PUROL „De skim" van Lene-peet. Gemengd Nieuws Dadelijk Geringde Kokmeeuw. Lagere Landbouwschool. Sport. DE WAAL Mond- en Klauwzeer. Dierenmishandeling. Uitslag aanbesteding. De notaris en zijn klerk, benevens de oude Japik Ponse, zaten binnen, achter het opengeschoven raam, te schrijven. De stoelenzetsters reikten de voorwerpen over aan den man, die op zijne verhevenheid het hoogste woord voerde. „Kiek, mense" 1 roept hij daar juist, „dut is nou zoo veul as 'n gatepetiel." Hij had eene vergiettest in handen. „Hij liekt wel wel van postelein te weze, maar ik zou jullie niet aanrade het ding tekoope, want het is voL gaatjes." Deze geestigheid doet een luid gelach ontstaan, waardoor men Ruis, den afslager, nauwelijks kon hooren, maar Maartje van Giel, die deze zelfde geestigheid misschien reeds twintig maal gehoord had, want zij compareerde op alle „boelhuuze" van 't geheele eiland, was oplettend geweest, en riep met luide stem „Mien 1" toen anderen nog lachten, en was niet weinig in haar schik, dat ze de „gatepetiel" voor zoo'n kleintje ge kregen had; want ieder zei dat het een „kooppie" was. Drie dagen duurde de „boelhuus" en ieder zeide: „Nou, ouwe Lenepeet was een propster, want al was ze iwiehonderd jaar oud worre, dan zow ze nooit weer kleere hewwe hoeve te koope." Beemster. Zaterdagavond onge veer acht uur had de heer van Wijngaar den van Avenhorn, die per auto huis waarts keerde, in de Beemster een vrouw, Visser genaamd, met drie kinderen, die van de Beemster kermis kwamen en in de hevige regen naar huis liepen, bij zich in de wagen genomen. Bij de woning der vrouw stopte de heer Van Wijngaar den. De familie stapte uit en liep achter de wagen om. Plotseling kwam een motorfiets aangereden, de bestuurder merkte het vijfjarige jongetje, dat nog moest oversteken, niet op en overreed het kind, dat spoedig daarop overleed. M e p p e 1. Door hooibroei is de boerderij van F. Pol, genaamd Het Slot, gelegen te Oosterboer, afgebrand. Te Houtigehage (Fr.) is het 10-jarig zoontje van L. Landman van een zolder gevallen. De dood trad on middellijk in. Alkmaar. Het bezoek aan de Alkmaarsche kaasmarkt neemt iedere Vrijdag zoo sterk toe, dat de politie er bij te pas moet komen om het verkeer te regelen. Er is dit jaar.een bijzondere liefhebberij om de Waagtoren te beklim men. Op de jongste marktdag hebben niet minder dan 480 vreemdelingen de Waagtoren bestegen. De vraag rijst nu of het gemeentebestuur niet verstandig zou doen om in plaats van de eenigs- zins in vervallen toestand verkeerende wenteltrap te hernieuwen, een lift te doen aanbrengen speciaal in het be lang van de ouderen en dames om van uit de hoogte een blik op de markt, de stad en de omgeving te werpen. Te Barneveld zijn Zondag morgen een paar met hooi gevulde ber gen van de landbouwer W. Geefshuizen, verlichting door Dooi 30-60. Tube 80 ct. Bi) Apoth. en Drogisten Naar aanleiding van ons bericht omtrent de geringde vogel no. 56005 deelt prof. dr. E. D. van Oort, directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden ons mee, dat de vogel een kokmeeuw (Larus ridibundus) op 29 Mei 1928 in Mieland nabij Oudeschild als nestjong is geringd. Het bestuur geïnstalleerd. De heer H. Klimp waarschijnlijk directeur. Maandagavond jl. werd op het Raadhuis in tegenwoordigheid van de besturen der vijf or ganisaties, nl. de afd. Texel en Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw, de afd. den Burg van de Land- en Tttinbouwbond, de afd. Texel van het Kweekersgenootschap, de Coöp. Pluimvee- en Tuinbouwvereeniging en het gemeentebe stuur, de „stichting tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs in de gemeente Texel" in het leven geroepen. Door de afgevaardigden van de corporatiën werd daarna, na installatie door de Burgemeester de eerste bestuursvergadering gehouden. In die vergadering werden gekozen tot voorzitter: J. S. Dijt. 2e id. R. P. Keijser Cz., Secretaris: M. W. de Graaf, 2e id. Jac. Kikkert Nz., Pen ningmeesterK. Vlaming. 2e id. S. J. Flens. De overige bestuursleden zijn A. Dros D.Cz. M. D. Dijt, S. Smit, H. Leber en A. Vonk Cz. Met algemeenè stemmen werd vervolgens besloten aan de Inspecteur van het Landbouw onderwijs goedkeuring te verzoeken op een benoeming van de heer H. Klimp, hoofd der school te Zuid-Eierland, als directeur der Lagere Landbouwschool. De „Algemeene Regelen", uitgevaardigd van de zijde van het Departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, die tot leidraad dienen bij de oprichting en instandhouding van de school, werden door het bestuur aanvaard. Mededeeling werd tenslotte gedaan, dat zich 27 leerlingen voor de eerste cursus hebben op gegeven. Kerknieuws. D s. Vis naar Londen. Naar de correspondent van de N.R.C. ons uit Londen meldt, is in verband met de door het vertrek van dr. Baart de la Faille ontstaande vacature in de Nederlandsche (modern protes- tantsche) gemeente te Londen een lijst van uit Nederland overkomende sprekers vastgesteld. Op 2 September a.s. zal ds. Kruijt uit Assen aldaar spreken. Daarna onze plaatsge noot d s. Vis, vervolgens ds. lmmink uit Heerenveen en tenslotte dr. van Holk uit Utrecht. Giften Witte Kruis. B. v. d. V., Oosterend f 2,—. In bijna 14 uur Texel „rond." Dat er behalve voor voetbal, golf, tennis en zwemmen ook animo voor wandelen-rond- Texel bestaat bewees een heer van de vastcwal, die een traject van plm. 60 KM. aflegde in 13 uur en 55 minuten. De snelste wandelaar, voegt onze berichtgever hieraan toe, deed er laatst 15 uur over. Maandag werden we hier verrast door het snarenspel van een viertal jeugdige Beiersche toeristen; München was hun heimat. De muziek welke zij aan hun violen, gitaar en banjo wisten te ontlokken, was niet onaardig. Maandag werd de wedstrijd Texel I—Vrijz. Chr. Studenten-Bond-elftal door Texel met 6—2 gewonnen. Vandaag spelen Texel-adspi- ranten tegen een elftal, gevormd uit de leden der Ned. Luthersche jeugdorganisatie, kampee- rende bij de Koog. Circus Strassburger bevindt zich van 24—28 Augustus te den Helder (van 2—23 Aug. te Amsterdam. DE KOOG Strandfeesten. De Koogenaren en de vele badgasten, die gezamenlijk en in overleg met de vereen. „Mooi Texel" plannen voor de organisatie van een strandfeest ontwierpen en speciaal met dit doel een flinke duit wisten bijeen te brengen zijn Zaterdag - de groote dag in huil ver wachtingen wel deerlijk teleurgesteld. Aan regen immers heeft het maar zelden ontbroken. Van de vroege morgen tot de late avond deelde Pluvius van zijn overvloed; slechts nu en dan scheen een verbetering in te treden, maar kort er na was het weer mis en moest in allerijl een schuilplaats worden gezocht. Nu was het onder de gegeven omstandigheden niet gemakkelijk hierin te slagen, met het gevolg, dat menigeen een nat pak opliep. Nochtans waren velen naar de Koog geto gen, blijkbaar en niet ten onrechte inde veronderstelling, dat aan het lijden een eind komen zou. Met luxe auto's en autobussen werden onophoudelijk belangstellenden aange voerd. Men kwam voertuigen te kort. Op de Groeneplaats was het, in weerwil van de trooste- looze regen, niet licht in een bus een plaatsje te bekomen. Vrachtauto's, door zeilen overhuifd, deden goede diensten. Zelfs waren er die zich, de regen en de glibberwegen trotseerend, per rijwiel naar de badplaats begaven. Texelsch Fanfare, dat zijn gewaardeerde medewerking verleende, vond onder het over stekende dak van 't nieuwe badpaviljoen een droog plekje en deed zijn beste door opgewekte wijsjes de regenwolken op de vlucht te jagen. Maar het vermocht niets uit te werken. Oefening met de reddingsboot. Groot was de belangstelling, voor de oefening met de reddingsboot aan de dag gelegd. Voor de meesten moet deze een oncrewoon schouw spel hebben opgeleverd. De oefening had een uitstekend verloop, de roeiers, tien in getal, bleken voor hun taak geheel berekend. We vertrouwen dat zij met gelijke zekerheid de riemen zullen hanteeren wanneer straks hooge golven, de koppen met schuim bedekt, de strandreep mokeren en het op een schip, door wind en stroom uit de koers gedreven, hebben aangelegd. De wedstrijden. Toen men toebereidselen maakte tot de wed strijden heeft menigeen zich afgevraagd, of ze niet beter konden worden uitgesteld. Schier zonder ophouden viel de regen uit de egaal-grijze lucht. Zelfs de blijmoedigste gast zou er zijn goed humeur door verliezen. Men dook huive rend weg in de opgeslagen kraag van zijn jas of onder een regenscherm. Anderen zochten in of achter een strandtent beschutting. Onder wijl wachten meiskes in dunne jurkjes en jon gens in dunne kieltjes de aanvang der spelen met ongeduld af. Dat de wedstrijden toch doorgingen, moest worden toegeschreven aan het feit, dat een be langrijk deel van het opgebrachte geld door badgasten ter beschikking was gesteld. Men achtte het onbillijk na hun vertrek met dit geld feest te vieren. Zoo werd dus een aanvang gemaakt en doorgespeeld „tot het bittere einde" Slechts een enkele wedstrijd werd voor Zater dag a.s. bewaard. Wc mogen de heeren Com missie-leden, met de leiding der spelen belast (we merkten onder hen op de heeren A. C Thürkow, H. J. Kraai en J. Luberti) wel een pluim op de hoed steken om de goede stemming welke zij onder hun volkje wisten te bewaren Ook de namen der heeren van Dusseldorp, Hendriks, van Lennep, e.a. mogen met eere worden genoemd. Een afzonderlijk woordje verdient de wed strijd in het vervaardigen van „kunstwerken" in zand, waaraan door vele kinderen werd deelgenomen en niet zelden met verrassend resultaat. Er waren er, die zich „beeldhouwers"- in-de-dop toonden. Van de producten van hun „scheppingskracht" noemen we de „Texel- sche boerderij", het Texelsche Wapen, ver scheiden dieren en o jeugdeen reeks vestingbouwwerken. Welwillend deelt de heer A. C. Thiirków ons de uitslag der wedstrijden als volgt mee Aan de wedstrijden voor de zandkunstwer- ken namen deel in groepen van kinderen leeftijd van 6 tot en met 10 jaar 21 groepen hierbij waren ook kinderen, die geheel zelf standig en alleen een kunstwerk maakten. Voor deze afdeeling werden toegekend3 eerste prijzen, 2 tweede pr., 4 derde pr. Ie pr. Aat van Dusseldorp (alleen), Enncly en Berthie Cremers, Mus en Frits Jordens. 2e pr. Wijntje en Bertus Zijp. Mary Rijken (alleen). 3e pr. Claudia de Goeye (alleen), Hans Dionys en Clementine Scheltema, Jan en ChrisDekker, Kees Branjer (alleen). Voor kinderen boven de 10 jaar waren er 29 groepen van kinderenvoor deze werden toe gekend 2 eerste, 4 tweede en 8 derde prijzen. Ie pr. Arend Langejan (met lof Tex. boer derij), Geertruida van Baal. 2e pr. Willy Brohm, Jan v. d. Valk, Diederik Boeke, Hans Fraenkel. 3e pr. Annie Heringa, Karei van Leyden, Toon Doyer, Arend van Calcar, Tjaart Koning, Anneke Tydeman, Herman Bosman, Mieke de Goeye. Alle overige groepen van deelnemers ont vingen een troostprijs. Namens de jury, bestaande uit mevr. Staring en de heeren Posthumus Meyjes en Jordens werden de prijzen uitgereikt door de heer Posthumus Meyjes. Uitslag kinderspelen meisjes 6—8 jaar, bal op lepel wedstrijd. Ie pr. Jannetje Kikkert, 2e Guusje Bakker, 3e Wijntje Zijp. jongens 6—8 jaar, handen- en voetenwedstrijd, le Bertus Zijp. 2e Adr. Hellings, 3e Wim van Buul. meisjes 8—10 jaar, kussentje wippen, le Tiny v. Buul, 2e Bartje Smit, 3e H. Fraenkel. jongens 8—10 jaar, zakloopen, le K. Koppen (pr. niet afgehaald), 2e L. Fraen kel, 3e H. van Heerwaarden. meisjes 10—13 jaar, aardappel in mandje wedstrijd, le Jannetje Oele, 2e Greetje Krone, 3e Nelly Sambcek. jongens 10—13 jaar, touwtrekken, le Enno Daalder, 2e Folkert Kramer, 3e Jan de Waal. jongens 13—15 jaar, spriettournooi, le Erik Sweep, 2e Piet Eelman, 3e G.Meeuwesen. meisjes 13—15 jaar, balspel, uitgesteld tot a.s. Zaterdag. Stoelendans tweemaalle Kiewiet, 2c Dia Kooiman. le Annie Kuip, 2e De prijzen werden door de heer burgemeester uitgereikt. Het vuurwerk, 's Avonds zou aan het strand tegenover het paviljoen vuurwerk worden ontstoken. Aan vankelijk dreigde hiervan weinig terecht te komen, daar de nattigheid niet wilde wijken. Tegen de avond klaarde de lucht echter wat op en konden de voor het afsteken noodige toebereidselen worden getroffen. Een buitengewoon talrijk publiek was daarna getuige van een vuurwerk als Texel maar zel den aanschouwde. Over 't geheel kwamen de ver scheiden nummers (40) behoorlijk tot hun recht. Vuurpijlen schoten hoog op en wierpen licht bollen uit van diverse kleuren. Had overdag de zon zich maar kort vertoond, nu schitterde er wel een half dozijn, dat alle leed van de bijna voorbije dag deed vergeten. „Gouden regen" vormde na de miezerige nattigheid een welkome afwisseling. Glorieus was het slot, dat met vurige letteren de woorden „Leve de Koningin" tegen het uitspansel afteekende. Wel deed de tamelijk stijve wind aan het effect afbreuk, over het geheel mag dit deel \an het program geslaagd heeten. Hiermee kwamen de feestelijkheden haar einde nabij en kon de taak der commissie, welke stellig een dankbare was, volbracht wor den beschouwd. We hopen op een „da capo", maar dan bij een stralende zon aan een woikelooze hemelkoepel I Op de hoeve van de heer Joh. Kuiper alhier is bij twee koeien van een veebeslag, bestaande uit 12 koeien en 7 kalveren, mond- en klauw zeer geconstateerd. Vanwege de autoriteiten zijn de vereischte maat regelen genomen om uitbreiding te voorkomen o— Van overheidswege worden de veehouders er met nadruk op gewezen, dat de bekende voorschriften, bij het uitbreken van mond- en klauwzeer zorgvuldig moeten worden nageleefd Overtreders worden met zware geldboeten be dreigd. (Onlangs kwam ons een geval ter oore waarin een veehouder tot betaling van f 100 boete werd veroordeeld.) Bij de geringste verschijnselen, welke op mond- en klauwzeer kunnen duiden, is ieder veehouder verplicht hiervan kennis te geven aan de heer burgemeester. OUDESCHILD Aanrijding. De vrachtauto van de heer A. Slegh, bestuurd door de chauffeur Troost, kwam Vrijdag op zoodanige wijze in botsing met het pakhuis van TESO, dat een hoek er van werd inge drukt. Waarschijnlijk is de beladen auto, ter wijl de motor stilstond, met gang achteruit van de helling tegen het gebouw geloopen. EIERLAND Baldadigheid. Reeds een paar maal zijn door kwaadwilli gen 's nachts, althans na het invallen van de duisternis, de hekken van hoeve „Leiden", be woond door de landbouwer P. Feelius, weg genomen. Dezer dagen is dat weer geschied met het gevolg, dat paarden het land verlieten en op hoeve„Padang" aan't havergewas schade hebben toegebracht. Een onderzoek is gaande. Onlangs werden twee Belgische boerenarbei ders, hier werkzaam, verbaliseerd wegens die renmishandeling. Door een touw, waaraan ze een strik hadden bevestigd, maakten zij zich meester van een scholeksterpaar, dat op het nest zat te broeden. De lus werd om de staarten vastgetrokken en toen de vogels verschrikt opvlogen sleepten ze een lang touw met een stuk papier met zich mee, dat de dieren niet weinig last bezorgde. De heer de Jong, rijksveldwacht, kwam juist op tijd om hiervan getuige te zijn en maakte proces-verbaal op. Dezer dagen werden de overtreders veroordeeld tot betaling van ieder f 12,— boete. Zaterdag j.l. werd door architect L. Sok voor rekening van de heer J. Roeper openbaar aan besteed het sloopen en weer bouwen van een veestalling met schuur op hoeve „de Vrijheid" alhier. De uitslag was als volgt: Metselwerk Th. Witte f 5005.— C. Keijzer 4990,— Timmer- en loodgieterswerk Gebrs. Schoenmaker f 3494,— G. H. Geus 3997,- Timmerwerk Jn. Koorn f 3068,— G. H. Geus 3300,— Loodgieterswerk P. Oele f 525,- Massa G. H. Geus f 9147,- beteekent: gegund.) Men verzoekt ons in aansluiting op het verslagje van J.V., voorkomende in het vorig nummer, nog te vermelden mej. J. Zeegers. die op verdienstelijke wijze „Inden vreemde" heeft voorgedragen, alsmede de heer J. van der Knaape. die met zijn voordracht met zang, „de Kruisvlag" geheeten, veel bijval oogstte. DE COCKSDORP Kampeeren. Dezer dagen kon bij „de Krim" een merk waardig kamp worden aanschouwd. Het werd gevormd door een viertal tenten, waarvan er een „de familie" tot woonvertrek diende, de tweede werd voor het personeel gereserveerd, de derde was in gebruik als autogarage, terwijl de vierde de heemhond onderdak verleende. Het kamp was van alle gemakken voorzien en had vele benijders. Of ook electrisch licht en stroomend water ter beschikking waren meldt onze berichtgever niet I Trouwens: wie kampeeren en nog wel in de duinen aan zee hebben hieraan ook geen behoefte. Texelsche novelle uit 1864 13 door D. Dekker. Vreemd zag het meisje op. Haar neef onterfd dat was voor haar eene verschrik kelijke gedachtewant de voornaamste troostgrond, dien Vlug haar ooit voorge houden had, was deze: „De helft van de lading hoort jou, Leende' andere helft mij; dus meid, als het water aan de lippen komt, werp jij jou helft over boord, met de halve lading zullen we het beststellen." Hieraan had zij zich altijd vastgehouden, wanneer de gedachte aan een huwelijk met Ponse haar te zeer neerdrukte. Een jaar uitstel, dat was haar echter een zeer aan gename gedachte. Neef Vlug was over twee of drie maanden thuis te verwach ten; die zou haar wel raden en helpen. Was hij van hetzelfde gevoelen als zij, dan deed zij afstand van het geheele vermogen, want zij wilde, vereenigd met haar neef, liever een middelmatig, ja zelfs een sober bestaan genieten, dan met den andere in rijkdom en overvloed leven. Zes weken na het overlijden van Lene- Peet was er voor het huis, dat de jonge Leentje Thanis nu alleen bewoonde, geen geringe drukte. Het was „boelhuus", want het oude mensch had volstrekt begeerd, dat alles moest verkocht worden, dan kon hare erfgename zich inrichten zoo zij het zelve verkoos. Wij gelooven echter dat deze bepaling uit eene soort van ijdelheid voortvloeide, omdat men, wanneer alles verkocht was, zou zeggen: „Dit en dat was er ook in het huishouden, en zooveel geld heeft de oude Leentje Thanis nagelaten." Is dit vermoeden waarheid, dan was deze bepaling zeker een gevolg van den kind- schen toestand, waarin zij gedurende den laatsten tijd van haar leven verkeerde. Er heerschte dus een groote drukte. Van alle dorpen waren mannen, maar vooral vrouwen samengevloeid, de laatsten hadden plaats genomen op rijen stoelen, welke door vrouwen, hiertoe door den verkoo penden notaris aangesteld, waren geplaatst, en die voor iedere zitplaats een dubbeltje ontvingen. De zuinigste huismoeders en vele mannen hadden een staanplaats inge nomen achter de stoelen, tot groot genoe gen van enkele schalksche knapen, die druk bezig waren om eene geheele menigte vrouwen, die naast elkander drongen, om de voorwerpen, die een man, staande in het midden op eene hooge stelling, vast hield, beter te kunnen zien, de rokken aan elkaar te naaien, zoodat, wanneer er een wilde vertrekken, zij de andere meesleepte en er eerst een tornpartij moest plaats hebben, eer men van elkander kon schei den, waarbij de knapen niet weinig pret hadden.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2