iotorscMp Maria, Notaris Mulder publiek verkoopen Volksfeesten den Burg 12 en 13 Sept. 1928. Volkspelen Groeneplaats vaart Maandag naar Parmerend afvaart 1 nor en Woensdagmiddag naar Leiden ADVERTENTIEN Kinderspelen Wilhelmina Tarwe Petküser Rogge C. R. Keijser Co. een electro motor, Goedkoope reizen naar Amsterdam Volksfeesten—den Burg Geen radio-centrale. Ambtswoning hoofd lagere landbouwschool. Ambtswoning hoofd o.I. school. Gevel-restauratie. Het Eeuwfeest der R.K. Parochie. Regeling loodsdienst. Examen -Prov. Kerkbestuur. Veevervoer. Visscherij. Strandvonderij. Een noodlanding op de Zuiderzee. TERSCHELLING. Voor de Volksgezondheid. Wat de maan te zien kreeg. HENDRIK BUIS en HELENA C. DEKKER hebben de eer u kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben op Zaterdag 22 September a.s. Vuurtoren, Den Burg, 6 Sept. 1928 Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD ALIE DE HAAS en P. EELMAN Az. 7 Sept. 1928. Bargen Huwelijksvoltrekking 20 Sept. a.s. De Heer en Mevrouw STEINMETZ— Pisart zeggen hartelijk dank voor de belang stelling, bij de geboorte van hun zoon on dervonden. Den Burg-Texel, Sept. 1928. zal op Donderdag 20 September 1928 des voormiddags lO'/s uur, achter het R.K. Kerkhof, te den Burg voor de HH W. J. en C. v. Heerwaarde Cz. paard, 5 melkkoeien (kalftijd Maart en April), 2 gelde koeien, 2 graskalveren, 120 schapen, ram, boerenwagen, plattewagen, dresseerkar, 2 driewielde karren, ijzeren hooihark, houten hooischop, koekenbreker, tuimelkarn, melkbussen, melkemmers, krib ben, ruiven, voerbakken, kippenhokken, voerkisten, enz. Betaaldag 24 Juni 1929. op het Sportterrein vm. 9 uur. Meisjes 6 -8 jaar Hardhoepelen, Balrennen Meisjes 8 -10 jaar Zakloopen, Touwtjesspringen Meisjes 10—12 jaar Fietsen met hindernissen, Op reis en naar bed gaan. Aangifte voor deze spelen bij de HH Gebr. Dros, Steenenplaats. Jongens 6—8 jaar Hardloopen m. hindernissen, Buitelvvedstrijd Jongens 8—10 jaar Zakloopen, Hardloopen met hindernissen Jongens 10—12 jaar Buitelwedstrijd met hindernissen, Hoogspringen met aanloop. Aangifte voor deze spelen bij den heer N. Ran, Warmoesstraat. Ringrijderij met paard en kar (inleggeld f 1,—) Aangifte bij den heer J. Rab, Bin nenburg. Meisjes 12—15 jaar Korfbaldoelen, Tonrollen Meisjes vanaf 15 jaar Kinderwagenrace met hindernissen, Stoelendans (Inleggeld f 0,25) Aangifte bij de HH J. Rab, Binnenburg en R. Witte, Weverstraat. Jongens 12—15 jaar Touwtrekken, Tonloopen Jongens vanaf 15 jaar Tobbesteken (Inleggeld f 0,25), Mastklimmer. Aangifte bij de HH A. de Wilt en H. Bruijn, Schildereind. Woensdag 12 Sept. 5 uur Vliegerwedstrijd Aangifte bij den heer Schmidt, Schildereind. Afvaart 3 uur. H. KEESOM. "Voorradig prima getriëurde in geplombeerde zakken. Te koop wegens plaatsen van een 3 p.k. p.k. „Bergmann", nog in werking te N/s zien. AdresJ. W. PAAGMAN, den Burg. een spreekbeurt vervullen zal, bepaald op mor gen en 16 September a.s. Het viertal voor de aanstaande vacature be staat nu uit: ds. B.J. Aris, Hoogezand, ds.J Kruyt, Herv. predikant te Assen, dr. L. J. van Hoik, Rem. predikant te Utrecht, en ds. A. Vis Ds. J. R. lmmink te Heerenveen heeft zich teruggetrokken. Volgende week Woensdag loopter weereen goedkoope trein naar Amsterdam. De prijzen voor heen en terugbedragen van den Heldertot en met H. Hugowaard 2e klasse f 2,553e klasse f 1,90. In de prijzen is de toegangsprijs voor het Kol. Museum inbegrepen, waaraan door de deelnemers een bezoek (kan worden gebracht en welk museum geopend is van 10 u. vm. tot 5 u. n.m. De trein vertrekt van den Helder om 7,51 u aankomst te Amsterdam 9,50. Vertrek van Amsterdam 20,56. Aankomst te den Helder 22,45. De deelnemers kunnen zich tegen regen ver zekeren. Men betaalt daarvoor 10 pet. van de reissom, terwijl men bij een regenval van 3 m.M. het geheele bedrag gerestitueerd krijgt. De Wolveehandel 30 Aug.-5 Sept. Op de afdeeling wolvee vonden we de han delsstemming wel zoogoed. Leeuwarden, Sneek Rotterdam en Groningen waren redelijk goed met vaster, soms wel iets hooger prijzen en dan in hoofdzaak voor de vette lammeren. Men deelt ons nog mee, dat door de firma': Gebrs. Dros, Steenenplaats, en Alb. Heijn, Bin nenburg, ter gelegenheid van de Volksfeesten luchtballons beschikbaar zijn gesteld. Ze wor den Donderdagmiddag te half twee op de Groeneplaats uitgedeeld en daarna op de Nieuwe Weg opgelaten. Donderdagmorgen wordt de jeugd op het Sportterrein onthaald op toffee's, kosteloos ver strekt door de fa. Van Melle. Naar men ons meedeelt heeft de heer H. Bruijn besloten aan zijn plan, hier een radio-centrale te stichten, geen uitvoering te geven. Dit zou zijn oorzaak vinden in bezwarende bepalingen, door de Minister van Waterstaat ten aanzien van de aanleg gesteld. Op de hoeve van A. Lap Dz., te den Hoorn werd geen mond- en klauwzeer, maar rot- kreupel geconstateerd. Men bericht ons, dat behoudens nadere goedkeuring de woning in de Weverstraat, thans bewoond door mevr. van der Vegt, zal worden betrokken door het hoofd der Lagere Landbouwschool, de heer H. Klimp. Naar we vernemen zal behoudens goed keuring door de raad de heer Kraai, hoofd der o.I. school alhier, tijdelijk zijn intrek nemen in de woning aan de Warmoesstraat (no. 610), eigendom van de heer H. Dalmeijer. Een plan tot bouw eener nieuwe woning wordt ontworpen De sterk overhellende gevel van het perceel der fa. Albert Heijn in de Binnenburg zal veler aandacht hebben getrokken. Nu was de eige naresse voornemens deze af te breken en op te bouwen in moderne stijl. Evenwel heeft het gemeentebestuur hiervoor een stokje gestoken, daar bedoeld perceel te boek staat in de analen van ,,'s Rijks Monumentenzorg" en zoo maar niet mag worden verbouwd. Na eenig gedelibereer werd besloten de gevel neer te halen en weer op te trekken in de oorspro n kei ij ke vorm we krijgen hier dus een trapgevel, gebouwd van handvorm steen en met natuursteen gedekt. De kalklaag, welke zoo menig mooi geveltje hier en elders ontsiert, zal achterwege blijven. uUDESCHILD Naar aanleiding van het eeuwfeest der St. Martinus-parochie alhier schrijft de correspon dent van „De Tijd" nog het volgende De parochianen van Oudeschild hebben het altoos gewaardeerd, dat zij Jesus en Zijn H. Sacrament in hun midden mochten bezitten en dat een priester met hen woonde in hun dorp aan de dijk der zee. Geen wonder, dat zij, nu het eerste eeuwgetij van hun parochiekerk was gekomen, dit heuglijk feit met luister wensch ten te vieren, ja, voor die feestviering een dag uitkozen, die meer kans gaf op een gunstige weersgesteldheid, dan wanneer men daarvoor tot November zou wachten. Na de druk bezochte vroegmis werd Dins dagmorgen te half 11 de plechtige Hoogmis opgedragen door de weleerw. heer L. Stolk, pastoor te Amsterdam, eertijds alhier. Hij werd daarbij geassisteerd door de Wel eerw. heer Th. J. Zoetmulder, pastoor in Oud- Watergraafsmeer (H.H. Martelaren van Gorcum) als diaken en door de Weleerw. heer C. Kors, pastoor te Waddinxveen als subdiaken, beiden oud-pastoors van Oudeschild, terwijl, behalve de geestelijkheid van het eiland, meerdere priesters van de vaste wal de plechtigheid door hun tegenwoordigheid waren komen opluisteren Zoo merkten wij o.a. op de oud-Pastoors C. Wijnker, pastoor te Zandvoort en H.J. M. Koe- voets, pastoor te Muiden. Wij kunnen gerust zeggen, dat gedurende het honderdjarig bestaan van het in het hooge Noorden en over de zee gelegen kerkje zelden of nooit zulk een groot getal van priesters hier voor het altaar hebben geknield als deze week het geval was. Dat de Oudeschilder parochianen zich over deze belangstelling verheugden, bleek wel duidelijk na de H. Mis en in de verdere loop van de dag, als zij zich aan hun vroegere pastoors voorstelden en daarbij tal van herinne ringen uit jaren terug werden opgehaald. De viering van dit eeuwgetij zal ongetwijfeld nog lang in de gedachtenis van Oudeschild's katho lieken voortleven en in de archieven van het kerkje zal men later vinden opgeteekendTij dens het pastoraat van pastoor Derksen werd op 4 September 1928 het honderdjarig bestaan der parochie met bijzondere luister gevierd. „De Tijd" van Dinsdag j.l. publiceert op zijn fotopagina een foto van de R. K. kerk alhier. Met ingang van 1 September is de loods- kruispost voor het zeegat van Texel opgeheven. Loodsen kunnen nu per radio worden aange vraagd aan 't station te den Helder of door tusschenkomst van de lichtschepen Haaks of Terschellingerbank. De heer E. H. Brockema is dezer dagen ge slaagd voor 't examen, afgenomen door't Prov. Kerkbestuur te Groningen en is dus van nu af beroepbaar in de Herv. Kerk. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden983 lammeren, 966 schapen, 12 kalveren, 1 koe, 12 paarden, 33 varkens. Hoewel de garnalen niet hoog in prijs zijn, gaan toch meer visschers ter garnalenvangst. Deze week werden aangevoerd ruim 4300 K.G. garnalen. De palingvisschers beginnen ook weer met de boel klaar te maken terwijl over enkele weken de wulken- en oestervisscherij weer beginnen kan. DE COCKSDORP Opzienbarende vondst op de Vliehors. (Niet van onze gewone correspondent.) Woensdag 5 Sept. 1.1. ging een gezelschap van eenige dames en heeren op de robbenjacht naar de Engelschmanplaat. Schipper van 't vaartuig, waarmede de interessante tocht werd ondernomen, was de heer Th. Bakker uit de Cocksdorp, die werd bijgestaan door zijn le stuurman. Toen het schip de zuidelijke punt van de Vliehors passeerde, zagen de opvarenden een vreemd uitziend dier op het strand liggen. Devlet werd losgemaakten eenige moedige jagers bewapend met bijl en geweren, slopen er heen. Be hoedzaam kwamen zij naderbij en met groote inspanning gelukte het hun het zeemonster te overmeesteren. Het bleek te zijn een exem plaar van de hier reeds lang uitgestorven soort der zeepaarden (hippos elephantes). Men begrijpt de vreugde van het gezelschap, toen men ermee aan boord kwam, waar het dier voorloopig aan de hoedé van de schipper werd toevertrouwd. Tegen de avond gelukte het nog een jonge zeehond te bemachtigen. In de nacht voer de boot de haven van de Cocksdorp weer binnen. Om iedereen op Texel in de gelegenheid te stellen het wonderdier te bezichtigen, zal het een dezer dagen naar den Burg worden ge transporteerd. De afmetingen van het dier zijn: hoog 76,2 cM. en lang 98 cM. Het heeft een witte huidskleur, met een roode band over de rug. Stellig zal het dit bijzondere dier niet aan belangstelling ontbreken. Onze plaatsgenoot, de heer J. v. Heerwaarden, is op zijn verzoek met ingang van 1 Sept. j.l. eervol ontslagen als hulpstrandvonder. In zijn plaats werd de heer KI. Kalis benoemd. DE MOK. Woensdagmiddag streken in de visschers- haven te Enkhuizen twee watervliegtuigen neer n.I. de W. 55 en de W. 60. De vliegers rappor teerden, dat er in de Zuiderzee op ongeveer 15 K.M. ten Zuiden van Enkhuizen een water vliegtuig ronddreef, dat klaarblijkelijk een defect aan de motor had en als gevolg daarvan een noodlanding in zee had moeten maken. Na telefonisch overleg met de commandant van het vliegkamp alhier werd het motormosselvaartuig E.H. 26, schipper van Hurck, gehuurd, om het vliegtuig assistentie te verleenen. Een der vlieg tuigen vertrok naar Den Helder en het ander bleef in de nabijheid van het motorschip om de richting aan te geven. Toen men bij de vlieg machine arriveerde en schipper van Hurck alles in gereedheid had gebracht om het vliegtuig op sleeptouw te nemen, bleek dat het mooie weer en de kalme zee hadden meegewerkt om het defect aan de motor op zee te herstellen. Men zou probeeren op te stijgen. Na het aan slaan van de motor en eenig gemanoeuvreer in zee, verrees het gevaarte uit het water i vertrokken beide vliegtuigen naar hier. De algemeene ledenvergadering der coöpera tieve zuivelfabriek alhier heeft besloten, dat alle leden gezamenlijk zich zullen aansluiten bij de gezondheidsdienst voor vee in Noord- Holland, teneinde de tuberculose onder het rundvee volgens het nieuwe koninklijk besluit te bestrijden. Verder is besloten, aan het gemeentebestuur te verzoeken, te bepalen, dat invoer van vee verboden is, tenzij het in te voeren vee bij aankomst op het eiland negatief regeert tuberculose. Overwogen wordt nog, stappen te doen ten einde te bereiken, dat alleen van niet gerea geerd hebbende dieren melk in consumptie mag worden gebracht. hooger I Oranje boven I Lang leve Wilhel- mien 1 Daar lag als een enorme oranje-spons feestvierend Amsterdam. En daar was Haarlem, Apeldoorn, de Residentie I Vroom koraalge zang, beierend klokkengelui en heilig bazuin geschal vereenigden zich in de lucht in trillende emotiën en deed de gansche vaderlandsche grond beven in nationale extase. Klingelende ijskarren, met guirlandes en kleurige linten versierd, trokken vroolijk door de Amsterdamsche straten en verkochten Oranje-ijswafels met vanille. Oranjegetinte haringstalletjes prezen hun lekkernijen de feestvierende menigte aan. Fan tastisch oranje-getooide harmonika's en piere menten jengelden lustig langs de bevlagde huizen. Heel 't oranje-gezind vaderland barstte uit in één luide verheerlijking van 't konings huis. Wat was 't een dag I De zon was dankbaar toen ze 't hoogste punt bereikt had. Ze was bepaald „geestelijk overladen." Bek-af begaf de dag-vorstin zich 's avonds ter ruste. En heesch als haring venters zuchtten de luidsprekers die avond hun publiek een „wel-te-rusten" toe. Dood-op probeerden de buiten adem gezongen vogels in slaap te komen. Maar nóg was het nationale vuur niet uit gedoofd. Ergens, in het hooge barre Noorden, in een streek die men wel eens „het heilige land" noemde, omdat men daar de sabbat heiligde en slechts op Koninginnedag feest vierde, en waar men nog niet aangetast was door de verderfelijke invloed van wat men „wereld noemt, in een streek, waar men in gelukzalige onwetendheid tezamen leefde en het vierde gebod niet schond, daar vierde men heden feest. Het dorp heetteZwaag- Westeinde. Al vroeg in de morgen gingen de Zwaag-Westeinder kinderen naar school. De meisjes met een oranje-lint in 't haar en de jongens met spierwitte baretten met oranje kwasten. 's Avonds toen alle kleine kinderen gingen slapen, kwamen de groote mannen en de vrouwen bijeen en er werd gedanst en ge zongen en gedronken en geklonken op een lang leven van hare majesteit de koningin. Het gezicht van de waard was oranje, zooiets als de opkomende maan. Hij tapte maar en tapte maar. Er waren twee neven, die zich anders nooit te buiten gingen. In de week hadden ze hun werk en Zondags de rust. Maar vandaag zouden ze het er eens goed van nemen. Drin ken, klinken en vroolijk zijn en't eene borreltje na 't andere verdween in het ruim. Toen be gonnen ze te glimmen en elkaar zoete woordjes in te fluisteren. Een gast, die nel was binnen gekomen, kreeg plezier in 't stel. Hij zette zich tusschen hen in en hield hun z'n naam kaartje onder de neus. Hij heette eigenlijk „de duivel", maar op het naamkaartje stond „Geef me nog een druppie." En toen de neven dat zagen, sloe gen ze met de vuisten op de tafel en brulden om flesschen. De waard glom nog heviger. Z'n eene hand droeg 't kostbare vocht aan, terwijl z'n andere voortging met dagloonen te verslinden. o— En intusschen was het buiten precies als in een sprookje. De elfen hielden zich onledig met heeschgezongen vogels wakker te kie telen. En roerloos stonden de boomen. Plechtig in het zwart als stonden ze aan een grafomsluierd met het rouwkleed van de nacht. De maan klom hooger en hooger, be nieuwd hoe 't er nu toch wel zou uitzien op aarde. Het was immers Koninginnedag I De stem men zwegen, maar de Vaderlandsche sferen gingen nog zwanger van de trouw, de eer en de liefde, uitgeademd door 1000den menschen- zielen. o— Voor het huis van de dorpsdokter hield een auto stil. En toen de maan, die haar nieuws gierigheid niet kon bedwingen, even voorzich tig door het autorit gluurde, viel haar blik op het met bloed bevlekte gezicht van een der beide neven, uit liefde voor het vaderland doodgestoken. Als een stil verwijt omglansde het maanlicht het gelaat van de doode. En zwijgend, met de lippen stijf opeengeperst, om niet in een opstandige schreeuw het folterende leed dezer wereld uit te krijten ging daar de nacht ANNIE EELMAN. Veenwouden. P.S. Men begrijpe mij niet verkeerd. Mijn doel was niet om in bovenstaand schrijven te willen spotten of iets schenden. De aanleiding tot dit geschrevene was: de kreet, die toch uit het diepst van ieders menschenhart moet opstijgen bij het zien gebeuren van dergelijke dingen om ons heen. Met dank voor de plaatsruimte. A. E. 134 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Nauwelijks had de zon, voor deze gelegen heid in vol gala-tenue gestoken, haar kleed kamer verlaten om zich in haar schitterend oranjegewaad naar de aarde te begeven of daar beierden de klokken door de nationale sferen en vaderlandsch-gezinde zielen galmden hun nationale liederen hoog boven 't gewoel der menigte uit ten hemel. Kinderstemmen juich ten 1 De bazuinen werden gestoken. 31 Augus tus. En terwijl de dagvorstin statig steeds hooger klom, om haar licht van die dag n.I. het oranje boven te brengen, te vervullen, lag heel nationaal-voelend Nederland te blaken van vaderlandsliefde aan haar voeten. Steeds Waarschuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pyn en kwa'en, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed fil- treereD, dient gij u in acht te nemen. Gy kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatische pijnen, ischias of spit een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel een gevoel of uw ooren suizen of gonzen te vaak of te weinig aandrang tot uri- neeren, troebel, te donker of te licht ge kleurd water. Brandend en pijnlyk bjj de loozing. Zanderig, gruisachtig of draderig bezinksel, Elk dezer verschijnselen kan beteekenen dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pdlen. Zij worden aanbevolen als het mid del, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rug- PÜ'n, rheumatiek en de andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op; by'apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 28 Waal 3—9'28.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2