ZACHT per half pond Texelsche Berichten Rondvraag. OP DE TONG IN PRIJS De Schapenhandel met Duitschland. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Aug 1928 Ingelegd f 2623.82 Terugbetaald 5120,70 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 2. „De Macht van het Kleine." Postbezorging. Volksfeesten-den Burg. Paardensport. de school levensvatbaarheid zal hebben. We moeten wel zoo spoedig mogelijk een nieuwe school hebben. Dhr. Boon hoor ik fluisteren, dat we er later desnoods wel een openlucht- school van kunnen maken, maar zoover zijn we nog niet. Voorz.: Dus zijn er geen principieele be zwaren We zitten dan in één schuitje. Verhoogd wordt het crcdiet tot f 3000. 10. Boulo R. K. school te Den Burg. (Zie uitvoerig de medcdeelingen in de laatste twee nrs. van ons blad.) Een uitvoerig prae-advies is aan de leden toegezonden. Teekeningen van school en bouw terrein worden bekeken. Dhr Kikkert: Er zal bij nieuwbouw een be hoorlijk speelterrein komen. De Molenstraat is als zoodanig niet geschikt. Dhr S. Keijzer: Wanneer de oude school verbouwd wordt, wordt die toch hokkerig. Dhr LapVan mij kan verwacht worden, dat ik mij tegen afscheiding, tegen verbrokkeling op onderwijsgebied verklaren zal. Immers dit veroorzaakt zeer hooge kosten en minder goed onderwijs. Een bv. 5-klassige school wordtsoms gesplitst in twee scholen met 2 of 3 klassen. Ik wil er echter aan toevoegen, dat het onder wijs aan kleine scholen niet slechter behoeft te zijn dan aan groote: dit hangt geheel af van de personen, met het onderwijs belast. Uit de gemeenterekening blijkt, dat per jaar plm f 108000 aan o.l. onderwijs wordt besteed en slechts belachelijk weinig aan mulo. Ik vraag mij af, of wij wel op het goede pad zijn. Dit alles merk in slechts in algemeene zin op. In 't onderhavige geval moeten we de dingen anders bekijken. In 't prae-advies wordt van 200 leerlingen gesproken. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de school door 250 leerlingen zal worden bezocht, dus plm. 40 per klas. Hier komt voor elke klas duseen onder wijzer. Op grond hiervan sta ik tegenover dit voorstel niet zoo sceptisch als tegenover ge vallen elders waar een klein schooltje wordt gesticht om een groote in de grond te boren. Op deze grond zal ik niet tegenstemmen en ook niet, omdat de wet van mij als raadslid eischt, dat ik vóórstem. Al had ik het recht tegen te stemmen, ik zou mijn stem aan dit ontwerp niet onthouden. Evenwel ik hecht er een „maar" aan. Het bevreemdt mij, dat Ben W ons slechts een globale raming overleggen. Mogelijk moet deze aan tijdsgebrek worden toegeschreven, maar het gaat toch niet aan, dat de raad zoo goedkeurt een plan tot bouw van 'n school, kostende f 52000. Ik zou, voor we tot goedkeuring besluiten, van B en W de verze kering willen hebben, dat het te besteden bedrag niet hooger dan f 52000 zal zijn. Stel, dat het f 6000 wordt. Dan zou er wel verschil komen, bij verbouw vergeleken. Verder bevreemdt het mij, dat een vierde bunder grond noodig zal zijn. Een deel hiervan neemt het kerkbestuur over, maar een ander deel zou de gemeente voor weg willen benutten. (Reeds deelden we mee, dat het voorstel luidt: van dhr Joh. Keij- ser Dz. if 1,75 per M2 te koopen een terrein aan de Driehuizerweg bij 't Suikerwegje, breed 56,65 M en diep gemidd. 48 M. De verdere diepte van 't terrein, plm 26 M, zal door 't kerkbestuur worden gekocht. Het door de gemeente te verkrijgen terrein zal ge legenheid bieden om de school met 2 lokalen uit te breiden en een strook voor een ev. weg onbebouwd te laten. Red.) Dhr JonkerVan dit terrein neemt het kerk bestuur niets. Dhr Lap: De gemeente wil een. strook dus vrijhouden voor een eventueele weg? Weth. Keijser: Misschien wel niet. Dit hangt van de omstandigheden af. Dhr LapZoo'n weg is wel toe te juichen hij zou mooi op 't Suikerwegje kunnen aan sluiten. 't Land van Keijserzou er meer waarde door krijgen. De voorz.We hebben over dit geval reeds van gedachten gewisseld. Dhr LapLeg er een bouwverbod op. Weth. Keijser: Dat's in twee dagen maar niet klaar. Weth. Vlaming: Er wordt in die richting gewerkt. Deze garantie kunnen we u wel geven. Verdere discussies worden over deze kwestie niet gevoerd, daar deze zich in dit stadium voor bespreking in een openbare raadszitting niet leent. Weth. Keijser: Wat die kosten voor het onderwijs betreft, mag wel worden opgemerkt, dat ze voor 90 pCt. door het Rijk worden be taald. De Texelaars zouden er anders koud van worden. Dhr Lap: Toch vraag ik mij af, of wij voor dat geld niet meer konden krijgen. Voor voort gezet onderwijs wordt maar weinig uitgegeven. Weth. Keijser (schertsend) Als we alle kin deren in één school onderwijs konden geven, zou dat goedkooper uitkomen dan nu zij dat in groepen ontvangen. Dhr LapIk ben van oordeel, dat het voor 't safinihoorigheidsgevoel beter zou zijn, dat de kinderen één school bezochten. Dhr Vlaming: Dhr Lap heeft de politiek in de raad gebracht, 't Is goed, dat er iets op ge zegd wordt. Zoo wil ik dan opmerken, dat het betoog van dhr Lap niet hier, maar in de Tweede Kamer thuishoort. Wij zitten hier niet voor 't maken maar voor 't uitvoeren der wetten. Meer behoef ik er niet aan toe te voegen. De voorz: Wat die raming betreftwe gaven wat we bezaten. De zaak moet nog nader worden uitgewerkt, nog pasklaar worden ge maakt. We hebben nu nog maar een schatting, van beide kanten. Eerst als tot de bouw be sloten is, kan de rekening worden uitgewerkt. Weth. Keijser: Wat dhr Lap eischt van Ben W is onmogelijk uit te voeren. Eerst na de aanbesteding weten we precies wat de boel ons kost. Als we meer dan f 52000 noodig hebben komen we om het meerdere bij u, mijnheer Lap. Dhr Epe (schertsend): Toch ook bij mij? Dhr Lap: Maar dan is al tot bouwen besloten. Dhr de GraafEr zal wel meer dan f 52000 noodig zijn. Zulke dingetjes vallen nooit mee. Weth. KeijserAls bij de school te Oosterend is de bouw hier aan ons opgedragen. Dhr Lap Ik geloof, dat we voor het genoemde bedrag een mooie school hebben. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop het voorstel tot nieuwbouw aangenomen. O De punten 11 en 12 worden met goedvinden van de raad nog aan de agenda toegevoegd. o— 11. Verhaal uan pensioenbijdragen. Besloten wordt de bijdragen, verschuldigd wegens vroeger bewezen diensten, bedoeld in art. 135 der Pensioenwet, voor de helft op de betrokkenen te verhalen. Dit besluit moest ingevolge de Pensioenwet wijziging van Juli 1928 voor 1 Oct. a.s. ge nomen worden. 12. Wegenuerbetering. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der Dertig Gem. Polders om voor gemeenschap pelijk rekening ter hand te willen nemen ver betering van de weg in Molenbuurt nabij de hoeve van Herm. Keijser en van de bocht Waalenburg—Driesprong. De kosten van weg- verbetering in Molenbuurt worden begroot op f 1405. Er zal o.m. 1200 M2 land moeten wor den gekocht 4 25 cent. Dhr Lap: Ik dacht, dat gewoonte was voor het te gebruiken land per M2 25 ct. te betalen, terwijl de verkooper de vrijkomende grond voor 10 c. per M! geeft. Dhr Kikkert: Aanvankelijk zou de zaak zoo worden opgelost. Thans schijnen er nieuwe gezichtspunten te zijn geopend en zal de ge meente moeten helpen. Dhr de Graaf: lk ben er voor zooveel moge lijk tegemoet te komen. De voorzMisschien kan de helft voor ge- meenterekening komen. Dhr Kikkert: 't Publiek zal er plezier van hebben en het onderhoud wordt door de kortere weg minder. Weth. Keijser't Ontwerp is pas binnenge komen. B en W hebben er nog niet over ge sproken. Maar ik zou de 30 prs. wel in over weging willen geven de weg 9 M. breed te maken, zoodat hij nog eens als een primaire weg in aanmerking kan komen. o— Verbetering van de bocht Waalenburg— Driesprong zal f 365 kosten en zal o.m. kun nen geschieden nadat een tuinwal over 160 M. lengte afgegraven is. Weth. Vlaming: lk zal mijn medewerking aan dit werk niet onthouden. Maar een oud spreekwoord zegtDoe eerst 't noodige, dan het nuttige en tenslotte 't aangename. Nu zou ik wel plekjes weten, waar verbetering noodig is en willen zeggen, dat de hier be doelde verbetering bij de nuttige kan worden ingedeeld. Ik hoop echter, dat de hier tot stand te brengen verbetering voor het bestuur der 30 polders een spoorslag mag zijn en dat het ons binnen niet te lange tijd met nieuwe voorstellen zal verrassen. Besloten wordt tenslotte B en W crediet te vcrleenen tot genoemde bedragen en hen te machtigen de zaak verder met het polderbestuur uit te werken. W erkverruiming. Dhr Vonk vraagt of B en W in de volgende vergadering met voorstellen tot werkverruiming in de a.s. winter willen komen, daar men anders geheel op 't Staatsboschbeheer is aangewezen. Dit kan wel eens teleurstellen. De voorz.: We hebben in die richting al een en ander gedaan. Onze voorstellen zijn nog in handen van Ged. Staten. Wij zullen zoo mogelijk nog op spoedige afdoening aandringen. Uitbreiding T. E. M - n e t. Dhr de Graaf vraagt of al eens over uitbrei ding van het net van de TEM is gedacht zulks in verband met de gunstige bedrijfsresul taten.Men schijnt z.i. thans een slapende houding te hebben aangeboden, wat niet mag. Als het bedrijf rendabel is, zal uitbreiding van het net over tamelijk dichtbevolkte buurten geen strop worden. De voorz.Bij de school te Z.-Eierland b.v.? Dhr de Graaf: Overal waar aanleg naar oppervlakkige beoordeeling rendabel kan zijn. Weth. Keijser: Of we zullen uitbreiden hangt af van de raad, die daarvoor gelden moet toe staan. Dhr. Boon 't Ligt in de aard van ons stre ven de electriciteit aan de menschheid te bren gen. Wanneer dit uw bedoeling is, moet dit gebeuren. Dhr EpeAls 't maar rekening velen kan. Dhr. de Graaf: Er moet dan ook voortgang zijn bij het bedrijf, bij het personeel. Anders gaat er veel kostbare tijd verloren. Dhr LapLaat de TEM een ernstig onder zoek instellen en dan met voorstellen bij ons komen. Is er reden toe, dan zal de raad de noodige gelden wel toestaan. De Autobusdiensten. Dhr de GraafEr worden nog steeds klach ten over het postvervoer gehoord. Vermoedelijk door vreemdheid. Ik ben er echter zeker van, dat de 3e dienst op de Cocksdorp niet rendabel zal zijn, of 't moest een schoolbus zijn en tevens voor 't postvervoer zoo practisch moge lijk. De voorz.U spreekt zoo in 't algemeen, 't Gaat er echter omHoe krijgen we een betere regeling. U vindt dus dat de schoolkinderen met de 3e bus te laat uit den Burg gaan? Dhr Lap: De praktijk heeft getoond dat ik gelijk heb. Dhr de Graaf: Door de korte tijd kan nog niet van praktijk gesproken worden. Dhr LapGeen schoolkind gaat met de bus mee als deze te half zes vertrekt. Weth. Keijser't Is ook maar een proef. Dhr LapDe bestaande regeling deugt niet. De voorz.We zijn erg ontvankelijk voor goede raad, voor opmerkingen zijn we dankbaar, voorstellen zien we graag tegemoet. Weth. Vlaming: We konden de oplossing nog het best in het verstellen van de schooluren zoeken. Aan 't strand. Dhr Kikkert wijst er op, dat aan het strand nu en dan min of meer omvangrijke cadavers van visschen een ondraaglijke reuk verspreiden, daar ze dagen- en wekenlang daar blijven lig gen. In de kermisweek is benoorden de Koog een groot cadaver aangespoeld, dat er nog steeds ligt. In 't belang van het vreemdelingen verkeer dringt hij op opruiming aan. Onze brandbl ti sc h middelen. Dhr Leber zegt de motorspuit te hebben ge zien, terwijl hij achter een vrachtauto dansende werd voortgetrokken en vraagt of plaatsing op een truck niet alle aanbeveling zou verdienen. Dan had de spuit minder te lijden. De voorz. geeft toe, dat nu een lapmiddel wordt toegepast en zegt te gelegener tijd ver moedelijk met een plannetje te zullen komen. Maar dat zal geld kosten. Weth. Keijser merkt nog op, dat wel eens noodig zal zijn een rijdende motorspuit aan te schaffen. Laatst was de spuit in Eierland, terwijl dezelfde nacht in den Burg een brandje uitbrak (hooibroei op hoeve „Madura" en brand in de bakkerij van de heer Zijm alhier). Dat had wel verkeerd kunnen loopen. Kuilen en kuiltjes. Dhr Lap wijst op een vervuilde kolk in Waalenburg, welke gedempt kan worden. Weth. Keijser zegt van de dijkgraaf te hebben vernomen, dat dit gebeuren kan en dan ter plaatse een publieke weg kan komen. Kuilen in de straat bij de kaasfabriek te de Waal, waarover dhr Lap klaagt, zullen worden weggenomen. Lagere Landbouwschool. Ten aanzien van het onderwijs, te geven aan de lagere landbouwschool, is bepaald, dat wanneer godsdienstleer of maatschappijleer mocht worden onderwezen, dit geschieden zal door personen van dezelfde geloofsovertuiging en levensrichting als de groep leerlingen, waar voorzij geplaatst zijn. De voorz. vestigt er met nadruk de aandacht op, dat deze bepaling de strekking heeft gevolg te geven aan de voorwaarden, door de L.T.B. gesteld. o— Hierna wordt de vergadering gesloten. i^OO/ Gewaar cfo t>on» root t mooie houten pgp, tobakadoo» of oschbok. Neêrlands Natuurmonumenten. We kwamen in het bezit van het jaarboek der Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, bevattende o.m. de verslagen over de jaren 19231928, door tal van fraaie foto's uitnemend verlucht. Waarop het loffelijk streven dezer vereeniging welke thans ruim 20 jaar bestaat, gezicht is mcenen we bekend te mogen veronderstellen. Ze beschikt, naar het voorwoord ons vertelt, over tal van grootere en kleinere terreinen met een gezamenlijke oppervlakte van enkele dui zenden H.A. en verspreid over vrijwel geheel Nederland. Van haar bezittingen zijn op Texel gelegen: de Staart, hetOoster- en Westerkooi- stuk en het Jan Koornsland, de Petten, het Molenmieland, 't BüttikofersMielandende Zand kuil, in totaal een oppervlak van plm. 40 H.A. De aankoop dier bezittingenenkele werden door sclienking verkregen vraagt groote offers. Reeds meer dan anderhalf millioen gulden is voor dit doel geleend, voor rentevergoeding en aflossing is jaarlijks een som van f 75000 noodig, een voorwaar niet luttel bedrag. Terecht wordt opgemerkt dat de vereeniging een schoone taak heeftmaar het is een zeer zware, een hopelooze zelfs, wanneer niet ieder, genietende van de Nedcrlandsche natuur, een handje helpt: Wat thans verworven is, werd bereikt door de steun van nog geen tienduizend leden en door de zelfopofferende toewijding van enkele echte vaderlanders. Moge elk zich gedrongen voelen nog meer voor Mooi Nederland te doen dan nu en door toe te treden tot de Vereeniging en door het werven van leden van zijn sympathie voor haar verheffend werk te doen blijken. Het kantoor der Vereeniging is gevestigd: Heerengracht 540, Amsterdam. o— Van de verdere inhoud van het boek noemen we nog het interessant artikel van de heer Drijver over de Jachtwet 1923 en haar uitvoering, de artikelen van de heeren J. B. Corporaal, Dr. de Beaufort en Prof. Stomps over het Naardermeer en van de heer D. van Dissel over de Natuurmonumenten van't Staatsbosch beheer, op Texel: de Geul, 400 H.A.de Wester duinen, 250 H.A., de Muy en de Slufter, plm. 700 H.A. Te gelegener tijd komen we op een en ander nader terug. Onze schapenhandel met Duitschland is de laatste tijd sterk toegenomen, daar de eigen aanvoer te klein en vooral te slecht is, om aan de eischen van het publiek te kunnen voldoen. Alleen Berlijn heeft wekelijks 20.000 prima vette schapen en lammeren noodig, terwijl de binnen- landsche aanvoer geregeld nog niet de helft ter beschikking kan stellen. Dit komt doordat in het boerenbedrijf de schapenfokkerij geheel wordt verwaarloosd, en in de streken waar men toch nog lammeren teelt, alle gegevens voor de vetweiderij ontbreken. Duitschland brengt geen vette schapen ter markt, het zijn, aldus de Held. Ct., voor de consumptie waardelooze producten. De Halve Stuiversverceniging voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte ont ving van haar afdeelingen in Hollands Noorden in de maanden Maart, April en Mei 1928 de navolgende bedragen aan contributie: Den Hoorn f 9,28, De Koog f 6,95, Oudeschild op Texel f 14,90, Schagen f 15,50, Schagerbrug f 15,65, West-Terschclling f 10,90, Oost-Terschelling f 7,50, Anna Paulowna f 8,85, Alkmaar f 78,48, Egmond aan Zee f 30,20, Julianadorp f 22,05. Morgen zal in verband met de feestelijkheden te den Burg de laatste postbestelling geschieden te kwart voor zes nm. in plaats van te ruim 8 uur. Om de laatste puntjes op de i's te zetten kwam de feestcommissie Maandag jl. nog eens in „de Oranjeboom" bijeen. De voorz., de heer A. de Wilt, ving aan met een aangenaam feit te memoreeren de autorit met ouden-van-dagen, welke Zondag met zoo'n doorslaand succes heeft plaats gehad. Spreker brengt dank aan hen, die welwillend hun auto beschikbaar hebben gesteld alsmede aan de heer Wim van Dijk (Lunchroom Centraal), die de tochtgenooten op Ranja, gebak en sigaren zoo gul heeft onthaald. De hoop werd uitge sproken dat het volgend jaar weer op aller medewerking mag worden gerekend. Een af zonderlijk woord van dank werd gebracht aan de heeren R. Witte en H. Bruijn, die de tocht zoo mooi hadden voorbereid. Door de heer Luberti, eigenaar van „het Mierennest" te de Koog, werd toezegging ge daan, dat hij het volgend jaar de oudjes op een kopje koffie zou nooden. Daar hij ditmaal van het plan te laat hoorde, kon daarvan nu niets komen. Maar wat in het vat is.... I Dat de commissie de beschikking kreeg over een voorraad Toffee's, door de fa. van Melle kosteloos verstrekt, meldden we reeds. Ook schreven we al over de ballons van Gebrs. Dros en de fa. Albert Heijn. Vulling zal morgen ochtend door welwillende handen in het pak huis van de heer J. Kiljan geschieden. Aldaar ook zullen ze 's middags worden uitgereikt. Waar de ballons zullen worden opgelaten hangt af van de richting van de wind. Het programma noemt de Nieuweweg, maar hierop moet men dus niet rekenen. De ballons zullen wor den voorzien van een label, vermeldende „Feestcommissie-den Burg", datum, naam van het kind en van een verzoek om terugzending. De regeling van de etalage-puzzle-wedstrijd, geheel in handen van de heer Schmidt, is puik in orde. We brengen in herinnering, dat twee stellen letters moeten worden verzameld. De namen der deelnemers van groep A en B vindt u in ons vorig nummer. Aan ons bureau heb ben we ten overvloede nog een lijstje opge hangen. De te vormen zinnen hebben betrek king op het Texelsche zakenleven en sluiten op elkaar aan. Aan de heer Schmidt werd voor de genomen moeite dank gebracht. Meegedeeld werd, dat de N.V. Goederenhandel vh. Ph. Vlessingvoor de puzzlewedstrijd een prijs beschikbaar stelde. Voor de vliegerwedstrijd meldden zich tien deelnemers aan. Men verwacht, dat ze nu eens flink voor de dag komen. Het Vuurwerk. Voor het vuurwerk is alles in gereedheid ge bracht. Er wordt op gewezen, dat toegang tot het Sportterrein Donderdagavond wordt ver leend op vertoon van 't blauwe feestprogramma, dat tegen 15 ct. verkrijgbaar wordt gesteld. Er zal een strenge controle worden uitgeoefend. De opstelling van het vuurwerk zal van die aard zijn, dat men vanaf het terrein zelf daarop het mooUte uitzicht heeft. We meenen te mogen verwachten, dat hon derden zich de uitgaaf van een gering bedrag voor het programma zullen getroosten. Immers mag men niet uit het oog verliezen, dat het hier een proef geldt, waarmee een groot bedrag gemoeid is. Meer dan f 200 moet alleen voor het vuurwerk worden opgebracht. Laat men dus niet als klaploopers van het vuurwerkfeest genieten gaan door een gering bedrag daar voor niet te hebben geofferd. Wel is op lijsten voor de volksfeesten hier geld ingezameld, maar daarbij werd aan vuurwerk niet gedacht. Nu men dit op het programma heeft gebracht zal een kleine extra bijdrage noodig zijn en zeker ook wel ontvangen worden. Het veelbelovend programma voor het Concours-hippique van heden, te houden op het sportterrein, vermeldt in de afd. eenspannen 11 deelnemers, afd. twee-spannen koudbloed- paarden 2, afd. twee-spannen (geen koudbloed) 4 en voor de hemdenrace 7. De jury zal bestaan uit de heeren E. Noordijk, C. Kuip, R. Kikkert P. v. Hyfte en R. Stoepker. Een volledig pro gram is voor 10 ct. verkrijgbaar. Voor de harddraverij met Texelsche paarden gaven zich 14 personen op. Het program noemt hun namen evenals die van de berijders der paarden. o— In korte trekken is de regeling der feestelijk heden aldus Heden: Concours—Hippique Hard draverij Vliegerwedstrijd Concert van Texelsch Fanfare. Morgen: Muziek van de toren Kinder spelen Tractatie Oplaten van luchtballons Volksspelen Fakkeloptocht met muziek Vuurwerk. Ter nader informatie schaffe u zich het vol ledig feestprogram aan. De prijsuitdeeling heeft plaats op een nader te bepalen datum. We wiilen nu maar hopen op een paar schoone Septemberdagen, want hiervan is het slagen der feesten in hooge mate afhankelijk.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2