Ons Geïllustreerd Zondagsblad I geen vliegen" muggen meer No 4259 Zaterdag 8 September 1928 41s,e Jaargang Voor de Zondag. of Handwondjes EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. Texelsehe Berichten PUROL ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 In eigen; banen. bevat 16 pagina s met 40 a 50 foto s en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees Texelsehe Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) v Texelsehe Fokveedag. j ci/sge sproeit" O met Volksfeesten—Den Burg. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met De autodiensten op de Koog en den Hoorn Vijftig jaar in de huwelijksboot Zakennieuws. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van t-5 regels: 50 ct. Iedere regol meer: 10 ct. Dezelfde advertentlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BI) abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Wees uzelf. Voor diegenen onder ons, die niet strijdlustig zijn aangelegd, is het een behoefte om met onze medemenschen in vrede te leven en tevens het bewustzijn in ons om te dragen dat zij een goede dunk van ons hebben. Dat alles is zeer wel, maar we offeren er somtijds dingen voor op, die waardevoller zijn. Wan neer we er toe komen, om onze medemenschen naar de oogen te zien, dan loopen we kans, hoe langer hoe meer onze persoonlijkheid te verliezen en ons zelf van onze omgeving af hankelijk te maken. Het is volkomen natuurlijk dat het kind zich in zijn eerste levensperiode richt naar zijn ouders; en evenzoo is het begrijpelijk dat we in onze groei- en ontwikkelingsjaren menig maal een voorbeeld kiezen, dat ons tijdelijk tot richtsnoer dient en ons een eind verder brengt op de levensweg. Maar het mag nimmer ons levensdoel zijn om geheel aan een ander gelijk te worden. Ons zelf moeten we worden, rechtop groeien gelijk een sterke boom, met onze wortels diep in de grond van de plek, waar onze standplaats is, maar met onze kruin opgeheven. Wij wenschen vredemaar daar is verschil tusschen strijd om kleinigheden en een groote, eerlijke kamp. Hoe meer we ons zelf leeren zijn, des te meer zullen we ons boven kleine strijdpunten weten te verheffen maar we zullen wellicht de ervaring opdoen dat een strijd om beginselen niet altijd te ver mijden is. Het is onmogelijk, dat we ons altijd zouden vereenigen met de meeningen van anderen, die niet alleen zoo uiteenloopend mogelijk, maar qok niet zelden los en ondoor dacht zijn of zelfs gebaseerd op foutieve ge gevens en persoonlijke indrukken, die in "de grond verre van verdedigbaar zijn. Ons zelf te kunnen zijn, zóó dat we op ons zelf durven vertrouwen, ziedaar wel de aller moeilijkste maar tegelijkertijd allernoodzake lijkste opgave van het leven. We zijn meestal zoo geneigd het ons gemakkelijk te maken door de conventie te volgen, nu hier dan daar denk beelden en meeningen op te vangen, ons heen en weder te buigen als het riet, dat door de wind wordt bewogen. Maar op deze wijze blijven we aan de oppervlakte en komen verder niet. Zoodra we iets onder oogen krijgen, dat een werkelijk oorspronkelijke gedachte bevat, die zich noch aan boeken, noch aan conventies gelegen Iaat liggen, valt er nauwelijks aan te twijfelen of we zullen zulks erkennen. „Maar", zegt Emerson, „in zulk een erkenning ligt voor de ziel een stil verwijt." Ook wij zouden oor spronkelijke denkbeelden kunnen te voorschijn brengen, indien we slechts dieper neerdaalden in ons zelf en de klanken, zwak als ze in den beginne waren, trachtten op te vangen, die we daar in de stilte zouden vernemen. Veel te gemakkelijk laten we ze door het gedruisch der wereld verdooven. Eén ding is echter zeker: hoe dieper we dalen, des te meer komen we nader tot datgene, wat algemeen mensche- lijk is, tot datgene, waarin een ieder zichzelf zou kunnen erkennen, al werd het voor het oogenblik niet begrepen. Die zwakke fluister stem aandachtig te beluisteren zou tot gevolg hebben, dat ze van lieverlede sterker werd en dat we aan haar zouden kunnen toetsen al wat van buiten tot ons kwam. Zondag 9 September. MAANDAG 10 SEPTEMBER Ge behoeft heusch geen buitengewoon mensch te zijn om uw arbeid met succes bekroond te zien. DINSDAG 11 SEPTEMBER Iedereen moet leeren zich vrienden te ver werven. De vijanden komen vanzelf. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Leer u veel meer schamen voor uzelf, dan voor anderen. DONDERDAG 13 SEPTEMBER „Ik wind nergens doekjes om. Ik zeg 't precies zooals ik meen." Best! maar bedenkt ge daarbij ook altijd, dat van de toon waarop gij spreekt, zoo heel veel afhangt voor hem, tot wie ge u richt VRIJDAG 14 SEPTEMBER Bismark zeideIk ben dankbaar voor de scherpste critiek als zij maar zakelijk blijft. ZATERDAG 15 SEPTEMBER Wees opgewekt van geest, Kijk blij de wereld in Als u de arbeid wacht Hij, die deze arbeid vreest En moedeloos is van zin Heeft 't nooit tot iets gebracht. De schapenfokdag van Woensdag jl. mag uit nemend geslaagd worden geacht. De collectie wolvee overtrof veler verwachting en was on tegenzeggelijk van beter kwaliteit dan het vorig jaarin het bizonder mag dit worden gezegd van de rubrieken ooien met lammeren. De af- deelingen rammen hebben ons lichtelijk teleur gesteld, doch zullen een volgende maal stellig beter voor de dag komen. Naar men ons meedeelde werden voor rammen die dag niettemin goede prijzen besteed. Ge noemd werden bedragen van f125,— vooreen ram. Eenmaal werd zelfs f250,— geboden, maar de eigenaar wilde er voor deze som geen afstand van doen. Voor de aanvang der keuring kwamen de bestuurderen van de afd. Texel van de Hol- Iandsche Maatschappij van Landbouw, Land en tuinbouwbond en Texelsch Schapenstam boek met de keurmeesters en genoodigden in „de Oranjeboom" bijeen. De lir. C. Keijser, voorz. van de afd. Texel van de H. M. v. Landbouw voerde er het woord, heette de aanwezigen welkom en vestigde er de aandacht op, dat deze schapen- fokveedag zich van de vorige onderscheidde door de omstandigheid, dat ditmaal ook fokkers van de vastewel aan de keuring zouden deel nemen. Hij bracht hun dank voor de bereid willigheid, betoond door deze taak op zich te nemen en vertrouwde, dat zij op prettige wijze met hun Texelsehe collega's zouden samen werken. Tevens sprak hij de wensch uit, dat zij van het Texelsehe schaap een goede indruk mee naar huis zouden nemen. In het bizonder heette hij welkom prof. Bak ker, die met zijn assistent, de heer Labouchère, speciaal voor deze tentoonsteJling uit Wage- ningen was overgekomen, als het ware zoo als spreker zich uitdrukte 0111 deze luister bij te zetten". Tenslotte wijdde hij van hartelijke waardee ring getuigende woorden aan de heer P. Bak ker Az., secretaris van de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw, op wiens schouders een belangrijk deel rustte van de werkzaamhe den, welke de voorbereiding van een fokveedag eischt. Hij schetste hem als een volijverig secretaris, wiens hulp men ongaarne zou missen. Hierna werden aan de keurmeesters de lijsten uitgedeeld en vingen deze aan de collecties aan een grondige inspectie te onderwerpen. De uitslag moge hier volgen. A. GEREGISTREERD. Eenjarige rammen 1 A. Eelman Dz., Harkenbuurt. 3 J. C. Roeper Tweejarige rammen 1 H. Boon, Spang. 2 C. de Wit, de Westen. 3 A. P. Dalmeijer, Oudeschild. Oudere rammen 1 W. S. Keijser, de V/aal. 2 Jb. Zuidewind, Kerkeplaats. 3 D. Cz. Keijser, Ruitersplaats. Ooien met 1 ooi- en 1 rainla m. 1 W. S. Keijser, de Waal. 2 A. P. Dalmeijer Oudeschild. 3 W. S. Keijser, de Waal. 3 b. Eelman Gz., Ooste'rend. Ooien m e t 2 ram lam meren 1 Jb. Zuidewind, Kerkeplaats. 2 D. Hin, Dijkmanshuizen. 3 C. de Wit, de Westen. Ooien met 2 ooilammeren 1 W. S. Keijser, de Waal. 2 M. Zuidewind, de Kamp. 3 H. J. Keijser Dz., Molenbuurt. Eenjarige schapen 2 D. Cz. Keijser, Ruitersplaats. Vier oudere schapen 1 Jb. Eelman Gz., Posterend. 2 IJ. Lap, den Hoorn. 3 S. C. Eelman. B. NIET-GEREGISTREERD (Niet geregistreerde rammen worden, behalve op Texel, nergens in ons land in de stamboeken opgenomen.) Eenjarige rammen 1 A. Brans Pz., Oost. 2 A. J. Keijser. 3 Gebr. v. Heerwaarden. Tweejarige rammen 1 A. Brans Pz., Oost. 2 Gebr. v. d. Sterre, Oudeschild. 3 Jn. Boogaard, Oosterend. Oudere rammen 1 Wed. C. v. Heerwaarden, Eierland. 2 Jac. Eelman Dz., Oosterend. 3 L. Koppen, Oosterend. Schaap met ra m- en ooilam 1 W. S. Keijser, de Waal. 2 W. Bremer, Oosterend. 3 W. S. Keijser, de Waal. Schaap met 2 ram lam meren 1 Gebr. Bakker, den Hoorn. 3 T. Huisman. Schaap met 2 ooilammeren 1 Jac. Eelman Dz., Oosterend. 2 A. Brans Pz., Oost. Vier eenjarige ooien 1 H. Kccsom. 2 P. Zijm Hz., 3Jn. Boogaard Oosterend. Vier oudere fokschapen 3 Jac. Lap Kz., den Hoorn. o— Omtrent de collectie wolvachten, tentoonge steld in „de Waag", kan het volgende worden opgemerkt De collectie rammenvachtcnwas niet volledig daar eenige vachten reeds werden gekeurd in verband met de Nationale tentoonstelling te den Haag en hier niet aanwezig waren. Hiertoe be hoorde ook de vacht van de ram F 4329, eige naar C. Keijser Sz., welke de le prijs verwierf. Tengevolge van het terugvervoerverbod zoo lichtte de heer C. Govers ons welwillend in is deze ram tot scha van het eiland naar elders verkocht en nog wel tegen' f 125, een prijs, welke mogelijk minder dan de helft van de waarde beliep. De ram, die het vorige jaar als 1-jarige de eerste prijs behaalde, handhaafde zijn roem door ditmaal de 2e prijs te verwerven (eigenaar Jb. Lap Kz., den Hoorn). De 3e prijs werd toegewezen aan een 3-jarige ram, welke toch nog bijna 7 KG wol van zeer goede le kwaliteit produceerde (eigenaar P. M, Mantje, „Rembrandt".) Dat de jury over de collectie vachten tevre den was, blijkt uit het feit, dat niet minder dan vijf „eervolle vermeldingen" werden uitgereikt en wel aan rammen, welke het eigendom zijn van C. Dijt, C. Keijser Sz., C. Keijser Hz., C. de Wit (de Westen) en A. Eelman Dz. (Harkenbuurt). Vachten van ooien ontbraken, ook al weer in verband met de Haagsche Tentoonstelling. In de rubriek „vachten van oudere ooien" verwierf de le prijs: W. Keijser Sz., de Waal en de 3e prijs Jb. Eelman Gz., Oosterend in de rubriek „vachten van 1-jarige ooien" le prijs Jb. Eelman Gz., Oosterend en 2e D. Keijser Cz., Ruitersplaats. Bij oplettende beschouwing der heele collec tie viel op, dat de vachten dit jaar mooi van kleur en schoon zijn afgeleverd. Niet ten on rechte wordt dit jaar dan ook de Texelsehe wol geprefereerd. —o We meenen hiermee een volledig verslag van deze schapenfokdag te hebben gegeven. De organisatoren mogen met voldoening op deze Woensdag terugzien. De Texelsehe schapen fokker heeft v/eer eens getoond, wat met goed fokmateriaal en een flinke dosis vakkennis kan worden bereikt. Het buitengewoon goede weer kwam hun en de vele bezoekers uitnemend van pas en verhief mede deze 5e September tot een feestdag voor buitenlui, boeren en burgers. TESO-vervoer in Augustus. Welwillend deelt de directeur van TESO ons mee, dat in de loop van Augustus werden ver voerd1927 1928 personen 14752 13894 rijwielen 3987 3904 auto's 264 176 (waaronder 18 ziekenauto's) Wie veronderstelde, dat Texel dit jaar inde vacantiemaand bij uitnemendheid bizonder druk bezocht is, zal bij het beschouwen van deze getallen zeker worden teleurgesteld. Toch zal men verstandig doen zijn oordeel op te schor ten tot de jaarcijfers bekend geworden zijn. Immers zijn vóór Augustus reeds velen hier verpoozing komen zoeken en zoo kunnen de totaalcijfers nog reden geven tot volle tevre denheid. Dinsdagavond heeft de Feestcommissie—de Wilt, in „de Zwaan" in vergadering bijeen, haar programma voor Donderdag 13 September vastgesteld. Doos 30, 60, Tube 80 ct. Een advertentie in dit nummer vermeldt de verscheiden wedstrijden en de namen van hen, bij wie deelnemers zich dienen op te geven. Woensdag zal de dag zijn voor de paarden sport, waarover we reeds schreven. Dc Hemden race en dc harddraverij voor Texelsehe paarden zullen een kostelijke attractie uitmaken. Dat het er warmpjes zal toegaan garandeeren ons dc uitgeloofde prijzen, welke loopen tot een bedrag van vijf tientjes I Na afloop wordt te 5 uur een vliegerwedstrijd gehouden en, aanvangende te 8 uur, een concert van Texelsch Fanfare in 't Park. Dc Donderdagfecstcn worden op traditioneele wijze 's morgens te 8 uur met muziek van de toren „ingeluid". Te negen uur stappen dc kinders, die aan de spelen op het Sportterrein zullen deelnemen, in optocht met muziek van de Groeneplaats. Na een rondgang met muziek rond den Burg, aanvangende te half twee, vangen 's middags op de Groeneplaats dc spelen voor kinderen en ouderen aan. (Zie ook 2c pagina). 's Avonds zal een grootsch opgezet vuurwerk de feestelijkheden besluiten. Slechts met moeite heeft de commissie hiertoe besloten en wel om de enorme kosten, hieraan verbonden. Even wel heeft de overweging, dat men toch wel een geringe entreeprijs zou kunnen vragen, de door slag gegeven. Bij gunstig weer zal dit nummer, met zorg samengesteld met vele nieuwe attrac ties, honderden kijkers lokken. Het vuurwerk wordt zoo opgesteld, dat men juist vanaf het Sportterrein daarvan het best genieten kan althans wat aangaat de nummers, welke laag bij-de-grond blijven en dat zijn er niet weinige. De opening van de ctalage-puzzle-wcdstrijd is bepaald op Dinsdag a.s. nam. 5 uur. Meer zullen we er niet van vertellen. Het programma, kostende het luttel bedrag van 15 ct. en bevattende alle nadere bizonderheden (o.m. het volledig vuurwerkprogram en een lijst van alle spelen), wordt in uw welwillende aan dacht aanbevolen. Een voorstel tot het houden van een bal champétre, mede tot dekking der kosten van het vuurwerk, werd van dc baan geschoven. Dc auto-rit voor ouden van dagen welke zonder twijfel slagen zal werd vastgesteld als volgt Den Burg—Bakkcnweg—Dennen—langs Her manshoeve naar de Koog—Mienterglop Pij- persdijk—Postweg—de Cocksdorp—Oorsprong- weg— door 't Noorden naar Oostcrend—de Waal den Burg. Sinds 2 September jl. is de autodienst van den Burg op de Koog v.v. als volgt geregeld Van den Burg: vm. 8 u. en nm. 5,30 u. Van de Koog: vm. 8,45 u en nm. 6,15 u. De dienst op den Hoorn wordt op dezelfde wijze onderhouden. Woensdags wordt op de 4e pagina van ons blad de autodienstregeling voortaan steeds vol ledig vermeld. De viering van een 50-jarig huwelijksfeest behoort niet tot de alledaagsche gebeurtenissen Nu hebben deze week -'t was op de5eSeptember- Hendrik Nieuwenhuizen en Trijntje Corn. Lemstra hun gouden huwelijksjubilé mogen vieren, waarin het bestuur van Texelsch. Fanfare aanleiding vond het echtpaar voor de woning in de Nieuwstraat een serenade te brengen. Nauwelijks waren de eerste maten van het bekende „Lang zullen ze leven" ten gehoore gebracht, of een belangstellend en nieuwsgie rig publiek kwam van alle kanten toegestroomd. Natuurlijk is het bij dat eene nummertje niet gebleven. De heer Jb. Schrama, voorzitter van het corps, sprak het echtpaar dat aan de deur deze sympathieke huldiging in ontvangst kwam nemen op hartelijke wijze toe. De lieer R. Nieuwenhuizen zeide het corps dank voor de genomen moeite en noodde de muzikanten op een glaasje, hetwelk niet werd versmaad. En nu naar 't 60-jarig feest 1 Dan doen we 't „dunnetjes" over. Lunchroom Centraal is uit de handen van de heer G. dc Boer (fa. Sibo.) overgegaan in die van de heer Wim van Dijk, uit Den Helder. Kerknieuws. Naar het Doopsgez. Maandblad „De Lampen Brandend" meldt, zijn de data, waarop Ds. Vis in de kerk der Hollandsche gemeente te Londen

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1