatie van een grootsche fancy-fair, tot stijving der kas van Texelsch Fanfare, heeft al weer vaster vorm aangenomen Woensdag kwam het comité, met de voorbe reiding belast, in hotel „Texel" bijeen om de zaakjes nader te regelen en de vele werkzaam heden, aan zoo'n fancy fair onvermijdelijkver- bonden, zooveel mogelijk te verdeelen. De heer Schrama, die de besprekingen leidde, zeide met de bereikte resultaten al best tevreden te zijn. Hij deelde verder mee, dat de heer C. Boon zich bereid heeft verklaard de ondergrond voor een eigen repetitielokaal van Texelsch Fanfare kosteloos af te staan. Namens het corps gaf spreker hiermee zijn ingenomenheid te kennen. Over de aanvaarding zal later wor den beraadslaagd. Verder bracht spr. namens het corps dank aan de heerjn. Kikkert, die zijn zaal voor slechts f 10 per dag voor de fancy fair af zal staan. De heer Kikkert verklaarde met dit bedraggaarne genoegen te nemen, daar hij vroegerjaren lang van het corps deel heeft uitgemaakt en er nog steeds veel mee op heeft. Door tusjchenkomst van Gebrs. Dros was een schrijven ontvangen van de N.V. Keg's Groothandel te Zaandam, waarin voorde fancy fair gratis thee en suiker wordt toegezegd, koppen, schotels, theewarmers, enz in bruikleen worden aangeboden en verder voor f 100 aan waren (de bekende koffie thee en verpakte levensmiddelen,) van welk bedrag, bij verkoop van de heele partij, f 40 in de kas van het fanfare mag worden gestort. Dit aanbod werd zonder aarzeling en dank baar aanvaard. Besloten werd circulaires te vervaardigen, welke met medewerking van de winkeliers aan grossiers worden gezonden. Ze zullen bevatten een beleefde uitnoodiging om een of meer artikelen ten bate van Texelsch Fanfare voor de fancy-fait af te staan. Vastgesteld werd, dat tentjes zullen worden geplaatst waarin ten verkoop worden aange boden handwerkjes, koffie en thee, tabak, siga retten en sigaren, galanterieën, Texelsche sou venirs en huishoudelijke voorwerpen, boeken en platen, bloemen en planten, enz. Men ver wacht met vertrouwen bij het bestuur der Bewaarschool te Oudeschild om tentjes in bruik leen te mogen aankloppen. Als vermakelijkheden werden opgesomd een rad van avontuur, sjoelbak, vischsport, ringen- werpen, weegschaal, grabbelbak, waarzegtent, lijntreksport. Verder werd de verkoop van kleine bou- quetjes als een zeer winstgevend bedrijf ge kwalificeerd en werd de verwachting uitge sproken dat men menig duit in het zakje zal krijgen wanneer men b.v. tegen betaling van een dubbeltje gelegenheid geeft met kans op een behoorlijke belooning te raden naar de naam van een pop, naar het aantal erwten in een flesch, naar het gewicht van een taart, enz. Overwogen werd verder de 100e, 200e enz. bezoeker met een presentje te vereeren. Over de mogelijkheid aan de fancy fair een dansje te verbinden werd uitvoerig van gedach ten gewisseld. Afgesproken werd te trachten met de heer P. Boon tot overeenstemming te komen over het plaatsen van zijn danstent in de tuin naast de serre. Hierna werd de vergadering gesloten met de mededeeling dat de datum van de volgende bijeenkomst per convocatie zal worden bekend gemaakt. Door de heer C. de Waal is op zijn perceel even buiten de Burg een zilvermeeuw aange troffen, welke om een der pooten een ring droeg met het opschrift „Museum Nat. Hist. Leiden Holland. 56005." Het dier liet zich gemakkelijk grijpen en verkoos niet weer op te vliegen. Hoewel goed verzorgd, blies de vogel nog dezelfde dag Donderdag de laatste adem uit. (Een exemplaar van dit blad is aan 't Leidsch Nat. Hist Museum toegezonden.) Naar we vernemen zou de heer H. J. Kraai, in de vergadering van Dinsdag j.l. tot hoofd der o.l. school alhier benoemd, zich bereid hebben verklaard de heer Groenewold die als dirigent van Gemengd Koor ontslag nam ook in deze functie op te volgen. De gemeenteraad besloot in de vergadering van Dinsdag j.l. om aan de heer C. Jonker, gemeente-secretaris, een aandenken aan te bie den voor de goede diensten gedurende talrijke jaren als administrateur van het electrisch nood- bedrijf aan de gemeente bewezen. Het is de bedoeling hem een schrijfbureau aan te bieden. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smettenmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Op de algemeene vergadering van aandeel houders van de N.V. TEM, gehouden op Dins dag 31 Juli te 6 uur nm., werden balans be nevens winst- en verliesrekening over 1927 goedgekeurd en is besloten een dividend van vier en drievierde pet. uit te keeren op het aandeelenkapitaal f 50.000 en het resteerend bedrag van het batig saldo af te schrijven op de oprichtingskosten. De heer P. Verberne, volgens rooster aftre dend commissaris der vennootschap, werd als zoodanig herbenoemd. Bij monde van de heer M. W. de Graaf, als gemachtigde van de gemeente, werd namens de raad de heer F. A. Smit Kleine, technisch adviseur en commissaris van de TEM, dank betuigd voor de onbaatzuchtige wijze, waarop hij gedurende vele jaren in belang van de Electrificatie dezer gemeente is werkzaam ge weest tot oprichting, en zooals het zich thans laat aanzien, tot een bevredigende exploitatie van de electrificatie van het geheele eiland te komen. Aan de balans, benevens winst- en verlies rekening en de daarbij behoorende bescheiden wordt het volgende ontleend. Bij deze eerste balans is gevoegd een ver slag van de directeur, alsmede een rapport van het accountantskantoor P. Klynveld te Amsterdam over de controle der administratie. Hoewel de balans slechts over het kleine gedeeltevanl927.dat het bedrijf in exploitatie was (vanaf Sept.), loopt, wettigt toch het bruto batig saldo, groot f 13516,80, waarbij echter rekening gehouden dient te worden, dat in 1927 nog niet werd afgeschreven, het vermoe den, dat het bedrijf een bevredigende toekomst tegemoet gaat. De goedkeuring van de balans e.a. strekt tot décharge van de directeur voor zijn beheer en van de commissarissen voor hun toezicht. Naar we bij informatie vernemen hebben zich totnogtoe voor de school, bovengenoemd, in totaal zes-en-twintig leerlingen aangemeld. We meenen, dat dit getal niet teleurstellen kan en spreken de wensch uit, dat de moeilijk heden, waarvan we in ons raadsverslag mel ding moesten maken, binnen afzienbare tijd van de baan worden geschoven, zoodat niets de bloei van de schooi in de weg zal staan.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2