No 4249 Zaterdag 4 Augustus 1928 41ste Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ingezonden ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ li DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 ii POSTBUS: N°. 11 INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de fa. C R Keijser Co te den Burg om verhunnicg tot het oprichten vaD een machinale menginrichting aldaar in het perceel gelagen aan de Nieuwstraat plaatselijk gemerkt B no 503 en kadas traal bekend in Sectie K no. 1G98. Op Vrijdag, den 17en Aug. 1928, des middags te 12 ureu zal ten Raad huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, Zoowel de verzoeker, als zij, die be^ zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den Sen Aug 1928 Burgem. eu Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Dienstplicht. De Bemaling van Waalenburg. Woningbouw. Grond aangeboden. Extra busdienst den Burg -de Koog. Naar Texel. De Wolveehandel 26Juli-1 Augustus. Onbestelbare poststukken. Ernstige hooibroei. Strandfeesten, Te Hoogkarspel kwam 's nachts een auto uit de richting Enk huizen in woeste vaart aangereden. Even later hoorde men een geweldige knal. Het bleek, dat de auto, waarin chauffeuis van de autobusfirma Kok en Van Mcurs te Hoorn waren gezeten, een telegraaf paal onderste boven had gereden. De schok was zoo hevig, dat menschen, die een eind verder woonden, met schrik wakker werden. De auto lag geheel en al uit elkaar; de wielen lagen een eind verder. Van de inzittenden was er één bewusteloos, een had een gat in zijn wang de derde had zijn schouder gekneusd, de vierde was met de schrik vrijgeko men. Later is het viertal niet een andere auto naar Hoorn vervoerd. Hilversum. Een telegram uit Aigle (Zwitserland) meldt dat een jong landgenoot, afkomstig uit Hilversum, die in pension was te Lacomballaz in Waad- land en met zeven kameraden de Mont d'or beklom, op een gegeven oogenblik op het bergpad zijn evenwicht verloor. Hij viel in de afgrond en bleef dood liggen. Den Haag. Aan het strand te Kijkduin zijn twee jongedames, die aan 't zwemmen waren, door de sterke zuiging te ver in zee geraakt. Twee mannen, die op het strand liepen, zagen het gevaar, waarin de meisjes verkeerden, en begaven zich oogenblikkelijk te water Het gelukte één der meisjes op het strand te brengen, zij het dan ook met groote moeite. Zij was echter buiten bewustzijn en werd ter verpleging in het Roode Kruis-Ziekenhuis opgenomen. Het andere meisje, 19 jaar oud, wonen de aan de Prinsegracht hier ter stede, kon echter niet meer gered worden. Zij was reeds te ver afgedreven. Te Middelburg veroordeelde de kantonrechter twee stakers van „De Schelde" wegens hinderlijk volgen van werkwilligen tot zeven dagen hechtenis' Me dan. Een wervelwind woedde over de onderneming Kloempang in het Bindjei'sche en blies drie droogschuren omver. Een inlander werd gedood, vier werden zwaar gewond en drie licht ge wond. De aangerichte schade wordt ge schat op tienduizend gulden. Ook te Loeboekpakam woedde een orkaan, die een geweldige waringinboom ontwortelde. Het gevaarte sloeg heen over zes inlandsche woningen, die verwoest werden. Melun. In de gevangenis van Melun, bekend geworden in verband met de geschiedenis van ontvreemde oficieele dokumenten en militaire geheimen, een jaar geleden ongeveer, is ingebroken. Dieven hebben des nachts, zonder dat iemand het gemerkt heeft, van de tweede verdieping een zware brandkast met twee duizend frs. erin, weggehaald, na de ijze ren spijlen voor het raam van deadmi- strateur te hebben doorgeveild. Buiten de gevangenis heeft blijkbaar een vracht auto de dieven en hun buit opgenomen en naar Parijs gebracht, waar men aan de Seine-oever de leeggehaalde brandkast heeft gevonden De gevangenisautori teiten zijn overtuigd, dat de inbrekers „klanten van het huis" zijn geweest. L e Man s. De sneltrein Parijs St. Brieux is ontspoord bij het binnen rijden van het station Le Mans. De loco motief en tender vielen om. Drie post rijtuigen en een personenwagon zijn in elkaar gedrukt. Tot dusver zijn er zes dooden gevonden en elf gewonden. B ij S i n o p o 1 i woedde een ont zaglijke brand, die het geheele dorp Conturella in asch legde, honderd huizen verwoestte en zoodoende honderden dakloos maakte. Henry F o r d wordt de bezitter genoemd van de grootste voorraad oud ijzer. Deze is afkomstig van 199 afge dankte schepen door hem van de United States Shipping Board voor slooping gekocht. De voor verwerking in eigen hoogovens bijeengebrachte hoeveelheid vormt een hoop van 2 K.M. lengte, 23 M. breedte en 10 M. hoogte. Uit Rome wordt gemeld dat er in de nabijheid van Rome" het benzine reservoir ontplofte van een auto, die te gen een boom was gereden. Twee in zittenden werden gedood, drie zwaar gewond. St. Catherine (Ontario.) Ten gevolge van de instorting van een kraan, gebruikt bij de bouw van een sluis in het Wellandkanaal, werden twaalf arbeiders gedood en veertien gewond. Zweibrücken. Alles wijst erop dat het incident te Zweibrücken (het neerhalen van de Fransche vlag van het officierscasino door drie jonge Duitscliers, die door de Fransche krijgsraad veroor deeld zijn tot vijf jaar tuchthuis en wier uitlevering is geëischt) langs minnelijke weg een oplossing zal vinden, zoodat de ontwikkeling van Fransch-Duitsche toe naderingspolitiek niet verder een belem mering erdoor zal ondervinden. InNoord-ltalië hebben on- weders groote schade aangericht. Uit de streek van het Lago Maggiore wordt hagel gemeld. Rome. Mussolini is Maandag 45 jaar geworden. Londe n. De dreigende uitsluiting van een half millioen arbeiders in de katoenspinnerijen van Lancashire voor komen door bijlegging van het conflict te Oldham. Feest op Koninginnedag of niet Mijnheer de Redacteur. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 28 Juli tot en met 3 Aug. 1928. GETROUWDCornelis Blom en Maamke Anneke Alderlieste. Bernardus Chris- toffel Johan Brouwer en Dieuweitie Dros. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1'autoslinger, 1 rijksdaalder en 1 schoit,e. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. ledoro regel meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagere rogelprljs, ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis, dat door den Minister van Oorlog, bij beschikking van 26 Juli 1928, Vile Afdeeling no. 249 V aan Andries de Visser, in geschrevene voor den dienstplicht, lichting 1924 uit deze gemeente, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kost winnerschap, zulks ingaande 15 Augustus 1928. Tegen deze uitspraak kan binnen IC dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Texel, 3 Augustus 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Naar de heer S. C. Eelman ons meedeelde, zou in de vergadering van hoofdingelanden van Donderdag j.I. een beslissing worden genomen in de befaamde bemalingskwestie van Waalen burg. We kunnen thans meedeelen, dat slechts be sloten werd en wel metalgemeenestemmen - door tusschenkomst van ir. Verliey bij ver scheiden fabrieken bindende offerten voor de leverantie van electro-motoren en pompen aan te vragen. De heer J. Eelman, dijkgraaf, die ons wel willend een onderhoud toestond, legde er de nadruk op, dat hieruit volstrekt niet moet worden opgemaakt, dat Waalenburg thans wel spoedig electrisch bemalen zal worden. Er zal eerst nog eens een degelijk onderzoek worden ingesteld. Zoodra de heer Eelman meerdere gegevens te zijner beschikking heeft, voor publiciteit vatbaar, zal hij ons die doen toekomen. Thans zou iiij op de genomen be sluiten liever niet verder ingaan, waarom we ons bij deze regelen zullen bepalen. Voor rekening van de heer M. Vonk wordt aan de Koogerstraat, ongeveer tegenover de Witte Kruislaan door Gebr. Daalder een garage en rijwielherstelplaats met woning opgetrokken Er naast zal door Gebr. Daalder een werkplaats met woonhuis worden gebouwd. Door de heer L. Bruin zijn twee perceelen aan de Koogerstraat gelegen tusschen Schoonoorderweg en Witte Kruislaan en voor bouwgrond bestemd aan de heeren C. v. d. Werf, Koogerveld en T. Platvoet, alhier onderhands verkocht. Ter aankondiging ontvingen we een exemplaar van de Heldersche Post van Zater dag 28 Juli 1928, geheel gewijdaan Den Helder en de badplaats Huisduinen. Het blad is rijk geïllustreerd en bevat voor de vreemdeling veel interessante bizonderheden. Naar men ons meedeelt heeft de heer C. Boon het bestuur van Texelsch Fanfare mondeling toezegging gedaan van een perceel gronds aan de Schoonoorderweg, bestemd om daarop een eigen repetitielokaal op te trekken. Behalve de kosten, aan het opmaken van een schenkingsacte verbonden, zou het corps geen enkele financieele verplichting op zich behoeven te nemen. Over de aanvaarding zal later door bestuur en leden worden beslist. In verband met het vuurwerk, dat vanavond te de Koog bij gunstig weer kan worden aan schouwd, rijdt te 8 uur nm. een extra autobus naar de badplaats. Bij genoegzame belangstel ling vermoedelijk ook op een later tijdstip. Donderdag werd Texel bezocht door een 60-tal leden van de K.U.L.O. (Kampeerclub Ulo),'leer lingen van de Ulo te Deventer. Na 'n bezoek aan Giethoorn en Joure werd van Harlingen naar Vlieland overgestoken,waar vijf dagen werden doorgebracht en het Volks onderwijsgebouw hun onderdak verschafte. Donderdag ging het per fiets over de Vliehors, waarna het gezelschap naar Texel werd over gezet. Hier werd overnacht in de Ulo, waar men zich in stroo neervlijde. Gisteravond ging men per motorboot naar Helder. Het verdere deel van de tocht wordt grootendeels per fiets afgelegd en gaat via Enkhuizen, Urk en Kam pen huistoe. Examen Engelsche-Handelscorrespondentie. Onze plaatsgenoote, mevr. Vis—Visser, slaagde bij het laatst te Amsterdam gehou den examen voor -t „Mercurius"-diploma- Engelsche Handelscorrespondentie. Tentoonstellingsnummer- De Boerderij. Het tentoonstellingsnummer van „De Boer derij" verschenen Woensdag jl. bevat o.m.een welverzorgde bijlage met de foto's van runderen, paarden en wolvee, op de Nationale Tentoon stelling te den Haag bekroond, o.m. van de F 544 en de 4329 B.l.o., resp. van de heeren Jb. Eelman Gz. te Oosterend en C. Keijser Sz. alhier. Omtrent de wolveehandel waren de berichten niet gunstiger. Vrijwel overal was de handel stug of traag, bv. te 'Leeuwarden, Schagen, Zwolle, Leiden, Rotterdam, Groningen en ook op Texel. Te Leeuwarden en ook nog wel een enkele andere markt waren de prijzen eerder nog lager en dan vooral voor vette lammeren. In de tweede helft van Juli 1928 werden aan het postkantoor terug ontvangen de volgende onbestelbare poststukken, welker afzenders onbekend zijn C. Stutvoet, Amersfoort, Rudie de Vries, Amsterdam, J. Gratama, Heerenveen. Gisteren werd op de hoeve van de heer D. Hin te Dijkmanshuizen ernstige hooibroei geconstateerd. Nadat de brandspuit was aange komen en het vak nat gehouden kon worden werd met het uitrijden van hooi, dat nu en dan vlam vatte, begonnen. Zoo kon - dank zij de spuit - de hoeve voor brand behouden blijven. De wedstrijd Texel I Kampelftal van Donderdag j.I. werd met 7—1 in Texels voordeel beslist. DE KOOG We maken de lezer attent op een annonce in dit nummer, welke het program van de strandfeesten van heden bevat. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ik zou aan de permanente commissie voor de volksfeesten willen vragen le Wanneer in 1925 feest gevierd kan worden op 2, 3 en 4 September, waarom kan het dan in 1928 niet op 31 Augustus en 1 September? 2e Wanneer de permanente commissie bij haar bezwaren blijft en zij toch B en W terwille willen zijn, of de uitweg door hen niet gezien wordt in het navolgende: een spreker op laten treden op 31 Aug, die de groote daden der Oranje's in Ncerlands verleden en héden dui delijk doet zien? 3e Waarom de permanente commissie meent, dat de burgerij tegen een Oranjefeest is Met dank voor de plaatsing. EEN LEZER.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1