No 4271 Zaterdag 20 October 1928 42s,e Jaargang Droogpruimer? EERSTE BLAD. I Voor de Zondag. Voor hoofd en hart. Kloosterbalsem Texelsche Berichten I UITG; ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OPTEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Aan het adres van Nurks. stijve spieren ,,Geen goud zoo goed" Texel en de Zuiderzeefilm. Tuinbouwers 1 Weest op uw hoede! Collecte—Tehuis voor door armoede verzwakte kinderen te Leiden. De Wolveehandel 11—17 Oct. Friesche Sagen, van Texel tot Sylt. 0ÜDESCH1LD Koningin Wilhelmina Bewaarschool. Veevervoer. Visscherij. Dal* ben Ik gelukkig niet Wanf 'k pruim uiMuilend de sappige en malsche Ehhu tabletten Het Oostelijke havenhoofd takelt meer en meer af. „Neptunus". Bekroond wol vee. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledero regel meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnement lagere rogelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN „Ik ben een oud man en heb heel ivat moeilijkheden gekend de mees ten er van zijn echter nooit tot werkelijkheid geworden." Hij, die deze woorden schreef, legde zijn vinger op een groote menschelijke zwakheid. Een al-wijze voorzienigheid draagt er zorg voor, dat, tot ons welzijn, de toekomst een ge sloten boek voor ons is. En omdat we niet weten, wat er gaat ge beuren, spelen we met onze verbeelding. Al naar onze stemming of de gesteldheid van onze gezondheid is, bouwen wij kasteelen of doen we moeilijkheden verrijzen, waar tegen we dan opzien alsof het bergen gold. Onze vrienden zeggen: „Niet morren. Ons gezond verstand zegt: „Niet morren." Maar alles ten spijt morren we tóch en slechts door onszelf eens duchtig onder handen te nemen kunnen we ons van deez' hebbelijkheid bevrijden. Weet, om te beginnen, dat de meeste moeilijk heden slechts in uw fantasie bestaan. Bedenk wel, dat ge door morren aan moeilijk heden, wanneer die toch komen, niets veranderen kunt. Ge maakt er de positie voor u en hen, die om u zijn, slechts slechter op. Voor tegenslagen blijft geen onzer ge spaard. Dat weten u en wij. Maar ook leert de ervaring, dat wij er ons doorheen kunnen slaan en wel beter, naarmate we ons van de juiste toestand beter op de hoogte hebben ge steld, het hoofd koel en de handen vrij houden. Geen dommer handelwijze is denkbaar dan moedeloos bij de pakken neer te zitten, wan neer onafwendbaar donkere wolken ons pad zullen verduisteren. „Sta uw man 1" Morren kan voortspruiten uit een overspannen geestestoestand, maar kan ook zijn oorzaak vinden in een wankele lichamelijke constitutie. Morren kan beteekenen „Trek er een paar dagen tusschen uit. Tracht u een tijdje aan uw be slommeringen te onttrekken." (Het zal u bij de eerste gedachte wellicht niet mogelijk schijnen maar ge handelt in uw eigen belang wanneer u deze mogelijkheid schept.) Maak van morren toch geen gewoonte. Noch doet ge zooveel werk, noch doet ge het zoo goed als wanneer ge met frissche, blijde moed aan de arbeid trekt! Waart ge knecht: uw baas zou reden tot klagen hebben. Waart ge baas, ge zoudt een schaduw werpen over uw personeel en scheppen een onbehaaglijke, ge jaagde stemming. Tenslotte nog dit: Er worden u wel eens moeilijkheden berokkend van een kant, van waar u ze het minst verwachtte. Weest daarom steeds op uw „qui vive." Het geluk kan er soms mee gepaard gaan en vooral met het oog hierop mogen we, wanneer het tij mocht tegen- loopen, niet dadelijk teleurgesteld het hoofd laten hangen en zitten in zak en asch. (Vrij bewerkt naar Chinneck's „Business-Building.") Zondag 21 October. ZONDAG 21 OCTOBER. Men wenscht het loon der Deugd, doch mijdt haarzelve Men vreest de vrucht van 't kwaad, en pleegt het steeds. MAANDAG 22 OCTOBER Onkunde verraadt zich meestal door groot spraakevenals het slechtste wiel aan een wagen het meeste geraas maakt. DINSDAG 23 OCTOBER Vraag dagelijks uzelf toch af: Welk merk droeg al mijn doen Wat had ik met het dier gemeen, Wat met de edele mensch Indische Wijsheid, WOENSDAG 24 OCTOBER Wie spreeckt, die saeyt; Wie hoort, die maeyt. Cats. DONDERDAG 25 OCTOBER De goede voedt geen haat, hoe pijn lijk ook gegriefd Deelt niet de sandelboom zijn geur ook mee Aan 't staal-zelf, dat hem klieft? Indische Wijsheid. VRIJDAG 26 OCTOBER Oprechtheid is het begin en het einde der dingen zonder oprechtheid kan niets bestaan. Op die grond beschouwt de voortreffelijke man het verkrijgen van oprechtheid als het koste lijkst goed. Chineesche Wijsheid. ZATERDAG 27 OCTOBER Alle goede gedachten, alle goede woorden en alle goede daden worden gedacht, gesproken en verricht met verstand. dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers In aansluiting op ons vorig bericht kunnen we nog meedeelen dat de Zuiderzeefilm uit 6 deelen bestaat en 3 December a.s. in't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te den Haag zal worden vertoond. Het derde deel is aan Spakenburg en Texel in de winter gewijd. Hierover schrijft't Handels blad van 14 dezer: Met medewerking van het ministerie van Oor log en van de Marine-autoriteiten is het de heer v. d. Ven mogen gelukken de Texelsche „Ouwe Sunderklaas" op 12 December 1927 te vereeu wigen. Daartoe was het noodig, dat een deta chement genietroepen met de noodige schijn werpers van Utrecht uit naar Texel werd ge dirigeerd. Onder zeer moeilijke omstandigheden zijn toen door de heer Schefer van de Orion- filmfabriek de avondopnamen gemaakt op de plaats en het uur. waarop sedert onheuglijke tijden op Texel een maskarade-feest plaats heeft dat tot de allerinteressantste folkloristische ge bruiken op Nederlandsch grondgebied te rekenen is. Het negatief van de Zuiderzeefilm zal als historisch document in het depót van het Neder landsch Centraal Filmarchief te 's-Gravenhage bewaard worden. Gaarne voldoen we aan het verzoek tot plaat sing van het volgende De commissaris van politie te Wageningen geeft bezitters van vruchtboomen in overweging niet in te gaan op aanbiedingen van rondtrek kende personen, om hun vruchtboomen te zui veren van allerlei insecten en ziekten, door middel van zg. bespuitingen en het aanleggen van lijmbanden, alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij de plantenziektenkundige dienst te Wageningen. Zeer noodzakelijk is zulks ten opzichte van Pieter Knepper, oud 32 jaar, zich noemende speciaal adres voor behandeling van plantenziekten. Hermanus van den Tooren, zich noemende boschkooper, welke personen thans opereeren te Beverwijk, voorts Knepper van Arkestein, reizende met auto H 61999 en Johan Wagenaar, J. Maarsen en H. C. van Someren. De heer S. D. Keijser, leider van 't Texelsch Legcontrólestation, verzoekt ons te melden, dat de keuring der ingezonden hoenders heeft plaatsgehad. De Reds hadden de goede leeftijd evenals een toom W. Leghorns. De andere too rnen W. Leghorns zijn een maand te laat geboren. Vroeger broeden is gewenscht. op kunstdrukpapier en 32 platen tusschen de tekst. Prijs, gebonden, f5,80. We hopen te gelegener tijd eenige fragmen ten te vertalen en in ons blad op te nemen. Witte Kruis. Fam. R. den Burg f5,—G. S. den Burg f 0,50 Sport. Men schrijft ons Zondag a.s. speelt Texel I zijn 2e thuiswed strijd en wel tegen Nieuwe-Niedorp I, een nieuweling in onze afdeeling. Vat het nu niet te licht op, jongens, en pakt van begin tot einde flink aan. Dan is er goede kans op winnen. Hopen we, dat er veel publiek mag zijn, om de jongens flink aan te moedigen. o— Texel II moet op bezoek bij S.V.S. II inden Helder. Jongens, ga voort als de vorige week en kom met minstens 1 puntje winst naar Texel terug. In het vervolg trainen we weer op Zaterdag middag. De wolveehandel was deze week over het geheel sleepend, doch vrijwel prijshoudend, o.a. te Leeuwarden, Zwolle, Leiden, Schagen en Groningen. De Sneekermarkt was flink prijs houdend als gevolg van iets meer vraag voor Duitschland. De Rotterdamsclie markt daaren tegen was eerder iets lager. De handel in fokschapen (rammen) was op de meeste markten bevredigend. Men schrijft ons Het is voor het Bestuur een groote vreugde te moeen mededeelen, dat de collecte ten bate van bovengenoemd tehuis in deze gemeente gehouden, heeft opgebracht de som van f 198,86 Allen, die hebben medegewerkt om tot dit resultaat te geraken, brengt het mede namens zijn kleine beschermelingen zijn oprechte dank. Het verblijdt ons daarom te meer, omdat met de allergrootste moeite de kosten der verpleging iedere week moeten worden bijeengebracht en wel alleen uit vrijwillige liefdegaven. Ook onze oprechte dank aan het College van B en W voor de welwillende wijze waarop het deze collecte begunstigde. We maken de belangstellende lezer attent op 'n pas in 't Duitsch verschenen werk van de hand van Hermann Lübbing en getiteld „Friesische Sagen von Texel bis Sylt". Het is het eerste boek, waarin de sagenstof van heel 't Friesche volk behandeld is. Het spreekt ons van zijn koppige kamp om zijn vrijheid, doet ons avontuurlijke zeemansverhalen en vervult ons van verbazing door wat 't van bijgeloof in vroeger dagen in deze gewesten weet te vertellen. Op de achtergrond spookt bij schier alle 'sagen als melodie de Noordzee, de „urgewaltige". Het boek telt 284 bladzijden en is geplaatst in een keurige band. Het bevat 27 groote platen Bij de gehouden verkiezing van bestuurs leden van bovengenoemde bewaarschool wer den gekozen de heeren F. W. Krügers en A. Kees. De heer Krügers (hoofd der O. L. School) heeft het voorzittersschap aanvaard en is dus ook in deze functie de opvolger van de heer C. Schaap. De heer Schaap heeft veel voor de bewaar school gedaan. We twijfelen niet, of ook bi: de heer Krügers is de leiding in goede handen. Gedurende deze week zijn van Texel ver zonden58 schapen, 55 lammeren, 56 varkens, 5 koeien, 9 kalveren, 6 paarden. De garnalenvisscherij gaat nog niet heel fleurig. De prijzen blijven nog steeds te laag. De wulkenvisscherij gaat beter, doch, zooals we wel eens eerder hebben verteld, daarvoor moet men mooi weer hebben. De visschers zijn hierbij nog al van de wind afhankelijk. De vangsten zijn nog al goed en de prijzen hoog. Deze week is aangebracht ongeveer 800 K.G. garnalen en ruim 3100 KG. wulken. Wel eigen aardig is het, dat de wulken alleen naar België worden verzonden, in andere landen schijnt men ze niet te willen eten. Te den Helder is op het oogenblik de sardien visscherij in volle gang, tenminste voor zoover deze met motorbotters geschiedt. De vangsten waren in het begin van de week niet groot en als regel is dan de visch heel duur. In het laatst der vorige week werd onder Petten veel sardien gevangen, doch volgens de visschers bleven ze daar hangen, omdat de wind verkeerd was. Komen ze echter doorzetten dan ligt de haven van Nieuwediep vol vletten van sardien- visschers. Dan is het 's avonds een typisch gezicht door de vele lichtjes, doch een heele toer voor een binnenkomend schip om er tus schen door te varen zonder averij te maken. PWï„ Het Oostelijke havenhoofd is al geruime tijd in verval, vooral van het binnenste gedeelte rollen de steenen in de havenmond, zoodat het meermalen gebeurt, dat de boot er met de schroef mee in aanraking komt. Thans zal hierin voor zien worden. Er zal een schoeiïng gemaakt worden om het wegrollen der steenen te voor komen. Woensdagavond hield „Neptunus" zijn alge- meene jaarvergadering. Na opening door de voorzitter werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en met dankzegging aan de secretaris onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag der peuningniecsteresse bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 150,25, uit gaven en nadeelig saldo vorig jaar f 141,60, zoodat er een batig saldo was van f 8,65. De boeken en bescheiden werden in de beste orde bevonden, zoodat ze werd gedechargeerd en de dank ontving van de voorz. voor haar solied beheer. Hij sprak de hoop uit, dat zij nog lang haar functie zou blijven waarnemen, daar wei nig penningni. de kunst verstonden, een batig saldo te boeken. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de p.ent.'ingm. mej. J. N. Koopman herkozen en ge kozen de heer F. Krijnen Dz., in plaats van de beer Joh. Dogger, die zich door drukke bezigheden liever van zijn bestuursfunctie zag onthe ven. Voorgesteld werd de avonden zoo veel n.'ogelijk met eigen krachten te bezetten. Het bestuur ging hiermede geheel accoord, zoodat een oproep zal worden gedaan. Iedereen die zich geschikt acht, om iets ten beste te geven, z.il worden verzocht zich bij het bestuur aan te malden. Met de hoop, dat velen zich zouden opgeven, sloot de voorzitter met de beste wcnschen voor de bijna 68-jarige „Nep tunus" de bijeenkomst. OOSTEREND De aanbesteding v.3" de bouw eener pas torie voor de Gereformeei 'dé Kerk (H.V.) heeft plaats gehad. Laagste inschrijver voor metselwerk 'S Nic. Graaf te den Burg f 4900.— voor timmerwerk G. H. Geus 3386.— voor loodgietersw. P. Oele 665.— voor verfwerk A. Bremer 65Ö,— voor het smidswerk komt in aanmerking J. Omis 114,80 Totaal f 9715,80 Op de een dezer dagen te Alkmp iBf gehouden tentoonstelling behaalde onze plaa t heer jb. Eelman Gz., in de afdeeLing scha'nen met de „oudere ram", welke te den Haa£ Ho Ie prijs verwierf, de 2e prijs. g EIERLAND p ~c„tjen dezer dagen werden hier door de heer won P ?e" tweeta' doode jonge zilvermeeu wen aangetroffen. Het getal on i,,,, r7„„ wees uit, dat ze beiden 23 Juni jl in de Wester duinen op Texel werden geringd. DE MOK. nieTnn'i C ?u het v,ieSkamP vermoedelijk niet op 1 December maar 1 November a.s. wor den gesloten Evenwel zullen in verband met de op handen zijnde militaire Holland-Indië no "°g g.eïf.geld oefenvluchten plaatshebben. 1 Maart a"s Va" het kamp 'S bepaald °P TERSCHELLING. De „Ruytermedaille", welke voor 5 jaar achtereen door de Noord- en Z. Holl. Reddings maatschappij aan de gemeente in bewaring was gegeven en al die tijd in 't Raadhuis op geborgen werd, is een dezer dagen overge bracht naar den Helder, van waaruit in dat tijdvak de meeste reddingen werden verricht 19 maal werd uitgevaren, waarbij 114 personen gered werden.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1