Texelsche Courant van Zaterdag 29 Sept. 1928. TWEEDE BLAD Landbouw en Veeteelt. eerlijk aroma Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Het genot, dat het gebruik van U verschaft, is vooral ge legen in het heerlijk aro ma, hetwelk een gevolg is van de origineele bereiding uit echte pepermuntolie. BEDE. Lichte nacht, die lichter zijt Dan mijn donker droeve dagen, Sterrennacht, die grooter zijt Dan mijn kleine hart kan dragen: Laat mij knielen in het duister, Waar geen sterveling mij ziet, En wij bidden tot uw luister: Doof het licht mijns harten nietl C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat mond- en klauwzeer voorkomt onder het vee van: Th. Zijm, den Burg, Joh. Roeper, Witte Engel (vee in de Hemmer), D. Dros, Tienhoven, B. C. Lap, P.H. Polder, Jn. Mantje, Oosterend (vee in het Noordveld), R. Dalmeijer, de Koog (vee Mienterglop.) Texel, 28 September 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen worden gezonden aan de heer G. J. Lieshout Dir. Landbouwschool, Montfoort. Postzegel van zeven en een halve cent voor antwoord insluiten. Pantserrogge heeft niet zoo veel kalk noodig als Petküzer. o Ir. Heemstra te Groningen teelde uit Petküzerrogge de Kroonrogge. Men kan eens een proef nemen. -o— Melde is een onkruid, dat sterk toeneemt De zaadopbrengst is zeer groot. Aanvanke lijk is het een plantje, dat klein en teer is en licht aan het oog ontsnapt. Maar als dan het schoffelen afgeloopen is, omdat aardappelen, bieten, koolrapen de grond geheel onder hebben, schiet de melde er boven uit. Het best is met een scherp mes door het veld te gaan en al de zaadzwam- men af te snijden en te verwijderen. De beste plaats is de kippenloopdaar wordt gezorgd dat er niets dan de harde stengels overblijft. o— Veel boeren boeren niet vooruit, omdat ze ouderwets boeren. o— De Chili-salpeter-producenten hebben zich vereeuigd en de prijzen vastgesteld. Van Sept. stijgt de prijs geleidelijk tot Maart. Heel veel vooruit opdoen is ge vaarlijk wegens het samenkorsten, zoodat de chili dan weer opnieuw gemalen moet worden. Ernstige waarschuwing. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat bij vonnis van den kantonrechter te den Helder wegens overschrijding van de maximumsnelheid is veroordeeld, na door den gemeente veldwachter opgemaakt proces-ver baal, C.K. Cz. tot een boete van HONDERD gulden en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Uit ons vier-cents-Zondagsblad. Vandaag herinneren foto's in ons Zondagsblad aan de opening van de Staten-Generaal, aan de interessante opgravingen te Sibculo, aan de eere-promotie van wethouder Wibaut, aan de proefvluchten van de „Graaf Zeppelin" en de „Cierva" (waarover we in het vorig nummer schreven). Merkwaardig zijn verder de foto's van het houtvervoer uit de Amerikaansche bos- sclien, van het bavianenpaar in de Londensche dierentuin, enz. Dit nummer bevat 60 foto's en andere illustraties, twee complete novellen, twee vervolgverhalen, enz. Abonnementen kunnen te allen tijde ingaan. Buiten den Burg prijs per nummer nauwelijks 5 cent. Examen derde stuurman. Onze plaatsgenoot de heer E. N. v. d. Stok leerl. ZVS alhier, slaagde deze week te den Haag voor het examen derde stuurman. De Wolveehandel 20—26 Sept. De wolveehandel was algemeen minder. De meeste markten waren trager gestemd, terwijl de noteering wel iets lager was, o.a. te Leeu warden, Zwolle, Sneek, Rotterdam en Groningen. Ook op de Leidsche markt waren de prijzen eerder flauwer. Bij groote aanvoer was ook daar de handel langzamer. Bemaling Waalenburg. Hoevaak hebben we u al berichten van meer of minder belang met bovenstaand opschrift onder het oog gebracht Nog steeds laat de oplossing van ^et blijk baar netelig vraagstuk op zich wachten. Maar zijn we goed ingelicht dan zal het spoedig kunnen heeten„Het daghet in den Oosten Op 4 October, dus Donderdag a.s., zal door het dagelijksch bestuur van de polder in café „den Burg" een vergadering worden belegd, waarbij ook Ir. Verhey, adviseur, tegenwoordig zal zijn. De juist binnengekomen offerten, waarover we reeds schreven, zullen daarin worden behandeld en door de adviseur v/orden toegelicht. "We meenen, dr.t een eindbeslissir g nu spoedig te wachten staat. In de tuin van hotel Texel is men bezig met het oog op de fancy fair een geheel over dekte en bij de serre aansluitende dansvloer te leggen. Het ligt in de bedoeling gelegen heid tot dansen te geven, wanneer de zaal door een zeer talrijk publiek wordt bezocht. Schoolnieuws. De heer H. J. Kraai, benoemd tot hoofd der o.l. school alhier, zal Maandag a.s. zijn functie aanvaarden. Aan de heer Rommel is met in gang van die datum als tijdeiijk onderwijzer aan deze school eervol ontslag verleend. Nationale Landstormdag. De Nationale landstormdag te den Haag van 27 dezer, waaraan ook een aantal leden van de afd. Texel deelnam, is goed van stapel geloopen. Het gloriepunt was het défilé voor de Konink lijke familie. Twee uur lang stroomden de land- stormers voorbijer waren er ook niet minder dan 25000. Tallooze muziekcorpsen, tusschen de stoet geplaatst, lieten onderwijl opgewekte marschen hooren. Op „Houtrust" werden verscheiden toespraken gehouden. De heer Duymaer van Twisk sprak een welkomstrede uit en werd met gejuich begroet. Een ontroerende rede aldus het Alg. Handelsblad vol jeugdige gloed en be zielende warmte hield oud-minister Dr. de Visser Een ware ovatie gewerd oud-minister Colijn. Dr. Deckers, Tweede-Kamerlid, was de laatste spreker.' Het défilé maakte een bizondere indruk, daar Zeeuwen, Volendammnrs, Geldersche boeren, enz. in gewestelijke kleederdracht waren opge komen. Het zonnige weer deed deze dag uit nemend slagen. OUDESCHILD Veevervoer. Deze week van hier verzonden 755 schapen, 190 lammeren, 52 varkens, 11 kalveren, 6 koeien en 1 paard. Schoolnieuws. Aan de heer Jn. Molenaar, tijdelijk hoofd der school alhier, is met ingang van Maandag a.s. eervol ontslag verleend. De heer F. W. Krüger zal hem in vaste dienst opvolgen. OOSTEREND Van een ladder gevallen. Dinsdag j.l. is de heer Jb. Buijs, werkzaam bij de molen aan 't Noorden, van een ladder gevallen en van 3 M hoogte zoo ongelukkig neergekomen, dat zijn rug pijnlijk werd getrof fen. Dokter Keidel was spoedig ter plaatse, doch achtte de toestand van de heer Buijs be vredigend. Eenige dagen rust zullen vermoe delijk voor een volledig herstel voldoende zijn. TERSCHELLING. Het gestrande stoomschip vlotgebracht. Ter aanvulling van ons bericht van Woens dag: Het Engelsche tankstoomscliip „Hermione" (laadvermogen 9000 ton) met een lading van 4500 ton gas-olie van Curasao op weg naar Hamburg, strandde Dinsdagavond in de Wester- gronden bij Terschelling. Nadat de kapitein een Lloyd's bergingscontract gesloten had met de combinatie Doeksen—Dros, mocht het Woensdagaan de sleepbooten „Oceaan", „Texel" „Neptunus" en „Volharding" van genoemde combinatie gelukken, het stoomschip 's nachts vlot te sleepen, waarna het de reis n'aar Ham burg kon vervolgen. De laatste haven, welke het schip voor de stranding aandeed, was Vlaardingen. Gestrand Dinsdagavond half zeven, vlot gebracht te half drie in de volgende morgen, is het stoomschip „Hermione" kapitein O. Roberts Donderdag te Hamburg aange komen. Nieuwendijk (N.B.) Voor de vacante betrekking van onderwijzer heb ben aan de bijzondere lagere school zich 132 sollicitanten aangemeld. Te Leiden is de 8-jarige G. Groenewegen op het Rapenburg op de treeplank van de vrachtwagen van zijn vader gesprongen. De vader had hiervan niets gemerkt. Even verder, op het Korte Rapenburg, is de jongen van de treeplank gevallen hij kreeg het rechterachterwiel van de wagen geheel over zich heen, werd daarbij vooral aan het hoofd zwaar verwond en was onmiddellijk dood. Te Beverwijk is het 4-jarig zoontje van de heer P. op het Meeren- steinplein bij het oversteken door een wagen overreden. Kort na het ongeval is het ventje aan de bekomen verwon dingen overleden. Houtiga (Fr.) De afdeeling Volksonderwijs heeft besloten, de o.l. school van een radio-installatie te voor zien. B en W hebben toestemming ver leend. Enkhuizen. Door de concur- rentie-strijd tusschen een oude en een nieuwe broodfabriek is de prijs van het brood hier weer met 2 ct. verminderd en dus nu 5 ct. minder dan vóór kort. In L e u s d e n bij Amersfooit stortte de 60-jarige stucadoor G. H. G. van een ladder naar beneden, waardoor hij is overleden. DenHelder. Voor de 2e mijnen veger, voor O. Indië bestemd, is Donder dag op de rijkswerf de kiel gelegd. Schiphol. Donderdag is het derde vliegtuig met poststukken van hier naar Indië vertrokken. Amsterdam. H. M. de Koningin heeft Donderdag de stad verlaten. Te Bussum is een 15-jarig meisje door een vrachtauto overreden en gedood. Met een vriendinnetje fietste ze langs de Brinklaan ter hoogte van de Gooibergstraat. Doordat de sturen elkaar raakten kwam het slachtoffer te vallen vlak voor de auto. Beide wielen gingen over haar heen. Hoogwoud. De heerP. Helder, veehouder te Gouw vond dezer dagen een anonieme brief in zijn brievenbus, met ongeveer de volgende inhoud „Leg vanavond bij de vierde boom van de straatweg ten Noorden van uw woonhuis, honderd gulden neer onder een steen en bedek de steen met gras. Doe je het niet, of stel je de politie met dit schrijven in kennis, dan zullen jij en een paar koeien van je vóór Zondag kapot zijn. Het gevraagde geld moeten wij een viertal arbeiders gebruiken als reisgeld." De brief wekte nogal ontsteltenis in het gezin van H. Natuurlijk werd de politie met een en ander op de hoogte gebracht. Zij raadde H. eenig geld op de bewuste plaats neer te leggen. Dit geschiedde. Een tweetal veldwachters stelde zich verdekt op en reeds vroeg in de avond, om 8 uur, kwam een persoon zich vergewissen of er het geld was gedeponeerd. Toen sprongen de twee veldwachters echter te voorschijn, doch de persoon, die een fiets bij zich had, wist te ont komen. Bij de achtervolging schoot de politie eenige malen in de lucht doch dit baatte niet. De volgende dag gelukte het haar de dreigbrief-schrijver te vatten. Hij bleek te zijn de 18-jarige boeren knecht van J. Sch., te Aartswoud, genaamd J. Chr. Th. P., die volledig bekende het plan alleen op touw te hebben gezet. De jongeman is overgebracht naar het Huis van Bewaring, te Alkmaar. Te Halfweg had dezer dagen een buitengewoon tragisch ongeluk plaats. De bewoner van een woonschip lig gende nabij de Ringvaart, zag in het ruim van zijn schip een rat loopen, en nam zijn geladen geweer om het dier dood te schieten. Juist op het oogenblik, dat de man zijn geweer afschoot, kwam zijn anderhalfjarig zoontje, zijn jongste kind, voor de loop van het geweer en kreeg de volle lading in het hoofd. Het was onmiddellijk dood. De vader was radeloos van droefheid en het droevig ongeluk verwekte te Halfweg zeer groote deernis. B ij Coevorden is de auto van de heer Ten Brink bij het uitwijken voor een hond tegen een boom gereden. De auto werd vernieldde chauffeur brak een arm. De hond moest worden dood geschoten. Rotterdam. Gistermiddag werd op de Boerenvischmarkt een zwerver, de 64-jarige J. van Haaren plotseling onwel en zakte ineen. Hij werd naar het zieken huis aan de Coolsingel overgebracht, doch de dokter die hem daar moest onderzoeken, kon geen redenen vindt n om hem als patiënt op te nemen. Omdat de oude man geen onderdak had, werd hij eenige tijd later door de politie van het bureau Groote Paauwensteeg afge haald om op dat bureau voorloopig althans onderdak te krijgen. In het politiebureau werd Van Haaren echter spoedig wederom zoo onwel, dat men de Geneeskundige Dienst opnieuw waarschuwde, die hem toen weer naar het ziekenhuis bracht. Daar is de oude zwerver toen na zeer korte tijd gestorven. Zuid-B a rge. De molenaar J. O. krabde dezer dagen een wondje open. Hij is thans aan bloedvergiftiging over leden. Vel sen.Door de politie werd een zwervend dertienjarig meisje aan gehouden, dat voorgaf geen ouders meer te lubben. Nadat een onderzoek was ingesteld, bleek de jeugdige zwerfster j wei terdege nog ouders te hebben, zoo- 1 dat de politie haar naar de woonp'aats te Amsterdam kon terugbrengen. j */A/G \ww^ TONNEMfl'SCONrCCTlONERY WORKS Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar „TOL"-GEKIBBEL. Dat groote menschen nog zoo dol Staan te kibbelen om een „tol", Schenkt aan Muiden's lieve jeugd Elke Zondag nieuwe vreugd. ONBEHEERD. Een oude vrijster laat nooit lang Haar auto op 't parkeerterrein Zij weet, wat of het zeggen wil Een tijd lang onbe„heer"d te zijn. TE LAAT. Dit blijkt aan wie 't leven Getrouw gadeslaat: Berouw en de brandspuit Komt veelal te laat. DE SPOORWEGVALLEN. Het publiek kan er niet mee overweg Met die verwenschte overwegen Spoorwegdirectie overweegt eigen [schuld en pech. Bewaking? Overwegend bezwaar is [er tegen. T e S u d e r w i c k bij Dinxperlo is Zondag de eerste sneeuw gevallen. Roermond. Zaterdagavond is de groote schuur van de ontginning „Theodoorhoeve" te Putbroek-Echt (L.) tot de grond toe afgebrand. De geheele oogst en alle machinerieën, gingen ver loren. Op een gegeven oogenblik miste men het vierjarig zoontje van R. Na lang zoeken werd het ventje geheel ver koold in de brandende schuur gevonden. Den Helder. De gemeentelijke hoofdactecursus gaat niet door, daar zich slechts 6 personen hebben aangemeld (minimum 15.) Buitenland Weenen. De directeur van een dynamietfabriek heeft op ongewone wijze zelfmoord gepleegd. Hij had zich een dynamietpatroon, voorzien van een lont, om het lijf gebonden en daarop de lont aangestoken. De man was 57 jaar oud. Men vermoedt, dat hij in een vlaag van zinsverbijstering heeft gehandeld. Te Hamburg verscheen aan het station van de ondergrondbaan een man in spoorweguniform, die een kist met uitrustingsstukken droeg. Hij ver zocht de beambte om de sleutel van het plaatskaartenverblijf, daar bij voor een zieke collega dienst moest doen en zijn uitrustingskisc wilde wegzetten. De man kreeg de sleutel. Naderhand werd vast gesteld, dat hij uit een kast 2464 Mark had gestolen. Bagdad. Aan de noordelijke grens hebben Turksche bandieten drie dorpen overvallen. Zij doodden drie inwoners en namen de vlucht met gestolen vee. De bandieten worden naar men zegt door Britsche vliegtuigen achtervolgd.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5