k Ons Geïllustreerd Zondagsblad am No 4253 Zaterdag 18 Augustus 1928 41ste Jaargang P Doodt elke mug1! sproeit met Voor de Zondag. Texelsche Berichten Uw Haar EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. fxa bietten bij Hoofdpijn en Kiespijn „De skim" van Lene-peet. FUTUÜRRRF TEXEL ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/H'LANGEVELD& DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. Naar de Vrede. bevat 16 pagina's met 40 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) OOGST. Eindelijk was het schip, waarmede Wil lem Vlug als stuurman naar West-Indië was uitgevaren, gelukkig binnengekomen, en de jonkman bevond zich tot onbeschrij felijke vreugde van het meisje welvarende. De tijding, dat hij onterfd was, klonk hem wel onaangenaam in de ooren, en de be paling, dat het geheele vermogen zijner tante aan de armen en weezen verviel, als Leentje binnen het jaar niet met Ponse getrouwd was, noemde hij wel hard, maar niettemin had hij dadelijk tot zijne nicht gezegd „Hoor eens, Leen, 't is niet anders. Kunnen wij samen geen driemaster be varen, dan zullen we met een kof of smak ook den weg op de huwelijksreis wel vin den. Kom, monster je maar bij me aan werp de heele lading maar over boord want als je met dien prengel naar zee ging, stuurde hij je op een klip, en de heele kostbare lading zou je niets waard, niets dan tot ballast wezen." Wij weten reeds hoe het meisje over de zaak dacht, en onderstellen dus, dat zij zich niet veel tijd tot beraad over dit voorstel zal gunnen. Sport. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Juli 1928 Ingelegd f 2791.73 Terugbetaald 2476,11 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 5. Verbetering treinenloop van en naar Den Helder. Jubileum pastoor Stolk Pastoor Stolk onderscheiden. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN V Van 1-5 regels: 50 ct Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN „Zalig zij, die vrede maken." Voorzeker Vrede te maken zou voor hen, die het zouden kunnen, zaligheid zijn. Maar is vrede iets dat men maken kan? Die vraag is allerminst misplaatst in een tijd als deze, waarin, nog diep onder de indruk van de verschrikkingen van de wereldoorlog, de menschen zich angstig geroepen voelen om vredeswerk te doen. Vredesbeweging overal vredesbonden, vredesverdragen, congressen voor vermindering van strijdkrachten Zien we ze niet reeds bij voorbaat tot mislukking gedoemd Waarom Omdat het slechts een oppervlakkige beweging kan zijn, een dekmantel, die over sluimerende hartstochten en tijdelijk op de achtergrond gedreven belangen wordt uitgespreid. Voorwaar, enkel op die wijze vrede maken zou niets anders dan modderen zijn. Vrede bestendigen ware wellicht bereikbaar, maar we moeten niet vergeten dat er sedert de oorlog eigenlijk nog geen vrede geweest is. Er is nimmer een plek geweest, waarop een waar achtige vredestempel zou kunnen verrijzen, want die plek zou moeten liggen op de gewijde grond van het gereinigd gemoed. Het inzicht zou moeten hebben veld gewonnen dat het een hooger standpunt beteekent om eigen belang aan dat van anderen ondergeschikt te maken, dat hij die toegeeft, vaak hooger staat dan hij, die bevredigd wil worden. o— Wanneer twee kinderen, zich verbeeldende het zelfde recht te hebben, hetzelfde stuk speelgoed begeeren en daarover strijden met elkander, wie zal daarin kunnen beslissen zoo dat geen van beiden zich verongelijkt gevoelt Kinderen hebben nog geen besef van iets, dat uitgaat boven hun eigen wenschen. Maar twee strij dende menschen hebben dat wel en het is dui delijk dat, waar twee partijen tegenover elkan der staan, de eenige oplossing hierin gelegen is dat een van hen zich weet op te heffen tot een hooger peil. Hebben we het zelf niet wel eens ondervonden? We streden om iets, al was het maar om gelijk te hebben. Aan de discussie kwam geen einde; maar op eens drong het tot ons door dat we ons er boven konden plaatsen. En zie het- groote belang van datgene, waarvoor we stre den, scheen in het niet te zinken er was iets anders, iets van meer blijvende waarde voor in de plaats gekomen. Wij hadden toegegeven, maar we waren zelf de winnende partijwant we hadden iets leeren begrijpen, we hadden het begin van het pad des vredes ontdekt. De dich ter heeft zich aldus uitgedrukt: „Zalig zij, die vrede maken, Stormen stillen, waar zij woên, Die, waar liefdebanden braken, 't Koude hart weer gloeien doen." Wie echter gelezen heeft „Zalig zijn de vreedzamen" zal tot de erkenning komen, dat er een ontzaglijke klove ligt tusschen „vrede- willen-brengen-aan-a n d e r e n" en het in de stilte van het eigen gemoed vreedzaam zijn. Al weer dringt zich dan aan ons op, hoeveel gemakkelijker en verleidelijker het is te arbeiden aan anderen, dan aan onszelf! Zondag 19 Augustus. MAANDAG 20 AUGUSTUS 't Valt lichter twintig man getrouw de les te lezen, Dan voor een twintigst deel daar zelf aan trouw te wezen. DINSDAG 21 AUGUSTUS Niets is vergeeflijker dan vergissingen, en niets is zoo afkeurenswaardig als de geeste lijke hoogmoed om ze te willen goed praten. WOENSDAG 22 AUGUSTUS De moeilijke kunst van luisteren verstaat niet iedereen. Wij hooren meestal te graag onze eigen stem. DONDERDAG 23 AUGUSTUS Waarvoor stelt gij zooveel eischen aan de gemeenschap Breng liever tot heil dier ge meenschap het uwe bij. VRIJDAG 24 AUGUSTUS Groei zoo in uw idealen, dat het leven ze u niet ontnemen kan. ZATERDAG 25 AUGUSTUS Het machtigst is hij, die zich zelf in zijn macht heeft, (Ingezonden). Nu staat de zomer over je landen te branden. Snel rijpt de oogst en reppen eelten handen... Te avond, als genadig zon gaat zinken Staan gulzig man en paard te plassen en te [drinken. In boogaards bukken en plukken vermoeide [vrouwen. En garen de vruchten, tot 't avonddauwen De hoven doorvocht en d'emmers geheven Keeren ze zwijgende in om de oogstte wegen. Dan zijgt over 't land de rust en op trage [wieken Keeren de kraaien naar 't hout om bij't krieken Des and'ren morgens over het land te waren, Loerend langs d'akkers op muizen bij losse aren. Doch nu dekt dauw nog alle arbeid onder doornen. Nu wentelt rustloos in zijn drukke droomen, Die moeizaam vocht en wrocht met zware [leden, Als éen, die tred op tred het molenrad moest [treden. Doch uw werk was geluk Gij, die met stalen [pezen Slagvaardig toegreept en bij 't halmen lezen Uw lied liet schallen over vette velden Al juichende uw arbeid overwont... als hélden Wassenaar. D. de V.K. Let vooral op den naam Sanepirin daar dcie tabletten eeltig beschermd lijn tegen namaak en vervofsching a Prijs 25. 40 en 75 cw Texelsche novelle uit 1864 14 door D. Dekker. Eindelijk was de drukte afgeloopen, en het meisje was met het weinige, dat zij van den boedel harer tante had ingekocht, alleen in het groote huis gebleven, omdat het ook eene bepaling was in het testa ment, dat zij tot haren trouwdag dat huis moest blijven bewonen. Eene kamer had zij ingericht om te wonen, eene andere tot slaapvertrek, en de rest vertoonde zich „as 'n leege romp." Menigvuldig waren thans de bezoeken, welke de jonge Ponse haar bracht; hij toch was door de aanmoedi ging, welke hij gedurig van de oude vrouw had ontvangen, van lieverlede stoutmoe diger geworden, en verstoutte zich nu reeds zijn Leentje, zooals hij haar noemde, te willen kussenze zou toch binnen het jaar zijne vrouw zijn, zeide hij, en dus mocht zij zich zoo afkeerig van hem niet gedragen. Maar Leentje weerde hem af, met te zeggen, dat het zoover nog niet was gekomen, en wanneer zij zijne komst slechts kon vermoeden, sloot zij de deur en deed alsof zij niet thuis was, of zij ging werkelijk uit, zoodat de teleurgestelde min naar dikwijls ongetroost weer naar Wester geest terug moest. De nachten alleen in dat groote ledige huis, dat vond het meisje heel akelig. Ze was misschien niet geheel vrij te pleiten van bijgeloof; daarbij stond het strakke gelaat van de oude, toen zij in hare uiterste ure aan hare sponde waakte, haar zoo levendig voor den geest, dat zij het zich onwillekeurig voorstelde, en wanneer zij veel malen slapeloos en denkende aan den nog steeds afwezende neef, een nacht doorbracht, was het haar vaak, alsof zij het gelaat der oude voor zich zag; en als zij dan eindelijk hare oogen look, schrikte zij niet zelden wakker; als zij van de stervende had gedroomd, en het haar was, alsof zij de woorden„Mien skimmien skim!" gehoord had. de iele bus met zwarten band S. V. Texel naar Schoor 1. Naar we vernemen, staat het thans vast, dat S.V. Texel op Zondag 2 Sept. a.s. met „de Dageraad" naar Schoorldam reizen en vervolgens naar Schoorl tippelen zal om daar tegen sport- broeders eer. voetbalmatch te spelen. Of ook adspiranten van „Texel" van de partij zullen zijn, zal nog nader worden uitgemaakt. Naar we vernemen zal in de komende winter- dienstregeling een belangrijke verbetering wor den gebracht in de middag-en avondverbinding van Den Helder met zuidelijker regionen. De „Held. Crt." schrijft nog geen bevestiging van dit bericht te hebben ontvangen. De betere middagverbinding moet voor Texel van belang worden geacht. Met belangstelling mag worden afgewacht, of Den Helder de eer te beurt zal vallen door meerdere diensten met het zuiden te worden verbonden. Dat het met de treinen loop in Hollands Noorden tot heden, in het bizonder 's winters droevig gesteld is, mag zeker bekend heeten. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door dt haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. J OUDESCHILD Op de steiger van de Texelsche boot (e Den Helder is een dezer dagen een kist met pluimvee omvergewaaid en opengeraakt met het "gevolg, dat het gevedert gedierte een kuiertje maakte langs de waterkant. Een der dieren duikelde daarbij in 't zilte nat. Een zwemmende kip in Den Helders haven leverde natuurlijk een ongewoon schouwspel op. Na veel moeite gelukte het de stakker de vaste wal te bereiken. Men schrijft ons In aansluiting op hetgeen we meldden in het vorige nummer declen we naar aanleiding van bovengemeld jubileum nog het volgende mee. Met groote plechtigheid werd het gouden priesterfeest Woensdag j.l. in de parochie van St. Catharina aan 't Singel te Amsterdam her dacht. Al 23 jaar is pastoor Stolk werkzaam in de hoofdstad, waar hij, evenals in het heele bisdom, een bekende persoonlijkheid is. Als historicus heeft de naam van pastoor Stolk een goede klank. De priester, die nu de gouden kroon van vijftig priesterjaren draagt, beschikt over een vaardige penbij verscheiden gelegenheden verschijnt van hem in dagblad of tijdschrift een bijdrage, dikwijls in dichtvorm ook op het herinneringsprentje van het gouden feest was een gedichtje van de jubilaris zelf afgedrukt. Pastoor Stolk is begiftigd met de onderschei ding van het Hongaarsche Roode Kruis, uit waardeering voor zijn verdiensten jegens de Hongaarsche kinderen in ons land. Des avonds te voren reeds celebreerde de Zeereerw. jubilaris, na door een stoet van bruid jes en koorknapen de kerk te zijn binnengeleid een plechtig Lof, waarna kapelaan C. Berkemcijcr „de jubileerende herder" namens de parochianen geluk wenschte. Later in de avond heeft de heer F. T. Everard oudste kerkmeester in een feestelijke bijeenkomst in een der zalen van de pastorie, het geschenk der parochie aangeboden, bestaande in een som gelds, voor de electrische verlichting der kerk. Om half elf Woensdagmorgen droeg de Zeer eerw. jubilaris aan het met bloemen getooide hoofdaltaar een plechtige H. Mis op. Des middags kwamen afgevaardigden van vereenigingen en een groot aantal parochianen de jubileerende herder, die onder de H. Mis ontroerd had dank gebracht voor de hem be toonde hulde gelukwenschen. We besluiten met het gedichtje „Het Kerkje aan de Zee," betrekking hebbend op het R.K. Kerkje alhier, een plaatsje in te ruimen Mijn kerkje ligt een enk'le schrêc Verwijderd van den dijk der zee, Terwijl ik uit mijn pastorie Haar telken dage wederzie. Groot is die zee, van haar gebied Ontdekt mijn oog de grenzen niet; Maar toch oneindig grooter Hij, Die in mijn kerkje woont bij mij. Soms is die vaak bewogen zee Zoo kalm, zoo rustig en gedwee, Dat ik in haar het beeld bemerk Der heil'ge stilte in mijn kerk. Op and're tijden woelt en brandt Zij krachtig tegen dijk en strand; Dan is het, of zij d' almacht toont Van Hem, die in mijn kerkje troont. Haar ruischen schijnt mij eene stem, Die altoos zingt den lof van Hem, Die in mijn kerkje op wond're wijs Zich zeiven geeft tot zielespijs O Jezus, die als trouwe wacht Aan d'oever staat bij dag en nacht, Deel uit het kerkje bij de zee Uw zegen aan ons allen mêc, o— Dit gedichtje werd door de heer Simon Kroon op muziek gezet voor een middensten met piano-begeleiding. In de boekhandel is het tegen f 0,75 verkrijgbaar. De Zeereerw. Heer L. Stolk, pastoor te Am sterdam, van 1896—1900 alhier, werd bij K. B. benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1