41sle Jaargang 1/ Ons Geïllustreerd Zondagsblad lkv> No 4260 ^wnwiuiaèMim Woensdag 12 September 1928 Van week tot week Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE R001J DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogols: 50 ct. Iedere rogel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 l8 Sept. Een tentoonstellingsjaar. We zouden haast kunnen schrijven, dat de zomer van 1928 wel in hetteekenvan de tentoonstelling staat. Arnhem heeft zijn belangwekkende I.T.A. gehad, waar duizen den een indruk hebben ontvangen van het leven, de cultures en wat dies meer zjj in onze Indische koloniën.Rotterdam heeft nu al eenige maanden zijn „Nenjjto", waarvan de levensduur door de medewerking van de Rotterdamsc'ne gemeenteraad, opnieuw met eenige weken is verlengd geworden. En in de afgeloopen week is minister Kan naar Zwolle getogen om daar de groote tentoonstelling „Zwolland" te openen, ter wijl de volgende dag door het Koninklijk, bezoek aan deze tentoonstelling groote luister werd bijgezet. Ook de Utrechtsche Jaarbeurs kan men gevoegelijk onder de tentoonstellingen rangschikken. En dan tevens ook onder de meest druk bezochte en belangrijke ten toonstellingen. De 19e Nederlandsche Jaar beurs is deze week geopend en blijkens de mededeelingen in de bladen blinkt ze, wat de deelname betreft, nog even boven haar voorgangsters uit. Uit tal van landen zijn er exposities te bewonderen en ook de Nederlandsche nijverheid is goed vertegen woordigd. Deze bisschopsstad zal in deze en de ko mende weken weer in het centrum staan van de belangstelling van velen uit de kringen van handel, industrie en nijverheid. Waarover men te Genève sprak. De beraadslagingen te Genève van de Volkenbondsraad en het Assemb'ée zijn nog in volle gang. Zij hebben nu reeds langer dan een week geduurd, maar bepaalde resultaten zijn er nog niet verkregen. Van de in de laatste dagen gehouden bespre kingen valt inzonderheid te vermelden hetgeen bij de algemeene beschouwingen over het werk van de Volkenbond in het afgeloopen jaar gezegd is door de leider onzer Nederlandsche delegatie, Jhr. Bee- laerts van Blokland. Onze minister was de tweede spreker en met groote vrijmoedig heid heeft hij gesproken over de problemen waarmee de Volkenbond nog zit te sukkelen. Als vertegenwoordiger van een land, dat tot de groep der kleine mogendheden be hoort, die niemand naar de oogen behoeven te zien, en die niet betrokken zijn bij de vredesverdragen, die de volledige vrede tusschen de groote mogendheden nog steeds in de weg staan, heeft hij vrijuit kunnen spreken over wat ontwapening en verbroe dering der volken nog tegenhoudt. Inzon derheid heeft ook de aandacht getrokken hetgeen Jhr. Beelaerts gezegd heeft over het vraagstuk der minderheden, dat nog steeds een ernstig struikelblok voor een volledige vredestoestand is. Vooral de Duitsche en Zwitsersche pers hebben onze vertegenwoordiger daarvoor hulde gebracht. Zijn kloeke ïedevoering heeft trouwens over 't geheel een uitnemende indruk ge maakt. Na Jhr. Beelaerts van Blokland hebben nog verschillende andere gedele geerden aan de algemeene beschouwingen deelgenomen. Vooral de woordvoerders der kleine mo gendheden hielden krachtige pleidooien ten gunste der ontwapening en gaven met na druk uiting aan hun bezorgdgeid over de stijgende oorlogsbegrootingen en de massa- aanmaak van oorlogstuig. Naar de Rijnland-ontruiming? Belangrijker misschien dan het in de openbare bijeenkomsten van Volkenbonds raad en Assemblée behandelde zijn in de laatste dagen de besprekingen geweest, die achter de schermen werden gevoerd over de ontruimingskwestie. De Duitsche kanse lier Hermann Muller heeft Woensdag een onderhoud gehad onder vier oogen met Bri- and, dat voornamelijk gewijd blijkt te zijn geweest aan de kwestie van ue ontruiming van het Rijnland Wel werd in het Franscbe communiqué over dit onderhoud medege deeld, dat alle belangrijke tusschen Frank rijk en Duitschland hangende kwesttes be- bevat 16 pagina's met 40 a 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) \kalmeeren en worden gesterkt door Buisje 75c( Bij Apoth en Drogisten sproken waren, maar het voornaamste onderwerp zal toch wel de ontruimings kwestie zijn geweest. Briand heeft dat trouwens tegenover de journalisten niet ontkend, er bij voegende, dat de bespreking natuurlijk een zeer voorloopig karakter heeft gedragen, daar de kwestie niet alleen Frankrijk aangaat, maar evenzeer Engeland en België. De prins van Wales naar Afrika. De erfgenaam van de Engelsche kroon, de prins van Wales en diens jongere broe der, de hertog van Gloucester, hebben zich Donderdag jl. ingescheept voor een laDge buitenlandsche reis. Zij zijn het kanaal overgestoken om over land naar Marseille te reizen en zich daar aan boord te bege ven van de „Kaiserlhind". Allereerst zullen de prinsen met hun gevolg van 4 personen een bezoek brengen aan Egypt6, waar ze de gasten zullen zijn van koning Foead. Vandaar gaan ze naar Soedan en verder zullen ze een groote reis maken, dwars door Afrika. Zij reizen per auto en trein en zullen deelnemen aan offlcieele plechtig heden, terwijl ze tevens hun hart zullen ophalen aan jachtpartijen op grootwilden allerlei uitspanningen en feestelijkheden, die ze op hun weg ontmoeten, niet zullen ver smaden. Zoo wil de toekomstige beerscher van het Britsche wereldrijk Afrika en de Afrikanen leeren kenner. Met Kerstmis hopen ze de gast te zijn van de gouverneur van Zuid-Afrika zoodat de reis lang zal duren. België: De legerwet aangenomen. De Belgische Kamer is deze week einde lijk gereed gekomen met de eerste lezing van de nieuwe Legerwet. De beraadslagin gen hebbeo, vooral ook tengevolge van de oppositie der socialisten, zeer lang geduurd maar geduld overwint alles. De Kamer nam de artikelen op de diensttijd aan, zoo als die door de regeering waren voorgesteld en waarbij ue diensttijd wordt gebracht op 12, 13 en 14 maanden voor 21000 man en op 8 maanden voor de rest van het con tingent. Ook de andere artikelen wpi d ,n aangenomen met de stemmen van de socialisten tegen en die der andere partijen voor. Zitting van Zaterdag 8 Sept., aanvangende te ruim 3 uur namiddags. Voorzitter: de heer W. B.Oort, burgemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gemeente secretaris. 1. Installatie raadslid. De voorz. opent de vergadering en stelt aan de orde punt 1 van de agenda. De heer Jn. Hen- kes legt de belofte van zuivering en van trouw aan de grondwet af en wordt als raadslid ge ïnstalleerd. De voorz. vertrouwt, dat hij de belangen der gemeente naar zijn beste weten zal voorstaan, en hoopt, dat hij met hem even prettig mag samenwerken als met de heer Zeijlemaker wiens plaats hij inneemt. Hij beveelt hem in de vriend schap der overige raadsleden aan en verwacht, dat hij ook met hen op prettige wijze zal samenwerken. Dhr Henkes verklaart de belangen van Texel te zullen voorstaan zoo goed, als hem door de uiterste inspanning van zijn krachten mogelijk zal zijn. Dc notulen worden gelezen en onveranderd goedgdkeurd. lb. Ingekomen stukken. a. Een verzoek van de directie van de R.K. Militaire Vereeniging te Amersfoort om voor 1929 f25 subsidie te willen verstrekken in ver band met de hooge exploitatiekosten van liet tehuis der vereeniging in die garnizoensstad. De voorz. deelt naar aanleiding biervan mee dat de dienstplichtigen onzer gemeente over verscheiden garnizoenen verdeeld zijn en dat't niet aangaat aan tehuizen van diverse kleur subsidies te verstrekken. Z.i. zouden er wel dichterbij gelegen tehuizen zijn, welke voor ondersteuning in aanmerking zouden komen. B en W stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken. Dhr de Graaf wijst er evenwel op, dat 't Alg. Mil. Tehuis te den Helder wel wordt gesubsi dieerd en een groot deel van de Texelsche dienstplichtigen tocli naar Amersfoort gaat. Zou de subsidie, zoo vraagt hij, voortaan niet verdeeld kunnen worden? De voorz. deelt echter mee, dat 't Tehuis te den Helder slechts een minimaal bedrag als sub sidie geniet. Bovendien is dit een neutraal tehuis, terwijl dat te Amersfoort een bizonder karakter draagt. Dhr Kikkert: Ik meen mij te herinneren, dat wij bij de bespreking van de subsidie voor 't Tehuis te den Helder afgesproken hebben er geen nieuwe klanten bij te nemen. De kleur kunnen we dus buiten beschouwing laten. Dhr Boon (knikkend): En ook de centen. Afgewezen. b. een verzoek van de Visschersver. D.E.T.V. te Oudescliildom lo. de lantaarns aldaar in plaats van te 5 u te twee u vm. te willen qntsteken 2o. in de vischafslag een electrisch zeeftoestel en een mijntoestel te plaatsen (zie uitvoeriger in ons vorig nummer.) De voorz. stelt voor dit adres, wat aangaat het mijn- en zeeftoestel, in handen van B en W te stellen om prae-advies en ten aanzien van de verlichting hen te machtigen een onderzoek daarnaar in te stellen en naar bevind van zaken te handelen. Wat betreft de beide toestellen zal eerst prijsopgaaf moeten worden aangevraagd. Dhr Boon zou een betere verlichting hartelijk toejuichen. Dhr Henkes licht het adres eenigszins toe. Aanvanketijk zou plaatsing van een vijftal lan taarns worden verzocht. Evenwel zag men we gens technische bezwaren hiervan af. Thans wordt verzocht de lantarens reeds te2uvm.te willen ontsteken. Het gebeurt immers heel vaak dat onze garnalenvisschers te 12 u, te 2 of 3 u uittrekken, 't is wel gebeurd, dat men, door de duisternis misleid, in een sloot terechtkwam. Een afdoende verbetering is danook zeer gc- wenscht. De voorz. hoopt aan dit verlangen tegemoet te kunnen komen en wil trachten ook met het Rijk tot overeenstemming te geraken inzake de havenverlichting, welke nog steeds te wenschen overlaat. c. een schrijven van de [heer H. Bruijn, waarin hij meedeelt door de bezwarende voor schriften van de Min. van Waterstaat af te zien van de stichting eener radio-centrale alhier Hij betuigt het college dank welwillend verleende mede- (zie vorig nr.). voor de hem werking. Voor kennisgeving aangenomen. Dhr Lap (tot de voorz.)Heeft u van die voorschriften kennis genomen De voorz.: Ja, ze zij ij zwaar. We waren op het schrijven van de heer Bruijn al voorbereid. 2. Voorloopige uaststelling rekening G.E.B en gemeenterekening ouer 1927. Voorloopig vastgesteld. 3. Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis ouer 1927. Goedgekeurd. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Arm bestuur ouer 1927. Goedgekeurd. Dhr de Graaf: Toen ik in de vorige raad een verklaring trachtte te geven van het batig saldo op de rekening van het Alg. Armbestuur sloeg ik de plank mis. Dit batig saldo tocli vindt zijn oorzaak in de prachtige werking van het Ziekenhuisfonds op Texel. Ik hoop, dat allen lid zullen worden van dit fonds, dat niet alleen het Alg. Armbestuur in gunstiger positie brengt, maar de menschen in een nog betere. Ik ben een der voormannen geweest, die voor een dergelijk fonds heeft gewerkt en verheug me over dit resultaat. Wie anders bij 't Arm- wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten j. indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol bestuur moesten aankloppen worden thans voort geholpen door liet Ziekenhuisfonds. De voorz. (tot dhr de Graaf): Jammer, dat uw plannen niet konden worden volvoerd. Dhr Boon: ieder kan toch lid worden van het fonds te Oudcschild Dhr de Graaf: Voor enkele declcn van Texel zou dit niet voordeelig zijn. 5. Ontslag-aanurage h. Klimp als hoofd der o. I. school te Zuid-Eierland. De voorz.: Wc behoeven hieraan niet veel toe te voegen, 't Aanstaand hoofd zal thans reeds toebereidselen moeten maken voor zijn nieuwe functie. Wanneer niemand iets meer heeft op te merken stel ik u voor te besluiten aan dhr Klimp onder dankbetuiging eervol ontslag te vcrlecnen als hoofd der school te Z.Eierland. Aldus besloten. Op de vraag van dhr de Graaf of reeds een tijdelijk hoofd benoemd is, antwoordt de voorz. ontkennend. 6. Benoeming leeraar in Engelsche taal aan de Zeeuaartschool Met algemeene stemmen (1 blanco) wordt dhr Thürköw wederom voor een jaar op tijde lijke aanstelling benoemd. 7. Benoeming leeraar in radio seinen aan üe Zeeuaartschool. Met algemeene stemmen wordt dhr Jac. van Heerwaarden wederom voor een jaar op tijde lijke aanstelling benoemd. 8. Huur woning uoor het hoofd der o. I. school te Den Burg, (Zie ook 't vorig nr.) Aangenomen. De woning in de Warmoesstraat (no. 610) van dhr H. Dalmcijer kan van 15 Sept. tot 1 Mei a.s. worden gehuurd voor f 7,25 per week. Op de wedde van het hoofd, dhr H. J. Kraai, zal voor 't gebruik dezer woning f 275,— 's jaars worden ingehouden. Aangenomen. 9 Verhooging crediet uoor uerbouwing lokaal uoor landbouwschool. Voor dc verbouwing van de bewaarschool, waarin de lagere landbouwschool zal worden gevestigd, werden twee plannen ontworpen, één op bescheiden schaal en een van meer in grijpende aard, met de uitvoering waarvan t 3000 gemoeid zal zijn. Verhooging van het toegestaan crediet van f 2000 zal dan nood zakelijk zijn. B en W kregen van dhr Velders, rijkslandbouwieeraar, de indruk, dat de ver bouwde school zeer zeker 5, zoo niet meer jaren als lagere landbouwschool gebruikt zal worden. Het zal in ieder geval een bruikbaar gebouw worden, waarvoor ook emplooi te vinden zal zijn, als de landbouwschool elders mocht worden ondergebracht. De kosten zul len, over enkele jaren verdeeld, niet hooger zijn dan de jaarlijksche rente van het kapitaal, voor de bouw van- een nieuwe school benoo- digd. Tevens wordt de gelegenheid geopend stichting van een nieuw gebouw uit te stellen tot gebleken is, in hoeverre de school levens vatbaarheid heeft. Voor meubelen en leermiddelen stelt het Rijk f 3000 beschikbaar. De voorz. deelt mee, dat de nieuwe school bevatten zal een leslokaal, een directeurskamer en een laboratorium, in de gang zullen de W.C.'s en het kolenhok worden ondergebracht. Een fietsenbergplaats zal niet ontbreken, even min als een tank, welke o.m. liet laboratorium van water zal voorzien. Dhr EpeIk sympathiseer niet bizonder met het plan, daar ik liever meteen ecu nieuw ge bouw zou zetten. Maar ik ben met de voorz. eens, dat eerst een proef genomen moet worden. Dhr Leber: Voor 5 jaar dus? De voorz.Hierop hebben we onze bereke ningen gebaseerd. Dhr de Graaf: Ik ben niet voor directcstich- ting van een nieuw gebouw. Immers kunnen we nog niet zeggen, of de school levensvat baarheid heeft. De uitgave acht ik wel ge motiveerd. Dhr Kikkert: 't Gaat n:e; om de vraag, of

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1