No 4259 Zaterdag 8 September 1928 41sle Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten „De skim" van Lene-peet. Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 B POSTGIRO: N°.652 B POSTBUS: N°. 11 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL PREDIKBEURTEN TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 et p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lodoro regel moer: 10 ct. Dozolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagoro regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van deBataafsche Import Mij te 's-Gravenbage om op het, perceel, kadastraal bekend in Sectie F, No. 1630. een benzine-installatie met een ondergrondsch reservoir en boven- grondsche aftapinrichting te mogeD oprichten door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 3 September 1928. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER W. B. OORT. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat mond- en klauwzeer voorkomt ouder het vee van W. J. Bakker te den Hoorn. C. Maas te de Koog. Texel, 4 September 1-928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Ons Zondagsblad. Vandaag zult u in ons Zondagsblad onder de meer dan vijftig foto's, alle in koperdiep druk, aantreffen op pag. 2 de typische gevel tjes van de heer Ponger alhier en op pag. 5 onze bekende Jan van der Wal, door onze fotograaf verrast aan het Kooger strand, waar hij met de verkoop van zijn befaamde weerboom- pjes goede zaken deed. Verder zal uw oog worden geboeid door foto's uit het beroemde- Rainier National Park (V. St.), uit Milaan, uit Californië, enz. Keurige kiekjes bevat het ook uit Enschede, Veere, Appelscha en tientallen andere plaatsen. Behalve de feuilleton publiceeren we niet minder dan drie complete verhalen de pagina's voor de vrouw en voor de jeugd zijn ditmaal bizonder aantrekkelijk Mogen we niet-abonnees even attent maken op de advertentie op de le pagina? Schoolnieuws. Aan de R.K. school alhier zal vermoedelijk met ingang van 1 April a.s., in ieder geval met 1 Januari 1930 een 5e leerkracht worden ver bonden. Op onze informatie deelt men ons mee, dat met verbouw van de vroegere Bewaarschool in de Nieuwstraat ten behoeve van de lagere landbouwschool f3000,— gemoeid zal zijn. Voor meubelen, leermiddelen etc. draagt 't Rijk tot een bedrag van f 3000,— bij. Etalage-Puzzle-wedstrijd. Op welke wijze men te werk moet gaan om een der fraaie, voor bovengemelde wedstrijd uitgeloofde prijzen te bemachtigen, hebben we een vorige maal reeds uitvoerig uiteen gezet. Het gaat er om van de letters, te vinden in de etalage(s) der deelnemende winkeliers, een zin te vormen, betrekking hebbende op het Texel sche zakenleven. Nu zou de oplossing van deze puzzle te veel van het geduld onzer burgerij eischen, wanneer uit 72 letters een zin moest worden geformeerd. Vandaar dat de hr. Schmidt, geheel met de regeling van deze puzzle-match belast, de 72 winkeliers in twee groepen heeft ingedeeld. Van groep A vormen de letters een zin en van groep B eveneens. Tot de eerste groep behooren Mw. Pereboom-Kooijman, IJ. Brouwer, C. Moojen, Alex Koning. A. v. d. Slikke, P. Bakker, C. Lemstra, G. v. d. Vis, D. Wuis, J. G. Dros, Kors Saris, C. Huisman, J. Vonk, H. H. London, M. Witte, K. Slot, Wed. W. P. Lap, A. Kikkert, A. C. Rab, A. v. d. Vis, Gebr. Dros, Firma J. Dekker, Jn. Reij, J. Hillen, H. K. W. Verstegen, C. Bremer, P. Boon, Alb. Jonker, D. P. Koorn, Gez. Graaf, Sibo, P. Oele. D. Witte Dz., J. de Ruiter, J. Schrama en K. Mantje. Tot de 2e groep behooren: Wed. Schumaker, Wed. Tiessen, G. v. d. Vis, P. Huizinga, Wed. P. Smit, Gebr. Lafeber, A. Ran, fa. W. C. Reij, A. Kalf, I. Moerbeek, C. Witte, W. Pieper, Ph. Vlessing, Ph. Vlessing II J. P. Verberne, Wed. Busselman, Joh. Kikkert Mej. Rina Smit, A. Dros, A. Plaatsman, D. van Deventer, M. S. Langeveld, M. S. Langeveld II, Albert Heijn, P. Uitgeest, v. d. Aakster, W. Vlas, Wed. Neijens, C. Visser, R. Bakker, E. Boekei, I. Moerbeek, P. C. Koorn, Boekhandel Parkstraat, Fup Zegel, G. Smidt. Voor nadere bizonderheden verwijzen we naar liet Feestprogramma, dat Dinsdag ver krijgbaar wordt gesteld. Een nieuwe R. K. School In aansluiting op het bericht in het vorig nummer deelt men ons inzake de eventueele bouw van een nieuwe R. K. school alhier liet volgende mee Ingeval van verbouwing der bestaande school zullen 3 lokalen moeten worden bijgebouwd, waarmee de bijkomende werken inbegrepen f34000,— gemoeid zal zijn. Evenwel heeft dit gebouw vele gebreken (ondoelmatige inrich ting: in een der lokalen valt het licht binnen van de verkeerde kant, de privaten eischen ver betering). Voor nieuwbouw zal f52000,— benoodigd zijn. In dit geval vervalt de jaarlijksche ver goeding van f824.44, welk de gemeente volgens art. 205 der L. O. wet verstrekt en zal het ge meentebudget worden gedrukt door een kapi- taalslast van f 35000,—. Wanneer tot nieuwbouw wordt besloten, zal de school vermoedelijk worden opgetrokken aan de Driehuizerweg bij de Suikerweg (nabij de z. g. Lijnbaan), op een perceel gronds van plm. 60 bij 50 M., eigendom van de heer Joh. Keijser Dz., die het tegen f 1,75 per vierk. M. wil afstaan. De school zou bevatten een zestal leslokalen, een spreekkamer en een bergplaats en tevens de beschikking hebben over een speelterrein van voldoende afmetingen. Zakennieuws. Een dezer dagen heeft de heer J. Bruin Pz. in de Weverstraat zijn geheel vernieuwd winkel huis, waarin gevestigd een handel in tapijten, matten, zeilen, etc., in gebruik genomen. De zaak maakt thans een goede indruk. Stellig zal de eigenaar van deze verbetering veel genoegen beleven. De jaartallen in het berichtje „TESO-ver- voer" (le pag.) gelieve de lezer te verwisselen. EIERLAND Ongeval met een dorschmachlne. Gistermorgen is op de hoeve „Rotterdam" van de heer C. Slot de cylinder van de stoom- dorschmachine, toebehoorende aan de hr. C.Dros, stukgeslagen. Gelukkig werd geen der om standers getroffen. OUDESCH3LD Voor de Vischafslag. Het bestuur der Visschersvereeniging D.E T.V alhier stelt pogingen in het werk om voor de vischafslag een electrisch mijntoestel te beko men, zooals dat ook in gebruik is voor dit doel te Volendam, Enkhuizen, Urk, Lemmer en andere plaatsen. Ook wordt getracht een electrisch garnalen- zeeftoestel geplaatst te krijgen. Terecht ver wacht men voor machinaal gezeefde garnalen, hooger prijzen te kunnen bedingen, waarmee visscher en vischverkooper gebaat zullen zijn. Ook met het oog op de export zal zoo'n apparaat hier zeer welkom zijn. Texelsche novelle uit 1864 17 door D. Dekker. Wanneer zij daar zoo slapeloos nederlag en over de dwaasheid van de oude vrouw nadacht, was het haar ten laatste, alsof zij haar met hare akelige tronie voor zich zag, en haar hoorde roepen„Mien skim, mien skim Eens op een nacht was het, of ze wer kelijk iets hoorde bewegen in de kamer, waar de zieke gelegen had en gestorven was. In groote angst luisterde zij, en ja, werkelijk hoorde zij zachte voetstappen de deur van hare kamer ging open, eene gedaante in nachtgewaad, en, zoo zij meende, juist het evenbeeld harer tante, vertoonde zich, terwijl zij met fluisterende stem hoorde„Mien skim, mien skim zei je niet mit rust late, as je je belofte niet nakomtMet een luiden gil zonk zij achterover, en toen zij, nadat de zon reeds was verrezen, tot haar bewustzijn terug keerde, en onderzoek deed, vond zij alles in den gewonen toestand, de voor- en achterdeur gesloten, geen spoor van in braak het was dus eene werking van hare verbeelding geweest. Het duurde echter niet lang, of zij zag de verschijningander- maal en bij herhaling, zoodat zij weldra haast geen enkele maal bij nacht een oog look. Zij trachtte zich echter diets te maken, dat hare ontstemde verbeelding haar telkens de gedaante der oude deed zienmaar eindelijk besloot zij eene vroegere dienst bode, die haar van tijd lot tijd nog wel eens diensten bewees, te verzoeken met haar in dezelfde kamer te slapen. Zij gaf die vrouw echter geene uitlegging, waarom zij dit begeerde. Eenige nachten gingen voorbij, zonder dat er zich iets voordeed; maar ten laatste vertoonde zich de ge daante weder. Zoowel de vrouw als zij had haar gezien, en beiden hadden de fluisterende woorden'„Mien skim, mien skim zei je niet mit rust late, as je je be lofte niet nakomt!" duidelijk verstaan:zoo dat er geen twijfel overbleef aan de echt heid der verschijning. Des morgens werd door de beide vrouwen alles onderzcclit; doch niets werd gevonden, wat de vreemde verschijning maar eenigszins zou hebben kunnen verklaren. De gewezen dienstbode beloofde wel van dit geval te zullen zwij gen, maar zij bedankte er voor om nog een enkelen nacht in dit huis door te brengen. Ontzettende angst stond het meisje uit, want de verschijning herhaalde zich geregeld om de vier of [vijf nachten. Zij was in vier weken tijds ongelooflijk veel verbleekt en vervallen, en toen om streeks dezen tijd de oude Ponse haar een vervallen termijn der interesten van het kapitaal kwam ter hand stellen en haar nog eens wees op de belofte, die zij aan hare tante onderscheidene malen had moe ten doen, en kort voor haar verscheiden had moeten herhalen, had zij bijna hare toestemming tot een huwelijk met zijnen zoon gegeven, toen hij er zoo sterk op aandrongmaar de gedachte, dat Vlug zeer spoedig zou binnenkomen, had haar voor alsnog doen weigeren. (Wordt vervolgd.) Warschau. Op het vliegveld brandde een houten woonhuis af, waarin 2 beambten sliepen. Beiden verbrandden levend. De brandweer kon slechts de tot onherkenbaarheid toe verkoolde lijken onder de ruïne vandaan halen. De oor zaak wordt geweten aan een defecte kachel. In Zweden zijn 6000 autobussen die op 1600 verschillende trajecten met een totale lengte van 50.000 K.M. een geregeld verkeer onderhouden. De totale lengte van de 1600 autobustrajecten is driemaal zoo groot als de lengte van de Zweedsche spoorwegen. Londen. Het wrak van een vliegtuig, op de kust van IJsland aange spoeld, is van de machine, waarmede prinses Löwenstein op 31 Augustus van het vorig jaar gepoogd heeft de Atlantische Oceaan over te vliegen. Te Mulhausen ontstond een twist tusschen een sergeant en burgers over een soldaat, die met verlof was, De sergeant schoot op de nieuwsgierige omstanders. Eén persoon werd gedood en één gewond. In Pozal de Callinas in Spanje zijn bij een brand de kerk en 30 omringende huizen verwoest. Leningrad. De Oostzeevloot is uitgevaren voor het houden der herfst manoeuvres, welke met een aanval op Kroonstad zullen eindigen. Te Weenen houdt de politie huiszoeking bij alle zigeuners, vooral bij de rondtrekkende benden in de omtrek, daar er sinds enkele dagen een meisje wordt vermist en men de zigeuners ervan verdenkt, het vermoord te hebben. B ij S i 11 e i n is door het inslaan van de bliksem een dorp een prooi der vlammen geworden. Daar zich liet mee- rendeel der inwoners op het veld bevond kwam het blusschingswerk te laat. Het dorp is bijna geheel afgebrand. Twee kinderen worden vermist. Hoogstwaar schijnlijk zijn zij in de vlammen omge komen. Een zwakzinnige schijnt dit lot te hebben gedeeld. Een oude vrouw werd gered, doch stierf spoedig daarna aan de bekomen brandwonden. Te Bonn werd de kasloopervan een groote bank op straat overvallen. Bij de evangelische kerk naderde een man hem, sloeg hem met eèn zwaar voorwerp neer en ontrukte hem vervol gens zijn geldtasch, die 25.000 Mark bevatte. De roover ontkwam in een gereed staande auto. B ij N e ti s a t z woedde een vreesc lijke orkaan, die zoowel aan openbare gebouwen, als in de wijncultures groote schade aanrichtte. De orkaan duurde ongeveer drie uur. Bij Chester le Street (graafschap Durham is een autobus in een sloot gereden. Het benzine-reservoir ontplofte jen de bus vatte vlam. Het meerendeel der reizigers wist met bran dende kleeren te ontkomen. Een vrouw echter kwam om het leven, terwijl 29 passagiers werden gewond. Te Bozen heeft een aardschui- ving een aantal huizen geheel of gedeel telijk verwoest. Een vrouw werd gedood, een man ernstig gewond. van 1 tot en met 7 Sept. 1928. GEBORENJanna Maria, dv Martinus Brouwer en Antje Oor. Pieter Reijer, zv Pieter Boon en Jentje Fernhout. Gerrit, zv Paulus Simon Kuijper en Antje van der Vis. ONDERTROUWD Hendrik Buis en Helena Cornelia Dekker. Pieter Eelman en Alidct de I~icicis OVERLEDENEdwin Walter Berends, 18 jaar ongehuwd. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 witte kip en 1 Schaepnian-penning. Zondag 6 September. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Maandcollecte. Tentzending Zaterdag en Zondag 's avonds 8 uur. Waal, vm. half 11 ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. Broekema. Den Hoorn, vm half 11 ds. Oskamp. Maandcollecte. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg Cocksdorp, nm. 3 uur ds. Oskamp. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. a. Leer. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte v. d. Evangelisatie op ons eiland n.m. 3 uur dezelfde.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1