No 4255 Zaterdag 25 Augustus 1928 41ste J aargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Herziening telefoontarieven. Feest op 31 Augustus en 1 en 2 September OOSTEREND Feest op 7 September. Met zijn fiets In de haven gereden. Geen mede-lezer, maar abonnee. Te Kulerade had de 14-jarige zoon van een leeraar zelf een kleine raket auto gemaakt. Toen hij daarmede een proefrit wilde doen ontplofte de geheele lading buskruit. De jongen werd zwaar gewond en zal waarschijnlijk de oogen verliezen. In Toledo is een autobus met twaalf personen omgeslagen. Twee men- schen werden gedood en negen zwaar en één licht gewond. In Florence en de plaatsen plaatsen langs het Comomeer heeft het hevig geregend. Het lage gedeelte van de stad Como staat onderwater. Mexico. Zeven vrouwen en vijf mannen werden gearresteerd onder be schuldiging van samenzwering tegen de politieke leiders. Volgens de politie moest een jong meisje van 21 jaar hen gedurende het dansen met hen krabben met een vergiftige speld. Chatnonix. In de bergen van het Montblancgebied heeft zich het vol gende drama afgespeeld. Van twee Franschen, die de Aiguille du petit Dru beklommen, bezeeide de eene zich zoo leelijk bij een val, dat hij niet meer kon loopen en op hulp moest wachten. Zijn vriend bleef bij hem. Terwijl zij wachtten, is er een hevige sneeuwval gekomen, die het verblijf van de twee alpinisten op de smalle rotsrand op 3700 meter, hachelijk maakte. Een hulp-karavaan gidsen uit Chamonix kon de beide man nen door de versche sneeuw niet be reiken wel slaagden drie alpinisten uit Genève daarin. Zij brachten de Fran schen voedsel en warme kleeren. Op de terugweg zijn deze redders echter door een woedende sneeuwstorm over vallen. Een van hen verloor het leven de beide anderen wisten een hut te be reiken, maar van de eene man zijn de beenen bevroren. Uit Benghasi wordt geseind, dat de actie tegen de roovers met kracht wordt voortgezet. De Italianen brachten hun talrijke verliezen toe en verloren zelf 12 man aan dooden en eenige ge wonden. Uit Halifax komt het bericht, dat de gebouwen van de Miller lumber Company een houtbewerkingsbedrijf in vlammen zijn opgegaan. De schade wordt geraamd op 400.000 p.st. Ottawa. Tusschen de regeerin gen van Groot-Brittannië en Canada is een regeling verkregen, volgens welke de Britsche regeering aan Canada 1,400,000 dollars betaalt als eindschik- king van de Canadeesche aanspraken uit de oorlog met betrekking tot de marine. Londen In het jaar 1927 bedroeg het totaal aantal veroordeelingen in Enge land en Wales wegens dronkenschap 65.166. Dit beteekent een vermindering van 2.9 pCt vergeleken bij 1925. Sedert 1919 is dit cijfer niet zoo laag geweest. Toulon. Op de pantserkruiser Lorraine zijn twee stoomketels ontploft. Twee matrozen werden zoo zwaar gewond dat zij naar het ziekenhuis moesten wor den overgebracht, waar een van beiden inmiddels is overleden. München. Een Engelsche, die met haar zoon in een hotel haar intrek genomen had, is eenige dagen geleden bestolen. Bij haar afwezigheid drong een dief haar kamer binnen en stal een aantal sieraden, benevens een groote som bui- tenlandsch geld. De geheele schade wordt op 60.000 mark geschat. B e r 1 ij n. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen der Duitsche re geering om bij de a.s. onderhandelingen te Genève niet alleen aan te dringen op ontruiming der tweede zone van het Rijnland, maar van het geheele Rijnland. In de Wilhelmstrasse is men van meening dat de bezetting van het Rijnland de laatste hindernis is, die een volledige toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk nog in de weg staat. In Cumberland en in West- moreland is veel regen gevallen. De weg van Newcastle naar de Meren werd ge sloten, omdat de brug bij Melmery weg geslagen was. In Cheshire heeft de oogst veel geleden. Bern. Met twee Zwitsersche gidsen is het de Engelsche Gordon Lloyd gelukt de Eiger, langs de moeilijke weg van Grindelwald uit in een dag te beklim men en weer af te dalen. Dit is de eerste maal dat dit feit ecnig bergbeklimmer is gelukt. In Mentzhausen in Olden burg werden de laatste tijd telkens doode kippen gevonden. Men kon er maar niet achter komen, hoe die beesten gedood werden en door wie. Na een nauwkeurig onderzoek van eenige slachtoffers heeft men tenslotte kunnen vaststellen dat de dieren een kleine steekwonde aan de hals hadden en dat de dood was ingetreden als ge- gevolg van bloedverlies. Thans is men erin geslaagd een jongen van dertien jaar tot bekentenis te bren gen. De knaap verklaarde, dat hij de dieren in de hals stak en hun bloed terwijl zij nog leefden, uitzoog. Hetzelfde had hij ook eens met een kat gedaan, maar die had hem leelijk met zijn klauwen toegetakeld. In W e h 1 a u (Oost-Pruisen.) heerscht sedert eenige dagen een typhus- epidemie. Er zijn tot dusver reeds 42 gevallen vastgesteld. Twee personen zijn overleden. P a r ij s Henri Barbusse die op het oogenblik in Rusland vertoeft is ernstig ziek. Hij moest te Nisjny Now- gorod in een ziekenhuis worden opge nomen. Peking. De autoriteiten hebben bevolen dat vrouwen onder de dertig jaar het haar moeten laten kortknippen. Doen zij het niet dan moeten zij een „degeneratie"-belasting betalen. Deze maatregel gaat 1 September in. Hamilton. De motorboot, waarmee drie jongelui een week geleden New-York verlieten; om naar Spanje te varen is op de Bermuda-eil. aangekomen Besloten werd de reis wegens het slechte weer op te geven. Londen. Een 28-jarige, die in de wereldoorlog bij het Engelsche Roode Kruis in Frankrijk had gediend, heeft zich tijdens de luchtmanoeuvres boven Londen opgehangen. Hij was indertijd aan h'ct front bijna getroffen door een granaat en had daardoor een zenuwschok gekregen, die hij nooit geheel te boven was gekomen. Bij de luchtmanoeuvres had hij jegens zijn vrouw geklaagd, dat het geraas ervan hem herinnerde aan de gevechten in Frankrijk en dat zulks hem dol maakte en hem ondraaglijke hoofdpijn bezorgde. Daarna had hij zich naar de zolder be geven en zich opgehangen. Athene. De berichten over de geheimzinnige koorts-epidemie te Athene en omgeving houden aan. Thans weer meldt V. D. dat er reeds een 50.000 menschen zouden zijn aangetast. Er moeten vele gevallen met doodelijke afloop zijn. W e e n e n. Het ministerie van onderwijs heeft besloten met ingang van dit najaar voor gymnasium en H.B.S. dansen en sport onder de verplichte leervakken op te nemen. Onder sport worden ook toerisme en wintersport ver staan. Athene. Als nummer één op zijn programma voor noodzakelijke hervor mingen mag Venizelos, nu hij de macht in handen heeft, wel zetten de bestrijding van het bendewezen. Want dat blijkt welig te tieren. Onlangs werd gewag gemaakt van de oplichting van twee politieke personen. Thans meldt V. D. dat twee personen, die door bandieten ontvoerd waren, gedood zijn omdat het geëischte losgeld niet tijdig was gestort. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN HERDENKING. Wij schuilden onder dropplend loover, Gedoken aan den plas De zwaluw glipte 't weivlak over, En speelde om 't zilvren gras; Een koeltjen blies, met geur belaiin, Het leven door de wilgenblain. 't Werd stiller't groen liet af van droppen Geen vogel zwierf meer om De dauw trok langs de heuveltoppen, Waar achter 't westen glom Daar zong de Mei zijn avondlied Wij hoorden 't, en wij spraken niet. Ik zag haar aan, en, diep bewogen, Smolt ziel en ziel in een. O tooverblik dier minlijke oogen, Wier flonkring op mij scheen I O zoet gelispel van dien mond, Wiens adem de eerste kus verslond Ons dekte vreedzaam wilgenloover De scheemring was voorbij Het duister toog de velden over; En dralend rezen wij. Leef lang in blij herdenken voort, Gewijde stond! geheiligd oord! „Gedichten" A. C. W. STARING. Overeenkomstig de desbetreffende toezegging van de minister van waterstaat, bij te behande ling in de Tweede Kamer van de begrooting van posterijen en telegrafie voor het dienstjaar 1928, wordt thans bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie een herziening van de tele foontarieven voorbereid. De strekking van deze wijziging is erop ge richt, dat de kosten voor eerste aanschaffing van een telefoon, het z.g. entréegeld, lager te stellen, de interlocale gesprekken over bepaalde afstanden goedkooper te maken en voorts een wijziging in het locale tarief te brengen. Wat dit laatste betreft is de doelmatigheid van een zuiver gesprekkentarief, ter vervanging van het thans bestaande abonnementstarief, in beschou wing genomen. Men schrijft ons: In de Lunchroom heeft Woensdag jl. zich'n commissie gevormd voor feesten op 31 Aug. en 1 en 2 September. Ze bestaat uit de heeren: C. Keijser Cz., D. de Kort, G. Dros, A. Lange- veld, L. Eelman, S. Langeveld, F. v. d. Mey en verder hebben nog eenige personen zich be langeloos aangesloten om al hun krachten te g:ven voor het welslagen van het feest. Reeds is bepaald, met toestemming van het hoofd der Gemeente Op 31 Augustus 's namiddags hordenloopen voor meisjes boven 15 jaar en daarna voor jongens. De feestelijkheden zullen die dag worden besloten door feest voor schoolkinderen in de tent. Op 1 September: hardloopen voor jongens, Verspringen, rennen met paarden en hitten. Ter opluistering en afwisseling dagvuurwerk (zie de advertentie in het vorige nummer.) Op 2 September komt over het bekende kin derkoor „Morgenrood" van Den Helder, dat zich onder leiding vqn de heer F. v.d. Mey zal doen hooren. De volgende week wordt omtrent deze feeste lijkheden meer meegedeeld. Omtrent het optreden van het gezelschap- Duval bereiken ons nog deze recencies „Het cabaretgezelschap onder leiding van Paul Duval, heeft de aanwezigen zeer zeker'n genotvolle avond bezorgd. Een woord van hulde aan de actieve leider Paul Duval, voor de emi nente wijze, waarop hij het publiek heeft bezig gehouden." (De Luidspreker.) „Een zeerafwisselend programma met de heer Paul Duval aan het hoofd heeft de gansche avond het publiek bijzonder aangenaam bezig gehouden, zoodat applaus en gelach als uitin gen eener opperbeste stemming niet van de lucht waren. Vast staat, dat het publiek op deze avond zeer genoten heeft. (Rott. Nieuwsblad.) „In Flora-Dancing waren Paul Duval als con ferencier, en Joop van Leeuwen als humorist aan het woord en zij deden dit op zulk een aardige wijze, dat het publiek, getuige het menigvuldige applaus, zich uitstekend ver maakte waartoe niet weinig bijdroegen de schitterende dansprestaties van The Violets". (Deventer Dagblad) Reeds schreven we over pogingen tot berging van het goud en zilver uit de „Lutine". We kunnen hieraan thans toevoegen, dat men zich daarbij bedienen zal van speciale zuig- installaties, waarmee ook roestbrokken, w.o. kogels, kunnen worden verwerkt, voorts van duikertoestellen met telefoon en electrisch licht, enz. Men begint met weg te zuigen een zand laag van 12 M. dik met behulp van buizen van 60 cM. doorsnee. De blootkomende wrak stukken worden onderzocht en opgeruimd. Vervolgens zal de kleilaag, waarin het wrak verzonken is, worden geïnspecteerd. Of dit karwei succes zal hebben, zal de toekomst leeren, maar men heeft goede moed, dat het loonend zal zijn' Op 31 Augustus zijn de post- en telegraaf kantoren (stations) na 14 uur voor de postdienst gesloten; busrechthouders kunnen hun stukken evenwel op de gewone uren afhalen. Postwis sels (met uitzondering van telegrafische) post- bewijzen, quitanties en girozaken (met uitzon dering van stortingen en cheques met spoed- behandeling) worden die dag niet behandeld. Voor de telegraaf- en de telefoondienst geldt de gewone openstelling. Door een samenloop van omstandigheden heeft de feestcommissie alhier besloten niet twee dagen, maar één dag feest te vieren en wel op 7 Sept. Rijtoer en allegorie komen te vervallen. Volks- en kinderspelen zullen ge houden worden. De Volksspelen zullen bestaan in hindernis- wedstrijd met paarden, hindernisrijden op rijwie len, ringrijdcn met paard en (kar, stoelendans, tobbesteken en een etalage-wedstrijd. Bijzonderheden hieromtrent zullen per adver tentie bekend gemaakt worden. OUDESCHILD Gistermiddag is een zoontje van de heer S. Vlaming, te Oosterend, dat op het havenhoofd fietste, met zijn stalen ros te water getuimeld. Hoewel hulp ontbrak, daar niemand het onge val had bemerkt, wist de jongen uit de haven te klauteren. Hij trof gelukkig laag water en behoefde slecht met een nat pak en een portie schrik zijn onvoorzichtigheid te bekoopen. Mogen anderen er zich aan spiegelen. Wij weten, dat er nog velen de Texelsche Courant lezen, zonder er op geabonneerd te zijn. Ze ontvangen haar van een buur of ver want. Maar hebben zij zich wel eens afgevraagd of zij zich niet beter zelf op ons blad konden abonneeren? De prijs bedraagt minder dan twee cent per nummer (per post toegezonden nog geen drie!) en zal u toch niet afschrikken kun nen. Als abonnee ontvangt u ons blad dan op tijd en geregeld, terwijl u bovendien deelt in de voordeelen, voor abonnees op dit blad weg gelegd. (We noemen slechts onze kostelooze adviezen op rechtskundig gebied, op 't gebied van damesmode zoowel als op dat van land en tuinbouw en veeteelt, ons keurig vicr-cents Zondagsblad, enz.) Wilt u zoo ge tot onze mede-lezers be hoort nog vandaag u scharen in de gelederen onzer abonnees De Administratie.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1