Gemengd Nieuws Ingezonden EEN KLIPPER-AAK GEZONKEN. uit het westen bestreed. Alexander II werd door een bom gedood. Nicolaas II scheen zich in het onvermijdelijke te zullen schikken, maaf spoedig bleek, dat hij de voetstappen van zijn despotische voorgangers drukken zou. Europeesch en Aziatisch Rusland om vat het negende deel van de heele aar de en telt 120 miljoen inwoners, van wie de 80 miljoen Groot-Russen de dra gers van de Russ. staat zijn.Voor tien jr. leefde 80 a 90 pet. van hen van land bouw en veeteelt. Industrie was van geen beteekenis. De Russ. boer is een kuddemensch, goedmoedig, berustend, laconiek, gedul dig, taai. Rusland heeft de meeste anal fabeten. Onder de Czaar met zijn hofkliek en zijn laffe pluimstrijkers was het Russische volk een volk van gelaten duiders, gere geerd met de knoet onder dreigement met marteling en dood ot verbanning naar Siberië's ijzige woestenijen. OUDESCHILD. NAAMBORD AANGESPOELD. Gistermorgen werd bij het westelijk havenhoofd door K. Tuinder uit zee op- gevischt een bordje, vermoedelijk afkom stig van een scheepsboot of visschers- vaartuig, met de naam „Ardrossan." Ook dreef op Texelstroom veel nieuw hout. S.S. „SALMA" OP DE REE. Op de ree kwam Maandagavond het s.s. „Salma" van Bergen met een groo- te bovenlast hout. Het schip had verba zend veel slagzijeen klein deel van de verschansing kwam slechts boven water. Naar we vernamen zouden in den Hel der kolen worden geladen. De bestem ming is Zaandam. De boot heeft Maan dag achter Texel gedreven. Daar de boot dient onder den Helder voor anker ligt, trekt ze veel kijklustigen. DEN HOORN. TERREIN-LICHAMELIJKE OEFENING. Met het oog op de lichamelijke oefe ning der leerlingen van de o.l. school al hier hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met het Staatsbosehbeheer om te trachten liet terrein bij „Trompennol" voor bovengemeld doel in gemeente- eigendom te bekomen. DE KOOG. Een nieuw pension. Door architect N Scnermer is 17 Nov. jl. aanbesteed de bouw van een pension alhier voor rekening van de heer Groenhof, den Helder. Het gebouw zal bevatten 14 ruime kamers met stroomend water, vaste wasch- tafels, closets met waterspoeling op beneden en bovenverdieping, garage, werkplaats en telefooncel. De uitslag is als vclgt Timmer- en metselwerk J. Drijver, Oosterend f7490,—* Timmerwerk Gebr. Timmer, Oosterend 3955,— J. Bakker, den Burg 4080, Gebr. Schoenmaker, 4244, J. v. Wessem, 4487, J. Smit, 4744, Metselwerk C. Keizer den Burg 3600, G. Logman 3665, J. Trap Oosterend 3693, A. de Waard de Waal 3884,— Loodgieterswerk J. Paagman den Burg 528, P. Oele 612,50* Schilderwerk C. Bremer Oosterend 200, J. Dekker den Burg 259, - P. Boon 277, J. J. Rijk 340,— Gebr. v. Noordeinde, de Cocksdorp 380,— Electrawerk J. Wieringa den Burg 115,- J. Paagman 116, - Mittelhauser 152,75 Gegund. TERSCHELLING. EEN FAMILIE VAN TWAALF PERSONEN VERDRONKEN. De storm heeft een scheepsramp ver oorzaakt, waarbij zoo goed als zeker 12 menschen het leven hebben gelaten. Zaterdagmorgen zag men in het vaar water tusschen Terschelling en Harlingen een mast boven water uitsteken. De red dingsboot „Brandaris" voer uit naar het vaartuig, dat bleek te zijn de tjalk „Noordster", van Zwolle, schipper J. Verstegen. Aan boord moeten zich heb ben bevonden de schipper, vrouw en tien kinderen, die allen hoogstwaarschijnlijk zijn omgekomen. Ondanks alle nasporin gen werd niets meer van de opvarenden ontdekt. Op de zuidwestkust van Ameland zijn later aangespoeld een kinderwieg, een kinderwagen en eenig kinderspeelgoed, waarschijnlijk afkomstig van de tjalk „Noordster", waarvan men de opvaren den thans bijna zeker als verloren kan beschouwen. o— Visschers hebben Maandagmorgen in het vaarwater tusschen Terschelling en Harlingen de in de nacht van Vrijdag op Zaterdag gezonken tjalk „Noordster" ge licht. In de kajuit vond men alleen het lijkje van het jongste kind van 6 a 7 we ken. De lijken van schipper J. Verstegen en zijn vrouw en negen andere kinderen werden niet gevonden. In de nabijheid van de plek, waar de „Noordster" is vergaan, trof de „Bran daris" een klipper aan, de Hendrika" uit Amsterdam, schipper j. Klos, in zinkende toestand. De 5 opvarenden, man, vrouw, knecht en twee kinderen, werden door de „Brandaris" gered. Zij zijn op Terschel ling ondergebracht. De klipper-aak is daarna gezonken. 'T ZWEEDSCFIE S.S. „MALMö" GESTRAND. De sleepboot Oceaan, die Zaterdag ochtend is uitgevaren ter assistentie van het in noodverkeerende Zweedsche s. s. Malmö en dit op sleeptouw nam, rappor teert 'snachts een zware storm te hebben doorstaan. Zaterdagavond, in een storm achtige bui, slipte de sleeptros, door on voldoende bevestiging van deze tros door de Zweedsche bemanning aan boord van de Malmö. Daar de wind op het Noorden liep en de Malmö hierdoor hard naar lager wal dreef en spoedig in de bran ding zat, mislukten alle pogingen om op nieuw verbinding te maken. De Malmö strandde dwars van Nes op Ameland. De sleepboot Bornrif, voorzien van 'n krachtige zandzuiginstallatie, ligt reeds bij Ameland. Nadere berichten melden, dat, toen de bemanning van de Malmö het schip in eigen boot zou verlaten, deze is omge slagen. Drie personen kwamen om. Ook de Amelander reddingboot, ter assistentie uitgevaren, sloeg om, maar daarbij heeft niemand het leven verloren. Van andere zijde wordt gemeld, dat van de Malmö één man verdronken is en de anderen door de stoomreddingsboot lnsulinde van Schiermonnikoog zijn gered en te Oostmahorn aan wal gezet. Ter aanvulling: De „Malmö" lag bij de Terschellin- ger gronden met defecte machine, verlies van deklast en weggeslagen brug. Het schip was met hout geladen op weg naar Duinkerken. Door de bergingsmaatschappijen Doek- sen en Dros is gecontracteerd voor de berging van schip en lading. Sleepbooten en bergingsmateriaal zijn van Terschelling naar de strandingsplaats vertrokken. AMELAND. OP WRAKHOUT AANGEDREVEN. Zaterdag zijn hier op 'n stuk wrakhout 2 mannen komen aandrijven, afkomstig van een Rijnaak, die zich Westelijk van het eiland bevond. EEN KLIPPERSCHIP VERGAAN. Tijdens de hevige storm is het klipper schip „Navigatie" van Avereest, schipper Munnink, dat op weg was van Ame land naar Harlingen, op de zuidkust van Ameland geslagen. De schipper en zijn knecht wisten zich met levensgevaar te redden en op de kust te komen. Zij moesten alles aan boord achterlaten. Na der meldt men uit Hollum, dat het schip op de kust van Groningen bij Usqert aan de grond is geloopen. BINNENLAND. Kokend water. Te Eerbeek is het zoontje van de voerman B. in kokend water gevallen en aan de gevolgen over leden. Gestikt. De landbouwer W. uit de Legmeer te Kwakel, werd in de tocht sloot nabij zijn woning gevonden. Hij had een wonde aan het hoofd, zoodat hij zeer waarschijnlijk op de harde ce- mentrand van de stoep is gevallen en daarna in 't water terecht gekomen. De ongelukkige leed aan toevallen. De ge neesheer kon slechts de dood constatee- ren. Te vol geladen. De eerstejaars studenten te Leiden houden telkenjare een rij-jool. Verschillende namiddagen en avonden worden dan uitstapjes gemaakt met een oude mail-coach. Zaterdagnacht was de wagen wat te vol geladen, zoodat het voertuig de vracht niet kon houden en in elkaar zakte op de Stations weg. De inzittenden kwamen er gelukkig goed af. Schurft. Onder de schapen van landbouwers te Rijswijk zijn gevallen van schurft geconstateerd; de dieren zijn afgemaakt. Eindhoven. Een onbekende ge ver heeft aan de nieuwe St. Theresia- kerk drie zware luidklokken ten geschen ke gegeven, welke deze week zullen aan komen. Door de storm is te Annen 'n draad van het electrisch licht gebroken en over de weg komen te liggen. Toen de melkboer R. B. Gzn. met paard en kar passeerde, kwam het paard met de draad in aanraking waardoor het dier onmiddellijk werd gedood. De bestuurder kreeg geen letsel. Bloedvergiftiging. De 40 jarige scheepstimmerman H. Keuning te Terband (Fr.) die bij zijn werk een wondje aan zijn linkerhand kreeg, is aan bloed vergiftiging overleden. Te M u i d e n is de tol Zondag 18 November opgeheven. Te H i 11 e g o m is de 27-jarige electricien Westerop met zijn motorrijwiel in de Van der Embdelaan geslipt, waar door hij met zijn motorrijwiel vlak voor de wielen van een juist passeerende auto terecht kwam. Hij werd overreden en overleed aan de gevolgen. Dr. F. E. P o s t h u m a heeft mede gedeeld, dat hij het volgend jaar géén candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zal aanvaarden. I n 's-H ertogenbosch heeft men een boomplantdag gehouden voor de jeugd. Honderden schoolkinderen namen aan de planting in het Sportpark deel. BUITENLAND. Ontsnapt. Uit de gevangenis te Samarkand zijn dezer dagen eenige poli tieke gevangenen ontsnapt. In verband hiermede is het geheele gevangenis- bestuur ontslagen en gearresteerd. T e Graudenz (Polen) zijn 16 misdadigers uit het tuchthuis ontsnapt. Maandenlang zijn zij voor hun bevrijding aan het werk geweest en zij hebben daartoe met hun handen een 18 meter lange onderaardsche gang gegraven. Na hun ontsnapping hebben zij twee over vallen met berooving gepleegd. Eenige van hen zijn reeds weer in hechtenis genomen. Wissen. In de mijnen van de Vereinigte Stahlwerke zijn thans in ver band met het conflict in de metaal industrie ook de arbeiders uitgesloten. Twee mijnen zijn nog in bedrijf gebleven. In totaal zijn thans weer 1100 arbeiders uitgesloten. New York. Zondag heerschte in de staat New York warm weer, warmer dan in vele tientallen jaren in deze tijd van het jaar is voorgekomen. Er zijn zelfs zeebaden genomen. TeGrefenthal in Thuringen zijn een 72-jarige horlogemaker en diens 66-jarige vrouw in hun woning vermoord. De nog onbekende-daders zijn er met een aantal horloges van door. Kingston (Jamaica). Een orkaan heeft een half millioen bananenboomen ontworteld. Te Keulen is een steiger voor oen huis op de Berlich, waarschijnlijk tengevolge van de storm, ingestort. Acht voorbijgangeis werden door de vallende balken getroffen. Een vrouw was ter stond dood. Antwerpen. Een diamantfirma heeft haar betalingen gestaakt. Het deficit zou 250.000 gulden bedragen. Bijna alle schuldeischers zijn Antwerpsche huizen. P a r ij s. Voor de arme naaister, die dezer dagen in de kerk van de Madeleine een paarlen halssnoer vond, dat door een Engelsche dame, lady Owen, ver loren was, is deze vondst 'n buitenkansje, Zij krijgt n.l. 70,000 francs van de ver zekeringsmaatschappij, die het kleinood voor 700,000 francs verzekerd had en lady Owen zal haar aan werk helpen. Br ussel. In de „Moniteur beige" is een koninklijk besluit genomen, waar bij verboden wordt om aanplakbiljetten en reclamemiddelen van allerlei aard aan te brengen in bepaalde deelen van het land, welke bij koninklijk besluit in over leg met de Commissie van Natuurschoon zullen worden aangewezen. Toulouse. De rechtbank heeft 8 geneesheeren veroordeeld in verband met handel in bedwelmende middelen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) BEMALING WAALENBURG. Uit de berekening van de Consulent moet ik opmaken ,dat Waalenburg a 5ct. per KWU f2314.per jaar te duur be taalt, vergeleken bij oliebemaling, het geen uitkomt met hetgeen ik in 1927 al mededeelde: f3.— per H.A. te duur. Vol gens deze gegevens zouden de 30 Polders volgens het exploitatie-rapport-Texelsche Courant 31 Maart 1928, f3600 a f4000 goedkooper met oliemotoren werken en de eerste 25 jaar plm. a f 2.en daarna a plm. 75 ct. per H.A. bemalen kunnen worden. Volgens de Texelsche Courant zou de TEM het eerste jaar plm. f 10,000 strop hebben en bij geheele electrificatie van Texel minstens f30,000 strop per jaar bewerken. C. S. KEIJSER Cz. „OUDE ROMMEL." In uw blad van 14 November komt een uitlating voor van de heer Sijbr.C.Eelman als onderschrift op een stukje van de heer C. Rezelman, Hoofdbestuurslid van de Algemeene Ned. Molenaarsbond, die ons bestuur niet zonder protest kan laten pas- seeren. Hij verklaart daar de molens voor „uit de tijd" en vervolgens tot „oude rommel". Aangezien deze onjuiste gene ralisatie in niet-technische kringen nog tamelijk algemeen verbreid is, stel ik er prijs op, allen, die op het eerste gezicht geneigd zouden zijn, de vraag bevestigend te beantwoorden,, voor de volgende nieuwe vragen te stellen: Weet men dat de windmolens die tot eenige jaren geleden nooit op de hoogte waren gebracht van de moderne techniek en nooit op strenge wijze gemeten, wat hun krachtlevering betreft, niettemin, toen deze metingen geschiedden, bij toe nemende wind gemakkelijk van 10 tot 100 paardekrachten klommen? Weet men, dat sindsdien een beweging onder onze technici en ingenieurs is ont staan om de molens wèl technisch te verbeteren Weet men, dat tengevolge van deze be weging de eerste molens met kogellagers zijn toegerust, evenals elk modern as- werktuig Weet men, dat de eveneens pas begon nen en op Texel voor het eerst toege paste wiekverbeteringen hun oorsprong hebben genomen op de Rijks Studie Dienst voor de Luchtvaart te Amsterdam, waar men zich wel allerminst met „oude rommel" pleegt op te houden? Weet men, dat het op Texel toegepaste systeem van pompen onderzocht is en de goedkeuring wegdraagt van de voornaam ste ingenieurs in den lande, onder wie ik slechts wil noemen de overleden Hofstede „Rio Grande" werd gis termorgen door Gebr. Schumaker ge kocht voor f 23510.—. SCHOOLNIEUWS. Op voorstel van B. en W. heeft mej. E. Keijser zich bereid verklaard als volon tair op te treden aan de o.l. school alhier met uitzicht op een vaste aanstelling aan deze school, wanneer het Rijk de jaar wedde van een vierde leerkracht zal ver goeden (vermoedelijk zal dit ingaande 1 April het geval zijn). OPENLUCHTSPELEN. Het bestuur van S.V. „Texel" heeft zich op een vraag van B. en W., bereid verklaard, voor'f25,'sjaars haar voet balterrein ter beschikking van de ge meente te stellen voor openluchtspelen van de schooljeugd gedurende de school uren, niet op Woensdag- en Zaterdag middag. HERZIENING POLITIEVERORDENING. De behoefte aan een algeheele herzie ning van de in 1907 vastgestelde veror dening van Politie doet zich hoe langer hoe meer voelen. Verschillende artikelen zijn door wetsbepalingen achterhaald ge worden, aan andere artikelen kleven, naar de praktijk heeft uitgewezen, gebre ken, terwijl enkele bepalingen haar waarde verloren hebben. Het ligt in de bedoeling van B. en W. in de eerstvolgende vergaderingen tel kens een of meer hoofdstukken aan de orde te stellen. De eindbeslissing kan dan plaats hebben, nadat alle hoofdstukken artikelsgewijze behandeld zullen zijn. Voorgesteld zal worden een nieuwe in deeling in wij ken, evenals een andere huisntimmeri ng. Te den Burg en Oosterend zullen de huizen straatsgewijze worden genummerd. Behoudens goedkeu ring van de raad zullen de metalen plaat jes met de nummers door witte geëmail leerde worden vervangen. Nog wordt voorgesteld: het houden van een sociëteit in een café na het ge wone sluitingsuur aan het oordeel van de burgemeester over te laten; te verbieden in een tapperij of andere voor het pu bliek toegankelijke plaats sterke ot andere alcoholhoudende drank te verstrekken aan personen beneden 16 jaar; te verbieden in tapperijen toe te laten personen, we gens dronkenschap meermalen veroor deeld ot van wie bekend is, dat zij van alcoholh. drank misbruik maken (de na men worden door de burgemeester schrif telijk aan de tapper opgegeven; („de zwarte 1 ij s t".)

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2