No 4267 Zaterdag 6 October 1928 42s,e Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten „De skim" van Lene-peet. Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.t1 POSTGIRO: N°.652 SS POSTBUS: N°, 11 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lodere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnoment lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN EEN VRAAG. Hoe zijt gijzelve wijs geworden (Ik onderstel maar even, dat ge 't zijt.) Door 't nuttigen van boordevolle borden Met wijsheid, voor u toebereid Of door vaak smartelijk ervaren Door strijd van lange, bange jaren Door leering of door levensstrijd JAN LIGTHART. Stremming verkeer. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis van'belanghebbenden, dat de weg in Waal en Burg, aansluitende op het Oude Dijkje, in verband met het vernieu wen van de brug aan den |Westerweg in Waal- en-Burg, van 8 t o t 29 O c t o b e r a.s. voor liet verkeer met rij- en voertuigen gesloten zal z ij n. Texel, 5 October 1928. Burgemeester en Wethouders van Texel, get. W. B. OORT. get. de Secretaris, JONKER. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat mond- en klauwzeer voorkomt onder het vee van: C. H. Roeper, Spang; Joh. van der Werf, Koogerveld; Wed. J. Beumkes, den Hoorn, (vee P.H.Polder); Jac. Hin, de Nes (vee Spijk- dorp); Jac. Keijser Az., Ongeren; J. H. Timmer, P.H.Polder; Th. Witte, de Nes. Texel, 4 October 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Sport. Morgen speeltTexel II tegen Oudesluis. Laat ons hopen, dat onze spelers goed van „leer" trekken. Het zal de 3e comp.-wedstrijd zijn. Texel I krijgt bezoek van „Vrone", een stevige ploeg dit bleek, toen Vrone tegen D.T.S speelde. Deze wedstrijd belooft wat Geen electrisch licht. Doordat aan de veiligheidsklep, op de loco mobiel gemonteerd, een lek ontstond, moest de TEM Donderdagavond van kwart over acht tot 9 uur de stroom geheel onderbreken. Kaarsen en petroleumlampen werden voor de dag ge haald tot het electrisch licht ons weer uit de nood hielp. „Prulletje" komt Vrijdag in Hotel Texel. Op verzoek plaatsen we nog deze recensie De Tijd van 3 Aug. '28. In het Centraal Theater te Amsterdam geven de Vereenigde Schouwspelers thans een keurige weder-opvoering van het bekende successtuk „Prulletje". Het is een alleraardigst en zeer onderhoudend stuk, waarin de begaafde actrice Mevr. Enny Mols-de Leeuwe, vooral bekend als de verpleeg ster in „de Rozenkrans" op uitnemende wijze de titelrol vervult. Mevr. Enny Mols werd na ieder bedrijf harte lijk toegejuicht. Haar levendig en talentvol spel dient geroemd, evenzoo de gave vertol king, welke Pierre Mols van de sympathieke graaf gaf. Maar ook de andere rollen waren in goede handen. Pension „Bosch en Duin." Het Pension „Bosch en Duin" aan de Bakken- weg bij de Dennen, eerder beheerd door de eigenaars Lap en Buis, ging een dezer dagen geheel in handen van de heer Buis over. De heer Lap zal een woning doen optrekken nabij „Hoog-Koog", eveneens in de onmiddellijke nabijheid van de Dennen. De Wolveehandel 27 Sept.3 Oct. De stemming op de afdeeling wolvee te Lei den was wel iets beter. De handel was daar iets vlotter met vaster of iets hooger prijzen wat echter weer niet 't geval was te Leeuwar den, Zwolle en Rotterdam, waar de handel stugger was met eerder iets flauwer prijzen. De Groninger markt verliep voor alle soorten wolvee slecht, terwijl ook de Sneekermarkt iets lager ging. „Voor de haven te Ouwe Schild." Geteekend door Gegraveerd door D. Veelwaard. Anno 1781. Doopsgezinde Zondagsschool. Te laat om nog in ons vorig nummer te kunnen worden opgenomen, deelde men ons het volgende mee, waaraan we nog gaarne plaat sing willen verleenen Onze plaatseenoote, niej. Joh. Keijser, zal met onze oud-Burgemeester Buysing Damsté in de echt worden verbonden en in verband hiermee naar Oost-Voorne vertrekken. Sinds jaren verbonden aan de Doopsgezinde Zondagsschool alhier, nam zij Zondag jl. af scheid van haar leerlingen, die haar te dezer gelegenheid vereerden met een fraai cadeau, een vaas met bloemen, namens de kinderen aangeboden door Grietje Ruijs. Alej. Keijser werd toegesproken door ds. Vis, die waardeerend sprak over de door haar in 't belang der school verrichte arbeid. De kinderen werden feestelijk onthaald. Op jacht 1 Een dezer dagen gelukte het de heer N. Rijk 54 konijnen, 16 fazanten en 2 hazen te schieten Voorwaar een schitterende prestatie en een be wijs tevens, dat er op Texel meer jachtdieren kunnen worden bemachtigd, dan wel aangeno men wordt. Wanneer we hooren, dat de heer P. Drijver op één dag op 't Noordvlak tusschen Bin- nenvlak en Grootevlak niet minder dan 224 konijntjes neerlegde,'krijgt men van de wildstand in onze duinen geen slechte dunk. Uit ons Zondagsblad. Van de actueele gebeurtenissen, in dit num mer in beeld gebracht, noemen we de fokvee- dag te Goor, de tuinbouwtentoonstelling te En schedé, de Haagsche landstormdag en de schouwburgramp te Madrid. Merkwaardige kiekjes bevat het van de ananasoogst op de Sandwich-eilanden, van Damaskus en Manhat tan, van Zaandam en Zoutelande. Een lezens waardig artikel over Brugge is door 9 foto's aantrekkelijk geïllustreerd. De fraaie en groote foto van de oude deur van hotel „Texel" op pag. 6 zal zeker aan de aandacht van geen Texelaar ontsnappen. Voor het overige deel heeft dit nummer de bekende rubrieken. Dr. Schaepman-fonds. De bestuurderen der R.K. Kiesvereenigingen op Texel stellen pogingen in het werk hier een Partij- Bureau der R.K. Staatspartij te vestigen. (Zie annonce.) DE MOK. Vliegtuig beschadigd. Van het Marine-watervliegtuig Fokker C 1 van het vliegkamp alhier weigerde Donderdag ochtend bij het starten de motor. Het toestel is dicht in de nabijheid neergekomen en bescha digd. Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. OUDESCHILD Veevervoer. Deze week werden verzonden 343 schapen, 291 lammeren, 76 varkens, 9 kalveren, 7 paarden en 5 koeien. Texelsche novelle uit 1864 18 door D. Dekker. Het blijde uur van de terugkomst van haren vriend had geslagen. Hij was in goeden welstand wedergekeerd. Een wijd- loopige brief van het meisje had den jonk man bericht gegeven van hetgeen er ge durende zijne afwezigheid had plaats gehad. Hij vond het eerste zeer vreemd; maar na eenig nadenken meende hij den sleutel gevonden te hebben. Hij schreef dus ondermeer aan zijne nicht: „Zoodra ik afgemonsterd ben, zeil ik in den avond naar je heen, en werp mijn anker, hoe vreemd je 't ook vindt, bij jou in huis uit. ik neem een vriend van me mee, op sleep touw, en die moet ook een ligplaats bij jou in de haven hebben. Aan geen sterve ling vertel je, dat we bij jou zijn binnen- geloopenwant we zullen ons zoolang daar vertuien, dat „de skim" van Lene- Peet verschijnt. Ik heb juist lust, ze eens aan boord te klampen en haar rekenschap te vragen, waarom ze mij heeft onterfd." In alle stilte kwam Willem Vlug met zijn vriend bij het meisje aan, juist op een avond, waarop in den nacht, die er op volgde, naar de berekening van Leentje, eene verschijning kon plaats hebben want geregeld geschiedde dit na verloop van drie, vier of vijf nachten, en er waren nu reeds vier verloopen, waarin zij niets ge merkt had. Vlug was verwonderd en ont stemd, zijne geliefde zoo bleek en vervallen weder te vinden, en zwoer, dat hij „de skim", of wat het ook was, voor goed naar de andere wereld zou helpen. In eene kamer naast die, waarin de ge liefde sliep, hadden de twee mannen post gevat. Het meisje vlijde zich meer gerust neder dan zij in lang gedaan had. Het sloeg twaalf ure. In spanning wachtte Vlug en zijn vriend, de onderstuurman van het schip, waarmee hij de laatste reis ge maakt had, op hetgeen gebeuren zou. Ja welEenig geritsel aan de achterdeur. Er wordt een sleutel in het slot gestoken, omgedraaid en de deur gaat openeene gedaante sluipt langzaam binnen, en begeeft zich met langzame en voorzichtige schreden naar de kamer waar het meisje sliep. Vlug kon zich nauwelijks weerhouden het spook aan te vallenmaar hij bedwong zichhij wilde de geheele verschijning zien. Tot de deur der slaapkamer van zijn vriendin genaderd, werd die door de ge daante geopend en met zachte stem werden de bekende woorden „Mien skim, mien skim" enz. uitgesproken. „Bij alle stormen en orkanenriep Vlug uit, terwijl hij de gedaante met stevige vuist omknelde „juist met de skim van de oude Leentje Thanis heb ik een zaakje te behandelen; heel toevallig dat ik ze tref." En meteen kneep hij zijn prooi zoodanig, dat deze het van pijn uitschreeuwde. „Komaan!" vervolgde Vlug; „nu laveer je eens met me naar gindsche havendaar is eene vuurbaak die we eens zullen ontsteken, en dan willen wij eens zien, wat voor een zeeschip ik heb opgebracht." De vriend van Vlug had de lamp reeds opgestoken, toen deze het spook in de kamer duwde. Leentje, die ontiitgekleed te bed was ge gaan, verscheen ook weldra, en daar werd liet spook „onttakeld". Japik Ponse, de jonge, kwam, sidderend als een blad, uit het nachtjak en de „fladdermuts" van de oude Lene-Peet. Vader Ponse had die bemachtigd, tegelijk met de sleutel van de achterdeur. „Dacht ik het niet, botterik, dat jij hier die kunst kwam vertoonen riep Vlug, terwijl hij hem bij de strot greep; „je laatste uur is geslagen. Maak je gereed om te sterven. Mijn plan is gevormd. Achter op de plaats, in den put, werp ik jou plompe kast, nadat ik je eerst den mond heb gesnoerdVooraf op je knieën, om vergiffenis af te smeeken aan dit meisje, aatje den dood had kunnen veroor zaken 1" Slot volgt. Den Helder. De firma S. Her schel had, door gestage uitbreiding barer zaak, langzamerhand gebrek aan ruimte gekregen in de beide perceelen in de Koningstraat, tot nu toe door haar in gebruik. Speciaal de afdeeling „hoeden" kwam, door het grooter worden der confectie-afdeeling, in het gedrang. Van daar, dat een naastgelegen perceel, toen dit vrijkwam, werd aangekocht. Hierin is thans de groote en keurige collectie hoeden, pelterijen, wollen deux pieces en vesten ondergebracht. Juister is het misschien te zeggen „voortgezet" want ook in het oude pand is de hoe- denafdeeling gebleven, alleen is zij thans aangevuld en uitgebreid. Gebr. Smit hebben van 'dit nieuwe pand, dat geheel van den grond af weder is opgetrokken, een keurig-mooie, moderne winkel gemaakt, op het voor beeld van de bekende zaak van Gerzon in Amsterdam. Te Paster holt (L.) kwam een dame bij het wassChen van heur haar met benzine te dicht bij een petroleum lamp. Zij kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en armen. Rotterdam. De twaalf-jarige Marietje Groeneveld uit de Justus van Effenstraat is bij het onvoorzichtig over steken door een autobus gegrepen en gedood. Heiningen. De 55-jarige T. Sneep, postbeambte, is met zijn rijwiel in de sloot langs de weg gereden. De ongelukkige was gestikt in de modder. De man laat vrouw en kinderen achter. Te Amstelveen kwam een moeder tot haar groote ontsteltenis tot de ontdekking, dat zich in de wieg van het jongste kind van zes maanden een groote rat bevond. Het ondier dat ijlings de vlucht nam, had het kind in het oor en in de kin gebeten, alsmede de speen van de zuigflesch afgeknaagd. Naar de vrouw mededeelde, wordt het gezin geregeld door ratten geplaagd, waarbij de dieren een groote brutaliteit aan de dag leggen Het woonhuis geeft de dieren door de vervallen toestand, waarin het verkeert vrij entrée. In Maas en Waal heeft men de laatste tijd enorme overlast van wilde katten, die het voorai gemunt hebben op jong wild. Deze katten zijn vermoedelijk de afstammelingen van tijdens de waters nood verwilderde dieren. Op eenige middagen legden jagers er een dertigtal neer.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1