...TJlütohmdis TJ No 4276 42ste J aargang zmu/ukaS&Uen Woensdag 7 November 1928 Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 totj&rihoeót, Zaterdagavond. Belgische verlangens. België heeft gedreigd naar een interna tionale oplossing te zullen zoeken, wan neer de kwestie, voortgesproten uit de verwerping van het door ex-Minister jhr. van Karnebeek zoo warm aanbevolen Ver drag met onze Zuidelijke buren, niet spoedig in het reine komt. Of België er mee gebaat zal zijn, is nog een open vraag. Eveneens wordt betwijfeld, of Engeland lust iieeft, zich met deze onverkwikkelijke affaire in te laten. Wanneer de „Indépendance Beige" wer kelijk de spreekbuis van Min. Hymans is, moet zeker beteekenis worden toegekend aan de woorden, volgens welke de voor gestelde verbinding met de Rijn in het geheel niet naar de zin der Belgens zou zijn. Een Moerdijk-kanaal zou hun beter lijken. Wanneer de zaken zoo staan, ziet het er niet naar uit, dat de oplossing er vóór de a.s. Kamerverkiezing is. Aan een Moerdijk-kanaal zou door onze be windhebbers althans niet worden gedacht. Ook niet door onze Beelaerts, die de niet gemakkelijke taak heeft, dit varkentje te wasschen. Italië's Staatshoofd Mussolini. Blijf toch vooral trouw aan de koning en uw staatshoofd MussoliniZoo klonk het uit de mond van de Italiaansche gezant Giovanni Marchi, die Maandag te Den Haag op een bijeenkomst der Ita liaansche kolonie aldaar een feestspeech afstak ter herdenking van de fascistische opmarsch naar Rome vóór 6 jaar en ter viering van de 10e verjaardag van de wa- penstilstand. Nu weten we het dus heel goed. Van officieele zijde wordt ons bevestigd, dat de Italiaansche koning maar weinig meer in de melk te brokkelen heeft en Musso lini (op z'n Hollandsch n.l. „muisje") de lakens ronddeelt. Hoe lang het duren zal, vermag geen aardeling ons te voor spellen, maar het heeft ook weinig nut ons hierin te verdiepen. Een merkwaardig staaltje uit de fas cisten-praktijk kan hier nog vermeld wor den. Te Rovigo werden op last van de groote dictator aan advocaat Peretti al diens landgoederen ontnomen op grond van het feit, dat hij ze min of meer verwaarloosde. Zulks verdient vooral in de oogen van Mussolini felle afkeuring en moet naar de fascistische zede met onteigening worden bestraft. Aldus ge schiedde en Peretti moet zich maartroos- ten met de gedachte, dat zijn landerijen thans met de vereischte zorg worden behandeld en niet langer weinig of in het geheel niet productief liggen. 1918 11 November 1928. Op 11 November zal het tien jaar ge leden zijn, dat door een wapenstilstand een eind aan de bloedige Europeesche strijd werd gemaakt. Gaarne zouden we nu een beeld geven van een wereld, die, moegestreden, met al haar kracht, streeft naar volledig herstel van de wonden haar door de krijg toegebracht. Maar helaas heeft men nog weinig geleerd en schijnt men, door zich ten oorlog te be reiden, de weg des vredes te willen ont dekken. Nog dreigt gevaar, nog ontbreekt in vele gevallen de vriendschapsband, wel ke de staten moet binden. Vreesaanjagende bedragen worden jaar op jaar nog geofferd aan Mars, een on betrouwbaar kassier, een veelvraat, een nimmer te verzadigen, nimmer voldaan individu. We citeeren hier de Fransche Minister Tardieu, die wijze woorden sprak bij de opening van de spoorlijn Nizza Coni, een lijn, ook strategisch van groot belang: „De oorlog is geen winstgevend bedrijf. Hij is dat niet voor degenen die hem ontketenen. Hij is dit niet voor degenen die er aan meedoen, onverschillig of ze zijn overwinnaars dan wel overwonne nen. Hij is dit niet voor de onzijdigcn. Hij is dit voor niemand." We deden het bedroevend resultaat o.m. reeds uitkomen toen we een enkel woordje schreven over de Fransche be grooting voor 't komende jaar. De staten gaan evenwel voort met zich van oorlogsmaterialen te voorzien. Een volgende krijg zal grootendeels met vlieg tuigen en chemische middelen worden uit gevochten, brand- en gifbommcn zullen dood en verderf brengen. Dat verweer tegen luchtaanvallen geen succes heeft, kwam bij de onlangs bo ven Londen gehouden manoeuvres duide lijk aan de dag. Machteloos staat men, wanneer gifgassen de burgerlijke bevol king in de steden en op het platteland met een wreede dood bedreigen. Gasmaskers? Heel de chemische indu strie is niet in staat een afdoend bescher mingsmiddel tegen 't moordend mosterd gas uit te vinden. f En hoe zou men zich hoeden tegen de doodende invloed van gassen en bacte riën, in een of ander laboratorium in 't diepst geheim gefabriceerd of aange kweekt Ligt het niet op de weg van ieder we reldburger, die op de naam „mensch" en 't predicaat „beschaafd" aanspraak wil maken, zijn beste krachten in dienst te stellen van pogingen tot bevordering der algeheele vrede? Overwinnaars en overwonnenen gaan alom gebukt onder de gevolgen van de wereldbrand, die 11 November 1918 ge lukkig in zijn voortgang werd gestuit. Toch mag een enkel bemoedigend ver schijnsel niet onopgemerkt blijven. We noemen de Volkenbond en liet Kel- logg-pact, waarop het oog van heel de „werkelijk" beschaafde wereld gericht moet zijn, omdat beide eenig licht heb ben ontstoken op de anders zoo moeilijk begaanbare weg naar de wereldvrede! ChamberlainBriandStresemann. Weldra zal het driemanschap Cham berlainBriandStresemann weer zijn aandacht kunnen wijden aan de belang rijke vraagstukken, welke thans in het middelpunt der politieke belangstelling staan. Chamberlain bracht tot herstel van zijn gezondheid geruime tijd in Californië door en moest de teugels van het bewind al die maanden overlaten aan Lord Cus- hendun, die door zijn geheimzinnig gedoe het Baldwin-bestuur geen dienst bewe zen heeft. Stresemann zal spoedig zijn functie weer aanvaarden. Geheel hersteld van een ernstige ziekte zal hij zich beijveren met zijn Engelsche en Fransche collega een oplossing te zoeken van thans aan de or de zijnde kwesties: a. vervroegde ontrui ming van de derde strook in Rijnland, die eigenlijk pas plaats moet hebben over 8 jaar en b. regeling der herstelbe talingen. Lang en breed werd in Genève deze zaak reeds besproken en bekeken van alle kanten, doch veel verder kwam men hiermee niet. Evenwel kan een initiatief voorstel van Berlijn thans spoedig wor den tegemoet gezien. Duitschland: Een ernstig arbeidsconflict. Dit jaar heeft voor Duitschland al heel wat arbeidsconflicten opgeleverd: Zie maar eens: Januari: uitsluiting in de Midden-Duit- sclie staalindustrie. Maart: dito te Berlijn. April: idem in Hannover en Saksen. Mei: idem in de textielindustrie in Wur- temberg. Versch liggen nog in het geheugen de stakingen op de werven te Hamburg en in de Westfaalsche textielindustrie. Steeds legden beide partijen zich bij 't bemiddelingsvoorstel van de Rijksverte genwoordiger neer, maar thans ontstond een conflict, dat van langer duur dreigt te zullen zijn. In de ijzer- en staalnijverheid werden 250.000 arbeiders aan de dijk gezet. De werkgevers hebben geweigerd zich neer te leggen bij de scheidsrechterlijke uit spraak, welke in strijd met de wet zou zijn geschied en trachten thans door uit sluiting het pleit in hun voordcel te be slissen. De looneischen, door de arbei ders gesteld, wenschen zij in geen geval in te willigen. Wat hieruit groeien zal, melden we 'n volgende maal. Herbert Hoover of Al Smith. We willen besluiten met een uitstapje naar de Ver. Staten, waar in de komende week zal worden uitgemaakt, wie daar president zal worden. Het gaat er, gelijk de lezer al weet, tusschen de „droge" re-; publikein Herbert Hoover en de „natte" democraat Al Smith. Smith heeft zich onlangs beklaagd over de onwaardige mid delen waarmee men hem in een ongun stig licht tracht te plaatsen. Dat de mam gelijk had, blijkt wel duidelijk uit het lijfblad der tegenpartij, de Chic. Tribune, welk orgaan schreef, dat fanatieke be strijders van Smith gedreven werden door de laagste beweegredenen, die ooit in de Amerikaansche politiek een rol speel den. Intusschen is de vraag, of de fanatieke veldtocht der „drogen" Smith veel zal zal hebben geschaad. Smith is een opge wekt man en won ook hierdoor veler har ten, hoewel zooals dat in Amerika gaat bij het wedden velen het met zijn concurrent Hoover houden. Wat het worden zal? G. J. D. Tooneelvereeniging „Texel." Tooneelvereeniging „Texel" heeft in studie genomen „De Duistere gast", een boertig spel in 4 bedrijven door H. Bak ker, schrijver van „Filmmaniakken". Muziekavond v. d. Nederl. Blindenbond. De muziek- en propaganda-avond van de Nederlandsche Blindenbond, op Za terdag j.l. in Hotel „Texel" door het plaatselijk comité onder voorzitterschap van de heer burgemeester georganiseerd, is uitnemend van stapel geloopen en heeft aan de zeker hoog gespannen verwach tingen ruimschoots beantwoord. Heel de zaal was gevuld met een belangstellend publiek, welks hart klopte vol verwach ting om het vele en schoone, dat het programma beloofde. Te ruim acht uur betrad de voorzitter het podium om de van ongeduld pope lende schaar een welkomstwoord toe te roepen. Het is voor een inlei.der in een bijeen komst als deze aangenaam te mogen ope nen voor een wat men familiaar uit gedrukt noemt een uitverkochte zaal. Ik vertrouw dan ook vervolgde spreker, dat we straks op deze avond met voldoe ning zullen mogen terugzien. De laatste maanden spreekt men ook in verband met het te Amsterdam gehouden congres, over onvolwaardige arbeidskrachten. Deze avond zult u evenwel ervaren, dat onze blinden wel degelijk tot productieve arbeid in staat zijn en dat het predikaat „onvolwaardig" voor hen niet past. Dankbaar mogen we zijn voor het ge not, dat onze deze avond te wachten staat, voor de meerder kennis van het blinden- vraagstuk, welke de spreker ons óijbren- Een lekker pijpje En voor verzer, Een fijne cigarel; Die puike kwahTeil; Daar hom! '1 locb op aan, Zal den ervaren rooker, Verbaasd doen staan! gen zal. Mag in de wereld der blinden zonne schijn ontbreken zonneschijn in de let terlijke zin van het woord figuurlijk ontberen de blinden in vele gevallen die zonneschijn niet. We hopen, dat deze avond er een steentje toe bijdragen mag. Dan zal onze wensch zijn vervuld. Mej. v. d. Brugge, zoo deelde spreker nog mee, was door ongesteldheid ver hinderd op te treden, maar de heer Krijgsman zou de leemte aanvullen. Met de wensch dat men een avond vol kunstgenot hebben zou, besloot de bur gemeester zijn inleiding, welke met een luid applaus werd beloond. Hierop trad als eerste solist op de blin de pianist, de heer A. Krijgsman, die ten gehoore bracht Polonaise Op. 40 no. 1 van Chopin. Menigeen moet ontroerd zijn door deze buitengewone prestatie.Denk u eens in, welk een geduld liet een blinde moet kosten om hiertoe in staat te zijn. Van dit standpunt bezien, hebben we niets dan lof, voor hetgeen de heer Krijgsman ons heeft geboden. Een luid en langdurig applaus was zijn loon. Van Mozart en Bach werden vervolgens door het trio mej. E. Dijt, cello, en de de heeren M. D. Dijt, piano en I. Vles- sing, viool, voorgedragen„Andante Gra zioso" en „Bourrée". Wederom hebben we genoten van de waarlijk uitnemende muziek, welke dit musikaal zoo zeer be gaafde trio weet te ontlokken aan zijn instrumenten, door allen zoo goed be- heersebt. Stelde vooral het tweede num mer aan de vaardigheid van celliste en violist hooge eische'n, zij waren geheel opgewassen tegen de moeilijkheden door Bach voor hen weggelegd. Het talent van de heer M. D. Dijt, de vaardige en kunstzinnige pianist, is van zoo groote bekendheid, dat het volkomen overbodig is hierover uit te weiden. Ook deze avond hebben we wederom ons mo gen vermeien in zijn heerlijk spel en had hij een belangrijk aandeel in het succes dat het trio oogstte. Het was mej. Jeanne Bacilek, door de groote Hubert Cuypers zeer terecht de „Boheemsche nachtegaal" geheeten, die hierop voor het voetlicht trad. We heb ben reeds eerder een woordje gewijd'aan deze gevierde zangeres, met haar op merkelijk mooi en hoog sopraangeluid als zilver zoo rein stormenderhand deze avond de harten veroverende. Haar welhaast volmaakte techniek wringt ie ders bewondering af, door haar buiten gewoon musikaal talent vindt deze jonge kunstenares dan ook overal groote waar deering, nauwelijks kunnen we het ge noeg op prijs stellen, dat mej. Bacilek ons in de gelegenheid heeft willenstel len van haar wondere kunst te genieten, ja, genieten in de edelste zin van het woord. We hoorden haar zingen een fragment uit La Bohème, van Puccini, waarin wij haar onlangs voor de microfoon de rol van Mimi hoorden vervullen; ook zong zij ons een aria uit Verdi's machtig muziek- TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels50 cl. Iedere regel meer: 10 ct. Dozolfde advortontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagoro regolprljs, ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN jjvAalmeeren en wofiien gesterkt door Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten „DRAGON" RUPQRUIN VAN niEUR PITTIG en GEURIG foor pijp ei '5ccnh pc i O CV UNO Cl no o

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1