No 4274 Woensdag 31 October 1928 42sle J aargang ALLES GEPROBEERD Van week tot week Texelsche Berichten bij Verkoudheden en Rheumatiek ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 :s POSTBUS: N°. 11 wn TEXELSCH E COU RANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN V Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regel meer: 10 ct. Dezelfde advortentlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Zaterdagavond. Six' Schoone Schatten onder de hamer Drie miljoen in het Iaadje. De lezer zal wellicht niet geheel onbe kend zijn met de even omvangrijke als kostbare verzameling schilderijen en etsen, welke prof. Six, een kunstkenner en -ver zamelaar van de bovenste plank, heeft nagelaten. Welnu, de erfgenamen waren met zulk een schat zooals licht te vatten valt hoogelijk ingenomen, maar misten de middelen om haar de verzorging te doen geven, zooals wordt vereischt. Een veiling volgde met het niet onaardig resultaat, dat plm. 3 miljoen werd opgebracht. De kooper van Ter Borch's briefschrijf- stertje, Sir Henry Deterding, bestemde dit schilderij voor 't Mauritshuis te den Haag, dat er weer een bezienswaardigheid rjjker door is geworden al was het slechts om het feit, dat voor dit schilderij 3 ton werd betaald. (Onwillekeurig dachten we b(i het lezen der veilingsverslagen aan de merk waardige tijd, door geschiedschrijvers als het „jaar van de dwaze tulpenhandel" aan geduid een enkele bol als we ons goed herinneren „de Admiraal van Enkhui zen", verwisselde voor vijfduizend gulden van eigenaarde „Onderkoning" ging voor f4000 van de hand). De Kroonprins van België naar onze Oost. Ook Albert Thomas. De aanstaande Koning van het Beigen land zal met zijn eega een bezoek aan onze Oostindische Archipel brengen, een visite, welke onze Landsvrouwe nog steeds niet op Haar reisprogramma heeft gebracht De reis gaat met het s.s. „Insulincie" van de Rotterdamsche Lloyd, aldus met een schip van Nederlandsche Nationaliteit. Nog een ander hoog bezoek wacht onze Oost, nl. dat van AlbertThomas, d:irecteur van het Arbeidsbureau van de Volke nbond, die op uitnoodiging van de Gouverneur- generaal drie dagen in Batavia vertoeven zal. F/ankrijkAls men diep in de schulden zit. Reeds meer dan twee en een half jaar geleden werden Bërenger en Mellon het te Washington over de aflossing aer Jfransche schulden aan Amerika eeos en nog steeds werd het accoord door Frankrijk 's parle ment niet bekrachtigd. De moeilijkheden zijn ook niet gering te schatten. Heftig wordt in het manifest van Franische oud strijders tegen afbetaling gesputterd. „Moe ten wij", zoo vragen zij zich met bitterheid af, „de kapotjassen betalen, waarin Frank rijk zijn mannen heelt laten dooden Ook klinken woorden van protest, omdat het accoord in het geheel niet rept van herzienbaarheid ingeval Frankrijk's draag kracht minderen mocht, bv. wanneer Duitschland in gebreke blijft zijn dubbeltjes bij te passen. Amerika nuchter en za kelijk ais altoos volstaat met op te merken, dat het heel good weet, dat van een kikker geen veeren kunnen worden geplukt en maakt de politici wijselijk attent op de geduchte bedragen, voor 1929 voor vernietigiDgsdoeleinden uitgetrokken: een derde van het monsterachtig bedrag van 3840 miljoen Hollandsche guldens zal voor leger en vloot bestemd zijn. Op een tege moetkomende houding van Uncle Sam valt blijkbaar weinig te rekenen, wat anders heel goed te pas zou komen, daar de han delsschuld van 400 miljoen dollar hetvol- gead jaar betaalbaar wordt gesteld. Niet zonder reden wordt het nieuwe Dawes-accoord, waarbij de Duitsche her stelbetalingen worden ge.vegeld, met groote belangstelling tegemoet gezien. Frankrijk en Engeland: Geen geheim zinnige „oncier-ons-jes" meer. Alle regeeringsdocumenten van Frankrijk en Engeland, betrekking hebbende op het geruchtmakend en reeds ten grave ge daald vlootaccoord, zijn thans gepubli ceerd. Nieuws brachten zeniet. Maar even min zijn Amerika, Italië en Japan (om maar de voornaamste opposanten te noemen) thans gerustgesteld. Wel hebben de samen stellers plechtig verzekerd, dat het accoord tegen geen enkele staat gericht was, niet tegen Amerika, zelfs tegen Duitschland niet, dat het verdrag geheel in [de Locarno- lijn lag en niet indruischte tegen de Vol kenbondsgedachte ze zijn er niet in ge slaagd de slechte indruk weg te nemen, welke „het politiekonder-ons-je" heeft veroorzaakt. Men gaf voor, op deze wijze de besprekingen op de a.s. Ontwapenings conferentie beter te willen doen vlotten, maar - teekenen van instemming laten nog steeds op zich wachten. Dat Frankrjjk vóór 1933 zijn oorlogsvloot met 161 nieuwe schepen wil uitbreiden en dan over meer dan 90 duikbooten beschik ken wil, zij terloops opgemerkt. Duitschland: De binnenlandsche vrede in gevaar? DeDuitsch-Nationalen hebben een nieuwe leider bekomen: Graaf Westarp's plaats werd ingenomen door Alfred Hugenberg, aan wiens doopceel we ontleenen, dat hjj een knap en energiek man moet zijn, oud lid van het directorium der Krupp fabrieken eigenaar der Ufa-Filmfabrieken, couranten koning, de man van uiterst rechts, verwoed tegenstander van Stresemann's buitenland- sche politiek. Dat ziet er dus niet fraai uit! Hugenberg's partij is op die dersoc. dem. na de grootste en vormt een macht, waarmee men rekening houd6n moet Zoo is ook verklaarbaar, dat dr. Marx die „uit de politiek" gaat, de verkiezing van Hugenberg een gebeurtenis noemde, welke niet ernstig genoeg kan worden op gevat. Ze vormt volgens hem een bedrei ging van de ti nsnlandsche vrede. Een troost is, dat aangenomen wordt, dat Hugenberg op de buiteniandsche poli tiek wel weinig invloed zal kunn6n doen gelden. PolenVarkens-kolen-hout I Het handelsverdrag met Duitschland laat nog steeds op zich wachten. Het zijn vnl. de artikelen varkens, kolen en hout, welke tot eindeloos geconfereer en gecorrespon- deer hebben geleid. Duitschland is bereid de invoer van 200.000 Poolsche varkens (20 pCt. van de productie) toe te staan. Polen neemt daarmee geen genoegen en verlangt 3 a 4 maal zoovepl uit te voeren. Duitschland wenscht a's tegenprestatie met het oog op zijn mijnindustrie in opper- Silezië kolen in te voeren in Polen, dat hiervan echter niet wil weten Hier liggen de moeilijkheden, welke naar het schijnt onoverkomelijk zijn. Toch neemt men aan, dat Polen straks wel een gema tigder houdiDgzal aannemen. Twee derden van zijn bevolking toch wijdt zich aan de landbouw, de staat heeft bij de Duitsche markt dus groot belang. Italië „Een verdrag is geen graf. Zijn heiligheid moet worden geërbiedigd." We willen aan de vergetelheid ontrukken een gedeelte uit een intervieuw, dat de Eng. krantenkoning Lord Rothermere mocht hebben met Mussolini. „Italië", aldus de dictator, „heeft behoefte aan een groot en sterk HoDgarije bij het doorvoeren van zijn plannen tot voltooiing en radicaal afronden van zpc heerschappij in de Adriatische Zee en uitbreiding van zijn maritieme invloed in de Middellandsche Zee en aan de Levant. Een verdrag is geen graf. Zijn heiligheid moet worden geëerbie digd, welk beginsel evenwel niet belet te wijzigen, wat na nauwkeurig onderzoek blijkt gewijzigd te moeten worden," Hier zit'm de knoop! Wie zal die wijzi- gingsnoodzaak uitmaken? En hoe? Zal een ieder dat willen overlaten aan „de groote man" op het Apenijnsch schier eiland G.J.D. Sport. Texel I— Bergen 14—1. Men schrijft ons „Texel" boekte Zondag weer een mooie over winning. Alhoewel deze niet zoo groot was als in Bergen, mag Texel meer dan tevreden zijn. Er zijn nu bij 6 wedstrijden 9 puntjes ge boekt, dus geen slecht resultaat. Over het ver loop van de wedstrijd het volgende Toen scheidsrechter Hartog om 2 uur liet tossen en Bergen won, trapte Texel af. Direct ging het in de richting van 't doel van Bergen, moest de B-keper eenige malen corner werken en kwamen door die corners twee mooie punten ter wereld. Voor de rust kwamen er door het mooie samenspel van het Texel-elftal nog 2 punten bij. Door een kleine overtreding in „het beruchte gebied" kreeg Bergen een penalty te nemen, welke in een punt werd omgezet en zoo kwam de stand op 4—1, wat een mooie voorsprong was. Na de „thee" (welke schitterde door afwezig heid) pakten beide partijen weer flink aan, maar spoedig zakte Texel af. Alhoewel Bergen en Texel om beurten in de aanval waren, kon geen der partijen er een puntje bij krijgen en zoo kwam het einde met 41 voor Texel. De wedstrijd werd niettegenstaaude het min der mooie weer bijgewoond door veel publiek dat voor de rust dan ook van een mooie wed strijd kon genieten. Het elftal van T had een kleine wijziging ondergaan. In de halt-linie speelde inplaats van Witvliet en Vlas, die verhinderd waren, G. Dros en D. de Ruijter, die goede krachten bleken. Op deze wijze kwam het elftal althans niet verzwakt in 't veld. Jammer, dat Bergen een speler telde, die zich in het vuur van het spel wel eens tot forscher spelen liet verleiden, dan geoorloofd is. Hij moest dan ook van de scheidsrechter, die zeer goed op zijn plaats bleek, twee keer een waarschuwing ontvangen. Wij hopen, dat Texel 1 met hetzelfde elftal ook „tlit" spelen zal, daar T dan een goede kans heeft, om de bovenste plaats te bereiken en te behouden. Dus, jongens, doet je best I Sanapin» V Let Vooral op den naam Sanaplrln daar deze tabletten "wettig beschcemd zijo tcgco namaak en vcrvalschlng q Prijs 25, 40 «o 'J5 „Mijnheer Klaproos." De R. K. Tooneelvereeniging „I. L. B." afd. Heeren heeft in studie genomen „Mijnheer Klaproos," een blijspel in drie bedrijven, en zal dit opvoeren in het laatst van November. Lezing met lichtbeelden door Gramberg. Dinsdagavond a.s. geeft Dr. Gramberg, zen deling-arts, een lezing met lichtbeelden in de Doopsgezinde Kerk alhier. Propaganda-avond Nederlandsche Blindenbond. Een kunstavond tevens. De „Boheemsche nachtegaal" schrijft ons: Op mijn tournée door Nederland heb ik reeds zoo veel prettigs en sympathieks, en zooveel blijken van waardeering ondervonden, dat ik vast vertrouw een weer even prettige avond ook op Texel door te brengen Daar ik reeds vaak op Texel was hé? zegt men zonder verder te lezen ja, daar ik re'eds vaak op Texel was per Radio, en er eigenlijk niets van weet!, doet 't me werkelijk genoegen eens met de Texelaren(?) persoonlijk kennis te komen maken, "en breng ik U vast door middel van de Texelsche Courant een vriendelijken groet Jeanne Bacilek. Amsterdam. 27.10 '28. Coloratuurzangeres. Zaterdag geviel het, dat op onze redactie tafel werd gedeponeerd een even merkwaardig als omvangrijk en „gewichtig" product van de Texelsche landbouw, een reuzenkanjer vaneen voederbiet, welke het levenslicht zag op een perceel gronds van de heer Jac. Lap in Hoorn- der-Nieuwland. Het exemplaar woog niet minder dan 12 KG. en trok voor onze uitstalkast, waar we het te pronk legden, tientallen kijkers en bewonderaars. Evenwel geldt ook hier; „Er is altijd baas boven baas". We werden althans verrast door een tweede presentje, een soortgenoot van nog grooter gewicht en nog grooter omvang, dit maal geteeld door de heer P. J. Bremer te Noord- Haffel. Dit product bereikte een le"£tc vai1 ecn halve meter, een max. doors.n,;c, van 25 C,M- en een gewicht van bijna 13 k'G- We hebben ook deze landbouw -abnormaliteit in onze etalage tentoongesteld. Een oordeel over „Klein Tooi.^ël''. Van geachte zijde schrijft men ons uit Ou de- schild „Een bezoekster, die Zondagavond 1.1. het stuk „Sonna" is gaan zien, dat opgevoevd is te Oudeschild, heeft in haar leven zeer vele gevierde acteurs en actrices zien spelen in groote steden, doch laat zij u zeggen, dat degenen, die te Oudeschild in „Sonna" zijn opgetreden niet behoeven onder te doen voor „gcvierdeii," hier boven vermeld. Zij verdienen inderdaad groote lof." Zeer jammer zou het zijn, wanneer niet meer dere personen hiervan zouden genieten." B.G. We brengen in herinnering, dat „Sonna" Zaterdag a.s. In hotel Texel wordt opgevoerd. DE KOOG Tooneeluitvoerlng „Nooit Gedacht". Zaterdag gaf de tooneelclub „Nooit Gedacht* uit Eierland een uitvoering in hotel den Braven. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer v. d. Wal de uitvoering met een woord van welkom en sprak zijn tevrededheid uit over de flinke opkomst. Het was de eerste keer, dat de club een uitvoering hier gaf en spreker hoopte dan osk, dat'allen voldaan huiswaarts zouden keeren. Eerst werd opgevoerd „de Zwerver", toonccl- stuk in 3 bedrijven, dat heel goed opgevoerd werd. Hierna volgde een klucht, getiteld „Het Artistenbureau". Dit nummer viel bijzonder in de smaak. Er werd hartelijk gelachen om de tooneeltjes, die er in voorkwamen. Te ruim 10 uur werd met het bal begonnen en zoo bleef men nog een paar uur gezellig bijeen. De heer Boom zorgde voor dansmuziek. OUDESCHILD Allen op voor een betere ijsbaan I Het bestuur van de IJsclub alhier vergaderde jl. Zaterdag ter bespreking van de plannen voor de komende winter. Daar de kas er vrij goed voorstaat, werd besloten de zaak goed aan te pakken. De ijs baan van 't vorig jaar was niet bevallen.'t Plan is nu een baan te bekomen dichter bij Oude schild, grooter en als 't kan electrisch verlicht, opdat ook 's avonds gereden kan worden. De uitgewerkte plannen zullen worden voorgesteld aan de ledenvergadering die Zaterdag a.s. 's avonds 8 uur in 't hotel „de Zeven Provin ciën" wordt gehouden. Als attractie zal daar onder de aanwezige leden een paar prachtige schaatsen worden verloot, beschikbaar gesteld door het bestuur. Een goede opkomst is natuurlijk vereischt willen de plannen doorgang en voortgang hebben' „Sonna". Zondagavond gaf het Klein Tooneel de tweede uitvoering van „Sonna". De zaal was flink bezet en er werd wederom mooi gespeeld. Van „bal na" werd door de jongelui druk ge bruik gemaakt. Houtsnippentrek October en November zijn de maanden, waarin door de jagers i.ogal eens veel hout snippen worden geschotenvooral bij harde oostelijke winden komen zij in groot aantal voor. Zondag jl. is er waarschijnlijk weer zoo'n trek geweest, want een Texelaar, even in den Hel der vertoevende, vond er één op straat, die waarschijnlijk tegen een draad of iets dergelijks was aangevlogen. Nog niet zoo'n onaardig buitenkansje, daar de prijs in de regel f 1,25 A f 1,50 is.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1