Ons Geïllustreerd Zondagsblad 5IBDA No 4256 Woensdag 29 Augustus 1928 41steJaargang Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Onderwijs. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnoment lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 18—25 Aug. Na de Vacantie-dagen. De vacantietijd is voor velen weer achter de rug, voor anderen snelt hij ten einde. Uitgerust of misschien ook niet uitgerust keert men tot de dagelijksche arbeid terug Niet uitgerust 't is maar al te vaak waar, dat de vacantie voor velen de ver moeiendste tijd van het geheele jaar is. Men trekt uit, hetzij alleen, hetzij met een reisgezelschap, naar andere streken in het vaderland of daarbuiten, wil zooveel moge lijk zien voor zijn geld en moegereisd keert men tot de arbeid terug. Dat de vacantietijd ten einde spoedt, merkt men het best reeds in onze bad plaatsen. Mede in verband met de Olym pische spelen is hel vreemdelingenbezoek aan ons land dit jaar zeer groot geweest en onze badplaatsen hebben daarvan on getwijfeld ook geprofiteerd. Maar, aan alle lofzangen komt een einde en weldra zal de r in de maand weer komen vertellen, dat het reisseizoen teneinde is. Set drukke leven en ook de politiek zullen weldra weder hun rechten laten gelden. Van vier uitbrekende inbrekers. Er was in de laatste dagen nog slechts heel weinig belangrijk nieuws, maar een viertal „linke jongens" hebben, door hun ontsnapping uit de strafgevangenis te Scheveningen, de kranten aan wat interes sant nieuws geholpen. Het schijnt de heeren inbrekers, die men veilig waande achter de dikke muren en de stevige tralies nogal gemakkelijk gemaakt te worden, om zich te oefenen in de nieuwste branche van hun „vak"... het uitbreken. Ondanks de stevige bewaking en de voortdurende controle, is het viertal gevangenen er in geslaagd bui ten de muren der gevangenis te komen. En wel zijn twee ervan weer gevat kunnen worden en zullen de beide anderen moge lijk ook wel worden achterhaald, het feit van hun ontvluchting wordt daardoor niet veranderd. Kellogg over het vredespact. Donderdag is het stoomschip „He de France" met de Amerikaansche Staats secretaris van buitenlandsche zaken Kel logg, en de Canadeesche premier, Macken zie King aan boord, in Europa aangekomen. Te Plymouth hadden ze de eerste aanra king met de Nieuwe Wereld. Ze werden er geestdriftig ontvangen en genoten vooral in bijzondere mate de belangstelling van de persvertegenwoordigers. Heel veel succes konden deze echter niet boeken, want Kel logg noch Mackenzie King waren bereid met de heeren wat te praten over de groote internationale vraagstukken. De Canadee sche premier weigerde zelfs zich te laten interviewen en Kellogg wenschte zich er alleen toe te bepalen, een korte verklaring af te leggen omtrent de beteekenis van het vredespact. Hij verklaarde, dat het hem een groot genoegen was en een groote voldoe ning gaf, naar Parijs te kunnen gaan om het pact tot uitbanning van de oorlog te onderteekenen. Dit verdrag is niet het werk van één man, maar het vormt de arbeid van talrijke naties en tal van mannen. Het komt uit het hart van de huidige genera tie, die in haar geheel levendig verlangt, dat alle mogelijke maatregelen worden ge nomen, om een nieuwe oorlogscatastrophe te bezweren. Het is een verdrag, waaimee de naties rekening moeten houder, alvorens in de toekomst een oorlog te kunnen be ginnen. Na een kort oponthoud te Plymouth zijn Kellogg en Mackenzie King doorgereisd naar Parijs, waar ze Vrijdag aankwamen. Kellogg had dadelijk na aankomst een langdurige bespreking met Briand, omtrent de regeling van de groote plechtigheid op Maandag, de onderteekening van het pact. Als deze regels in druk verschijnen, be hoort deze plechtigheid al weer tot het verleden. De eerste nieuwe groote schrede op de weg naar de vrede is weer gezet en thans zal aan 45 andere naties de gelegen heid worden geboden om het begonnen werk te voltooien. bevat 16 pagina's met 40 h 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) Stresemann naar Parijs. Met rassehe schreden nadert thans ook de bijeenkomst van de Volkenbond te Genève. De regeeringen der verschillende landen hebben hun delegaties samengesteld en er worden belangrijke besprekingen verwacht. Door twee gezaghebbende staats lieden zal echter aan deze besprekingen niet worden deelgenomeh Van Chamberlain was het reeds eenige tijd bekend, dat hij met het oog op zijn gezondheidstoestand niet naar Genève zou gaan, doch niet alleen hij, maar ook Stresemann zal niet ter conferentie verschijnen. Zijn geneesheeren hebben hem nog eeDs onderzocht en ge meend, hem te moeten adviseeren, niet naar Genève te gaan. Zij achten hem nog niet voldoende hersteld en durfden hem nauwelijks adviseeren naar Parijs te gaan ter onderteekening van het Kellogg-pact. Voor Parijs was echter alles reeds geregeld en Stresemann kan ook moeilijk thans nog de gelegenheid laten voorbijgaan, om met Briand en de anderen een woordje te spre ken over de ontruimingskwestie, welke de Duitsche regeering van zoo buitengewoon groot gewicht acht. Zal het Rijnland gedeeltelijk worden ontruimd De ontruiming heeft 'n punt van bespreking uitgemaakt op de vervroegde bijeenkomst van het Fransche Kabinet, welke Donderdag gehouden werd. Naai luidt der berichten heeft Briand een uitvoerige uiteenzetting gegeven van zijn standpunt inzake de be langrijke internationale kwesties en is daarbjj ook de mogelijkheid onder de oogen gezien, dat Duitschland de vervroegde ont ruiming van het Rijnland zal vragen. Tod opzichte nu van de vervroegde ontruiming van de tweede zone, is overeenstemming in het Fransche Kabinet bereikt. Naar men weet zal de ontruiming van de tweede zone krachtens het vredesverdrag, moeten ge schieden op 10 Januari 1930. Frankrijk is echter tot een vervroegde ontruiming bereid, maar voor wat hoort wat. Het zal dus compensaties vragen, welke echter niet van politieke aard zullen zijn. Het zal zich tevreden stellen met financieele en economische tegemoetkomingen. Duitschland zal echter enkel met een vervroegde ontruiming van de tweede zone niet tevreden zijn. Het wil de ontruiming van het geheele bezette gebied, ook dus van de derde zone, welke pas in 1935 ont ruimd zal moeten worden als men zich aan de letter van het vredesverdrag houdt. Duitschland stelt zich echter op het stand punt, dat het verdrag van Locarno de be- zettingsmogendheden de zedelijke plicht tot ontruiming oplegt. Ook schijnt het wel vast te staan, dat Duitschland voor de ontruiming van de tweede zone niet bereid is nieuwe finan cieele of economische offers te brengen. En zoo zal het ook wel zeer te bezien zijn, of te Parijs en Genève een bevredigende op lossing zal worden gevonden. Nieuws uit de Balkan. De Balkan bleef in de laatste dagen ook nog steeds de aandacht vragen. Allereerst wel door het feit, dat Albanië weer een koning gekregen heeft. Achmed Zogoe, de president van het uitvoerend bewind, heeft zich tot koning laten uitroepen. H(j heeft dit gedaan, nadat hij de bezwaren, die daartegen bij de mogendheden bestonden, inzonderheid ook bij Italië, had weten te overwinnen. Ook de verschillende Bal- kanburen hebben reeds beloofd de nieuwe vorst diplomatiek te zullen erkennen. De ty d zal leeren of Achmed Zogoe veel plezier van zijn kroon en schepter zal be leven. Prins Willem von Wied, die in 1917 tot koning van Albanië werd benoemd heeft het er slechts kort uitgehouden en moest weldra het land verlaten. Hij heeft thans echter verklaard, zich nog steeds als koning van Alban.ë te beschouwen, daar hij nimmer afstand van zijn rechten heeft gedaan en dit ook nimmer zal doen. Uit Griekenland, waar Venizelos, het streven der monarchisten om de omverge worpen troon weer op te richten, doorzijn overwinning bjj de stembus, waarschijnlijk voor goed verijdeld beeft, kwam in delaatste dagen weinig nieuws. Venizelos, die van de 250 zetels niet minder dan 228 veroverde, zal het bewind met het bestaando Kabinet voortzetten. Hij hoopt, dat de monarchisten na hun geweldige nederlaag, thans bereid zullen zyn de republiek te erkennen. Toch schijnt daarop voorloopig nog niet veel kans te bestaan. De gewijzigde leerplichtwet. Ten gevolge van de wijziging der leerplicht wet is thans de toestand aldus Leerlingen, die op 30 Juni vrij van de leer verplichting waren, blijven vrij. Leerlingen, die 13 jaar oud zijn, mogen de school verlaten, na zeven jaar school te hebben doorloopen. Leerlingen van 13 jaar, die op 1 Juli nog geen zeven klassen doorloopen hadden, moeten tot hun 14e jaar naar de school terug. Blijkens een bericht in „St.bl." 186, betrek king hebbende op de wet van 24 Mei '28, is op 30 Juni de vroegere toestand geëindigd, waaruit dus, naar we meenen, volgt, dat op 1 Juli de gewijzigde wet van kracht is geworden, al is daarvan vanwege het departement nog geen bericht verzonden. (Alg. H.B.) Optreden Gezelschap—Duval. Zaterdag en Zondag jl. is in de tent, staande tusschen Hoogerstraat en Vogelenzangweg, het gezelschapDuval opgetreden voordrachten en zang, muziek en een dansje wisselden elkaar af en gaven het grootendeels jeugdig- publiek naar ons bleek tot vroolijkheid reden. Was Zaterdag de tent maar zeer matig bezet men telde er nauwelijks 25 personen, Zondag zag men er bijkans tweehonderd bijeen en scheen men cr zich wel te vermaken. Van een Wereldreiziger. Een dezer dagen kregen we bezoek van een jongeman, gekleed in Volendammer costuum en uitoefende het min of meer wisselvallig be roep van wereldreiziger. Nu hebben we meer van dergelijke lieden ontmoet, die het in de praktijk niet verder brachten dan tot de grenspalen van hun eigen land. Of de moed om hun heil in den vreemde te zoeken hun ontzonk, of wel de financieele resultaten in geenen deele met hun bescheiden verwachting in overeenstemming waren ook een wereldreiziger komt niet ver, wanneer hij platzak is en met een hongerige maag voort zeult van dorp tot dorp en van stad tot stad we weten het niet, maar slechts weinigen zul len er zich als heusche globetrotters op kunnen beroemen een belangrijk deel van onze aarde omwandeld te hebben. Maar deze sinjeur had er de slag van beet en toonde aan de hand van geloofwaardige schrifturen aan niet alleen 't Belgenland en dat der Franschen, maar ook het zonnige Spanje en zelfs de noordelijke gewesten van Donker Afrika, w.o. Marokko, te hebben doorkruist. Zijn bakermat moet hebben gestaan in het Zeeuwsche plaatsje Axel en wel in den jare 1905. Uit zijn doopceel bieek ons verder met die mededeeling hadden we wel kunnen aanvangen dat onze wereldpeddelaar Sera- phinus de Schepper is geheeten. In een kort onderhoud deelde hij ons mee voor studie te reizen en thans voornemens te zijn naar Engeland te gaan om vervolgens de Atlantische Oceaan over te steken en in het land van Uncie Sam zijn geluk te beproeven en zijn kennis te verrijken. Om van een goede ontvangst daar verzekerd te zijn, zou hij op die reis zijn leeren schoeisel voor klompen verwis selen. Voor dergelijke artikelen schijnt men in 't buitenland een bizondere belangstelling aan de dag te leggen, evenals voor de Volendammer kleedij. Over de ontvangst, welke hem op Texel ten deel was gevallen, was hij over het geheel best te spreken. Hij verzocht ons de ingezetenen daarvoor zijn dank over te brengen, waaraan we op deze plaats gaarne voldoen. OUDESCHILD Tot tijdelijk hoofd der school alhier werd benoemd de heer Jn. Molenaar, thans werkzaam te den Helder. Reeds meldden we, dat de heer Winter tot onderwijzer te Alkmaar werd benoemd. Een ernstige botsing. Vrijdagavond was een chauffeur van de „Amstel"-schoencrême-fabrieken zoo onfor tuinlijk met zijn auto in aanrijding te komen met het ijzeren hek op de dijk bij de haven. De stangen bogen ais haarspelden, de auto kreeg er geducht van langs en kon na de bot sing niet weer op gang komen. (De chauffeur bleef buiten schot.) Gelukkig warén reparateurs van de heer Boekei spoedig ter plaatse om het vehikel in orde te brengen. AMELAND. Ameland's lief en leed. Ameland, de jongste der Nederlandsche bad plaatsen, gaat snel vooruit. Een tiental jaren geleden werd dit eiland door nauwelijks meer dan duizend gasten bezocht, en verleden jaar zette de „Waddenzee" niet minder dan 38000 menschen op het eiland af. Dit jaar zullen het, zegt men, er stellig meer dan 48000 worden. Tal van houten villa'tjes zijn aan de strandweg bijgebouwd en de tenten zijn niet meer te tellen. Ameland is schoon. Ameland is arm. Nes werd in korte jaren een aanzienlijke, gereno- meerde badplaats, die op duizenden aantrek kingskracht uitoefent, en Hollum, de westpunt, is meer dan „vol". En toch hoort men allerwege klachten. De Hollumer reede is bezig geheel te verdwijnen en het lieflijke toekomstbeeld van een pier met landingsgelegcnheid te Hollum en te Zwarte- haan aan de Friesche kust, waarvan ieder rechtgeaard Hollumer droomt, is wreed ver stoord door een afwijzende brief van de minis ter..., niettegenstaande af en toe flinke brokken duin en strand van de Z.W.hoek afslaan, iets wat voor Hollum noodlottig kan worden. En Nes zucht over zijn slechte wegen, die bij eenige aanhoudende regen onbegaanbaar zijn. Hoe is het wegenprobleem op te lossen De gemeenteraad probeerde het met drie middelen, namelijk het brengen van de veer- en post dienst in gemeentelijk beheer (hierdoor zou 'n jaarlijksche winst van plusminus f 15000 in de gemeentekas vloeien), een wegenbelasting en een forensenbelasting. Alle middelen zijn echter mislukt, de veerdienst blijft in particuliere, Groningsche handen en de gemeente houdt haar slechte wegen. SCHIERMONNIKOOG. Twee kinderen onder het zand gestikt. Twee zoontjes van schipper J. Teerdsma, alhier die sedert Woensdag vermist werden, zijn dood in een zandkuil gevonden. Blijkbaar hadden zij een diepe kuil in het duin gegraven en zijn zoo bedolven. Woensdagmiddag om 2 uur waren de jongens van huis gegaan en niet meer teruggekeerd. Wel was de hond, die hun vergezeld had, thuis gekomen zoodat reeds aanstonds vermoed werd dat de kinderen een ongeluk gekregen hadden. Vrijwel de geheele bevolking van het eiland trok er 's avonds en 's nachts op uit om hem te zoeken. Men slaagde er evenwel niet in de jongens te vinden. Nadat ook de geheele nacht van Woensdag op Donderdag nog gezocht was zonder resultaat, besloot de burgemeester tele fonisch een politiehond van de vaste wal te laten komen. Donderdagmiddag echter waren twee leeraren van de Zeevaar'sch jol er nogmaals op uitge trokken. Zij beklommen het Witduin en ont dekten daar een gat, dat klaarblijkelijk nog voor kort was eegraven. Met een stok stieten zij op een hard voorwerp, dat bij nader onderzoek een klomp bleek te zijn. Spoedig nu kwam ook een voetje bloot. Men deed de vreeseiijke ontdekking dat de kleinen hier hun graf gevonden hadden. In tegenwoordigheid van politie en geneesheeren werden de beide lijkjes daarop opgegraven. Vastgesteld werd dat de kindertjes door ver stikking gestorven waren. Vermoedelijk zijn zij bij het spelen onder het zand bedolven ge raakt. De verslagenheid op het eiland is algemeen. De kinderen waren 8 en 10 jaar oud.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1