Gemengd Nieuws bruikers in onze streek, zoomede veraf de groote meerderheid der ingelanden van polder Waalenburg zelf onze mee ning deelt. De stichting in deze winter beschou wen wij als niet meer mogelijk, doch om voor de volgende winter gereed te zijn meenen wij, is thans reeds de meest mo gelijke spoed noodig, wat wij vertrouwen dat U onverwijld zult willen helpen be vorderen. Texel, November, 1928. Mocht iemand inlichtingen wenschen of redactiewijziging ,laat hij het zeggen. Dhr. van Santen: Ik zou in deze zaak de dijkgraat der 30 polders niet willen passecren. Waarom moet de heer S. C. Eelman voor onze belangen opkomen? Er is door de heer Dijt een voorstel ge daan aan W. en B. om het overtollig wa ter met de molen in het Noorden weg te malen. Is hiertoe door W. en B. meege werkt of niet? Dhr. S. C. Eelman: U meent dat ik als vertegenw. van W. en B. deze zaak leidt. Eensdeels heeft u gelijk, u kent mijn ge voelens en weet hoe ik mij jaren voor een bemaling moeite heb gegeven. Eén moet de kat de bel aanbinden en die persoon ben ik. Ik wil de bloemisten opwekken de zaak in deze richting te leiden. Allen, groot en klein, stemden met mij in, dat er wat gedaan moet worden. Wat mijn heer Dijt betreft, die kunt u in dit geval gerust voorbijgaan. Oe kunt u als direct belanghebbenden beter met een neutraal adres tot Haarlem wenden. Wanneer u zich tot de dijkgraaf wendde, zou de zaak maar een omslachtig verloop hebben. De bloemisten in W. en B. heb ik met opzet niet genoemd. De anderen kunnen met elkaar beter dit adres onderteekenen.Over de capaciteiten en de persoonlijke gevoe lens van de heer Dijt wil ik niet uit weiden, maar verzeker u dat de zaak ver tragen zou, door eerst u tot hem te wen den. Dhr. Schumaker: We moeten als het kan nog deze winter van overtollig water bevrijd worden, hoe dan ook. Dat de Eierl. sluis zoo spoedig dicht zou gaan, had geen van ons vermoed. Ik heb voor duizende guldens bollen staan op een land, waar ik laatst eenden heb zien zwemmen. Dat wordt een onhoudbare toestand. Wij zijn al naar de dijkgraaf Dijt geweest, om te vragen, of door het Nooiden geen water kan worden geloosd. Dhr. Jn. List: Dhr. Dijt vertelde mij, dat hij met de molen in 't Noorden W. en B. zou kunnen bemalen. W. en B. zou er echter niet van willen weten. Toch zou de heer Dijt kans zien het te doen voor de helft van het geld, dat een ge maal zou kosten. De heer S.C.Eelman: Het Noorden zal m.i. niet in staat zijn het water van WB weg te malen. In Mei kwam dhr Dijt met zijn voorstel bij WB. De molen, in gericht volgens systeem-Dekker, zou bij wijze van proef het water van WB kun nen wegmalen, vertelde hij, en hierop, ging het bestuur aanvankelijk in. Op mijn aandrang zag men later hiervan weer at. Waarom ook moest die proef met water van WB geschieden Ik hond er van open kaart te spelen en meen, dat men het meer op de gemoederen dan op het water van WB gemunt had. Het maken van een gat in de kade zou ook groote bezwaren hebben opgeleverd. Evenwel - later werd een dergelijk be sluit toch weer ingewilligd. Tot nog toe vernamen we echter niets. Het verzoek ging uit van de dijkgraaf persoonlijk; ik vraag mij nog af, waarom het niet schrit telijk geschiedde. Er is trouwens m.i. toestemming van Haarlem noodig om m. de molen in het Noorden te mogen ma len. Dhr List: Dan wenden we ons tot H Ik zou deze bemaling voor de a.s. win ter op prijs stellen. Dhr S.C.Eelman: Je zou de kade moe ten beschadigen en daarin zal niet licht worden toegestemd. Dhr Lips: Volgens dhr Dijt is bema ling door het Noorden best mogelijk. Dhr Schumaker: Hij staat er voor in. De molen is binnen drie weken weer klaar. Dhr S.C.Eelman: Wie het treurig beeld van de molen op het oogenblik gezien heeft, denkt er wel anders over. Dhr Schumaker geeft de wensch te kennen deze kwestie aan dhr Dijt voor te leggen, waarvoor dhr Eelman echter niets zegt te gevoelen. Hij wil wrijving voorkomen. U moet u maar aan uw dijkgraaf houden, gaat hij verder, maar ik verzeker u dat door het Noorden niet gemalen kan en mag worden. Dhr Dijt heeft dit niet in zijn hand. Welk nut zou het hebben ?Wat zou het de 30 Polders moeten kosten Een groot werk zou het zijn water-van WB in het Noorden te brengen. Liet Noorden zou blank staan. Dhr List: Het is te probeeren. Nog dit jaar moeten we van het water af. Het adres vind ik mooi. Dhr S.C.Eelman: Zie geen heil in me dewerking van de heer Dijt, geloof niet dat je er veel mee bereiken zult.De leus zij: Rechtstreeks.'' tot Haarlem. Onom- stootelijk staat vast, dat Ged. St. de be voegdheid hebben hier op kosten van WB een gemaal te stichten, wanneer't bestuur nalatig blijkt ot te lang blijft scharrelen. U zijt alle vrije mannen, e- venwel zonder medezeggingschap. Dhr Van Santen: Bent u er van over tuigd, dat mr. Veldman, de rechtskun dige adviseur van WB, de bemaling mee of tegen zal werken U weet toch wel dat WB de bemaling kan kiezen, welke haar het goedkoopst is En dat Ged. St. WB niet tot een electr. gemaal kun nen dwingen Dhr Schumaker zegt, dat het doel is de zaak nog wat langer te' laten loopen. hetgeen dhr van Santen bestrijdt. Dhr S.C.Eelman: Ik verzoek dhr Van Santen zich niet op persoonlijk gebied te begeven. U tracht de zaak in een ver keerde richting te leiden. (Dhr Van San ten onderbreekt: Daar bent u bang voor zeker )Trek u van niemand iets aan en wend u tot Haarlem: de oplossing im mers komt vandaar. Zonder steun van Haarlem komt hier niet spoedig een ge maal. Geneer u niet een dijkgraaf voor bij te gaan. Het gaat om onze bolletjes. In het Noorden heeft men land door graven en dieper malen in beter condi tie gebracht. Denk niet, dat ze daar wa ter uit WB willen hebben. Ze zitten er tot hun nek in het water. Dhr Lips: Ik weet niet wat ze willen, maar als ze daar water uit WB willen hebben, vind ik het best. Dhr Eelman: Het is te probeeren, maar stuur het adres in ieder geval weg. Alles mag ik niet zeggen, maar ik heb nog nadere gegevens. Ik zie er geen nut in de heer Dijt te laten hierkomen. We zouden naar ik vrees afdalen op punten die met de zaak niets te maken hebben. Dhr van Santen: Ik vind het niet net jes de dijkgraaf te passeeren. Dhr Schumaker: Dat heeft er niets mee te maken. Dhr. S. C. Eelman: Ik heb het stuk op gemaakt. Wat de keuze van een gemaal betreft: niet W. en B. heeft die macht. Ged. St. mogen en zullen hier een ge maal stichten, wanneer de noodzakelijk heid dringt. Dhr. van Santen: Dat zullen ze niet gauw doen. Dhr. S. C. Eelman: Ik geef de raad niet te wachten tot ze het doen. In Friesland hebben Ged. St. al een paar maal moe ten ingrijpen Dhr. van Santen (terzijde): Ik ben geen koopman en commissionnair. Dhr. S. C. Eelman: Gelukkig, dat er een macht boven het polderbestuur is. Dhr. J. Lips stelt de vergadering deze motie voor: „De bijeenkomst van bollenkweekers uit Koog, Everstekoog, Burger-N ieuwland, Gerritsland en Staatsgronden, kennis ge nomen hebbende van de toestand, noo- digt het bestuur van W. en B. uit ten spoedigste in een bemaling te willen voor zien, in het midden latende ,hoe deze zal geschieden, en besluit deze motie ter ken nis te brengen van W. en B. en Ged. Staten. Ook deze motie wordt door hem voor gesteld: „De bijeenkomst bovengenoemd, ken nis genomen hebbende van het feit, dat gelegenheid bestaat in de winter 1928 1929 van het overtollige water van W. en B. en achterliggende polders bevrijd te worden door de molen in het Noorden, noodigt W. en B. uit onverwijld stappen te doen om hiertoe te geraken en besluit deze motie ter kennis te brengen van W. en B. en Ged. St. Beide moties worden zonder hoofdelijke stemming onveranderd aanvaard. Dhr. S. C. Eelman leest het adres nog eens voor; dhr. van Santen is van mee ning, dat de heer E. dwingen wil, waarop zijn antwoord luidt: Het ruikt toch niet naar olie of electr. Dhr. Joh. F. Bakker: En als Ged. St. het gemaal stichten, waar ruikt het dan naar Dhr. E.: Daarover wordt niet gespro ken. ik geef in overweging de moties bij het adres te voegen. Dhr. van Santen weigert het adres te bekrachtigen. Eerst wil hij het oordeel van de dijkgraaf hooren. Dhr. Lips dringt een paar maal er op aan dhr. Dijt ter vergadering te nooden, maar dhr. S. C. Eelman zegt hiertegen als leider der vergadering bezwaar te ma ken. Niet, zegt hij, omdat ik een debat met hem zou vreezen, maar ik wil per soonlijkheden vermijden. Later kunnen wij hem wel eens vragen als we een ander onderwerp bij de kop hebben. Dhr. A. J. Eelman: Ik zou beide moties met een toelichting naar Ged. St. willen zenden. Dat acht ik wel zoo goed als het adres. Dhr. S. C. Eelman: Het adres is toch neutraal. Dhr. G. J. Duinker: Wat voor een ge maal krijgen we, wanneer Ged. St. gevolg geven aan de wenk, in uw adres vervat. Ik meen het antwoord wel te kunnen ra den. Zou hierin misschien aanleiding lig gen voor zooveel verdeeldheid? Dhr. S. C. Eelman: Met deze vraag houden wij ons niet op. Als wij maar 'n bemaling krijgen. o— De heeren Jn. Lips en van Santen be geven zich hierop naar de dijkgraaf der 30 polders, om hem inzage te verstrekken van het adres en de beide moties. Terug gekomen, deelt de heer van Santen mee, dat de heer Dijt in overweging geeft te laten vervallen de woorden „is het hun nu duidelijk dat het bestuur van Waalen burg in zijn tegenwoordige samenstelling, geen voortgang maakt met plaatsing van de bemalingsinstallatie." Deze woorden, vervolgt de heer van Santen, zijn gelogen. Dhr. S. C. Eelman: Dat is kras gezegd. U weet toch allen, dat er van een gemaal nog niets staat? Dhr. v. S.: Ze zijn toch steeds doende. Dhr. S. C. Eelman: Juist dat ze doende zijn is zoo'n gevaar. Tenslotte wordt op voorstel van de hr. A.J.Eelman genoemde passage geschrapt, waarna alle aanwezigen het adres teeke nen. Niet aanwezige kweekers uit de aan liggende polders zullen nog worden uit- genoodigd hun handteekening te plaatsen. Aan het eind zegt de heer S.C.Eelman verheugd te zijn, dat met zooveel eens gezindheid een besluit kon worden ge nomen. Die eensgezindheid vooral noemt hij een verblijdend verschijnsel. Hoewel ik het absoluut niet noodig acht, gaat hij verder, verklaar ik thans toch het toe te juichen, dat dhr Dijt met het besluit van deze vergadering in kennis wordt gesteld. Dit kan onze goede zaak slechts bevorderen. Met dank voor de opkomst sluit spr. hierop deze bijeenkomst. LEZING OVER RUSLAND. Naar men ons meedeelt zal de lezing over Rusland, door ds. Raabe op Woens dag a.s. in Eben Haezer te houden, o.m. worden geïllustreerd door deze muziek nummers, ten gehoore gebracht op een "His Masters Voice"-apparaat: „Storm op de Wolga", een prachtig nummer, gezongen zonder instrumentale begeleiding, door het Russische Staats- koor, d.i. het voormalige Keizerlijk koor; Stravinsky's „Vuurvogel", typisch voor beeld der huidige Russissche muziek; „Avondklokken", tenor-solo, begeleid door klokgelui, dat gevormd wordt enkel door de diepe bassen en voorts nummers voor vol orkest, balalaika, cello, gemengd kwartet, enz. Op verzoek zullen we, ten behoeve van hen, die de eerste lezing over Rusland niet bijwoonden, in het volgend nummer over de ontwikkelingsgang van de Rus sische staat nog iets meedeelen. LEZING-STIKSTOFBEMESTING. Vrijdag 23 Nov. a.s. komt de heer C. Spaan, landb.-kundig ingenieur bij het Stikstofbureau van de 1. G. Farben-ak- tiengesellschaft een lezing houden voor de Holl. Mij. v. Landbouw, afdeeling Texel, over stikstofbemesting van gras- en hooiland. Wij wekken ieder belanghebbende ten sterkste op, deze lezing bij te wonen, daar een doelmatige bemesting van gras land met de betrekkelijk goedkoope stik stofmeststof ten van zeer veel belang is voor het rendabel maken van de veehou derij. Naar we van veel zijden vernemen, is de heer Spaan een zeer aangenaam spre ker, die zijn voordracht verduidelijkt met fraaie lichtbeelden. (Ingez.) EEN CONCERT-CITH ER-C LUB? De lezer zal zich herinneren, hoe onze plaatsgenoot, de heer Hayden, het vorige jaar op een Nuts-avond het publiek in verrukking bracht door heerlijk snaren spel. Hij bespeelde een concert-cither een instrument, hier zelden gehoord en wel op zoo vaardige en musikale wijze dat velen, destijds aanwezig, aan die avond nog een prettige herinnering zul len hebben behouden. Aan het voornemen een clubje te vormen van jongelui of ouderen, die zich op citherspel zouden willen toeleggen, is destijds weinig be kendheid gegeven. Thans willen we er nog eens de aandacht op vestigen, dat de heer Hayden bereid is kosteloos on derricht te geven in cither-spel ten einde zo oeen cluuje te vormen, dat naar hij vertrouwt met succes in het open baar zal kunnen optreden. We teekenen hierbij nog aan, dat de heer Elayden vroeger als leeraar ver bonden was aan de Cither-academie te Weenen en later te Amsterdam met suc ces een muziekgezelschap jarenlang leidde. Wie nadere inlichtingen wenscht, wende zich tot de heer Hayden, die ze gaarne verstrekken zal. SCHOOLNIEUWS. Voordracht onderwijzeres te den Burg. 1. mej. E. Keijser, alhier. 2. mej. D. H. Stikkel, te den Haag. 3. mej. Glaser, thans tijdelijk te den Hoorn. Benoeming heeft plaats Woensdag a.s. SPORT. S. V. Texel zal weer een groote verloting ten bate van haar kas organiseeren en be legt Vrijdag a.s. een vergadering,.waarin belangrijke besprekingen, het voetbalveld betreffende, aan de orde zullen worden gesteld. DEN HOORN. SCHOOLNIEUWS. Voordracht voor onderwijzeres aan de o.l. school te den Hoorn: 1. mej. D. H. Stikkel, te den Haag. 2. mej. E. Keijser, te den Burg. 3. mej. M. S. A. Glaser te den Helder, thans tijdelijk onderwijzeres te den Hoorn Benoeming heeft plaats Woensdag a.s. EIERLAND. SCHOOLNIEUWS. Voordracht voor hoofd der o.l. school Zuid-Eierland: 1. J. Koster, onderwijzer aan de Fa brieksschool te Enschede. 2. R. Kelderhuis, onderwijzer aan de school C te Purmerend. Benoeming heeft plaats Woensdag a.s. OUDESCHILD. KERKNIEUWS. Men schrijft ons: Daar de gehouden stemming van het Kiescollege gebleken is deels niet af doende te wezen moest een herstemming plaats hebben, met dit gevolg, dat voor Joh. Dogger gekozen is C. Dijker en voor J. Bruin Az. en J. Brouwer, die als ker- keraadsleden moesten aftreden, gekozen zijn als lid van 't kiescollege de heeren T. de Wijn en A. van Ketel en voor K. Dogger, die vertrokken is de heeren D. Vos en voor de heer D. Fz. Krijnen, die als lid bedankt heeft, C. Blom Cz. Jr., welke hun benoeming hebben aangeno men. BALLONNETJE GEVONDEN. Door een plaatsgenoot is een in Enge land opgelaten ballonnetje gevonden bij de haven aan de binnenkant van de dijk. 't Was in Engeland opgelaten. Er was een label aan bevestigd met de naam van de afzender, Swason te Eastham en met het verzoek, het voor 25 Nov. op te zen den naar Londen. VISSCHERIJ. Gedurende de laatste week is in de ha ven aangevoerd ongeveer 6100 Kg. gar nalen en ruim 1250 Kg. wulken. De prij zen der garnalen zijn nog zoowat het zelfde. De motorbotters te den Helder zijn op het oogenblik aan het sardien- visschen en men kan ze tusschenbeide zien, met de voorplecht vol. Wel eigen aardig is het, dat de vletjes in de haven van den Helder weinig vangen. Enkele visschers beweren, dat de motorbotters bijna alle sardien voor de haven weg- visschen. VEEVERVOER. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden: 41 varkens, 15 kalveren, 3 koeien, 6 schapen. N i s p e n Een twaalfjarig doch tertje van de fam. C. Hoppebrouwers had het ongeluk, toen zij een gesloten veiligheidsspeld met de tanden wilde openen, deze in te slikken, zoodat ge neeskundige hulp moest worden in geroepen. Te Venray is proces-verbaal opgemaakt tegen de landbouwer H. die bij deurwaardersexploit uit zijn woning was gezet en niet beter wist te doen dan tachtig boomen uit de gemeente-bosschen om te hakken en daarvan een eigen woning te bouwen. Den Haag. Het 2-jarig meisje, dat een pan met vet over het lichaampje gekregen heeft en daardoor ernstige brand wonden opliep, is in het ziekenhuis overleden. Men meldt ons, dat het smokkelen van varkens uit de Geldersche grensplaat sen naar Pruisen sterk toeneemt. In enkele dagen hebben de Duitsche kom miezen in de grensplaatsen bij Bocholt 77 gesmokkelde varkens in beslag genomen. Den Haag. De Minister van Financiën wil de accijns op gedistilleerd in de volksmond van oudsher jeneveraccijns geheeten verlagen van f 300 tot f 180 per hectoliter, met 40 percent. Te Amsteldijk was een be woner in zijn schuur aan het houtzagen toen zijn aandacht werd getrokken door het geweldig tumult dat zijn eenden in de kooi maakten. Hij snelde naar buiten en ontdekte dat midden in de wetering een handje boven water stak. Hij begaf zich onmiddellijk te water en mocht het genoegen smaken de drenkeling, die tot zijn ontsteltenis zijn vijf-jarig zoontje bleek te zijn, op het droge te brengen. Het kind dat reeds veel water had binnengekregen verkeerde in bewuste- looze toestand doch kwam spoedig weer bij.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2