Texel sche Courant van Zaterdag 27 Oct. 1928. TWEEDE BLAD Directie - TEM. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Texelsch Fanfare. Veevervoer. Visscherij. Herhalingsschool. Denk er aan Brusselsch witloof te verzorgen om vroeg te kunnen oogsten. o Het oog van de meester maakt het paard vet. Nergens is zooveel toezicht en zooveel zorg noodig als in het boeren bedrijf, niet op stal, maar ook evenzeer op 't veld. Er is overal leven en groei en voortbrengingdaar moet gezorgd worden dat dieren en planten gezond zijn en blijven en voldoende gevoed en verzorgd worden tot nuttige voortbren ging. Daarom zeggen een paar andere spreekwoorden„De voetstap van de boer doet geen schade in zijn veld." „De boer en de dokter mogen geen drie dagen wegblijven." o Een goede kok kan van een vette kater uitstekende hazepeper maken, 'n Goede boer kan van slecht, mager land 'n vruchtbare akker maken. o Denemarken is een echt varkensland. Wekelijks worden er 85000 varkens ge slacht. Vooral worden zenaar Engeland uitgevoerd. De fokkerij en de voedering worden er zoo op ingericht, dat er eerste kwaliteit bacon van te maken is. De prijs is dikwijls zes en meer centen per KG. hooger dan van de Nederlandsche bacon. Wie verkoopen wil, moet de waar aanbieden, zooals de koopers die hebben willen. Dat doen de Denen en daarom krijgen ze altijd de hoogste prijs. o Wanneer men het goed met iemand meent, en hem zoo goed mogelijk raadt, dan kan het toch nog gebeuren, dat hij niet luisteren wil en verkeerd doet. Het best is, dat men zich dan het oude en wijze boerenspreekwoord herinnert „Men kan een ezel wel aan 't water lei den, maar men kan hem niet dwingen, dat hij zuipt". o Er zijn groote hoeveelheden buiten- landsche gerst in de handel, die schadelijk schijnt te werken bij veevoedering. De varkens weigeren ze of na 't vreten be ginnen ze spoedig hevig te braken. Op 't oog is er aan de gerst niets te zien. in Berlijn worden er uitgebreide voeder- proeven mee genomen. Ze komt uit de Vereenigde Staten en uit Canada. o— Wat verschijne Dat verdwijne 't Hangt niet aan een los geval In 't verleden Ligt het heden In het nu wat worden zal. o Gedurig leest men van 't afbranden van boerderijen, niet enkel door hooibroei of het inslaan van de bliksem. De moto ren bij dorschen en andere werkzaam heden hebben menige brand veroorzaakt. Brand door kortsluiting is meermalen voorgekomen. Het is van groot belang behoorlijk verzekerd te zijn. Er is in de boerderijgebouwen zooveel waarde aan vee, werktuigen en voorraden, dat menige boer bij niet-verzekering door brand straatarm geworden is. Iedere verstan dige boer houdt boek tegenwoordig en weet zeer goed, dat hij het verlies van zijn inventaris niet dragen kan. o In 1927 zijn uitDuitschland bijna 8000 menschen uit de landbouwstand naar vreemde landen vertrokken. Het is een veeg teeken, dat er zoovelen elders hun geluk moeten gaan zoeken. Men spreekt dikwijls van overbevolking en plaatselijk is die .wel mogelijk door sterke vermeer dering van het inwonerstal. Maar meer malen is er werkeloosheid en armoede, omdat niet alle kansen voor loonende arbeid v/orden waargenomen. Het vertrek van veel landverhuizers beteekent voor een land het verlies van de moedigste en ijverigste krachten. o— Men is het dikwijls oneens, of men een goede koe lang moet aanhouden of niet. Men zegt wel dat in de regel na het vijfde, zesde kalf de melkgift gaat min deren. Op deze regel zijn veel uitzon deringen. Er zijn koeien, van tien, elf jaar, die gezond en sterk zijn en veel opbrengen. Hier mag wel het spreek woord gelden, dat men geen oude schoe nen moet wegwerpen, voordat men nieuwe heeft. Er is geweldig verschil in deugd bij de koeien, ook van hetzelfde ras, en meermalen gebeurt het, dat men een jonge koe in de plaats van een oude zet en veel minder opbrengst krijgt. Vooral wie zelf aanfokt, houdt de beste en zoo lang mogelijk. Goes. Een „Record" melkver- valscher bleek een veehouder alhier, die 80 pCt. water bij zijn melk gevoegd had. Nadat hem proces-verbaal aangezegd was werd de vervalsching toch voortgezet nu met 70 pCt. Westdongeradeel. De raad heeft een voorstel, f 2000 uit te trekken voor een proef met landaanwinning op de Wadden, verworpen met zeven tegen vier stemmen. Te A a 11 e n werd op een rogge land een zuiver wit kwikstaartje ontdekt. Het diertje liet zich soms i:i de ploeg- voor tot op 2 M. naderen. Het was zoo in 't oogvallend, dat ook andere menschen, niet-vogelliefhebbers, het di rect opmerkten. Buitenland Boston. Men vreest dat het Amerikaansche tankschip „David Creed" dat uit Semarang vertrok naar Philadel phia, bij storm in de Atlantische Oce aan met man en muis is vergaan. De „Carnifax" ving 14 October van de Creed noodseinen op, die zeiden dat het schip zinkende was. De „Carnifax" begaf zich naar de aangegeven plaats. Zij vond geen spoor van de „David Creed", doch be merkte wel een streep petroleum in zee over een afstand van verscheidene mijlen. Het tankschip had 44 personen aan boord. Cuxhaven. De visschersmotor- boot „Gesina" ten N.W. van Helgoland tengevolge van een lek gezonken. De bemanning kon zich redden in een roei boot. Nadat zij tien uur op zee had rondgezwalkt, werd haar noodsein opge merkt door een visschersboot uit IJmuiden die haar redde en later overdroeg aan een loodsboot uit Cuxhaven. Brigthon heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel tot het aan leggen van een weg voor automatisch snelvervoer tusschen Londen en Brighton. De kosten worden op drie millioen pond sterling geschat. Boven de weg zullen voetbruggen worden aangebracht, 's Nachts zal de weg worden verlicht door 25.000 gekleurde reflectors, die met tusschenruimten van 15 meter zullen worden geplaatst. Chicago. Bij een brand in een logement dat geheel is vernield, zijn vijf menschen verbrand. P a r ij s. Junka Kures, de Servische vrouw, die eenige maanden geleden een 12-jarig meisje in het Bois de Boulogne te Parijs vermoordde, is ter dood veroor deeld. Krijgt zij geen gratie van de pre sident der republiek, dan zal zij sedert Marie-Antoinette de eerste vrouw zijn, die in Frankrijk wordt terechtgesteld. Weenen heeft een oud-koetsier, die aan de drank geraakt was, zijn vrouw en zijn twee stiefdochters met bijlslagen afgemaakt, en zich vervolgens een kogel door het hoofd gejaagd. De lijken zijn pas twee dagen later gevonden. Een dreigement van de huisbaas om het ge zin op straat te zetten moet aanleiding zijn geweest. Parijs. Verwacht wordt, dat de beide vliegers die sedert vier maanden de gevangenen der Mooren zijn, spoedig bevrijd zullen worden. Zij zullen tegen Moorsche gevangenen worden uitge wisseld. R o m e. Op een brug werd een vrachtauto door een trein aangereden, en van acht M. hoogte in de rivier ge stort. Drie der inzittenden kwamen om, de vierde werd krankzinnig. B ij B e r 1 ij n viel de sportaviateur Kramer met zijn vliegtuig, dat gedurende cc val in brand vloog. De aviateur werd verkoold onder de puinhoopen van zijn toestel weggehaald. Te B e r 1 ij n hebben de grootste Fransche en grootste Duitsche oorlogs vlieger en wel kapitein Fonck die 75 overwinningen in de lucht behaalde en de Duitscher Udet, die 62 vijanden velde, elkander ontmoet. Tokio. De autoriteiten hebben twee Engelsche scheepsofficieren gearres teerd, die in de vestingwerken van Simonoseki gefotografeerd zouden hebben Tucson. Vier personen werden gedood door het neerstorten van een vliegtuig, dat zocht naar een vermiste knaap. Essen. Hoewel het nog niet ge lukt is roestvrij staal zoo goedkoop te produceeren dat het ook toepassing kan vinden in de aanbouw van huizen, ver dient het toch onze aandacht dat de reproductiekosten steeds geringer worden en daarmede ook de toepassing van dit materiaal. Van het door de Kruppfabrieken op de markt gebrachte roestvrije staal maakt men zelfs reeds zakspiegels die beslist onbreekbaar zijn; messen v/orden er even eens van gemaakt evenals chirurgische instrumenten en gebitten die het voordeel bezitten dat ze bij het bijten niet kunnen breken. Zelfs biervaten maakt men van roestvrij staal, waardoor sterilisatie moge lijk wordt, zij zijn tevens lichter dan houten vaten en nemen minder plaats in. Te O d e n s e in Denemarken heerscht een typhusepidemie, tot nu toe zijn 220 gevallen geconstateerd. Tc B e r I ij n deed een jonge man een poging de kas van een Theater te plunderen. Toen er nog geen publiek was, liep hij naar het loket en vroeg enkele inlichtingen. Plotseling trok hij een revolver die hij op de beide caissi ères richtte, waarbij hij dreigde ze dood te schieten, als zij hem niet terstond het geld overhandigden. Een der beiden vluchtte en riep luid om hulp. Toen voorbijgangers toesnelden, vluchtte de roover zonder buit de straat op, waar hij in een ledige auto sprong. Hij slaagde er evenwel niet in de wagen aan de gang te brengen en de politie kon hem in de auto arresteeren. Hij had een geladen revolver bij zich. P a r ij s. Poincaré zou voornemens zijn het Fransche parlement de schulden- overeenkomst met Amerika ter ratifica tie voor te leggen. L o d z. De staking is geëindigd op de grondslag van een 5 pet. loonsver- hooging. De eisch was 20 oct. Washington. Ter gelegenheid van de vlootdag doet de minister van marine Wilbur een beroep op de Ame rikaansche burgers om een voldoende vloot te handhaven even sterk als die van welke andere natie ook. T e N e m i zijn in tegenwoordig heid van Mussolini de werken begonnen tot het verlagen van liet waterpeil in het meer van Nemi, teneinde de Romeinsche schepen te lichten, die er eertijds zijn gezonken. De schepen zijn galjoenen uit de tijd der oude Romeinsche keizers. Brussel. Prins Leopold en Prinses Astrid van België zullen binnen kort een lange reis naar Nederlandsch- en mogelijk ook naar Britsch-Iudië onder nemen, eind November of begin Decem ber. Brussel. Inzake de onderhan delingen van Nederland met België, schrijft de Brusselsche Vingtième Siècle, dat de Nederlandsche voorstellen als onaanvaardbaar worden beschouwd. In officieele kringen wenscht men zich niet uit te laten. Genève. Het Volkenbondssecre tariaat zal tegen April 1929 een diplo matieke conventie tot Internationale be strijding van de valschcmunterij bijeen roepen. P a r ij s. Een jonge, charmante vrouwelijke advocaat werd dezer dagen bij de deken van de Orde der advocaten geroepen, die haar niet zonder strengheid in de toon zeide Tot mijn spijt, mejuffrouw, moet ik u opmerken, dat de wijze, waarop u zich in het Paleis van Justitie gedraagt, wei nig strookt met de tradities van de Orde: telkens, terwijl u de toga aan hebt, haalt u uit uw tasch een spiegeltje en een poederkwast te voorschijn om uw gezicht te bepoederen. U zoudt goed doen dat gebaar, dat in ons huis ongewenscht is, minder vaak te herhalen. Het jonge meisje verliet in een stem ming, die zich denken laat het kabinet van de dekende tranen waren haar in de oogen gesprongen, die zij snel af veegde. En daar zij, naar haar smaak er te geagiteerd en te rood in het ge zicht uitzag, nam zij uit haar taschje een spiegeltje en een poeierdonsje en poeierde zich zorgvuldig, langdurig en overvloedig. Bandoeng. Generaal Snijders opent 1 Nov. te Weltevreden de Indische luchtdiensten en vertrekt na afloop per Fokker naar Semarang, Grenoble. De was van Isère en de Drac heeft tot een ware ramp geleid. Er zijn meer dan vijfhonderd huizen overstroomd en de schade be draagt millioenen. Tal van fabrieken liggen stil. Milaan. Aan de Ligurische kust is een auto in een 30 M. diepe afgrond gestort. Twee inzittenden werden ge dood drie kregen zeer ernstige ver wondingen. ALTIED TEVREJEN. Ien den hof hd 'k van 't jaor 'enen pereboom [staon, Jao, daor hoengen, geleuf ik, wel acht mudden [aon. Jong! docht ik die gêft mien veul moppen- Als nou maor gen wiend hum kumt foppen. Maor 'en sturmwiend kwiem op, en die blaosde [wa straf, En die schudde al mien peren as harfstblaojer af. Eén peer bleef er aon van die allen God dank! die had óók kunnen vallen. Uit Betuwsche Verzen van B. VAN MEURS. Mond- en klauwzeer. Het vee is hersteld bijJo Roeper, Witte Engel, Mantje, Oosterend, D. Dros, Tienhoven. Texel, 26 October 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Op verzoek zal aan de heer P. A. de Rode ontslag worden verleend als directeur der Texel sche Electriciteitsmaatschappij. Thans wordt gelegenheid gegeven te sollici- teeren naar de functie van directeur-administra teur op een salaris, naar bekwaamheid variee- rende van f 2400 tot 3000. Datum van indienst treding 1 December a.s. Dat liet resultaat, afgeworpen door de Fancy Fair van Texelsch Fanfare, zeer belangrijk is geweest, kan blijken uit onderstaande getallen: De ontvangsten bedroegen f 3658.08 De uitgaven 831,27V» Het batig saldo aldus 2826,80 OUDESCH3LD Gedurende de laatste week werden van Texel verzonden: 32 schapen, 55 lammeren,9koeien, 14 kalveren, 67 varkens. Deze week is in de haven aangebracht 5000 KG. wulken en ruim 1100 KG. garnalen. De garnalen worden nog niet veel hooger in prijs. De paling laat ook vergeefs op zich wachten. Woensdag j.l. is hier een aanvang gemaakt met herhalingsonderwijs. Het is zeker een ver blijdend teeken, dat bijna dertig jongelui hier aan deelnemen. Naar we vernemen, zal de heer Krüger ook een cursus gaan houden in handenarbeid. We willen hopen, dat hieraan ook een flink aantal personen zullen deelnemen. Het stoombootskoffiehuis P. Dekker alhier is een dezer dagen verrijkt met een geheel nieuw eerste klas „Excelsior" billart. Wiê lief hebber is van de befaamde sport op het groene laken, zal hier thans met genoegen een kansje willen wagen. Reeds maakten velen van de gelegenheid gebruik en gaven ze over de aan winst hun tevredenheid te kennen. Vragen, deze rubriek betreffende, kuDnen worden gezonden aan de heer G. J. Lieshout Dir. Landbouwschool, Montfoort. Postzegel van zeven en een halve cent voor antwoord insluiten.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5