PROBEERT HET EENS. ^&H<. U TUet tieten*-/" PREDIKBEURTEN werk La Traviata, een aria uit de rol van Violetta. De rede van de heer Joh. van den Berg, de blinde propagandist van de Ned. Blindenbond, welke de pauze nog voor afging laten we hier beknopt" volgen. De duisternis in de zaal maakte het zeer moeilijk behoorlijk aanteekeningen te ma ken, zoodat we ons wel moeten beper ken. Spreker ving aan met namens zijn Bond dank te brengen aan de aanwe zigen, die door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling deden blijken en hoopte hun duidelijk te kunnen maken welke wegen de Bond meent te moeten inslaan om een gezonder basis te geven aan de huidige blindenzorg. Wel 80 pet. van het groote publiek, veronderstelde spreker, is zeker van deernis, van diep medelijden met de blinden vervuld. Én men denkt veelal dat het alleen stumpers en beklagens waardige stakkers zijn, allen levende in een wereld, waarin geen lichtstraal de duisternis vermag te verdrijven. Vreese- lijk moet het wel zijn, zoo wordt ge dacht, gebukt te gaan onder het kruis der blindheid. Zulle een gedachtengang is wel verklaarbaar, want beteekent „blind" voor de meesten niet: een we reld van ellende en narigheid, duisternis? Blind beduidt voor de meesten een zeer tragische toestand, een toestand van bit tere ellende en groote afhankelijkheid. Wanneer die gevoelens wortelen in een warm kloppend hart, willen wij, blinden dit medelijden gaarne aanvaarden. We weten, dat men in vele gevallen niet anders denken kan. Maar het zij u gezegd door iemand die van zijn 17e jaar blind is dat goede bedoelingen ten spijt, deze deernis zich veelal be paalt tot het koopen van een enkel bloempje. Weet dan nu, dat medelijden jegens ons ongegrond en overbodig is. Wij zijn niet beklagenswaardig, wij leven niet in een donkere nacht, wij lijden niet onder onze blindheid omdat wij ons bij deze toestand hebben aangepast. Wij schikten ons in het onvermijdelijke, weten niet meer wat „zien" beteekent. DE TIJD HEELT ALLES. Wij zijn niet gebaat door het sentimenteele medelijden, dat men zoo vaak voor ons aan de dag legt. Dit werkt zoo vernederend, zoo deprimeerend. Zeker, de blinde is een beklagens waardig mensch, maar in de eerste plaats om de gevolgen van zijn blindheid, die als lood hem op de schouders drukken. Blindheid beteekent nog al te vaak ar moe en ellende en steeds diepe afhanke lijkheid. De blindenzorg in ons land be rust op publieke weldadigheid, een sy steem, dat men verfoeien moest in een tijd van sociale wetgeving. Schamel zijn de vergoedingen, door de particuliere werkverschaffing aan de blinden ter hand gesteld. Vooral op 't platteland zijn de blinden er slecht aan toe. Trouwens Utrecht verstrekt slechts f 7.70.... Men heeft werkinrich tingen op Orthodoxe en R. K. grondslag, maar daar voelt een ieder zich niet thuis. Door het medelijden op te wekken blindheid immers zoo wordt luide uit geroepen is een nacht, waarop geen dag meer volgt tracht men gelden voor betere blindenzorg bijeen te garen, maar zelf erkent men, dat deze methode de juiste niet is. Immers wij kunnen wel degelijk van het leven genieten, wij stel len onze eischen niet hoog. Hebben ook wij niet onze musici neem de heer Krijgsman, onze letterkundigen, enz. Meen niet, dat zij willen parasiteeren op de publieke liefdadigheid. Wij wil len onze krachten in dienst der gemeen schap stellen en zullen gaarne zien, dat men de platgetreden paden der partic. liefdadigheid verlaat. De naastenliefde speelt hier een groote rol. Laat ons staan met beide beenen op de harde bodem der realiteit en ons indenken, hoe wei nig men zich beijvert de blinden te ont wikkelen tot productieve leden der maat schappij. De werkverschaffing moet er niet zijn om de blinden afleiding te ver schaffen maar heeft een hooger doel. Met de intelligentie der betrokkenen houdt men er geen rekening, hetgeen ook niet in orde is. Veel misverstand heerscht er omtrent het blindenvraagstrtk. Wij wenschen geen staatsliefdadigheidneen, wij willen aan sturen op leerplicht voor het blinde kind. In 1925 werd 177 miljoen aan 't lager onderwijs ten koste gelegd. Per jaar kost een leerling van de lagere school de staat 160 gulden, van een middelbare 600 gld., van een hoogeschool 12 a 1300 gulden Waarom dan voor het blinde'kind niets gedaan Dat het resultaat hebben zou, bewijst ons de uitslag van een proefneming der gemeente Amsterdam, waar door prof. Lanz blinden tot masseur werden opge leid; 3 werden telefonist, anderen radio monteur en rijwielhersteller. Acht blinden slaagden voor marconist. Te Rotterdam is de blinde Hazewinkel marconist bij de rivierpolitie. Op bovengenoemd congres bracht prof. Strehl van de Universiteit Alle voordeelen van dure tabak voor den halven prijs Roode Pool 13 ct. >r- Gele Pool 11 ct. per half ons. Roooe B«m«, nm y\ccn mooie houten pijp, /c>/rtz'"v\ tah*k»dooe ol I JWp-è? a*chbak» 1 te Marburg het blindenvraagstuk ter spra ke. Hij wees daarbij op de fabrieken van Siemens und Schuckert te Berlijn, waar vele blinden werkzaam zijn, zelfs aan boormachines. In 1911 werd in Duitschland reeds leer plicht voor het blinde kind ingevoerd. Ook in Engeland, Noorwegen en Zweden kent men deze. Heeft Ford niet verklaard, dat er in de industrie voor blinden en kreupelen meer plaats is, dan er in de wereld kreu pelen en blinden zijn? Werden aan de hoogeschool te Mar burg blinden niet voor predikant en mees ter in de rechten opgeleid? Te Eind hoven behaalde een blinde de acte Mid delbaar Duitsch. De Blindenbond streeft naar vakoplei ding, naar de instelling van een rijksbu reau voor arbeidsbemiddeling ten behoeve van de blinden, naar steunverleening aan behoeftige blinden en blinde ouden van dagen. Reeds in 1916 werd onder Cort v. d. Linden een staatscommissie ingesteld, die inzake leerplicht en vakopleiding advies uitbrengen zou. Haar rapport verscheen in 1919, maar tot heden werd het nog niet behandeld. Evenwel zijn wé optimis tisch en idealistisch en hopen we, dat ons streven succes hebben zal. Veel geld is noodig om de strijd te kunnen vol houden. Zeshonderd blinden vragen onze aan houdende zorg, onze braille-drukpers en onze bondsdagen kosten schatten gelds. Voor minstens f2.— kunt u zich ver zekeren van de regelmatige toezending van de Blindenbode en helpt u ons me de ons doel te bereiken. Wij allen zijn verantwoordelijk voor elkanders geluk en welvaart. Mag ik dan door deze woorden bij u blijvende belangstelling hebben gewekt voor een der belangrijkste vraagstukken van deze tijd, het blindenvraagstuk. Besluiten wil ik dan met een gedichtje van de Oénestet: Strijdt mee in onzer dagen strijd! Maar met uw leven, wandel, werk. O zeg... niet wat uw mond belijdt; O zeg... niet van wat naam of kerk, Maar toon van welke geest ge zij t Op deze met gloed en overtuiging uit gesproken rede volgde een daverend ap plaus. De heer van den Berg heeft er slag van zijn hoorders te boeien en is er zeker in geslaagd zijn hoorders het stre ven van de Bond duidelijk voor oogen te stellen. Na de pauze, waarin gelegenheid werd geboden zich aan te melden als donateur van de Blindenbond, bracht mej. Tabe- ling van den Helder, van W. A. Mozart ten gehoore Fantasie no.. 23 in D.Mol. We vermochten in haar spel geen bizon- dere kwaliteiten te ontdekken, welke haar overkomst naar hier zouden kunnen rechtvaardigen. Vervolgens was de beurt weer aan ons trio, dat ons in verrukking bracht door de zeer muzikale voordracht van Han dei's Sarabande en Menuet - D-Dur van W. A. Mozart. In hét bizonder kon ons het tweede nummer bekoren. Mej. Jeanne Bacilek zong nog het be kende „Solvejgs Lied" van Grieg: Der Winter mag scheiden, der Friihling vergehen, Der Sommer mag verwelken, das Jahr verwehn Zij liet er op volgen het guitig lied van „De Gefopte Vogelaar", van Cath. van Rennes en ten slotte „De vogel in 't Woud" van Wilhelm Taubert. Floe zouden we woorden vinden voor de schoone vertolking, voor de virtuoze wijze waarop ons Nachtegaaltje haar lie deren zong? Hoordet ge de echo, vèr weg, als klonk ze uit een andere keel? Hebt ge u mede verwonderd over het gemak, waarmee ze de moeilijkste passa ges overwon? Natuurlijk kan u dit niet zijn ontgaan en brengt ge mede uw hul de aan haar, die we zeer gaarne „tot weerziens", een „auf wiederhören", toe roepen. Met de „Serenada" van Moszkowski, besloot de heer Krijgsman het muzikaal kaal programma. Alvorens te sluiten bracht de heer Van den Berg dank aan allen, die tot het welslagen van deze avond hadden mee gewerkt, in 't bizonder aan 't Comi/ié en verder aan de solisten mej. Bacilek en de heer Krijgsman, die zoo'n werk zaam aandeel hadden in het succes van deze kunstavond, artistiek op zoo'n hoog peil. Dankbaar en blij zijn we om het genot, ons deze avond geschonken, en voor de steun, door zoo velen aan onze Bond toegezegd. Hierna werd de zeer geslaagde bijeen komst gesloten. o We mogen niet verzuimen, te vermel den dat aan de dames Bacilek, Dijt en Tabeling en aan de heer M. D. Dijt door Ds. Vis namens het comité bloemen wer den geoffreerd. o— Na afloop onderhielden we ons nog eenige tijd met mej. Bacilek, die zeer over de vriendelijke ontvangst hier te spreken was. We mogen zeker ook wel verklappen, dat zij zeer tevreden was over de uitmuntende wijze, waarop de heer M. D. Dijt haar zang begeleidde. Daar tot voorbereiding nagenoeg alle tijd ontbrak, verdient dit feit extra te worden gememoreerd. Naar we vernamen is de kans in 't geheel niet uitgesloten, dat zij eens weer voor ons optreedt. Wellicht, dat 't Nuts- bestuur hiertoe dan 't initiatief nemen zal o— Maandagavond deed de secretaris-penn. 't comité ten raadhuize verslag van de fi- nancieele resultaten, 't Batig saldo be droeg f85,11, aan giften ineens kwam een bedrag van f30.— bijeen, aan donateurs gelden 's jaars f120.Het batig saldo zal aan de bondspropagandist worden overgemaakt. Dat de avond zulk een groot financieel voordeei heeft opgele verd moet voor een goed deel worden toegeschreven aan het economisch be heer van de heer M. D. Dijt, wie dan ook door de burgemeester in vriendelijke bewoordingen dank werd gebracht voor de wijze waarop hij de functie van secre taris-penn. waarnam. OUDESCHILD. Regeling vischafslag. De visschersvereeniging D.E.T.V. hield Vrij dagavond een algemeene vergadering in de „Zeven Provinciën", die, hoewel goed bezocht toch nog meer visschers had moeten tellen, daar een zeer kardinaal punt, „Openstelling vischafslag" op het programma stond. De voor zitter, de heer J. Henkes, zeide in zijn openings woord, dat dit punt al vele malen was bespro ken, doch zonder resultaat, waarop het bestuur aan Burgem. en Weth. verzocht had déze ver gadering te willen bijwonen, om naar aanleiding der gesprekken een oordeel te vellen. Ze gaven aan dit verzoek gehoor. De voorz. zeide hun dank voor hun aanwezigheid. Ook de visch- handelaars waren aanwezig, zoodat de zaak van beide kanten kon worden besproken. Op het oogenblik wordt eenmaal daags vischafslag gehouden en hierin wilden verscheiden visschers verandering hebben, nl. minstens 2 of 3 maal daags. De heer A. Boon als eerste der ver schillende sprekers stipte een paar voorbeelden aan uit de minder gunstige toestand, toen er nog geen afslag was en ook tijdens de afslag. Zooals de regeling nu was, ging het heel vre dig en zoo was spreker voor de bestaande toe stand, ook met het oog op de telegrafische be richten, die als regel na de middag ontvangen worden. De heer C. Blom (vert. firma Kolster) was voor meerdere malen afslag. Met deze re geling kunnen volgens hem geen koopers van de vaste wal komen en weert men concurrentie welke in het voordeel van de visschers moet zijn. Vraag en aanbod beheerschen immers de markt. De heer A. Boon voerde er tegen aan, dat als er meerdere malen op een dag afslag is, zij verplicht zijn steeds op de haven te blijven, wat zijn werkzaamheden b.v. niet toelaten. Velen zullen dus van de afslag moeten wegblijven enzoodoende vervalt de concurrentie weer. De heer S. Kuijper stélde voor aan schaffing zeeftoestel en het stellen van een eenheidsprijs. Dit bleek echter ook zeer moeilijk. In de praktijk zou het niet meevallen. Nog meerdere ideeën werden naar voren gebracht. Wethouder Keijser verklaarde, dat het, gehoord de besprekingen, voor het ge meentebestuur niet gemakkelijk zou zijn een allen bevredigende regeling te tref fen. Daar er tweeërlei belangen zijn en het gemeentebestuur beide belangen moet behartigen, zal het moeilijk zijn. tusschen de klippen door te sturen. Tenslotte werd voorgesteld een stem ming te houden: tweemaal afslag of een maal. Van de kooplieden stemden er 3 voor éénmaal, één voor tweemaal en 2 blanco. De rondvraag leverde niets bij zonders op, waarna de vergadering werd gesloten. IJsclub-besprekingen. Een nieuwe ij s b a a n. De IJsclub hield Zaterdagavond een alge meene vergadering in de „Zeven Provinciën", welke in tegenstelling met andere jaren good bezocht was. D"e voorzitter, de heer C. Dijker sprak hierover in zijn openingswoord zijn tevre denheid uit en veronderstelde, dat de gelegen heid om een paar schaatsen te winnen, hiervan de oorzaak was. Door de heer P. Dros werden de notulen der vorige vergadering gelezen. Uit de rekening van de penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 115.92, de uitgaven f 48.70, zoodat een batig saldo over bleef van f 67.22. Daar de tegenwoordige ijsbaan niet bijzondér geschikt werd geacht, was uitgezien naar een andere plaats. Het oog was gevallen op een stuk land achter de haven dus mooi dicht bij het dorp, „de Klareweg" genoemd. Dit land is van de Gebr. van der Sterre. die het in huur wilden afstaan tegen f 75 als er ijs kwam en f 50 als het niet vroor. Alhoewel dit bedrag hoog werd gevonden ging men op dit aanbod in. Daar er nog steeds een voorloopig bestuur was, werd er een stem ming gehouden voor een definitief bewind. De heer C. Kaczor in het voorloopig bestuur zitting hebbende, stelde zich niet herkiesbaar. Als be stuursleden werden gekozen de heeren C. Dijker J. Dekker, P. Dros, J. Duinker en J. Burger. De heer P. Dros werd de gelukkige bezitter van de schaatsen. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven tegen een vergoeding van f 1.00, doch dit geldt slechts twee weken. Wie later komt moet f 1.50 betalen. Met de beste wenschen sloot de voorz. de vergadering. De toekomst der scholvisscherij. Het Britsche ministerie van landbouw en visscherijen heeft een rapportgepubliceerd.dat de resultaten mededeelt van een onderzoek naar de veranderingen in de scholstand in de Noord zee. Daarin wordt voorspeld, dat tenminste gedurende de eerstvolgende twee jaar weliswaar nog flinke hoeveelheden kleine schol uit het Zuidelijke deel der Noordzee aangevoerd zullen worden, maar het proces van de vermindering van de vangst van grootere schol zich daar zal voortzetten. Het aantal paaiende schollen neemt af en tenzij de omstandigheden in enkele paai- tijdperken bijzonder gunstig zullen zijn voor het in leven blijven van het broed, is het naar haar meening twijfelachtig, of de scholstand op het tegenwoordig peil zal blijven, indien men de visscherij even intensief als tegenwoor dig blijft uitoefenen. Bij mist en eb aan de grond. Wegens de zware mist is Zondagmiddag het bootje van vliegkamp „de Mok" bij eb in de vaargeul aan de grond gcloopen. Toen de stran ding op het kamp bemerkt werd, vertrok de raceboot om hulp te verleenen. De passagiers nam ze over, daar de kans heel gering was, dat de boot vlot komen zou. Enkelen van hen, die naar den Helder moesten, kwamen nogjuist voor het vertrek van de „Dageraad" aan de haven. OOSTEREND. Nut en Genoegen. Voorzitter: de heer IJ. Koppen. Zaterdagavond j.l. vergaderde „Nut en Genoegen" andermaal met een opkomst van 16 leden. De leiding dezer vergadering berustte bij de heer A. Eelman Dz., die met een welkom aan de aanwezigen opende en mede deelde, dat deze vergadering hoofd zakelijk belegd was om een nieuwe voor zitter te kiezen, daar de heer P. Koni'Jig Johnz. die hiervoor benoemd wat, de be noeming niet aannam. Na een drietai stemmingen werd nu als zoodanig gekozen de heer Joh. Roeper Nz., die evenwel ook niet tot aannemimg was te bewegen. Ook de heer A. Eelman Dz., die met de heer Roeper in herstem ming was, zeide, dat hij in geen geval een eventueele benoeming tot voorzitter zou aannemen. Een vraag of iemand in de vergadering iets voor het voorzitterschap gevoelde, leverde niets op. Een voorstel, om bij ac clamatie het voorzitterschap op te dragen aan de heer IJ. Koppen, vond bijval en met 13 van de 16 stemmen werd dit voor stel aangenomen. De heer Koppen wei gerde, daar hij meende het voorzitter schap moeilijk naast zijn kasteleinsplich ten te kunnen waarnemen. Om evenwel aan de moeilijkheid een einde te maken verklaarde hij ten slotte, het te willen probeeren en nam de benoeming voorloo pig voor één jaar aan. Bij de rondvraag werd voorgesteld een reglement samen te stellen en werd de voorzitter verzocht daartoe een commis sie te willen aanwijzen. Hieraan werd voldaan en op uitnoodiging van de voor zitter namen in die commissie zitting de heern J. Daalder Dz., Joh. Koning Sz., respectievelijk eere-voorzitter en eerelid der vereeniging en IJ. Koppen, pas be noemd voorzitter. In de volgende verga dering hoopt men het ontwerp aan de leden voor te leggen. Nadat nog besloten was, om een deel der boeken uit de bibliotheek te verkoo— pen en nieuwe boeken aan te schaffen, werd de vergadering met dank voor de op komst gesloten. Donderdag 8 November. Oosterend, 's av. half 8 ds. Groenenberg Bijbellezing Onderwerp Jesaja 2. Zondag 11 November. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Waal, 's av. 7 uur ds. Groenenberg. Oudeschild, vm. 10 uurds. Broekema Den Hoorn, vm 10 uur ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer Dankuur voor het gewas. Extra collecte voor de kerk. n.m. 3 uur dezelfde.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2