l*llROL doodt insecten No 4263 Zaterdag 22 September 1928 42sta Jaargang foor do Zondag. Voor hoofd en hart, Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÉN: TELEFOON: N° 11 8 POSTGIRO: N°.652 8 POSTBUS: N°. 11 Ter herinnering aan ons Concours Hippique—1928. De Etalage-puzzle. 1. Doet al uw inkoopen in de winkels te den Burg. 2. Mooie etalages maken van de kijkers koopers Herfst-begln. Schoolnieuws. Over de zeehonden-jacht. DE MOK. Geen nieuwe watervliegtuigen in 1929. Veevervoer. Visscherij. TERSCHELLING. Druk vreemdelingenbezoek. Verduistering van f 100. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledero regol meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BI] abonnement lagere rogelprljs. ADVERTENTIÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Gelukkige herinneringen. „Een gelukkige herinnering is op aarde misschien meer waard dan het geluk zelf". Als motto vindt hier een plaatsje de vertaling van een paar regels van een Fransche dichter. Ze behooren tot die schoon klinkende woorden, welke zoo gereedelijk weerklank vinden in een gemoed, waarin vage melancholie de boventoon voert. „Ach," zucht men, „wij weten maar al te goed dat op deze wereld geen waar geluk te vinden is; zich in herinnering verdiepen, dat is ten minste nog iets, dat ons een oogenblik van waar genot kan doen smaken". Ik kan mij die stemming levendig verklaren; maar toch ze berust op een volkomen on juistheid. Voelt men niet dat het gezegde een tegenspraak bevat Kan een herinnering op zich zelf bestaan? Is ze niet noodzakelijk het terugdenken aan iets, dat geweest is, evenals de echo de weerklank is van een stem, die heeft geklonken Hoe kan dan de herinnering aan een geluk meer waar zijn dan het geluk zelf? Ik meen dat we in deze uiting niets anders hebben te zien dan een verzuchting over de schijnwaarheid van alle aardsch geluk. En nu valt het geenszins te ontkennen dat er aan dit geluk altijd iets, somtijds_zelfs zeer veel ont breekt, en dat het zelden geheel beantwoordt aan wat we er ons van hebben voorgesteld. Evenmin valt te ontkennen, dat in de herinne ring iets, dat we hebben bezeten, een schoonere vorm pleegt aan te nemen, al was het alleen omdat we het hebben verloren en er naar terug verlangen. Zelfs is hiermee nog niet alles ge zegd. Het neemt ook daarom schooner vorm aan, omdat de hand des tijds het in ons bin nenste zuivert en ontdoet van wat er voor lee- lijks of onaangenaams aan verbonden was. Maar ook dit is de beteekenis van het gezegde niet. Het geeft louter een stemming weer van wee moedige bespiegeling en wel van een gemoed, dat, teleurgesteld en ontmoedigd als het is, uit het leven niets waarachtigs, niets blijvends heeft weten te grijpen en te behouden. Zulk een stemming nu is een ernstig, zich van de waarde van het leven bewust, menschen- kind onwaardig. Al is dan op deze aarde niets volmaakt, toch zijn er wel dégelijk oogenblikken van waar geluk te vinden. Het komt er maar op aan, of we in staat zijn onze gedachten bij het heden te bepalen, of we dat heden in wer kelijkheid en met volle bewustzijn kunnen door leven. Waarom kunnen we niet ons rijk voelen in een bezit en de stralen van liefde en dank baarheid daarop laten nederdalen, terwijl het nog in onze nabijheid is Dat is het juiste oogenblik om er het goede van te zien en het schoone van te genieten. Maar dat beseffen we meestal niet. Of wel, we blikken ontroostbaar terug in het verleden, of we gaan op de teenen staan en trachten een tip van de sluier der toe komst op te lichten. Dwaze menschen, die we zijn Neen, ik wensch de schoone glans van her innering niet te doen verbleeken maar zij kan nimmer iets anders zijn dan de weerschijn van een licht, dat eenmaal heeft geschenen, een lieflijke droom van wat eenmaal werkelijkheid was Zondag 23 September. MAANDAG 24 SEPTEMBER Zoek hen tot uwe vrienden te maken, in wier gezelschap zich de beste zijde van uw karakter naar voren wendt. Dr. H. L. OORT. DINSDAG 25 SEPTEMBER Het beste studieboek zijt gijzelf. WOENSDAG 26 SEPTEMBER Het is bijna belangrijker te weten, waaraan men niet moet denken, dan waaraan wel. DONDERDAG 27 SEPTEMBER Wie zich zijn eigen kinderjaren niet meer duidelijk herinnert, is een slecht opvoeder. EBNER—ESCHENBOCH. VRIJDAG 28 SEPTEMBER Alen zou vriendelijker gezind zijn jegens de menschen, indien men zichzelf beter kende. WERTHELMEN. ZATERDAG 29 SEPTEMBER Aan het blaffen der honden weet ik, dat ik mij op de goede weg bevindt 1 BILDERDIJK. SI Het paard van de heer A. de Visser, Prins Hendrikpolder, een „donkere stekelharige witvoet", behaalde in de klasse „één-spannen" de eerste prijs. In de wagen zijn gezeten de heer Jan Spoelstra en mej. Klaasje Zegel. Zij, die tevergeefs naar de oplossing van de etalage-puzzle hebben gezocht, trots alle moeite er aan besteed, zullen zeker met belangstelling de uitslag tegemoet zien. Woensdagavond kwamen eenige heeren van de feestcommissie in „de Oranjeboom" bijeen, werden de bussen geledigd en deelde de lieer Schmidt, die heel deze puzzl'arij op touw heeft gezet, mee, welke de te zoeken zinnen waren De eerste is een vriendelijk verzoek aan de Burger burgerij en wel in 't bizonder aan moe der de Vrouw, die er als regel met de porte- temonnaie op uittrekt tenzij ze koopt „op de lat." De tweede zin geeft de winkeliers een nuttige wenk. Zij moeten bedenken, dat velen „met de oogen" koopen en dus een aantrekke lijke etalage de verkoop zeer bevorderen kan. Extra uitgaven vooj een goede verlichting, voor een smaakvolle inrichting besteed, keeren dub bel en dwars in het laadje terug I De uitslag is als volgt Zonder eenige aanwijzing is de heer Joh. Schrama er in geslaagd vóór Vrijdag 14 Sept. 8 u nm. een der beide puzzles op te lossen. Bij verlenging van de termijn van inzending en eenige hulp lukte het aan vijftig inzenders beide zinnen te vinden. Hieronder bevond zich ook de heer Joh. Schrama, die dus voor de le prijs in aanmerking kwam. Aan de loting om 2e en 3e prijs namen dus 49 personen deel. De 2e kwam zoo in het bezit van mej. Alie vanSijp, de derde kon worden toegewezen aan mej. G. Zuidewind Md. Zes personen zonden slechts één goede op lossing intwee sloegen de plank geheel mis en hadden zelf een onmogelijk zinnetje gefanta seerd. (De kunst van lezen is blijkbaar nog steeds een zeer moeilijke.) We laten hier nog volgen de namen van hen, die aan de loting om 2e en 3e prijs deelnamen W. Vlas. Tine Bruin Ld. Annie de Porto, J. Kager. Jane Eelman. Hiske Ran. Sjouke Ran. Jo Ran. W. Ran. Joh. C. Bakker. Annie Bakker. A. v. Sijp. H. v. Sijp. C. T. Room- Lips. Jo Groenewold. Marretje Koorn. Corrie Noordijk. André Ran. J. Hillen. Willy Moojen Sientje Lips. Afina Bremer. Jb. v. Heerwaar den. C. P. Moojen. Koen Koorn. H. Lap-Dijt Loekie Schot. C. M. Koorn. N. Kok-Krijnen. P. de Graaf. Lies Bruin. P. W. J. Logman. S. J. de Waal. G. J. ten Cate. T. List. Niek de Graaf. M. Jonker Cd. Trijntje Eelman. H. C. A. Kievits. M. van Twuijver. A. M. Kievits-Ran. C. P. Moojen Cz. Sietske Goënga. G. Zuidewind Md. Jb. v. Heerwaarden. Neeltje Tiessen. A. J. Eelman. E. Room-Lentz. Fa. A. Langeveld Pz. Namens de Commissie brengen we hier gaarne een woord van dank aan allen, die zich hebben beijverd om deze wedstrijd te doen slagen, dus aan winkeliers en puzzl'aars. Op 1 September telde de le klas van de 2-jarige cursus 17 leerlingen, de 2e klas 10, de afd. 3e stuurlieden 8, de afd. 2e stuurlieden 2, de radio-cursus 2. (In het vorig bericht was iets weggevallen.) Id doozee van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apoth.cn Drogisten Hoewel op het oogenblik, dat we dit schrij ven, de zon nog vroolijk schijnt aan de bijna wolklooze hemel, moeten wy ons toch op een spoedig einde van het reeds de geheele maand September durende fraaie weer voorbereiden. Het centrum van mooi weer, dat met een paar zeer kortstondige onderbrekingen zoo lang boven onze omgeving heeft gelegen, trekt zich langzaam maar zeker Oostwaarts terug, terwijl de reeds geruime tijd uit het Noord-Westen dreigende verandering meer en meer veld wint en binnen één of twee dagen haar invloeds sfeer ook over ons land zal uitstrekken. Dan kan men, aldus de „Tel.", toenemende Zuid- Westenwind met regenvlagen en afkoeling ver wachten, waardoor het geheel een herfstachtig aspect zal verkrijgen, hetgeen trouwens met de tijd van het jaar min of meer overeenkomt. Al zijn de onmiddellijke vooruitzichten niet zeer gunstig, wij kunnen slechts hopen, dat de komende verandering slechts een tijdelijke zal blijken te zijn en dat October ons nog eenige fraaie dagen zal brengen, alvorens de grimmige winter definitief zijn intrede doet. Brieven en briefkaarten voor het buiten land, niet- of ontoereikend gefrankeerd, werden vroeger aan de afzenders teruggezonden, ten einde het ontbrekende port alsnog bij te voe gen. Dit gebeurt nu niet meer. De geadres seerde moet nu strafport betalen. Onze plaatsgenoot Dirk Keijser Cz., legde 18 en 19 dezer te Lisse met goed gevolg het examen af, dat toegang geeft tot de Rijkstuin bouwschool voor de Bloembollenteelt aldaar. In de Sept.-aflevering van „De Levende Na tuur" vervolgt G. A. Brouwer zijn artikel over de levensomstandigheden van de zeehond, waar in afschaffing van de premie en reglementeering van de jacht wordt gevraagd. Hij betoogt daarin, dat ruim de helft van het aantal zee honden wordt gedood op de Waddenzee, van waar geen ernstige klachten binnenkomen. Te oordeelen naar het aantal uitbetaalde pre- miën is de zeehondenbevolking in de Neder- landsche wateren sedert 1900 met circa 25 pet. verminderd. Het jaarlijks aan premiën uitbetaalde bedrag wordt nutteloos uitgegeven, oordeelt hij, daar er ook zonder het premiestelsel èn door jacht liefhebbers èn door beroepsjagers reeds vol doende jacht op de zeehonden wordt gemaakt, zoodat een sterke toeneming niet te vreezen is. De jacht door liefhebbers wordt tegenwoordig FUT meer bedreven dan vroeger; de premie wordt voor de beroepsjagers geen prikkel van betee kenis. Sport. De zilveren wisselbcker, door de Oranjeboom bierbrouwerij ter beschikking van S.V. Texel gesteld, wordt in de etalage der heeren Gebr. Dros, Steenenplaats ter bezichtiging ge steld. Het ligt, gelijk gemeld, inde bedoeling deze beker te verspelen tusschen Texel I ter eene en „Helder" of „Racing" ter andere zijde. Er zullen vijf wedstrijden worden gespeeeld met een tusschenpoos van minstens 2 en hoog stens 4 maanden. De eerste wedstrijd zal vóór November plaats hebben. —o— Morgen vangen de competitiewedstrijden aan. Het voetbalseizoen wordt hiermee voor S V Texel weer ingeluid. We hopen van harte, dat het de spelers brengen mogen, wat zij er op redelijke gronden van verwachten. o— Morgen speelt Texel 1 te Bergen tegen het eerste elftal van de gelijknamige club aldaar. De wedstrijd hier zal tusschen Texel II en H.R.C. IV worden beslist. Ook voor 1929 ligt het niet in het voornemen materieel aan te schaffen voor uitbreiding van het aantal vliegtuigen der zeemacht. (Staatsbe- grooting 1929.) OUDESCHILD Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 826 schapen, 385 lammeren, 43 varkens, 19 kalveren, 16 koeien en 2 paarden. Met de gamalenvisscherij ging het vorige week heel slecht. De prijs was plm. vijf cent de KG. Hiervoor kunnen de visschers er niet op uit gaan. In een paar dagen zijn ze ook niet uit geweest. Aangebracht ruim 2600 KG. gar nalen. De palingvisschers bespeuren nog geen paling, misschien is het weer wel al te mooi. Het bezoek aan ons eiland heeft in de sei zoenmaanden, Juli en Augustus van dit jaar, bedragen ongeveer 6200 personen, terwijl dit aantal in dezelfde maanden van 1927 heeft be dragen 4820. Deze vermeerdering moet voor het grootste gedeelte worden toegeschreven aan de nieuwe badweg, waardoor het thans mogelijk is, om per auto het badpaviljoen te bereiken. De vreemdelingen, die het eiland bezochten, waren bijna uitsluitend Nederlanders. Hoewel voldaan over dit vreemdelingenbe zoek neemt zulks niet weg, dat het aantal nog veel grooter geweest zou zijn, als de gelegen heid bestond, om in de nabijheid van het bad paviljoen te logeeren in een geriefelijk hotel. Aan de oprichting daarvan zal de grootste aandacht moeten worden geschonken, terwijl de noodzakelijkheid eveneens is gebleken van een goed hotel te Hoorn. Als aan de logeergelegenheid in goede mo derne hotels de volle, maar zaakkundige, aan dacht zal worden geschonken en de Terschel- linger Stoombootreederij er voor zorgt, dat de overtocht van Harlingen naar Terschelling door vlugger varende schepen zal worden bekort, dan lijdt het geen ttwijfel, of Terschelling èn de hotelhouders èn de Stoombootreederij gaan een schitterende toekomst tegemoet. WIERINGEN. Bij de politie is aangifte gedaan, dat ten nadeele van de vrachtrijder bij de sluisbouw te Den Oever K, door een zekere J. F. een be drag van f 100, hetwelk bestemd was voor de betaling van paardenvoer, is verduisterd. De dader is intusschen te Utrecht aangehoudenen ter beschikking gesteld van de justitie. Het geld was reeds opgemaakt.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1