PSJROL bij Brand- en Snijwonden Fijnproevers ROODE POOI 65 si. mi Pi! el. Gemengd Nieuws Waarschuwing. Sport. Texel 1 Nieuwe Niedorp 3—2. WAAL-EN-BURG. Een aanrijding. Zondagmiddag jl. kwam het in Waal enburg in de befaamde S-bocht tot een botsing tusschen twee elkaar tegemoet- rijdende luxe auto's. De heer S. KeijserLz. die de eene auto bestuurde, zeide de andere, bestuurd door de heer Nieboer, chauffeur van de heer Th. Reuvers, niet te hebben gezien en evenmin de gegeven signalen te hebben gehoorn. Een aanrijding, waarbij het achterste spatbord van de eerste auto met het voorste van de andere in aanraking kwam was onvermijdelijk. Behalve het spatbord werd ook de voorruit van laatstgenoemde auto vernield. i U mietJkt&p-J" Eindhoven. In de vergadering van Philips fabrieken werd medegedeeld dat eenige nieuwe vindingen eerlang op de markt zullen worden gebracht. Den Haag. Het geschenk van Sir Henri Deterding aan het Maurits- huis, Gerard Terborch's „Briefschrijfster", heeft daar zijn voorloopige plaats ge kregen bij het middenraam in de groote benedenzaal. De belichting van het kostbare schilderij, dat op een standaard is opgesteld, is zoo gekozen, dat de warme kleuren en details van het werk uitmuntend uitkomen. W i 1 n j s. Het 13-jarig dochtertje van de veehouder Korver is terwijl zij in het boenhok naast de woning aan het werk was, voorover in de sloot gevallen en verdronken. Sofia. Op de grens tusschen Bulgarije en Servië zijn talrijke aansla gen gepleegd. In vijf uur zijn door roovers uit de bergen in totaal 130 rei zigers beroofd van hun kleeren, geld en voorwerpen van waarde. De beroofden moesten midden op de weg urenlang op de buik blijven liggen. Ook auto's werden aangehouden en geplunderd. Zij werden defect gemaakt om te voor komen, dat de politie kon worden ge waarschuwd. Een Zwitserse he militaire vlieger, die met een dame een tochtje over de Jungfrau wilde doen, geraakte boven de Aletsch-gletscher in een val wind, die het toestel een oogenblik lood recht naar beneden drukte. Toen de vlieger zijn evenwicht teruggevonden had bemerkte hij, dat de dame er uitgeval len was. Het lijk is door een reddings colonne op de gletscher gevonden. De Japansche consul-generaal te Sanghai heeft officieel de onderhan delingen met de minister van buiten- landsche zaken der regeering van Nan king hervat. B ij St. Pierre de Message had den twee automobilisten benzine gemorst. Deze geraakte in brand en stak een der huizen van het gehucht aan en weldra stonden er vijftien in lichtelaaie. De schade wordt op een millioen geschat. Tokio. Bij vlootoefeningen is een torpedoboot in aanvaring geweest met een torpedojager. De torpedoboot zonk oogenblikkelijk. Vier koppen van de be manning worden vermist. B e r 1 ij n. Rijkskanselier Marx zal om gezondheidsredenen aftreden. Ver moedelijk zal een jongere kracht worden benoemd. New-York. Het staat nog niet vast hoeveel passagiers met de „Graf Zeppelin" naar Duitschland medegeno men zullen worden. Naar verluidt zijn reeds meer dan 100 aanvragen binnen gekomen, waarvan ongeveer 12 in aan merking kunnen komen. De prijs voor de terugtocht bedraagt 3000 dollar. Tejauer (Silezië) is de drie ver diepingen hooge meelfabriek-Hanke door warmioopen door brand vernield. Duizen den tonnen graan gingen verloren. Afghanistan. Uit Engelsch Indië komen berichten over onlusten in Afghanistan naar aanleiding van de her vormingsdecreten van koning Amanoela, vooral op het platteland. Een Afghaansche troepenmacht heeft aan de grens tegenover Pessawar een strafexpeditie uitgevoerd, waarbij 2 dor pen in de asch gelegd zijn en eenige mannen gevangen weiden genomen. De gelukkigste menschen zegt men, zijn degenen, die de minste wenschen hebben. Volgens de Engelsche wereldreiziger Seton Karr vindt men hen in de afgelegenste streken, o.a. onder de wilde stammen in Midden-Afrika, welke nog niet onder de invloed der „bescha ving" zijn gekomen. Zij bestaan uit de schoonste en krachtigste menschen, de zwakken zijn ten onder gegaan, de ster ken hebben zich voortgeplant. Tegen over dit t'orsche geslacht maakt de ge middelde stadsbewoner een poovere figuur en Karr is dan ook tot de overtuiging gekomen, dat de voorwaarden om geTuk- kig te zijn onder hen onvergelijkelijk veel beter zijn dan bij ons. Neemt men de mate van geluk als maatstaf, dan zouden zij dus op een hoogere trap staan dan wij, die dagelijks door honderden zorgen en zorgjes worden gekweld. Te Benzig (Opper-Lausitz) is men er in geslaagd de stichter van twee groote branden te ontdekken. De dader, een 14-jarige bakkersleerling heeft bekend dat hij ook twee andere branden aan gestoken heeft. Als reden voor zijn daad gaf hij op, dat hij zoo graag branden wilde zien. Batavia. Een uitgebreid onder zoek is aangevangen naar de financieele handelingen van J. W. R. V. notaris te Weltevreden in verband met vermoede lijke verduistering van tienduizenden. Bij Langskaer is de Zweedsche bark Balder gekenterd. Slechts één op varende kon gered worden. De kapitein en 3 overige leden van de bemanning zijn verdronken. Moskou. De schade welke de wolven de Russische landbouw jaarlijks aan de veestapel berokkenen, wordt voor de heele Sowjet-Unie op 20 millioen roebel geschat. Marseille. Tengevolge van de zeeliedenstaking kunnen ongeveer zeven duizend passagiers niet vertrekkend Washington. President Coolidge heeft hulde gebracht aan Edison naar aanleiding van het feit, dat het de vijftigste jaardag was van diens uitvinding van de electrische gloeilamp. Zijn rede werd door de radio over het geheele land verspreid. Mellon bood de groote uitvinder namens het Congres een medaille aan, welke te zijner eer was geslagen. Pressburg. Toen een vlieg tuig zich op groote hoogte bevond scheurde een vleugel. Het vliegtuig viel, bestuurder en waarnemer zijn gedood. De vleugel werd vijf kilometer verder gevonden. De Zwitserse he regeering heeft een commissie benoemd om de middelen te bestudeeren voor de be scherming der burgerlijke bevolking in geval van oorlog tegen gasaanvallen. Te Maagdenburg is een vrouw vermoord. Onbekenden drongen er een huisje binnen, bewoond door een 66-jarige weduwe. Zij sleepten de vrouw uit haar bed, bonden haar aan handen en voeten vast en stopten haar een prop in de mond, waarna zij haar met kussens toedekten. Vervolgens doorzochten ze de woning en verdwenen met het geld dat ze vonden. De weduwe werd dood op de grond gevonden. De vrouw die een kruidenierswinkel dreef stond alge meen als welvarend bekend. Van d e moordenaars ontbreekt tot nu toe e) k spoor. Les Boefs. Het granieten kruis dat werd opgericht te Les Boeufs aan de Somme ter vervanging van het hou ten kruis, dat daar geplaatst werd na de zware veldslagen in September 19To is onthuld in tegenwoordigheid van horse lerd dertig officieren en manschappen va n de garde Engelsche divisie. Sir Ge.-o ffrey Fieldirjg herinnerde aan de hier ges/tr eden strijd, waarbij niet minder dan 2'3C/offi cieren en 7000 manschappen v?.n de divisie sneuvelden. Te Labach heeft een commis saris van politie een mijnwerker met zijn dienstrevolver doodgeschoten.. De com missaris, die dronken geweest -schijnt te zijn, kreeg met de mijnwerker over een kleinigheid een woordenwisselingwaarop hij zijn revolver trok met het gemelde gevolg. DeVogezen spoorweg 'van Saint Die naar Straatsburg is ingewijj.d. Poin- caré heeft een redevoering gt diouden waarin hij zeide, dat deze spoGn veg een onderpand was voor de vereenig ingvan Elzas Lotharingen met Frankrijk B e 11 i z o n a. Het gevaa r voor nieuwe bergstortingen is zeer to egeno- men. Alle huizen zijn in de gevaarlijke zone ontruimd, meer dan 30 ge zinnen zijn elders onder dak gebracht .Brand weer en pioniers houden de wacht bij „de wandelende berg." VOOR BOEREN EHTUMSDÉ 35 Het gaat slecht met de suikerbieten teelt. Ieder land tracht ze in stand te houden door verhooging der binnenland'- Haarlem. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft te Rotterdam op het Stadhuis een bezoek gebracht aan de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn. Daarna heeft de bisschop een tocht door de Rotterdamsche havens gemaakt. Amsterdam. De gemeenteraad heeft na langdurige discussie het voor stel van B. en \V. goedgekeurd tot be krachtiging van de aankoop van het Hollandsch Binnenhuis van Pieter de Hoogh, voor totaal f 154.000 en van de teekening van Rembrandt „De Anato mische Les van Dr. Weyman voor f 10.000 Beide werken maakten deel uit van de collectie-Six. Buitenland Keulen. Het tekort van de „Pressa" heeft ongeveer 35 millioen mark bedragen. Een bom vermist. Op de Hors is door vliegtuigen met bommen geworpen. Een bom is niet teruggevonden. Men wordt gewaarschuwd, deze bij vinding niet aan te raken. De Burgemeester verzoekt van eventueele vinding bericht. Men schrijft ons Toen scheidsrechter Hoek precies 2 uur liet tossen, won Nieuwe Niedorp. Het verkoos met de sterke wind in de rug te spelen en zoo trapte de T. mid.-voor af. De beide ploegen waren vrijwel aan elkander gewaagd en om beurt in de aanval. De backs beheerschten het spel vrij goed en mochten ze gepasseerd worden, dan waren de keepers op hun plaats en gaven deze niet thuis. Jammer, dat de harde wind aan het spel veel afbreuk deed, daardoor was het minder aantrekkelijk. Na eenig heen en weer getrap wist Nieuwe Niedorp een doelpunt te maken. „T" liet zich echter niet ontmoedigen en het duurde niet lang, of de gelijkmaker was daar. Dit gaf een gejuich van belang in het T-kamp. Nadat de beide doelen nog een paar malen in gevaar hadden verkeerd, was het rusten. Na de thee pakten beide partijen weer flink aan. Nu „T" wind mee had, was deze club het meest in de aanval en kregen de backs van „N.N." heel wat te verwerken. Toch duurde het nog eenige tijd voor „T" het 2e en 3e doelpunt maakte. Toen het 3—1 stond, dacht men dat er meer punten zouden komen, daar „T" toen nog veel in de aanval was. Maar door een doorbraak van N.N. wisten de bezoe kers nog eenmaal het T-doel te vinden. Kort er na floot scheidsrechter Hoek „einde". Texel had deze wedstrijd, welke niettegen staande de harde wind toch spannend was, welverdiend met 3—2 gewonnen. Zoo waren de 2 kostbare puntjes behouden. Er werd door de bezoekers wel eens wat te forsch gespeeld. Na de rust had T. een oogenblik van inzin king, waarvan de gasten profiteerden om hun 2e doelpunt te maken. „T" herstelde zich echter spoedig. De wedstrijd was over het algemeen het aan zien waard, vandaar dat het publiek ook wel genoten heeft. De volgende Zondag speelt „T" thuis tegen „Bergen." Het is de laatste wedstrijd, welke „T" dit seizoen om 2 uur kan spelen. De Corr. van de Schager Crt. gaf als zijn meening te kennen ,,'t Texelsche elftal is een hardwerkend elftal met als uitblinkers de mid- voor, linksbinnen en rechtsback. De (eervolle) nederlaag van N.N. is te wijten aan het niet gebruik maken van de gunstige wind voor half-time". Nieuwe postzegels. In verband met de verlaging der posttarieven ingaande l Nov. a.s. zal worden ingevoerd een nieuw zegel van 27'2 cent van grijze kleur (als van de halve centszcgel), de frankeerzegels van 12 cent worden voortaan uitgegeven in blauwe kleur en die van 7 cent in rood, die van 15 en van 10 cent krijgen in verband hiermede de kleur respectievelijk van het 12 cent en 7'/a cent zegel. OUDESCHILD Onze vroegere plaatsgenoot de heer C. J. de Wijn, thans hoofd der o.l. school te Oud karspel, is met ingang van 1 Januari a.s. be noemd tot hoofd eener o.l. school te Amsterdam. Filmavond op 25 November. Men deelt ons mee Zondag 25 November a.s. zal hier vanwege het Instituut voor Arbeidersontwikkeling worden vertoond de film „Oorlog aan de Oorlog." DE COCKSDORP De voordracht voor de benoeming van Vader en Moeder in het Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden te Zijpe luidt als volgt 1. K. Troost en echtgenoote te Texel. 2. Tj. v. d. Veen en echtgenoote te Wemel- dinge. TERSCHELLING. Onze plaatsgenoot, de heer D. Pais, slaagde een dezer dagen te den Haag voor het theoretisch deel van 't machinisten-examen, diploma C. rooken Roode of ^Gele j Pool, omdat ze met ons zeggen „ER IS NIET BETER per hall pond. Vv Beww de kou mooloboutcD ptjp, Bemaling Waalenburg. In de vergadering van polder Waalenburg's hoofdingelanden op 4 October j.l. gaf de dijk graaf de wensch te kennen nog prijsopgaaf te bezitten van olie-installaties van de leveranciers der motoren Thomassen, Crosley en Brons, teneinde deze te kunnen toetsen aan de inge komen offerten voor electrische bemalingswerk tuigen. De heer S. C. Eelman zeide de noodzakelijk heid hiervan niet in te zien cn betoogde verder, daar oliebemaling door Ged. St. niet goedge keurd en z.i. van de baan geschoven werd, dat ir. Verhey geen exploitatierekening voor een oliebemaling meer zou willen maken. De heer C. S. Keijser gaf hierop als zijn meening te kennen, dat hiervoor dan een ander adviseur zou moeten worden gezocht, hetgeen thans ook is geschied. Ingelicht van bevriende zijde heeft de dijkgraaf uitgenoodigd de heer F. Begemann, Rijksnijverheidsconsulent, woonachtig te den Haag, die over weinige weken zijn rapport uitbrengen zal. Ir. Verhey wordt gehandhaafd. Verwacht wordt, dat in de eerste week van November wederom een vergadering zal worden belegd. Propaganda-avond Nederl. Blindenbond. Vragen, deze rubriek betreffende, ku nnen ■vorden gezonden aan de heer G-. J. Lies.hout Oir. Landbouwschool, Montfoorr. Postzogel "an zeven en een halve ceDt oor antwoord insluiten. Jeanne Bacilek komt. Reeds zijn een groot aantal kaarten voor bovengemelde avond geplaatst. Dit valt niet te verwonderen daar thans vast staat, dat mej. Jeanne Bacilek hier als zangeres optreden zal. Jeanne Bacilek beschikt over een prachtig stemgeluid, dat haar de naam van „Boheemsche Nachtegaal" bezorgde, ('t was de groote Hubert Cuypers, die deze passende naam voor haar uitdacht.) Ze is een Boheemsche, een Tsjechische van geboorte (spreek haar naam uit als „Batsielek", lezer, met de klemtoon op de ie), ze stamt uit het land van Dvorak en Smetera, een land van vriendelijke heuvels en lachende- dalen, van woeste bergen en donkere ravijnen, van langzaam vlietende beekjes en woeste berg- stroomen. De muziek is als het land en als het volk zelf. Het volk der Tsjechen heeft zijn muziek lief en van dat volk is de musicaal zoo zeer begaafde „Jeanne Bacilkova" een dochter. We komen er een volgende maal op terug. Wie niet teleurgesteld wil worden raden we tijdig kaarten te koopen. Ze zijn verkrijgbaar bij de leden van het plaatselijk comité; ook in Boekhandel Parkstraat. V

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2