No 4278 Woensdag 14 November 1928 42ste Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 H POSTBUS N° 11 jj TERSCHELLING. Ongeval op een treller. BINNENLAND. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN s Van 1-5 regels: 50 ct Iedere regol meer: 10 ct. Dozolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. BIJ abonnemont lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR rT VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN OFFICIEELE OPENING O.L. SCHOOL. De smaakvol en practisch vernieuwde openbare lagere school alhier is gister middag te half drie in tegenwoordigheid van verscheiden autoriteiten officieel ge- °Pend. De heer burgemeester heeft hier bij deze rede uitgesproken: Geachte aanwezigen. Slechts enkele dagen is het geleden, dat de L.L.S. geopend werd, 'n school, die 'n nieuw aspect voor het eiland opende. Dit is thans niet het geval het geldt hier de ingebruikneming van een gerestau reerd schoolgebouw, dat reeds sedert 1886 bestond. Hier is echter te constateeren een ver andering aan het gebouw, alsook in het personeel van de openbare L.S. Voordat ik hierover iets meer zeg, wil ik namens het gemeentebestuur de aan wezigen welkom heeten.. In de eerste plaats doe ik dit de inspec teur van het L.O., die speciaal hierheen kwam om hedenmiddag en ook hedena vond op de ouderavond zijn belangstel ling voor het o.l. onderwijs te toonen. Welkom heet ik verder de leden van de raad en van de schoolcomtn., de school artsen,de ouders der leerlingen en ver dere belangstellenden. Wij zijn hier te samen gekomen om het opnieuw in gebruik genomen gebouw te bezichtigen en in te wijden. Als u straks het geheel bezichtigd hebt, zult u moeten erkennen, dat hier goed werk is geleverd. De gemeente-opzichter heeft er alle eer van. Frisch en zindelijk met levendige kleuren zien de lokalen er uit, en niet minder is dat het geval met de verbreede gang met nette vloertegels. De accessoires werden meer hygiënisch ingericht en als straks de speelplaats in° het park in orde is, mag men met trots op het resultaat terugzien. Hulde aan de heer Tiessen en de uitvoerders, die met voldoening hun werk kunnen be- kijken. Wij hebben thans een verbeterd ge bouw en daarnaast verandering en aan vulling van het personeel. Lenige tijd ge- leden verliet de heer v.d. Vlis deze school, terwijl reeds bekend was, dat ook de heer Groenewold spoedig heen zou gaan. Het is hier niet de gelegenheid om over dit laatste feit onze spijt uit te drukken, wel licht daarover later, als hij ook als hoofd der U.L.O.school zal zijn afgetreden. Van deze gelegenheid is thans gebruik gemaakt om voor de L.O.school een af zonderlijk hoofd aan te wijzen. De Raad benoemde daarvoor de heer H. J. Kraai, die sedert 1 Oct. in functie is. Wij hopen en vertrouwen dat die keuze zal blijken een gelukkige te zijn en dat in de heer Kraai gevonden is een persoon die veel wil en veel kan maken van deze school. Ik wensch hem vele en goede ja ren van vruchtbare arbeid in den Burg Hedenavond bestaat op de eerste ouder avond, die door de heer Kraai belegd is, de gelegenheid om nader met hem ken nis te maken en.de band tusschen school en huisgezin te versterken. Op de laatste inspectie-vergadering te den Helder werd in verband met het vraagstuk „de radio in de school", sterk gewezen op de groote waarde van het onderwijs van het kind. Laten de ouders toonen dit ook zoo te voelen en het daar mede eens te zijn door een groote op komst op deze eerste en volgende ouder avonden. De toekomst ziet er voor onze open bare L.S. niet slecht uit, want indien een regeeringsvoorstel wet wordt en dit is te verwachten, dan heeft deze school per 1 April a.s. recht op een vierde leer kracht. De laagste klasse zou in dit ge val vermoedelijk een afzonderlijke onder wijzeres krijgen om de eerste wankele schre den van het jonge kind op het onder- wijspad te leiden. Voorzeker een groot voordeel Voor de 2 en 3, 4en 5, 6 en 7e klassen zouden in dit geval de thans in functie zijnde leerkrachten beschikbaar blijven. En thans draag ik het gebouw aan de goede zorgen van het onderwijzend per soneel over. Moge hun onderwijs in be lang van het kind geïnspireerd worden door deze aangenamere behuizing, en in dien de jeugd daarvan ten volle de voor deden geniet, dan is daarmede aan de wensch van het gemeentebestuur vol daan. Vervolgens sprak de heer H. J. Kraai, die dank bracht aan allen ,die meewerk ten tot het stand brengen van de nieuwe school. U kunt u voorstellen, ging hij ver der, door welke gevoelens van dankbaar heid we bezield waren, toen we gisteren het vernieuwde gebouw betraden. Te lang toch hebben we ons moeten behelpen met de leegstaande lokalen van de oude Ulo. Onderwijs geven aan kinderen is een prettig en dankbaar werk, waarvan de resultaten niet in de eerste plaats af hangen van een mooi gebouw, van uiter lijkheden. Maar toch is het prettig te mogen werken in een zoo prettige om geving. We meenen er goed aan te hebben ge daan u uit te noodigen, aldus richtte spr. zich tot de ouders. Uw aantal bewijst ons, dat u belang stelt in ons werk. Ik maak van deze gelegenheid gaarne gebruik u uit te noodigen tot de ouderavond, heden avond belegd in café „den Burg". De heer inspecteur heeft zich bereid ver klaard, daar voor u een lezing te houden. Ten slotte sprak de heer Dun, insp. van het lager onderwijs in de Inspectie den Helder. Hij sprak aldus Burgemeester, Dames en Heeren. Het was een goede gedachte van het gemeentebestuur, u uit te noodigen bij de opening van dit vernieuwde gebouw tegenwoordig te willen zijn. U heeft zoo gelegenheid gekregen eens een blik bin nen de muren te werpen. Ik ben er een voorstander van bij bizondere gelegen heden als deze de ouders en verdere be langstellenden in de school te brengen. De school vormt te vaak een apart ter rein, het terrein van de schoolmeester. Belangstelling, van buiten af betoond, ontmoeten we weinig. Maar het moet ook niet te vaak gebeuren. Sympathie kan aan genaam en lastig zijn tegelijkertijd. Hier geldt het een belangrijke gebeur tenis, waarin ik aanleiding vind, de ou ders te laten meeleven. De oude school heeft een nieuw kleed aangekregen. Het uiterlijk is veel veranderd en dit juist is in de opvoeding 'n element van groot be lang. Het kan zelfs diep ingrijpen in het kinderleven. Het brengt bij de opvoeding juist eigenschappen aan het licht, welke van groote beteekenis zijn. Nieuwe tijden eischen nieuwe gedachten. Tien jaar geleden besteedde men aan 't uiter lijk der scholen weinig zorg. Kijk maar eens naar afbeeldingen van scholen uit die dagen. Merkwaardig is, dat eeuwen, welke groote gebouwen, uitmuntende door schoone architectuur hebben opgeleverd, geen fraaie scholen hebben gekend, uit- noch inwendig. De laatste tijd echter vormt het onderwijs een vraagstuk, waarin meer belang wordt ge steld. Het gaat met de scholen als met de bouw van volkswoningen. Men wijdt er speciale aan dacht aan. Het uiterlijk vormt een hoogst be langrijke factor in het sociale leven. Er zijn radicale veranderingen ingevoerd, het oude her kent men niet meer. Te Hilversum heett men als het ware schoolpaleizen, maar overdrij ving schaadt. Hier is met betrekkelijk geringe middelen iets moois tot stand gebracht. Ik breng dan ook een woord var. bizondere hulde aan het Ge meentebestuur van Texel. B en W, met wie ik de laatste jaren nogal eens gesproken heb, weten dat het geen ijdele frasen zijn, maar woorden, uit het hart gegrepen. Een gemeentebestuur, dat zoo zijn taak toont te begrijpen en moder niseering van de oude scholen op zijn pro-: gramma heeft staan, heeft recht op onze dank baarheid. Eens heb ik eens gezegd van een oude school in uw gemeente, dat daarop als opschrift passen zou„Wie hier binnen treedt, late alle hope varen". Alle leven sloot ze bui ten, alles scheen er de gedachte te huldigen „Hier komt het er niet op aan". Maar dezer dagen over de restauratie sprekende, stelde Weth. Vlaming, die een goed geheugen toont te bezitten, mij de vraag, of dat opschrift nog toe te passen zou zijn. Ik kon die vraag ge ruststellend beantwoorden. Toch beteekent het uiterlijk niet veel als het innerlijk er niet mee in overeenstemming is, hetgeen alleen te bereiken is door samenwer king van ouders en onderwijzers. Het innerlijke doet het 'm. Ik hoor wel eens„Maar die oude schoolmeesters waren toch zoo kwaad niet, In die oude scholen hebben we toch ook goed geleerd" en ik ben de eerste, die dit toestem men zal. Maar wanneer uiterlijk en innerlijk beide goed zijn, kan incn hieruit slechts meer winst boeken. Een danktoon mag klinken om wat hier tot stand is gebracht. Ik twijfel er niet aan of het personeel zal er in slagen het innerlijk met het uiterlijk in overeenstemming te brengen, hl deze school, mijnheer Kraai, zult u met genoegen tot zegen van de jeugd kunnen werken, vooral wanneer B. en W., de raad, ouders en verdere belangstellenden u daarbij steunen. Dat alles zal moeten leiden tot het eene doel, dat we beoogen; het beste te geven wat er te geven is aan het beste, dat wij bezitten het beste mee te geven aan onze kinderen op hun levensreis (applaus). De burgemeester zei hierna dank voor de be toonde belangstelling. o— Van de gelegenheid de school te bezichtigen maakten velen gebruik. Ruim en frisch zijn de lokalen en de gang, hygiënisch voldoet deze school aan de hoogste eischen. Het wachten is nu nog op een speelplaats en dan zal onze gemeente een school rijk zijn, welke met de beste in haar soort aan de vaste wal wedijve ren kan. (Door tijdsgebrek moesten we ons beperken. Red.) Aanbesteding. Vrijdag werd vanwege de TEM aanbesteed het bouwen van een bergplaats nabij de cen trale. De uitslag is als volgt 1. Betonwerk W. J. Boon f 463 2. Timmerwerk J. Koorn 776 Gebr. Schoenmaker 759 A. Blom 769 C. Timmer 835 J. W. Bakker 840 J. Smit 793 j. v. Wessem 830 3. Lood- en Zinkwerk P. Oele 117,50 J. Kiljan 113,50 J. Agter 139,— 4. Glas- en schilderwerk P. Boon 79, A. Blom 1. 2 en 4 1267 2 en 4 832 J. Trap 1. 2 en 4 1335 G. Logman, massa 1405 Gunning nog niet geschied. SPORT. TEXEL II—W.G.W. II 7—1. Een sportvriend schrijft ons Deze wedstrijd werd door Texel II schitterend gewonnen. Men kon zien dat een paar oude spelers weer in Texel II plaats hadden gekregen: het bleek een goede versterking te zijn, hetgeen ook aan de uitslag te zien was. Indiende voor hoede wat meer schotvaardig was ge weest, was het puntenaantal nog grooter geweest. De heer Dapper leidde uitstekend, in- plaats van de weggebleven scheidsrech ter, deze wedstrijd. Deze werd in de beste verstandhouding gespeeld. Door de over winning zal „T." een plaatsje rijzen. o Zondag a.s. moet Texel II naar „Suc ces" (Wieringen). Als er dan met het zelfde vuur gespeeld wordt, is er wel kans op een kleine overwinning. W.G.W. I—TEXEL I 4—3. Alhoewel „T" in het veld veelal veel sterker was, moest „T" door het geluk van W.G.W. verliezen. Met wat meer ge luk had „T" een kleine overwinning kun nen boeken. Zondag a.s. speelt „Texel" I thuis te gen Helder III. We willen hopen, dai „T" I zich herstellen zal. De motorrijder C. K., onlangs tot f 100, boete en intrekking van het rijbewijs voor een jaar veroordeeld, werd gisteren in hooger be roep vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. OUDESCHILD. Kerknieuws. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden opnieuw benoemd de heeren D. F. Krijnen en K. Duinker en gekozen de heeren C. Dijker en T. de Wijn D. Vos en A. van Ketel. Zaterdag is in de haven binnengeioo- pen de treiler IJmuiden 176, genaamd „Holland II". In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een lid van de beman ning, C. Glas uit IJmuiden, tengevolge van de hevige wind een blok op liet been gekregen, tengevolge waarvan hij zijn been brak. De gewonde man is aan wal ondergebracht. De treiler is weer naar zee vertrokken. Het Haagsche Hof heeft bevestigd het vonnis, waarbij F. L. haven arbeider te Rotterdam, door haar een stuk van haar neus af te bijten, is ver oordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Te Hoensbroekis een drie jarig meisje in een tobbe kokend water gevallen. De moeder had het water in de tobbe gedaan, om haar kinderen te baden. Het meisje is overleden. Te Hoorn is aangehouden de 12-jarige jongen D. als dader van de grafschennis op het R.K. kerkhof. De jongen heeft al meer op zijn kerfstok. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. Koudekerk. De burgemeester vestigt er, in verband met de in die gemeente voorkomende typhusgevallen, de aandacht op, dat wordt aangenomen dat het water van de Rijn door typhus- bacillen besmet is, zoodat wordt aan geraden geen Rijn-water te gebruiken voor het reinigen van kannen, pannen etc. Den Haag. Zaterdag werd in circus Strassburger de leeuwentemmer Petersen door een der leeuwen aan de hand zeer ernstig gewond. Den Haag. Oud-minister de Visser heeft besloten, zich in 1929 niet meer verkiesbaar te stellen voor de Tweede Kamer. Aan een medewerker van het Vad. heeft hij o.m. verklaard Mijn besluit is onherroepelijk. Ik neem afscheid van het politieke leven. Ik ga heen als Kamerlid en ik ga heen als hoofdredacteur van De Nederlander. Ik heb er twee redenen voor. In de eerste plaatsmijn boeken. Ik ga weer lezen. Ik ga mijn lievelingsvakken studee- ren theologie en historie. Tegenwoordig moet ik vrijwel alles laten liggen ter wille van de parlementaire stukken. Daarom ga ik weg. Zoo juist heeft een uitgever mij gevraagd om een biografie van Da Costa te schrijven bij een nieuwe uitgaaf van zijn gedichten! En zoo is er meer„Ik heb nog een reden. Mijn leeftijd. Het is niet goed, als de ouderen te lang blijven. Ik wil de jongeren elemen ten niet in de weg loopen. Straks worden vermoedelijk de Geer en Slotemaker toch ook weer candidaat. Neen, ik maak plaats om mijn studie en om mijn leeftijd en anders nergens om, want moeilijkheden in mijn partij zijn er gelukkig niet.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1