Ons Geïllustreerd Zondagsblad doodt insecten BEHOORT U No 4255 Zaterdag 25 Augustus 1928 41s(e Jaargang Voor de Zondag. .enu wstille"d EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 a POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Teleurstelling. bevat 16 pagina's met 40 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) zenuw Volksfeesten den Burg. 1 Hooibroei op „Madura." Onweer. DB WAAL Door de bliksem gedood. al tot de menschen, die Roode of Gele Pool regelmatig gebruiken Ook U bevalt zeker het 900< TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland i5 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere rogelprljs, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Teleurstelling komt altijd tot ons als een afschrikwekkende gedaante, die alles versombert om ons heen. Toch meent zij het dikwijls met ons veel beter dan wij denken en het gebeurt niet ééns maar honderden malen dat menschen later met dankbaarheid aan haar terug denken. Ik kan mij een leven zonder teleurstellingen niet indenken, evenmin als een bergland zonder afgronden of een zee zonder bruisende golven. Indien er iemand was, dat mij kwam vertellen dat hij nooit een teleurstelling had ondervonden, dan zou ik waarschijnlijk niet weten wat hem te antwoorden, maar bij mijzelve zou ik denken: Arm menschenkind I Hebt ge dan nooit (be geerten gekoesterd, die niet te verwezenlijken waren, hebt ge nooit uw idealen te hoog gesteld? Het is zoo natuurlijk, vooral als we jong zijn, dat we, in het vuur van ons streven, ons te ver laten meêsleepen en de grens van ons kunnen overschrijden, of wel dat onze geest zijn kerker voor een wijle ontvliedt en alles schooner, hooger en reiner ziet dan de wereld het hem bieden kan. Wanneer we met onze gebrekkige hulpmiddelen van wai gestoken zijn en moed en hoop ons het hart vervullen, dan gebeurt het niet zelden dat een ademtocht van hooger leven de zeilen van ons scheepje doet zwellen en ons beelden voortoovert van een nog maar al te ver verwijderde kust. Is het dan wonder dat we, tot de nuchtere werkelijk heid terugkeerend, teleurgesteld zijn en ontdaan? Toch willen we ze niet missen, die stralen van het licht, dat eenmaal zal dagen, dat voorgevoel van wat eenmaal komen zal. Liever de teleur stelling zonder ontmoediging gedragen en schrede voor schrede voortgegaan op de inge slagen weg! Teleurstellingen zijn onvermijdelijk maar ze zijn ook noodig als levensbrood. Ze zijn een oefening voor ons geduld, voor onze volharding, voor ons vertrouwen en onze moed. Bovenal zijn ze een toetssteen voor de beweeg redenen, die ons hebben voorwaarts gedreven. Is het ijdelheid, die ons heeft bezield, dan zal zij de gevoelige slag moeilijk te boven komen; is het een tijdelijke opwelling, waaraan we gevolg hebben gegeven, dan zijn we door de eerste mislukking wellicht lam geslagen. Maar ligt er een zuiver beginsel en een ernstig willen ten grondslag aan ons streven, weten we waarom we iets begonnen zijn, waarom we iets wen- schen te bereiken, dan zal elke overwonnen teleurstelling ons sterker doen staan, van liever lede de oogen openen en ons stalen in de strijd. Zullen we dan teleurstelling wenschen en er ons bij voortduring op voorbereid houden Neen, want wanneer we die zagen aankomen zou ze geen ware teleurstelling meer zijn, ze zou ons niet aantasten in ons diepste wezen, ons niet grijpen in de ziel. Ze zou ons niet voeren door het dal der vernedering, ze zou ons niet doen vertwijfelen en weenen om later onze kracht en ons vertrouwen tot verhoogd leven te wekken. Ze moet onvoorbereid tot ons komen. Onze taak is het om niet bevreesd te zijn, om het leven aan te durven met zijn vreugde maar ook met zijn smart, met de bitterheid van zijn teleurstelling even goed als met het zoet van zijn vertroosting. Telkens zal het korter duren tot we de zegen er van bespeuren, telkens zul len we beter leeren doorzien waaraan we de teleurstelling hebben te wijten. Als het zóó is, dan zijn we op de goede weg. Ten slotte moge deze gedachte ons sterken, die ik heb hooren uitspreken dooreen man, die op de wereld en haar gebeurtenissen een diepe blik had geslagen: Groot moge de veldheer zijn, die van overwinning tot overwinning schrijdt, maar zijn ware grootheid bewijst hij eerst dan, als hij zegevierend te voorschijn treedt uit een nederlaag. Zondag 26 Augustus. MAANDAG 27 AUGUSTUS Geef mij de moed om onrecht te onderkennen Ook waar 't door eeuwen van gebruik gewet tigd wordt, De vaste wil aan onrecht nooit te wennen, Ook waar de macht het weg te nemen schort. Jac. van der Waals. DINSDAG 28 AUGUSTUS Ga waar gij wilt, gij vindt alom dezelfde fout, Dat elk zijn kleine kring voor heel de wereld houdt. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Het is een natuurlijke en niet principieel te veroordeelen neiging der menschen, hun krach ten, op welk gebied dan ook, onderling te meten en op de juiste wijze geleid en toegepast kan dit slechts heilzaam werken. DONDERDAG 30 AUGUSTUS Vaders zelfbeheersching is voor de kinderen de krachtigste vermaning. 7pnuw-tablgli VRIJDAG 31 AUGUSTUS In onze volmaakte wereld kan geen volmaakt geluk bloeien. Wij mogen het leven niet aan vaarden als lachende, onbezorgde kinderen, of ons werk blijft kinderwerk. H. L. Oost. ZATERDAG 1 SEPTEMBER Goed is nog niet, geen onrecht te doen, maar het niet eens te willen. De permanente commissie van volksfeesten hield Woensdagavond j.l. in „de Oranjeboom" een vergadering ter voorbereiding van „dingen, die komen zullen." De voorz., de heer A. de Wilt, zette het doel der besprekingen uiteen en voegde er aan toe dat reeds gelden voor de feestelijkheden per lijst worden ingezameld. Thans moest getracht worden het feestplan, in een vorige vergadering reeds uitgestippeld, nader uit te werken. Spreker juichte het toe, dat de Paardensportcommissie weer tot het organiseeren van een harddraverij en concours hippique heeft kunnen besluiten. Paardensport. Hiervoor werd gekozen Woensdag 12 Septem ber. Behoudens wijziging zal 's morgens 10 uur een harddraverij van Texelsche paarden onder de man worden gehouden. Er zullen prijzen worden uitgeloofd van f 10 tot f 50, in totaal voor f 150. 's Middags vangt te twee uur het concours hippique aan. Hieraan kunnen deelnemen één spannen voor tweewielige rijtuigen en twee spannen voor luxe rijtuigen en worden prijzen beschikbaar gesteld van f 5, f 10 en f 25. Na afloop wordt een hindernisrace op paarden en hitten gehouden, waarvoor prijzen van f2,50 tot f 15 worden uitgeloofd. In overleg met de paardensportcommissie werd de datum voor de verdere volksfeesten op Don derdag 13 September vastgesteld. Nog wees spreker op een paar ongeteekende „Ingez. stukken" in de Texelsche Courant, waarop hij namens het bestuur zegde nimmer te ingaan. Ingekomen was een verzoek van de heer A. Eelman om met zijn slagmachine (Hoofd van Jut) de feestvreugde te mogen verhoogen en van de heer B. Coevert om op het feestterrein een consumptietent te mogen plaatsen. Opgemerkt werd, dat beiden zich tot het Gemeentebestuur zullen moeten wenden. Hierin te beslissen ligt buiten de bevoegdheid der commissie. Eenparig was men van oordeel, dat een zweefmolen niet zal mogen ontbreken. Daar de heer S. Keijser tot 17 Sept. verhinderd is, zal de comm. zich in verbinding stellen met de heer J. Dirks. Het verzoek aan B en W, om een zweefmolen te mogen engageeren, zal door de paardensportcommissie worden gesteund. Getracht zal worden met Texelsch Fanfare een overeenkomst aan te gaan. Een bedrag van f 150,— voor twee dagen muziek is voorloopig uitgetrokken. Of het feest door vuurwerk zal worden op geluisterd, zal van de inkomende gelden in groote mate afhankelijk zijn. De kosten worden begroot op f 150,—. Een ballonwedstrijd zal wellicht met steun van Dros' Advocaatfabriek mogelijk zijn. De directie zeide ballons toe, welk aanbod met open armen werd aanvaard. Een fakkeloptocht, begroot op f 50, wordt in gedachten gehouden. Een etalagepuzzle-wed- strijd zal op touw worden gezet en wel als volgt: Een der bestuursleden verzint een mooie spreuk, op het bedrijfsleven betrekking hebbende Wij zouden b.v. kiezen „Adverteeren doetver- koopen" (Wie lacht daar Deze woorden tellen 24 letters. Nu krijgt ieder deelnemend winkelier opdracht in zijn etalage met zijn artikelen een bepaalde letter te vormen. BakkerXlegt met koek jes op'n schaalde letter A,schoenmakerij schikt doosjes smeer of potjes was tot de letter D, kruidenier Z schikt doosjes lucifers of pakjes waschpoeder tot de letter V, enz. enz. De taak van het publiek, dat naar een prijs wil dingen, bestaat nu hierin, dat het al die letters bij de deelnemende zaken gaat opnemen om er daarna de „spreuk", welke streng geheim gehouden wordt, mee te vormen. Wanneer het aantal deelnemende winkeliers grooter is dan dat van het aantal beschikbare letters, kan dat geen bezwaar geven. In dit geval zou men öf een spreuk met het vereischte aantal letters kunnen kiezen öf een bepaalde letter als figurant kiezen bv.de letter ,,a", als men er het publick maar op wijst, dat niet alle letters „a" behoe ven te worden gebezigd. Is het aantal deelne mende winkeliers klein, dan kieze men een kort zinnetje en anders een lang. Het komt ons nogal eenvoudig voor. Het ligt voor de hand, dat deze wedstrijd weer veel kijkers die koopers kunnen worden voor onze ramen zal brengen en dat beide partijen er door gebaat zullen zijn. Het voorstel van een der aanwezigen, „auto rijden met ouden van dagen", viel in goede aarde. De verwachting werd uitgesproken, dat menig oudje, dat de zes, zeven, ja, meer kruisjes al passeerde, een ritje in een fijne luxe auto wel toelachen zal. Wc kennen er velen die sinds lang geen voet over de drempel of als dit te sterk is uitgedrukt geen stap in den Burg zetten. Zouden zij geen lust hebben eens rond te toeren, van dorp tot dorp, naar de Koog en naar den Dennen, om eens te zien, hoe alles daar veranderde, hoe alles zich daar bij de nieuwe tijden heeft aangepast We behoeven slechts te wijzen op Den Helder, op Meppel en Amsterdam, waar datzg. „auto- rijden-met-ouden-van-dagen" steeds zeer in de smaak valt. Lokt dit niet tot navolgen uit? Wij, die het plannetje opwierpen, kunnen er niet aan twijfelen, of ook hier zal mogelijk zijn wat elders met zooveel succes werd ondernomen. Behoeven we ons af te vragen, of autobezit ters zich met hun auto voor zoo'n ritje wel beschikbaar willen stellen Zullen er niet velen zijn, die spontaan hun medewerking zullen ver- leenen Voorloopig werd als datum vastgesteld Zon dag 9 September en is bepaald, dat oudjes van den Burg zich bij het bestuur (secr. de heer H. Bruijn) kunnen (doen) aanmelden. Tenslotte kwam nog de vliegerwedstrijd ter sprake. Zeer vermoedelijk zal ook deze opliet programma verschijnen. Hierna werd de vergadering door de voorz. gesloten. FUT Brand in een bakkerij. In de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. ontstond voor de oven in de bakkerij van de heer S. Zijrn, Warmoesstraat, brand in een hoeveelheid turf en krullen, welke daar opge hoopt lag. Gewekt door een zoon van de heer Dernison wiens aandacht getrokken werd door de vuur gloed, welke al grooter omvang aannam, werden in allerijl pogingen tot blusschen in het werk gesteld. Met een aantalemmers waterwas men het vuur spoedig meester. De aangerichte schade is niet van groot belang. Hoe de brand ontstond, is niet met zekerheid bekend. EIERLAND Dinsdagavond heeft zich op hoeve „Madura" alhier, bewoond door de heer D. Eelman, een ernstig geval van hooibroei voorgedaan. De gemeente-politie te den Burg, met de toe stand in kennis gesteld, was spoedig ter plaatse en kwam na het opnemen van de temperatuur tot de ontdekking, dat binnenin het hooivak een temperatuur heerschte van 85—88—90 gra den, welke dus een ernstig gevaar voor brand opleverde. Deaanwezigheid van een brandspuit was noodzakelijk. Korte tijd later was de motorspuit uit den Burg, door een vrachtauto getrokken, dan ook gearriveerd. Spoedig werd hierop met het uitrijden van hooi vermoe delijk dertig wagenvrachten een aanvang gemaakt. Nauwelijks in de open lucht, of het grootendeels verkoolde hooi ging in vlammen op. Door een paar stralen op de spuit, welke door een 200 M lange slang water kreeg toegevoerd, hield men het vuur in bedwang. De hoeve kon, hoewel ze ernstig gevaar liep, worden behouden. Een belangrijke hoeveelheid best hooi evenwel werd een prooi der vlammen. Het blusschingswerk geschiedde door de hee- ren Goünga, Veldstra en P. Spigt, welk drietal de heele nacht door zich uitstekend weerde en een pluimpje verdiend heeft. Eerst omstreeks zes uur in de morgen konden zij hun taak als geéindigd beschouwen. De brand kon op de Nieuwe weg te den Burg worden waargenomen. Tijdens het hevig onweer, dat Woensdagmor gen omstreeks vijf uur boven ons eiland woedde sloeg de bliksem op nauwelijks 100 M afstand van hoeve „Madura" in een korenschelf, welke in een minimum van tijds door het vuur werd verteerd. Slechts in een deel van de oplaag van ons vorig nummer konden wc plaats geven aan een kort bericht omtrent het ongeval, dat de lieer S. Dijt Woensdag j.l. met zoo droevige afloop is overkomen. Uit de mond van een ooggetuige geVen we hier een omstandig verhaal van het gebeurde. o— Woensdag jl. ontlastte zich in de vroege morgen het zal omstreeks vijf uur zijn ge weest een kort doch hevig onweer. Bij herhaling flitsten bliksemschichten langs het zwerk, dat met jagende, dreigende wolkge vaarten was overdekt. Dreigend rolde de don der. Onder deze omstandigheden begaf de 64-j. vee houder S. Dijt, wonende in Spang, vergezeld van zijn 20-jarige knecht, N. M. Kuip, zich per vrachtauto naar het land, waar zij de koeien zouden melken om vervolgens de melk naar de boot voor vervoer naar den Helder te trans porteeren. Reeds had men het land bereikt en zou men melken gaan, toen een zware regenbui hen weer beschutting in de auto (in de cabine) deed zoeken. Toen na eenige tijd de regen minderde en beiden de wagen weer zouden verlaten, schoot plots een bliksemstraal neer, onmiddellijk ge volgd door een hevige slag. De knecht, die op dit moment op de treeplank stond of juist de cabine had verlaten, werd opgenomen en neer geworpen achter de auto, waar hij eenige tijd bewusteloos bleef liggen. Zoodra hij na een korte tijd was bijgekomen, liep hij toe op de heer Dijt, die vanachter liet stuurrad weggeslagen en naast de auto terecht gekomen was. Toen hij op zijn vraag, of hij niet kon opstaan, geen antwoord kreeg, maakte hij zich over zijn lot ernstig ongerust. In allerijl begaf hij zich naar de hoeve van de heer Dijt, wiens zoon, de heer Jn. Dijt, in min der dan geen tijd ter plaatse was. Men be speurde geen enkel teeken van leven. De ge troffene, wiens gelaat een blauwe kleur had aangenomen, vertoonde brandwonden aan sok ken en broekspijpen. Blijkbaar werd de mo.tor van de auto door de bliksem getroffen en heeft de stroom zich langs de pedalen, waarop het slachtoffer met de voeten moet hebben gerust, voortgeplant. De auto vertoonde voor 't oog niet de minste sporen van vernieling. Het lijk werd naar de woning vervoerd, waar een geneeskundige, inmiddelsontboden, slechts de dood kon constatceren. Bevroor Je bon» tooi n mooie houten pijp, (abakadoo* of LL.L 2Sy|

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1