PUROL PÜROL Gemengd Nieuws Doorzitten j Stukloopen i Zonnebrand en Smetten Collecte „Tehuis voor alleenstaande blinden." Sport. Tentzending „Genade en Waarheid." 't Feestprogramma. Mond- en klauwzeer. Van Noordzee tot Indische Oceaan. Muziekuitvoering „Excelsior." Schoolnieuws. Scheepsongeval. TERSCHELLING. Badgast door de stroom meegesleurd. Te Velp reed de lieer Joosten uit Arnhem nabij de Nordlaan met zijn gesloten Fiat de 72-jarige blinde organist Van Tienen uit Delft en diens 16-jarige geleider Scheers aan. Beiden werden een eindweegs meegesleept. De heer Van Tienen werd opgenomen met een ge broken en arm en met zware inwendige kneuzingen. Hij stierf spoedig daarna. Scheers had een ernstige hoofdwonde. Beiden werden naar het ziekenhuis ver voerd. De politie nam de auto en het lijk in beslag. De aanrijding geschiedde ongeveer op het midden van de weg, waar de ge troffenen op de tram wachtten. De heer J. schat de snelheid, waarmee hij reed, op 35 KM. Hij zegt, doordat hij moest „dimmen" voor een tegenliggende auto, niemand op de weg te hebben gezien. Den Helder. Zaterdagmiddag te ongeveer vijf uur heeft tusschen Zijper- sluis en Burgerbrug een ernstige auto ongeluk plaats gehad met een lijkauto, waarmede een lijk naar het marine hospitaal te Den Helder werd vervoerd. Vermoedelijk tengevolge van te groote snelheid slipte de auto, zoodat de chauf feur de macht over het stuur kwijt raakte en in het Noord-Hollandsch kanaal reed. Behalve de chauffeur zat er nog een begeleider in de auto, die uit de wagen wist te komen en kon worden gered. De chauffeur verdronk, was dertig jaar oud, gehuwd en vader van een kind. Amsterdam. Op Zaterdag 1 September e.k. zal in het Odd-Fellowhuis te Amsterdam (C.) worden opgericht een „Bond van Nederl. Jeugdherbergen." Groot is de belangstelling in ons land voor een dergelijke vereeniging, die zich ten doel zal stellen het stichten van een net van jeugdherbergen (goede en goed- koope overnachtingsgelegenheden voor de, de natuur zoekende, jeugd.) De Jeugd herberg „De Dotter" te Blaricum boekte na haar opening op 20 Mei 1.1. reeds ruim 1000 overnachtingen. De jeugdher berg „Weideheuvel" te Ouderkerk boekte ongeveer 850 overnachtingen. Verder werden de Duitsche jeugdherbergen deze zomer bezocht door ongeveer 1499 Neder landers, waarvan ongeveer 800 onder leiding. Te Rotterdam wilde een lid van de Rott. Reddingsbrigade de33-jarige mevrouw C. Beek te Hoek van Holland leeren zwemmen. Klaarblijkelijk is de man met zijn leerlinge te ver in zee gegaan, zij begon althans op een gegeven moment om hulp te roepen. Haar echtgenoot, de 23-jarige H. Beek, die aan het strand stond, begaf zich onmiddellijk in zee, hoewel hij niet kon zwemmen. Hij heeft echter het tweetal bereikt. Het lid van de Reddingsbrigade is met de grootste moeite met de beide menschen aan land kunnen komen. Daar bleek, dat de man overleden was. Te Helmond ontstond in de fabriek der firma Van Thiel bij het ver richten van werkzaamheden aan de elec- trische geleiding kortsluiting. De28-jarige electricien Mansfelders viel naar beneden en was onmiddellijkdood.De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. Te Olde n zaal is publiek aan besteed het bouwen van een R.K. kerk met toren en pastorie. Laagste inschrijver de heer Nijenhuis te Beek bij Arnhem voor f 246,885. IJ m u i d e n. Binnengekomen sche pen meldden Vrijdag op 7 zeemijlen Z.Z.O. van het lichtschip Schouwenbank een mijn te hebben gezien. Te Hardin xveld zijn twee jongetjes van schipper Sterrenberg en van de arbeider Van Bennekom bij het baden verdronken. TeSchoonebeek is in een drietal gezinnen kinderverlamming ge constateerd. Drachten. De 6-jarige G. Tade- ma is van een wagen gevallen, overreden en gedood. Horst. Zaterdag is mej. Chr. Jans sen, verblijvende in het St. Antonius- klooster, 100 jaar geworden. Te Rotterdam is de 11-jarige C. Voogd, gewoond hebbende in de Boterstraat, toen hij met een kameraadje aan de Maashaven O.Z. aan het spelen was, met zijn vriendje te water geraakt. Het makkertje kon zich redden, de 11- jarige C. Voogd echter niet, omdat hij een houten been had. Hij is verdronken. Te S m i 1 d e (Dr.) zijn twee meis jes van dertien en zeven jaren, dochtertjes van de familie Benning, terwijl zij bij afwezigheid der ouders bij de steen fabriek aan het spelen waren, in een kleiput geraakt en verdronken. Buitenland Te Genève is Boris Stein als afgevaardigde van Sowjet-Rusland aan gekomen om deel te nemen aan de arbeid van de commissie voor de fabricage van wapens. Canberra Volgens een officieele mededeeling, is aan de bouw van de nieuwe Australische hoofdstad reeds in het geheel 10.500.000 dollar ten koste gelegd. Westerland op Sylt. Bij een hevig onweer sloeg de bliksem in een kindertehuis te Bad Keilum, waarbij brand ontstond. De vijftig kinderen, die zich in het tehuis bevonden, konden slechts met groote moeite worden gered. Te Wattenscheid is een vrouw, die bezig was de wasch op te hangen, door de bliksem gedood. Buren vonden het lijk, toen zij op het scheien van een kind kwamen aanloopen. Het kind lag onder het lijk van de moeder. Londen. Zondag zijn in vrijwel alle deelen in het land dankstonden ge houden naar aanleiding van het anti- oorlogspact. De koning woonde de dienst in de kerk te Grathie bij. Ds. Charles Warr, deken van de orde van de Distel, noemde het Pact in zijn preek het grootste zedelijke en geestelijke werk, dat het menschdom ooit ondernomen had. Athene. De epidemie is over geslagen naar verschillende provincies. Te Athene en omgeving zouden 80.000 zieken zijn. De regeering heeft een crediet van 15 millioen beschikbaar gesteld voor hulpverleening. De openbare diensten zijn gedesorganiseerd, omdat vele ambte naren ziek liggen. In de Piraeus zijn vijftien patiënten overleden. Vele zaken moeten gesloten worden omdat het heele personeel ziek is. Ook van de eilanden komen slechte berichten. De geheimzinnige koorts-epidemie be gint langzamerhand een gevaarlijke om vang aan te nemen. Tot dusver gelukte het niet de oorzaak van de ziekte op te sporen of een werkzaam middel tot be strijding te vinden. Venizelos heeft persoonlijk de leiding in handen genomen van de hulpverleening Dagelijks houdt hij conferenties met de bevoegde autoriteiten. De epidemie grijpt in het leger op schrikbarende wijze om zich heen. De hospitalen zijn dienten gevolge overvolallerlei hulpgebouwen worden in allerijl tot ziekenhuis inge richt. De opkomst van de nieuwe lichting is uitgesteld. De gemeentebesturen hebben groote hoeveelheden gecondenseerde melk en citroenen opgekocht, welke gratis ter beschikking van de bevolking worden gesteld. De burgemeester van Athene en Piraeus hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de bevolking wordt aangespoord tot het betrachten van de grootst moge lijke reinheid. Vooral personen, die aan chronische kwalen lijden, worden aangetast door de nieuwe ziekte. De regeering verzekert, dat alle maat regelen zijn getroffen als voorgeschreven zijn bij het optreden van groote epide mieën als cholera en pest. P a r ij s Voor de eerste keer heeft de Fransche postdienst op Amerika ge bruik gemaakt van een watervliegtuig om de post aan land te brengen. Ruim 450 mijlen van de kust steeg het vliegtuig op van de „Ile de France" en vloog naar New-York, waardoor de post een dag eerder aankwam. Lourdes. De 68-jarige bisschop mgr. Poirier, is Zondag overleden. B ij K i e 1 c e in Polen is door een gewapende bende misdadigers een per sonentrein tot stilstand gebracht en vol ledig uitgeplunderd. Toen de machinist, verschrikt door gegeven lichtsignalen, geremd had, sprongen plotseling uit het struikgewas ter weerszijden van de lijn gemaskerde mannen te voorschijn. Binnen heel korte tijd hadden zij de doodelijk verschrikte passagiers van alle kostbaar heden beroofd. De geheele overval duurde nauwelijks twintig minuten, waarna de roovers met hun groote buit weer in de duisternis verdwenen. De geheele politie macht uit de omgeving is gemobiliseerd maar tot dusver is geen spoor van de bende ontdekt. T r e n t e Een brand verwoestte te Romeno 28 huizen. Twee vrouwen kwamen om. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat mond- en klauwzeer voorkomt onder het vee van Joh. Kuiper te de Waal. P. C. Hin te Spang. I. Bonne te de Koog. C. Kuip te de Koog. Texel, 28 Augustus 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Woensdag 29 Augustus Burg, 'smidd. 12 uur ds. Oskamp Huwelijksbevestiging. Zondag 2 September. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe H. Doop. Koog, Geen dienst. Waal, vm. half 11 ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Den Hoorn, vm half 11 ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur as. J. P. van Melle uit Rotterdam-Kralingen. Bevestiging. nm. half 3 ds. M. Groenenberg Intrede. Cocksdorp, vm. half 11 ds. Plug. uit Someren, Zuld-Eierland, nm. half 8 ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. B. v. d. Werff van Amsterdam. Uniecollecte, n.m. 7 uur dezelfde. GEREF. KERK H.V. Oosterend. vm. half 10 ds. Buskes nm. 7 uur dezelfde. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 24 Aug. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 2572 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11,50 a 12,75 Haver 11. - a 12, - Gerst chevalier 11,— a 12. - Groene erwten groote 32,- a 36, Grauwe erwten 57,— a ElerveIHng, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 25 Aug. Kipeieren. Aanvoer 102.000. 56/58 K.G. 0,— èf 0.- ,m 58/60 K.G. 6,80 a 7,30 de 100 stuks 60/62 7,10 a 7,50 62/64 7,40 a 7,80 Lruin 7,30 h 8,20 Eendeieren. Aanvoer 8000. 6,20 h 0.— ElerveIHng C. Rentenaar. 27 Aug. Bruine f 7, - h f 7,60. Wit f 6,60af f7,— gemiddeld f 7,20 gemiddeld 6,80 Pulleneieren f 5,10 Eierveiling Texel, 27 Aug. Aangevoerd werden 287 partijen, 52774 stuks Kipeieren Bruin ongew. f 7,— a f 7,90 p. 100 stuks Wit f 6,70 af 7,- Middelprijs bruin f 7,20 wit 6,80 Eendeieren: Aanvoer 10 stuks 0 partijen Prijs f6,10 a f 0, Texel, 20 Aug. 1928. 3 paarden 1 veulen f a 6 koeien 250 a 375 7 nuchtere kalveren 12, a 18, - 309 Schapen 23,— a 30,— 490 Lammeren 14,— a 19, - 1 Geit a 16 korf oude kippen 0,90 a 1,25 7 korf jonge hanen f0,30 a 0,60 Het Bestuur der Nationale Stichting „Tehuis voor alleenstaande blind.n", (Wolfhezen) bericht ons, dat de opbrengst der collecte in deze ge meente f 103 bedroeg cn zegt aan alle gevers hartelijk dank. De ontvangsten, zoo teekenen we hierbij aan, zijn wel de helft minder dan die van het vorige jaar. Blijkbaar heeft de buscollecte de stichting parten gespeeld en is men meer geneigd voor flinke bedragen op open lijsten te teekenen, dan een behoorlijke som in de gesloten bus te deponeeren. Naar het schijnt voelt men meer voor „open bare liefdadigheid". Door een donateur van de Voetbalvercen. Schoorl is voor de winner in de match Schoorl— Texel een medaille uitgeloofd. Vanwege de Tentzending „Genade en Waar heid" worden, gelijk gemeld, tot en met Zon dag 9 September a.s. 's avonds in de tent aan de Schilderweg op het land van de heer S. C. Eelman, bijeenkomsten belegd, waarin als spreker optreedt de lieer K. Rozendal, van De eerste bijeenkomst had plaats op Zondag j.l. Ze werd bijgewoond door plm. honderd personen, die de spreker, een uitnemend rede naar en zijn stof geheel beheerschend, met aandacht het oor leenden. Ter afwisseling werd door het Dubbelman- nenkwartet „Excelsior" onder leiding van de heer N. Eelman een tweetal nummers ten ge- hoore gebracht, ,,'s Vaders heilige liefde" en „Luister naar Uws Heilands pleiten". De zang klonk goed. Maandagavond zong het Dameskoor-den Burg eenige liederen en wel „De geest strijdt, o zondaar I", „Waarom toch zoo droevig" en de liederen 38 en 306 uit ;de bundel van Joh. de Heer. Ook deze nummers konden wel voldoen. De gemeenschappelijke zang werd door de heer J. Alkema op het orgel begeleid. De avonden dragen een zeer intiem karakter. Wie zich tot deze bijeenkomsten aangetrokken gevoelt, zal zeker niet verzuimen de heer Rozendal, die de aanwezigen de heele avond weet te boeien, te gaan hooren. Dit nummer bevat het uitvoerig program van de feestelijkheden, op de eerstvolgende dagen door de Commissie-Keijser, Kort, e.a. te organi- seeren. Het biedt „elck wat wiis." Kook de melk! Nu in onze gemeente reeds een viertal ge vallen van mond- en klauwzeer bekend zijn. mogen de lezeressen er met nadruk aan wor den herinnerd, dat het thans vooral van groot belang is de melk voor het gebruik te koken. Uitslag verkooping. Gisteravond in café „den Burg"Wagen schuur met veestalling, enz. in de Waalder- straat van de heer J. Keijser Az.opgehouden op f 6950.—klamp mest opgehouden op f60.—. l>lfi KOOG Een dezer dagen sprak mevr. Vink-Kost, tij delijk verblijf houdende in het zomerhuisje van de heer C. Kok, alhier vanuit Badhotel „Prin ses Juliana" langs radio-telefonische weg tot haar echtgenoot, die op dat moment zich met een stoomschip op de Indische Oceaan bevond. Haar woorden werden deels langs telefoondraden, deels door de aether voortgeplant. UOSTEREND De leden van de nutziekvereeniging „Excel sior" alhier denken op de avond van Vrijdag a.s. zich in de open lucht te laten hooren, waar voor ze vergunning hebben gekregen. Tevens mogen ze dan vlaggetjes te koop aanbieden tot versterking van de kas. Moge goed weer aan de uitvoering bevor derlijk zijn I Bevestiging en Intrede Ds. M. Groenenberg. Zondag a.s. zal Ds. Groenenberg door Ds. J. P. v. Melle worden bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Gemeente alhier, 's Middags doet Z.E. te half drie zijn intrede. ZUID-EIERLAND. In verband met de a.s. benoeming van de heer H. Klimp tot directeur der lagere land bouwschool zullen door B en W sollicitanten worden opgeroepen naar de dan vacante be trekking van hoofd der school alhier. OUDESCHILD Zondagmorgen kwam een marinesloep van den Helder in de haven, bemand met matrozen die een zeiltochtje maakten. Bij het strijken van het zeil kreeg één der matrozen een klap van de gaffel, wat hem veel ,pijn veroorzaakte. Medische hulp was spoedig aanwezig. De sloep werd na eenige tijd naar den Helder terug gesleept. Vrijdagmiddag is hier een ernstig ongeluk gebeurd. Toen drie badgasten aan het baden waren, werd een van hen door de stroom mee gesleurd. Hij zonk onmiddellijk naar de diepte om niet weer boven te komen. De twee anderen, die hem trachtten te redden, konden ook niet tegen de stroom opzwemmen en geraakten zelf in gevaar. Beiden sloegen op het strand terug, een van hen in bewuste- looze toestand. De geneesheer, die onmiddellijk ter plaatse was, paste kunstmatige ademhaling toe. ETERLAND Zaterdag is in de boomgaard bij hoeve „Holland" door de heer F. de Grave een vreemde vogel, die zich aan j|de appels vergastte, ge schoten. Het dier droeg een groen verenpak en had een bek als een papagaai. Ten onder zoek is de vogel opgezonden aan 't Nat. Hist. Museum te Denekamp.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2