42ste Jaargang No 4264 Woensdag 26 September 1928 Van week tot week u fa Als het herfst wordt ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ S DEN BURG OP TEXEL as Teneinde bij iedereen vrijen toegang te verkrijgen, zal onze Courant zich houden buiten alle partijschappen en zich bepalen tot het mededeelen van hetgeen in onze "mgeving voorvalt en der vermelding waar dig isOns blaadje vinde in iedere woning eene plaats en worde by allen een welkome vriendhet worde een middel van gemeenschap tusscfien verschillende personen, en voor allen een bron om bekend te worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord, het worde de vraag baak voor allen, die niet onverschillig zijn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt. Texelsche Courant, no. 1, 15 September A° 1887. 15-22 Sept. Uit Tweede en Eerste Kamer. De naklanken in de pers over de Troon rede en de Millioenennota zijn weer weg gestorven en het heropende parlementaire bedrijf biedt nog maar weinig stof tot be spreking. Na de officieels opening der Sta ten-Generaal zyn de beide Kamers in een paar korte openbare vergaderingen bijeen geweest, welke hoofdzakelijk bestemd waren voor de regeling van de werkzaamheden en wat daarbij behoort. De Tweede Kamer heeft Jhr. mr. Kuys de Beerenbrouck weer tot haar voorzitter gekozen en deze heeft, der gewoonte ge trouw, zijn taak aanvaard met het uitspre ken van een korte redevoering, welke hij besloot met de wensch, dat God de arbeid der Kamer in dit nieuwe zittingsjaar moge zegenen. Be regeling van de werkzaam heden gaf nog eenig oponthoud, omdat de voorzitter een door de communistde Visser aangevraagde interpellatie over de mee ting te Arnhem niet wenschte toe te staan daar deze zaak bij de behandeling der begrooting kon worden besproken. De aanvrager verzette zich daartegen en kreeg steun van de zijde van soc. democraten en vrijz. democraten, maar met 46 tegen 2S stemmea er ontbraken, zooals men ziet al dadelijk reeds weer 31 leden op het appèlkreeg de voorzitter zijn zin. Overigens liep de regeling der agenda nogal vlot van stapel. Er is besloten dat de Kamer de 2e October een aanvang zal maken met het afdeelingsonderzoek der Staatsbegrooting en enkele wetsontwerpen en dat ze de 16e October weer in het openbaar zal bijeenkomen, om enkele wets ontwerpen in behandeling te nemen. Het werk der Eerste Kamer heeft voor namelijk bestaan in het vaststellen van het Adres van Antwoord op de Troonrede. De Tweede Kamer heeft deze beleefdheids formaliteit reeds voor eenige jaren afge schaft, maar in onze nog wat deftiger Senaat wenscht men de traditie te handhaven. Wel werd van de zjjde der soc. democraten verklaard, dat zij voor afschaffing van het Adres van Antwoord waren, maar zij ont hielden er zich van een voorstel daartoe te doen. En zoo werd dan het Adres op gesteld, waarin in vriendelijke bewoordin gen ja en amen werd gezegd op hetgeen H.M- de Koningin in de Troonrede den volke kond heeft gedaan. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Het Koninklijk paleis te Amsterdam is weer gesierd met het baldakijn en draagt hoog in de lucht de koninklijke standaard. De Koninklijke familie toch is voor het jaarlijksche bezoek naar de hoofdstad des lands gekomen. Vrijdagnamiddag arri veerde de Koningin en de Prins, maar de Prinses was nog maar liever een dagje te Leiden gebleven om bet belangrijke jaar lijksche festijn in de studentenwereld, de ontgroening, mee te maken. Ieder die wel eens de .blijde incomste" van de Konink lijke gasten in Amsterdam heeft meege maakt, weet, dat het publiek dan in een feeststemming verkeert, en het de hooge gasten niet aan bewijzen van belangstel ling en aanhankelijkheid ontbreekt. Het Km. bezoek beteekent een paar drukke opgewekte dagen voor de hoofdstad des lands. „Eens moet een ieder weg. Voor elkeen komt de herfst. Dan is het tijd, om met het zingen op te houden. Maar tot zoolang moet men zingen."* (Illustratie -Sj. Kuperus en citaat* uit „De Wereld staat in bloei" van Hermann Löns.) Elk jaar komt het tragische moment, dat de natuur, om zoo te zeggen, een grijs haar in heur coiffure ontdekt. September I Dan voltrekt zich een proces, dat ons ver vult van meemoedige gedachten om lente en zomer die vergleden zijn. De ouderdom van het jaar en het wisselvallige der getijden treden meer en meer aan de dag. De lucht dekt zich dichtDitmaal zullen het geen voorbijgaande buitjes meer zijn. [Dat hebben we Maandagmorgen gezien, toen zware regenval als het ware de natte moesson inluidde). De kleur der luchten is die van een degelijk grondverfje. Het houdt lang. Zóó zal de kleur zijn van ons herfst- en winterplafond De geraniums voor het venster pluizen weg als zoo'n licht pluizertje in de wei, dat wij als kinderen plukten, louter om het genoegen van de pluisjes op de wind te doen verstuiven. Maar onze geraniums zouden we wel met zwart garen willen vastbinden. De diep-groene blaren beginnen aan de rand te vergelen 't zijn precies vlekken in een tafelkleed. Hoe triest en melancholiek in elk jaar... het oud-worden van het jaar. Nog staan hier en daar volle boomen maar ze zien er wat vermoeid en ontdaan uit. Hier en daar dwarrelt langzaam een geel blaadje naar omlaag zwenkt aarzelend nog een wei nig opwaarts en zinkt dan ter aarde. Het wonder van de zomer is weer aan ons Luchtvaart-Nieuws De rubriek „Luchtvaart" heeft zich in de bladen reeds voorgoed een vaste plaats veroverd en in de laatste dagen is er onder deze rubriek weer heel wat nieuws gebracht Gelukkig niet over roekelooze Oceaan vliegers er zijn ook al slacht offers genoeg gevallenmaar over anderen, die bezig zijn zich op het voor de toekomst zoo belangrijke gebied van het luchtvaartverkeer verdienstelijk te maken. We denken wel inzonderheid aan de postvluchten van ons land naar Indië, waarvoor thans twee postvliegtuigen met een flinke lading poststukken onderweg zijn. Ook deze vluchten zullen voorloopig nog als proeven moeten dienen, maar als alles een vlot verloop heeft, en her publiek zijn belaugstélling blijft toonen door van deze nieuwe en snelle postverbinding ge bruik te maken, dan mag worden verwacht, dat een geregelde luchtpostdienst niet zal uitblijven We denken verder aan de kanaalvlucht van het nieuwste type vliegtuig, de auto- ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 jj ontwapeningscommissie haar arbeid zou hervatten. Door de onderhandelingen tus- sc-ben de groote zeemogendheden overeen vlootovereenkomst, is er stagnatie. Die onderhandelingen toch kunnen nog gerui me ty'd in beslag nemen en de vraag was nu, of de ontwapeningsconferentie daarop moet wachten. Onze gedelegeerde, Jhr. Loudon, voorzitter van de voorbereidende ontwapeningscommissie, heeft daarom het denkbeeld in overweging gegeven, dat de gedelegeerden van de zes groote zeemogend heden met hem te Parijs zouden komen praten, om de zaak te bespoedigen, maar dit denkbeeld werd vry bruusk door de Engeische gedelegeerde, lord Cushendun, van de band gewezen en van andere zijde vond Jhr. Loudon bij het debat niet veel medewerking, behalve dan van deDuitsche gedelegeerde, graaf Bernnhoff. Er is lang en breed over deze aangelegenheid van gedachten gewisseld en het resultaat is geweest, dat tenslotte een resolutie is aan genomen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat jhr. Loudon in elk geval de ontwape ningscommissie fn het begin van 1929 zal kunnen bijeenroepen. Dit resultaat is in zoover verheugend, omdat de vrees niet ongegrond leek, dat de groote zeemogend heden het niet eens zullen worden en de herziening van de conventie van Washing ton in 1931 zullen afwachten en dat de ontwapeningsconferentie niet voor 1932 zou kunnen bijeenkomen. BelgiëAmnestie-getwist. De Belgische Kamer is Donderdag tot midden November uiteengegaan. Het is deze keer een zeer lange zitting geweest, waarin heel wat strijd gevoerd is moeten worden. We herinneren alleen maar aan de bohan- deling der Legerwetten, met de 249 daarop door de socialisten ingediende amendemen ten, welke met een hevige polilieke strijd in het parlement is gepaard gegaan. Ook het laatste onderwerp, dat door de Kamer behandeld werd, heeft in en buiten de Kamer veel politieke spannitg teweeg gebracht. Een spanning, die voornamelijk beheerscht werd door het dreigen van een ministerieels crisis. De Kamer behandelde het wetsontwirp \an de Vhamsche katho lieke leider van Cauwelaert tot het verlee- nen van amnestie aan de veroordeelde Vlaamsche activisten. Do meerderheid van het Kabinet wil slechts kwijtschelding van straf er dan nog op bepeikte schaal en zonder de begenadigden te vergunnen in het volle openbare leven terug te keeren. De liberalen stonden lijnrecht tegenover de Vlaamsche katholieken en daar beide partijen in het Kabinet vertegenwoordigd zijn, was een Kabinetscrisis dreigend ge worden. Minister-president Jaspar, die ten keste van alles een crisis wilde voorkomen omdat de Legerwetten nog door de Senaat moeten worden aangenomen en deze door een regeeringscrisis ernstig in gevaar zou den worden gebracht, is er tenslotte in geslaagd uitstel van executie te verkrijgen. De Komer heeft met 93 tegen68 stemmen een voorstel'aangenomen om de amnestie kwestie naar een speciale commissie te verwijzen. OostenrijkEen gezellige boel 1 In Weenen maakt men zich zeer onge rust over de komende gebeurtenissen op Zondag 7 October a.s. De nationalistische „Heimwehren" willen op die dag te Wiener Neustadt een groote betooging houden, waarop de republikeinsche Schutsbond het zelfde besloten heeft. Terecht vreest men botsingen tusschen de betoogers en de „Landeshauptmann" van Neder Oostenrijk heeft zich daarom m verbinding gesteld met de leiders der beide bonden om de uitvoering der plannen te voorkomen. Tot nog echter vruchteloos, daar de leiders weigeren met elkander te onderhandelen en ieder voor zichWiener-Neustad voor de betooging blijft opeischen. Intusschen willen de communisten ook niet achterwege blijven en hebben deze een betcoging op 7 October te Wiener-Neustadt uitgeschreven: op dezelfde tijd en plaats als de anderen. Dat kan gezellig worden voorbijgegaan. Het is, of de geiuiden in de straten helder worden. Het Park en de boschjes worden een syniphonie in bruin en geel. Lichtgeel tot roestbruin. En een lichtzinnige wind neemt al die eerbiedwaardige, verschrompelde blaadjes en danst er mee om. En achter zijn rug zeggen wij, karakterlooze stervelingen, er allerlei nare dingen van Dat hij toch niet veel zaaks was; dat hij niet lang geduurd heeft en dat we nu maar hopen, dat het een mooie herfst zal worden. Dat Septem ber heel wat mooie dagen gebracht heeft, zijn we bijna al weer vergeten. Toch zal de herfst om al die vleierijtjes niet nalaten.... een herfst te zijn. Straks komt de eerste najaarshoed. Dat is het tragische, dat de jaargetijden der mode nög sneller gaan dan de jaargetijden in de natuur, in plaats van door laatgedragen kleurtjes en wit stroo nog iets van zomer te suggereeren. Zoo'n enkele warme dag beteekent niets en wij moeten er ons maar niets om verbeelden. De pols klopt iets sneller, maar de inzinking is eveneens snel en onverwacht. Ineens gaan dan de herfstvlagen om de huizen en stormt het in de boomen. Een trieste geschiedenis, eik jaar.... giro van de Spaansche aviateur La Cierva, waardoor het probleem van een verticale opstijging en daling een schrede nader tot zijn oplossiDg is gebracht. En tevens willen we ook niet verzuimen melding te maken van het feit, dat Duitschland voor het eerst na de oorlog weer een machtige Zeppelin hoog beven zijn landouwen heeft zien manoeuvreeren. Dr. Eckener, de bouwer van het nieuwe luchtschip, dat de naam Graaf Zeppelin draagt, heeft met succes de eerste proefvaarten met het nieuwe „luchtmonstei" gehouden en menig Duitscb hart heeft weer eens luide geklopt van nationale trots (Zie blz 3 en 13 van ons laatste Zondagsblad Uit de Volkenbondsstad. Op het groote gebied de buitenlandsche politiek bleef Genève ook in de afgeloopen week nog in sterke mate de aandacht vragen. En wel inzonderheid was het de arbeid der derdfe Volkenbondscommissie, welke om de belangstelling vroeg Zooals men weet hield deze zich bezig met de vraag of en wanneer de voorbereidende TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van t-5 regels: 50 ct. Iedere regol meer: 10 ct. Dezolfdo advortentle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere rogolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN ■■DnnnanmnBnnsDaHniaBccnnBnii.'

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1