BEHOORT U VOOÏTdË ybouw Van onze Boekenplank. A U srUet^ ü&tcti-f" De Heide der Noordzee-eilanden. Zaterdag hield prof. dr. Th. Weevers te Amsterdam in de vergadering der Nederl. Bota nische Vereeniging een voordracht over „de heide der Noordzee-eilanden." Spreker ving aan met het aantreffen van vos sebes en tysbes op Vlieland aan de herfsttrek, speciaal van koperwieken en kramsvogels, toe te schrijven. Op deze wijze zijn trouwens meer dere N. Europeesche planten langs onze kunst- zoom verspreid. Met de uitwerpselen kunnen de zaden ruim 100 KM. van de plaats, waar de moederplant groeide, worden verspreid, al blijft deze ver spreiding tot enkele gevallen beperkt. Vindplaat sen in Jutland, Sleeswijk, Sylt, Norderney en Oldenburg duiden hierop. Deze beschouwing geldt ook voor Cornus succia en Linaea borealis, die betrekkelijk kort geleden op enkele plaatsen in Groningen, Drente en Friesland zijn gevonden, eveneens is 't voorkomen van Trien- talis, de zevenster, op Vlieland en Terschelling naar alle waarschijnlijkheid door vogelversprei ding te verklaren. Hieraan knoopt spreker de vergelijking van de heidegronden op de Noordzee-eilanden met die in de oostelijke provinciën vast. De groote overeenstemming tusschen de flora van beide is niet te verklaren doordat de beide een dilu viale bodem zouden hebben. Nieuwere onder zoekingen hebben aangetoond, dat behalve in 't centrum van Texel, 't diluvium overal ruim 20 M onder de zeespiegel ligt, maar de overeen komst is het gevolg van de gelijkheid van hun bodem in physische en chemische zin. De constante verschillen zijn een gevolg van het ontbreken der voedselarme heideplassen en oude bosschen bij die duinheide. Geologisch gesproken zijn de heiden in de duinen nog jong en hun flora ontwikkelt zich nog steeds in die richting, dat soorten zich hier vestigen, die het verschil met de flora der diluviale heigronden kleiner maken. Schietwedstrijden Bijz. Vrijw. Landstorm' De eindbeslissing der plaatselijke schietwed strijden van de Bijz. Vrijw. Landstorm, afdeeling Texel, is Zaterdag 27 October 1.1. gevallen. Na een zestal oefeningen, waaraan door ongeveer 45 man werd deelgenomen (waaronder ook leden van de Motordienst,) kon tot indeeling in klassen worden overgegaan. Voor klasse A kwamen in aanmerking, zij, die van de 100 punten, gemiddeld 86 of meer punten schoten, voor klasse B, die 82 punten of meer en voor klasse C, die minder dan gemiddeld 82 punten wisten te behalen. Onder de 16 schutters voor de A-klasse waren er 7, die een gemiddelde hadden boven 90, (hoogste H. Zij in, met gem. 93 en een derde punt.) Geschoten werd op 12 M afstand, met K.S.O. geweren (6 mM. flobert-kogeltjes,) knielend, of staande, vrije hand. De wedstrijd verliep als volgt. Klasse A max. 100 punten 1. H. C. A. Kievits 98 p. 8. B. Graaf Zzn. 94 p. 2. C. Huisman 96 9. A. Bremer 93 3. Jan Zijm Szn. 95 10. D. Trap 92 4. P. B. Riteco 95 11. H. Zijm 91 5. S. Lap B.Szn. 95 12. D. Bakker CWz 90 6. Jn.v. Heerw. 94 13. W. v. d. Slikke 88 7: J. H. Schraag 94 15. N. Graaf Czn. 85 14. W. v. Heerwaarden Jczn. 87 p. Rangschikking bij gelijk aantal punten was: de beste laagste serie. Klasse B. max. 100 punten 1. J. Troost 92 p. 8. S. Lap Bzn. 88 p. 2. Jn. Brouwer 92 9. S. ZijmMzn. 86 3. C. Trap 91 10. G. Bremer Cz. 85 4. C. Bakker WCz 91 11. H. Schrama 83 5. H. ten Kate 91 12. C. A. Eelman 83 6. S. Troost 91 13. J. Vlaming Gzn 79 7. G. Bakker 90 14. M. J. Bremer 77 15. P Vlaming Pzn. 64. Klasse C max. 100 punten 1. S. Hin Pz. 91 p. 3. N. Ran 85 p. 2. C. Buisman 89 4. J. Vlaming Cz. 79 Van de 34 deelnemers aan de wedstrijd waren er dus 20, die 90 punten of meer schoten. Opgemerkt dient nog te worden, dat het aan twee Landstormers gelukt is, bij een oefening 99 punten te behalen. Dam wedstrijd Texel—den Helder. Bij de damwedstrijd Texel—den Helder, Zondag in hotel „Texel" gehouden, behaalde Texel 15 en den Helder 3 punten. Billijkheid gebiedt hierbij te vermelden, dat den Helder verhinderd was met alle le klas spelers op te komen, terwijl Texel wèl over zijn beste spelers beschikken kon. Kaarten voor de Muziekavond van Zater dag a.s. zijn niet meer te bekomen. Foto's van mej. J. Bacilek zijn uitgestald in Boekhandel Parkstraat. OUDESCHILD Scheepsongeval op de TX 8. Schipper W. Dijker kreeg Donderdag aan boord van zijn schuit TX 8 een ongeval. Onder het zeilen kreeg hij bij het voor de wind om gaan een klap van de zeilschoot, zoodat hij met zijn zijde op de kant van boord kwam te vallen Na medisch onderzoek bleek, dat hij lichte kneuzingen had bekomen. Schiètvlot binnengebracht. Dinsdagmorgen dreef op Texelstroom een der groote schietvlotten van de Marine, waarschijn lijk door de harde Z.W. wind losgeslagen en op drift geraakt. Te Oudeschild werd het waarge nomen. Men ging er met de TX21 opuit, om te trachten het vlot op sleeptouw te krijgen en binnen te brengen. Dit ging echter niet ge makkelijk. Het zeilen met een schuit met zoo'n groot vlot op sleeptouw valt niet mee, zoodat men beoosten de haven het anker liet vallen en een tros overbracht naar het havenhoofd. Zoo kreeg men verbinding en kon men het vlot in de haven trekken. Het was bij de harde wind een heel karwei, doch we veronderstellen, dat de moeite wel beloond zal worden. DE WAAL Onze plaatsgenoot, de heer P. K. Kikkert, won een vet varken op een lot in dZaan- damsche Loterij. al tot de menschen, die Roode of Gele Po ol regelmatig gebruiken Ook U bevalt het zeker. IWv dó bcm» frjo» een coooio houten pijp, tahekedoo» oj Bakker J. Plaatsman bakte voor 't eerst een roomtaart en stelde deze ter beschikking van hem, die het aantal erwten in een flesch het best raden kon. De persoon, die 1140 raadde, kwam het juiste aantal (1147) het meest nabij en werd met de taart vereerd, welke heerlijk smaakte. DE COCKSDORP De heer K. Troost en echtgenoote zullen vermoedelijk 1 Dec. in functie treden als vader en moeder in 't Tehuis voorOuden van Dagen te Zijpe. Bibliotheek der C.J.V. Excelsior. Men schrijft ons Zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, wordt a.s. Zaterdag onze bibliotheek weer ge opend. Door ruiling zijn we in het bezit van 50 nieuwe deelen geraakt. Gaarne zouden we er nog enkele nieuwe boeken bij willen koopen maar daarvoor is geld noodig, en wie zal hier aan helpen Misschien zijn er menschen, die hiervoor wel iets voelen, de trouwe lezers onzer bibliotheek voelen er zeker voor en die daarvoor wel iets overhebben ook. We zouden voor aankoop nieuwe boeken ongeveer f20 5 f25 noodig hebben, terwijl er op de bi bliotheek nog een schuld van f 20 rust. We dur ven niet verwachten, dat er iemand is, die een f25 tegelijk zou geven, en daarom zeggen we: „Bedenkt, dat vele kleintjes één groote maken!" Alle gaven zijn hartelijk welkom, ook van buiten de gemeente, doch wacht er niet te lang mee, opdat de aan te koopen boeken nog de winter een plaatsje mogen vinden in de bibliotheek. Verder wordt nog meegedeeld, dat men om als lezer te worden ingeschreven, 20 ct. moet betalen, terwijl het leesgeld 3 ct. per week en per boek bedraagt. Binnenkort hopen wij ook de reizende bibliotheek weer te openen, waar van de voorwaarden bekend zijn. Namens de C. J. V. „Excelsior" C. BLOM, voorzitter. L. BLOM, bibliothecaris. IJsclub Eierland. Deze dagen hield de IJsclub Eierland haar jaarvergadering in hotel de Hoop. Gezien het groot aantal leden, was de opkomst klein. Een elftal leden waren ter vergadering aanwezig. De aftredende bestuursleden Joh. de Graaf, P. Zoetelief, H. Daalder werden herkozen. O.m. werd besloten tot het aanschaffen van eenige benzinelampen ter verlichting van de ijsbaan. Liefhebbers(sters) van een ritje bij avond zouden dan niet op de lichte maan behoeven te wachten. De leden zal dit jaar weder een kaartje wor den uitgereikt, passend in hun insigne tegen betaling van f 0,50. Zij, die na 1 Dec. lid wen- schen te worden, zullen f 0,75 hebben te vol doen. OOSTEREND Nut en Genoegen. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield Zaterdagavond j.l. haar huishoudelijke vergade ring. Bij de opening waren 16, later 18 leden aanwezig. De Voorzitter heette allen welkom en sprak de wensch uit, dat men een prettige en vriend schappelijke vergadering zou mogen hebben. Daar er geen notulen vielen te lezen, werd het woord gegeven aan de Penningmeester, de heer Joh. Roeper Nz. die de vergadering verblijd de met de mededeeling, dat er in kas een klein batig saldo was gebleven en dat het tekort van het vorig jaar geheel is weggewerkt. De ontvangsten hadden bedragen f. 221,99 de uitgaven f. 206,08 Batig saldo f. 15.91 Daar niemand aan of opmerkingen had om trent de rekening, werd deze goedgekeurd. De Penningmeester ontving de dank van de Voor zitter en werd geheel gedecharcheerd. Volgde Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden was de voorzitter, de heer J. Daalder Dz. Voor de stemming deelde deze mede, dat hij nu 44 achtereenvolgende jaren lid van het Bestuur is geweest, waarvan de laatste 35 jaren voorzitter. Hij meende nu het werk aan jongere handen te moeten overgeven en verzocht dus op hem geen stemmen uit te brengen. Na eenige stemmingen werd tot Voorzitter benoemd de heer P. Koningjohn. Aangezien deze niet aanwezig was, zal hem kennisgeving zijner benoeming gedaan worden. De heeren Joh. Koning Sz. en M. Kikkert be dankten als leden van het Bestuur. Verscheiden pogingen werden aangewend om deze heeren op hun besluit te doen terugkomen, doch tevergeefs. Men ging over tot stemming ter voorziening in deze plotseling ontstane vacatures. Bij eerste stemming werden gekozen de heeren L. Koppen en P. v. d. Slikke, die de benoeming aannamen. Over en weer werden nu woorden van waar deering gesproken door en tot de scheidende Bestuursleden. Op voorstel van een der leden werd de heer J. Daalder Dz. benoemd tot Eere-Voorzitter en de heeren Joh. Koning en M. Kikkert tot Eere-leden der Vereeniging" Verder kwam in bespreking het punt „spre kers" voor de komende campagne. Verschillende namen werden genoemd, als Van Kapellen, Ds. van Giessen, Ds. Klaver, Mej. Menagé Challa, Brijs, e.a. Aan het Bestuur werd opge dragen, hierin te voorzien, waarvoor het vrij mandaat bekwam. Er wordt sterk over gedacht weder een avond voor gemaskerd bal te bestemmen, daar dit het vorig jaar uitstekend is bevallen. Nadat men nog een praatje had gehouden over financiëele aangelegenheden en over de bibliotheek der vereeniging, verlangde niemand meer het woord. De bijeenkomst werd gesloten met de wensch dat het nieuwe Bestuur de Vereeniging in goede banen zou weten te leiden en velen zich pal zouden stellen voor de bloei van „Nut en Genoegen." OOST De molen in „'t Noorden" ernstig beschadigd. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is met de watermolen in polder het Noorden een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat gelukkig best is afgeloopen. Toen men de molen, die uitstekend functi onneerde en een goede gang had, zou stilzet ten is plotseling de vang doorgeschoten met het gevolg dat de wieken plotseling in hun vaart werden gestuit en de molenas brak. Heel het zware molenkruis viel met een stuk van de as voorover te pletter met een luide slag, welke tot ver in de omtrek te hooren was. Alhoewel zich op dit moment verscheiden personen de nabijheid bevonden, werd geen hunner door de neerstortende balken getroffen. Men mag aan een gelukkig toeval toeschrijven, dat het onge val geen treuriger gevolgen had. De materi- eele schade is belangrijk. Bij een ingesteld onderzoek bleek de spie door de haakstang, waaraan de vangstok, hangt losgewerkt te zijn, zoodat de stok en daarmee ook de vang moesten vallen. Losloopen van honden. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat het krachtens artikel 90 der Verordening van Politie in deze gemeente ver boden is buiten de kommen der dorpen, of, zonder behoorlijk toezicht in de kommen der dorpen, honden te laten losloopen van 1 No vember tot 1 Mei. Overtreding wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f25,— of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Texel, 29 October 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Mond- en klauwzeer. Mond- en klauwzeer bij: H. Zijm Pz., den Hoorn, P. Verberne, Spang en C. A. Witte; Zuid-Haffel (vee P.H. dijk). Het vee is hersteld bij: T. Zij m-den Burg, J. de Wolf-Eierland, Wed. W. Roeper-P.H. pol der, S. Keijser Hz.-Molenbuurt, K. Langeveld Pijpersdijk, C. H. Roeper-Spang. C. J. Bakker- Spang, Jac. Brans-den Hoorn, M. Zuidewind- de Kamp. Texel, 30 October 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Jac Zuidewiad Dz te Dijksmanshuizen Kerkeplaats) om vergutning tot het oprichten van een inrichting voor het breken van lijnkoeken, het snijden van voederbieten enz, in het peiC9el, gelegen aan den Waaldetweg aldaar kadastraal bekend in Sectie D. No. 2659. Op Dinsdag, den 13en Nov. 1928 des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel uiet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, -lie niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 30en October 1978 Burgem en Weth. voornoemd, De Secretaris. Be Burgemeester, JONKER, W. B. OORT. (voorhanden in Boekhandel Parkstraat) De financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, door J. Gorter Kz., wethou der van financiën van de gemeente Emmen 64 blz. Prijs f 0,50. o— Het onlstaan, het verloop en de gevolgen van de groote oorlog, door J. C. v. d. Belt, oud-officier; met kaarten en bijlagen; 160blz. Prijs f 2,40. Hugo de Groot en de Volkenbond, leesboek voor het voortgezet onderwijs, door M. Haas, hoofd eener school, geril., 36 blz.; Prijs f 0,35. o— De Tuchtwet, van aanteekeningen voorzien ten dienste van geneeskundigen, tandartsen, vroedvrouwen, e.a., door Mr. de Graay Fort man; 32 blz. Prijs f 1,25. Aan onze lezeressen. Ieder abonnee heeft o.m. rechtop kostelooze schriftelijke raad op modegebied en kan tegen gereduceerde prijs patronen bekomen. Van Japonnen 55 ets. van mantels k 75 ct. van kinderjurkjes 40 ct. Duidelijke opgaaf van maten is vereischt. MANJO. NUTTIGE WENKEN. Een uitstekend middel tegen motten is het volgendeHang in de kleerkast 3 a 4 ouderwetsche vetkaarsen of leg die op de planken. Wikkel de kaarsen echter half in papier, zoodat ze niet met de kleeren in aanraking komen. Het moeten vetkaarsen zijn, geen stearine-kaarsen. s Iedereen weet, dat de tot gruis gebrande anthraciet of steenkool voor een zeer groot gedeelte nogmaals kan branden door ze met wat water te vermengen. Doch zelfs de daaruit onstane asch kan ons nog van dienst zijn. Het allerfijnste gedeelte, de witte poeder der asch, vormt een uitstekend poetsmiddel voor zilver, terwijl de meer gruizige asch met succes kan worden ge bruikt ais reinigingsmiddel voor vleesch- en sauspennen. Een stevige borstel en een handvol dezer asch doen de vlekken in een oogwenk verdwijnen. o Wasch aluminium keukengereed schap nooit met sodawater af. Voor afwas- schen gebruike men steeds een sopje van zeeppoeder; laat het echter niet daarin staan. Mocht op de bodem der pan een klein korstje gekomen zijn, dan zette men de pan met wat lauw water tot de volgende morgen weg; 's morgens is dan het korstje heel gemakkelijk te verwijderen. Is een pan door een of andere groente van binnen aan geslagen, zoo neme men wit zand en schuurt daarmee de pan uit, of wel men neme eenige schillen van zure appelen en kookt die met wat water in de pan en de aanslag verdwijnt. Zet de aluminium pan niet rechtstreeks op het vuur en vooral niet op het houtvuurde bodem wordt daardoor nl. zeer hobbelig en ongelijk en bevordert zoodoende de slijtage. Geschuurde pannen zijn in het gebruik meer aan te bevelen dan gepolijste. Ze blijven in het gebruik mooier. o Los een handvol gewoon zout in 2,5 L. water op. Giet dit over de kolen en laat ze drogen. Aldus behandelde kolen zullen niet alleen langer branden, maar ook meer warmte geven. o— Het verdient aanbeveling een lampegias, na het gereinigd te hebben, op te wrijven met droog zout. Deze behandeling maakt het glas helderder en het is tevens een goed middel om het barsten te voorkomen, —o—

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2