42s,e Jaargang No 4262 Woensdag 19 September 1928 Fijnproevers Van week tot week Bij Scheren PUROL ROODE POOI 65 ct. GELE POOL 55 ct. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 K POSTBUS: N°. 11 Bevoegdheid tot stemmen bij volmacht. „ER IS NIET BETER" per half pond. niet.tkteHrf" S.V. Texel-nieuws. Centrale verwarming R.K. Kerk. Bekroond pluimvee. Onbestelbare poststukken. Fancy Fair-plannen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat een kiezer, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaal delijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn af wezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voor waarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te Z'De kierslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het ge meentebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. For mulieren voor bedoelde verzoekschriften zijn van heden tot en met 31 December ter ge meente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secre tarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambte naar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen ge machtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee kend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer-uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmachtdeze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burgemeester of den door dezen aangewezen amb tenaar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secre tarie de volmacht te komen aannemen is bin nen dien termijn de volmacht niet aangeno men, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemach tigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. In dien de kiezer een gemachtigde heeft aange wezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch vol doet wordt de volmacht als vervallen be schouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschiedt door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Texel, 17 September 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. 8-15 Sept. „Muiden Muiten Duiten Fluiten Het is niet pluis aan de Muider tol, die beruchte staan-iD-de-weg, waaraan al zoo velen zich hebben geërgerd. De groote bla den hebben er kolommen aan gewijd en in geuren en kleuren verteld, hoe het de heer Floris Vos veigirg, toen hij zonder betaliDg de tol wou passeeren. De burgemeester eD marechaussees moesten er bij te pas komen. Het verkeer werd gebeelgestremd. Ten langen leste werden de boomen opge heven, maar Floris werd „op de bon'' gezet rooken Roode of Gele Pool, omdat ze met ons zeggen Bewtar de bon»~*oot mooie houten pOp, ubekedooe of ischbek. Een paar dagen later klaagde hij de tolbaas aan, omdat deze hem de weg versperde, toen hij geen tolgeld betalen wou. Wanneer zal deze middeleeuwsche in stelling, welke met alle snelverkeer spot, tot de „geschiedenis" gaan behooren? De Maasstad „Fortuijn"-lijk. Rotterdam mag fortuinlijk heeten. Niet alleen omdat de stad het na het verscheiden van burgemeester Wijtema zoo kort zonder stuurman heeft behoeven te stellen, maar bovenal omdat door benoeming van een uitermate kundig, ervaren en tactvol man in de vacature is voorzien. Mr. Droogleever Fortuyn, een oud-Rotterdammer, is de nieuwe fuDctionnaris, als oud-wethouder van „'t Haegje" in gemeentezaken behoor lijk thuis en derhalve als bewindsman aan de CoolsiDgel stellig op zijn plaats. Holland—België. Onze minister Beelaerts heeft met z'n Belgische collega Heymans nog eens van gedachten gewisseld over de nog s'eids onopgeloste HollandschBelgische kwestie (u weet welgerezen tengevolge van de vewerping van het verdrag). Min. Heymans zou daarbij niet teleurgesteld zijn, maar önze diplomaat bewaart een veelzeggend zwijgen. Evenwel mogen we hieruit op maken, dat geen onoverkomelijke moei'ijk- heden straks een afdoening in de weg zul len staan. Briand stelt teleur 1 Juist twee jaar, nadat Briand, de Fran- sche staatsman, üuitschland met vriende lijke en van vertrouwen getuigende woor den als nieuw lid van de Voikenbend ver welkomd had, heeft dezelfde meneer te Genève een speech afgestoken, welke in breede kringen teleurstelling, ja, veront waardiging, beroering en ontroering teweeg heeft gebracht. Waarin voor zoo'n vinnige rede een ver klaring te zoeken? De vorige week heeft de Duitsche rijks kanselier Mtiller over beperking van bewa pening gesproken en daarbij de mogend heden d6 vraag gesteld, of het nu toch niet eens tijd wordt, dat vraagstuk ernstig onder het oog te zien. Duitschland, zeide hij, is zoo goed als ontwapend dus mag verwacht worden, dat ook andere staten een schrede zetten op de weg naar beper king van ontwapening. Hieraan heeft de Fransche regeering zich bepaald geërgerd. Dientengevolge heeft Briand diDgen gezegd in een vorm, welke, beschouwd in het licht van het Kellogg- pact, waarvan hij de geestelijke vader mag worden geheeten, niet gelukkig kan worden genoemd. Duitschland's ontwapening noemde hij maar schijn, omdat het land een dichte bevolking heeft en gemakke lijk een groot leger op de been brengen kanomdat het land een machtige indu strie en een machtige handelsvloot heeft, welke maar nauwelijks meer aan de groote oorlog meer herinnereD, waardoor oorlogs materiaal eventueel in korte tijd kan wor den aangemaakt. We moeten hierin zien een uiting van vrees, welke Frankrijk maar niet overwin nen kan. Als de Noorsche Min. Mowinckel huldigt Müller de leer „Door ontwapening naar de veiligheid". Frankrijk (en dit land niet alleen) is van een tegenovergesteld gevoe len en hierin ligt de oorzaak van een ge schil, waarover de heeren bewindhebbers voorloopig wel niet uitgepraat zullen zijn. Gelukkig is de politieke storm, door Bri- and's rede in Duitschland opgestoken, al weer grootendeels geluwd. Belangrijke schade schijnt hij niet te hebben aange- rich al is het vertrouwen in een Fransche toenaderingspolitiek wel eenigermate ge schokt. „Gewone" menschen twijfelen niet spoe dig aan de goede bedoelingen van de ander en hebben vertrouwen in de toekomst. Laat ons hopen, dat de oniuststokers onder meer de Duitsch Natiooalen er niet in zullen slagen roet in het eten te werpen. Het mocht d6 eetlust bp de Fransche diplo maten, die straks over de Rijnlandontrui ming beslissen moeten, eens ganscheijjk bederven D. geen Pijn en naschrijnen of stukgaan der Huid, indien men voor het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. Mej. A. Wonder, gediplomeerd verpleeg ster alhier, is met ingang van October aange steld als Zuster aan de vacantie-kolonie „Jong Nederland" te Bergen aan Zee. De ledenvergadering van S.V. Texel in „de Oranjeboom" op 14 dezer werd bijgewoond door omstreeks een dozijn leden en geleid door de heer D. Dapper, voorzitter. Als voornaamste punt van bespreking ver meldde de agenda „deelname competitie". Na eenig overleg werd besloten met twee elftallen deel te nemen aan de competitiewedstrijden in de le klas N.H.V.B. De spelers zullen dus 5 groote reizen (evenwel benoorden Alkmaar) en 2 naar Den Helder moeten maken en krijgen iedere keer f 1,50 uit de kas vergoed. Over wogen werd het heele bedrag der reiskosten uit de kas te verstrekken, maar hiertoe bleek het bestuur niet bij machte. Het vorige jaar kwam iedere keer f 10 voor rekening van de vereeniging. Thans wordt dit bedrag iiooger. Wil men nu S.V. „Texel" niet over de kop helpen, dan zal men het hierbij moeten laten. Het le elftal zal vermoedelijk worden samen gesteld uit deze spelers: Werf (keeper), Jo Ran, André Ran, Niek Ran, G. Witvliet, N. de Oraaf, de Waal Malefijt, K. Qielis, Jn. Qieiis, Jn. Kiljan en v. d. Stok. Er zal gelijk gemeld in de le klas worden gespeeld, hetgeen verder reizen beteekent maar het spelpeil zal er gunstig door worden beinvloed, evenals het bezoek aan het Sport terrein bij thuiswedstrijden. De voorz. zeide te vertrouwen, dat eerste en tweede elftal zich hun plicht bewust zouden zijn en alle leden zich zouden inspannen om de competitiewedstrijden goed van stapel te doen loopen. Als reserve-spelers voor het tweede elftal zullen de oudste adspiranten in aanmerking komen. Een voorstel tot deelname aan de Gouden- kruiswedstrijd strandde op gebrek aan belang stelling. Hierdoor ook moest het vorige jaar het besluit tot deelname onuitgevoerd blijven. Daar de premie zou moeten worden verdub beld ,werd besloten de spelers niet langer bij ongevallen op het voetbalterrein te verzekeren. Wie zich individueel verzekeren wil, kan dat doen. De contributie blijft bepaald op 75 cent per maand. Tot stijving der kas neemt het bestuur zich voor weer een verloting op touw te zetten. Aangevraagd zijn 6000 loten, de prijs per lot zal 25 eent bedragen. Door de Oranjeboom-bierbrouwerij is een zilveren wisselbeker ter beschikking gesteld. Deze zal tusschen S.V. Texel en een club uit den Helder moeten' worden verspeeld. De heer Niek Ran stelde de vraag of TESO niet geneigd zou zijn de elftallen van S.V.Texel reductie op de overtochtkosten te geven. Een onderzoek in die richting zal worden ingesteld. De heer Gerrit Dros zou gaarne de bekers en medailles, door de vereeniging behaald, een plaatsje geven, met de waarde en beteekenis daarvan in overeenstemming. Het bestuur zal er aandacht aan schenken. Nog kwam ter sprake de vergoeding h f 1.— per persoon, S.V. Texel op Terschelling toe gezegd in verband met de door haar spelers gemaakte kosten. De penningmeester wacht nog steeds op een postwlsseltje maar iedere dag vergeefs Hierna volgde sluiting. Reeds meldden wc, dat de R.K. Kerk alhier zou worden voorzien van een installatie voor centrale verwarming. Thans kunnen we meededen, dat de heer G. Logman met het metselwerk zoo goed als gereed gekomen is en de monteur der fa. Beu kers te Schiedam met de montage een aanvang heeft gemaakt. Binnen weinige dagen zal de Installatie be drijfsklaar kunnen worden opgeleverd. Onze plaatsgenoot, de heer S. D. Keijser, „Schoonoord", behaalde op de van 12 tot 16 dezer te Medemblik gehouden land- en tuin bouw- en pluimveetentoonstelling de volgende prijzen in de afd. "Trio's hoenders, 1—2" met zwarte oude leghorns: le prijs; met zwarte jonge leg horns 2e prijsmet Rhode Island Reds3c prijs in de afd. „Hoenders-enkele nummers" met ecu jonge hen R. I. R.zeer eervolle vermelding. Ook werd deze inzender voor de mooiste collectie liet diploma-„uitmuntend" toegekend. Een felicitatie waard I Ie helft van September Fam. A. Dijst, Amsterdam. Tarkas Mikély, Mugeri, Rocmeniëi o— Vermeldt steeds naam en adres van de af zender op uw poststukken De feestelijke ophaaldienst, door Texelsch Fanfare ten voordeele van zijn kas en met het oog op de te houden fancy fair georganiseerd, heeft aan de verwachting zeer zeker beantwoord ja, heeft die overtroffen. We hebben in hotel „Texel", waar al de artikelen een veilige haven hebben gevonden, het resultaat in oogenschouw genomen en heb ben ons verbaasd over zulk een hoeveelheid geschenken. Wilt ge een opsomming? We vonden er vazen en beelden van allerlei aard, bloempotten en schaaltjes te kust en te keur, handwerkjes, speelgoed, prentenboeken te veel om op te noemen. Onder de grootere stukken merkten we op lainpekappen, een fietsband zoowaar, een paraplui-bak, enz. De heer Schrama, die de bijeenkomst van het comité Maandagavond leidde, zeide over deze oogst best te spreken te zijn en meende hierin terecht een nieuw bewijs van sympathie der burgerij jegens het Fanfare te mogen zien. Aan geld was een bedrag van f 111,54'/, in gezameld, inbegrepen een gift van 47, cent, (niet behoorende tot de „penninkskes der weduwe.") Dagelijks komen nog giften binnen, welke telkenkeer met dankbaarheid in ontvangst wor den genomen. Van Mevr. de Wed. R. kwam binnen het be wijs van een renteloos voorschot, verstrekt in 1909, groot f 10, van de burgemeester f 25, van J.C.V. f 10, alsmede nog eenige bedragen. De data der fancy fair werden definitief 4, 5, 6 en 7 October. (Donderdagavond opening; Zondag sluiting.) De toegang tot de fancy-fair zal een feeste lijke aanblik opleveren. Een speciaal ontwerp hiervoor is reeds gereed. Door het lecgen van een 'dansvloer in de tuin, welke geheel zal worden overdekt, zal gelegenheid tot dansen worden geboden. Door Texelsch Fanfare en de Jazz-Band zal voor dansmuziek worden gezorgd. Een bizondere attractie zal het zeepaard vormen, dat in een tentje tegen entree te be zichtigen zal zijn. Hoe en wanneer dit dier op de Vliehors buit is gemaakt, is eerder in dit blad uitvoerig beschreven. We bepalen er ons thans toe mee te deelen, dat het dier wier en mos selen nuttigt en door zijn bizonder voorkomen vele kijkers zal lokken. De vraag is evenwel of het dier, dat veel van zijn bewegingsvrijheid heeft moeten in boeten en eigenlijk in deze gematigde lucht streek niet thuisbehoort, tot begin October in leven zal kunnen worden gehouden. Mocht het zeemonster eventueel eerderad patres gaan, het zou voor de fancy-fair een onherstelbaar verlies beteekenen. Laat ons dus hopen, dat we het zeepaard in levenden lijve en in blakende welstand hier zul len kunnen aanschouwen. Het zal de Fanfare- kas te pas komen Voor de fancy fair worden doorde heer Zljm, brood- en banketbakker, voor een koekhak- stalietje koek tegen verminderde prijs en bijltjes kosteloos ter beschikking gesteld.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1