L naper"" m No 4266 Woensdag 3 October 1928 42s,e Jaargang vrouyd Van week tot week EERSTE BLAD. S^fta bietten bij Verkoudheden en Rheumatiek Texelsche Berichten 's Morgens en 's avonds ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 J6RUHOS BAAI-TABAK CHECOURANT SraoBB DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van t-5 rogols: 50 ct. Iedere regel moer: 10 cl. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN ACH, WERP GEEN STEEN. Ach werp geen steen Op hem, die is gevallen. De mensch is zwak, Verleiding lokt ons allen, De wereld deed Misschien uw hart nooit bloeden, Licht mocht geluk Slechts voor de val u hoeden Ach, werp geen steen Gij ziet de daad Maar ook des zondaars smarte, En laast gij in De diepte van zijn harte Hij viel, helaas Doch heeft ook fel gestreden, Hij heeft misdaan Maar tevens veel geleden 11 Ach, werp geen steen. (Ingezonden.) „R. R." 22—29 Sept. Een terugblik op zomersche dagen. September behoort alweer tot het ver- ledeD. De zomer is voorbij, de herfst geko- mea en de gele bladeren dwarrelen alwper aan onze voet. Toch heeft alles nog een zomersch aanzien, dank zij het heerlijke weer dat de Septembermaand ons heeft gebracht en dat ook nu nog voortduurt. Wel zelden hebben we zoo'n goede zomer en zoo'n heerlijke nazomer gehid. Vooral ook in het hart van de landman zal er dankbaarheid zijn omdat het werk zyner handen zoo ruim gezegend werd. Een zegen waarvan tal. van oogstberichten, in de bladen verschenen, hebben gewaagd. En er zijn meer categorieën van tevreden medeburgers. Zoo is dè achterliggende zomer ook een heel goede geweest voor 't toerisme en voor hen, die daarvan moeten leven. Het reisseizoen is djt jaar bijzonder goed geweest en menige streek in ons land heeft daarvan zeer geprofiteerd. De Olym pische spelen hebben ook het hunne daar toe bij gebracht, maar vooral het schoooe weer is een belangrijke factor geweest. Zoo kunnen ook onze badplaatsen, waar het seizoen thans gesloten is, tevreden zijo. Dezer dagen kon men in de Tel. een be schouwing lezen over de resultaten te Sche- veningen bereikt, waarin men kon zien dat de omzetten in de verschillende bedrij ven 10 tot 15 pet. hooger zijn geweest dan gewoonlijk en dat er zelden zooveel baden genomen zijn. En zooals het daar geweest is, zal_het waarschijnlijk ook elders zijn geweest. In ieder geval ook op Texel. Wat komen gaat Het reisseizoen behoort weer tot het ver leden. Nog een weekje en de snel kor tende dagen zal nog meer merkbaar zyn als het uur van de zomertijd erafgaat. Ed al zomert het ook nog wat na, we beginnen ons toch langzamerhand al weer voor de komende winter te installeeren. Merige huismoeder heeft alweer de kachel van de zolder naar de huiskamer doen verhuizen. En in de steden begint weer het seizoen van uifgaansavondjes en amusement. Ook op politiek en parlementair gebied zijn de dagen van rust wêer voorbij. Voor de gemeenteraden is weer de begrootiDgs- tijd gekomen en bereidt men zich voorop het groote jaarlijksche debattournooi, waar bij de politiek doorgaans de leiding pleegt te hebbeD. Op het Binnenhof, waar de ver tegenwoordigers van het Nederlandsche volk vergaderen, zal dat over enkele dagen ook weer het geval zijn. nu het begrootings- werk in de afdeelingen een aanvang neemt 't Is alles de voorbereiding voor komende drukke dagen. Voor de algemeene verkiezingen van 1929. Drukke dagen. Vermoedelijk zullen ze dit jaar wel bizonder druk zijn, nu de al gemeene verkiezingen van 1929 hun scha- duw beginnen vooruit te werpeD. Men kan zich ervan verzekerd houden, dat de ko mende algemeene beschouwingen in het parlement de verkiezingen zullen inluiden. Meer rog dan anders het geval pleegt te zijn, zal b\j het komend a!gt meen debat de VLet Vooral op den naam Sanaplrlo daar deze tabletten tvcttig beschermd tljo tegen namaak en vervalsching v_Prijs 25. 40 cn 75 $t. woordenstroom, over de hoofden van ver slaggevers en de geachte medeafgevaardig den heen, gericht worden op het kiezers corps. De politieke partyorganen beginnen zich ook reeds bezig te houden met de naderende verkiezingen. De bewerking van de eigen kiezers is reeds aangevangen en de advie zen omtrent een doeltreffende verkiezings campagne komen al los. Ook treft men zoo nu en dan al weder beschouwingen aan, boe het stembusprogram er uit moet zien. We gewaagden er boven van, hoe de naderende algemeene verkiezingen hun schaduw begonnen vooruit te werpen. Dat geldt niet a leen voor ons land, maar in niet mindere mate ook voor Engeland. Ook onze huren aan de overzyde van het Kanaal beginnen zich voor te bereiden op het naderend stembustournooi In Enge land zullen de alg9meene verkiezingen voor het Lagerhuis in Juni van het volgend jaar plaats bebben en de strijd zal daar voor- namelyk gaan tusschen de conservatieven en de arbeiderspartij, 't Is niet te denken, dat de zeer verzwakte liberale party zich zoo za' kunnen herstellen, dat zy over een meerderheid in het Lagerhuis kan beschik ken. Dat Lloyd George nog eens weer eerste minister van Engeland zal worden is, gezien de politieke situatie van thans, vrywel ondenkbaar. Wat. echter niet wil zeggen, dat zyn party by de komende ver kiezingen niet een factor van be eekenis zal blijven. Van veel grooter beteeken is dan de communistische party, die ook aan de verkiezingen met eigen candidaten zal deelnemen, doch in de arbeiderskringen nog betrekkelijk weinig invloed kan laten gelden. Uit de laatste Volkenbondsvergadering. De byeenkorosten van de Volkenbonds raad en de Volkenbond behooren weer tot het verleden. Zy hebben lang geduurd deze keer en tegen bet einde was de be langstelling ook al zeer gering geworden. Zahle, die de Volkenbondsvergadering met een nogal optimistische rede sloot, zag heel wat leege plaatsen voor zich, terwyl de tribunes totaal leeg waren. Oodanks de uitvoerigheid der debatten is de oogst van deze Volkenbondbijeenkomst niet groot geweest. Als belangrijkste resultaat mag al worden genoemd dat het ontwerp wereldverdrag voor arbitrage en verzoening goedgekeurd is geworden, maar dat dit verdrag spoedig vele handteeke- ningen zal verwerven, is nog zeer de vraag. De Volkenbondsraad, die du ook naar huis is, besloot de heer Loudon uit te noodigen, in verbinding te willen blijven met de groote vlooi mogendheden, om in verband met de stand van de besprekingen tusschen die mogenheden de datum van de nieuwe bijeenkomst van de voorberei dende ontwapeningscommissie, vast te stellen Daar eigen inzicht, in ieder geval uiterlijk in het begin van 1929 Hoe Amerika over het Engelsch-Fransche vloot-compromis denkt. Wat betreft deze opdracht aan Jhr. Loudon verstrekt, moet worden aangeno men dat deze niet eerder stappen tot byeeDroeping der "commissie zal kunnen overwegen voordat het antwoord der Ver. Staten op het Fransch-EDgelsche vloot- compromis, is behandeld. En dat kan nog wel een weinig tijds vragen. Het Ameri- kaansche antwoord is Vrydag te P, r :s ontvangen en het is nu juist niet van die aard, dat een spoedige overeet stemming verwacht mag worden. Amerika kan zich in geeDendeele vereenigen met de door Frankryk en Engeland overeengekomen beperking, enkel van de z.g. kruisers en van de groote duikbooten. Engeland en Frankryk hebben een groote handelsvloot, schepen die ln tyd vaD oorlog gemakke lijk in kleine kruisers kunnen worden ver anderd, terwyl Amerika daartoe niet in staat is. Wel is Amerika bereid nader over maritieme beperking te praten als Frankryk en Engeland er in toestemmen het percentage van de tonnage der klassen binnen het totaal der tonnage te doen af wisselen. waarvoor een bepaald percentage dient te worden overeengekomen. Frankryk on EDgeland zyn met Amerika dus nog lang niet klaar. En dan zyn Italië en Japan er ook nog. De Winterdienstregellng der Spoorwegen In de Winterdienstregeling van de Ned. Spoor wegen, die op 7 October a.s. ingaat, zijn twee belangrijke wijzigingen aangebracht door de inlassching van twee treinen, en wel een uit Amsterdam, die vandaar om 13,41 uur vertrekl en te den H. om 15.47 aankomt en aansluiting geeft op de Texelsche boot en de ander die om 21.34 u van den H. vertrekt en om 23.35 te Amsterdam aankomt. De Spoorwegen zijn met het doen loopen van deze laatste trein tegemoet ge komen aan het bezwaar dat men van Den Hel der nooit later dan half acht kon vertrekken. Ook de trein van 15.47 is een verbetering, in hoofdzaak dan voor ons, Texelaars, die nu directe aansluiting hebben op de boot, terwijl we voorheen een oponthoud van anderhalf uur hadden. De beide treinen loopen niet op Zon- en feest dagen. Verdere wijzigingen van beteekenis zijn niet aangebracht. De ochtendtrein, die van Den Helder om 6.09 vertrekt, gaat 1 minuut later, doch komt op hetzelfde uur te Amsterdam aan. De trein die om 15,43 uit Amsterdam vertrekt arriveert in Den Helder om 18.12 u. of 1 min. vroeger dan tijdens de zomerdienst, aldus de Held. Crt. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaap kamer een doos of tube Purol aanwezigtezijn. „Prulletje" komt. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe het vorige jaar door de Vereenigde Schouwspelers in hotel „Texel" „de Rozenkrans" werd opge voerd, een romantisch tooneelspel, bewerkt naar het bekende werk van Florence Barclay „The Rosary." Het was een proef, welk naar wensch slaagde en tot het geven van meerdere uit voeringen aanspoorde. Nu zal „Prulletje" worden opgevoerd, door hetzelfde gezelschap, met in de hoofdrollen mevr. Enny Mols-de Leeuwe en Pierre Mols. De datum, waarop dit charmante, geestige stuk in hotel Texel voor het voetlicht zal worden gebracht, is bepaald op volgende week Vrijdag. De toegangsprijs zal f 2.20 bedragen (auteurs rechten inbegrepen; nadere bizonderheden ver meldt een advertenlie op Zaterdag a.s. o— Op verzoek plaatsen we hier een paar uit treksels uit persverslagen over de uitvoering van „Prulletje." De Telegraaf van 2 Aug. '28. Men kent de intrige van het stuk, in de hoofdrol waarvan Else Mauhs triomphen heeft gevierd en die ontleend is aan het aardige rommannetje van Gyp„Le Mariage de Chiffon." Corysande, door haar tweede vader en diens veel jongere halfbroeder in de wandeling „PRULLETJE" geheeten. is het tijpe van een argeloos, naïef meisje, dat er alles uitflapt, wat haar voor de mond komt en deswege door haar strenge en Iiefdelooze moeder voortdurend be rispt wordt. Zij houdt niet veel van die moeder die haar met allerlei huwelijkscandidaten lastig valt. Zij zijn wel van hooge adel en zeer rijk, maar missen jeugd en bovendien, Prulletje heeft niet één lief. En zij wil de man, met wie ze trouwt, liefhebben uit vrees, dat zij hem anders in het huwelijk bedriegen zou, zooals zij open hartig aan een van de mededingers naar haar hand zegt. Bovendien koestert zij in het ge heim een romantische liefde voor haar oom en deze een zeer groote liefde voor haar, welke hij haar echter niet durft bekennen, omdat hij veertig en zij achttien is. Wanneer zij hem als oom behandelen wil, op zijn schoot gaat zitten en probeert hem te kussen, wijst hij haar terecht. Zij denkt daarom, dat hij minder van haar is gaan houden en trekt eindelijk de stoute schoenenaan en... vraagt hem ten huwelijk. Het spreekt van zelf. dat hij nu niet langer aarzelt en haar in zijn armen sluit. Een spannend boeK ooor jou. Die fraaie pijp voor my. Wie BAAI-TABAK van GAUNO rooM Die Krijgt ze er gratis bij! ECHTE FRIESCHE /eb but/engewoom Zegen neerlagen pryi Enny Mols-de Leeuwe speelde nu de rol van Prulletje. (Zij speelde deze rol reeds een honderd maal ongeveer bij de Kon. Vereen., Het Ned. Tooneel Dir. Dr. Royaards.) Zij vervulde haar taak met veel talent. Haar spel kan niet anders dan geroemd worden. Pierre Mols gaf een zeer goede vertolking van de oom. Zijn abrupte houding tegenover Prul- lotje was zeer goed. Ook de kleinere rollen waren in goede handen en het geheel bevestigt weer eer.s de indruk, die men altijd bij dit ge zelschap krijgt n.l. dat cr hard en met toewij ding gewerkt wordt. Het talrijk opgekomen publiekapplaudiseerdc hartelijk. De Maasbode van 8 Aug. '28. „Prulletje" was een glansrol vóór Ênny de Leeuwe en is dat nog. In het sterk geschakeerde tweede bedrijf heeft Mevr. Mols-de Leeuwe waarlijk een triomf ge vierd. De spontane overgangen in de rol van het kinderlijke, het schelmsche, naar het vol- vrouwelijke, werd zoowel verbluffend vaardig als innerlijk bewogen gespeeld. De rustige Pierre Mols, als graaf de Trdvilles was hier een uitmuntend tegenspeler, ook bij hem klom de bewustwording van zijn gevoelens langzaam op, in alle nuances overwogen. Ver schillende tooneeltjes tusschen deze twee werden waarlijk superieur. De heer Ir. Ed. Dijt, schcikundigingenieur bij de N. V. Vereenigde Octrooibureaux te 's-Gravenhage, heeft tegen 1 Jan. a.s. uit deze betrekking ontslag genomen en is met ingang van die datum aangesteld als octrooi-adviseur bij de N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij te 's-Gravenhage. Ingenleursexameii - Ned. Landbouw. Zaterdag slaagde te Wageningen voor het Ingenieursexamen Nederl. Landbouw onze plaatsgenoot, de heer J. S. Keijser R. Jz. Ook voor Noord-Brabant. Opgericht is de Vereeniging Het Texelsch Schapenstamboek voor Noord-Brabant. Het bestuur bestaat uit de heeren A. D. v. d. Schans, burgemeester van Andel, voorzitter, ir. A. R. Ariëns, rijksveeteeltconsulent te Ginneken, secretaris-penningmeester en D. van Buuren te Meeuwen. Over 't Texelsch Legcontrólestatlon. Onze pluimveefokkers zullen met belangstel ling het relaas over het „Texelsch Legcontróle- station" in ons vorig nummer gelezen hebben. Om nog eens op doel en streven de nadrukte leggen, verzoekt de heer S. D. Keijser, voor zitter van de organiseerende vereeniging „Eens gezindheid" ons nog het volgende op te .nemen: Op 15 October a.s. begint Jiier een ïegcon- tróle voor hoenders. Ik wil hier in het kort uiteenzetten, waarom wij deze contr6Ie in het leven roepen. Er worden hier jaarlijks honderden jonge hennen gekocht, waarvan de afstamming niet bekend is. Dat moet uit zijn. Er worden hier jaarlijks ook honderden kuikens en jonge hennen gekocht van fokkers, die zeggen, dat de dieren afstammen van hennen met een groote productie. Maar wat garandeert u dat Wanneer een fokker u jonge hennen verkoopt, b.v. van moeders, die 180 tot 220 eieren per jaar hebben gelegd, houdt dit dan in, dat de dochters van die hennen deze groote productie hebben geërfd Het geeft u natuurlijk veel meer zekerheid, dan dat u van menschen koopt die u niets kunnen garandeeren, maar het is geen bewijs, dat de dieren van zulke moeders ook goede legsters zijn. Men kan wel raszuivere maar zelden fokzuivere dieren hebben. Er is een groot verschil tusschen „raszuivere" en

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1