VENUS-map, Prijs 15 cent. Sportrereeniging Texel. Teiel II - leider I? een stierkalf, Beste Biggen te koop Gemengd Mseuws VOOR ONZE SCHAKERS. VOOR ONZE DAMMERS. ADVERTENT! EN OOSTEREND Bazar Ned. Herv. Gemeente. Wordt vliegkamp „de Mok" verplaatst? Naar wij vernemen, bestaan er plannen om van dat gedeelte van het Amsteldiep dat water blijft, welks ruimte is gelegen tusschen de bestaande afsluitdijk Wie- ringenVan Ewijcksluis en de dijk, die gemaakt wordt voor afsluiting van de Wieringermeer, een vlieghaven te maken en wel ter vervanging van de vlieghaven „De Mok" op Texel welke daar mede dan zal worden opgeheven. H u i z e n Bij het stellen van de Indische zender te Huizen is deze ge deeltelijk ingestort. Een man, die zich in de mast bevond wist nog juist bijtijds er af te springen. Hij kwam in een kuil terecht, terwijl de mast juist over de kuil heen viel. De mast vormt een ruïne van ijzer. Medemblik. Zondagmorgen vertrok uit Medemblik de sleepboot „Christiaan" met zes en twintig R.K. zangers, het R.K. kerkbestuur, afgevaar digden van de R.K. Arbeidersbond en nog eenige genoodigden naar de droog gekomen zandplaat „Oude Zeug" ter inwijding en ingebruikneming van het noodkerkje, aldaar. Velen ontvingen en begeleidden de stoet naar het eenvoudige kerkgebouw. Pastoor van de Laar wijdde het gebouw en droeg er daarna een mis op. Na het Evangelie sprak de pastoor de R.K. Zuiderzee-arbeiders in hartelijke bewoordingen toe, bracht dank aan God voor Zijn milde gaven ten gunste van deze van alle geestelijke vertroosting verstoken menschen, dank aan de minis ter van Waterstaat, dank aan de directie der Zuiderzeewerken, dank aan de inge nieurs voor de medewerking. Vervol gens zette spr. de beteekenis van deze plechtigheid uiteen en besloot met de toezegging, dat deze eerste mis werd opgedragen voor allen, die, hoe dan ook, in "betrekking stonden tot dit groote wereldberoemde werk. Na de mis werd het „Haec dies" van Giezen gezongen. Te Geleen, dat op 1 Jan. 1918 3800 inwoners telde en dat door de bouw der mijn „Maurits" zich weer snel uitbreidt, is de 10,000e inwoner geboren. Voor de kleine, een kleinzoon van een der wethouders, werd namens de ge meente een spaarbankboekje, waarop f 50 gestort was, ter hand gesteld. Bij de doop heeft de burgemeester als peter gefungeerd. N. A m s t e 1. Maandag jl. werd door een inwoner een Hollandsche Her dershond verkocht aan een villabewoner te Amersfoort. Het dier werd door de nieuwe eigenaar per auto afgehaald en stevig aan een ketting in een hok ter plaatse van bestemming vastgelegd. Het dier heeft echter kans gezien om te ont snappen, want Woensdagmorgen bevond het trouwe beest zich monter en wel voor de woning van zijn oude baas en had alzoo kans gezien het lange traject met goed succes af te leggen. Hij werd weer liefderijk opgenomen en zal niet meer naar zijn nieuwe meester terug hoeven. Buitenland De „Graf Z e p p e 1 i n" is Don derdagmorgen naar Amerika vertrokken Te Praag is op een hoek een groot, nieuw gebouw van acht verdie pingen, benevens de zich voor het gebouw bevindende steiger ingestort. Op het oogenblik van de ramp bevon den zich 87 arbeiders in het gebouw aan het werk, die vrijwel allen onder de puinhoopen bedolven werden. Ook vele voorbijgangers zijn onder het neerstor tend gesteente en houtwerk terecht ge komen. De electrische geleidingen in de straat werden verbroken. Tot dusver wordt het aantal dooden reeds op 62 geschat, terwijl circa 100 arbeiders en voorbijgangers gewond moe ten zijn. Men heeft echter nog slechts de lijken van twaalf personen kunnen bergen, die zoo ontzettend verminkt wa ren, dat men er bij de meesten nog niet in is geslaagd, de identiteit der onge- lukkigen vast te stellen. Wel staat ech ter reeds vast, dat deze twaalf slachtof fers allen voorbijgangers zijn geweest, die zich op het oogenblik der instorting toevallig voor het gebouw hebben be vonden. Te Londen is een dag voordat de laatste steen zou worden gelegd, de kerk van St. lude door brand geteisterd. Meer dan twintig jaar lang had de ge meente er het geld voor bijeengebracht. De blinde predikant der kerk was bij de brand tegenwoordig. Vrienden ver telden hem, welke vorderingen het vuur maakte, terwijl hij luisterde naar het loeien der vlammen en het kraken van het brandende houtwerk. De oorzaak is onbekend men denkt aan boos opzet. Voor de predikant is hiermee een werk van veertien jaar, gedurende welke hij zich voor de bouw beijverd had, onge daan gemaakt. Antwerpen. De vlieger Jan Olieslagers is, toen hij met een auto reed, waarin zich twee vrouwen bevonden, in volle vaart tegen het standbeeld van Teniers opgereden, waarvan het voetstuk ernstig beschadigd werd. Zoowel Olie slagers als de vrouwen werden ernstig gewond, hij en een der vrouwen konden zich echter na verbonden te zijn, huis waarts begeven. Het ongeluk moet ge beurd zijn bij het uitwijken voor een andere auto, die met groote snelheid reed. San Antonio. In een rede van Davis, heeft de staatssecretaris van oorlog, verklaard dat de regeering niet voorne mens is de nationale defensie in welk opzicht ook te verminderen ingevolge de onderteekening van het Anti-Oorlogs- verdrag. Hij voegde er aan toe dat de regeering ofschoon zij oprecht wenscht de wereld vrede te begunstigen, geenszins van plan is de veiligheid van de Amerikanen zelf of van het nageslacht in gevaar te brengen. Te Salzburg is een man ge storven, een gepensionneerd gerechtelijk ambtenaar, Heinz geheeten, die bij zijn leven als zonderling bekend stond. Hij ging algemeen voor heel arm door, maar bij zijn dood heeft de overheid nu in een oude kast een aanzienlijke som in geldige zilveren en gouden munt gevonden, een bedrag, dat onge veer gelijk staat met dertigduizend Neder- landsche guldens. Het wonderlijke oude heertje heeft geen testament, zelfs geen enkele aanteeke- ning nagelaten. Barcelona. Een vliegtuig dat naar Toulouse onderweg was, is bij San Petro door de mist tegen een berg gevlogen en in brand geraakt. De drie inzittenden werden gedood. m. m i VDDBBOm ENTUIN8EB15 Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen worden gezonden aan de heer G. J. Lieshout Dir. Landbouwschool, Montfoorc. Postzegel van zeven en een halve cent voor antwoord insluiten. Paarden zijn 's nachts zoo gaarne in de wei. Ik heb eens de bewering ge lezen, dat paarden nachtdieren zijn. In ieder geval grazen ze ijverig evenals het rundvee, wanneer ze tegen de avond, als het gras weer sappiger en vochtiger wordt, van het werk worden afgelost. Ze scheren de mestpollen en pakken ook nog waar het rundvee kaal geweid heeft. Daar moet dan wel goed gemest worden, anders komteer de volgende lente laat de groei in. o PREDIKBEURTEN Zondag 14 October. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Maar.dcollecte. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Extra collecte. Oen Hoorn, vm 10 uur ds. Oskamp. Avondmaal. Oudeschlld, vm. 10 uurds. Broekema Oosterend, vm. 10 uur ds. H. Janzen van Tubbergen. Cocksdorp, 10 uur ds. Plug. Begin der Catechisaties Midden-Eierland Dinsdag 16 Oct. 3 uur school Zuid-Eierland Dinsdag 16 Oct 4uur Meisjes 74, uur Jongens Woensdag 17 Oct. 1 uur school De Cocksdorp Donderdag 18 Oct. lU/i u. school 31/, u. meisjes 13—16 j. 4 l/a u. boven 16 j. 7 u. jongens 13—16 j. 8 u. boven 16 j. Vrijdag 19 Oct. 7V3 u. aannemingscat. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. T. Ferwerda van Amsterdam. Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de Provincie, n.m. 3 uur dezelfde, 's Avonds 8 uur ds. T. Ferwerda die zal spreken in het belang der „Vrije Universiteit." GEREF. KERK H.V. Oosterend, Dm. 2 uur de heer Fokkema van Amsterdam, 'sav. 7 uur dezelfde. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis Burg, 's av. 7 uur ds. Vis. Donderdag 18 October. HERV. GEMEENTE. Oosterend, 's av. half 8 ds. Groenenberg Bijbellezing Onderwerp Jesaja 2. MARKTBERICHTEN Schagen, 11 Oct. 78 Vette koeien 250 a 4C0 20 kalfkoeien 240 a 370 157 Gelde koeien mag. 120 a 310 75 Vette varkens 0,70 a 0,72 188 Biggen 14,— a 20,— Boter 2,20 a 2,40 a 0. - E i e r v e i 1 i n g Schagen Kipeierenaanvoer 15891 Bruin ongewogen f 9,30af 10,—per 100 Wit 9,10 f9.30 BURGERLIJKE 8TAND DER GEMEENTE TEXEL van 6 tot en met 12 Oct. 1928. Zondag 14 October Aanvang 's namiddags 2 uur. Entree 20 en 10 cent. Maakt u eens kennis met onze bevattende 10 vel gelijnd prima linnen papier en 10 met zijdepapier gevoerde enveloppen. Boekhandel Parkstraat. Te koop geboren 28 April, van goede afstamming. J. BOERSEN, Zevenhuizen. bij P. BAKKER Dz., Koogerweg. Donderdagmiddag te drie uur had de opening plaats van de Bazar, ten voordeele van de Ned. Herv. Kerk alhier. Dat er belangstelling bestond, was al dadelijk merkbaar, want reeds voordat de deuren van de o. 1. school geopend werden, had zich een schare van menschen opgesteld, en zoo kon de Eerwaarde heer ds. Janzen, die van Tub- bergen was overgekomen, zijn openingswoord spreken ten aanhoore van velen, waaronder ook onze steeds zeer belangstellende Burgemeester en diens gade. Het openingswoord van ds. Janzen bestond in een aardige, gezellige causerie, waarin ver teld werd, hoe het kindje, dat thans Bazar ge doopt is, werd geboren en hoe het is opge groeid tot een schoone jonkvrouw. Reeds voor drie jaar werden de plannen tot iets dergelijks besproken en meermalen kwamen ze naar voren en in dit voorjaar besloot men tot het houden van een verkoopdag. Spreker ging later heen, en dat er hard gewerkt werd, was hem bekend maar dat men in betrekkelijk korte tijd zooveel bijeen zou brengen, had zijn verwachting verre overtroffen. Nu het bleek, dat de Kerkekamer te klein zou zijn, trof het, dat de school in deze dagen vacantie had. Het verzoek om het gebouw voor het plan te gebruiken, werd zeer bereidwillig toegestaan, waarvoor hartelijk dank gezegd werd. En nu het kind opgegroeid is tot fiere vol wassene, blijkt het, dat de dames van de ver- eeniging gelijk hebben gehad, toen ze zich voorstelden er iets goeds van te maken. Trou wens, waar het huishoudelijke zaken geldt, heb ben dames altijd gelijk. En nu werden de vele aanwezigen hartelijk welkom geheeten, vooral het Hoofd der Ge meente, die ook hierdoor zijn waardeering toont. Nog werd medegedeeld, dat men niet alleen zou kunnen koopen, maar dat er ook verschil lende vermakelijkheden aan verbonden zijn, en dat men zich ook kan laten wegen op een weegschaal met de geheimzinnige eigenschap, dat een zwaar of een licht gewicht wordt toe gekend naar elks verlangen. Met de wensch, dat de Bazar zou mogen slagen, werd de handeling overgedragen aan verkoopsters en koopers. Bij een rondgang door de drie lokalen van de school bleek alles keurig verzorgd te zijn Niet alleen lokten de verschillende waren op stalletjes, bediend dooreen vriendelijke joffren- schaar, tot koopen, maar ook trok de fraaie versiering en doelmatige aankleeding van het geheel de aandacht. Het was er dan ook de geheele middag bijzonder gezellig. In het eene lokaal werd de theetafel bediend door drie dames in Oud-Texelsche kleeder dracht, die mooi uitkomt, een met het gouden kapstel, een met de Texeische hoed en een met een geplooide hul. En achter de toon bank bevindt zich een vertegenwoordigster van de firma Van Nelle, overgekomen om de thee op goede wijze te bereiden. Een kopje van dat edele nat met een gebakje er bij laat zich onder dergelijke bediening goed smaken Het middelste lokaal is ingericht voor de verkoop van allerhande voorwerpen van kunst en smaak, grootendeels vervaardigd door de leden van de meisjesvereeniging en ingezonden door velen, die ook op deze wijze het doel wilden steunen. Hier ook kan men raden naar de naam van een pop en hoeveel erwten erin een flesch zijn of hoeveel c.M. een lap stof groot is. Daar is ook een bloemenstal, waar men levende bloemen in potten kan koopen. enz. En in het derde lokaal kan men zich ver maken met sjoelbak, draaibord, lijntrekker., rad van avontuur, grabbelton, weegschaal, enz en men kan zingen Alles kost een dubbeltje Want de dubbeltjes vormen ook hier het haakje, waar de kan aan hangt. En dat vele kleintjes een groote maken, bleek reeds uit de recette van de eerste dag, die niet min der beliep dan meer dan f 850,—. Nog zij vermeld dat door de heer Ypma uit Alkmaar een radio toestel is geplaatst, zoodat men ook hiervan gratis kan genieten. We willen ons verslagje van deze eerste dag eindigen met de woorden Labor omnia viricit, hetgeen beleekent „De arbeid overwint alles." OIJDESCHILD Bijna overreden. Gistermorgen geraakte al spelende op de dijk bij de school een zoontje van bakker Kaczor onder een paard, dat voor een wagen was ge spannen. Het ventje werd door het paard ge troffen en waarschijnlijk ook door het wiel van de wagen. Hij werd aan hoofd en beenen gewond en verbonden door een geneeskundige die spoedig ter plaatse was. W1ERINGEN. OPLOSSING PROBLEEM no. 1 van Dr. E. A. PALKOSKA, Praag. De diagramstand in cijfers was: Wit K fl, D f5, P a3, P bl en pion f3. Zwart K d4, P a2 en een pion op f4. Wit speelt ais sleutelzet: K flg2. Op zwart P b4 volgt dan wit P b5 enz. Op zwart 1 Pc3 wit 2. P c2 enz. Op 1. P cl wit 2. D b5 en geeft reeds op de derde zet mat. Voor meerzettige uitbeelding op thematische wijze leent blokkeering zich minder goed. Dat men er echter toch wel „charmante" probleem pjes mede kan verkrijgen bewijst het boven' staand vraagstukje. Vraagstuk no 2 van B. K. Den H. Zwart: 11. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: 11. Wit speelt en wint. GEBORENJacobus, zv Gerardus Schotanus en Jietske Vogelzang. JaDDa, dv Douwe Blom en Elisabeth Knjnen. ONDERTROUWD: Willem Jan Boon en Cornelia Pietronella Dros. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 portemoDnaie, 1 rij wielplaatjö, 1 zilverbon 1 pakje, 1 damesfaschje, 1 zijden shawl en 1 kaas.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2