ZACHT RDODE POOI 65 ct. GELE POOL 55 ct. per half pond Texelsche Berichten VOOR ONZE DAMMERS. Ons Electrisch Bedrijf. Het adres der Visschers-Vereeniging De Visch-afslag. Meer Hcht. 0P DE TONG !N PRIJS Oud-Texelsche Prenten. „Prulletje". U -niet tf-etcH'/" Vliegkamp „de Mok." Een mistsein aan de haven. Bijtijds gered. Torpedo in 't net. Een goed geslaagde bazar. verwerkt. Ik noodig de lieeren Boon, Kikkert en S. Keijzer uit de Comm. van onderzoek te willen vormen. 3. Aanbieding begrooting Algemeen Arm bestuur uoor 1929 Ze sluit-in ink. en uitg. met f 13256,44; de Comm. van Onderzoek wordt gevormd door de heeren de Graaf, Lap en Henkes. 4. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te Zuid-Eierland. De voorz.Sinds mej. Beukers mej. Verfaille te de Cocksdorp is opgevolgd, is te Z. Eierland tijdelijk werkzaam mej. J. G. Kikkert, die blij kens een verklaring van het hoofd der school zeer tot zijn genoegen aan deze school ver bonden is. Ook te Oost, waar zij assistente was, voldeed zij zeer goed. Hierin vonden we aanleiding haar als no. 1 op de voordracht te plaatsen. No. 2 staat mej. D. Bakker, assistente te Opperdoes en no. 3 mej. A. K. Bakker, volon taire te Leeuwarden, laatstgenoemde tevens in het bezit van het diploma 5 j. H.B.S. Na deze uiteenzetting wordt overgegaan tot stemming waarbij mej. Kikkert met algemeene stemmen wordt benoemd. 5. Vaststelling uergoedingen bijzonder onderwijs. Het openbaar l.o. in onze gemeente kostte in het afgeloopen jaar voor ruim 660 kinderen (660 en een vierde) f 9741,95. Gemiddeld f 14,75 per kind. Zoo bedraagt dus de vergoeding voor de school met de Bijbel te Oosterend voor 74 leerlingen 74 maal dit bedrag, dus f 1091,50, verminderd met f 282,28 schoolgeld, door de school geïnd, en verhoogd met f 237,50 voor gegeven vakonderwijs. Totaal f 1046,72. De R.K. school ontvangt 146maal f 14,75, dus f 2160,87' 2. .De school voor „Chr. Volksonderwijs" 60 en drievierden maal f 14,75, dus f 896,36. Het openbaar vervolgonderwijs in onze ge meente kostte in 't afgeloopen jaar voor ruim 93 leerlingen (93,2) f 1993,95, dus f 21,40 p.l. De vergoeding voor de R.K. School bedraagt voor 22,6 I. dus f 483,64. 6. Aanvaarding grond oan den Heer Joh. Keijser Dz. De voorz.Naast het terrein, bestemd voor de bouw der nieuwe R.K. School, heeft de heer Joh. Keijser Dz. een strook grond aangeboden, breed 10 M, liggende in 't verlengde van het Suikerwegje over een lengte van 106 M, gren zende aan het perceel van de heer Joh. Keij ser Dz. Door aanvaarding van deze grond wordt het plan tot het aanleggen van een ringweg rond den Burg een stap nadertot de uitvoering gebracht. De eenige voorwaarde, waaraan we hebben te voldoen, is het plaatsen eener heining. Hiermee zal gemoeid zijn een bedrag van f 150 hetwelk een zeker gemotiveerde uitgave is. Dhr. Lap: Wie zal die weg beharden Rust deze plicht niet op hem, die van het aangren zende terrein bouwterrein wil maken Weth. Keijser: Wanneer de gemeente bij het totstandkomen van deze weg geen belang zou hebben, zou u gelijk hebben. Hier geldt het echter een gemeenschapsbelang, een verkeers- belang. De teekening van de weg en de aanliggende perceelen, gaat bij de leden rond. Dhr Epe spreekt van een „blinde darm", ook dhr Lap. Zij betwijfelen of men vooreerst aan die grond wat hebben zal. Weth. Keijser: Toch hebben we gemeend op het aanbod te moeten ingaan. Wat de behar- ding aangaat, hebben we geen enkele ver plichting op ons genomen. Dit leest u ook niet in ons ontwerp-besluit. Het zal een open bare weg worden als alle zandwegen. Dhr Kikkert: We hebben nog 50 jaar de tijd. Weth. Keijser: We hebben het voorstel gunstig ontvangen. Dhr de Graaf: Namens de raad meen ik dank te mogen brengen aan dhr Joh. Keijser Dz., die door zijn aanbod toont in de goede rich ting mee te willen werken tot verwezenlijking van een plan waarover we al zooveel jaren gesproken hebben. De voorz.: Ik sluit er mij geheel bij aan. Dhr Pisart: Volkomen. Dhr de Graaf: De vorige keer heb ik aange kondigd met de heeren Dros en Leber een bezoek aan de directeur van de TEM te willen brengen en wel in aansluiting op ons bezoek een jaar te voren. We hebben dit bezoek af gelegd en ik moet tot mijn spijt zeggen, dat het een teleurstelling is geweest. De voorz. en weth. Keijser vallen hier dhr de Graaf in de rede, die meent, dat men hem verzoeken wil hierover niet verder te spreken. Hij gaat althans verder met de woorden Neen, ik ga door, ik wil er niet langer over zwijgen. De voorz. verzoekt de heer de Graaf nu evenwel met hem even onder vier oogen te willen spreken. Beide heeren verlaten de raad zaal en keeren na enkele minuten terug. Als beiden hun plaats weer hebben inge nomen, gaat dhr de Graaf verder: We gaan door met de patiënt. Een stem: Kalm-aan 1 Dhr de Graaf: Ik ben al wat op jaren en weet, dat er wat luider gesproken moet wor den om door ieder duidelijk te kunnen worden verstaan. Uit de notulen heb ik weer gehoord, dat aan wat ik de vorige maal zcidc de volle aandacht zou worden geschonken. We meenden nu van de directeur eenige cijfers te mogen vernemen, maar werden teleurgesteld. Hier blijf ik bij I Ik vraag u nu, of de directeur wellicht niet bevoegd is om te spreken. Kunt u, mijnheer de voorz., die tevens gedelegeerd commissaris zijt, ons dan inlichtingen geven Er zijn genoeg menschen, die graag willen weten hoe -de zaak staat. De voorz.Ik zit hier niet als gedelegeerde. Uw vraag hoort niet thuis in deze openbare zitting. We kunnen er straks in comité wel over spreken. Dhr de Graaf: Ik ben een andere meening toegedaan. De TEM immers is nauw aan de gemeente, aan de raad verwant. Zoo meende ik, dat u eenige mededeelingen zou kunnen doen. De voorz.Ambtshalve. Wat wilt u dan weten Dhr de GraafOf er voorbereidingen getrof fen zijn voor de aansluiting van perceelen buiten de kom der dorpen. De voorz.Dat gaat zoo maar niet. Dhr de Graaf: Dat weet ik wel, maar is nu toch al een rond jaar verloopen. De voorz.Uit de cijfers is ons gebleken, dat de zaak zoo maar niet voor elkaar kan komen. Weth. Keijser: 't Bedrijf is voor uitbreiding van 't net nog niet rendabel. De voorz.Is 't wel de plaats om dit hier te bespreken Dhr de Graaf: Het gaat er juist om te weten of er ooit van die uitbreiding iets komen zal. De heer Smit Kleine zou een koopman zijn, maar dan moeten we toch zeker ook doorgaan. De voorz.: We weten nu wel, dat het bedrijf zoo niet makkelijk rendabel te krijgen zal zijn. We weten nog geen mooie combinatie, geen plaats waar een kabel gelegd kan worden. Dhr Henkes: Ik zou B en W willen verzoe ken het prae-advies op het adres der visschers vereeniging te willen bespoedigen en wel met het oog op het seizoen, dat spoedig voor de deur staat. De voorz.: Wat het mijntoestcl betreft zijn we al ver gevorderd. Reeds hebben we een technicus hier gehad. Er moeten echter nog eenige financieele bezwaren overwonnen wor den. Met de zeefmachine gaat het minder makkelijk. Een electrische machine hebben we nog niet kunnen vinden, een goed adres heb ben we nog niet kunnen bemachtigen. Dhr. Henkes: Is er voor de vischafslag een vaste regeling getroffen of wordt deze aan de afslager overgelaten? Ik zou het in het belang van de visschers achten, wanneer meermalen afgeslagen werd. De voorz.: 't Is geen nieuwe kwestie. We hebben er hier al over vergaderd en hadden er ook een bespreking over te Oudeschild Daar er geen eenheid was in de verzoeken, kwamen we echter niet tot overeenstemming. Dhr Boon: Er is al eens geprobeerd eerder af te slaan maar met weinig succes. Algemeen acht men de bestaande regeling de beste. Dhr Henkes: De afslag gaat bij loting. Later is men op verzoek eerder met afslaan begonnen, maar omdat niet alle visschers hierin waren gekend, waren velen niet present. Zij waren 's middags „om een slapie" gegaan. Toch is aan het 'late afslaan een bezwaar verbonden, want willen kooplui van elders er bij tegen woordig zijn, dan zijn ze genoodzaakt op Texel te overnachten, hetgeen extra kosten meebrengt Weth. Keijser: De kwestie heeft onze aan dacht. Aan de oplossing is al veel tijd be steed. De burgemeester en ik hebben te Oude schild naar de meening van visschers gevraagd, maar deze waren met de bestaande regeling uiterst tevreden. De leden van de Visschers- vereeniging waren twijfelachtig in hun oordeel. Ze vonden de regeling wel prachtig, maar wilden toch ook wil eens zien, of het niet beter kon. Te Oudeschild zijn altijd de ge voelens verdeeld, de meerderheid der visschers was echter met de regeling tevreden en zoo kwamen we op het doode punt. De voorz.: We praten hier de zaak zoo maar niet af. Er zou een algemeene vergadering met de belanghebbenden noodig zijn. De zaak heeft onze aandacht. Als u verdere stappen wenscht, kunt li dat te kennen geven. Weth. Keijser (tot dhr Henkes): Kunt u alle visschers en kooplui niet bijeen krijgen? Dhr Henkes: Sommige visschers praten met twee monden. Van hen moet ik me terug trekken. Weth. Keijser: Wij huldigen, wij respecteeren wat u gedaan heeft. Op uw vergaderingen komen echter maar weinig menschen. Dhr Henkes: Dat is een algemeen verschijn sel. Maar 20 van de 70 komen er toch meest wel. De voorz.We houden het punt in beraad. Dhr HenkesIk wou ook nog verzoeken een lantaarn te plaatsen bij Jb. Dekker. Door het havenlicht is het hier soms heel donker. De voorz. zal zijn voorstel in overweging nemen. Het punt „Opname van kinderen in 't Alg. Weeshuis" wordt om delicate redenen voor een bespreking in gesloten vergadering be waard. Te half vijf volgde sluiting. We brengen onze lezers naar aanleiding van vragen welke ons werden gedaan in herinnering dat reproducties van oud-Texelsche prenten, gedrukt op kunstdruk (en niet op ordinair krantenpapier) en geplakt op een royaal passe partout, voor 30 ct. per stuk verkrijgbaar zijn. De afdrukken, welke we in ons blad konden geven, zijn wel zeer gebrekkig in verhouding tot die, welke op kunstdrukpapier verkregen kunnen worden. Vrijdagavond j.l. „ging" zooals de vak term luidt in hotel „Texel" voor een tame lijk talrijk publiek (naarschatting 225personen) „Prulletje". Dit stuk, door de Vereenigde Schouwspelers voor 't voetlicht gebracht, is door J. A.H. Abeleven bewerkt naar een Fransch meisjesboek, gesteld „Le Mariage de Chiffon." Chiffon's Huwelijk,een pennevrucht van een Gyp. o— Het zal de lezer wellicht intereseeren te weten, dat Gyp de schuilnaam was van Gabrielle, Gravin de Martel de Janville, de laatste af stammelinge van Frankrijk's groote staatsman Mirebeau. Van haar hand verscheen een groot aantal noveilen en romans, die zoetjesaan naar 't chauvinisme en anti-semitisme overhelden wat jammer was. De schrijfster beschikte over een bonte taal en verwierf zekere vermaardheid om haar grappige en sarcastische invallen. Haar beste werk was het bovengenoemde, dat er door de vrije bewerking voor ons Hollandsclie tooneel echter niet op vooruit ging. De Fransche gees- Bevraar <Jê ton» rooi (doom houten pijp, tabak.»<k>o» of ejchbok. tigheid we nemen het woord hier in zijn beste beteekenis komt er maar nauwelijks in naar voren. We deelen nog even mee, dat „Gyp" in 1917 op 67-jarige leeftijd gestorven is en keeren dan weer tot ons Hollandsch „Prulletje" terug. o— Er werd uitmuntend gespeeld. Mevr. Enny Mols-de Leeuwe, die de titelrol speelde, is een begaafde actrice, volkomen voor haar taak be rekend in 't bizonder viel ons haar talent op in dit stuk, dat wil het inslaan onberis pelijk gespeeld moet worden. PierreMols was een uitnemend tegenspeler. Zijn rustig spel geheel in de trant, verdient alle lof. De tafe reeltjes, welke van tijd tot tijd door beiden geboden werden, waren „kostelijk" om aan te zien, in één woord. Verder noemen we John Timrott, de pantof felheld-eega, de gedweeheid-zelf, Mevr. Harms Haspels, de onuitstaanbare, oer-ijdele Markiezin Hertog d'Aubières, de ridderlijke, vergeefs ver liefd op „Prulletje" die hem niet begeert „omdat ze hem bedriegen zou", G. Robbers, de ver trouweling van de dochter des huizes, zeer wel met 't huiselijk wel en wee op de hoogte Wat zouden we er meer van vertellen De inhoud van het stuk is u uit reeds opge nomen recencies uit andere bladen bekend Het tooneel, met de eischen van het stuk in overeenstemming gebracht, vertoonde achter de salon een serre en op de achtergrond de tuin Zoo kon het heel wel. We besluiten met de mededeeling, dat we ons wel hebben geamuseerd en bovenal ons in het aanschouwen van het blije en vrije spel te hebben verlustigd. Sport. Texel I verloor Zondag met 1 —5 van Alkmaar, Texel II hield zich beter en zond Helder IV naar huis met 43. Het nieuwe Verkade Album „Kamerplanten". We kwamen een dezer dagen in het bezit van het nieuwe Verkade's Album „Kamerplanten" niet in de handel maar voor Verkade-klanten op de bekende manier gemakkelijk te bekomen (Leuze „Eet meer koek!") Een populair boek is het, keurig verzorgd, te illustreeren door 132 kleine en 10 groote platen, vervaardigd door de kunstschilders Koeman, Rol en Voerman. Nagenoeg zonder uitzondering zijn ze uitnemend geslaagd. Dit geldt in't bizonder van de band- teekening, welke Rol ontwierp. Het begeerlijk boek bevat tal van nuttige wenken voor hen, die van hun kamerplanten het grootst mogelijk genoegen willen beleven en vertelt o.m. heel duidelijk hoe men zijn bloemekinderen 's winters behandelen moet, of ze in de zon mogen staan of niet, of ze meer of minder dorstig zijn en honderd dingen meer. Gaarne wenschen we het album in de handen van velen. Het zal groot nut kunnen stichten Naar aanleiding van het bericht, volgens het welk van een verplaatsing van het vliegkamp „De Mok" naar Wierineen sprake zou zijn, hebben we ons met de commandant van het vliegkamp in verbinding gesteld. Hierbij bleek ons, dat hem van een dergelijk plan niets be kend is. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat het bericht uit de lucht gegrepen moet zijn. Op onze vraag, of hij verplaatsing naar Wie- ringen zou toejuichen, gaf de commandant ten antwoord, dat hij „de Mok" niet met een kamp op de aangeduide plaats bij Wieringen zou wiilen ruilen, daar het kamp hier z.i. gunstiger gelegen is. OUDESCHILD Men schrijft ons Door de bemoeiingen van deafdeeling „Texel" van de Schippersvereeniging „Schuttevaer" zal eerstdaags worden overgegaan tot het plaatsen van een mistsein op de haven te Oudeschild. Voor binnenkomende schepen zal dit bij mist ongetwijfeld een verbetering van beteekenis zijn We deelen nog mee, dat de botter H.D. 110 schipper KI. Woord, die Donderdagmiddag in het Sclnilpengat in nood verkeerde doch door de „Zeemeeuw." te den Helder werd binnen gebracht, leelijk gehavend werd. Het scheelde maar een haar, of het schip was een prooi der golven geworden. Hedenmorgen met het garnalenvisschen ont dekte schipper Krijnen van de TX 51 met het ophalen van het net, dat er een torpedo inzat. Daar hij duchtig begroeid was met doorns was hij zeker al lang zoek, wat een tegenval ler is, daar de premie welke bij aanbrenging uitgeloofd wordt, kleiner .wordt, naarmate de torpedo langer zoek is geweest. De marine stoomboot „Mercuur" kwam in de haven om de torpedo weg te halen en toen bleek, dat de torpedo al bijna drie jaar weg was. Hetvisch- net was nogal beschadigd. We hopen voor de schipper, dat het vergoed wordt. OOSTEREND Bruto ontvangst ruim f2100. De bazar voor de Ned. Herv. Kerk, gehouden op 11, 12 en 13 October, is uitstekend geslaagd. Van de eerste dag gaven we reeds verslag en ook Vrijdag en Zaterdag was er veel,'eigenlijk teveel bezoek in verhouding tot de beschikbare ruimte. Doch alles en allen hebben mee gewerkt ten goede en men heeft geen onver togen woord gehoord. Er was voortdurend kooplust en lust om eens een poosje uit te zijn en alles bracht geld in 't laatje, en niet alleen van koopers, maar vooral ook van de verschil lende vermakelijkheden en kleine verlotingen. De een bracht een taart binnen, de ander een gerookte zalm, een derde weer een aardig tafeltje of boekenkastje en bij wijze van spel werd dan zoo'n voorwerp weer verloot. Dit ge beurde vooral op de laatste avond. Er is ge werkt en gezwoegd maar het resultaat heeft verre de verwachting overtroffen, wat uit het einde van dit verslag zal blijken. De drie dagen waren een gezellige tijd voor velen en zoo kon men dan ook wel gedurig de zelfde personen aantreffen met kooplust en zucht naar vermaak. Toen Zaterdag de klok vertelde, dat het 23 uur was geworden, besteeg ds. Groenenberg een stoel, om een woord tot sluiting te spreken. Deze rede gaf ongeveer het volgende te hooren Een enkel woord tot slot om velen hartelijk dank te brengen. De handelingen van de laatste drie dagen hebben onze verwachtingen verre overtroffen. We hadden zoo geschat, dat de zuivere opbrengst voor de Kerkvoogdij zoo f400 a f500 zou zijn en al kunnen we nog het juiste bedrag niet mededeelen, toch weten we wel zooveel, dat de schatting ongeveer f 1000 te laag is geweest. Ik breng een woord van lof aan ds. Janzen, die het initiatief tot deze bazar heeft genomen en het verblijdt ons allen, dat hij van Tubbergen heeft willen komen tot opening van deze bazar en uit belangstelling voor zijn eerdere Gemeente. Hartelijk dank breng ik aan heeren en dames, die meegewerkt hebben en dat wel met groote krachtsinspan ning, waarvoor ik een zeldzaam respect heb. Een poosje heb ik meegeholpen, doch het werk was mij te zwaar. Met medelijden heb ik toen naar de zwoegers gekeken en ook naar de menschen, die zich de waren lieten aansmeren. Evenwel ben ik er van overtuigd, dat er geen rommel is verkocht en dat er niet teveel geld voor afgenomen is. Voor velen vond ik het een heele prestatie, om zoo van 3 tot 11 uur nm. soms nog later de stalletjes te bedienen. Namens de Kerkvoogden breng ik deze dank doch ook zeer dankbaar ben ik zelf getroffen en blij ben ik, deze bazar meegemaakt te hebben, waardoor ik het gevoel heb gekregen alsof alle menschen hier bekenden voor mij zijn geworden. En al die menschen hebben zich getoond als een eenheid, als leden van één groot huisgezin, want het waren niet alleen leden van de Herv. Kerk, die ons hebben ge holpen en gesteund, maar we mochten de steun ondervinden van alle gezindten hier. En dat gevoel ik aan als de geestelijke eenheid, door Jezus Christus gewild. Moge deze eerste bazar, hier gehouden, niet de laatste zijn 1 Nogmaals dank aan de leveranciers, die ons zoo goed geholpen hebben, dank aan de Com missie, dank aan het Gemeentebestuur voor het gebruik van de school en dank aan de helpers (sters). Was er hulp noodig, dan, en dat heeft mij zoo goed gedaan, hielp men, onverschillig aan wie het gevraagd werd. Er is niets dan dank in mijn hart; tot weerziens! Op deze zoo hartelijk gesproken woorden volgde een luid applaus. Nog werd persoonlijk dank gebracht aan de vertegenwoordigster van de Firma Van Nelle. voor al de geschenken en de moeite, die zij zich in deze dagen heeft getroost. Niemand heeft er aan gedacht een woord van dank te brengen aan ds. Groenenberg, die toch ook veel drukte heeft gehad bij de voorbe reiding, de leiding en voor zooveel andere dingen. Moge dan een hartelijk woord van dank daarvoor hier nog een plaats vinden, terwijl we Z.Eerw. tevens dank zeggen voor de har telijke uitnoodiging aan de pers en de wel willendheid voor de mededeelingen. We eindigen met de mededeeling, dat de bruto opbrengst voor de drie dagen ruim f2100,— was. Vraagstuk no. 3. Een geestig spelletje, klein maar fijn. Dit moet iets voor Texelsche dammers zijn! Zwart: 6. 1 2 3 4 5 48 49 50 Wit6. Wit speelt en wint. Zwart mag voorwaarts dringen En „Victorie" zingen Met steun in de rug Blijkt Wit hem te vlug.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2