Gemengd Nieuws Uitslag Loting—lichting 1929. Sport. Coöp. P. T. V. „Texel. Volksfeesten den Burg. DE KOOG Strandfeesten. Kampleven. DE COCKSDORP Pastoor Roovers jubileert. De duizendste. Naar Terschelling. Geringde wilde eend. Onderwijs. Uitslag Aanbesteding Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct Jubileum Pastoor Stolk. Een mooie avond in „Bellevue." Muziekavond. Amsterdam. Van een perceel in de Anjelierstraat verdween een looden dakgoot, wegende plm. 50 kg. Te Oost en West Souburg is een 4-jarige jongen na het drinken van azijnzuur overleden. Te Heerlen werden Zondag middag vliegdemonstraties gegeven. Op een heuveltje van ongeveer vijf meter hoogte was de tribune opgesteld, waarop enkele honderden personen hadden plaats genomen. Reeds waren de drie machines alle een keer de lucht in geweest, ook de Kleem-Daimler D. 572, toen deze laatste machine andermaal een vlucht zou maken. Voor zij opsteeg werd evenwel de motor nagezien, daar deze bij de eerste vlucht niet regelmatig had gewerkt. Ook werd benzine bijgevuld. De piloot Gesper uit Bonn ging daarop de lucht in voor het uitvoeren van een demonstratie en het uitwerpen, van postzakken op een hoogte van vijftig meter. De machine startte, verhief zich tot een hoogte van circa vijf meter, en daar de motor toen blijkbaar wederom weigerde, maakte de piloot een vrij scherpe bocht naar rechts om op deze wijze te trachten weer boven het terrein te komen en te kunnen landen. Hij moest daarbij over de tribune de hoogte en de snelheid waren evenwel te gering, zoodat de machine op de hoek van de tribune te pletter sloeg. Zij ging over de kop en viel daarna van de berghelling naar be neden. Na de paniek, die op de tribune was ontstaan, konden de gevolgen worden vastgesteld. Op de tribune lag de heer Meex uit Brunssum, die op slag was gedood. Door het vliegtuig waren mee naar beneden gesleurd mevr. Schobben uit Heerlen, die slechts zes weken gehuwd is en de heer De Bije uit Schinnen, die beiden kort daarna stierven. Verder werd nog opgenomen een onbekende jonge man, in wiens hoed voorkomen de initi alen J. G. Hij is in het St. Josephs- ziekenhuis aan de bekomen verwondin gen overleden. In levensgevaarlijke toestand moesten nog door de transport-colonne van het Roode Kruis, die in samenwerking met de doctoren op het terrein aanwezig goed werk verrichtte, naar het ziekenhuis te Heerlen worden overgebracht mevr. J. van den Bergh—Janssen uit Maastricht en de heer L. Custers uit Hoensbroek, minder ernstig de heer S. Hertzdahl uit Heerlen. De piloot zat nog in de cockpit bekneld. Hij werd bevrijd en in bewus- telooze toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Daar bleek, dat zijn ver wondingen niet van ernstige aard waren, hij werd door de politie in arrest gesteld. De justitie uit Maastricht kwam ter plaatse en nam o.a. de piloot een ver hoor af, hetgeen tot 's nachts ruim één uur geduurd heeft. Tegen blinde razernij. Mej. dr. Nicolette A. Bruining wijdt in „De Stroom" een nabetrachting aan het congres „Vrede door Religie", van 31 Juli tot 2 Aug. te 's-Gravenhage ge houden. Aan het slot van dit artikel ont- leenen wij deze passage „Congressen, ze brengen de wereld niet verder, zeggen de menschen dan. Het mag waar zijn. Maar voor wie er bij geweest is, gaan ze niet voorbij zonder een diepe indruk na te laten Dit congres heeft, meen ik, wel dege lijk iets uitgewerkt. In ons, die erbij geweest zijn, heeft het de gedachte versterkt dat de vrede komen moet en dat wij er met inspanning van alle krachten voor werken moeten. Dat wij niet rusten mogen voor wij ons zelf in dienst van de vredesidee gesteld hebben. En het heeft ons de overtui ging gebracht dat wij niet alleen staan maar dat er duizenden zijn, die denken als wij. Dat is de bemoediging die wij zoo noodig hebben. En dan is het ten slotte toch ook een kreet die de wereld in klinkt om het geweten te laten spre ken en niet door te gaan met deze blinde razernij". Beek. Toen een echtpaar aan het korenmaaien was, kroop het driejarig zoontje, dat mee was genomen, onge merkt in het koren, met het ongelukkig gevolg, dat het door de maaimachine werd gegrepen en beide beentjes afge sneden. Het kind is naar het ziekenhuis te Emmerik overgebracht. IJ m u i d e n. De stoomtreiler IJM 232 (Westland) heeft tijdens het visschen op de Noordzee een mijn in het net op gehaald. Met veel beleid heeft de be manning het gevaarlijke monster uit het net weten te verwijderen, waarna het aan de zee werd teruggegeven. Te H e ij e 1 sloeg het voor een wagen gespannen paard van de land bouwer G. Manders op hol. De vrouw van de landbouwer, die op de kar zat, sprong er onmiddellijk af, doch kwam zoo ongelukkig op de grond neer, dat een ontboden geneesheer slechts de dood constateeren kon. Het paard werd spoe dig gegrepen. Buitenland. Bern. Twee arbeiders uit Wallis hadden op de St.-Bernhard-pas van Ita- liaansche beambten toestemming ver kregen om een heiligenbeeld, dat zich dicht bij de grens bevindt, te bezichtigen. Zij maakte toen een paar onschuldige opmerkingen over Mussolini, waarop de fascistische beambten één der Zwitsers arresteerden. Londen. De 26ste Augustus, aan de vooravond van de teekening van het pact van Kellogg, zullen in de kerken van heel Engeland gebeden worden ge zegd voor het succes van het multilate raal verdrag. Batavia. De politie heeft op een Chineesche boot voor f 13000 opium aangehaald. Londen. Bij een brand in een logement in Kensington zijn vier menschen om het leven gekomen. De brand werd des naehts te vier uur ontdekt. Van de zes bewoners konden zich slechts twee in veiligheid brengen. Aan de loting voor de nationale militie, lich ting 1929, namen gisteren 51 personen deel. De uitslag volgt hier 1 Vermeulen, Pieter 2 Huisman, jan 3 Keijser, Dirk Willem 4 Prins, Gerardus Cornelis vv 5 van der Kooij, Klaas 6 Kuip, Jan v 7 Buis, Teunis v 8 Koorn, Maarten 9 Daalder, Jan 10 Paagman, Bernardus Frederikus 11 Eecen, Cornelis Jan Adrianus 12 Bulder, Evert Jan 13 Bakelaar, Martinus vv 14 Boon, Auke 15 van der Vis, Pieter Antonie 16 Dros, Pieter 17 Geerling, Joan Hendrik v 18 Koopman, Jacob 19 Kiljan, Jan 20 Zijm, Simon 21 Gieles, Gerrit 22 Zuidewind, Dirk 23 Nieboer, Jan Hendrik 24 van Lenten, Pieter vv 25 Roeper, Pieter Dirk 26 Bruijn, iwen 27 Kikkert, Jan Hendrik 28 Zijm, Frans vv 29 Visser, Fulps 30 Jurjens, Gerrit v 31 Maas, Pieter 32 Kwaadgras, Jacobus 33 de Grave, Raymundus Omer Gaston 34 Zutphen, Jan v 35 Lagerveld, Abraham 36 Huizinga, Arie 37 Witte, Gerrit vv 38 van Leeuwen, Jacobus Samuel v 39 Moojen, Martinus v 40 Vlas, Gerrit Cornelis v 41 Verberg, Jacob 42 Brouwer, Jan 43 van der Werf, Cornelis 44 Witte, Nicolaas Johannes 45 Gieles, Jan v 46 Lampers, Nicolaas Cornelis Jan 47 de Graaf, Nicolaas 48 Hin, Jan v 49 Beumkes Dirk 50 Dob, Hildebrand 51 Gieles, Lodewijk v v beteekent voorgoed vrijgesteld wegens broederdienst (11), vv beteekent voorloopig vrijgesteld wegens broederdienst (5). In 1926 namen 55 personen aan de loting deel, in 1,927 wel 64. Naar men ons van bevoegde zijde welwil lend meedeelt, zullen zij, die een hoogcr num mer dan 33 trokken, vermoedelijk „vrij" zijn. We vestigen er echter met klem de aandacht op, dat met zekerheid niets dienaangaande kan worden bepaald. S.V. Texel op Terschelling. Men schrijft ons Daartoe in de gelegenheid gesteld door TESO, bracht Zondag 12 Aug. een elftal van de S.V. Texel een bezoek aan de V.V. „de Zwaluwen" op Terschelling. Door omstandigheden kwam Texel met slechts 10 spelers uit. Om ongeveer half negen vertrok men met ss de Marsdiep en arriveerde na 'tl voorspoedige reis te plm. 12 uur te Terschelling, waar aan de haven het bestuur van de Zwaluwen aan wezig was voor de ontvangst. De wedstrijd zou om 1,30 uur beginnen. Om 1,30 uur begaven de spelers en eenige supporters zich per auto naar het voor deze gelegenheid aangelegd terrein (het vaste terrein was onderhanden), dat er echter niet erg be speelbaar uitzag. Toen men aan het spelen was, viel het echter nogal mee. De wedstrijd, geleid door scheidsrechter Stobbe, had een prettig verloop. Na de rust was de stand 1—1, na afloop 4—2 voor Texel. De Zwaluwen hielden tot het eind de strengen stijf, de Texelaars moesten de overwinning duur betalen. De gastheeren waren dit jaar nog niet gesla gen en keken danook leelijk op hun neus, toen Texel met de zegepalm ging strijken. Niette min had de match een sportief karakter. o— Vermoedelijk zal begin September S.V. Texel met de Dageraad naar Schoorldam vertrekken om te Schoorl een wedstrijd te spelen. Groote plannen. De Coöp. Pluimvee-en Tuinbouwvereeniging „Texel" verheugt zich in een ongekende bloei. De eierveilimr heeft langzamerhand een omvang aangenomen, waarvoor het gebouw niet langer berekend is. Vandaar, dat in de hoofden der bestuurderen plannen rijpten voor de stichting van een gebouw, ruimer van opzet en uitge rust met een electrisch mijntoestel. Het ligt voor de hand, dat deze plannen eerst ter goed keuring aan de algemeene vergadering worden voorgelegd, maar het mag wel zeker heeten, dat het voorstel door het meérendeel der leden zonder aarzeling zal worden aanvaard. De nieuwe Gids voor Texel. De nieuwe „Gids voor Texel" zal deze week voor 40 cent verkrijgbaar worden gesteld. Het boekje, vervaardigd ten getale van drie duizend exemplaren, heeft evenals het vorige een omvang van bijna 70 blz. De omslag- teekening, in twee kleuren gedrukt, werd door de heer J. Ph. Klapmeijer speciaal voor deze gids vervaardigd en verleent het boekje een keurig aspect. De tekst, wederom verzorgd door de lieer J. A. v.d. Vlis, werd aangevuld met een artikel over Texels folklore (Meierblïs, St. Maarten, Sinterklaas,) de literatuurlijst werd met eenige titels verrijkt. De kaart, in steendruk uitgevoerd werd bijge werkt, een aantal nieuwe foto's door de fa. Sibo welwillend afgestaan, verluchten de tekst. We noemen slechts de foto's van de Boomendijk, haven Oudeschild, de Dennen, Oosterend, duin- partijen, etc. Op blz. 39 vindt men de repro ductie van een houtsnede-afdruk, het typisch kerkje van den Hoorn, eveneens van de heer Klapmeyer. Het boekje stelt zoo het vorige weer in de schaduw en zal zijn uitwerking niet missen. Ten behoeve van de hier op nader te bepa len datum te organiseeren volksfeesten worden de ingezetenen van den Burg en omgeving namens de commissie, met de voorbereiding belast, uitgenoodigd een bedrag te willen af zonderen. Een lijst, waarop kan werden inge- teekend, wordt in hun welwillende aandacht aanbevolen en een dezer dagen gepresenteerd. Gisteren kwam te plm. 6 uur nm. in de Binnenburg, hoek Hoogerstraat, de vrachtauto van de heer Jn. Brouwer Oosterend in botsing met een luxe auto, bestuurd door de heer van Ham. Daar beide auto's niet snel reden, bleef de schade vnl. tot het springen van een band van eerstgenoemde auto beperkt. Vandaag arriveert een nieuwe Chevrolet- autobus voor 16 personen, waarmee de heer Boekei met ingang van morgen de dienst op den Hoorn zal onderhouden. Van de Ver. tot Bevordering van de Land bouw in Hoil. Noorderkw. maakten Vrijdag j.l. 54 personen met de Dageraad een excursie naar Terschelling. Zaterdag heeft de jeugd en wie zich aan 't strand en in de duinen hier meer mag heb ben verlustigd het beter getroffen dan een week daarvoor. Het programma, dat door de overvloedige regen op 4 dezer niet kon worden afgewerkt, vermeldde nog het nummer „balspel voor meisjes van 13—15 jaar". De wedstrijd telde negen-en-twintig deel neemsters en had dit resultaat I. Ie prijs Annie Lap, PHPolder, 2e prijs Aagje Eelman, Oosterend, 3e prijs Aliejellema de Koog. II. Ie prijs Aafje Jcllema, de Koog, 2e prijs Elly van Dijk, Pijpersdijk, 3e prijs Beppie v.'t Hooft, de Waal. De „Wartburgers," die sinds een paar weken hier op 't land van de lieer Langeveld hun tenten hadden opgeslagen, hebben Zaterdag hun biezen gepakt en de aftocht geblazen. Intusschen oefenen de duinen op kampeerders een machtige aantrekkingskracht uit en zijn er nog tientallen, die in tenten van allerlei slag dag in dag uit bivakkeeren. Gistermorgen kwam de vrachtauto van de heer C. Bonne hier in botsing met een luxe auto, bestuurd door de heer P. Kaan. Schade van beteekeiiis werd niet veroorzaakt. Pastoor Roovers viert vandaag te Rinnegom (Egmond-Binnen) zijn zilveren priesterfeest. Z.Eerw. was van 1920 tot 1924 pastoor alhier, waar hij zich door zijn prettige omgang zeer bemind maakte. OUDESCHILD Toen „de Marsdiep" Zaterdagmorgen jl. voor de tweede maal van Den Helder vertrok, was ze rijkelijk met vlaggen getooid.De duizendste gast van ,,'t Mierennest", het bekende pension te de Koog, was aan boord en gaarne had de directie van TESO gevolg gegeven aan het verzoek de wimpels te laten wapperen, waar door de boot een feestelijke aanblik bood. „De duizendste" werd te den Helder gede coreerd, zoodra ze „de Marsdiep" had betreden en vervolgens „in de bloemetjes" gezet. Namens „het Mierennest" bood zijzelf de bemanning een aardig souvenir aan. Toen „de Marsdiep" naar de haven om zwaaide en de wind de vlaggen voluit wappe ren deed, leverde het schip een magnifieke aan blik op. Groote belangstelling werd te Oudeschild voor de feestelijke intocht aan de dag gelegd. Door talrijke „Mieren", in twee autobussen en op vrachtauto's gezeten ook deze vervoermid delen natuurlijk kostelijk versierd werd de nieuwe gast afgehaald. Ze moest plaatsnemen op de auto, welke in groen het getal 1000 ver toonde. De tocht over liet eiland was een ware zegetocht en werd onder groote vroolijkheid volbracht. Het reisje van Zondag jl., naar Terschelling ondernomen met „de Marsdiep" niet met „de Dageraad" zooals was geannonceerd, mag goed geslaagd heeten. Meer dan tweehonderd personen plm. 85 van de vastewal maakten het tochtje mee. Naar prof. dr. van Oort, directeur van's Rijks Museum voor Natuurlijke Historie te Leiden, ons meedeelt, is de wilde eend no. 61784 (Anas boschas), een dezer dagen door de heer B. Beumkes hier geschoten, op 27 Mei van dit jaar als jonge vogel in 't Mieland geringd. Naar we vernemen is de heer Winter, van Bergen, tijdelijk hoofd der school alhier, be noemd tot onderwijzer aan een o.l. school te Alkmaar. Maandag is door Mw. de Wed. Koopman openbaar aanbesteed het bouwen van een woon huis aan het Schildereind te den Burg. Het werk werd gegund aan de heeren L. Bruin en Zonen, metselaars, J. v. Wessem, timmerman, S. Smidt en Zn. schilders en P. Oele, loodgieter, Vandaag viert de parochie van St. Catharina aan het Singel te Amsterdam het 50-jarig Priesterfeest van haar pastoor, de ZEerw. heer L. Stolk, die in 1896 benoemd werd alhier, later te Vlissingen en tenslotte te Amsterdam. Zijn gedichtje „Het Kerkje aan de Zee" heeft betrekking op Oudeschild en werd door S. Kroon op muziek gezet. DE WAAL Ook hier hebben de vier Beiersche toeristen, die Vrijdag j.l. in „Bellevue" optraden, veel succes geoogst en menigeen een genotvolle avond bereid. Muziek, voordrachten en zang wisselden elkaar af en werden zeer gewaardeerd. Voorgedragen werden „Kameraden-Helden- grab" en „Seemanslos" beide door de heer Fritz Kalb. De heer Anton Puke hield hierna een dramatische voordracht. Van de muzieknummers noemen we walzen van „Strausz," „An der schonen blauen Donau" en „Geschichten aus dem Wienerwald", „Mor- genblatter," fragmenten uit de opera „De calif van Bagdad" en ten slotte een potpourri, welke bizonder insloeg. AMELAND. Te Nes, waar vanwege de Gereformeerde kerk van Hollum godsdienstoefeningen worden ge houden speciaal voor de badgasten in de Doopsgezinde kerk, is thans, daar dit gebouw niet meer aan de behoefte voldeed, een houten hulpkerk gebouwd, die nu in gebruik is ge nomen. OOSTEREND - De vier Beiersche toeristen-musici gaven Maandag in het lokaal van de heer Koppen andermaal een muziekuitvoering en nu voor een geheel gevulde zaal. De goede orde en de gedurige bijvalsbetui gingen gaven blijk van welvoldaanheid. De uitvoering was dan ook correct in orde en men verwondert zich er over, dat deze musici zulk een mooi ensemble vormen. De vinger vaardigheid, zoowel op de strijk- als op de tokkel-instrumenten is niet te beschrijven en de hooge tonen der violen wedijveren in schoonheid met de diepe geluiden van gambe en guitaar. 't Is alles even bevallig en mooi; het hoog-ernstige uit de gewijde muziek en zang en het daverende uit potpourries en lach- Iiederen. Of men luistert naar het „Ave Maria" naar „Olympiade" of „Hallo Californië", men geniet overal bij en alles getuigt van hooge muzikale ontwikkeling. Deze toeristen, die Europa doortrekken en concerten geven, om in hun onderhoud te voorzien, geven in alles een goeden indruk, ook wat beschaafdheid en goede opvoeding betreft. Een der heeren deelde mede, dat ze voor nemens zijn van Texel naar Harlingen te gaan en van daar naar Scandinavië om door Rusland ten slotte „der Heimat" weer te bereiken. We geven hun onze beste wenschen mee op hun verder tournée.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2