Gebruikte houtwaren. St. Nicolaas geschenken. Nieuw Nieuw ZAAG MES Boekhandel Parkstraat. Leesbibliotheek Frans Zegel Kz. Ruime keuze, Voor Jong en Oud, Voor iedere beurs, Eick wat wils, Billijke prijzen. ADVÊTiTNÏÏËiï bij FRANS ZEGEL Kz. bij FRANS ZEGEL Kz. Vraagt onze prijzen. Amsterdam. Steeds grooter wordt verscheidenheid van artikelen, welke voor het luchtvervoer in aanmerking komen. Thans worden bij de K.L.M. op groote schaal proeven genomen met het vervoer van voor consumptie bestemde levende visch in verschillende richtingen. Dezer dagen ging een groote proefzending naar Engeland en de visch kwam tot groote tevredenheid van de ontvangers in de beste conditie aan. Reeds voor de onmid- delijke toekomst opent dit vervoer goede vooruitzichten. BUITENLAND. Keulen. Op 18 October 1919 werd in het bosch van Horrem, dicht bij Keu len een beambte van een bouwfirma, die loongelden bij zich had, overvallen en vermoord. Een bedrag van 10.300 m. werd gestolen. Drie arbeiders, Böhtner, Hippeler en Jöbges werden van deze daad verdacht en gearresteerd. Hoewel alle 3 hun onschuld hardnekkig betuigden, ble ven zij in arrest. Böhmer stierf tijdens 't onderzoek, de beide anderen werden door de rechtbank van Keulen op 1 Febr. 1920 tot vijf en zeven jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. De een heeft thans zijn geheele de andere 5Va jaar uitgezeten. Pogingen van familieleden om revisie van het von nis te krijgen, mislukten. Thans, negen jaar na de daad, kwam de politie door toeval te weten, dat 2 inwoners van Kerpen van deze moord meer wisten. Een onderzoek werd inge steld en beide verdachten gearresteerd. Een van hen heeft reeds bekend de moord begaan te hebben. De onschuldig veroordeelden hebben thans wederom een verzoek tot revisie ingediend. In Engeland bestaat een be paling, krachtens welke het verboden is in Britsche verkeersvliegtuigen te rooken. Een uitzondering is thans gemaakt voor bepaalde typen vliegtuigen, zooals de geheel metalen Short „Calcutta" vlieg- boot, waarin de benzinetanks zich, goed geventileerd, op veilige afstand van de cabine bevinden. M a i n z. Bij een tunnel reed een trein in een groep van ongeveer veertig arbeiders. Door de rook van de locomo tief had men de trein niet zien aanko men. Een 19-jarige arbeider werd gedood twee andere arbeiders werden licht ge wond. Londen. Tusschen de regeeringen van Palestina en Engeland, zal vrij spoe dig een definitieve overeenkomst gesloten worden waarbij aan Engeland het winnen van zout uit de Doode Zee toegestaan zal worden. De Doode Zee is, zooals men weet, rijk aan zouten, vooral aan kali en broom, de gezamenlijke waarde dezer zouten moet op 30 milliard gulden geschat. De zoutwinning zal door verdamping door de zon geschieden en dus zeer ge ringe kosten meebrengen. Te Breslau is men er in ge slaagd een 18-jarige smid te arresteeren, die in negen maanden tijd niet minder dan 35 auto's, die onbewaakt op straat stonden, had gestolen. Met de auto's reed hij daar buiten, waar hij ze geheel plunderde en ze vervolgens staan liet Hoover is voornemens een con ferentie inzake beperking van de bewa pening te land en ter zee bijeen te roepen als het initiatief te voren niet genomen is door een Europeesche regeering. InKarbach is vermoedelijk door kortsluiting brand uitgebroken in een boerderij. De brand greep snel om zich heen en had tegen de middag reeds elf boerderijen en 18 bijgebouwen in de asch gelegd. Uit de geheele omgeving was de brandweer uitgerukt. Bij de blussching zijn verscheidene personen gewond. China. De Baptist Missionary Society te Londen heeft bericht ontvan gen dat een van haar zendelingen in China, de 37-jarige miss Mann, overleden is na op haar weg naar Hsintsjau in de provincie Sjansi door bandieten te zijn aangevallen die op haar schoten. B e r 1 ij n Op een speelplaats van een school te Bismarkshütte heeft een man op een groep spelende kinderen tweemaal met kruit geschoten, waarbij vijf der kinderen meer of minder ernstige verwondingen bekwamen. De ouders der kinderen waren over deze wandaad zoo verontwaardigd, dat de politie moest ingrijpen om te voorkomen, dat men de dader lynschte. Gelukkig. De oorlogstank, die het ministerie van oorlog eenige jaren geleden aan Wrexham ten geschenke had gegeven en die toen door duizenden menschen als een kostbare trofee jui chend werd ingehaald, is nu al voor oud ijzer verkocht en heeft 10 pst. opgebracht. Op de plaats waar de gevechtswagen in het openbare park gestaan heeft, komt nu een standbeeld van koningin Victoria dat eerst op een ander plein stond. Zoo ruimt de eene na de andere ge meente de zegeteekenen, waarop men eerst zoo trotsch was, op, omdat wij nu in de tijd van de plechtige uitbanning van de oorlog en van de oorlogsgedachte leven. Breunlingen. In een hut in het bosch is het lijk gevonden van een 53-jarige boschwachter, liggende midden in een groote bloedplas. Het gerechtelijk onderzoek heeft uitgemaakt, dat de bosch wachter, die voor een menschenschuwe zonderling gold, met zijn eigen bijl moet zijn vermoord. De opengebroken kast en de wanorde in de hut wijzen op een roofmoord, blijkbaar gepleegd door iemand, die precies op de hoogte was van doen en laten van de verslagene. L u b e c k. 's Avonds hebben onbe kenden een telegraafpaal gelegd op de spoorweg tusschen Kupfermühle en Bad Oldeslö. De locomotief van de personen trein, die het eerst passeerde, wierp de paal op zijde zonder dat er schade werd aangericht. Op het aanhouden der daders is een premie van 1500 mark gesteld. Londen. Een zieke, die na een radiumkuur in het St. Bartholomeus- hospitaal van een kankergezwel genezen is, heeft uit dankbaarheid de directeur een som van bijna 170.000 geschonken om minvermogende lijders in de gelegen heid te stellen dezelfde kuur te kunnen ondergaan. -- Clermont-Ferrand. Het uit de 15e eeuw dateerende kasteel Ver- vasse bij Chanonat is door brand ver nield. Antieke meubelen, oude tapijten, en kunstvoorwerpen werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt meer dan een millioen francs. P o c i s k (Polen.) In de staatsmu- nitiefabriek heeft een ketelontploffing plaats gehad, waardoor een muur totaal werd weggeslagen. Twee zich in de buurt bevindende arbeiders werden op slag gedood. De Zweedsche Academie van Wetenschappen heeft de Nobelprijs voor letterkunde voor 1927 toegekend aan het lid van de Academie Frangaise Henri Louis Bergson en die voor 1928 aan de Noorsche romanschrijfster Sigrid Undset. Londen. De schoener Jacob William Hook is ongeveer 150 mijlen ten Zuid-Oosten van Kaap Hatteras gezonken. Het stoomschip Huron redde drie matrozen en de kok. Over het lot van de overige opvarenden, de kapitein en de andere leden van de bemanning, waarschijnlijk in totaal achttien personen zijn nog geen berichten ontvangen. Zij zijn waarschijnlijk verdronken. Te Hamburg is een groot smokkelproces begonnen. Terecht staan 120 verdachten o.w. schippers, expedi teurs en een aantal douanebeambten. Het gaat over het smokkelen van 140.000 Liter spiritus 73.000 liter rum en 5000 liter arak tot een waarde van 1.230.000 .M De fiscus heeft daardoor een verlies ge leden van 750 000 de douane van 27S00Ö M De aanlegger van de smokkelarij is naar Amerika gevlucht. Vermoedelijk zal het proces tot Kerstmis duren. 't Is een niet weining sensationeele onthulling, die Albert Londres doet in de „Petit Parisien" Hij zegt, dat in Fransch Equatoriaal Afrika in een tijds verloop van drie jarenzeventien duizend negers, werkzaam bij de aanleg eener spoorlijn, ten gevolge van ziekte en ontbering om het leven zijn gekomen Het betreft de nog niet voltooide spoor lijn door het tropische woud van Brazza ville naar Pointe Noire, aan de kust. De weg, waarlangs de lijn wordt aangelegd loopt van de kust naar Stanley Pool en werd eertijds door Marchand op zijn groote expeditie door Afrika gevolgd. De neger-arbeiders zijn gestorven aan beri-beri, slaapziekte of meningitis. De hygiënische toestanden zijn allertreurigst en de arbeidsvoorwaarden zeer slecht. De Franschman wijst er op, dat in het naburig Belgisch Kongo eveneens een belangrijke spoorlijn wordt aangelegd, doch dat dit werk in drie jaar tijds veel minder slachtoffers eischt, al bedroeg het aantal toch nog altijd drieduizend. Fez. Kapitein Guitard werd door een ordonnans gedood, omdat hij een voor de Marokkanen heilige plaats ont wijdde. De moordenaarwerd gearresteerd. Washington. De algemeene vlootraad der V.s. heeft naar aanleiding van de toespraak van Coolidge op de wapenstilstandsdag opnieuw zijn politiek kenbaar gemaakt betreffende het in stand houden van een vloot, die voor geen andere der wereld onderdoet. Ofschoon deze mededeeling op alle klassen oologs- schepen slaat, gelooft men dat dit een bepaalde aanwijzing is van een vastbe raden actie van de zijde der regeering om het program van 274 millioen dollar door te zetten, dat reeds is goedgekeurd door het Representantenhuis en waarbij 15 nieuwe kruisers en een moederschip voor vliegtuigen zouden worden gebouwd gedurende een periode van drie jaar. De grondslag der vlootpolitiek is volgens de raad, dat er een vloot wordt in stand gehouden van voldoende sterkte om de politiek en de handel der V.S. te steunen en hun bezittingen op het vasteland en overzee te bewaken. Verklaard werd dat aan de kleine kruiser geen plaats is toegekend in de vlootpolitiek der toe komst met het oog op de „geringe waarde voor de bescherming van onze trans- oceaansche handel en verafgelegen bezittingen." Buenos Aires. De provincie Cordoba is door een cycloon geteisterd Te Villa Maria werd een dertigtal ge bouwen, waaronder de electrische cen trale, vernield. Er zijn 41 dooden en 150 gewonden. Plymouth. De kapitein van de „Mauretania" deelt mede, dat tijdens de hevige stormen op de Atlantische Oceaan, ongeveer 20 passagiers lichte verwondingen opliepen. New-York gaat Chicago op mis dadig gebied naar de kroon steken. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er 248 moorden gepleegd, waarvan er slechts 20 zijn opgelost. Dertig dezer moorden waren het gevolg van strijd tusschen misdadigers-benden. Ongeveer de helft van de rest hield met liefdes geschiedenissen verband. Rome. Volgens het Italiaansche Instituut voor Vulcanologie schijnt het gevaar van de uitbarsting van de Etna geweken te zijn en het einde der uit barsting in zicht. Bremerhaven. In een oud huis heb ben ratten aan een tweejarig kind ge knaagd. De geneesheeren hopen het kind -dat met hooge koorts ligt- in het leven te houden. Nikolajef. In het gebied van de haven heeft een schildwacht, die bij een depót op post stond, op een Italiaansche scheepsjongen, die ondanks herhaalde waarschuwingen er naar toe liep, gescho ten. De jongen is dientengevolge over leden. T r e n t e. In het Flemme-dal is een vrachtauto door een gebrek aan de rem men in een 30 meter diep ravijn gestort de auto werd totaal vernield. Twee in zittenden werden op slag gedood. De drie overigen zijn zwaar gewond. New York gaat Chicago op misda dig gebied naar de kroon steken. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er 24S moorden gepleegd, waarvan er maar 20 zijn opgelost. Dertig waren het gevolg van strijd tusschen misdadigers- benden. De helft hield met liefdesgeschie denissen verband. Te Pis to ja in Italië zijn 18 school kinderen in liet ziekenhuis opgenomen, omdat zij lijden aan typlms. Italië. De koning heeft maarschalk Pilsudski ter gelegenheid van de tiende onafhankelijkheidsdag van Polen de hoog ste militaire onderscheiding, het groot kruis van de orde van Savoye, toege kend. Mond- en klauwzeer. Hersteld bij Jn. Vlaming, Oosterend. Texel, 16 November 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag, 21 November 1928. des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 16 November 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: Eiken biels f 1, en 75 cent. Grenen ribben 3 Meter lang 45 cent. Eiken dekdelen 6 cent per voet. 1 stel poorten 2,60 Meter breed f 4. Eiken balken 7X8, lang 4 M. f 5,— Rondhout vanaf 30 cent per Meter Am. grenen balken vanaf f4, Keus uit meer dan 850 boeken. Boekhandel Parkstraat snijdt het nieuwste [brood glad. zonder kruimels prijs 90 cent en f 1,40 Boekhandel Parkstraat en Bureau Texelsche Courant zijn op werkdagen na half tien nam. en Zondags den geheelen dag gesloten. N. V. Boekhandel en Drukkerij vh. Langeveld en de Rooij. Indien gesloten, adres Koogerstraat 192 tegenover den Schoonoorderweg. OUDESCHiLD is ruim voorzien van Kippenhokken, dubbele en enkele Droogvoerbakken, Varkenstroggen, Kribben, Ruiven, Schuilen, Voerbakken, Onderstellen. Ruim voorzien van goedkoope planken en ribben om zelf te timmeren. Beleefd aanbevelend. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Ontslag-aanurage kade-meester. 3. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur uoor 1929. 4. Benoeming hoofd der o. I. school te Zuid-Eierland. 5. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te Den Burg. 6. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te Den Hoorn. 7. Aanurage om ontheffing uan het geuen uan onderwijs in lichamelijke oefening op de o. I. scholen. 8. Aanurage uan J. Eelman Lz. om gelden uoor een |plaatsje ingevolge de Land- arbeiderswet. 9. Concessie-aanurage uoor radio-distri butie. 10. Vaststelling gemeente-begrooting uoor 1929. 11. Herziening Algem. politieuerordening. er\7 pn 7

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 3