42ste Jaargang Katholieken, komt vanavond allen ter vergadering (Ziet de advertentie.) No 4268 Woensdag 10 October 1928 Van week tot week 5enu wstillend ïentónd Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 :s POSTBUS: N°. 11 beschermt Qiwkitod iegen hoest en VERSCH TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN i Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bi] abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN I i Zaterdagavond. [De Gemeentefondsbelasting. Minister de Geer heeft een zeer belang rijk wetsontwerp ingediend, dat een heele ommekeer in ons belastingstelsel zal bren gen. Althans wanneer het o-ntwerp wet geworden zal zijn. Reeds in 1921 werd een staatscommis sie in het leven geroepen, die tot taak had aan te geven, hoe een herziening van de financiee'e verhouding tusschen 't rijk en de gemeenten mogelijk zou zijn. Haar rapport verscheen „al" in 1927, maar onze minister liet er zich weinig aan ge legen liggen en komt nu met een wets ontwerp, dat als een der voornaamste van de laatste jaren mag worden beschouwd. Het gemeentelijk belastingstelsel eiscbt herziening. Wie een inkomen heeft van f 1600 heefc, betaalt in Wassenaar nog geen f8,—, in Sittard meer dan f 100,gem. ink. belasting. Van wie een zuiver inko men heeft van f 10.000 heft de gemeente lijke fiscus te B'oemendaal f273, die te Sittard meer dan f2000. Die verschillen zijn niet te verklaren uit de grootscheepsche maDier waarop deze gemeenten haar huis houding hebben ingerichtook niet uit het feit, dat de „dure" gemeenten haar inge zetenen meer zouden aanbieden dan de andere. Neen, we hebben acht te geven op haar draagkracht, welke door het belast baar inkomen harer inwoners wordt be paald. Verder zijn er de uitgaven in hst algemeen rijksbelang (politie, ouderwijs, armwezen) welke voor diverse gemeenten zeer uiteenloopen. Het ligt thans in de bedoeling de gem. iük. belasting geheel aan de kant te zetten. De forensenbelasting vervalt daarmee even eens. Ter schadeloosstelling zal'n bedrag van f80,000.000 door het rijk onder de gemeen ten worden verdeeld, waarbij rekening wordt gehouden met het aantal en de draagkracht der inwoners en de uitgaven voor politie, onderwijs en armwezen. Het rijk zal met dit doel een nieuwe inkom stenbelasting heffen, een zg. gemeente fondsbelasting. De gemeenten krijgen minstens de helft, doch hoogstens s/4 van de gem. ink. belasting vergoed. Het hier door ontstane gat zal door een gemeente lijke verteringsbelasting (bv. op piano's en radiotoestellen) of door 't heffen van opcen ten op de gemeentefondsbelasting kunnen worden gestopt. Het gevolg van de nieuwe regeling die 1 Jan. 1931 in werking zou moeten treden zou zijn, dat de gemeentelijke belastiDg in de meeste gevallen zou worden verlaagd, maar in andere (bv. Wassenaar, Bloemendaal enz.) belangrijk zou stijgen. Met belangstelling mag worden afgewacht hoe dit ontwerp zal worden ontvangen. Tollen-misère. Er komt lichtEr zijn hoopvolle ver schijnselen, welke op een spoedige verbe tering wijzen. De tol te Hoogland bij Amersfoort gaat verdwijnen; die op de Lange Vechtbrugbij Weesp en aan Bijlmer meer en Uitermeer ook. Zelfs deMuidertol zal het niet lang meer maken, want inzake de afkoop werden de betrokken lichamen het reeds eens. Dat geeft moed voor de toekomst. Luchtvaart. Het tweede Holland-Indië vliegtuig is te Batavia aangekomen maar het derde kon het door een ongelukkige landing niet verder dan Cawnpore brengen. Dat is een leelijke tegenvaller voor Prillwitz de vlie ger, die de post maar per trein doorzond en nu wacht tot het vierde vliegtuig eèn monteur en materiaal zal hebben aange bracht. De „Graf Zeppelin" heeft zijn tweede proefvlucht, waarbij ons land van Njjmegen in de richting van Hoek van Holland werd overgestoken, op schitterende wjjze vol bracht. Bezitters van radio-toestellen waren in de gelegenheid via de Duitsche zender Künigswiisterhausen het gesprek te volgen, dat de omroeper van tijd tot tjjd met de luchtschip-kapitein voerdeeen vermeldenswaardige bizonderheid. De Zeppelin zal spoedig naar Amerika vertrekken. Vier Amerikanen, die de reis zullen meemaken, betalen elk 3000 dollar voor dit tochtje! Aan poststukken is reeds voor een gewicht van 500 KG bjjeen. Er wordt brandstof meegenomen voor 120 uur. Een interessante onderneming, onze aan dacht waard De havens van Rotterdam en Antwerpen. Het zal uit zijn met de naijver tusschen deze groote havensteden. Er kwam een overeenkomst tot stand tusschen belang hebbenden hier en in Amerika met het resultaat, dat de totale aanvoer naar en van Antwerpen en Rotterdam uit en naar New-York en andere O. Amerikaansche havens eerljjk zal worden verdeeld. Rotterdam en Antwerpen zullen thans door eendrachtige samenwerking hun bloei kunnen bevorderen. Met Duitsche havens is men nog in onderhandeling. Engeland—Frankrijk—Amerika. Amerika is nog steeds niet best te spre ken over het Engelsch-Fransche Vloot- accoord en speelt vooral op tegen Enge land, dat zich nog steeds tegen openbaar making van het verdrag verzet. Dit wekt achterdocht, waarvan ook de Italiaansche pers spreekt. In scherpe bewoordingen heeft de voorz. van de Amerikaansche Comm. voor Marine zich uitgelaten over de „domme Britsche admiraliteit", die met „schandelijke oogmerken" een verdrag sloot, dat „ter vuilnisbelt gedoemd" moet zijnDit klinkt niet vriendelijk en be wast wel, hoezeer Amerika ontstemd is Frankrijk maakt tegen openbaarmaking geen bezwaar, doch eerst moet Enge land het „ja-woord" geven. Scherpe critlek op 't Baldwin-bewind, Is het te verwonderen, dat Engeland's bewind, de Baldwin-regeering in deze dagen harde noten moet kraken Leelijk beeft Mac Donald op het arbeiderscongres te Birmingham die kat-in-de-zak-politiek" aan de kaak gesteld. Alles wijst op het naderend eindö van het conservatieve be wind, dat ook in andere kringen maar weinig steun meer vindt. Vrees voor Sovjet-Rusland. Niet te ontkennen valt, dat door Frankrijk zoowel als Engeland bij het politiek spel der laatste weken vrees voor Rusland aan de dag wordt gelegdzjj het ook verbor gen viees. Volstrekt niet onverklaarbaar, want stellig moet Sovjet-Rusland onder machtigste militaire staten worden ge rangschikt. Immers houdt het een leger op de been van ruim een millioen man, dat in dagen van oorlog tot 6 millioen kan worden uitgebreid. Ook de vrouwen zijn dan onderworpen aan de dienstplicht, welke rust op a'le personen van 19 tot 40 jaar. „Met de paplepel" wordt de kunst van oorlogvoeren ingegotende school jeugd krijgt les in krijgskunde en wordt van haar 16-18e jaar onder militair toe zicht geoefend. De vloot telt 80 schepen, waaronder 4 slagschepen en 20duikbooten. De luchtmacht is gehuld in een geheim zinnig waas, maar zal met de overige strijdmiddelen in aantal en uitrusting stellig ir, overeenstemming zjjn. Zoo vormt Rusland een macht, waarmee ter dege rekening moet worden gehouden. Oostenrijk: Toch geen burgeroorlog? Niet zonder vrees wordt de dag tegemoet gezien, waarop Chr.-socialen, soc. dem. en communisten zullen demonstreeren te Wiener-Neustadt, op 50 KM. van Weenen gelegen. Bemoedigend is, dat een over eenkomst kon worden gesloten, volgens welke de kemphanen niet op hetzelfde uur zullen demonstreeren en evenmin elkaar zullen ontmoeten. Toch zal een militaire macht ten getale van 5000 man een oogje in het zeil houden, want het gevaar is niet denkbeeldig, dat enkele raddraaiers hier de boel op stelten zullen zetten. Een bloedige kamp moet m ieder geval worden voorkomen. Griekenland's Vriendschapsverdrag. Venizelos, Griekenland's minister van Buitenlandsche Zaken, heeft het zich tot plicht gerekend wereldkundig te maken, dat hef met Italië gesloten verdrag louter een vriendschapsverdrag was, tegen geen enkele staat gericht. Hij heeft zich ge haast hiervan de regeeringen te Parjjs, Londen en Belgrado 19 verzekeren en maakte Joego-Slavië blij door een vrp'e doortocht naar zee toe te staan, hetgeen de vrede op de Balkan bevorderen kan. Over een verdrag komt hij Dog eens praten. Ook staat nog op program een reis naar Angora, maar aan een verdrag met Turkjje is hij voorloopig niet toe. Spanje: Primo de Rivera. De dictator van 't Iberisch schiereiland zit blijkens de laatste berichten nog vast in 't zadel. Politieke complotten ten spijt, denkt hij er niet aan zijn program ontrouw te worden. Het zal nog wel een jaar of drie duren, meent hij, eer het constitutio neel regiem kan worden hersteld. Intus- schen gaat het aanzien van de koning er niet op vooruit. Zyn lot is met dat van de dictator ten nauwste verbonden. De vraag is nu maar hoe lang Primo gelegenheid zal vinden zijn illustre plannen ten uitvoer te brengen. G. J. D. bietten „Prulletje" Vrijdag in hotel „Texel". Op verzoek laten we nog deze recensies volgen Het Algemeen Handelsblad van 2 Aug. '28, Een genoeglijk stuk. Het verhaal van Prulletje, die allerminst een prul is, maar zich een fiksche meid betoont. Ook gisterenavond heeft „Prul letje" vele toeschouwers en toehoorders ge trokken, die met aandacht en ook met vroolijk- heid de gebeurtenissen op het kasteel van de markies De Bray volgden. Nieuwe Rotterdamsche Courant van 3 Aug. '28. „Prulletje" is een alleraardigst „Prulletje." Daarom nam Pierre Mols „Prulletje" op het program van De Vereenigde Schouwspelers, die thans het Centraal-Theater bespelen. Te eer deed hij dit, omdat de hoofdrol een succes- rol is voor zijn echtgenoote Mevr. Mols-de Leeuwe, die deze rol bij het gezelschap van Dr. Royaards speelde en er toen veel genoegen van beleefde. Mevr. Enny Mols-de Leeuwe geeft hetteere, lieve en spontane, dat het figuurtje van Prul letje behoeft. ZOO MAfcSCH EN In Pierre Mols vond zij een uitnemend tegen speler als „oompje", de acht-en-dertige knap pe, hoogstaande man, die zijn liefde tot het jonge meisje poogt te overwinnen, maar zich van ganscher harte gewonnen geeft als Prul letje zoo kinderlijk naïf haar hart voor hem openlegt. Het echtpaar Mols maakt van deze heropening een prettige vertooning, waarbij de ncvcnrollen goed bezet waren, Winterdlenst Ned. Spoorwegen. Het Staatje van de dienst der Ned. Spoor wegen dat u Woensdags op de 4e- pagina vindt, is met de winterdienstregeiing in over eenstemming gebracht. Losloopende rammen. Bij het gemeentebestuur zijn van plm. 50 veehouders verzoeken ingekomen om hun ont heffing te verleenen van het verbod in October rammen los te laten loopen. Daar het aantal aanvragen jaarlijks grooter wordt, hebben B en W zich om advies tot de plaatselijke landbouw organisaties gewend. Zij stelden daarbij de vraag of wellicht het verbod kan worden inge trokken en zoo niet welke voorwaarden aan eventueel te verleenen ontheffingen dan zouden moeten worden verbonden. o— Met het doel deze kwestie aan het oordeel der leden te onderwerpen belegde de R.K. L.T.B. Maandagmorgen jl. een vergadering in „de Zwaan", welke door plm. 18 personen werd bijgewoond onder wie de Weleerw. heer kape laan Eecken, geestelijk adviseur der verecniging De voorz. de heer C. de Wit, zette het doel der bijeenkomst uiteen en opende hierna de vergadering met de gebruikelijke Christelijke groet. De notulen, door de heer Smit, secretaris, gelezen, werden onveranderd en onder dank zegging goedgekeurd. Bij de besprekingen over het verbod bleek het meerendeel der aanwezigen in te stemmen met het bestuursvoorstel het verbod geheel te doen handhaven. Besloten werd danook het gemeentebestuur in deze zin te adviseeren. Ver der werd bij acclamatie besloten B en W in overweging te geven slechts ontheffing te ver leenen, wanneer daartoe een geldige reden be staat. De namen van hen, die ontheffing vragen zouden in de krant moeten worden gepubliceerd opdat ieder belanghebbende gelegenheid zal hebben tegen een eventueele vergunning een bezwaarschrift in te dienen. Hiermee was men aan het eind der discussies gekomen. Meegedeeld werd nog, dat een zevental nieuwe leden werd aangeworven, waarna de vergadering op de gebruikelijk wijze door de voorzitter werd gesloten. o— Naar men ons meedeelt, heeft het bestuur der afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw Maandagmorgen met 4 tegen 3 stemmen be sloten B en W te adviseeren het verbod abso luut te handhaven. Sport. Men schrijft ons Texel I—Vrone I. Begunstigd door mooi voetbalweer en in tegenwoordigheid van veel publiek, speelde

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1