Sfe bg B i ®I Ons Geïllustreerd Zondagsblad No 4252 Woensdag 15 Augustus 1928 41s,e Jaargang ftey'Tfee Album Hechts vragen. Ier Van week tot week Een Reis naai Indië Atewve ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 TEXEL «J Shikloopen TEXELSCH E COU RANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 50 ct. Iedere regol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnemont lagere rogolprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Rechtskundige vragen van abonnees worden in deze rubriek kosteloos beantwoord. Voor porto een postzegel van 7'/, cent in sluiten. Vraag van abonnee den B. a. Is men verplicht de notaris bij eenerfe- n i s de bescheiden te laten opmaken De ouders zijn overleden, de kinderen zijn meerder jarig. Tot de nalatenschap behooren vaste goederen. b. Indien er hypotheek op de vaste goe deren rust, wat ontstaat er dan in bovenge^ meld geval? Hoe moet er dan gehandeld worden Antwoord a: Artikel 1115 B.W. zegt dat, indien alle erfgenamen het vrije beheer over hun goederen hebben, en tegenwoordig zijn kan de boedelscheiding plaats hebben op de wijze en door middel van zoodanige akte als zij goedvinden. Zijn er dus geen minderjarigen of onder curateele gestelden onder de erfge namen en zijn allen het eens, dan is notarieele scheiding niet noodig. Het is niettemin beter toch maar ten overstaan van een notaris te scheiden, daar zich vele ingewikkelde kwesties kunnen voordoen, die voor leeken niet ge makkelijk te beoordeelen zijn. Alleen voor heel eenvoudige boedels zonder onroerend goed is de hulp van een notaris onnoodig. b. Het recht van hypotheek wordt door de boedelscheiding niet beïnvloed. De hypotheek blijft rusten op de perceelen, in wiens hand ze ook komen. Voor de schuld, die aan de hypotheek ten grondslag ligt, zijn vöör de boedelscheiding alle erfgenamen, die aanvaard hebben, aansprakelijk, daarna de erfgenaam (namen), die bij de scheiding de schuld op zich heeft (hebben) genomen. Gewoonlijk is dit natuurlijk degene, die het perceel toege wezen krijgt. Mr. V. Van welingelichte zijde deelt men ons in antwoord op de vraag van J. J. in ons vorig nummer gesteld nog welwillend het volgende mee De leerverplichting eindigt op de dag, waarop de leerling 14 jaar wordt of de zeven klassen doorloopen heeft. Hij m o e t de school ver laten, wanneer de klas doorloopen is, waarin hij 15 jaar wordt. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de bataalsche Import Mij te 's Graven- hage om vergunning tot oprichting van een benzine-installatie met een onder- grondsche reservoii en bovangrondsche afcapinrichtiDg voor het perceel gelegen te den Hoorn kadastraal bekend in Sectie F, No. 1680. Op Maandag, den 27en Aug, 1928, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwareD tegen dit verzoek in té brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Be aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 13en Aug. 1928. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, W.N. KELDER. Lo.s W. B. OORT. a '~i bevat 16 pagina s met 40 ii 50 fotos en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) 4—11 Aug. Na de Olympische Spelen. „In naam van het Internationaal Olym pisch Comité proclameeren wij, na onze diep gevoelde dankbaarheid te hebben be tuigd aan Hare Majesteit d6 Koningin en aan het Nederlandsche volk, van de auto riteiten van de stad Amsterdam en aan de organisatoren van de Spelen, de sluiting van de Negende Olympiade en, volgens de traditie, sporen we de jeugd van alle lan den aan zicb over vier jaren te verzamelen in Los Angelos om met ons de Spelen van de Tiende Olympiade te vieren. Moge deze verloopen in voorspoed en harmonie en moge op die wijze de Olympische toorts haar loop door de jaren vervolgen voor het heil van een menschheid, die steeds meor toegewijd, moedig en slerk moge zjjn. Dat dit zoo zij." Aldus luidt het sluitingswoord, waarmee dê Olympische Spelen van 1928 door de president van het Intern. Olympisch Comité gesloten zijn. Trompetten schallen, kanon schoten dreunen, de Olympische vlag wordt ingehaald en als daarmee de laatste klan ken van de sluitingshymne weggestorven zijn, behooren de Olympische Spelen tot het verleden. De Olympische vlag is over gegaan in handen van de Burgemeester van Amsterdam. Zij zal in het Amster- damsche stadhuis worden bewaard tot de volgende Olympiade. De deelnemers aan de Spelen hebben meerendeels Amsterdam reeds verlaten en ook de vele vreemdelingen, die uit loutere belangstelling voor de grocte sportgebeur tenis naar ons land waren gekomen keeren naar hun landen terug. Onze hoofdstad krijgt nu gaandeweg weer baar oude aan zien terug. Ongetwijfeld zullen heel 'wat zakenmenschen met genoegen aan de ach terliggende drukke periode terugdenken. Waar drukte is, is nering, luidt het spreek woord en zoo zal stellig menigeen van het drukke vreemdelingenbezoek hebben ge profiteerd. Toch zullen ook allen wel niet tevreden ziin, want naar luid van de berich ten hebben velen ook de Olympiade al te zeer beschouwd als de kip die gouden eieren zou leggen. Ned. Oost-Indië - Groote aardbevings- ramp. Honderden dooden. Een van onze eilanden van ons groot eilandenrijk Insuhnde is dezer dagen door een ontzettende catastrophe getroffen. On verwacht heeft op Paloeweh, ten noorden van Flores, een vulkanische uitbarsting plaats gevonden waardoor zes dorpen onder vuur en lava bedolven werden en meer dan 10U0 menseden een verschrikkelijke dood vonden. Ook werden mg een 500 tal inwoners door de weggeslingerde stukken steen getroffen en gewond. Tevens bad er een heftige beroering plaats van de zee, waardoor het water vijf meter hoog werd opgestuwd en tal van menschen die in zee waren gevlucht, verdronken en een aantal prauwen met hun bemanningen vergaan zijn. Misschien mag nog de hoop worden ge koesterd, dat de eerste berichten over deze ramp overdreven zijn, maar in e'k geval moet worden gesproken van een catestrophe die in slechts enkele oogenblikken tijds 'n zeer groot aantal menschenlevens heelt geëischt. Als het Kellog-pact onderteekend wordt. In de afgeloopen week is de kwestie van de ontruiming van het Rijnland aan de orde geweest. Er bestaat nl. groote kans, dat Duitschland de aanstaande Kelloggconfe- rentie te Parijs zal aangrijpen om de ont ruimingskwestie aan de orde te stellen. Naar luid der berichten, moet deDuitsche regeering door tusschenkomst van haar diplomatieke vertegenwoordigers aan de regeeringen van Engeland, Frankrjjk en België, de mededeeling hebben gedaan, dat zjj voornemens is op de conferentie te Parjjs op 27 dezer de kwestie van de ont ruiming te stellen. Aan dit bericht werd tevens de mededeeling toegevoegd, dat het mogelijk is, dat spoedig overeenstemming zal worden bereikt over een vervroegde ontruiming van de tweede zone, welke door het vredesverdrag op 10 Jan. 1930 is vast gesteld. Daarentegen wordt echter uit Londen gemeld, dat de Britsche regeering te Ber lijn te verstaan heeft gegeven, dat het van minder goede smaak zou getuigen, indien bet tijdstip der onderteekening gebruikt zou worden om de kwestie van de Rjjnland- ontruiming ter sprake te brengen. Men moet nu verder maar afwachten, hoe het loopt. Belgie: Een indrukwekkende plechtigheid. In het herbouwde Iepeien heeft dezer dagen een indrukwekkende plechtigheid plaats gehad. Niet minder dan 3000 vrouwen, echtgenooten of moeders, van in de oorlog gevallen Britsche soldaten, alsmede 8000 oud-strijders uit het Britsche leger zijn het Kanaal overgestoken om een bedevaart te houden naar de laatste rustplaats der dui zenden gesneuvelde Britten in België en Noord-Frankrijk. Ieperen was het verzamel punt der groote schare bedevaartgangers en ze trokken daar in optocht langs de eere tribune, waarop plaats hadden genomen, de prins van Wales, prins Karei van België, maarschalk Foch, maarschalk Pelsin, ge neraal Weygand, admiraal Jellecoe, generaal Maurice en nog verschillende militaire en civiele autoriteiten. Onderwijl een Belgische en een Engelsche muziekkapel speelden defileerden de dui zenden bedevaartgangers. Onder deze waren er ook groepen oorlogsverminkten met hun verpleegsters, die dadelijk op een afzonder lijke tribune plaats konden nemen. Het defileeren duurde anderhalf uur en een groote volksmenigte sloeg het indrukwek kend schouwspel gade en juichte de Engel- sche bedevaarders herhaaldelijk hartelijk toe. Het bij de Meenensche poort opgerichte gedenkteeken ter eere van de Britsche ge sneuvelden was onder kransen bedolven. En vele Engelsche vrouwen kwamen daar om te lezen de namen der duizenden ge vallenen, om te zoeken de naam van een echtgenoot of van een zoon en heen te gaan met een door tranen verduisterde blik. Servië: Na de dood vanRaditsj. De leider der Kroatische boerenpartij, Stephan Raditsj, is Woensdag vrij onver wacht overleden, aan de gevolgen van de schietpartij in de Servische Skoepstjina. Juist toen men meende, dat de toestand van Raditsj een gunstige wending had ge nomen, maakte een snelle dood een einde aan dit veelbewogen leven. Zoo is dan de man, die men niet zon der reden, „de ongekroonde koning" van Kroatië noemde, niet meer en vraagt men zich te Belgrado met eenige zorg af, wat de gevolgen van diens dood zullen zijn. Tot op heden is het te Agram kalm gebleven maar men weet, dat de bittere, stemming jegens Servië in duizenden harten in Kro atië, opnieuw fel is opgevlamd en dat er heel weinig behoeft te gebeuren om een hevige uitbarsting te veroorzaken. De Servische regeering doet al hot moge lijke om de felle gemoederen te temperen. Zij heeft aan de familie van Raditsj haar deelneming betuigd en dit doen vergezeld gaan van het aanbod om de overledene op staatskosten te doen ter aarde bestellen. De familie heeft dit aanbod echter van de band gewezen doch aanvaardde het aanbod van het gemeentebestuur van Agram, waarvan Raditsj deel uitmaakte, om de begrafenis op kosten van de stad te doen plaats hebben. De 'smnakvol 'gekleurde plaat- jes uit liet laten U genieten van de schoon-- heid van Amsterdam Rotterdam Noordzeckanaal Ijm inden Engeland Frankrijk Spanje Italië Afrika Ons Tropisch en novenal Insulinde". Proeve van illustratie Reeds honderd jaar onderzoe ken wij den smaak van het Neder landsche publiek, zoo verwend, waar het Thee betreft. KEG's THEE geeft volkomen tevredenheid, haar geur en fijn aroma bevredigen fret meest ver wende Nederlandsche publick. KEG's THEE in prijzen van 48-42-39-37-32 en 30 ct. per ons. In elk ons KEG's THEE een I a bon, goed voor een plaatje Heeft u een geldig rijbewijs De Provinciale griffie van Noord-Holland verzoekt ons er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat velen, die thans in het bezit moe ten zijn van een rijbewijs volgens de nieuwe bepalingen der Motor- en Rijwielwet, nog niet aan hun verplichtingen hebben voldaan. Ondanks het groot aantal aanvragen, dat ter provinciale griffie te Haarlem is ingekomen, bestaat toch nog het vermoeden, dat velen die in het bezit zijn van een rijbewijs, gedateerd voor 1 November 1925, nog niet hun aanvragen om afgifte van een nieuw rijbewijs hebben in gezonden. Ter voorkoming van moeilijkheden, vrage men het nieuwe rijbewijs spoedig aan. Er wordt ook nog op gewezen, dat zij, die in het bezit zijn van een rijbewijs, afgegeven in de maanden November en December 1925, of in de eerste maanden van het jaar 1926, even eens zoo spoedig mogelijk een nieuw rijbewijs dienen aan te vragen. De geldigheidsduur hunner oude kaarten, 2 jaar en 8 maanden, is thans geheel of nagenoeg verstreken. Aan vraagformulieren zijn aan de provinciale griffie en aan alle gemeentesecretarieën van Noord- Holland verkrijgbaar. Uit de Natuur. Proefnemingen met jonge koekoeken. In „Bird Notes and News" lezen we, dat F. Gillet Cory jonge Graspiepers, die een jonge, nog blinde Koekoek met geweld uit het nest had geworpen, herhaaldelijk daarin had terug gebracht. Tot 45 keeren toe zag C. de jonge Koekoek pogingen doen om de nestrand te beklimmen en de jonge Graspiepers „overboord" te gooien. Toen heeft C. de Kpekoek in de eene en de jonge Graspiepers in de andere helit van een in tweeën gedeeld, ruinier nest overgebracht. Het gevolg was, dat de oude Graspiepers hun jongen en de jonge Koekoek kwamen voeren en deze laatste in het geheel geen poging meer waagde om de jonge Graspiepers te verwijderen. Voorts vermeldt hetzelfde tijdschrift-nummer dat H. Williamson een pas gelegd Koekoeksei uit het nest nam en dit voegde bij het legsel van een Spreeuw (oorspronkelijk lag het inliet nest van een andere vogelsoort.) De jonge Spreeuwen kwamen het eerst uit en hebben de hun toekomende plaats weten te behouden. Niettegenstaande zijn pogingen daartoe, geiukte het namelijk de jonge Koekoek niet de krachtige jonge Spreeuwen uit het nest te dringen en groeiden deze, zoowel als de jonge Koekoek, voorspoedig op.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1